Strona 1 z 1

Kapryśna A8

: 05 kwie 2018, 10:03
autor: margas
Witam. Poszukuje opisu funkcji oraz ich wartości wprowadzanych z poziomu panelu LCD aby w końcu coś poprawnie wydrukować. Parametry są ustawione domyślnie a nie wiem na jakie je zmienić. Nie chcę za bardzo grzebać bo mogę tak poustawiać że nikt z tym potem do ładu nie dojdzie. Szukałem w necie ale szczegółowego opisu nie znalazłem. mam też pytanie czy Cure zapisuje "swoje" ustawienia drukowanie do pliku *.gcode nadpisując ustawienia drukarki czy priorytetowe są ustawienia drukarki ?. Dysza to 0.2 a filament czarny 1.75.
W word rozpisałem menu może ktoś poprawi te ustawienia ?.

Re: Kapryśna A8

: 05 kwie 2018, 11:50
autor: kretu
Nie mam Anet ale nawet jakbym miał to chyba nie mógł by ci pomóc na podstawie tego posta. Napisz jaki masz problem z wydrukiem najlepiej w formie zdjęć. No i osobiście bym nie zaczynał od dyszy 0,2 tylko standardowej 0,4.

A i poczytaj koniecznie temat Flamerunnera o tej drukarce i koniecznych zmianach zwłaszcza jeżeli chodzi o włączenie zabezpieczeń termicznych.

Re: Kapryśna A8

: 05 kwie 2018, 13:45
autor: marek91
Wszystko pomieszałeś.

Drukarka ma wgrany firmware w którym masz podstawowe dane na temat kroków silników, ustawienia PID dla termistorów, gdzie są ustawione krańcówki itp.
Natomiast wszystko to co ustawiasz sobie w cura to ustawienia samego wydruku, ilość obrysów (grubość ścianek) wypełnienie, grubość dolnej i górnej ścianki, temperaturę stołu, głowicy i wiele, wiele innych. To są dwie zupełnie inne sprawy.
Z dyszy 0,2mm na razie zrezygnuj, będziesz miał 5x więcej problemów. Wstaw 0,4 lub 0,5 i pokaż co masz naustawiane w cura.

Re: Kapryśna A8

: 06 kwie 2018, 18:08
autor: margas
Koledzy zadałem konkretne pytanie czy ktoś na podstawie załączonego do poprzedniego postu pliku z menu może mi powiedzieć jaka funkcja robi to lub tamto i jakie wartości wpisać. To moja pierwsza drukarka 3D więc orłem nie jestem w temacie ale zmiana parametrów i obserwowanie co robi drukarka to nie najlepsze rozwiązanie bo można spędzić miesiąc na ustawianiu i nic nie wydrukować poprawnie.

Re: Kapryśna A8

: 06 kwie 2018, 19:57
autor: Pjoter
I dostałeś konkretną odpowiedź (a nawet dwie):

1.
kretu pisze:Napisz jaki masz problem z wydrukiem najlepiej w formie zdjęć. No i osobiście bym nie zaczynał od dyszy 0,2 tylko standardowej 0,4.
2.
marek91 pisze:Drukarka ma wgrany firmware w którym masz podstawowe dane na temat kroków silników, ustawienia PID dla termistorów, gdzie są ustawione krańcówki itp.
Natomiast wszystko to co ustawiasz sobie w cura to ustawienia samego wydruku, ilość obrysów (grubość ścianek) wypełnienie, grubość dolnej i górnej ścianki, temperaturę stołu, głowicy i wiele, wiele innych. To są dwie zupełnie inne sprawy.
Z dyszy 0,2mm na razie zrezygnuj, będziesz miał 5x więcej problemów. Wstaw 0,4 lub 0,5 i pokaż co masz naustawiane w cura.
Nadal nie wiemy co masz na myśli mówiąc że "chcesz coś poprawnie wydrukować".
Poza tym w menu Anet znajdują się funkcje które na początek nie powinny Cię interesować. Jak na razie baw się ustawieniami w Cura - prędkość wydruku, grubość warstwy, gęstość wypełnienia itd. Nie ma też uniwersalnych ustawień - wszystko zależy od tego czy chcesz wydruk mieć szybko czy możesz poczekać, czy zależy ci na wytrzymałości mechanicznej czy też wyglądzie itp.

