Strona 1 z 1

Anet a6 Problem z okręgami.

: 25 mar 2018, 13:57
autor: Cyrclegg
Dzień dobry.

Zakupiłem anet a6 i odsamego początku miałem problem z wydrukami. Problem polega na tym że otwory jaki całe wydruki są zniekształcone(jajowate).
Wydruki są wygenerowane przez program Cura. Paski napięte. Na samym początku wydawało mi się że silnik osi y gubi kroki. Ponieważ widziałem podczas wydruk silnik ten miał takie charakterystyczne przeskoki. Wydrukowałem sześcian testowy 2cm na 2cm na 2cm, wynik w osi x 19,97 w osi y 19,76 a w osi z 19,96. Zamieniłem więc wtyczki przy płytce z silnika Y na X i te same przeskoki pojawiły się na silniku X. Ogólnie walczę już od dłuższego czasu i może podrzucicie mi jakiś pomysł bądź rozwiązanie tego problem za co z góry dziękuje.

Re: Anet a6 Problem z okręgami.

: 25 mar 2018, 14:00
autor: dragonn
Wrzuć zdjęcia drukarki, ale trochę obstawiam złe mocowanie wózka osi Y przez co pasek się nagina w górę.

Re: Anet a6 Problem z okręgami.

: 25 mar 2018, 14:14
autor: Cyrclegg
Zdjęcie ogólne oraz mocowanie paska osi y.

Re: Anet a6 Problem z okręgami.

: 25 mar 2018, 14:19
autor: FlameRunner
[Anet A8] Poprawny montaż dolnej formatki stołu i paska Y
Wygląda na to, że to dotyczy również A6?

Re: Anet a6 Problem z okręgami.

: 25 mar 2018, 14:23
autor: Cyrclegg
Ok. Zastosuje się do tego co mówicie. I dam znać.

Re: Anet a6 Problem z okręgami.

: 25 mar 2018, 14:30
autor: FlameRunner
Poprawienie montażu paska wg mojego poradnika na 99% nie pomoże z obecnym problemem. To znaczy tak czy siak to jest do zrobienia, ale na razie nie jest to najważniejsze. ;)
Pytałem głównie po to, żeby wiedzieć, czy dopisać A6 w tytule tamtego tematu.


Zamień miejscami wtyczki silników X i Y oraz krańcówek X i Y i wydrukuj raz jeszcze tę pieczęć (czy co to jest) z pierwszego posta.

Re: Anet a6 Problem z okręgami.

: 25 mar 2018, 19:26
autor: Cyrclegg
No więc tak. Jak już pisałem zamieniałem już wtyczkami ale zrobiłem to jeszcze raz(zdjęcie). Błąd wydruku jest taki sam tylko teraz w osi X.
Nie montowałem tego paska według Twoich zaleceń @FalemRunner ponieważ nie jest to źródłem tego problemu. Te chińskie jaja drukuje ponieważ chciałem wyeliminować błąd g-codu, który mógłby występować u mnie na komputerze(te chińskie pieczęci były dostarczone na karcie pamięci razem z drukarką). Co idzie zauważyć z wydruków ten błąd wygląda tak jakby wydruk był podzielony w pół a obie jego części przesunięte względem siebie.

Re: Anet a6 Problem z okręgami.

: 25 mar 2018, 20:00
autor: FlameRunner
To chyba odsuwa wszelkie podejrzenia od mechaniki...

Jeśli nadal masz stockowy firmware, spróbuj może zmienić?
Poza tym już tylko wymiana płyty głównej przychodzi mi do głowy.

Re: Anet a6 Problem z okręgami.

: 25 mar 2018, 20:15
autor: Cyrclegg
Płyta główna odpada. Ponieważ zareklamowałem drukarkę i dostałem drugą(nie podobno żeby i ta była kopnięta)...
Firmware hmm ciężko mi powiedzieć. Ponieważ gdy podłączyłem drukarkę do komputera w ogóle mi się nie wyświetlała(miałem pomysł żeby to zrobić ale zaniechałem)
Czego jeszcze nie zrobiłem to kabel ale nie wiem czy odciąć wtyczki i bezpośredni przylutować? Już sam nie wiem...

nie zostawiajcie mnie... :?

