Strona 1 z 1

All Metal Hotend kit for Zortrax m200

: 26 mar 2018, 13:30
autor: robertm
Po miesiącu oczekiwania w końcu dotarł do mnie kit do przeróbki na full metal dla M200 - produkcji Micro Swiss
Koszt 79,80€ co wyszło na chwile wpłaty ok 345zł

wygląda to tak
DSC00003.jpg
DSC00004.jpg
DSC00007.jpg
DSC00009.jpg
DSC00013.jpg
w zestawie jest też kluczyk imbusowy oraz dodatkowa śrubka do podmiany.

Jak tylko uda mi się zorganizować kolegę do pomocy przy wymianie dam znać jak wyglądają wydruki na tym hotendzie.
Z tego co rozmawiałem już z ludźmi nikt nie ma problemu z drukiem z PETG, PLA ani żadnego innego materiału, hotend nie zatyka się przy zmianie materiału.

Re: All Metal Hotend kit for Zortrax m200

: 26 mar 2018, 15:01
autor: emartinelli
Nie żebym miał problemy z oryginalnym hotendem, ale z niecierpliwością czekam na relację i wnioski.

Re: All Metal Hotend kit for Zortrax m200

: 29 mar 2018, 22:26
autor: robertm
Głowica zmieniona - poszło bezproblemowo - 30 minut roboty z rozgrzewaniem i chłodzeniem.

Na pierwszy ogień poszedł Z-ABS aby sprawdzić czy cokolwiek trzeba zmieniać w profilach - nie trzeba idzie elegancko.
Niestety nie mam dobrego oświetlenia do zdjęć więc wygląda to jak wygląda na żywo jest perfekt.
Jak też zauważycie Z-Suite 2.5.0 zn ów ma ten sam błąd, że tam gdzie się zaczyna pełna warstwa poszerza się obrys ...
DSC00040.jpg
DSC00041.jpg
DSC00046.jpg
DSC00044.jpg
DSC00043.jpg
DSC00042.jpg
Kolejny wydruk to PLA w kolorze GOLD. Hotend 207 stopni. Za pierwszym razem ustawiłem stół na 30 stopni i wydruk wcale nie wtopił się w perforacje stołu i po 3 warstwie raftu odpadł całkowicie. Podniosłem temperaturę stołu do 55 stopni i puściłem jeszcze raz. Tym razem wyszło już całkiem nieźle biorąc pod uwagę, że mam oryginalne chłodzenie. Nic się nie przytyka - po przepuszczeniu tej rolki PLA biorę się za PETG
DSC00008.jpg
DSC00018.jpg
DSC00027.jpg
DSC00029.jpg
DSC00030.jpg
DSC00031.jpg
więcej fotek tutaj
https://goo.gl/RncBTk

Re: All Metal Hotend kit for Zortrax m200

: 29 mar 2018, 23:42
autor: emartinelli
A jak idzie odrywanie PLA od perforacji i samego wydruku od raftu?
No i na ile masz ustawiony odstęp First Layer Gap (standardowo jest chyba 0,21)

Re: All Metal Hotend kit for Zortrax m200

: 30 mar 2018, 14:42
autor: robertm
emartinelli pisze:A jak idzie odrywanie PLA od perforacji i samego wydruku od raftu?
No i na ile masz ustawiony odstęp First Layer Gap (standardowo jest chyba 0,21)
Wydruk z płyty zszedł bezproblemowo - powiedział bym nawet, lepiej niż z-abs. Raft odszedł tak samo - jedno pociągnięcie. Moim zdaniem pierwsza warstwa wygląda także dużo ładniej. First Layer Gap ustawiony na 0,4

Nie wiem też czy to jest ogólna domena z200 czy tylko ja tak miałem ale na tamtym hotendzie zanim rozgrzał się do temperatury druku pod spodem ściekał glut aż do stołu albo i dalej - w tej chwili wyciekanie grawitacyjne jest znacznie mniejsze wychodzi max 5 cm.

A tak ogólnie dopiero teraz uświadomiłem sobie jak ABS śmierdzi w porównaniu z PLA a nie mówiąc już o PET ...

Re: All Metal Hotend kit for Zortrax m200

: 30 mar 2018, 16:07
autor: kkk
Ciekawy jestem czy podpory (na płasko i pod kontem) też odchodzą łatwo, drukowałeś coś takiego?

Re: All Metal Hotend kit for Zortrax m200

: 04 kwie 2018, 22:15
autor: robertm
kkk pisze:Ciekawy jestem czy podpory (na płasko i pod kontem) też odchodzą łatwo, drukowałeś coś takiego?
Drukowałem obiekt z podporami wewnątrz i na zewnątrz - zdejmowałem je po ponad dobie i ogólnie nie jest źle jakkolwiek z ZABSU schodzą lepiej (dokładniej). Tutaj i od dołu i od góry zostały pojedyncze nitki - skazy. Ogólnie nie jest źle. Tylko trzeba uważać bo przy odrywaniu strzelają kawałki i lepiej takim ostrym nie dostać w oko.