Re: Kapryśna A8

: 06 kwie 2018, 20:00
autor: dragonn
Druga sprawa - poważnie zrezygnuj na początek z dyszy 0.2. Wychodzą Ci już na 0.4 czy też masz problem?

Re: Kapryśna A8

: 06 kwie 2018, 23:34
autor: margas
Z tego co piszecie to cure "rządzi" drukarką a nie jej oprogramowanie ... wiec po co ono tam jest ? żeby tylko silniczkami sterować ?. Nic już z tego nie rozumiem. Cure ma ze sto opcji !!!.

Re: Kapryśna A8

: 06 kwie 2018, 23:39
autor: dragonn
margas pisze:Z tego co piszecie to cure "rządzi" drukarką a nie jej oprogramowanie ... wiec po co ono tam jest ? żeby tylko silniczkami sterować ?. Nic już z tego nie rozumiem. Cure ma ze sto opcji !!!.
Dokładnie, w 99% co robi soft w drukarce to steruje silnikami na podstawie komend które wygenerowała mu Cura czy inny slicer.

Re: Kapryśna A8

: 07 kwie 2018, 00:14
autor: Kopytko
Wyobraż sibie nawigacje i kierowce auta, nawigacja to ta Cura , która daje wytyczne i komendy gdzie masz jechać, ale ty jako kierowca czyt. Frimware wykonujesz wszystko sam, tak samo dzieje się w drukarce i to co napisał Dragon- cura daje komendy a wykonuje je procesor i oprogramowanie w drukarce. Obie rzeczy muszą być pod siebie skonfigurowane aby działały wspólnie i płynnie. Inaczej wjedziesz do morza:P

Re: Kapryśna A8

: 07 kwie 2018, 05:35
autor: McKee
margas: nie musisz znać / modyfikować wszystkich opcji. Zostaw wszystko na wartościach domyślnych. Zacznij drukować, pochwal się wynikami (zdjęcia i ew. screeny z ustawień). Czytaj forum / poradniki i ucz się. Cura jest spolszczona (może ci będzie łatwiej po polsku, ale warto jednak angielskimi terminami operować).
Doc-ów nie wrzucaj na forum i sam nie otwieraj z nieznanych źródeł. To nie jest bezpieczny format, zresztą to samo możesz na forum napisać dodać zdjęcia i mieć większą szansę na odpowiedź.

Re: Kapryśna A8

: 07 kwie 2018, 08:30
autor: margas
No właśnie o to mi chodzi .... w A8 z panelu ustawiam określone parametry czyli jak się domyślam prędkość posuwu głowicy gdy się pozycjonuje , prędkość posuwu głowicy gdy drukuje , temperaturę extrudera , temperaturę stołu , prędkość podawania filamentu , i chyba coś jeszcze o czym nie wiem. Co do Cure to mam wersję 3.2 w której wybrałem drukarkę A8 i skorygowałem dane dotyczące obszarów roboczych, załączyłem podgrzewany stół , wersja g-code; reprap , w ustawieniach głowic wszystkie wartości są na zero. W ustawieniach extrudera oczywiście dysza 0.2 i filament 1.75. Na głównym ekranie zalecane ustawienia druku wysokość warstwy 0.2 i wypełnienie 20% a niestandardowe Low Quality. Nic więcej nie zmieniałem.
Na pierwszy wydruk wybrałem to:

Re: Kapryśna A8

: 07 kwie 2018, 08:44
autor: chemik72
Tak jak pisał @dragonn dysza 0.4 na początek. Dysza 0.2 to już wyższa szkoła jazdy :no:

Re: Kapryśna A8

: 07 kwie 2018, 09:31
autor: margas
Nie mam muszę kupić i zobaczyć ja się wymienia dysze żeby nie przybyło mi kolejnego kłopotu. A odnośnie tego elementu czy muszę włączyć jakieś dodatkowe ustawienia w cure poz tymi które opisałem ?.

