Strona 1 z 1

Drukowanie ABS

: 16 kwie 2018, 17:51
autor: trike3
Witajcie

Na mojej drukarce próbuje drukować ABS, wszystko wychodzi dobrze tylko przy elementach o większej średnicy odkleja mi się jakieś 30% powierzchni od stołu.

Temperatura druku 260 stopni

Temperatura stołu 95 Stopni

Drukarka Anycubic I3 Mega

Stół oryginał ULTRABASE Anycubic (przetarty Acetonem)

Jest jakiś sposób na usunięcie tego problemu ??

Pozdrawiam

Re: Drukowanie ABS

: 16 kwie 2018, 17:52
autor: dragonn
Karton xD. A tak poważnie po prostu zabudowanie drukarki (i karton byłby raczej niewskazany).

Re: Drukowanie ABS

: 16 kwie 2018, 18:15
autor: trike3
Czyli nie ma innej opcji ... jakaś taśma kaptonowa, albo wyższa temperatura stołu...

Re: Drukowanie ABS

: 16 kwie 2018, 18:40
autor: trike3
Ktory filament nadaje sie do dużych wydruków na Anycubic??

PLA-G strasznie slabo się klei warstwy się rozwalają, ABS lepiej ale zawsze te odklejone od stołu kawałki.

Myślicie, że warto zaryzykować z PET??

Pozdrawiam

Re: Drukowanie ABS

: 16 kwie 2018, 18:44
autor: dragonn
trike3 pisze:Ktory filament nadaje sie do dużych wydruków na Anycubic??

PLA-G strasznie slabo się klei warstwy się rozwalają, ABS lepiej ale zawsze te odklejone od stołu kawałki.

Myślicie, że warto zaryzykować z PET??

Pozdrawiam
Pewnie że tak... nie wiem czemu tak kombinujesz dokoła zamiast sprawdzić PET-G.

Re: Drukowanie ABS

: 16 kwie 2018, 20:10
autor: trike3
PET ma jakie parametry druku ??

Re: Drukowanie ABS

: 16 kwie 2018, 20:12
autor: dragonn
trike3 pisze:PET ma jakie parametry druku ??
Normalne xD, coś miedzy PLA a ABS. Jedyną jego wadą jest potencjalna tendencja do nitkowania się.

Re: Drukowanie ABS

: 16 kwie 2018, 20:20
autor: olo2000pm
Kup sobie Gel Spray- żel mocny. Drukuje na nim z absu bez zamkniętej komory. Bardzo dobrze trzymają sie wydruki.
Kosztuje ok 15zł

Re: Drukowanie ABS

: 16 kwie 2018, 20:42
autor: trike3
W jaki sposób później się go usuwa ??

Jest jakiś zmywacz ??

Re: Drukowanie ABS

: 16 kwie 2018, 20:47
autor: dragonn
trike3 pisze:W jaki sposób później się go usuwa ??

Jest jakiś zmywacz ??
Płyn do mycia szyb, pewnie nawet samą wodą zejdzie.

Re: Drukowanie ABS

: 16 kwie 2018, 20:55
autor: trike3
Tylko czy mogę to stosować przy ULTRABASE, czy lepiej dociąć szybę.

Re: Drukowanie ABS

: 16 kwie 2018, 20:56
autor: McKee
Dimafix (kurcze, dlaczego nikt nie napisał?).

Re: Drukowanie ABS

: 16 kwie 2018, 21:05
autor: dragonn
trike3 pisze:Tylko czy mogę to stosować przy ULTRABASE, czy lepiej dociąć szybę.
Wątpię żeby miało się coś stać ale gwarancji nie dam.

Re: Drukowanie ABS

: 16 kwie 2018, 21:46
autor: SQ9KRD
olo2000pm pisze:Kup sobie Gel Spray- żel mocny. Drukuje na nim z absu bez zamkniętej komory. Bardzo dobrze trzymają sie wydruki.
Kosztuje ok 15zł
Odklejanie się od podłoża można tym opanować. Natomiast pojawi się problem rozwarstwiania przy wyższych modelach - do opanowania jak ktoś wspomniał komorą ;)

Re: Drukowanie ABS

: 17 kwie 2018, 07:11
autor: trike3
SQ9KRD pisze:
olo2000pm pisze:Kup sobie Gel Spray- żel mocny. Drukuje na nim z absu bez zamkniętej komory. Bardzo dobrze trzymają sie wydruki.
Kosztuje ok 15zł
Odklejanie się od podłoża można tym opanować. Natomiast pojawi się problem rozwarstwiania przy wyższych modelach - do opanowania jak ktoś wspomniał komorą ;)

Oooo coś nowego :-(

Re: Drukowanie ABS

: 17 kwie 2018, 09:06
autor: FlameRunner
ABS drukuje się w piekarniku. Reszta to półśrodki. ;)

Do robienia dwudziestocentymetrowych wydruków na otwartej ze wszystkich stron drukarce, w pierwszej kolejności sięgnąłbym po (uwaga, reklama) Devil Design PET-G.