Ogólne przemyślenia co do ciecia projektów Z-Suite 2.5.0.0
Na profilu Z-PLA jest nie do użytku, ten profil ma domyślnie włączony nadmuch na 100% od 1 warstwy raftu. Przy małych obiektach (3cm na 8cm, 5cm na 5 cm) da się jeszcze drukować, ale przy dużych - PLA nie trzyma się stołu rozgrzanego do 60 stopni. Ja w tej chwili ustawiłem to na profilu od ABSU zmieniając ręcznie parametry jak pod PLA i tak druk idzie bezproblemowo od startu, aż po koniec.

Re: All Metal Hotend kit for Zortrax m200

: 09 kwie 2018, 10:03
autor: kkk
Powiedz jeszcze, gdzie zamawiałeś hotend i jak długo na niego czekałeś?
Też przymierzam się do kupna.

Drukowałeś coś elastycznego?

Re: All Metal Hotend kit for Zortrax m200

: 09 kwie 2018, 16:36
autor: robertm
kkk pisze:Powiedz jeszcze, gdzie zamawiałeś hotend i jak długo na niego czekałeś?
Też przymierzam się do kupna.

Drukowałeś coś elastycznego?
Kupowałem od ich niemieckiego dystrybutora
https://eu.makerdise.com/all-metal-hote ... -m200.html


- czekałem 3 tygodnie ale to w związku z tym, że do nich paczka szła ze stanów - normalnie wysyłają tego samego dnia co zakup

Re: All Metal Hotend kit for Zortrax m200

: 13 kwie 2018, 12:51
autor: tanczacy
Przerobiłem moje Zortraxy na Micro Swiss i jestem bardzo zadowolony, drukuję z PLA na maksymalnej prędkości i nie mam zastrzeżeń, teraz testuję Wood.

Re: All Metal Hotend kit for Zortrax m200

: 25 wrz 2018, 22:40
autor: robertm
tanczacy pisze:Przerobiłem moje Zortraxy na Micro Swiss i jestem bardzo zadowolony, drukuję z PLA na maksymalnej prędkości i nie mam zastrzeżeń, teraz testuję Wood.
tanczacy drukowałeś może czy też drukujesz z PETG ? Jakie efekty uzyskałeś ?
U mnie z drukiem nie ma problemu ale co do jakości jest spora różnica pomiędzy ZABS a PETG

Re: All Metal Hotend kit for Zortrax m200

: 11 lis 2018, 23:23
autor: robertm
Jakoś tak nudno z tym Zortraxem, stół trzyma wydruki, nic się nie odkleja trzeba coś z tym zrobić ..

a więc tak było ...
było
było
a tak jest teraz ...
jest
jest
widok z góry :)
widok z góry
widok z góry
no i wreszcie mogę używać swój ulubiony klej w sztyfcie :)
klej w sztyfcie
klej w sztyfcie
marvin lekko niepełnosprawny - noga mu się podwinęła - ale w końcu jak to mówią "Jaki pan taki kram ..."
niepełnosprawny Marvin
niepełnosprawny Marvin
Stolik jest fajny w końcu pozbyłem się raftu. W przypadku tego głupiego marvina pozbycie się raftu skraca czas druku o 7%, a zużycie filamentu o 20%. W przypadku poniższego projektu oszczędzamy 22% filamentu i ok 9% czasu wydruku. Szybkość druku w obu przypadkach jest taka sama i oscyluje między F600 dla zewnętrznego obrysu do F2600 dla infill (takie parametry pokazuje rozkodowany plik zcode)
druk.jpg
W tej chwili drukuje już tylko z PET-G

Re: All Metal Hotend kit for Zortrax m200

: 11 lis 2018, 23:34
autor: emartinelli
Fajne, a można prosić o kilka dodatkowych informacji?
1. Z jakiego slicera korzystasz do druku bez raftu?
2. Gdzie kupiłeś stolik?
3. To jest czysta metalowa powłoka na stoliku czy też czymś pokryta?

Re: All Metal Hotend kit for Zortrax m200

: 12 lis 2018, 00:04
autor: robertm
1. najpierw normalnie tnę najnowszym Z-Suite potem usuwam raft i dodaje ekstruzji na 1 warstwie za pomocą Z-Tool i dostaje gotowy plik do druku
2. robi je Włoch - koszt ok 300zł kontakt przez grupę na FB https://www.facebook.com/groups/1867159989961953/
3. to jest 5mm laminat FR4 koleś na stronie pisze, że jest to pokryte mikro warstwą złota, ale nie wiem na ile to jest prawda. (zbed v2 with gold top)

Re: All Metal Hotend kit for Zortrax m200

: 12 lis 2018, 11:00
autor: adziaki
Ja ten hotend kupowałem w tym sklepie: http://www.3djake.com.
Paczka jakoś po tygodniu była u mnie.
Na PLA i nylonie idzie bezproblemowo ;)
Polecam ten upgrade każdemu posiadaczowi M200!

Re: All Metal Hotend kit for Zortrax m200

: 01 lut 2019, 18:03
autor: kkk
Kończy mi się hotend w Zortraxie (1800h przedrukował) i przymierzam się do wymiany na Microswiss.
Czy ktoś z Was ma może informację, czy dostanę go w jakimś sklepie w Polsce (najlepiej w Warszawie)?

Re: All Metal Hotend kit for Zortrax m200

: 01 lut 2019, 21:18
autor: robertm
kkk pisze:Kończy mi się hotend w Zortraxie (1800h przedrukował) i przymierzam się do wymiany na Microswiss.
Czy ktoś z Was ma może informację, czy dostanę go w jakimś sklepie w Polsce (najlepiej w Warszawie)?
bez problemu - wpisz w google "all metal hot end micro swiss zortrax m200" i masz

Re: All Metal Hotend kit for Zortrax m200

: 02 lut 2019, 21:33
autor: kkk
Nie, nie mam. Może Tobie wyskakuje co innego, ja widzę tylko sklep 3djake, o którym mowa jest też wyżej. Pytam o inny sklep, najlepiej w Warszewie dlatego, że zależy mi na czasie.

Re: All Metal Hotend kit for Zortrax m200

: 03 lut 2019, 15:52
autor: FlameRunner
kkk pisze:Kończy mi się hotend w Zortraxie (1800h przedrukował)
Jeśli v2, to jestem nim zainteresowany. Chciałbym coś sprawdzić.

Mam zortraksowy hotend v2, na którym przeprowadziłem eksperymentalny serwis i czyszczenie, w tym wymianę rurki teflonowej. Na tym hotendzie:
  • PET-G drukuje się poprawnie. Co prawda wydruki są ponitkowane, ale poza tym poprawne. Silnik ekstrudera nie gubi kroków, nie ma ubytków w warstwach, wypełnienie jest zwarte i mocne.
  • Nawet PLA zdaje się poprawnie drukować, i to nie Zortrax Z-PLA Pro z gipsem, a zwykły PLA - ale tego nie testowałem zbyt dużo.
Ciekaw jestem, czy byłbym w stanie to powtórzyć z podobnym efektem.

Re: All Metal Hotend kit for Zortrax m200

: 04 lut 2019, 09:38
autor: kkk
Też wymieniam rurkę teflonową i czyszczę hotend, dokładnie wypalam i przepłukuję w acetonie. Wszystko działa dalej bezbłędnie, wydruki wychodzą bardzo dobre jedynie mam ważenie, że pierwsza warstwa nie jest tak dobrze drukowana. Kiedyś drukowałem element który miał grubość podstawy równy dwum warstwom 0,09mm i wychodził dobrze, w tej chwili niestety nie. Wydaje mi się, że jest to wina zużytego hotendu/dyszy, ale mogę się mylić.
Samego hotendu niestety nie chce oddawać, bo w razie czego chciałbym go mieć w zapasie (jako, że cały czas drukuje dobrze, poza tym wyjątkiem).

W jaki sposób Ty czyściłeś hotend?

Re: All Metal Hotend kit for Zortrax m200

: 04 lut 2019, 12:55
autor: FlameRunner
Może na potrzeby tego wydruku spróbuj wrócić do jakiejś starszej wersji Z-Suite?


Co do czyszczenia, nawet nie bardzo pamiętam. Robiłem to raz, dawno temu. Nie wiem, czy umiałbym to powtórzyć (a tym bardziej z takim skutkiem, jak opisałem). Dlatego potrzebuję więcej używanych hotendów do testów.

Re: All Metal Hotend kit for Zortrax m200

: 11 lut 2019, 22:07
autor: kkk
FlameRunner pisze:Może na potrzeby tego wydruku spróbuj wrócić do jakiejś starszej wersji Z-Suite?
Dzięki, prawdopodobnie właśnie to było przyczyną.

W międzyczasie doszedł do mnie hotend microswiss, który zdecydowanie polecam.
Jestem pod dużym wrażeniem, do tej pory drukowałem wyłącznie z absu i mimo, że 99% wydruków wychodziła bezbłędnie za pierwszym razem to możliwość drukowania z PLA, PET-G, przy których nie trzeba zakrywać drukarki ze wszystkich stron, czekać na nagrzanie stołu do 100* i ekstrudera do 270*, wąchać zapachu absu i martwić się zniekształceniami spowodowanymi skurczem jest olbrzymim plusem. Nie zdawałem sobie wcześniej sprawy z tego jak wielkim...