Re: Kapryśna A8

: 07 kwie 2018, 10:10
autor: dziobu
margas pisze:No właśnie o to mi chodzi .... w A8 z panelu ustawiam określone parametry czyli jak się domyślam prędkość posuwu głowicy gdy się pozycjonuje , prędkość posuwu głowicy gdy drukuje , temperaturę extrudera , temperaturę stołu , prędkość podawania filamentu , i chyba coś jeszcze o czym nie wiem.
Slicer większość ww nastaw może zmodyfikować sam. Domyślnie nie ruszy rzeczy obsługiwanych bezpośrednio z drukarki (np szybkość jazdy przy zerowaniu) ale już temperatura czy szybkość jazdy podczas druku jak najbardziej.
margas pisze: W ustawieniach extrudera oczywiście dysza 0.2 i filament 1.75. Na głównym ekranie zalecane ustawienia druku wysokość warstwy 0.2 i wypełnienie 20% a niestandardowe Low Quality.
Aby detal miał szansę jakoś wyglądać, trzymać wymiar i jeszcze się skleić, wysokość warstwy nie powinna być większa niż 75% szerokości ścieżki. Taka technologia.

Dostałeś drukarkę z dyszą 0.2? Masz od kogoś czy sam składałeś?

Re: Kapryśna A8

: 07 kwie 2018, 11:30
autor: Pjoter
Napiszę czym ja się martwię na początek i co sam ustawiam (pamiętaj jednak że to są ustawienia moje do innej niż twoja drukarki i po których otrzymałem zadowalający mnie kompromis między jakością i czasem wydruku).
ustawienia.png
1. Wysokość warstwy - ja dla dyszy 0.4 mm mam ustawioną 0.2 mm wysokość warstwy. Wydruki wychodzą ok, widać na wydruku kolejne ścieżki jednak mi nie przeszkadza.
2. Grubość ścianek - określa jak grube mają być ścianki z litego materiału
3. Gęstość wypełnienia - określa jak duże ma być wypełnienie wewnątrz obiektu (niewidoczne dla oka teoretycznie)
4. Temperatura głowicy - zależna od materiału. Ja nie sprawdzałem innych temp. używam 200 dla DD PLA
5. Temp. stołu - musi być na tyle duża by wydruk chciał się trzymać stołu. 50-60 dla PLA jest ok
6. Średnica filamentu - ją ustawiasz raz i już się nie przejmujesz
7. Flow - jeśli będziesz miał problem z wydrukiem że zaczyna się "wylewać" przy warstwach to należy zmniejszyć
8. Retrakcja - w skrócie - TAK, chcesz retrakcje
9. Szybkość drukowania - u mnie 60 mm/s to na granicy przyzwoitego wydruku
10. Szybkość podróży karetki gdy nie drukuje - tutaj mam 2x więcej niż szybkość drukowania
11. Chłodzenie wydruku - do wydruków z PLA powinieneś mieć je włączone
12. Wytwarzanie podpór - jeśli jakiś element będzie ci wisiał w powietrzu to należy zastanowić się albo nad podporami albo nad zmianą modelu
13. Rodzaj przyklejenia wydruku do stołu - nie mam problemów z przyczepnością (używam szkła posmarowanego klejem szkolnym) więc wybieram tylko skirt aby wyregulować przepływ po wygrzewaniu hotendu

To są moje ustawienia dla prostego wydruku. Teraz bardzo możliwe że będzie dyskusja o tym jak to powinienem pokazać jaką ma retraction speed itp.

