Strona 1 z 1

GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 07 kwie 2018, 20:28
autor: olo2000pm
Zrodziła się potrzeba zbudowania drukarki z dwiema niezależnymi głowicami.
Założenia techniczne:
Pole zadruku 300x300x300
Elektronika: Megatronics v3.1: https://reprapworld.com/products/electr ... assembled/
Stolik podgrzewany nieruchomy
Profile openbuilds
Osie X i Y napędzane przez 4 silniki, dodatkowo osie podnoszone przez 2 silniki w Z
Głowice: bowden
Zasilacz 24V

Tak się prezentuje, rysowane w designspark mechanical. Rysunek poglądowy, na pewno będzie modyfikowany :D

Czas budowy: trochę potrwa :cool2:

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 07 kwie 2018, 23:10
autor: arkomania.pl
Cześć,

Paweł fajny projekt.

Tylko mam jedno pytanie.

Dlaczego chcesz zastosować Megatronics v3.1 z mikrokontrolerem ATMEGA2560 8-bitowym
za około 80 Euro jeśli 16 bitowe RAMPS FD + Arduino Due jest wydajniejsze i kosztuje mniej.
W RAMPS FD też masz obsługę 6 stepsticków.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 07 kwie 2018, 23:20
autor: olo2000pm
arkomania.pl pisze:Cześć,

Paweł fajny projekt.

Tylko mam jedno pytanie.

Dlaczego chcesz zastosować Megatronics v3.1 z mikrokontrolerem ATMEGA2560 8-bitowym
za około 80 Euro jeśli 16 bitowe RAMPS FD + Arduino Due jest wydajniejsze i kosztuje mniej.
W RAMPS FD też masz obsługę 6 stepsticków.
Czytałem, że ramps fd ma sporo błedów.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 07 kwie 2018, 23:30
autor: dragonn
olo2000pm pisze:
arkomania.pl pisze:Cześć,

Paweł fajny projekt.

Tylko mam jedno pytanie.

Dlaczego chcesz zastosować Megatronics v3.1 z mikrokontrolerem ATMEGA2560 8-bitowym
za około 80 Euro jeśli 16 bitowe RAMPS FD + Arduino Due jest wydajniejsze i kosztuje mniej.
W RAMPS FD też masz obsługę 6 stepsticków.
Czytałem, że ramps fd ma sporo błedów.
Mówiąc szczerze nigdy bym nie dał tyle kasy z tego Megatronics. To już lepiej kupić DUE3DOM i dokupić 2 zewnętrzne stepsticki. 8-bitowiec nie jest warty tyle kasy i nawet taki Marlin już dostaje funkcjonalności które po prostu nie ruszą na AVR-ach.
A jeśli koszty "nie grają roli" to brać DuetWiFi + Duex2

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 07 kwie 2018, 23:47
autor: olo2000pm
Ten RAMPS jest kuszący, bo cena jest bardzo fajna. Dragonn, koszty mają znaczenie.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 07 kwie 2018, 23:52
autor: dragonn
olo2000pm pisze:Ten RAMPS jest kuszący, bo cena jest bardzo fajna. Dragonn, koszty mają znaczenie.
Głowy nie dam, bu Due3Dom nigdy nie miałem, ale jestem przekonany że
esmbp0.jpg
Da się dwa takie podpiąć pod to, kwestia dodatkowo ustawienia softu. Może ktoś coś próbował kto miał?
Wiem że może nie jest to tak 'eleganckie' rozwiązania jak Megatronics, ale myśląc przyszłościowo - tylko 32-bity.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 07 kwie 2018, 23:55
autor: arkomania.pl
Ja używam w 2 drukarkach RAMPS FD i nie miałem żadnych problemów.
Teraz mam zamiar użyć następny w budowanej CoreXY.

A tak ogólnie, to ile musisz mieć stepsticków, bo z tego co piszesz, to niektóre silniki
będą sterowane z tego samego stepsticka.

Lepiej zainwestować w lepsze steposticki.

Ja zamówiłem sobie na przetestowanie, mutację starego sprawdzonego emeryta A4988,

HR4988 z możliwością ustawienia mikrokroku do 128.

Są tanie, nic nie ryzykuję.

https://pl.aliexpress.com/item/1pcs-lot ... 0.0.hfypUp

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 08 kwie 2018, 00:28
autor: olo2000pm
2 silniki w X
2 silniki w Y - wspólny stepstik
2 silniki extruder
2 silniki w Z - wspólny stepstik

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 08 kwie 2018, 01:28
autor: malyhenio1
Etam do Y to jeden wystarczy ( wspólnej śrubie)Problem to będzie jak przepinować E 1 2 3 na jedne silnik od osi X

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 08 kwie 2018, 10:42
autor: olo2000pm
malyhenio1 pisze:Etam do Y to jeden wystarczy ( wspólnej śrubie)Problem to będzie jak przepinować E 1 2 3 na jedne silnik od osi X
Tu jest skonfigurowany marlin
https://github.com/BCN3D/BCN3DSigma-Firmware

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 08 kwie 2018, 12:24
autor: sol
mi się na jednej śrubie ukosowały w trakcie jazdy y, musiałem użyć 4 w narożnikach i w gratisie dostałem dosyć dobre autopoziomowanie, silniki od y na moście mocno spowolnią tą drukarkę, myślałem, że robisz corexyu :)

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 08 kwie 2018, 12:42
autor: olo2000pm
sol pisze: silniki od y na moście mocno spowolnią tą drukarkę
Jest jeszcze opcja zamocowania silników na końcach profili. Jeżeli faktycznie będzie problem z silnikami jeżdżącymi po profilach to przełoże je na koniec.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 08 kwie 2018, 12:45
autor: malyhenio1
sol pisze:mi się na jednej śrubie ukosowały w trakcie jazdy y, musiałem użyć 4 w narożnikach i w gratisie dostałem dosyć dobre autopoziomowanie, silniki od y na moście mocno spowolnią tą drukarkę, myślałem, że robisz corexyu :)
A mówiłem :yahoo:

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 08 kwie 2018, 16:48
autor: arkomania.pl
Cześć.

Moim zdaniem "Sol" ma rację. Przy takim rozwiązaniu, jeżdżące silniki względem osi Y, będą zmieniały
wartość momentu gnącego. Tym dalej silnik będzie odległy od środka, tym wartość momentu rośnie.
Szkoda tu czasu na eksperymenty, bo każdy fizyk, czy mechanik powiedziałby, że nie jest to dobre
rozwiązanie.

Takie rozwiązanie stosuje się głównie w drukarkach, gdzie stół musi być statyczny ze względu na ciężar elementu drukującego,
np. z masy ceramicznej. Ale podnoszenie wykonuje się w każdym narożniku.

Ja proponowałbym zrobić jednak drukarkę z ruchomym tylko w osi Z stołem.
Oś XY statyczna w osi Z.

Zacząłem kiedyś projekt drukarki z podnoszonym, jeżdżącym w osi Y wózkiem.
Mechanizm zrobiłem bardzo solidnie i ładnie. Jednak po czasie zastanowiłem się, że nie był to jednak
dobry pomysł i budowę przerwałem. Mechanizm trafił do archiwum X. Stół nie był duży 14x14cm

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 08 kwie 2018, 16:54
autor: dragonn
Nawet nie zwróciłem uwagi, ale zgodzę się.
Pole 300x300x300, patrz:
IMG_20180408_165235.jpg
Działa to bez zarzutu nawet przy drukowaniu dużych elementów. 300x300x300 to wcale nie jest tak duża drukarka :P (tutaj jest nawet w Z ciut więcej). Ja bym mniejszej już nie zbudował xD

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 08 kwie 2018, 17:04
autor: sol
stól jeżdżący w z to przy tym polu najlepsze rozwiązanie, bo on ciągle będzie tak samo ugięty,u siebie na dwóch śrubach obserwowalem przekoszenie całego corexy o 0,2-0,3mm podczas ruchu w Yku mimo stabilizacji na prętach
ja mam stół na sztywno przez jego gabaryt i ciężar (20kg), a corexy jeździ na 4 śrubach i jeszcze jest stabilizowane 6 prętami 10mm (wiem że to overkill, ale bardzo zależało mi na szybkości wydruku)

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 08 kwie 2018, 18:26
autor: olo2000pm
Moja konepcja leży i kwiczy :rotfl2:

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 08 kwie 2018, 19:36
autor: arkomania.pl
Paweł,

Może tylko dojrzewa. Wiosna za oknem.
Nie martw się, wszystko musi dojrzeć.
Lepiej sto razy się zastanowić, zanim zaczniemy kopać dół nie w tym miejscu.