Co ciekawe nylon DD, który rozsyłaliście jako próbki dawno temu też wyszedł świetnie i bezproblemowo na profilu Z-ABS ze zmniejszona temperaturą. Sam nylon leżał kilka miesięcy otwarty, przed drukowaniem niczego z nim nie robiłem, nie suszyłem itd. a wytrzymałość wydrukowanego detalu jest nieporównywalna z jakimkolwiek wcześniej używanym przeze mnie materiałem.

Ciekawy jestem jak wyjdzie guma, na razie niestety żadnej nie posiadam.

Podsumowując - możliwości fabrycznej M200 ograniczone są do 30%, kawałek "metalowej rurki" odblokowuje pozostałe 70%:)

Re: All Metal Hotend kit for Zortrax m200

: 12 lut 2019, 14:39
autor: robertm
kkk pisze:ciach ciach ...

Ciekawy jestem jak wyjdzie guma, na razie niestety żadnej nie posiadam.

Podsumowując - możliwości fabrycznej M200 ograniczone są do 30%, kawałek "metalowej rurki" odblokowuje pozostałe 70%:)
z gumą w rozumieniu ninjaflex nie bardzo ze względu na konstrukcje samego podawania ale TPU spoko idzie - Mnie wkurza już tylko usuwanie raftu przy wydrukach z petg. Niestety każdy producent to nowa filozofia w tym temacie. Na niektórych daje odstęp 0,4-0,6 i da się oderwać na innych to samo i pupa ... Oczywiście taki odstęp 0,6 to super ciulowa pierwsza warstwa - zastanawiam się już jak by szło ścieranie raftu szlifierką oscylacyjną albo taśmową.

Re: All Metal Hotend kit for Zortrax m200

: 13 lut 2019, 11:14
autor: ZADAR
Szlifierka taśmowa z pasem rzędu 60-80 bierze ładnie pet, oczywiście niska prędkość pasa aby nie topić materiału.

Re: All Metal Hotend kit for Zortrax m200

: 26 lip 2019, 08:26
autor: kubas
Witam,
ostatnio zakupiłem micro swiss all metal hotend do drukarki M200 i mam pewne problemy z drukiem.
Przy próbie z materiału Z-Ultrat wydaje mi się, że filament zbyt mocno się nagrzewa - jest problem z oderwaniem Raftu oraz podpór od modelu, na jasnym filamencie w niektórych miejscach widać takie przepalenia brązowe itp.
Czy ktoś też miał z tym problem?
Czy możliwe, że coś źle podłączyłem - może grzałka jest zbyt głęboko włożona? Czy ma ona być włożona do oporu czy na odpowiednią głębokość?

Re: All Metal Hotend kit for Zortrax m200

: 26 lip 2019, 11:48
autor: FlameRunner
Jeśli coś jest źle zamontowane, to raczej czujnik temperatury.

Re: All Metal Hotend kit for Zortrax m200

: 02 sie 2019, 10:54
autor: kubas
To jak powinien być zamontowany? Do oporu?

Re: All Metal Hotend kit for Zortrax m200

: 02 sie 2019, 15:50
autor: FlameRunner
Włożony i dobrze dokręcony. Nigdy się nad szczegółami nie zastanawiałem.

Re: All Metal Hotend kit for Zortrax m200

: 02 sie 2019, 17:21
autor: robertm
tego się za bardzo źle złożyć nie da - skręcasz tak jak było - ja jak przekładałem to nie wyciągałem żadnych przewodów z głowicy grzałki

twój problem może wynikać z lepszego przepływu przez ten full metal - zmniejsz w Z-Suite odrobinę - druknij kostkę kalibracyjną i pomierz

jak dobrze nie mieć już zortraxa :)

Re: All Metal Hotend kit for Zortrax m200

: 03 sie 2019, 16:34
autor: ZADAR
Trzeba zmiejszyć temperaturę o15-20 stopni i śmiga bez problemu

Re: All Metal Hotend kit for Zortrax m200

: 19 sie 2019, 11:10
autor: kubas
No właśnie tak mam skręcone i już zgłupiałem bo nie widziałem, żeby ktoś zgłaszał problemy z drukowaniem po zamianie na ten hotend.
Wręcz przeciwnie - wszyscy sobie zachwalali. Spodziewałem się, że będzie wszystko ładnie działać bez żadnych kombinacji z temperaturami.
Na te chwilę radzę sobie w ten sposób że z Z-ULTRAT drukuje z temperaturą 250C to jest chyba 10C mniej niż nominalnie ale efekty i tak nie są idealne. Ale takie zmiany temperatur są trochę uciążliwe zwłaszcza jak z drukarki korzysta kilka osób o różnym stopniu "zaawansowania" jeśli chodzi o obsługę drukarek.