Strona 1 z 1

Krzywy stół aluminiowy. Gdzie kupić prosty?

: 18 mar 2018, 12:29
autor: atom
Mój stół w ctc jest nierówny. Czy macie jakiś sprawdzony sklep w którym kupie prostą płytę?

Ogólnie to jest masa sklepów nie tylko specjalizujących sie w 3D gdzie mozna dostać płytę.

Ale temat zakładam z typowym pytaniem - czy jakiś konkretny sklep polecacie?

Re: Krzywy stół aluminiowy. Gdzie kupić prosty?

: 18 mar 2018, 12:49
autor: McKee
Wyprostuj.

Jeżeli miałbym cokolwiek polecać to stół z FlashForge Creator Pro - w Polsce tymi drukarkami handluje firma Sygnis.
Ale ile taki sam stół kosztuje to nie mam pojęcia.
IMHO łatwiej / prościej wyprostować (to ledwie 2mm aluminium) i dołożyć szybę.

Re: Krzywy stół aluminiowy. Gdzie kupić prosty?

: 18 mar 2018, 13:09
autor: kretu
atom jesteś pewny że krzywy jest stół a nie wałki? u mnie jest różnica 0,05mm między narożnikami a środkiem stołu pomimo szyby.

Re: Krzywy stół aluminiowy. Gdzie kupić prosty?

: 18 mar 2018, 19:35
autor: atom
Jestem pewny, ze to jest stół krzywy. Przetestowalem to tak:
Na stół polozylem kartkę, nastepnie polozylem lustro. Przesuwając kartkę w prawo czuć opór, przesuwając w lewo przez środek idzie luźno, dochodząc do lewego rogu idzie z lekkim oporem ale nie aż takim jak z prawej strony.

Aby mieć pewność zrobiłem kolejny test z innym lustrem. Efekt ten sam.

Co do prostowania to ciezko to zrobic.
Mozna by stół wsadzić miedzy 2 lustra i przycisnąć, lecz lustra by w tedy popekaly. A nic innego równego nie posiadam.

Zobaczę stół o którym mowa. Kupie jesli bedzie tani, ewentualnie kupie blachę wycinaną pod wymiar. Moze trafi sie prosta.

Re: Krzywy stół aluminiowy. Gdzie kupić prosty?

: 18 mar 2018, 19:39
autor: dragonn
Blacha wycinana nie trafi się prosta, gwarantuje. Wycinanie blachy gilotyną zawsze powoduje że jest krzywa. Musisz znaleźć firmę która splanuje Ci powierzchnię alu frezarką.

Re: Krzywy stół aluminiowy. Gdzie kupić prosty?

: 18 mar 2018, 21:23
autor: atom
ahaa, ok.. dzięki za podpowiedź.

Re: Krzywy stół aluminiowy. Gdzie kupić prosty?

: 18 mar 2018, 21:54
autor: ZADAR
Dokładnie po wycięciu splanowane z grubości conajmniej grubości 6 mm i conajmniej stop PA11

Re: Krzywy stół aluminiowy. Gdzie kupić prosty?

: 18 mar 2018, 22:02
autor: McKee
Panowie: to jest CTC Bizer - tam stół ma 2 max 2.5mm grubości (!).
Odnośnie prostowania: to było opisywane już gdzieś na forum kładziesz na listewce i naciskasz, tylko przy tej grubości blachy która jest w CTC trzeba naprawdę delikatnie. Moim zdaniem lepiej szybę załóż - przecież bezpośrednio na aluminium nie drukujesz ... a wydaje mi się, że nawet odrywanie wydruku od kaptonowej taśmy (która jest fabrycznie) może stół wygiąć - szyba to podstawa.

Re: Krzywy stół aluminiowy. Gdzie kupić prosty?

: 20 mar 2018, 14:59
autor: atom
Nie drukuję i nie drukowałem bezpośrednio na aluminium.
Jednak przy poziomowaniu zauważyłem, że aluminium jest lekko "łukowate" i lustro nie leży idealnie prosto na aluminium.
Z tego co się dowiedziałem to 100zł netto kosztowało by aluminium cięte laserem.

Czy zamiast aluminium może być lustro przykręcone do podstawy i na lustro położone drugie lustro?

Re: Krzywy stół aluminiowy. Gdzie kupić prosty?

: 20 mar 2018, 16:34
autor: Kopytko
Ale po co tak kombinować, kładziesz lustro i ta nierówność zostaje zniwelowana. ja mam z 0,4mm nierówności, dlatego dałem szybę 3mm i z bańki.

Re: Krzywy stół aluminiowy. Gdzie kupić prosty?

: 20 mar 2018, 16:41
autor: McKee
Ależ kombinujesz. Szkło się wygina od krzywego stołu? Przecież szybę masz prostą (?).
Jedyny problem, który ew. możesz mieć to słabsze grzanie tam gdzie szyba nie przylega do aluminium.

Re: Krzywy stół aluminiowy. Gdzie kupić prosty?

: 20 mar 2018, 17:08
autor: sp6vgx
McKee pisze:Ależ kombinujesz. Szkło się wygina od krzywego stołu?
Zależy jaka grubość :) ale spokojnie może się ugiąć na tyle że będzie to upierdliwe... Ja bym tutaj popatrzył na mocowanie stołu tzn. śruby sprężyny bo one mogą jeszcze eskalować problem jak są np. pod kątem itp.

Re: Krzywy stół aluminiowy. Gdzie kupić prosty?

: 20 mar 2018, 17:13
autor: Berg
podłuż coś i wyprostuj

Re: Krzywy stół aluminiowy. Gdzie kupić prosty?

