Strona 1 z 1

OctoPrint - Sterowanie zasilaczem ATX

: 17 mar 2018, 22:26
autor: Marcin.KnD
Do tej pory miałem samego Ramps, który sterował ATX-em, zasilanie 5Vsb na pin VCC, a PSon na ps_on. Wszystko pięknie działa.

https://github.com/foosel/OctoPrint/wik ... -14-wiring

Jakiekolwiek działanie włącza ATX i drukake, a soft wyłącza gonpo 10 minutach bezczynności.

Ale po podłączeniu Ramps do octroprint (Orange Pi) nie chce się włączyć. Nie reaguje na m80.

Znalazłem na github jakiś opis, ale jest dla mnie nie zrozumiały i chyba brakuje fotografii ppdlaczenia

https://github.com/foosel/OctoPrint/wik ... -pi-wiring

Czy ktoś mi wytłumaczy jak to podłączyć?

Znalazłem jeszcze wtyczki psu octroprint ale wtedy trzeba przewód PS_ON podłączyć do Gpio w Pi, zostawię to jako ostateczne wyjście. Wolę sterować ramps bo mam już skonfigurowany.

Re: Sterowanie octroprint zasilaczem ATX

: 17 mar 2018, 22:57
autor: StudioKamar
Z tego co tam można wyczytać to musisz przez SSH wyedytować odpowiednie pliki i wtedy w dziale control pokawią się odpowiednie przyciski, chociaż wcześniej jest wyrażnie napisane że na m80 powinno się właczyć. Nie uzywałem takowego rozwiązania jak Ty bo mam stockową płytę do Anet i ja uzywam pluginu PSU control i tam nie dam sobie głowy uciąć bo teraz nie mam tego przed sobą możesz sterować atx em też poprzez polecenia GCode. Ja osobiście mam to rozwiązane rzeczywiście tak jak w opisie pluginu i to octo włącza zasilacz ale na 99 procent możesz to też zrobić przez Gcode

Dobra dojrzałem i na 100 procent możesz to sterować przez Gcode. Jak wyprowadzisz z zasilacza ATX jedną żyłę 3,3V i podłączysz pod port GPIO oczywiście odpowiednio to konfigurując to bedzie Ci Octoprint rozpoznawać czy zasilacz jest włączony czy nie. Używam tego i powiem Ci że świetna sprawa

Re: Sterowanie octroprint zasilaczem ATX

: 18 mar 2018, 08:15
autor: Marcin.KnD
To mnie martwi że jak w terminalu octroprint wpisze M80 to nie startuje zasilacz, może połączenie serial mam źle skonfigurowane? Tam tylko odczyty temperatury lecą. Dziś jeszcze na spokojnie wszystko sprawdzę

Re: Sterowanie octroprint zasilaczem ATX

: 18 mar 2018, 10:58
autor: FlameRunner
To jest OctoPrint, nie octroprint. :P

Re: OctoPrint - Sterowanie zasilaczem ATX

: 18 mar 2018, 11:14
autor: StudioKamar
Nie znam tej plytki ale jesli lecą odczyty to wydaje mi się ze dobrze masz skonfigurowane przynajmniej polaczenie. A probowales zainstalowac PSU plugin ? Latwo mozesz go potem wylaczyc lub odinstalować gdyby nie pomagal

Re: OctoPrint - Sterowanie zasilaczem ATX

: 18 mar 2018, 11:47
autor: Marcin.KnD
No tak ale z tego co ja rozumiem to psu plugin będzie działać jak to PI będzie sterować zasilaczem. A ja chcę żeby PI wysłało do Ramps jakąkolwiek komendę. Mam tak ustawiony Repieter że jakakowiek komenda, zmiana temperatury, ruch silnika, itp powoduje włączenie ATX
Bez tytułu.png
Bez tytułu.png (8.14 KiB) Przejrzano 4148 razy
ale po połączeniu octoprint nic nie chce działać.

Re: OctoPrint - Sterowanie zasilaczem ATX

: 18 mar 2018, 11:55
autor: StudioKamar
Teoretycznie jak masz polaczone te plytki i w terminalu wyslesz komende to plytka powinna ja otrzymac to fakt. Ja poprostu proponuje plugin bo daje dodatkowe mozliwosci przycisk na pasku gornym np. No i moze cudem zacznie dzialac

Re: OctoPrint - Sterowanie zasilaczem ATX

: 18 mar 2018, 13:00
autor: Marcin.KnD
Fajny ten plugin. Jednak da faktycznie da się nim też sterować poprzez wydawanie komend a nie tylko fizyczne podłączenie do GPIO w PI.



rozwiązałem problem. Oryginalnie podłączenie było w następujący sposób:
Obrazek

Fioletowy 5Vsb, stałe 5V do VCC, czyli Arduino było zasilone cały czas,
5V po włączeniu do 5V, zasilanie dla serwa po włączeniu zasilacza, 3dtouch
zielony Ps_on, do pinu PS-ON, podanie na ten pin masy włącza zasilacz, sterowanie z menu lub Gcodem.