Re: Anet a6 Problem z okręgami.

: 25 mar 2018, 21:24
autor: FlameRunner
Źle spojrzałem za pierwszym razem na ostatnie zdjęcie i zobaczyłem to, co chciałem widzieć.
Teraz spojrzałem raz jeszcze i... symbole są, tak jak powinny, w odbiciu lustrzanym względem osi X=Y, ale defekty przemieściły się inaczej!

Powinniśmy jeszcze wrócić do mechaniki.

Odepnij silniki X i Y, poprzesuwaj ręcznie stół i ekstruder - czy przesuwają się płynnie, ze stałym oporem? Czy nie ma jakichś przeskoków przy zmianie kierunków?

Podepnij z powrotem wszystko jak należy, włącz drukarkę, włącz silniki (każ firmware ruszyć osiami) i spróbuj ręcznie poruszać stołem i głowicą, zarówno wzdłuż osi pracy, jak i na boki. Wszystko powinno grzecznie zostawać na swoim miejscu (przynajmniej dopóki nie będziesz szarpać na tyle mocno, by moment trzymający silników okazał się być niedostateczny :P )

PS Skąd klikash? :mrgreen:

Re: Anet a6 Problem z okręgami.

: 26 mar 2018, 15:22
autor: Cyrclegg
Stół osi Y oraz extruder z odpiętymi silnikami chodzą płynie bez większych luzów. Silniki "płynnie" zmieniają kierunki. Po podłączeniu również wszystko jest w porządku. Dodatkowo powiem że zamieniłem silnik (z osi Z założyłem silnik na oś Y) ale błąd był nadal ten sam(w Y). :cry:

Re: Anet a6 Problem z okręgami.

: 26 mar 2018, 15:30
autor: dragonn
A mocowanie paska poprawiłeś? Nawet jeśli FR mówi że to nie to to lepiej sprawdzić.

Re: Anet a6 Problem z okręgami.

: 01 kwie 2018, 20:21
autor: ANT
Witam,

Właśnie zdążyłem złożyć Anet A6 i wykonać pierwszy wydruk właśnie tego samego elementu.
Mam dokładnie taki sam objaw i w tych samych miejscach mam zdeformowany okrąg tego pionka!

U mnie zauważyłem, że chyba za ciężko chodzi stół.
Składając go obserwowałem film instruktażowy i tam po montażu gościu go raczej swobodnie przesuwał.
U mnie musiałem użyć siły aż prawie przesunąłem całą drukarkę.

Poza tym podczas wydruku widziałem nienaturalne szarpanie stołem.

Czy udało się Tobie rozwiązać problem?

Pozdrawiam.

Re: Anet a6 Problem z okręgami.

: 02 kwie 2018, 09:16
autor: mcxmcx
Kolega wrzuci jakiś okrąg w kwadracie, z thing taki 150 x 150 mm.

Starcza że 3 mm wysoko.

Re: Anet a6 Problem z okręgami.

: 02 kwie 2018, 10:57
autor: Cyrclegg
Stół osi Y powinien chodzić jak najlżej.
"Składając go obserwowałem film instruktażowy i tam po montażu gościu go raczej swobodnie przesuwał.
U mnie musiałem użyć siły aż prawie przesunąłem całą drukarkę."
Miałeś podłączony pasek napędu do silnika?? Tak czy siak stół ma chodzić lekko. Prawdopodobnie albo prowadnice stołu nie są równolegle względem siebie albo dokręcałeś wózki niepoprawnie. Nie dokręcaj od razu na siłę pojedynczo wózków tylko złap wszystkie śruby każdego wózka i dokręcaj na krzyż sprawdzając czy stół jeździ lekko.
Mocowanie paska osi Y zrobiłem tak jak mi tutaj poradzono. Faktycznie wydruk poprawił się niwelując te błędy które miałem prawie do minimum.

Re: Anet a6 Problem z okręgami.

: 02 kwie 2018, 18:01
autor: ANT
Problem u mnie ustąpił gdy założyłem sprężynkę na pasek od stołu :)
Niestety nie wiedziałem do czego ona jest bo na filmie nie widziałem tego :)
Jest teraz u mnie OK jak na początek. Wydruki lecą... :)