Re: Drukowanie ABS

: 17 kwie 2018, 10:36
autor: virgin71
Moim zdaniem kombo: Need IT 3D + ABS+ jest nie do zdarcia. NeedIT trzyma jak głupi i nie pyli wszystkiego, a ABS+ się nie rozwarstwia. Te dwa produkty zmieniły moje życie:)

Re: Drukowanie ABS

: 17 kwie 2018, 11:23
autor: sp6vgx
Ja po pierwsze bym dał wyższą temperaturę stolika... bo przynajmniej patrząc na moją I3 Mega to temperatura stolika nie jest zbyt równomierna więc dalej od środka będziesz miał sporo mniej niż 95C. Kolejna sprawa to 260C i PTFE w hotendzie to taki średni pomysł...
Natomiast co do Ultrabase to nie używaj rozwiązań na acetonie (sok z ABS itp.) bo zmyjesz ultrabase :)

Re: Drukowanie ABS

: 17 kwie 2018, 14:17
autor: malyhenio1
dragonn pisze:
trike3 pisze:W jaki sposób później się go usuwa ??

Jest jakiś zmywacz ??
Płyn do mycia szyb, pewnie nawet samą wodą zejdzie.
Ciepła woda i schodzi bez problem

Re: Drukowanie ABS

: 17 kwie 2018, 19:19
autor: chemik72
Prusa i3
Dimafix !!!
Stolik: 80st. (programowo ile w rzeczywistości pewnie mniej)
Prędkość pierwszej warstwy: 8mm/s
Mocno wyprasowane!!!
Wypoziomowany stolik!!!
Jadę na takich ustawieniach i nie ma problemu z podwijaniem :git:

Re: Drukowanie ABS

: 18 kwie 2018, 09:16
autor: trike3
Właśnie

Mocno wprasowane, jak to uzyskać

Tak samo mam PLA-G i gośćmi mówi żebym wzmocnił właśnie wprasowanie w warstwę, tylko jak to uczynić.

Pozdrawiam

Re: Drukowanie ABS

: 18 kwie 2018, 09:34
autor: olo2000pm
Rozgrzej stół i glowice tak jak do druku. Połóż kartke papieru na stole i ustaw głowicę na takiej wysokości abys pociagajac za kartkę czuł lekki opór. Dodatkowo na wszelki wypadek wyjmij filamet z, głowicy, bo wyciek z dyszy może wypaczyc ustawienia.
To powinno pomóc. Jezeli nie, to w silcerze ustaw Z na -0.1

Re: Drukowanie ABS

: 18 kwie 2018, 11:00
autor: virgin71
Need it 3d i nie ma żadnego wprasowania.

Re: Drukowanie ABS

: 19 kwie 2018, 09:02
autor: ZADAR
Do wyższych wydruków polecam PET-G nie ma żadnego problemu z rozwarstwianiem , komora zbędna.
Jeśli parametry dobrze są dobrane to warstwy są sklejona na amen.

Re: Drukowanie ABS

: 19 kwie 2018, 11:01
autor: trike3
Apropo...

Kupiłem właśnie PET jakie parametry pod w/w ustawić??

Re: Drukowanie ABS

: 26 kwie 2018, 21:15
autor: MaxXxi47
Stół 60 + Hegron GEL
Dysza 230
Chłodzenie 0%

Re: Drukowanie ABS

: 26 kwie 2018, 21:51
autor: jarn
To ja dodam
stół 70 + Hegron szprey
dysza 195
chłodzenie 20%

Re: Drukowanie ABS

: 27 kwie 2018, 00:59
autor: Potfur
Ja do abesu stosuje klej w sztyfcie taki zwykły do papieru i wydruk trzyma się bardzo mocno, wcześniej stosowałem dimafix ale za drogo wychodzi. Klej jest równie dobry na dłużej starcza i dużo tańszy. Temp stołu 90*C bez komory bo dopiero mam zamiar zbudować.