Wszytko grało póki drukarka była samodzielna, czyli nie podłączona do żadnego sterowania, w momencie podłączenia do PI kablem USB, Arduino dostało 5V od PI i cały czas dostawało zasilanie od ATX 5Vsb. Arduino nie jest przystosowane do zasilania z dwóch stron więc głupiało i dlatego nie reagował (dlatego usuwany diodę d1 z ramps chcąc sterować zasilaczem). Żeby rozwiązać problem wystarczyło odłączyć od ramps 5Vsb. teraz działa jak marzenie

Re: OctoPrint - Sterowanie zasilaczem ATX

: 18 mar 2018, 13:14
autor: StudioKamar
Z 5vsb mozesz zasilic pi. Ja mam tak zrobione ze atx 5vsb zasila raspberry i to on steruje wszystkim. Plugin PSU po skonczeniu wydruku czeka do ochlodzenia drukarki i wylacza drukarke. Potem plugin automatic shutdown wylacza octoprinta.

Re: OctoPrint - Sterowanie zasilaczem ATX

: 18 mar 2018, 13:19
autor: Marcin.KnD
Trzeba będzie tak zrobić

Re: OctoPrint - Sterowanie zasilaczem ATX

: 18 mar 2018, 13:46
autor: Marcin.KnD
a odpowiesz mi jak włączyć Octoprint po Automatic Shutdown?? jest możliwość programowego włączenia?

Re: OctoPrint - Sterowanie zasilaczem ATX

: 19 mar 2018, 08:42
autor: StudioKamar
Marcin.KnD pisze:a odpowiesz mi jak włączyć Octoprint po Automatic Shutdown?? jest możliwość programowego włączenia?
Nic mi o tym nie wiadomo. Wylacza system i tyle musisz mu klepnac zasilanie az diody pogasna i uruchomic go znowu. Mi sie to sprawdza bo po wydruku i tak musze smigac pozciagac wszystko ze stolu a zdalnie wydruku bym nie uruchomil i tak wole wiedziec jak pierwsze warstwy kladzie itp

Re: OctoPrint - Sterowanie zasilaczem ATX

: 19 mar 2018, 08:46
autor: Marcin.KnD
To ja wolę żeby jednak octodział. Drukarka się wyłącza a PI czuwa. Dużo prądu nie weźmie.

Re: OctoPrint - Sterowanie zasilaczem ATX

: 19 mar 2018, 08:49
autor: StudioKamar
Marcin.KnD pisze:To ja wolę żeby jednak octodział. Drukarka się wyłącza a PI czuwa. Dużo prądu nie weźmie.
Ja wole nie. Mam podłączoną do niego drukarke i ogrzewanie obudowy na drukarke wole żeby nikt nie miał do tego dostępu z zewnątrz jak nie drukuje.

Re: OctoPrint - Sterowanie zasilaczem ATX

: 19 mar 2018, 08:53
autor: Marcin.KnD
Ale u mnie właśnie mam dostęp tylko po wi-fi i podgląd przez plugin octroprint anywhere. A mam ustawiony ramps że wyłączy drukarkę jak ostygnie, a tak gdy wyłączy się octroprint to odłącza zasilanie z Arduino i drukarka się nie wyłączy.

Re: OctoPrint - Sterowanie zasilaczem ATX

: 19 mar 2018, 08:55
autor: StudioKamar
No ale przeciez w pluginie auto shut down możesz ustawić zwłokę czasową po jakiej wyłączy. Mi się po skończeniu wydruku wyłącza najpierw drukarka po ostygnięciu i minięciu zwłoki czasowej potem diody a potem spokojnie octoprint.

Re: OctoPrint - Sterowanie zasilaczem ATX

: 19 mar 2018, 09:05
autor: Marcin.KnD
no to nie ten plugin miałem. daj linka do twojego, u mnie było tylko ptaszek że ma zapamiętać ustawienia jako domyślne do każdego wydruku

Ja miałem ten https://plugins.octoprint.org/plugins/a ... cshutdown/

Re: OctoPrint - Sterowanie zasilaczem ATX

: 19 mar 2018, 09:08
autor: StudioKamar
Marcin.KnD pisze:no to nie ten plugin miałem. daj linka do twojego, u mnie było tylko ptaszek że ma zapamiętać ustawienia jako domyślne do każdego wydruku

Ja miałem ten https://plugins.octoprint.org/plugins/a ... cshutdown/
Ptak ptakiem wchodzisz w ustawienia na dole po lewej masz pluginy które zainstalowałeś klepiesz automatic shutdown i tam masz czas zwłoki w sekundach po zakonczeniu wydruku jaki musi upłynąć zanim się wyłączy. Jak skończy wydruk to wyskakuje zegareczek ile czasu zostało i przycisk abort shutdown.

Re: OctoPrint - Sterowanie zasilaczem ATX

: 19 mar 2018, 09:10
autor: Marcin.KnD
teraz drukuje forumowy brelok (przekładania planetarna), jak skończy to sprawdzę, ale byłem w ustawieniach pluginu i nic tam nie widziałem.

Ale nie będziemy gdybać wrzucę zdjęcia za jakieś 40 minut

Re: OctoPrint - Sterowanie zasilaczem ATX

: 19 mar 2018, 09:12
autor: StudioKamar
No ja mam ten sam plugin chyba że są dwa identycznie wyglądające ale wątpię.

Re: OctoPrint - Sterowanie zasilaczem ATX

: 19 mar 2018, 10:01
autor: 11master
Z trochę innej beczki:
Że się tak zapytam jak szybko (bo chyba korzystacie z tej opcji) kopiuje Wam plik gcode powiedzmy 5MB z komputera po wifi na kartę SD? Kopiuje bezpośrednio na kartę SD na płycie głównej Anet czy na kartę SD z malinki a ta dopiero kopiuje na kartę SD z mobo Anet? Czy w ogóle malinka rządzi i sama wysyła co trzeba bez kontaktu z kartą SD na mobo anety?
Czy w ogóle można robić aktualizacje np. Marlina za pomocą malinki?

Re: OctoPrint - Sterowanie zasilaczem ATX

: 19 mar 2018, 10:11
autor: StudioKamar
11master pisze:Z trochę innej beczki:
Że się tak zapytam jak szybko (bo chyba korzystacie z tej opcji) kopiuje Wam plik gcode powiedzmy 5MB z komputera po wifi na kartę SD? Kopiuje bezpośrednio na kartę SD na płycie głównej Anet czy na kartę SD z malinki a ta dopiero kopiuje na kartę SD z mobo Anet? Czy w ogóle malinka rządzi i sama wysyła co trzeba bez kontaktu z kartą SD na mobo anety?
Czy w ogóle można robić aktualizacje np. Marlina za pomocą malinki?
Kopiuje nawet i 10 mega. Kopiujesz pliki na sd maliny i ona drukuje jak skopiujesz na sd anety to tylko bedziesz mogl podejrzec i pobrac na maline do druku

Re: OctoPrint - Sterowanie zasilaczem ATX

: 19 mar 2018, 10:28
autor: Marcin.KnD
nic takiego nie mam co piszesz

Re: OctoPrint - Sterowanie zasilaczem ATX

: 19 mar 2018, 10:30
autor: Berg
11master pisze: Że się tak zapytam jak szybko (bo chyba korzystacie z tej opcji) kopiuje Wam plik gcode powiedzmy 5MB z komputera po wifi na kartę SD?
Przykładowo w Cura, Jak zaznaczysz tę opcję, to kopiuje długo ze względu na wolny transfer między rPi a kontrolerem
Zrzut ekranu 2018-03-19 o 10.21.56.png
11master pisze: Czy w ogóle można robić aktualizacje np. Marlina za pomocą malinki?
można, instalujesz toolchain dla AVRa i możesz kompilować i wgrywać.
Przykładowo w kliperze to standard.

Re: OctoPrint - Sterowanie zasilaczem ATX

: 19 mar 2018, 10:47
autor: dragonn
Nie, nawet nie trzeba toolchain, patrz https://github.com/OctoPrint/OctoPrint-FirmwareUpdater

Re: OctoPrint - Sterowanie zasilaczem ATX

: 19 mar 2018, 11:00
autor: StudioKamar
Marcin.KnD pisze:nic takiego nie mam co piszesz
hehe no jak nie masz. No przecież jest abort timeout. Po skończeniu druku czeka 30 sekund i wyłącza octoprinta. Wpiszesz 200 poczeka 200 sekund

Re: OctoPrint - Sterowanie zasilaczem ATX

: 19 mar 2018, 16:10
autor: Marcin.KnD
No sprawdziłem.

Ale w mojej konfiguracji po wyłączeniu octroprint ATX się włącza. Więc. Mnie to nie urządza.