Szukamy najlepszego rozwiązania, i o to nam chyba chodzi.

Ale wybór i tak należy do Ciebie.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 08 kwie 2018, 20:50
autor: marcino
@Olo odpowiedz sobie sam.. dlaczego rozwiązanie Delty tak ładnie drukuje bo stolik jest w miejscu. W CoreXY uważam że stolik opadający robi naprawdę dobrą robotę i z takiej konstrukcji można naprawdę wiele wyciągnąć. Jest kilka konstrukcji chyba @Kopytko zrobil "dziwolaga" zlepka ( ruchomy stolik) co rewelacyjnie wydruki robił , ale to była stała głowica. Precyzyjna zmiana głowic podstawa i nie może być mowy o najmniejszym gubieniu kroków.Stolik na walkach liniowych 2 x16 po dwa łożyska na stronę przy 300x300 mm nie robią wrażenia.
Na foto walki 2 x 12 po po jednym łożysku przedłużanym na stronę pole 200x200 mm.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 08 kwie 2018, 22:19
autor: Kopytko
[quote="marcino"] chyba @Kopytko zrobil "dziwolaga" zlepka ( ruchomy stolik) co rewelacyjnie wydruki robił , ale to była stała głowica.

Nie:P Jedynie z ruchomym stołem to pruso podobne, nie miałem nic ze stołem w Y i X ruchomym :P

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 08 kwie 2018, 23:15
autor: marcino
Mało precyzyjnie opisałem ;) myśl była podyktowana problemami w jakości druku na ruchomym stole, ogólnie problem zwiazany z wagą przy wielkości 300x300 mm (moim MendelMax 1.5 waga ok.1kg) ,echa wynikajace z kiepskiej dynamiki , wolniej lepiej , ale nie o to przeciez chodzi by się cofać.
Tak czy inaczej trzymam kciuki :thumbup:

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 09 kwie 2018, 07:29
autor: olo2000pm
Na tym etapie budowy nie jest problemem zmienić cokolwiek. Ale wiecie jak to jest, jak się samemu człowiek nie przekona to zawsze będę o tego typu konstrukcji myślał. Jak sięgam pamięcią to zawsze chciałem taką drukarkę zbudować. Czyli stól nieruchomy, podnoszona oś X i ruchoma oś Y, ale własnie z silnikami na profilach.
Tego typu konstrukcje(trochę naciągane) ma malyhenio. Widzę na jego wydrukach spore echo, ale mam swoje przemyślenia dlaczego u niego tak to wygląda.
W GIANTS chce na własnej skórze sprawdzić czy tego typu rozwiązanie ma sens. Już wiem, że zamiast 2 prętów będą 4:)
Za sugestię bardzo Wam dziękuję :git:

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 15 kwie 2018, 22:35
autor: DVJCODEC
Zasada przy budowie drukarek jest prosta: tam gdzie jeździ coś szybko to się odciąża na maksa, a tam gdzie jeździ coś wolno, to można przyładować z kilogramami. Latanie taką masą jeszcze góra-dół to bardzo zły pomysł. Cholera, lata mijają a widzę cały czas te same problemy wałkowane.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 15 kwie 2018, 23:58
autor: malyhenio1
Fabrykator.pl pisze:Zasada przy budowie drukarek jest prosta: tam gdzie jeździ coś szybko to się odciąża na maksa, a tam gdzie jeździ coś wolno, to można przyładować z kilogramami. Latanie taką masą jeszcze góra-dół to bardzo zły pomysł. Cholera, lata mijają a widzę cały czas te same problemy wałkowane.
Jak to się ma do tej drukarki?
http://www.3ders.org//articles/20141129 ... inter.html

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 16 kwie 2018, 00:17
autor: dragonn
malyhenio1 pisze:
Fabrykator.pl pisze:Zasada przy budowie drukarek jest prosta: tam gdzie jeździ coś szybko to się odciąża na maksa, a tam gdzie jeździ coś wolno, to można przyładować z kilogramami. Latanie taką masą jeszcze góra-dół to bardzo zły pomysł. Cholera, lata mijają a widzę cały czas te same problemy wałkowane.
Jak to się ma do tej drukarki?
http://www.3ders.org//articles/20141129 ... inter.html
Ta drukarka ma pole robocze 1x1m. To ma się jak porównywanie TIR-a do osobówki, czyli kompletnie nijak :D. Nikt nie mówi że takie rozwiązania nie mają sensu i zastosować - po prostu przy 300x300mm nie mają sensu.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 16 kwie 2018, 00:20
autor: Berg
olo2000pm pisze:W GIANTS chce na własnej skórze sprawdzić czy tego typu rozwiązanie ma sens. Już wiem, że zamiast 2 prętów będą 4:)
Fabrykator.pl pisze: Cholera, lata mijają a widzę cały czas te same problemy wałkowane.
jak z seksem. lata mijają a wszyscy chcą robić to samo, w dodatku "na własnej skórze". (chyba się powtarzam)

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 16 kwie 2018, 07:33
autor: olo2000pm
Wszystko się zgadza Panowie. Ale jak dotąd wszystkie moje drukarki drukowały dość "ładnie":)
W PRIDZIE w osi X były dwa silniki i dodatkowo stolik 30x30 jeżdzący w osi Y. Prawdą jest, że w PRIDZIE aby wydruki były "ładne" to można drukować z maksymalną prędkością 50mm/s. Ale bedąc na targach zauważyłem, że wszystkie "profesjonalne" drukarki drukują bardzo wolno. Nie wiedzieć czemu hobbyści za wszelką cene chcą drukować z prędkościami 200mm/s i więcej. W moich drukarkach drukuje się z maksymalnymi prędkościami do 60mm/s, nawet w RIVIE. Tak ustawiam swoje drukarki, bo takie są założenia konstruktora :DD
GIANTS będzie taki jak założył sobie konstuktor :devil:

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 16 kwie 2018, 08:32
autor: Berg
nie wszyscy. niektorzy chca drukowac 60 a travel miec 300 lub wiecej przyspieszenie 6000. a w dodatku postawic drukarke obok biurka i ma nie przeszkadzac w innej pracy.
a inni chca inaczej bo maja inne priorytety, drukarke w piwnicy i tez gitara.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 16 kwie 2018, 08:51
autor: Berg
a odnośnie stołu w XY to z tego co pamiętam kolega @Potfur ma Vellemana K8200 z takim stołem.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 16 kwie 2018, 09:02
autor: olo2000pm
rafaljot pisze:nie wszyscy. niektorzy chca drukowac 60 a travel miec 300 lub wiecej przyspieszenie 6000. a w dodatku postawic drukarke obok biurka i ma nie przeszkadzac w innej pracy.
a inni chca inaczej bo maja inne priorytety, drukarke w piwnicy i tez gitara.
I ja myślę, że to oddaje całą prawdę o konstrukcjach wszelakich. To jakie konstruktor wybierze rozwiazanie zalezy tylko od jego wyobraźni. Każda konstrukcja ma swoje wady i zalety. Nie spotkałem się jeszcze z idealnym rozwiązaniem, więc i kinematyka w GIANTS ma swoje plusy i minusy.
Bawi mnie proces myślenia, rysowania, budowania. Krytyka bywa konstruktywna i czasami ma wpływ na to w którym kierunku moje konstrukcje idą, ale nie jest decydująca. Niebawem okaże się jak drukuje GIANTS.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 16 kwie 2018, 09:18
autor: olo2000pm
dragonn pisze:Nikt nie mówi że takie rozwiązania nie mają sensu i zastosować - po prostu przy 300x300mm nie mają sensu.
Tutaj kolega w jednym zdaniu sam sobie zaprzecza. Czy są gdzieś spisane zasady co ma sens, a co nie przy budowie drukarek? Chętnie sie zapoznam. Wiecie, że podążając ślepo po wytyczonych drogach nigdy nie byłoby postępu?

Re: GIANTS - drukarka dwugłowicowa

: 16 kwie 2018, 14:50
autor: McKee
Stół o rozmiarach 100x100cm byłby trudny do precyzyjnego poruszania, stąd głowica na ruchomej bramie ma sens (bo i tak będzie kilkukrotnie lżejsza). Przy stole 30x30cm wygląda to trochę inaczej.
Nie słyszałem o "kodeksie konstruktora drukarek 3D" ;) ani niczym podobnym ;). Zdrowy rozsądek po prostu (i lekka analiza 'za i przeciw').