: 20 mar 2018, 22:35
autor: atom
Położenie lustra 4mm nie zniweluje nierówność. Mimo tego, że lustro jest ciężkie to jest bujawka. U mnie też mam około 0,4mm banana z aluminium.

Re: Krzywy stół aluminiowy. Gdzie kupić prosty?

: 20 mar 2018, 22:42
autor: dragonn
Jeśli danie lustra nie nie zniweluje nierówności to masz krzywe wałki.

Re: Krzywy stół aluminiowy. Gdzie kupić prosty?

: 20 mar 2018, 22:47
autor: atom
Tego to nie wiem, ale możliwe. Pewne jest na 100%, że aluminium jest wygięte.
Ale nawet jak by wałki były proste, to bujawka i tak będzie.

Re: Krzywy stół aluminiowy. Gdzie kupić prosty?

: 20 mar 2018, 22:59
autor: chemik72
A ja w Prusie problem krzywego stołu aluminiowego 2,5mm rozwiązałem szybą 4mm i już działa ze 3 lata :yahoo:
Po prostu dociągałem stolik blaszką dociskową do szyby. Te 2,5mm alu się łatwo poddało szybie 4mm.

Re: Krzywy stół aluminiowy. Gdzie kupić prosty?

: 21 mar 2018, 08:11
autor: atom
A i tu rozwiązuje się problem. O takiej blaszce dociskowej nie słyszałem. W tej sytuacji po całości będzie dociskać i bujawki już nie będzie.
Dzięki i idę w poszukiwaniu takiej blaszki.

Re: Krzywy stół aluminiowy. Gdzie kupić prosty?

: 21 mar 2018, 08:15
autor: dragonn
Ojej.... najprostsze rozwiązanie https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1p9kURpXX ... 20x220.jpg co prawda niezbyt ładne i trochę zżera pola roboczego.
Drugie rozwiązanie to coś takie:
https://www.lionpic.co.uk/content/range ... ale=canvas

Re: Krzywy stół aluminiowy. Gdzie kupić prosty?

: 21 mar 2018, 08:22
autor: chemik72
Oba te rozwiązanie nie dają rady wygiąć stołu są za słabe.
Je się stosuje tylko do utrzymania szyby.

Re: Krzywy stół aluminiowy. Gdzie kupić prosty?

: 21 mar 2018, 08:23
autor: dragonn
Nie muszą, ważne że szyba nie będzie się bujać.

Re: Krzywy stół aluminiowy. Gdzie kupić prosty?

: 21 mar 2018, 08:27
autor: McKee
dragonn pisze:Ojej.... najprostsze rozwiązanie https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1p9kURpXX ... 20x220.jpg co prawda niezbyt ładne i trochę zżera pola roboczego.
Drugie rozwiązanie to coś takie:
https://www.lionpic.co.uk/content/range ... ale=canvas
Nie! Stanowczo nie dla klipsów na CTC - głowica potrafi zahaczyć o wszystko co wystaje ponad stół.
Tam jest "inne" firmware i stół też nie jest ogromny (225×145), więc pola wydruku klipsami i konfiguracją slicera lepiej nie ograniczać do ~13cm ;).
Wszystkie przeróbki (a jest ich naprawdę sporo na thingiverse) robią to mniej-więcej tak jak na zdjęciu chemik72.

Edit: i naprawdę jest tego sporo - trzyma plastik (wydruk z ABS) i nie jest to jakaś filozofia - setki (jak nie tysiące) ludzi z tych clip-ów do szyb korzysta. Nic się nie ma prawa bujać. Wystarczy coś w stylu "CTC Glass" wpisać w wyszukiwarce na Thingiverse.
(Nie ma potrzeby wymyślania koła od nowa :rotfl:)

Re: Krzywy stół aluminiowy. Gdzie kupić prosty?

: 21 mar 2018, 08:41
autor: chemik72
dragonn pisze:Nie muszą, ważne że szyba nie będzie się bujać.
Jak nie dociągnie to będzie słabsze grzanie

Re: Krzywy stół aluminiowy. Gdzie kupić prosty?

: 21 mar 2018, 08:42
autor: dragonn
Zazwyczaj nie jest to na tyle problem żeby się tym martwić.

Re: Krzywy stół aluminiowy. Gdzie kupić prosty?

: 21 mar 2018, 08:47
autor: chemik72
Nie jestem za stosowaniem "półśrodków" i robienia byle jak. Zaraz może pojawić się problem z podwijaniem rogów bo nie da rady nagrzać...

Re: Krzywy stół aluminiowy. Gdzie kupić prosty?

: 21 mar 2018, 09:03
autor: McKee
Panowie: Odbiegacie od sedna sprawy. To jest dział i temat dotyczący konkretnej drukarki i konkretnego problemu. Luźne dywagacje i pomysły koledze nie pomogą, bo zaraz się zacznie narzekanie, że: "stół z lustrem opada, a z szybą nie".

Re: Krzywy stół aluminiowy. Gdzie kupić prosty?

: 21 mar 2018, 21:20
autor: Drytech
Ani to piękne ani na stałe. Szukając rozwiązania możesz założyć klipsy obcinając górną część. Działa okej ale stół dalej wygląda jak banan :-P

klipsctc.jpg

Re: Krzywy stół aluminiowy. Gdzie kupić prosty?

: 22 mar 2018, 11:11
autor: atom
Zgadzam się z Tobą chemik72. Mam klipsy z pierwszego linku i się nie sprawdzają.

Re: Krzywy stół aluminiowy. Gdzie kupić prosty?

: 22 mar 2018, 12:43
autor: chemik72
atom pisze:Zgadzam się z Tobą chemik72. Mam klipsy z pierwszego linku i się nie sprawdzają.
Na samym początku miałem drukowane z ABS i chyba z rok na nich działało :git: