Strona 1 z 1

Delta RIVA

: 27 mar 2018, 17:37
autor: olo2000pm
Przedstawiam Wam moją deltę o imieniu RIVA :D
Dane techniczne:
Zasilacz: 24V 300W
Elektronika: mks sbase v1.0
Diody wygładzające
Stolik podgrzewany
SSR 100A
Krańcówki optyczne.

Jeżeli macie pytania to chętnie odpowiem.

Re: Delta RIVA

: 27 mar 2018, 18:17
autor: jaffar
Tak, mam pytanie. Po co aż 100A SSR kiedy zasilacz masz niecałe 13A?

Re: Delta RIVA

: 27 mar 2018, 18:27
autor: olo2000pm
jaffar pisze:Tak, mam pytanie. Po co aż 100A SSR kiedy zasilacz masz niecałe 13A?
Dlatego, że mam bardzo złe doświadczenia z chińskimi ssrami i biorę duży zapas.

Re: Delta RIVA

: 27 mar 2018, 18:29
autor: dragonn
olo2000pm pisze:
jaffar pisze:Tak, mam pytanie. Po co aż 100A SSR kiedy zasilacz masz niecałe 13A?
Dlatego, że mam bardzo złe doświadczenia z chińskimi ssrami i biorę duży zapas.
To nie lepiej kupić niechiński? Przecież da się normalnie kupić SSR w np. TME i nie kosztuje to krocie.

Re: Delta RIVA

: 27 mar 2018, 18:32
autor: olo2000pm
dragonn pisze:
olo2000pm pisze:
jaffar pisze:Tak, mam pytanie. Po co aż 100A SSR kiedy zasilacz masz niecałe 13A?
Dlatego, że mam bardzo złe doświadczenia z chińskimi ssrami i biorę duży zapas.
To nie lepiej kupić niechiński? Przecież da się normalnie kupić SSR w np. TME i nie kosztuje to krocie.
Może i lepiej, ale jak zamawiam części na aliexpresie to kupuje wszystko od razu.
Na TME dobry, markowy SSR nie należy do tanich.

Re: Delta RIVA

: 27 mar 2018, 18:35
autor: dragonn
https://www.tme.eu/pl/details/ssr-2548z ... qlt-power/ to jest 'nie tani'? Nie będę się czepiał ale wole dać te parę groszy więcej a mieć jednak coś co jakieś standardy trzyma.

Re: Delta RIVA

: 27 mar 2018, 18:45
autor: olo2000pm
dragonn pisze:https://www.tme.eu/pl/details/ssr-2548z ... qlt-power/ to jest 'nie tani'? Nie będę się czepiał ale wole dać te parę groszy więcej a mieć jednak coś co jakieś standardy trzyma.
Nie zauważyłem u siebie problemów z utrzymywaniem temperatury na stole. Nie mam też problemów z grzaniem się SSRa.
W przypadku tego konkretnego SSRa kupuje go od dawna i tak już zostało i pewnie zostanie ;)
Myślę, że rodzaj zastosowanego SSR nie jest problemem RIVY.

Re: Delta RIVA

: 27 mar 2018, 18:48
autor: dragonn
Nie no, nigdzie nie powiedziałem że to jakikolwiek problem :D. Chciałem jedynie zwrócić uwagę że akurat takie coś można dostać też bez problemu u nas w sensownej cenie ;).

Re: Delta RIVA

: 27 mar 2018, 19:00
autor: olo2000pm
Wiem, że teraz można u nas kupić wszystko do budowy drukarek 3d. Ja jestem z tych co zaczynali w czas gdy u nas nic nie było i wszystko kupowało się na ali. Szczerze powiem, że gdy zabieram się za kupowanie części to lece z przyzwyczjenia na aliexpres

Re: Delta RIVA

: 28 mar 2018, 00:04
autor: morf
olo2000pm Człowiek u którego nigdy nie widziałem w drukarce kablowego spaghetti.
Fajnie że zawitales I tutaj :)

Re: Delta RIVA

: 28 mar 2018, 06:27
autor: olo2000pm
morf pisze: kablowego spaghetti.
To prawda, mam chyba fobie na tym punkcie :smile2:

Re: Delta RIVA

: 28 mar 2018, 18:25
autor: emartinelli
Możesz podać pole robocze i prędkości druku jakie standardowo puszczasz?

Re: Delta RIVA

: 28 mar 2018, 22:04
autor: olo2000pm
Pole robocze:
fi200
wysokość: 200

Prędkość stała uzależniona jest od projektu
45mm/s lub
60mm/s

Re: Delta RIVA

: 31 mar 2018, 14:30
autor: olo2000pm
Moja drukarka jest praktycznie skończona. Jak widać drukuje dobrze, ale jest jeden problem z którym nie mam pojęcia jak sobie poradzić.
Dodam, że jest to moja pierwsza delta.
Zrobiłem prosty test, krzyż 140x140
Wynik jakie otrzymuje to
X: 140,80
Y: 139,90
Parametry po kalibracji:
M665 L320 R183.400 Z212.800
M666 X:0.000 Y:0.400 Z:-0.500

Którym parametrem można skorygować błąd?
Oprogramowanie: smoothieware

Re: Delta RIVA

: 18 kwie 2018, 12:57
autor: olo2000pm
Posprawdzalem wszystkie wieże. Kąty skorygowalem, jest idealnie. Wyniki jakie otrzymuje:
Os X 140.00
Os Y 139.80
Jest roznica 0.2mm i nie jestem w stanie tego zniwelować.
W drukrce kartezjanskiej ustawialem zawsze w punkt, wystarczyło przeliczyc kroki i skorygować!
Czytalem, ze delty nie są zbyt dokladne, ale przecież to matematyka. Czy w delcie nie da sie tego ustawić? :cry:
Dodatkowo nie wiem z czego wynikaja te roznice w M666?

Re: Delta RIVA

: 18 kwie 2018, 14:05
autor: Kopytko
A te 0.2 to nie bedzie jakis blad pomiarowy?

Re: Delta RIVA

: 18 kwie 2018, 14:17
autor: olo2000pm
To wykluczone, bo ta różnica wychodzi za każdym razem. Nie jest to duży błąd, ale daze do tego aby wydruki kalibracyjne zgadzaly się wymiarowo.

Re: Delta RIVA

: 18 kwie 2018, 16:26
autor: mcxmcx
To dodaj te 0.2 w slicerze, i zrób wysoki wydruk, czy na Z 200mm też będzie trzymać wymiar.

Re: Delta RIVA

: 19 kwie 2018, 19:48
autor: Kopytko
mcxmcx pisze:To dodaj te 0.2 w slicerze, i zrób wysoki wydruk, czy na Z 200mm też będzie trzymać wymiar.
A co ma do osi w Z, blad w plaszczyznie Y?

Re: Delta RIVA

: 19 kwie 2018, 20:07
autor: mcxmcx
To, że w deltach niekiedy błąd zmienia się w Z.

Re: Delta RIVA

: 19 kwie 2018, 20:19
autor: Kopytko
No ok to fakt. Ale nie za bardzo kumam jak dodac 0.2 w slicerze.i zrobic wysoki wydruk. Co to dokladnie da. Fakt moze byc problem w wymiarach ramion na z y lub tez x i to powoduje zaklamanie ale drukujac w gore chyba nic sie nie zmieni w płaszczyźnie y ze sie wydluzy o te 0.2.

Re: RE: Re: Delta RIVA

: 19 kwie 2018, 21:05
autor: mcxmcx
Kopytko pisze:No ok to fakt. Ale nie za bardzo kumam jak dodac 0.2 w slicerze.i zrobic wysoki wydruk. Co to dokladnie da. Fakt moze byc problem w wymiarach ramion na z y lub tez x i to powoduje zaklamanie ale drukujac w gore chyba nic sie nie zmieni w płaszczyźnie y ze sie wydluzy o te 0.2.
Jak masz skalowanie w slicerze, to masz procentowo lub w mm.
I dodaj tyle ile trzeba.

Jak będziesz miał na całym Z poprawnie, to wtedy zmieniasz kroki.
Może być odrobinę inna rolka do paska, i już to robi różnicę.

Re: Delta RIVA

: 19 kwie 2018, 21:16
autor: Kopytko
To nie wiem czy ja coś namieszałem czy sie nie zgadaliśmy :P
Paweł ma problem z długością ramienia w osi Y w osi X jest ok a w osi Y drukując krzyż ramiona w y sa krótsze o 0,2mm na szerokosci. Nie wspominał nic o wysokości. Jak dasz skalowanie to wówczas równiez zmienia sie wartości w y i X.
Wiem o co teraz Ci chodzi ale chyba Tobie chodzi o inny wymiar.

Re: Delta RIVA

: 19 kwie 2018, 21:23
autor: olo2000pm
Błąd jest tylko w osi Y. Muszę sprawdzić czy długość ramion jest taka sama. Nie pomyślałem o tym!

Re: Delta RIVA

: 19 kwie 2018, 21:26
autor: Kopytko
Oczywiście chodziło mi o ramiona drukowanego elementu są krótsze.
Co do ramion w drukarce to one potrafią namieszać, zwłaszcza jak jedno z 2 ramion na jednej wieży jest różne od sasiada, tego juz nie da się skompensować :( a pomiar to bajka... nie wiem jak to dokąłdnie mozan zmierzyc. Ja kalibracje robiłem na chybił trafił, zmieniając parametry:P

Re: Delta RIVA

: 19 kwie 2018, 21:36
autor: olo2000pm
Które parametry zmieniałes? Masz wymiary w x i y w punkt?

Re: Delta RIVA

: 19 kwie 2018, 21:46
autor: Kopytko
ja to robiłem na repetierze wg tego poradnika z thingiverse co podsyłałem Tobie na fabrykatorze jeszcze link.

Re: Delta RIVA

: 19 kwie 2018, 22:50
autor: mcxmcx
W każdym slicerze można skalować w każdą stronę o mm lub o %.

I chodzi o wyłapanie czy ma nierówne ramiona, czy np rolka na silniku ma groszek mniej średnicy.

Dlatego jak kolega da krzyż ten kalibracyjny, i rozciągnie go w Z na max wysokość to zobaczy, czy błąd jest stały w Z czy się zmienia.

Jak stały, to kroki, jak się zmienia szerokość, to ramię / ramiona.

Re: Delta RIVA

: 20 kwie 2018, 07:08
autor: olo2000pm
mcxmcx pisze:W każdym slicerze można skalować w każdą stronę o mm lub o %.

I chodzi o wyłapanie czy ma nierówne ramiona, czy np rolka na silniku ma groszek mniej średnicy.

Dlatego jak kolega da krzyż ten kalibracyjny, i rozciągnie go w Z na max wysokość to zobaczy, czy błąd jest stały w Z czy się zmienia.

Jak stały, to kroki, jak się zmienia szerokość, to ramię / ramiona.
Sprawdzę to, dzięki :piwo:

Re: Delta RIVA

: 21 kwie 2018, 09:37
autor: olo2000pm
Dostrajam cure, ale cały czas mam problem. Po lewej cura, po prawej kisslicer.
Scianki boczne na curze są chropowate, dodatkowo strasznie nitkuje. W zasadzie chciałem przenieść silnik niżej żeby skrócić bowdena, ale kisslicer całkiem dobrze sobie radzi. Nie wiem tylko dlaczego nie wydrukowal daszku w kominie?
Tutaj pytanie do użytkowników cury, co powoduje, że scianki na łuku są tak chropowate no i co z tym nitkowaniem.
Retrakcje w obu slicerach mam 5mm i 80mm/s
Chyba się przeprosze z kisslicerem, bo to delikatne nitkowanie opanuje, matrwi mnie tylko brak komina, chociaż jego resztki są chyba w nadbuduwce.

Tak w zasadzie to wydruk z kisslicera jest zdecydowanie ładniejszy, coś mam skopate w curze, albo cura gorzej generuje gcode...

Re: Delta RIVA

: 21 kwie 2018, 09:53
autor: olo2000pm
Po lewej cura

Re: Delta RIVA

: 21 kwie 2018, 09:59
autor: Berg
haha. widzę, że kolega podjął rękawicę :D :D :D

W curze pewnie masz ustawione Infill / Infill Before Walls, czy jakoś tak. Dlatego przebiło wypełnienie. Możliwe, że też masz mniej obrysów w curze pewnie dwa tylko. 3 by się przydały.