Re: GIANTS - drukarka dwugłowicowa

: 16 kwie 2018, 15:31
autor: olo2000pm
McKee pisze:Stół o rozmiarach 100x100cm byłby trudny do precyzyjnego poruszania, stąd głowica na ruchomej bramie ma sens (bo i tak będzie kilkukrotnie lżejsza). Przy stole 30x30cm wygląda to trochę inaczej.
Nie słyszałem o "kodeksie konstruktora drukarek 3D" ;) ani niczym podobnym ;). Zdrowy rozsądek po prostu (i lekka analiza 'za i przeciw').
Wyważona wypowiedź, podoba mi się.
Cały czas się zastanawiam czy ruszać głowicą w górę czy stołem w dół.
Zamocowanie uchwytów dla prętów gwintowanych w stole to żaden problem. Mi rozsądek też podpowiada za opuszczanym stołem, ale serce woła zostaw stół, ruszaj głowicą.
Jeżeli się okaże, że serce się myli to będę przerabial tą kinematyke. Tego nie da sie pogodzić :rotfl2:
Chyba że zrobie stół 100x100...

Re: RE: Re: GIANTS - drukarka dwugłowicowa

: 16 kwie 2018, 16:11
autor: mcxmcx
olo2000pm pisze:
McKee pisze:Stół o rozmiarach 100x100cm byłby trudny do precyzyjnego poruszania, stąd głowica na ruchomej bramie ma sens (bo i tak będzie kilkukrotnie lżejsza). Przy stole 30x30cm wygląda to trochę inaczej.
Nie słyszałem o "kodeksie konstruktora drukarek 3D" ;) ani niczym podobnym ;). Zdrowy rozsądek po prostu (i lekka analiza 'za i przeciw').
Wyważona wypowiedź, podoba mi się.
Cały czas się zastanawiam czy ruszać głowicą w górę czy stołem w dół.
Zamocowanie uchwytów dla prętów gwintowanych w stole to żaden problem. Mi rozsądek też podpowiada za opuszczanym stołem, ale serce woła zostaw stół, ruszaj głowicą.
Jeżeli się okaże, że serce się myli to będę przerabial tą kinematyke. Tego nie da sie pogodzić :rotfl2:
Chyba że zrobie stół 100x100...
Policz siły potrzebne do utrzymania sztywności z ruchomą w XYZ głowica i z nieruchoma w Z.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 16 kwie 2018, 16:59
autor: McKee
Myślę że jest lekkie niezrozumienie intencji konstruktora u kolegów ;)
Ja bym się odwołał do celu: Po co budujesz drukarkę / drukarki?
- Jeżeli na sprzedaż to ruchomy stół zapewni lepszą "sprzedawalność" (i lepszy odbiór forumowiczów ;)).
- Jeżeli dla własnej przyjemności to rób co ci serce podpowiada (i z czego będziesz miał lepszą zabawę) nie oglądając się na marudzącą gawiedź dookoła ;). Będzie trochę trudniej ją sprzedać potem (bo jakiś dziwny wynalazek), ale zostaniesz w spokoju z własnym sumieniem.

W sumie (jeżeli dobrze rozumiem), nie musi to być drukarka "zoptymalizowana kosztowo" i nie musi być podobna do wszystkich innych - bo wtedy robiłbyś (?) HyperCube'a (bo akurat jest modny teraz :rotfl:).

PS.:devil:: Szalony pomysł: A może jakąś opcją jest i stół, i głowica poruszane w osi Z (niekoniecznie w tym samym czasie budowy konstrukcji) - i wyciągnięcie/opisanie wniosków które rozwiązanie jest lepsze (i dlaczego, i w jakim przypadku).

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 16 kwie 2018, 17:53
autor: DVJCODEC
Patrząc na historię i jak to się ma konstrukcyjnie (klasa DIY):
- makrerbot zrobił Thing O Matic, gdzie przy tak małym stole poruszanie nim w 2 osiach jeszcze uchodziło
- później powstały drukarki z podnoszoną osią X w pionie (prusa) oraz z opuszczanym stołem (Ultimaker)
- później wszyscy amatorzy chcieli szybko, szybciej i jeszcze szybciej drukować i tylko i wyłącznie opuszczany stół miał przy tym rację bytu
- następnie co niektórzy zobaczyli, że jednak szybko nie znaczy ładnie, choć wydruki bywały przyzwoite
- zaczęło się odchudzanie masy przesuwanej, nowe ekstrudery, głowice, różne napędy, ale nadal druk wyglądał tak samo jak na poczciwym starym Ultimakerze, który podniósł daaawno temu wysoko poprzeczkę
- nastała era wymyślnie nazywanych drukarek z mega ficzersami i turbo opisami, ale drukowały nadal tak samo jak te stare prusaki
- mijają następne lata, no i wreszcie drukarki zaczynają fajnie drukować .... ale, ale,

to nie zasługa tych udoskonaleń konstrukcyjnych, ale lepszych, dokładniej ekstrudowanych filamentów i poprawionych slicerów, bo konstrukcyjnie drukarki nadal są takie same jak te z 2012 roku :)

Taka to jest prawdziwa prawda o amatorskich FDM-ach.

Taki dawny filmik - 2013 rok i moja stara drukarka ze stołem roboczym 450x450 z tego co pamietam :)
https://www.youtube.com/watch?v=1i8r8yBtm0c

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 16 kwie 2018, 17:56
autor: dragonn
Fabrykator.pl pisze: Taka to jest prawdziwa prawda o amatorskich FDM-ach.
Że niby w profesjonalnych jest inaczej? Nie ośmieszajmy się, najładniej drukująca drukarka na targach to był Hypercube od Rafała :P. Do tego powiem szczerze, szybkości wrażenie zrobiła na mnie tylko jedna firma tylko muszę sobie przypomnieć jaka. Wszystkie pozostałe chodził jak ślimaki :P.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 16 kwie 2018, 18:04
autor: Berg
a może taki dział. najbarsziej absurdalne , zwariowane, szalone, bez sensu i prawie nie do zrobienia pomysły.
Wiem, wiem każdy takie kisi i sie wstydzi powiedzieć. Olo tylko nie i za to szacunek.

Takie AAA konstruktorów :D

Mam na imie Rafał, od dwoch miesiecy nie konstruuję drukarki. Każdej nocy śni mie się żyro stojak pod drukarkę. Obraca całą drukarką by aktualnie drukowana warstwa byla pionowo nad poprzednią.
Obraca, obraca, coraz szybciej i eksploduje. Ciemność. 1,2,3.... ręce zaciśnięcie na wystającej z brzucha śrubie trapezowej , gorący filament spływa po twarzy... 4,5.. 6:00 w ciagu dnia zachmurzenie umiarkowane, miejscami możliwe burze. W czasie burz wiatr silny i porywisty.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 16 kwie 2018, 18:05
autor: DVJCODEC
Nie ma co mieszać obu rynków, profesjonalnego i amatorskiego. Innej klasy urządzenia, choć nie zawsze grzeszą jakością w porównaniu do amatorskich konstrukcji. Profesjonalne urządzenia są inaczej wykonane i dlatego jak postawisz najzajefajniejszą amatorską konstrukcję obok starego, średnio drukującego Stratasysa Mojo to ta amatorska blado wypadnie wizualnie i pod względem obsługi i serwisu.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 16 kwie 2018, 18:14
autor: Berg
tak. może wpaść jedna z nich blado. na przyklad serwisu brak. części brak, dokumentacji brak, firmware niedostepny :D

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 16 kwie 2018, 18:48
autor: dragonn
Fabrykator.pl pisze:Stratasysa Mojo
No to żeś rzucił przykład pffff wizualnie to ten Startys wygląda jak 10 letnia drukarka 2D. Wizualnie lepsza... nie ośmieszaj się.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 16 kwie 2018, 19:24
autor: olo2000pm
Co w konstrukcji GIANTSA jest szalonego, absurdalnego i bezsensownego??? System openbuilds jest stworzony pod silniki jeżdżace po profilach, to nic ani szalonego ani innowacyjnego. A to, że nikt tego nie wykorzystuje nie oznacza że jest bee.
To tak samo jak dwie niezależne głowice, po co to komu, co nie?
Najprościej to kupić gotowca i go złożyć. Nie neguje takiego podejścia, każdy robi to co uważa za słuszne. Panowie więcej luzu i dystansu do siebie i innych :cool2:

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 16 kwie 2018, 19:32
autor: Berg
dragonn pisze:
Fabrykator.pl pisze:Stratasysa Mojo
No to żeś rzucił przykład pffff wizualnie to ten Startys wygląda jak 10 letnia drukarka 2D. Wizualnie lepsza... nie ośmieszaj się.
Rzecz gustu. Mi się podoba. Wygląda jak wspomnienie z dzieciństwa
18daa6eb381c74f84d389b07fbf49279-2.jpg

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 16 kwie 2018, 19:42
autor: dziobu
olo2000pm pisze:(...)
Zdania innych poznałeś. Teraz, gdy będą się napier*alać, spokojnie zrób po swojemu ;)
Z mojej strony polecam Ci jednak stół ruchomy w osi Z. Przy 30x30 (akurat mam taką drukarkę) to chyb a najsensonwiejszy wybór, zwłaszcza że robisz dwie głowice co może swoje ważyć.

Ale projekt będę śledził nawet jak puścisz głowicę na sznurkach od snopowiązałki, bo to Twoja drukarka :D

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 16 kwie 2018, 19:51
autor: arkomania.pl
Witam,

A może niech każdy kolejno napisze, co by zaproponował, a Paweł i tak sam wybierze.

Ja proponuję jednak opuszczany stół, i zamocowana na sztywno mechanizmu napędu osi XY.
Co do rodzaju napędu XY, to nie mam żadnego typu. Uważam, że każdy solidnie wykonany zapewni, tę samą jakość.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 16 kwie 2018, 19:55
autor: olo2000pm
dziobu pisze:
olo2000pm pisze:(...)
Zdania innych poznałeś. Teraz, gdy będą się napier*alać, spokojnie zrób po swojemu ;)
Z mojej strony polecam Ci jednak stół ruchomy w osi Z. Przy 30x30 (akurat mam taką drukarkę) to chyb a najsensonwiejszy wybór, zwłaszcza że robisz dwie głowice co może swoje ważyć.

Ale projekt będę śledził nawet jak puścisz głowicę na sznurkach od snopowiązałki, bo to Twoja drukarka :D
Paweł wiem, że najpewniejszy będzie ruchomy stół w Z i powiem wiecej mem tego świadomość. Chcę zobaczyć jak będzie działać to co jest w projekcie i tyle. Podoba mi się to rozwiązanie hm....wiem, to mało konstruktywne 8-)

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 16 kwie 2018, 22:41
autor: DVJCODEC
MOJO w środku - jaka konstrukcja z tych nawet "drogich" niskobudżetowych jest tak wykonana? Myślę że ten jeden obrazek pokazuje jaka duża jest przepaść konstrukcyjna między niskobudżetowkami a rynkiem profesjonalnym. Wygląd zewnętrzny to rzecz gustu a o tym się nie dyskutuje.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 17 kwie 2018, 07:19
autor: olo2000pm
No i Krzysztof pozamiatał temat :good:
Panowie jak już chcecie być tak bardzo pomocni to jest dziedzina w której możecie się wykazać. Otóż potrzebne jest oprogramowanie skonfigurowane pod dwie niezależne głowice. Może być marlin, ale najlepiej gdyby to było zrobione na smoothiware. Zapraszam :piwo:

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 17 kwie 2018, 07:35
autor: DVJCODEC
Na Smoothie wątpię by ktoś robił, na Marlinie, RepRap firmware czy Repetierze prędzej znajdziesz gotowca. Smoothie niestety to "dinozaur", który nie jest rozwijany tak dobrze pod kątem drukarek 3D jak Marlin czy Repetier. Pchanie się w Smoothie to jak dla mnie cofka w rozwoju.

Lektura dla Ciebie
https://github.com/dc42/RepRapFirmware/issues/60
https://duet3d.dozuki.com/Wiki/Configur ... sCartesian

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 17 kwie 2018, 09:30
autor: Berg
@olo2000pm skonfiguruję Ci, tylko musisz podać wszystko co trzeba. rodzaj elektroniki, wyświetlacz, typy endstopów czyli w sumie wszystko to co wprowadza się w konfiguratorze repetiera. https://www.repetier.com/firmware/v100/index.php

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 17 kwie 2018, 09:47
autor: olo2000pm
Fabrykator.pl pisze:Smoothie niestety to "dinozaur", który nie jest rozwijany tak dobrze pod kątem drukarek
Mi się bardzo dobrze drukuje na smoothiware, ale czytalem wypowiedzi Tomasa dotyczące dwóch niezależnych głowic. Stwierdził, że to nikomu nie jest potrzebne i koniec tematu.
No to kupie rampsa fd, jest 32bitowka i Arek jest z niej zadowolony.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 17 kwie 2018, 09:48
autor: olo2000pm
rafaljot pisze:@olo2000pm skonfiguruję Ci,
SUPER :piwo: :piwo:

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 17 kwie 2018, 09:56
autor: Berg
ja też mam rampsa-fd

a odnośnie rampsa-fd, to jakby ktoś chciał zrobić zakup grupowy, to jest chińczyk, który robi nowszą wersję, tylko koszt przesyłki trzeba rozłożyć. bo inaczej tak sobie się opłaca. https://item.taobao.com/item.htm?spm=a2 ... =15#detail

PS: szkoda, że nikt nie oferuje podobnych polskich konstrukcji. a jakby jeszcze zrobić nowy standard stepstik z SPI - wypas. Niestety nie jestem elektronikiem.
Albo po prostu tego rampsa-fd, tylko solidniej zlutowanego

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 17 kwie 2018, 10:05
autor: olo2000pm
A jakie jest minimalne zamówienie?

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 17 kwie 2018, 10:08
autor: Berg
nie minimalnego, tylko kosztuje ok $20 a przesyłka około $25

Heheh, gadałem ostatnio z tym chińczykiem o duet, widzę, żę już też ma w ofercie :D On z kolei mówił, że ta elektronika, którą robi jest spoko Cohesion3D ReMix ( https://item.taobao.com/item.htm?spm=20 ... 20a43f2480 )

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 17 kwie 2018, 10:35
autor: olo2000pm
Ja jestem zainteresowany. Jest jeszcze malyhenio. Może załóż oddzielny wątek na to zbiorowe zamówienie?
Czy Ty Rafał też chcesz ją kupić?

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 17 kwie 2018, 10:55
autor: malyhenio1
Inna płytka.Kolega olo ma dziś urodziny :yahoo:

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 17 kwie 2018, 11:15
autor: olo2000pm
malyhenio1 pisze:Kolega olo ma dziś urodziny :yahoo:
Hm....a co tu świętować? Toż to już 49 na karku :wtf:

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 17 kwie 2018, 11:16
autor: malyhenio1
Przygadał kocioł garnkowi , ja jeszcze kilka miechów

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 17 kwie 2018, 14:37
autor: DVJCODEC
rafaljot pisze: PS: szkoda, że nikt nie oferuje podobnych polskich konstrukcji. a jakby jeszcze zrobić nowy standard stepstik z SPI - wypas. Niestety nie jestem elektronikiem.
Jest przecież DUE3DOM.

Re: RE: Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 17 kwie 2018, 15:03
autor: jarekb
olo2000pm pisze:Ja jestem zainteresowany. Jest jeszcze malyhenio. Może załóż oddzielny wątek na to zbiorowe zamówienie?
Czy Ty Rafał też chcesz ją kupić?
W sumie rampsem-fd tez byłbym zainteresowany

Wysłane z mojego F8131 przy użyciu Tapatalka

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 17 kwie 2018, 18:47
autor: Berg
Fabrykator.pl pisze: Jest przecież DUE3DOM.
jest? gdzie?

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 17 kwie 2018, 18:53
autor: anraf1001
rafaljot pisze:
Fabrykator.pl pisze: Jest przecież DUE3DOM.
jest? gdzie?
W blackfrogu jest wersja Mini

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 17 kwie 2018, 18:54
autor: Artu

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 17 kwie 2018, 19:27
autor: DVJCODEC
No i by była DUE3DOM w wersji 6-driverowej, ale niestety każdemu było za drogo, bo u chińczyka rampsa FD za śmieszne pieniądze kupował, tylko nie brał pod uwagę że ramps-fd nie miał 80% części które ma due3dom. Dlatego też przestałem produkować większą wersję, bo nie było chętnych (a na płytce zarabiałem DOSŁOWNIE 30 zł a siedziałem przy składaniu 2-3 godziny).
Może właśnie i dlatego nie ma naszych innych rodzimych konstrukcji, bo krajowa manufaktura z chińczykowem nie wygra i to jest smutna prawda :(

A co jest jeszcze śmieszniejsze, to Wojtek (blackfrog) wysyłał zapytanie o składanie due3dom mini w chińczykowie i przy 100 sztukach dostał dużo wyższą cenę niż ja mu zaproponowałem przy mniejszej ilości :)

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 17 kwie 2018, 19:31
autor: dragonn
Fabrykator.pl pisze:No i by była DUE3DOM w wersji 6-driverowej, ale niestety każdemu było za drogo, bo u chińczyka rampsa FD za śmieszne
Ile kosztowała w sprzedaży duża wersja?