Co do zdjęć twoich wydruków to za dużo nie widać na zamieszczonym zdjęciu - widzimy tylko że jedna ze ścianek jest płaska i że trzyma wszystko wymiar skoro udało ci się zamontować. Jeśli będziesz wrzucać kolejne zdjęcia to postaraj się o fotografie z kilku stron pokazujące element z bliska oraz pokazujące wszelkie otwory, mosty itp.

Re: Kapryśna A8

: 07 kwie 2018, 12:40
autor: margas
Tam sam składałem. Rama przykręcona do podstawy [półki] z płyty 18mm. Paski ponaciągane odpowiednio , stół wypoziomowany z szybą 3mm.To zdjęcie poglądowe zawiasu usprawniającego wymianę filamentu i taki element chcę wydrukować. Jak na razie to masakra. Wewnętrzy okrąg poszarpany , brak podpór które podobno cure dodaje i wydruk poszedł się kicac.

Re: Kapryśna A8

: 07 kwie 2018, 12:47
autor: Pjoter
Podpory same się nie dodadzą - zobacz mój post. Musisz sam zaznaczyć że chcesz podpory. Dodatkowo zawsze proponuje sprawdzić wygenerowane przez Cura warstwy. Pamiętaj że to tylko maszyny i programy - nic nie zastąpi inteligencji i mądrości użytkownika!

Re: Kapryśna A8

: 07 kwie 2018, 14:01
autor: margas
No OK ale przecież o to właśnie chodzi żeby mi ktoś powiedział konkretnie co mam zrobić a nie operował informacjami które nic mi nie mówią bo to moja PIEWRWSZA drukarka 3d i pierwszy raz na oczy widzę program CURE z opcjami które są mniej lub więcej enigmatyczne.

Re: Kapryśna A8

: 07 kwie 2018, 14:04
autor: dragonn
margas pisze:No OK ale przecież o to właśnie chodzi żeby mi ktoś powiedział konkretnie co mam zrobić a nie operował informacjami które nic mi nie mówią bo to moja PIEWRWSZA drukarka 3d i pierwszy raz na oczy widzę program CURE z opcjami które są mniej lub więcej enigmatyczne.
Nie, wybacz ale to tak nie działa.
Nie ma czegoś takiego jak 'uniwersalne ustawienia' które wpiszesz i magicznie wszystko zadziała. A szczególnie w sytuacji jak masz nietypową dyszę 0.2 którą mało kto ma lub używa na co dzień.

Re: Kapryśna A8

: 07 kwie 2018, 14:17
autor: dziobu
margas pisze:No OK ale przecież o to właśnie chodzi żeby mi ktoś powiedział konkretnie co mam zrobić a nie operował informacjami które nic mi nie mówią bo to moja PIEWRWSZA drukarka 3d i pierwszy raz na oczy widzę program CURE z opcjami które są mniej lub więcej enigmatyczne.
("CURA", jeśli już)

Czyli kupiłeś i złożyłeś drukarkę nie mając pojęcia co, jak i dlaczego? Nawet podstaw o FDM?
Nic mi do tego, ale imho dziwne podejście ;)

Poczytaj o podstawach druku 3D:
http://3dwpraktyce.pl/2014/03/od-modelu ... -po-kroku/
http://centrumdruku3d.pl/category/podst ... sze-kroki/

I dalej:
charakterystyki materiałów: https://www.simplify3d.com/support/materials-guide/
popularne problemy: https://www.simplify3d.com/support/prin ... eshooting/

Re: Kapryśna A8

: 07 kwie 2018, 15:01
autor: margas
Znowu taki debilem nie jestem żeby kupować w ciemno. Linki które podałeś są mi znane ale są to informacje "zgrubne" , poradnik bazuje na starszej wersji CURA i kończy się na opisie kilku podstawowych zagadnień. Wybacz ale takich informacji jest w necie pełno. Tematy w czym rysować 3D pominąłem bo od jakiegoś czasu rysuję.
DRAGONN zdaje sobie sprawę że nie ma uniwersalnych ustawień ale jak nie wiesz które z 100-tki ustawień " na dzień dobry" uaktywnić to z miejsca nie ruszysz.