Re: Drukowanie ABS

: 27 kwie 2018, 08:16
autor: kretu
To ile ty tego dima używasz że drogo wychodzi? Ja co prawda lecę na NeedIT ale zużycie mam takie że poszły już chyba 3 rolki plastiku na 1/5 needIT Więc jak na każde 15 rolek plastiku dorzucę butelkę dobrego środka do trzymania to nawet nie odczuję. Ja używałem i sok z ABS czy 4 rodzaje kleju w sztyfcie i ok dało się drukować ale jestem bardzo daleki od stwierdzenia "trzyma tak samo"

PET u mnie:
stół 60-70 + needIT (ale bardziej do umożliwienia odklejenia niż poprawy przyczepności)
Dysza 230
chłodzenie 30% (ale ja mam jeden wentylator obsługujący dwie dysze więc to bardziej odpowiednik 10-15%)

Re: Drukowanie ABS

: 27 kwie 2018, 08:56
autor: jaffar
U mnie heragon trzyma tak mocno, że mam problem z zerwaniem wydruku. Dimafix działa całkiem spoko.
Przy ABS stół na 90 st i zamknięta drukarka dają całkiem niezły efekt.

Re: Drukowanie ABS

: 30 cze 2019, 18:18
autor: Eraziel
Całkiem przypadkiem natknąłem się na inny sposób. Czytałem co piszecie z tą taśmą malarską i kupiłem w Castoramie taśmę Diall. Drukowanie ABSem Premium od Devil Design to padaka na tej drukarce zwłaszcza ze producent zaleca temp 250 do 280 :/

Zrobiłem tak. Przykleilem taśmę, podgrzalem stół do 100 stopni i po 3 min odkleilem ja na rozgrzanym stole. Stół pokrył się klejem z taśmy. Przypadkiem na stół spadła nitka ABSu i ciężko mi było ściągnąć, więc odpaliłem wydruk i idzieeeeee :)

Wydruk trzyma się na krawędziach a są tam cienkie elementy. Jutro dam znać czy nie pojawia się jakieś problemy.

Re: Drukowanie ABS

: 30 cze 2019, 18:48
autor: Eraziel
Małe sprostowanie. Chodziło mi o filament Spectrum.

Re: Drukowanie ABS

: 30 cze 2019, 19:16
autor: olo2000pm
jaffar pisze:U mnie heragon trzyma tak mocno, że mam problem z zerwaniem wydruku.
Dobrze jest po naniesieniu hegronu całą powierzchnię przetrzeć ręcznikiem papierowym. Usyskuje się gładka powierzchnie z równomiernie naniesionym żelem. Dzięki temu po wystygnięciu stołu wydruk sam odskakuje. Jak mi sie śpieszy, to wkładam szybę (wychłodzoną) z wydrukiem do zimniej wody. Bardzo ładnie odchodzą wydruki, bez uszkadzania wydruku lub szyby.

Re: Drukowanie ABS

: 30 cze 2019, 22:14
autor: virgin71
Eraziel pisze:Całkiem przypadkiem natknąłem się na inny sposób.
Który zajmuje dużo więcej czasu. Wiesz, że klej w sztyfcie też działa?
Eraziel pisze:Wydruk trzyma się na krawędziach a są tam cienkie elementy. Jutro dam znać czy nie pojawia się jakieś problemy.
Wydruk trzyma się też jak stolik ostygnie, a z klejami do druku NeedIT/Dimafix/Devil, wydruki po schłodzeniu same odskakują.
To są główne różnice i generalnie zamykają sprawę wszelkich innych klejów.

Re: Drukowanie ABS

: 01 lip 2019, 09:12
autor: McKee
Eraziel pisze:Czytałem co piszecie z tą taśmą malarską i kupiłem w Castoramie taśmę Diall.
Coś pomyliłeś - nikt, nigdy, nigdzie (mam nadzięję ;)) nie polecał taśmy malarskiej do ABS-u.
Taśma malarska jest polecana do PLA i druku na zimnym (najcześciej) stole.
Nie do ABS.
Do ABS może byc kapton (taśma kaptonowa), ale to zupełnie co innego.

Re: Drukowanie ABS

: 31 sie 2021, 18:00
autor: BobekNierobek
Odkopuje stary temat.

Drukarkę posiadam już dobrych parę lat, ale nigdy na poważnie nie drukowałem z ABS-u gdyż nie posiadam komory.

Próbuje sobie druk małych elementów z ABS i drukując bez nawiewu wychodzi mi coś takiego dziwnego jak na zdjęciu. Tzn dwa rogi kostki są ostre, a dwa zawinięte. Oczywiście testowałem różne temperatury druku.

Natomiast jak włączę minimalny nadmuch to kostka wychodzi idealnie.
Czy to znaczy, że jednak warto czasami włączyć nadmuch na ABS ?

Re: Drukowanie ABS

: 31 sie 2021, 18:07
autor: @GUTEK@
Wychodzi idealnie, ale czy warstwy są mocno sklejone ?

Re: Drukowanie ABS

: 31 sie 2021, 18:09
autor: BobekNierobek
@GUTEK@ pisze:Wychodzi idealnie, ale czy warstwy są mocno sklejone ?
Wydaje mi się, że nie ma różnicy. Zapomniałem dodać, że wraz z włączeniem chłodzenia podniosłem trochę temperaturę.
Wydało mi się to dobrym pomysłem żeby trochę zniwelować negatywne skutki nawiewu.

Re: Drukowanie ABS

: 31 sie 2021, 20:18
autor: jakubperson
Ostre rogi nie są przypadkiem owiewane wentylatorem hotendu?

Re: Drukowanie ABS

: 31 sie 2021, 22:10
autor: Zepco
Przy małych elementach niewielki nadmuch jest OK. Po prostu poprzednie warstwy nie nadążają ostygnąć gdy kładzione są kolejne i się robi kaszana. Drugim rozwiązaniem jest drukowanie dwóch takich elementów w odległych od siebie miejscach na stole.

Re: Drukowanie ABS

: 01 wrz 2021, 10:31
autor: zbyszp
Ta kosteczka testowa przypomina mi moją gdy zmieniłem stół i nie zrobiłem PID'a, przy "większych" wydrukach będzie 100% rozwarstwienie. Te warstwy to praca grzanego na max i wyłączonego stołu. Po kalibracji PID'u stołu mam gładką powierzchnię boczną i wydruki trzymają się jak należy.

Re: Drukowanie ABS

: 03 wrz 2021, 22:45
autor: jzagaja
Pytanie do ekspertów - czy zawsze trzeba ustawić Esteps żeby uzyskać ściankę o średnicy dyszy? Dla ABS skutkuje to underextrusion patrz zdjęcie poniżej.
IMG20210903130558.jpg

Re: Drukowanie ABS

: 04 wrz 2021, 08:34
autor: czasnagli
Na forum jest taki dział: Pierwsze kroki a tam Baza wiedzy, krótkie poradniki. Wystarczy poszukać. viewtopic.php?f=70&t=5494

Re: Drukowanie ABS

: 04 wrz 2021, 09:31
autor: jzagaja
Tak na prawdę ścieżkę mam grubszą - 0,45mm jak sugeruje poradnik a wydruk jest kiepski.

Re: Drukowanie ABS

: 04 wrz 2021, 10:31
autor: @GUTEK@
Nie masz zwiększać grubości ścieżki tylko przepływ/flow.

Re: Drukowanie ABS

: 04 wrz 2021, 11:38
autor: jzagaja
A Esteps to nie przepływ?

Re: Drukowanie ABS

: 04 wrz 2021, 13:06
autor: Andrzej_W
Flow rate to przeplyw E steps to ile kroków ma zrobić silnik krokowy żeby wysunąć filament na zadaną długość. Zamiast korygować kroki pod każdy filament łatwiej jest to robić przepływem. Jak poprawnie skalibrujesz ekstruder nie ma potrzeby jego zmiany.

Re: Drukowanie ABS

: 04 wrz 2021, 13:41
autor: jzagaja
Ok czyli Esteps pod materiał zmieniamy tylko w ekstruderze na granulat. Mahor np zaleca 2x więcej pod ABS ale nie podaje MFI.

Re: Drukowanie ABS

: 04 wrz 2021, 14:04
autor: jzagaja
Muszę kupić ABS w granulacie i porównać gdyż mam wrażenie że producenci filamentu robią lipę (Plastspaw, Fiberology). Na przykład Synthos 552M (hips) tak pięknie płynie że powierzchnia wychodzi idealna.