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 17 kwie 2018, 19:38
autor: DVJCODEC
Coś lekko ponad 400 zł (bez due i stepstików).
BOM z cenami części wisi na fabrykatorze do wglądu ile co kosztuje
http://www.fabrykator.pl/board/viewtopic.php?f=12&t=201

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 17 kwie 2018, 19:52
autor: dragonn
Fabrykator.pl pisze:Coś lekko ponad 400 zł (bez due i stepstików).
czyli + 169zł + 46,00*5 (TMC2208 orginalne)

799zł - sorry ale na aktualny stan rzeczy to jest kompletnie nieopłacalne i nie ma tutaj RAMPS-FD żadnego znaczenia. Za tą cenę mam oryginalne Duet Wifi które jest DUŻO lepsze już pod względem technicznym, pomijam nawet kwestię wsparcia.

Może Ci się to nie podobać ale zwalanie wszystkiego na Chińczyków jest głupie bo jak widać wcale tak nie jest.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 17 kwie 2018, 20:20
autor: Berg
tak chwile zastanawialem sie ile wart jest moj patriotyzm. Wart jest 50%.
Jesli ktos ma jakis biznes plan i pomysl na fajną elektronikę, to sie dorzucę.
wiem, ze mini jest u blackfroga. niestety mini jest mini.
BTW: czego nie ma ramps-fd?

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 17 kwie 2018, 20:28
autor: malyhenio1
6 draivera

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 17 kwie 2018, 20:57
autor: sol
Panowie, dajcie sobie po razie i zakończcie tą prowadzącą do nikąd dyskusje... Pozwólcie, że wsadze kij w mrowisko i stwierdzę, że DUE to stary ospały kloc.
Osobiście wolałbym jakiegoś shielda do teensy 3.5 (jednostka arytmetyczna dla floatów pojedynczej precyzji ;) ).
https://hmbd.wordpress.com/2016/08/24/s ... o-and-due/

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 17 kwie 2018, 21:12
autor: Domell
A ja m pytanie, czy marlin obsługuje jakiś wyświetlacz LCD / TFT? Chcę mieć coś innego niż te standardowe brzydkie wyświetlacze :/

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 17 kwie 2018, 22:07
autor: anraf1001
Domell pisze:A ja m pytanie, czy marlin obsługuje jakiś wyświetlacz LCD / TFT? Chcę mieć coś innego niż te standardowe brzydkie wyświetlacze :/
Wyświetlacz od Ultimakera pewnie :rotfl: Ale nie wiem. nie testowałem :D

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 17 kwie 2018, 22:22
autor: arkomania.pl
Witam.

Marlin Kimbra obsługuje szereg wyświetlaczy dotykowych serii Nextion HMI.

Sam mam taki wyświetlacz 4.3", do którego napisałem oprogramowanie i zmieniłem firmware Marlin.
Na razie jest wszystko na etapie testowania. Jak będzie gotowe, to zaprezentuję.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 21 kwie 2018, 15:57
autor: olo2000pm
Mocowanie osi X

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 21 kwie 2018, 22:21
autor: arkomania.pl
Fajne mocowanie.

Choć ja bym karetkę osi X poprowadził na profili V-SLOT 4020. Oś Y nie ma znaczenia, może być na V-SLOT 2020.
W pionie jest zawsze dużo miejsca, a karetka będzie wówczas dobrze zamocowana. Waga zwiększy się niewiele,
ale przy takim sposobie napędu, nie ma to znaczenia.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 22 kwie 2018, 07:35
autor: olo2000pm
Tu właśnie chodzi o to żeby było lekko. Ale też myslalem o 4020. Profil 4020 będzie w osi Y jako konstrukcyjny.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 22 kwie 2018, 11:10
autor: olo2000pm
Tak to wygląda. Silnik będzie mniejszy.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 22 kwie 2018, 16:47
autor: arkomania.pl
Paweł,

Co to znaczy: silnik, będzie mniejszy?

A może, krótszy?, czy może silniki mniejsze serii NENA14 ?

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 22 kwie 2018, 19:11
autor: olo2000pm
Tak, dokładnie, będzie krótszy.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 01 maja 2018, 20:01
autor: olo2000pm
Moje wózki :yahoo:

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 10 wrz 2018, 09:25
autor: olo2000pm
Jest decyzja, zaczynam kompletować części. Zmieniłem też kolor drukowanych elementów do nowej drukarki.
Wszystko będzie z czarnego ABS. Riva drukuje obłędnie, czy na Giants uzyskam zbliżoną jakość, czas pokaże.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 15 wrz 2018, 12:38
autor: olo2000pm
Cały zestaw gotowy do montażu.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 17 wrz 2018, 23:16
autor: mcxmcx
Kolega zamiast się bujać z giants I innymi wynalazkami, by pomyślał na djakim cudem w układzie scara.
Prosta, piękną konstrukcja, pasek, ośka śruba.

A widok niezapomniany ;)

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 18 wrz 2018, 00:50
autor: malyhenio1
mcxmcx pisze:Kolega zamiast się bujać z giants I innymi wynalazkami, by pomyślał na djakim cudem w układzie scara.
Prosta, piękną konstrukcja, pasek, ośka śruba.

A widok niezapomniany ;)
A tak w ogóle to co to za cuda?

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 18 wrz 2018, 00:52
autor: mcxmcx
Ramię robota. Smoothie to obsługuje.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 18 wrz 2018, 01:04
autor: McKee

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 18 wrz 2018, 06:18
autor: olo2000pm
Panowie nic nie stoi na przeszkodzie żebyście budowali takie drukarki. Osobiście mi się to nie podoba, ale to rzecz gustu i rozumiem że ktoś może być tą konstrukcją oczarowany.
Giants jest na etapie spisu części i budowa drukarki zacznie się niebawem.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 18 wrz 2018, 23:10
autor: McKee
Moim zdaniem scara jest bez sensu ... było pytanie to rzuciłem linkami.
Nie sądzę też żeby mcxmcx chciał to budować.

Re: RE: Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 19 wrz 2018, 08:37
autor: mcxmcx
McKee pisze:Moim zdaniem scara jest bez sensu ... było pytanie to rzuciłem linkami.
Nie sądzę też żeby mcxmcx chciał to budować.
No właśnie bym chciał ;)

Zbieram się jak pies do jeża, trochę części mam ale kwestia ogarniania całości.

Na razie jedno ramię lata jak głupie, jakieś 150mm/s I powtarza punkt punkt.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 24 wrz 2018, 23:52
autor: olo2000pm
Jest zmiana koncepcji. Oś Z będzie na paskach!

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 25 wrz 2018, 00:03
autor: dziobu
A po zaniku zasilania ta oś Ci nie zjedzie?

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 25 wrz 2018, 00:17
autor: morf
u mnie na paskach wali w dol jak szalona ;) ale plusem jest to ze odpada zmartwienie (przynajmniej czesciowo) szukania prostej sruby, sprzegielka i artefaktow na druku spowodowanych skokiem sruby

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 25 wrz 2018, 00:19
autor: dziobu
No fakt - jak przywali głowicą to zanim zaczniesz się martwić artefaktami to trzeba wymienić szkło na stole i zniszczoną dyszę :P Sprytne ;)

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 25 wrz 2018, 07:11
autor: olo2000pm
Liczę na to, że ciężar glowic unoszonych na 4 wózkach nie spowoduje swobodnego opadania profili. Ale czy będzie opadać tego nie wiem to się zobaczy w praktyce. Myślę, że warto spróbować, bo przecież najważniejsze w druku 3d co jest? Oczywiście brak prążków na wydrukach, cały świat drukarzy 3d z tym walczy;). A widzę jak drukuje delta . Na pewno będzie ogranicznik na profilach, który zabezpieczy dyszę i szybe przed uszkodzeniem, jeszcze nie wiem jak to zrobię, ale coś mi już kiełkuje w głowie.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 25 wrz 2018, 07:37
autor: olo2000pm
Morf, a możesz rozwinąć swoją myśl "odpada częściowo zmartwienie prostych śrub"? U Ciebie paski nie rozwiązują prążkowana w 100%?

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 25 wrz 2018, 07:46
autor: morf
Wydaje mi się że rozwiązują bo udało mi się wyeliminować ten problem aczkolwiek są inne elementy które mogą wpłynąć na jakość np zębatka 'gorna' po której będzie się przesuwać pasek nie może być jajowata :)
Widoczne prążki u mnie generował jedynie stół którego kontrole grzania musiałem ustawić na PIDzie.
Z tego co widzę planujesz jeden silnik z przeniesieniem napedu na wałek, który z kolei będzie ruszał paskami po obu stronach z?
Naszykuj się na mocniejszy silnik i mocniejszy stepstik.
Dobrym ? Pomysłem wydaje się zrobienie napędu bloczkowego

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 25 wrz 2018, 08:16
autor: Berg
w którymś momencie zrobiłem w Hevo stół na paskach. Paski były napędzane z przełożeniem 4:1
Źle to działało. stół był za ciężki, paski pracowały. ośka się gięła.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 25 wrz 2018, 08:19
autor: olo2000pm
W Giants będzie stół stalowy, taki jak w Rivie. Stół stalowy to dobry wybór, nie pracuje pod wpływem temperatury. Napęd Z na wzór ultimakera, oni tak mają w osi Y.

Wózki openbuilds na narożnych profilach mają moim zdaniem tą przewagę, że kółka można docisnąć do profili. To spowoduje, że wózki będą się poruszać z lekkim oporem i być może da się je tak wyregulować, że nie będą opadać. Oczywiście w przypadku opadania zmienię to na śruby trapezowe.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 25 wrz 2018, 08:22
autor: dragonn
To tym bardziej ciężkie będzie. Może mieć to sens jeśli dasz bardzo szeroki pasek ale na 6mm/10mm to to moim zdaniem będzie działać bardzo słabo.
No i nie wiem co w za problem z znalezieniem dobry śrub trapezowych ;), ale powiem tak - jeśli chcesz to zrobić porządnie to zrób to na dobrej śrubie kulowej, będzie sztywno, prosto i bez żadnego gnięcia się.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 25 wrz 2018, 08:54
autor: olo2000pm
Śruby kulowe są brane pod uwagę. Czytałem kiedyś, że one nie są pozbawione wad, ale już nie pamiętam w czym był problem.

Re: RE: Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 25 wrz 2018, 09:17
autor: mcxmcx
olo2000pm pisze:Śruby kulowe są brane pod uwagę. Czytałem kiedyś, że one nie są pozbawione wad, ale już nie pamiętam w czym był problem.
Cena, backslash, nie są samohamowne.

Sent from my ZTE BLADE V7 LITE using Tapatalk

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 25 wrz 2018, 10:36
autor: Berg
duży stół ja bym zrobił na czterech trapezówkach i czterech wałkach liniowych, 12ki powinny wystarczyć. Kulowe oczywiście też by mogły być ale raczej nie jest to potrzebne.

Albo na trzech. JEdna z tyłu i dwie po bokach, bliżej przodu. Tak by na każda mniej więcej przypadała taka sama siła grawitacyjna. Przy tylnej śrubie blisko dwa wałki. Przy bocznych po jednym. Trzy silniki oko 0.6Amp z dużym momentem i dużą indukcyjnością. na jednym stepie. Takie silniki są śmieszne, bo jak jednym ruszę ręką bez prądu, to ładnie indukują impulsy i wszystkie się ruszają razem.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 25 wrz 2018, 10:47
autor: jarn
Olo możesz rozważyć jeszcze dodanie przeciwwag dla stołu, jeśli to ma być na paskach.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 25 wrz 2018, 10:49
autor: Berg
generalnie tak, ale to obciąży paski jeszcze bardziej. Paski są tu słabym punktem. Próbowałem też tych białych ale były jeszcze gorsze. Wcale jakoś dużo mniej się nie rozciągają a dodatkowo bardziej pracują - odbijają na zagięciach.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 25 wrz 2018, 11:33
autor: olo2000pm
Stolik jest nieruchomy w żadnej z osi. Podnoszone będą 3 profile na których poruszają się głowice.
Paski mają też swoje wady, zresztą nie ma idealnych rozwiązań. Sam nie wiem w co inwestować? Generalnie na samym początku rozważań nad drukarką dwuglowicowa chciałem zetke zrobić na 4 silnikach jeżdżących po profilach openbuilds. Ale ten pomysł umarł ze względu na ilość silników właśnie.
A możecie podać namiary na bardzo dobre śruby trapezowe T8 /2. Ale naprawdę bardzo dobre, będę potrzebował 4x500mm

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 26 wrz 2018, 08:40
autor: mcxmcx
Ale kolega się zastanowi.

Ma problem bo stół nierówno jeździ, warstwy etc.

Ale stół to tylko delikatnie ruszamy, stosunkowo lekki i stabilny.

Teraz kolega będzie musiał ruszać delikatnie cała rama z majtajaca się na boki masa głowic i osi.

I tutaj jest to wyzwanie, ale czy prócz wyzwania to ma sens?

Sent from my ZTE BLADE V7 LITE using Tapatalk

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 26 wrz 2018, 09:01
autor: Berg
zdecydowanie się zgadzam z @mcxmcx
Gdyby ruchoma rama była bardzo ciężka, to ok. Ale tak 10-20kg szacuję. Wtedy tym bardziej nie na paskach.

Ale o co Ci chodzi z tymi bardzo dobrymi trapezówkami? Igus na przykład.
Zobacz większość w Hevo ma jakieś tanie i nikt nie narzeka na nierówne warstwy. U mnie są idealne, z tego co widziałęm na innych fotach u większości też są.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 26 wrz 2018, 09:05
autor: olo2000pm
No dokładnie, to wyzwanie i ma to sens. Przecież teraz drukarki są w takich cenach, że nie warto budować. Łatwiej i szybciej jest kupić gotową drukarkę i ją dopracować.
To co jest w tym wszystkim najlepsze to właśnie procesy myślowe, dyskusje na forum i czekanie na ten impuls po którym nie ma już odwrotu....zaczyna się budowa. W trakcie budowy nieoczekiwane problemy, które wydają się nie do rozwiązania i nagle eureka, ktoś coś napiszę, może nawet nie na temat, ale nagle pojawia się światełko w tunelu i....budujesz....i ta euforia gdy z niczego coś działa!!!
Ale popłynąłem....mxcmxc, tak działa mój mózg
:DD

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 26 wrz 2018, 09:06
autor: mcxmcx
To doloz liniał do Z żeby można było bezwzględnie pozycjonować, i wtedy będzie git.

Sent from my ZTE BLADE V7 LITE using Tapatalk

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 26 wrz 2018, 09:08
autor: olo2000pm
Raczej jednak zrezygnuje z pasków w zetce i będą dobre jakościowo trapezowki.
Jaki liniał?
Rafajot chodzi mi o pewne, dobre, proste. Spotkałem się już z takimi śrubami, że szkoda słów.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 26 wrz 2018, 09:49
autor: spec
A czemu nie kulowe? Mam w drukarce, mam we frezarce i są rewelacyjne. Koszt nie jest duży. Na ali można zamówić z dowolną obróbką w dobrych pieniądzach.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 26 wrz 2018, 10:15
autor: olo2000pm
spec pisze:A czemu nie kulowe? Mam w drukarce, mam we frezarce i są rewelacyjne. Koszt nie jest duży. Na ali można zamówić z dowolną obróbką w dobrych pieniądzach.
Jakie polecasz? Który sprzedawca?

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 26 wrz 2018, 11:45
autor: Berg
trapezówki mam od Igus, z ebmia, od blackfroga - wszystkie są ok.

Jedyne nie ok jakie mi się trafiły to w zintegrowanych silnikach z chin. Musiałm je w rękach prostować.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 26 wrz 2018, 11:54
autor: Artu
olo2000pm pisze:
spec pisze:A czemu nie kulowe?
Jakie polecasz? Który sprzedawca?
Sprzedawca chwalony "pod niebiosa" na forum CNC BST Automation :git:

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 26 wrz 2018, 12:20
autor: kapi
Dobre ( nie tanie) części kupujemy od

Kod: Zaznacz cały

 atlantagmbh.de 


A może pozycjonowanie na listwie zębatej?
Mechanizmy co prawda z ruchem poziomym tak robiłem. W pionie to trzeba by zapanować nad opadniem za pomocą jakiejś małej przekładni ślimakowej?