Re: Kapryśna A8

: 07 kwie 2018, 15:11
autor: dziobu
To tu masz bardziej szczegółowo: https://ultimaker.com/en/resources/21932-mastering-cura

A tak w ogóle to zacznij od zmiany dyszy; może się okazać że jak wsadzisz 0.4/0.5mm to od kopa wszystko ruszy i niepotrzebnie teraz kombinujesz.

Re: Kapryśna A8

: 07 kwie 2018, 17:40
autor: margas
DZIOBU dzięki .. zaraz zabieram się za czytanie i ustawianie a potem wydruk ..... zobaczymy co zchrzanie. :-). Dyszę 0,4 już kupiłem i czekam aż przyjdzie.

Re: Kapryśna A8

: 07 kwie 2018, 17:44
autor: dragonn
Patrząc na sam wydruk, dorzucę Ci parę rad:
- czy czasem nie za szybko drukujesz
- zbyt wysoka temperatura
- stół za blisko
Niestety problemy widoczne na zdjęciach równie dobrze mogą po prostu wynikać z dyszy 0.2mm. Przy 0.2mm nawet kolor filament może mieć znaczenie i jeden kolor może się blokować a drugi nie.

Re: Kapryśna A8

: 07 kwie 2018, 19:56
autor: margas
Trochę namieszałem ale .... ręce opadają.

Re: Kapryśna A8

: 07 kwie 2018, 22:54
autor: Pjoter
Ale z tego co widzieliśmy to poprzednie wydruki (poprawienie karetki - pomarańczowy element) wyszły dobrze. Czy coś zmieniałeś że wydruki nagle przestały wychodzić? Jakie ustawienia zastosowałeś do pomarańczowego elementu?

Re: Kapryśna A8

: 07 kwie 2018, 23:05
autor: Paatryk93
Pjoter pisze:Ale z tego co widzieliśmy to poprzednie wydruki (poprawienie karetki - pomarańczowy element) wyszły dobrze. Czy coś zmieniałeś że wydruki nagle przestały wychodzić? Jakie ustawienia zastosowałeś do pomarańczowego elementu?
Wydaje mi się że autor tematu, wrzucił zdjęcia z pomarańczowymi elementami żeby pokazać jaki element chce wydrukować.

@margas
Drukowałeś kostki kalibracyjne? One wychodziły ok? Nie wiem z jakiego materiału drukujesz ale mi wygląda na to jakbyś przegrzewał ten filament. Może trzeba zmniejszyć prędkość wydruku? Masz chłodzenie wydruku?


I według mnie zmniejsz wartość procentową wypełnienia (infill), szkoda filamentu ;)

Re: Kapryśna A8

: 07 kwie 2018, 23:08
autor: Pjoter
Paatryk93 pisze: Wydaje mi się że autor tematu, wrzucił zdjęcia z pomarańczowymi elementami żeby pokazać jaki element chce wydrukować.
Omg, ale jestem tępy, ja myślałem że to już wydruk który zrobił autor. Przepraszam wszystkich za nieporozumienie. :sorry:

Re: Kapryśna A8

: 07 kwie 2018, 23:46
autor: arkomania.pl
Witam.

Z wydrukiem 3D to jest mniej więcej jak z umiejętnością jazdy na rowerze, czy deskorolce.

Z początku denerwujemy się, że nam nie wychodzi, ale jak już zatrybimy o co chodzi, to wszystko przychodzi
nam łatwiej lub automatycznie.

Aby, ponieść jak najmniejszych strat, najlepiej zacząć zabawę z drukarkę w sposób eksperymentacyjny, laboratoryjny.