Re: Drukowanie ABS

: 04 wrz 2021, 18:57
autor: dziobu
Na czym ma polegać to robienie lipy? ABS Plastspawu cieszy się średnio-kiepską opinią ale Fiberlogy to pozycja jedna z najlepszych.

btw.
Kroki/mm i flow to NIE jest to samo.
To pierwsze musi odzwierciedlać fizyczny stosunek impulsów do odległości bo od tego zależy praca sprzętu, tj przyspieszenia i bajery jak LA. Flow to tylko modyfikacja wyliczonej ilości materiału którą stosuje się już indywidualnie dla materiału i tu zmiana nie dotyka sprzętu.
Modyfikowanie przepływu zmianą kroków może całkowicie uniemożliwić skalibrowanie m.in retrakcji.

Re: Drukowanie ABS

: 04 wrz 2021, 22:02
autor: jzagaja
Plastspaw ma słabe nawinięcie i wtrącenia. Fiberology ma za niskie płynięcie i podwija końce ścieżek. Miałem też problem z rozwarstwianiem i słaba adhezja warstw. Generalnie jest problem ze styrenowymi i używam tylko jeśli klient chce gładkie w acetonie żeby nie lakierować. Przetestował bym granulat ABS ale trzeba wziąć całe 25kg i kilka tygodni czas oczekiwania. Pozostaje też sprawdzić ASA i SAN, terpolimery automotive. PLA industrial za 4 EUR/kg (Ingeo 3D700) będę testował w przyszłym tygodniu. Nic nie przebije TPU za 2 EUR/kg.

Ponoć Printme ma wzorcowe nawinięcie i nie zacina.

Acha mam jeszcze PVB w proszku można go wygładzać w alkoholu ale cena wysoka i zasyp ślimaka musi być dobrze chłodzony.

Uważam że powinno się drukować mikrogranulatem to najlepsze rozwiązanie. Ewentualnie proszki jeśli typ polimeryzacji pozwala żeby nie generować kosztów.

Re: Drukowanie ABS

: 04 wrz 2021, 23:27
autor: dziobu
[OT]
jzagaja pisze:Uważam że powinno się drukować mikrogranulatem to najlepsze rozwiązanie.
Skomplikowany i duży ekstruder, problem wilgotności, upierdliwa zmiana wsadu i ograniczona ilość materiałów.
Istotnie - w klasie hobbystycznej/SOHO - same zalety :D

Re: Drukowanie ABS

: 05 wrz 2021, 09:19
autor: jzagaja
Widać z wypowiedzi że nie używałeś :-)
Jedyne co się zgadza to większy ciężar.

Re: Drukowanie ABS

: 05 wrz 2021, 09:56
autor: Pjoter
Faktycznie, w mieszkaniu 40m^2, mieszkając z narzeczoną, mając dwie drukarki, żałuję że nie mogę drukować granulatem w momencie gdy zależy mi na mnogości kolorów PLA i PETG :P

Re: Drukowanie ABS

: 05 wrz 2021, 10:10
autor: @GUTEK@
To trzeba wybierać, albo narzeczona albo drukarki. Bo od nadmiaru szczęścia można dostać bzika :D

Re: Drukowanie ABS

: 05 wrz 2021, 10:14
autor: jzagaja
Jak wyrzucisz akwarium to narzeczona się ucieszy ;-)

(przy l/d=20 mieszasz z masterbatchem 5% co za problem: https://youtu.be/073pJNubBNw)

Re: Drukowanie ABS

: 05 wrz 2021, 10:23
autor: dziobu
jzagaja pisze:Widać z wypowiedzi że nie używałeś :-)
Jedyne co się zgadza to większy ciężar.
Nie, nie używałem.
Za to dalej nie widzę tu miejsca na mnogość materiałów co jest zwyczajnie dostępne w przypadku drutu. I nie mów że przejście na inny materiał to tylko wsypanie innego materiału i już można lecieć.

Jakbym zasuwał wielką dyszą i drukował metrowe detale to pewnie że granulat wydaje się znacznie sensowniejszy ale do parecentrymetrowych pierdół gdzie co druga wymaga zmiany szpuli to już nie wygląda tak różowo.

Re: Drukowanie ABS

: 05 wrz 2021, 10:50
autor: jzagaja
Mnogość materiału - więcej dostępnych w granulacie (wtryskowe), cały automotive, LCFy, recyklaty, Ultem po 4zl/kg. Tak sypie inny i wyciskam. Jak się zatnie obroty w drugą stronę, śrubokrętem zdejmuje wytłoczynę odkurzacz i zakładam wężyk z podajnikiem.

Rozkręcanie przeciekającego V6, zapychające się dual gear i te rurki teflonowe to przeszłość. Oczywiście do małych wydruków filament był tradycyjnie wybierany ale po co wtedy FDM.

Re: Drukowanie ABS

: 05 wrz 2021, 10:55
autor: dziobu
Jak tylko v6 będzie mi przeciekał, zapcha się dual gear albo będę miał problem z rurką teflonową to dam znać. Bo tak to nie mam odnośnika żeby coś napisać.
Lubię eksperymentować i chętnie bym spróbował drukować granulatem ale dalej zwyczajnie nie widzę w tym sensu do pierdół. Co więcej - świat chyba też nie bardzo skoro drukarki z granulatem to jednak rzadkość w tej klasie sprzętu. Ciekawe dlaczego.

Re: Drukowanie ABS

: 05 wrz 2021, 11:01
autor: jzagaja
Koszta oczywiście...

Re: Drukowanie ABS

: 05 wrz 2021, 11:36
autor: Pjoter
No to jest tanio czy nie? Zdecyduj się wreszcie

Re: Drukowanie ABS

: 05 wrz 2021, 11:37
autor: czasnagli
jzagaja pisze: Miałem też problem z rozwarstwianiem i słaba adhezja warstw.
Jak zasypiesz czysty granulat ABS to uzyskasz identyczny efekt.
Zaletą gotowych filamentów jest łatwe dopasowanie materiału do warunków drukowania. Nie każdy ma komorę w drukarce utrzymującą stabilne 80 stopni.

Kup ABS+ DD, będziesz miał ładne płynięcie i dobrą adhezję warstw. Ale wydruk będzie błyszczał się jak PETG.

Zamiast narzekać na gotowe filamenty i ubóstwiać drukowanie ekstruderem na granulat proponuję najpierw nauczyć się prawidłowo drukować.

Re: Drukowanie ABS

: 05 wrz 2021, 16:07
autor: jzagaja
Jak zasypiesz czysty granulat ABS to uzyskasz identyczny efekt
Ponieważ?
Zaletą gotowych filamentów jest łatwe dopasowanie materiału do warunków drukowania. Nie każdy ma komorę w drukarce utrzymującą stabilne 80 stopni.
Nie widzę związku.

Wcale nie ubustwiam tylko namawiam forumowiczow do większej pracy i eksperymentów.
No to jest tanio czy nie? Zdecyduj się wreszcie
Odpowiedź jak zawsze - to zależy.


Producenci wola wsadzić gotowca na żyłkę. Nasz Dragon teraz pracuje nad wytłaczarka na granulat.

Re: Drukowanie ABS

: 05 wrz 2021, 16:38
autor: Pjoter
Ponieważ czysty ABS jest trudny do druku. I to jest powód że już na rynku nie znajdziesz czystych ABSów. Tylko ABS+ czy Easy ABS.
Czyli teraz mówisz że jak mam konwencjonalna filamentówkę to jestem leniwy? :D
Producenci wsadza to co będzie tanie i się sprzeda. Żyłka się sprzedaje bo jest łatwa w użyciu. I nie trzeba mieć worka filamentu, starczy szpula o wymiarach 20x20x8cm. Jakby ludzie teraz zaczęli szukać drukarek na granulat to chińczyk znajdzie i skopiuje jakiś projekt i będzie go sprzedawać. Po prostu nie ma zainteresowania. Ale nie wynika to z braku wiedzy użytkowniku, tylko z plusów filamentu na żyłce.

Re: Drukowanie ABS

: 05 wrz 2021, 17:12
autor: jzagaja
ABS+ czy Easy nic nie mówi - konkretnie jaki kopolimer? Pewnie PC-ABS. Jak pisałem styrenowcow nie testowałem ze względu na warping ale klient chce ekstra powierzchnię i duży gabaryt więc wygładzanie w acetonie to najtańszy sposób (<10zl/kg). Cały automotive jedzie na PP i ABS więc znaleźć granulat pod druk nie powinno być problemem. Mifon tak się szarogesil w rozmowie tel ze ich ABS najlepszy a tak naprawdę różnice są niewielkie. Jaki ASA stosujecie?

Re: Drukowanie ABS

: 05 wrz 2021, 19:09
autor: czasnagli
jzagaja pisze:ABS+ czy Easy nic nie mówi - konkretnie jaki kopolimer?
Ale tak na prawdę co za różnica??? Myślisz, że Marek poda Ci dokładną recepturę na filament, który dobrze się drukuje??? Właśnie za to się płaci przy zakupie filamentu - za całą wiedzę, za testy jakie wykonał producent, za to, że byle Kowalski kupuje dobry filament i jest w stanie drukować bez problemu.