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 29 wrz 2018, 18:03
autor: olo2000pm
Profile kupione!
No to budowa niebawem rusza. Jak zacznę składać drukarkę, to założę nowy temat.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 07 paź 2018, 11:49
autor: olo2000pm
Jak ja lubię ten etap budowy nowej drukarki!!!
Nowy wózek już prawie gotowy....... :cool2:

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 07 paź 2018, 16:40
autor: Berg
nie za bardzo przyblokowany wypływ powietrza chłodzącego radiator? Dobrze by nie leciało głównie w dół na blok.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 07 paź 2018, 17:47
autor: olo2000pm
Docelowo będą w płytce szpary. W praktyce zobaczę czy będzie z tym problem. W razie czego obnize.
Z tym, że u mnie nic na blok nie wieje bezpośrednio.
Uwaga cenna :piwo:

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 07 paź 2018, 18:03
autor: mario73z
olo2000pm pisze:Docelowo będą w płytce szpary. W praktyce zobaczę czy będzie z tym problem. W razie czego obnize.
Z tym, że u mnie nic na blok nie wieje bezpośrednio.
Uwaga cenna :piwo:
Ten otwór po prawej to na drugi wentylator ? Bo jak patrze na to, to mam wrażenie że powietrzem z chłodzenia radiatora chłodził będziesz materiał. Można tak ? ;)

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 07 paź 2018, 18:30
autor: olo2000pm
Ta osłona ma mocowanie na dwa wentylatory po bokach do chłodzenia wydruku i jeden centralny do chłodzenia głowicy. Nadmuch z centralnego docelowo ma przelatywać przez płytkę i w tym konkretnym rozwiązaniu "uderza" w profil. To teoria:)

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 09 paź 2018, 21:58
autor: olo2000pm
Jakoś tak będzie wyglądał GIANTS :D

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 19 paź 2018, 07:56
autor: olo2000pm
Zamiast stosować folie magnetyczną, która w wysokich temperaturach ulega uszkodzeniu i generalnie ciężko zdejmuje się szybę ze stolika będzie u mnie mechaniczna blokada szyby.
Prototyp:

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=c3gMShlXnhk

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 21 paź 2018, 09:55
autor: olo2000pm
Prace nad obudową filtra HEPA zakończone!

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 21 paź 2018, 16:25
autor: olo2000pm
PLA warstwa 0,26, czas: 7h.
To mój pierwszy wydruk z PLA.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 21 paź 2018, 17:31
autor: olo2000pm
Finalna blokada szyby

Re: RE: Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 21 paź 2018, 18:39
autor: jarekb
olo2000pm pisze:Finalna blokada szyby
U mnie blokady szyby z pla po rozgrzaniu szyby gieły się jak plastelina

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 21 paź 2018, 20:02
autor: olo2000pm
To jest z ABS, mam nadzieję ze się sprawdzi.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 23 paź 2018, 08:25
autor: olo2000pm
Obudowę filtra HEPA mam. Łączny czas wydruku, 17h.
PLA warstwa 0.26

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 23 paź 2018, 12:03
autor: dragonn
Planujesz z komory mieć tylko wyciąg czy chcesz też dać jakiś nawiew do środka który będzie się uruchamiał np. po przekroczeniu jakieś zdanej temperatury w komorze?

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 23 paź 2018, 12:06
autor: olo2000pm
Nie wiem. Muszę o tym jeszcze poczytać. To moja pierwsza zabudowana drukarka.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 23 paź 2018, 12:08
autor: dragonn
No właśnie też planuje powoli swoją zabudować i się zastanawiam czy to konieczne, nie chciałbym przekraczać w komorze temperatury 50C.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 23 paź 2018, 12:21
autor: olo2000pm
Może klimę;) Ale tak na serio, to włączenie dodatkowego wentylatora w komorze chyba nie wchodzi w grę, przy wydruku z ABS może być problem.
Wentylator który kupiłem ma wydajność 230m3/h, to chyba sporo.
Planowałem założyć dodatkowy włącznik do sterowania wentylatorem, ale doszedłem do wniosku, że lepiej będzie jak on będzie pracował cały czas. Wówczas przepływ powietrza będzie jednostajny przez cały wydruk. Ale to luźne przemyślenia.
W projekcie filtr mam na tylnej ściance, ale przeniose go na górę. Myślę, że lepiej będzie to działać, w końcu całe ciepło które generuje stół i głowica unoszą się ku górze

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 23 paź 2018, 12:44
autor: dragonn
No nie wiem :D,
mam dość mały pokój w którym stoi drukarka, może 4x6m. Kilka godzin jej pracy spokojnie potrafi podnieść temperaturę o 5-6C w całym pokoju.
Czasem jej używam zamiast ogrzewania centralnego :D, tak że ilość generowanego ciepła nie jest mała.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 23 paź 2018, 14:44
autor: Pajacyk0v
A po co nawiew? Robisz zwykły chwyt powietrza. Ja sobie zrobiłem taki

viewtopic.php?f=30&t=2522&hilit=ikea+ul ... =20#p44231

U mnie wyciągiem steruje prosty układ W1209

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 23 paź 2018, 15:07
autor: dragonn
Pajacyk0v pisze:A po co nawiew? Robisz zwykły chwyt powietrza. Ja sobie zrobiłem taki

viewtopic.php?f=30&t=2522&hilit=ikea+ul ... =20#p44231

U mnie wyciągiem steruje prosty układ W1209
Explain? Jak to działa dokładnie?

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 23 paź 2018, 15:13
autor: Pajacyk0v
dragonn pisze:
Pajacyk0v pisze:A po co nawiew? Robisz zwykły chwyt powietrza. Ja sobie zrobiłem taki

viewtopic.php?f=30&t=2522&hilit=ikea+ul ... =20#p44231

U mnie wyciągiem steruje prosty układ W1209
Explain? Jak to działa dokładnie?
Tu nie ma co wyjaśniać. Buda ma chwyt powietrza 120x120mm. Od wewnątrz i na zewnątrz jest osłonięty dźwiękochłonnymi osłonami.

Na wylocie mam 140mm wichurę. W budzie na wysokości stołu jest sonda mierząca temp powietrza która jest podpięta do kontrolera (cyforwego termostatu) W1209. Termostat ma zaprogramowana temperature docelową. Poniżej wentyl wyłaczony, powyżej załacza wentyl i wymusza tym samym obieg powietrza.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 23 paź 2018, 15:24
autor: dragonn
Możesz dać parę zdjęć jak jest to poskładane?

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 23 paź 2018, 15:31
autor: olo2000pm
Ciekawe, bardzo ciekawe. Jak to w praktyce się spisuje?
Udostępniasz stl?

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 23 paź 2018, 15:51
autor: Pajacyk0v
To jest bardzo prosty układ przewietrzający. Oczywiście nie jest to jakieś mega precyzyjne i ma pewną bezwładność. Nie mniej drukowałem ABSy i efekty są dobre.

https://botland.com.pl/czujniki-tempera ... 0100c.html

Zasilam ten układ osobnym 35W zasilaczem ledowym.

Grzania nie ma ale przy stole 85C + 5 ciepłych silnikach i małej budzie 50x50x50cm spokojnie się nagrzewa do 40+. Jak chce od startu nagrzać to włączam na 10 min preheat ABS i samym stolem się grzeje :]

Tak wyglądają elementy drukowane. Modele mogę udostępnić ale które? Bo to było robione pod te moje akwarium ikeła.
Wlot
Wlot
Wylot z filtrem HEPA + węgiel
Wylot z filtrem HEPA + węgiel
Panel MKS MINI + W1209 + przełączniki
Panel MKS MINI + W1209 + przełączniki
Wieża sondy
Wieża sondy
// "wieża", nie "wierza", do diaska!
// FR

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 23 paź 2018, 15:56
autor: tig33r
Pokaż realne zdjęcie twojej drukarki z tymi elementami.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 23 paź 2018, 16:15
autor: dragonn
Ja bym poprosił wylot i wlot jako pliki tylko jeśli byłbyś taki miły to chętnie bym przygarnął plik STEP lub jakiś inny bardziej zjadliwi format niż STL :D

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 23 paź 2018, 16:19
autor: Pajacyk0v
tig33r pisze:Pokaż realne zdjęcie twojej drukarki z tymi elementami.
Wiekszość przewija się w tym wątku viewtopic.php?f=30&t=2522

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 23 paź 2018, 16:21
autor: Pajacyk0v
dragonn pisze:Ja bym poprosił wylot i wlot jako pliki tylko jeśli byłbyś taki miły to chętnie bym przygarnął plik STEP lub jakiś inny bardziej zjadliwi format niż STL :D
F360 ma taki format?