Drukujemy testowe sześciany, oddalone od siebie walce, modele na testy mostów, itp.

Na youtube jest szereg filmików.

Jak otwieramy szczelnie zapakowany filament, to po skończonym wydruku szczelnie pakujemy go, najlepiej stosując
różnego rodzaju pochłaniacze wilgoci. Naprawdę jest to bardzo ważne. Ja pakuję jedną rolkę w 2-3 torebki foliowe.

A tak z praktyki. Sam zauważyłem, że najbardziej niewdzięcznym filamentem jest filament w kolorze czarnym.
I nie ma to znaczenia czy jest to PLA, czy PETG. Widocznie zależy, to od barwnika jaki dodają aby uzyskać kolor czarny.

Czemu np. z filamentem pomarańczowym PLA DD drukuje się znacznie lepiej, niż PLA DD czarnym.

Co zauważyłem. Pomarańczowy jest bardziej kruchy, a czarny bardziej elastyczny.
Pomarańczowy po zgięciu pod kątem 90 stopni pęka, czarny mogę wygiąć o 180m stopni i nic.

Przy pomarańczowym efekt nitkowania jest naprawdę znikomy, niemal go nie ma.

Używając czarnego trzeba już trochę powalczyć, i tu potrzebne jest doświadczenie.

Akurat dzisiaj zmodernizowałem mechanicznie starą ANET A8 (przedni i tylny panel osi Y wzmocniłem płytami aluminiowymi
8mm) i zrobiłem wydruk z PLA DD pomarańczowego.
Chciałbym, aby zawsze uzyskiwać takiej jakości wydruk z każdego filamentu, jak z tego PLA.

Re: Kapryśna A8

: 08 kwie 2018, 00:30
autor: McKee
Przede wszystkim kolega używa dyszy 0.2mm i wysokość warstwy też 0.2mm - to wręcz nie ma prawa dobrze wyjść.
Należy poczekać aż kolega zmieni dyszę na 0.4mm i wtedy prosić o zdjęcia, doradzać i oceniać wydruki.
Może też kolega drukować na warstwie 0.1mm (będzie trudniej ale ładniej), ew max 0.16mm, ale wyższa warstwa to już stanowczo nie.

Re: Kapryśna A8

: 08 kwie 2018, 11:02
autor: margas
Ciągle wracamy do tematu ustawień wyjściowe samej drukarki i CURA. Trudno eksperymentalnie włączać i wyłączać po jednej opcji bo zapewne większość zmian będzie niezauważalna a po drugie roszada ustawieniami to jak totolotek z określoną liczbą kombinacji. Zaczynam żałować że pokusiłem się na drukarkę 3D i jak mi nie przejdzie to po prostu rozbiorę i spakuje ten wynalazek do pudła 3D.

Re: Kapryśna A8

: 08 kwie 2018, 11:10
autor: dragonn
Napisałem CI parę wskazać co możesz mieć źle i co masz próbować zmienić...

Re: Kapryśna A8

: 08 kwie 2018, 11:33
autor: Pjoter
margas pisze:Ciągle wracamy do tematu ustawień wyjściowe samej drukarki i CURA. Trudno eksperymentalnie włączać i wyłączać po jednej opcji bo zapewne większość zmian będzie niezauważalna a po drugie roszada ustawieniami to jak totolotek z określoną liczbą kombinacji.
Każdy defekt na wydruku ma swoją określoną przyczynę - prędkość, retrakcje, temp itd.