Tak jak pisałem wcześniej - najpierw naucz się drukować na gotowych filamentach a następnie możesz tworzyć własną recepturę aby uzyskać zbliżony efekt. Oczywiście jeśli Ci nie szkoda czasu i pieniędzy na własne testy.

Re: Drukowanie ABS

: 05 wrz 2021, 23:27
autor: jzagaja
Jakość filamentów się pogarsza a cena rośnie. Granulaty wtryskowe (np Terblend) są bardzo dobrej jakości i nie trzeba żadnych magicznych receptur. Przetestuje też ABS+ z ciekawości.

Re: Drukowanie ABS

: 06 wrz 2021, 04:53
autor: Pjoter
jzagaja pisze:Jakość filamentów się pogarsza a cena rośnie.
Rozumiem że masz jakieś dowody na obronę tego zdania? Bo jeśli to Twoje odczucia to ja mam zupełnie inne. Cena się nie zmienia a jakość rośnie.

Re: Drukowanie ABS

: 06 wrz 2021, 08:04
autor: jzagaja
Mam - nigdy nie udało mi się kupić tak pięknego PLA perłowego jak dołączony do Aneta A8+. Rosa, Silk DD czy cokolwiek innego na polskim rynku to nie to. Nie mówiąc już o nawinięciu (plastspaw) czy kruchości. Chińczycy mają nowoczesne linie. Kupowałem PLA po 30zl rolki i wydruki wychodziły genialne na A8+. Ale i Verbatim miał wpadkę z PLA szarym który sam się łamał na szpuli.

Re: Drukowanie ABS

: 06 wrz 2021, 08:54
autor: Pjoter
Ale to są wpadki czy "jakość się pogarsza"? Verbatim nigdy nie drukowalem więc nie wiem jak z nim jest. Ale z Twojego posta nie wynika aby coś się pogarszało i coś drożało. Jedynie że szukasz konkretnego koloru i go nie znalazłeś.
Nawinięcie nie ma nic do jakości wydruku.

Re: Drukowanie ABS

: 06 wrz 2021, 14:04
autor: jzagaja
Jeżeli kupuje PLA/ABS z Chin i mam zero problemów za połowę ceny a kupuje polski produkt i modlę się żeby po 24 godzinach druku coś się nie stało to nie jest normalne. Zamówiłem ten ABS+ oraz granulat TERBLEND N NM-21EF do porównania.

Nigdy nie zapomnę filamentu PLA Colorfill który zapychał świeża dysze po minucie w Prusie.

Re: Drukowanie ABS

: 06 wrz 2021, 14:27
autor: marek91
Bierzesz się za ciężki temat, ale zawsze warto eksperymentować, tych worków ABSu kupiłbym conajmniej kilka, o różnych parametrach. Oczywiście, o ile masz jakąś wiedzę o tworzywach, a zakładam że tak. Wytłaczarka zamiast ekstrudera to fajny temat bo możesz tam wsypać co chcesz, a jak zasypiesz nowym granulatem to twój materiał jest przetwarzany tylko raz, bo topiąc filament to już ponowne przetwórstwo.
Pamiętaj też że materiał trzeba przed wrzuceniem do wytłaczania wysuszyć.
W bajki o TPU za 2 EUR/kg nie wierz, to by busiał być straszny bubel.
PLA za 4 euro dostaniesz, tylko tu jest problem z dostępnością, bo w tej chwili cały świat produkuje z PLA kubki, łyżeczki i inne badziewie.

Re: Drukowanie ABS

: 06 wrz 2021, 14:28
autor: Pjoter
Czytając twoje problemy to ci mogę na start powiedzieć że ten ABS też Ci się zatka. Bo ewidentnie coś robisz źle.

Re: Drukowanie ABS

: 06 wrz 2021, 14:42
autor: jzagaja
Marku - ten TPU za 2eur jest tak samo dobry jak Ravathane 3015 który teraz podrożał. Towar z Niemiec, wielkość granulatu mniejsza co jest na plus. Mój ulubiony materiał tylko lakiernicy nie lubią. Wysłałem próbkę do Ferrari - teraz robią nowego elektryka i jak się ogarną to zamontują detal w zderzaku. TPU jest bardzo dobrym podkładem do druku.

Jeżeli Dragon wdraża wyłapywanie zgrubień we filamencie to coś jest na rzeczy czyt. dramat.