Re: Delta RIVA

: 21 kwie 2018, 10:04
autor: olo2000pm
To bardzo dobry model kalibracyjny. Cure mam po polsku, nie bardzo wiem ktore to parametry. Czy to też może mieć wpływ na nitkowanie?

Re: Delta RIVA

: 21 kwie 2018, 13:22
autor: Berg
hahaha. a ja mam po angielsku i nie bardzo wiem jak one sie mogę nazywac po polsku, albo nie chce mi się wiedzieć.
A nie mówiłem, ze tłumaczenie będzie szkodliwe. I że to niektorzy z tego forum przełożyli do tego ręce...ech.

Re: Delta RIVA

: 21 kwie 2018, 13:30
autor: dziobu
Nie znam Cury ale wiem czego szukać. Zmieniłem na PL żeby sprawdzić po czym wróciłem na ENG bo nie wiedziałem co czytam...

"Ustawienia druku"->"Niestandardowe"
"Powłoka"->"Zewn.Ściany przed Wewn."

Wpisałem w googlach "Zewn.Ściany przed Wewn." i nie znalazłem niz użytecznego (dwa linki z kodem źródłowym) czego nie można powiedziec o wynikach dla "Outer Before Inner Walls". Wciąz nie rozumiem co to tłumaczenie komu dało.

Re: Delta RIVA

: 21 kwie 2018, 18:50
autor: emartinelli
Z moich doświadczeń prawie zawsze wydruki z Kisslicera wychodziły ładniejsze niż z innych slicerów (porównywałem Slic3r i Cura i Repetier). Tylko raz się naciąłem na Kiss'ie przy małym skomplikowanym modelu z bardzo dużą ilością uskoków i nie wiem dlaczego MKS Sbase nie dawal rady i jakies bloby wychodziły.

Re: Delta RIVA

: 25 kwie 2018, 07:23
autor: olo2000pm
Ta pozycja zew. Sciany przed wewn. mam wyłączoną.
Po lewej kisslicer, w srodku cura 3.3, po prawej cura 3.2
Zdecydowana poprawa jest w cura 3.3, ale i tak ściana jest lekko chropowata, a przynajmniej sprawia takie wrażenie. A w cura 3.2 ścianki wydrukowane są pod lekkim kątem?
I pytanie, czy cura tak drukuje? W zasadzie nie widać warstw, tak jak w kisslicerze, ale mimo wszystko lepiej to wygląda.
Co tu jeszcze zmienicr, no i co sie stało z wydrukiem w cura 3.2?

Re: Delta RIVA

: 25 kwie 2018, 07:50
autor: Berg
kurcze, sorki ale kompletnie nie wierzę, że różnice, które widzę na zdjęciu są efektem użycia takiego, czy innego slicera.
JEstem pewien, że przeoczyłeś jakiś detal.

PS: na przykład z prawej nie widzę dokładnie ale albo grubo przegrzane albo za mało filamentu - może średnicy nie zmieniłeś z 2.85 na 1.75?

PS2: a to są takie same wysokości warstw? Myślę, że nie są i pewnie najlepiej wyszła ta średnia, pewnie ok. 0.1

Re: Delta RIVA

: 25 kwie 2018, 08:08
autor: olo2000pm
Rafał, średnicę i temperaturę wszędzie mam tak samo ustawione. Wysokość warstw 0.2 na każdym wydruku.
Ale sprawdzę to jeszcze.
Przyznam sie szczerze że w wersji 3.2 mam najwiecej pogrzebane i pewnie coś skopalem.
Na pierwszym zdjeciu, górny wydruk to cura 3.3, dolny kisslicer.

Re: Delta RIVA

: 25 kwie 2018, 08:34
autor: Berg
Serio, to są te same wysokości warstw?
Zrzut ekranu 2018-04-25 o 08.33.45.png

Re: Delta RIVA

: 25 kwie 2018, 08:37
autor: dragonn
Jak dla mnie nie możliwe... tutaj na oko widać że warstwa jedna od drugiej jest 2 raz większa.