Ustaw wszystko w Cura tak jak ja mam - zmień tylko wysokość ścieżki na 0.1 mm (bo masz dyszę 0.2 mm) i wydrukuj kostkę kalibracyjną (drukuj bez podpór). Wstaw zdjęcia ze wszystkich stron i pokazujące wszelkie defekty i wtedy będziemy Ci mogli pomóc. Nauki jazdy na rowerze nie zaczyna się od trasy rowerowej w Bieszczadach (a na to się pokusiłeś wybierając swój pierwszy wydruk) - musisz się nauczyć podstaw jeszcze. Jeśli martwi cię marnowanie pieniędzy to na wypełnieniu 20% zużyjesz materiału za 30 gr. Jeśli twoja drukarka pobiera 1,5A przy 230V to dodatkowo 7 gr prądu.

Re: Kapryśna A8

: 08 kwie 2018, 12:30
autor: Zepco
Nie poddawaj się, początki są trudne. Rok temu jak kupiłem drukarkę i zobaczyłem mnogość ustawień w Cura to mi witki opadły i myślałem tak jak Ty. Jednak na początek interesuje CIę tylko kilka ustawień (temperatury, prędkości, supporty, retrakcja i wypełnienie).
Jednak zacznij od zmiany dyszy na 0,4, bo inaczej za dużo nerwów stracisz. Tym bardziej, że mniejsza dysza to dłuższy czas druku.

Re: Kapryśna A8

: 08 kwie 2018, 15:26
autor: margas
200 metrów czarnego filamentu PLA poszło już do kosza a ja jestem dalej w malinach. Mam się nie poddawać ? .. może jak zużyje całe kilo i ileś tam kilowatów energii to w końcu coś poprawnie wydrukuje. Mam dosyć ogólników , wybaczcie ale jeżeli nie potraficie podać choć przybliżonych parametrów opcji które powinienem ustawić to ta dyskusja nie przyniesie żadnych pozytywnych efektów.

Re: Kapryśna A8

: 08 kwie 2018, 15:49
autor: anraf1001
Dobra zmień tę dyszę i się nie denerwuj. Wszystko jest do ogarnięcia.

Re: Kapryśna A8

: 08 kwie 2018, 16:32
autor: Pjoter
Czy mnie wszyscy ignorują w tym temacie?
margas pisze:(...)wybaczcie ale jeżeli nie potraficie podać choć przybliżonych parametrów opcji które powinienem ustawić to ta dyskusja nie przyniesie żadnych pozytywnych efektów.
Podałem Ci przykładowe parametry w Cura. Parametrów w drukarce nie powinieneś zmieniać. Wydrukuj tą kostkę kalibracyjną. Albo zmień dyszę i wtedy wydrukuj kostkę. Wstaw zdjęcia. Jeśli tego nie zrobisz to nie wyjdziemy poza ogólniki. Skoro interesowałeś się wcześniej drukiem 3D to raczej wiesz o czymś takim jak kalibracja drukarki. Nie można jej zrobić jeśli nie wiesz co kalibrować. A nie wiesz co kalibrować jeśli nie wydrukujesz testu kalibracji. Identyczny problem jest z drukarkami 2D - po to istnieją strony testowe abyś mógł znaleźć problem. Jeśli oczekujesz od nas pomocy to rób to co mówimy.

Re: Kapryśna A8

: 08 kwie 2018, 17:02
autor: Tuchajbej
Masz 100% racji. Nie przyniesie. FR już na targi się szykuje pewnie .

Tapatalkniete z SGS7E więc nie czepiać się błędów.[emoji16]

Re: Kapryśna A8

: 08 kwie 2018, 19:07
autor: margas
Tak namieszałem w ustawieniach że mało głowicy nie urwało jak zahaczyła o wydruk. Jak nie będę miał dobrego pliku konfiguracyjnego to nici z wydruków. Na dzisiaj daję sobie spokój bo mi moja cierpliwość się wyczerpała. Dlaczego pomimo iż zaznaczam w CURA temperaturę głowicy i stołu to drukarka ustawia tylko temperaturę stołu a głowicy musze ustawić na piechotę. Co za porąbany program.