Co do suszenia masz dla nas jakieś porady? 4g/80st dla Terblendu (standard). Piekarnik ok czy trzeba się bardziej postarać?

Re: Drukowanie ABS

: 06 wrz 2021, 14:59
autor: dragonn
jzagaja pisze:
Jeżeli Dragon wdraża wyłapywanie zgrubień we filamencie to coś jest na rzeczy czyt. dramat.
Mówisz o mnie czy o firmie?
Tak dla upewnienia.
Gdzie jest niby dramat?

Re: Drukowanie ABS

: 06 wrz 2021, 15:03
autor: jzagaja
O firmie. Zgrubienia powyżej 2mm stop druk.

Re: Drukowanie ABS

: 06 wrz 2021, 15:06
autor: dragonn
Bo pewnie firmy próbują oszczędzać na filamencie i kupują najgorszy szajs jaki jest na rynku.
Sorry ale to herezje, nikt na forum nie używa czujnika średnicy filamentu i pomijając 3dactive to nie wiedziałem przypadku gdzie średnica uciekała o więcej niż 0.1mm.

Re: Drukowanie ABS

: 06 wrz 2021, 17:07
autor: BobekNierobek
jakubperson pisze:Ostre rogi nie są przypadkiem owiewane wentylatorem hotendu?
Całkiem możliwe

Re: Drukowanie ABS

: 06 wrz 2021, 18:10
autor: Andrzej_W
Jak dawno dawno temu pracowałem na wtryskarkach to pod każdą maszynę była podpięta suszarka do granulatu która pobierała sobie z jednego zasobnika. Były to profesjonalne urządzenia ale zasada działania była prosta zasysały do zbiornika granulat i suszyły go gorącym powietrzem wdmuchiwanym do pojemnika.
Może coś takiego jak suszarka do grzybów by ci się sprawdziło, ma takie urządzenie kilka poziomów możesz sobie to rozsypać równymi warstwami.

Re: Drukowanie ABS

: 06 wrz 2021, 19:14
autor: jzagaja
Albo bęben do prażenia - teraz prawie każdy piekarnik ma. Profesjonalne suszarki 300$. Ten HIPS Synthos 552M właśnie zaczął mieć słabsza adhezję warstw - przeleżał rok. Po suszeniu 70/2 nic się nie zmieniło. Wygląd się nie zmienił - piękny biały mat.

Re: Drukowanie ABS

: 06 wrz 2021, 19:46
autor: M4G1K
Kolega jzagaja troszkę się rozpędza ze swoimi wypowiedziami.
Po pierwsze to pisze jakieś bzdury o Automotive i porównuje technologie "domowa" do branży motoryzacyjnej.
To ma być względnie tania technologia głównie do prototypowania/ nisko seryjnej produkcji gdzie ma swoje miejsce idealnie. Czyli małym budżetem początkowym robisz detal końcowy, pierdołę, niską serię na próbę lub też prototyp pod wtryskarkę.
Są drukarki w cenie wtryskarek i nadal bazują na drucie. Czemu? Ciężko powiedzieć na pewno jakieś racjonalne jest wytłumaczenie.
Z tego co widzę to tutaj raczej problem polega na nieumiejętności poprawnego druku i zamiast poprawić ten punkt to brnie w jakieś rewolucję wynikające właśnie z nieumiejętności. Pisze o Automotive a drukuje na Anecie ABS...
Nie wspomnę że filament jest za drogi dla niego. A czy ta technologia jest tak popularna i powszechna że każdy producent ma na placu parę silosów granulatu i je uzupełnia co parę tygodni? Zejdź człowieku na ziemię.
A no i porównanie chińskiego pla do Europejskiego i to że chiński jest lepszy też pokazuje poziom wiedzy.
Te wypowiedzi wyglądają trochę tak jakby ktoś poszedł na kilka dni do firmy gdzie są wtryskarki i już pozjadał wszystkie rozumy bo swojego biznesu na pewno nie prowadzi i nie rozumie branży tworzyw.

Re: Drukowanie ABS

: 06 wrz 2021, 21:41
autor: jzagaja
Anglicy mówią w takich sytuacjach "No comments" jak mawiał major Wołczyk.

Re: Drukowanie ABS

: 07 wrz 2021, 13:52
autor: jzagaja
ASA plastspaw po lewej, po prawej ABS,+ DD. ASA zawsze taka szara?
IMG20210907110028.jpg