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 23 paź 2018, 16:29
autor: dragonn
Jest gdzieś eksport tylko że on tam jakoś dziwnie zakopany jest. Możesz też dać pliki f3d czy jaki tam mam F360 to sobie sam wykesportuje do step-a

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 23 paź 2018, 16:39
autor: Pajacyk0v
dragonn pisze:Jest gdzieś eksport tylko że on tam jakoś dziwnie zakopany jest. Możesz też dać pliki f3d czy jaki tam mam F360 to sobie sam wykesportuje do step-a
OK. Znalazłem w załaczeniu STEPy. Tylko proszę się nie nabijać to było robione jak się jeszcze uczyłem podstaw F360 :]

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 23 paź 2018, 17:24
autor: olo2000pm
Pajacyk0v jak to jest założone na obudowie? Gdzie jest otwór w sciance?

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 23 paź 2018, 17:32
autor: Pajacyk0v
olo2000pm pisze:Pajacyk0v jak to jest założone na obudowie? Gdzie jest otwór w sciance?
viewtopic.php?f=30&t=2522&start=20#p43667

viewtopic.php?f=64&t=2438&start=70#p49613

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 23 paź 2018, 17:35
autor: olo2000pm
Przeglądam Twój wątek. Ale nie widzę jak to jest założone. tzn, widzę że jest zawieszona na boku, ale w jaki sposób doprowadzane jest powietrze do wnętrza, gdzie jest wentylator?


Dobra, widzę w pleksi wyciętą dziurę. A wentylator jest w środku i zasysa powietrze?

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 23 paź 2018, 17:48
autor: Pajacyk0v
olo2000pm pisze:Przeglądam Twój wątek. Ale nie widzę jak to jest założone. tzn, widzę że jest zawieszona na boku, ale w jaki sposób doprowadzane jest powietrze do wnętrza, gdzie jest wentylator?
U mnie wentylator wyciąga cieple powietrze z budy. Jest zamocowany w obudowie która wisi u góry na tylnej scianie.
656jh3rtfweg.jpg
Dziura w pleski to po prostu chwyt powietrza z zewnątrz. Obudowałem go tymi osłonami zeby się dźwięki z środka tak nie niosły.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 23 paź 2018, 17:51
autor: olo2000pm
Rozumiem że wentylator zasysa powietrze ze środka drukarki?

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 23 paź 2018, 17:57
autor: Pajacyk0v
olo2000pm pisze:Ten chwytak jest w jednym kawałku. Rozumiem że wentylator zasysa powietrze ze środka drukarki?
Nie, u mnie w f360 są to cztery elementy!.

od wewnątrz: osłona z "piramidką", tunel, plexi, tunel z krzyżem, oslona plaska. Całość jest skręcona na przestrzał 4 śrubami.

Buda jest uszczelniona jedyne wejście powietrza z zewnątrz to właśnie ta obudowana "dziura w plexi"

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 24 paź 2018, 17:54
autor: olo2000pm
Dojechał stolik:)
Oczywiście będzie pomalowany proszkowo

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 29 paź 2018, 09:44
autor: olo2000pm
Zaczynam dojrzewać do zakupu RUMBY i porządne stepstiki. Z tego co widzę to jest kilka konstrukcji z niezależnymi głowicami na tej elektronice. To znacząco obniży koszty budowy Giantsa.
A co do kosztów budowy, to już mógłbym za pieniądze które wydałem, kupić dwie Anety!

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 29 paź 2018, 10:05
autor: Pajacyk0v
A ten ich F6?

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 29 paź 2018, 10:10
autor: olo2000pm
Daj linka.


Już mam

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 04 lis 2018, 08:46
autor: McKee
olo2000pm pisze:mógłbym za pieniądze które wydałem, kupić dwie Anety!
Nie liczyłbym na "zwrot z inwestycji". Rynek przyzwyczaił się do niskich cen. Z drugiej strony: nie wiem czy oszczędność na elektronice jest właściwym krokiem. Jakoś nie pasuje mi (koncepcyjnie) tania elektronika w takiej porządnej drukarce (duet powinien być ;))

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 04 lis 2018, 11:38
autor: dragonn
McKee pisze:(duet powinien być ;))
+1
dla zachęty dodam że np. Duet umożliwa zrobienie na IDEX drukowania typu MIRROR:
https://forum.e3d-online.com/threads/gr ... post-30701

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=1hTSd64xmR0
Czy inne firmware to umożliwają nie wiem. A zdecydowanie nie kupiłbym czegoś closed-source, jedna powiedzmy sobie szczerze - IDEX nie jest typowo spotykaną konfiguracją i może się okazać że w czymś closed-source od chińczyków będzie czegoś brakować.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 04 lis 2018, 13:04
autor: olo2000pm
Raczej nie mam wyboru i muszę kupić dueta:)
Jak fajnie bez pośpiechu to jest drukowane. Podoba mi się, bo ostatnio czytam o wyścigu na prędkości!

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 04 lis 2018, 18:06
autor: olo2000pm
Kilka pomiarów, kilka wydruków i tunel do Giantsa gotowy :yahoo:

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 05 lis 2018, 09:58
autor: olo2000pm
Pytanko, w środku tunelu będzie dioda LED. Czy jest możliwe aby dioda zapalała się na czas wydruku? Jeżeli tak, to w jaki sposób to się robi?

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 05 lis 2018, 10:04
autor: dragonn
W Duet możesz wykorzystać wolne wyjście na grzałkę lub wolne wyjście wentylatora.
Oczywiście o dostosowanie napięcia dla tej diody musisz już sam zadbać.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 05 lis 2018, 11:34
autor: jarn
Ja bym podłączył diodę do wentylatora chłodzącego hotend, spokojnie można zrobić by wentylator startował od np 50 stopni na dyszy.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 07 lis 2018, 22:53
autor: olo2000pm
Moduł wykonawczy dostał obudowę. Będzie bezpiecznie.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 08 lis 2018, 09:17
autor: olo2000pm
Tak to wygląda przed założeniem na panel czołowy

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 08 lis 2018, 19:14
autor: olo2000pm
Giants dostanie światełka;)

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 08 lis 2018, 20:17
autor: mario73z
Śledzę wątek ale jakoś chyba mi umknęło jeśli było, co tam za sterowanie montujesz ? Świetnie się prezentują te drukowane elementy co do niej montujesz. ;)

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 08 lis 2018, 20:33
autor: olo2000pm
Pytasz o elektronike czy włącznik?
Elektronika to DUET wifi, a za włączanie i wyłączanie drukarki posłuży zaadaptowane gniazdo wifi SP3S

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 08 lis 2018, 22:39
autor: mario73z
Pytałem ogólnie bo też buduje i już w sumie nabyłem ramps-a z wyświetlaczem i resztą ale potrzebuje minimum 6 stepstick-ów podłączyć, też coś wspominałeś o większej liczbie silników i byłem ciekaw na co się skusiłeś ;) Trzymam kciuki za projekt.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 08 lis 2018, 22:55
autor: olo2000pm
6 stepstików masz np w Rumbie+ i gdybym nie budował drukarki z niezależnymi głowicami to pewnie bym ja kupił.
Moja budowa jeszcze troche potrwa bo dopiero będę kupował duata i silniki

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 12 lis 2018, 12:08
autor: olo2000pm
Pozycjonowanie szyby założone. Szyba będzie jednak na folii magnetycznej.
Czyscik też jest zaprojektowany. Element przykręcany do profilu będzie z PLA, a do niego blaszka.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 13 lis 2018, 08:25
autor: olo2000pm
Komfort to podstawa;)
Obudowa wyświetlacza.

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 13 lis 2018, 09:50
autor: Pajacyk0v
Ale amatorka. Gdzie inserty?

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 13 lis 2018, 09:56
autor: olo2000pm
Pajacyk0v pisze:Ale amatorka. Gdzie inserty?
Przecież jestem amatorem, hobbystą;)

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 13 sty 2019, 18:13
autor: Jakub
Już zbudowałeś? Jak tak to mógłbyś wysłać fotki?

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 13 sty 2019, 18:22
autor: olo2000pm
Tutaj jest dziennik budowy:
viewtopic.php?f=51&t=3130

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

: 13 sty 2019, 19:23
autor: Jakub
Dzięki.