Re: Delta RIVA

: 25 kwie 2018, 08:47
autor: olo2000pm
Dobra Panowie, nie sprzeczam sie. Po pracy porobie zrzuty z ustawień i wstawie do wgladu.

Re: Delta RIVA

: 25 kwie 2018, 16:56
autor: olo2000pm
Ustawienia kissa i cury 3.3
Cury 3.2 już nie mam bo w trakcie instalacji v3.3 została odinstalowana

Re: Delta RIVA

: 25 kwie 2018, 17:12
autor: Berg
nie znam się na Kissie ale co to jest?
Zrzut ekranu 2018-04-25 o 17.11.36.png
Czy to jest 50% z 0.2 , czyli warstwa 0.1 ?

Re: Delta RIVA

: 25 kwie 2018, 17:17
autor: dragonn
A max jest 67%, nie znam tego programu ale jak dla mnie to jasno wskazuje że drukuje z warstwą 0.134

Re: Delta RIVA

: 25 kwie 2018, 17:23
autor: olo2000pm
Panowie to się nie bardzo zgadza z tymi zdjęciami bo po lewej jest kisslicer a ten po prawej to cura.
Te parametry dotyczą pierwszej warstwy, chyba że się myle(?)

Re: Delta RIVA

: 25 kwie 2018, 17:25
autor: dragonn
olo2000pm pisze:Panowie to się nie bardzo zgadza z tymi zdjęciami bo po lewej jest kisslicer a ten po prawej to cura.
Te parametry dotyczą pierwszej warstwy, chyba że się myle(?)
Oba? To by nie miało sensu, jak dla mnie max odnosi się do czego innego.

Re: Delta RIVA

: 25 kwie 2018, 17:29
autor: olo2000pm
Ale tak naprawdę chodzi o to dlaczego albo inaczej, który parametr w curze odpowiada za to, że przebija mi wypełnienie?
Kisslicer jest tylko dla porównania, że to nie jest problem sprzętowy.

Re: Delta RIVA

: 25 kwie 2018, 17:32
autor: Berg
porównaj sobie to dokładnie. oglądnij gcode, czy symulację druku. czy w obu wydrukach ścianki są tak samo grube, czy nie jest włączone jakieś lepsze dociskanie wypełnienia do ścianek. rodzaj wypełnienia też ma znaczenie.

Re: Delta RIVA

: 25 kwie 2018, 18:01
autor: emartinelli
W Kissliser te ustawienia dotyczą automatycznego doboru parametrów warstwy w zależności od nachylenia, czyli jak pionowa ścianka to leci grubo jak duży kąt nachylenia to schodzi z warstwą na podane minimum. Ja nie lubią tych % w ustawieniach i osobiście nie podobała mi się ta automatyczna regulacja wysokości warstwy. Ostatecznie mam w tych ustawieniach coś takiego:
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (16.79 KiB) Przejrzano 3605 razy
i wtedy wiem, że wszędzie leci warstwa 0,2mm

Re: Delta RIVA

: 15 lip 2018, 12:41
autor: olo2000pm
Mały dodatek, a cieszy.

Re: Delta RIVA

: 07 paź 2018, 00:47
autor: Berg
jakie Ty masz w delcie silniki ?

Re: Delta RIVA

: 07 paź 2018, 10:51
autor: olo2000pm

Re: Delta RIVA

: 08 paź 2018, 12:50
autor: Berg
thx. A jak głowicą walniesz w stół, to ramiona odpadają, czy i tak kulki zapierają się o gniazda?

Re: Delta RIVA

: 08 paź 2018, 12:58
autor: olo2000pm
Ramiona mam przykręcone. Zrezygnowałem z magnesów. Dodam, że głowicą nie musiałem przywalić w stół żeby ramiona odpadły, one same się odczepialy.
Mam co prawda przygotowany effector pod odwrócone kulki i wszystko jest gotowe do nowych prób, ale nie mam czasu tego przetestować.
Nie wiem czy w ogóle będę to zmieniał, bo za chwilę ruszam z nową drukarka i raczej skupię się na jej budowie.
Ale generalnie nie mam takich sytuacji. Może na samym początku w trakcie kalibracji dysza przywaliła w stół. Teraz puszczam wydruk i idę do drugiego pokoju.