Re: Kapryśna A8

: 08 kwie 2018, 19:13
autor: Zepco
Bo masz nie ustawiony kod startowy i musisz ręcznie to robić.
Wejdź w ustawienia drukarki i dla Start GCode ustaw sobie:

Kod: Zaznacz cały

G21 ; set units to millimeters
G90 ; use absolute positioning
M82 ; absolute extrusion mode
G28 W ; home all without mesh bed level
M104 S{material_print_temperature} ; set extruder temp
M140 S{material_bed_temperature} ; set bed temp
M190 S{material_bed_temperature} ; wait for bed temp
M109 S{material_print_temperature} ; wait for extruder temp
G92 E0.0 ; reset extruder distance position
G1 Y-3.0 F1000.0 ; go outside print area
G1 X60.0 E9.0 F1000.0 ; intro line
G1 X100.0 E21.5 F1000.0 ; intro line
G92 E0.0 ; reset extruder distance position
A w End Code:

Kod: Zaznacz cały

M104 S0 ; turn off extruder
M140 S0 ; turn off heatbed
M107 ; turn off fan
G1 X0 Y210; home X axis and push Y forward
M84 ; disable motors
I te dwie rzeczy będą dodawane do pliku .gcode
Pierwszy z nich ustawia temperatury i czeka aż się nagrzeje, i przed wydrukiem robi kreskę filamentu, żeby uzupełnić ewentualne braki w dyszy.
Drugi studzi stół i głowicę i wyłącza silniki.

Re: Kapryśna A8

: 08 kwie 2018, 20:07
autor: LrPrl
Myślałem, że coś wyciągnę z tematu, ale jedyne co wywnioskowałem, to żeby nie zmieniać u siebie dyszy na 0,2 :P

Ja tylko dodam, dla autora tematu, że cure można ustawić w języku polskim, wtedy każda opcja jest podpisana i wytłumaczona po polsku, w 80-90% przypadków jest to wytłumaczone bardzo zrozumiale, nie ma co prawda gotowych ustawień, mogę Ci podesłać moje pod dyszę 0,4 które u mnie się sprawdziły a zarazem ja je podpatrzyłem u kogoś innego. Ale chyba nie ma tak, że są to pewne ustawienia, u każdego będzie wychodzić to inaczej, zbyt dużo zmiennych, jakieś korekty są potrzebne.

Naprawdę, nie jest to trudne, sam się obawiałem tego na początku, zwłaszcza, jak się dowiedziałem, że opcje które mi się wyświetlają to takie podstawowo-podstawowe i trzeba sobie wyciągnąć ich znacznie więcej :P

A poszło Ci tak dużo filamentu tylko i wyłącznie dlatego, że zaczynasz od dużych elementów, zacznij najpierw od małych, szybkich wydruków, od kostek kalibracyjnych etc. To dużo lepsze rozwiązanie niż od razu ustawianie wydruków na kilka godzin.

Re: Kapryśna A8

: 08 kwie 2018, 20:12
autor: dziobu
LrPrl pisze:Myślałem, że coś wyciągnę z tematu, ale jedyne co wywnioskowałem, to żeby nie zmieniać u siebie dyszy na 0,2 :P
Bo ta dysza to jest główny problem.
Założe się że jego składak drukuje poprawnie; skoro dyszą 0.2 jest w stanie wypluć cokolwiek kształtnego to znaczy że wszystko jest OK z drukarką.

Tylko gość musi zrozumieć że MA DUPNĄ DYSZĘ I G* Z NIEJ WYDRUKUJE ile by plastiku nie przelał. 0.2 to na prawdę nie jest łatwa sprawa.

Re: Kapryśna A8

: 08 kwie 2018, 20:24
autor: FlameRunner
Temat zamykam.

@margas: ochłoń trochę, wkręć dyszę 0,4 mm, przejrzyj wszystko jeszcze raz i popróbuj porobić jakiejś proste wydruki. Jeśli nadal będziesz miał problemy, śmiało załóż nowy temat, starając się klarownie opisać, w czym rzecz.