Strona 1 z 1

Domell buduje T.E.S.O.L.

: 13 kwie 2018, 19:09
autor: Domell
Ok, wydrukowałem prototyp, wygląda to nieźle :)
Trochę słabe zdjęcia ale widać o co chodzi, tylko chyba zrobię docelowo wersję "long" z dwiema nakrętkami i nie z pla a z nylonu :D

// Temat wydzielony z tematu o identyfikacji profili: viewtopic.php?f=30&t=2496
// FR

Re: Profile - rozpoznanie

: 13 kwie 2018, 19:13
autor: dziobu
Użyj ASA. Świetnie się do tego nadaje.

Re: Profile - rozpoznanie

: 13 kwie 2018, 19:35
autor: Domell
Ok, wezmę to pod uwagę, jeszcze ostatnie pytanie odnośnie tych moich mocowań a mianowicie jakie długie je zrobić? Linknie ktoś stele do HC takiego jak ma Rafał?
Pliki i tak będę musiał zmieniać ale chcę zobaczyć mniej więcej jaka wysokość powinna być.

Na screenie przykładowe 50 mm wysokości.

Re: Profile - rozpoznanie

: 13 kwie 2018, 19:37
autor: dragonn
Domell pisze:Linknie ktoś stele do HC takiego jak ma Rafał?
https://www.thingiverse.com/thing:2440398

Re: Profile - rozpoznanie

: 13 kwie 2018, 19:42
autor: Domell
:D Dzięki wszystkim za pomoc, w oryginałach 5.1cm więc byłem blisko, Super dzięki, jak coś podrukuję i skręcę to się pochwalę :)

Re: Profile - rozpoznanie

: 15 kwie 2018, 11:09
autor: Domell
Tak to będzie wyglądało, teraz muszę zaprojektować elementy mocowania silników itd.

Re: Profile - rozpoznanie

: 15 kwie 2018, 20:20
autor: kapi
Od środka będziesz coś przykrecac ? Śruby nie "wyciagną" tych nakrętek ?
Chyba że profil będziesz wiercic. .. ;)

tapatalk

Re: Profile - rozpoznanie

: 18 kwie 2018, 21:41
autor: Domell
UPDATE:

Nic w profilach nie chce wiercić, ramkę do mocowania osi Z zrobiłem, do tego momentu zastanawiałem się cz to wszystko ma sens ale teraz już wiem że tak, konstrukcja mega stabilna, sztywna itp...

Zmieniła się tylko koncepcja "wsówki + coś" na "element ze wsówką"

Re: Domell buduje T.E.S.O.L.

: 23 kwie 2018, 08:29
autor: Domell
UPDATE:

Jakieś tam przymiarki osi xy + zamówiłem elektronikę.

Wałki igusa fi12

Re: Domell buduje T.E.S.O.L.

: 26 kwie 2018, 15:39
autor: Domell
:D Kolejna dostawa części przyszła :yahoo:

I tu ciekawostka (o której ja nie wiedziałem) LM16UU ma 5 a nie 4 rzędy kulek :tease:

Re: Domell buduje T.E.S.O.L.

: 26 kwie 2018, 16:18
autor: dragonn
Jakie to ma mieć pole robocze :D że LM16 Oo?!

Re: Domell buduje T.E.S.O.L.

: 26 kwie 2018, 16:27
autor: Domell
W sumie dość standardowe, 30x30x hmmm i tu właśnie jeszcze nie wiem, wyjdzie w praniu coś między 60 a 75 cm. Tylko tak majstruje i się zastanawiam nad dwoma aspektami czyli ile to w całości będzie ważyło (wałki stołu ważą łącznie 6kg ) i jak to wepchnąć do auta xD

Re: Domell buduje T.E.S.O.L.

: 26 kwie 2018, 17:29
autor: Berg
o. ciekawe z tą 16ą.
co to za wałki na X i Y ?

Re: Domell buduje T.E.S.O.L.

: 26 kwie 2018, 18:30
autor: Domell
Od Dawida fi12 igusy :)

Re: Domell buduje T.E.S.O.L.

: 26 kwie 2018, 18:52
autor: Berg
Igusy? i kulkowe łożyska na nie dałeś ?

Re: Domell buduje T.E.S.O.L.

: 26 kwie 2018, 21:51
autor: Domell
Tak, a to źle? Jaki to ma wpływ? Dzisiaj skończyłem prototypowa nie elementów :) jak docelowy materiał przyjdzie to zaczynam drukować z odpowiednim wypełnieniem itd.
Garść prototypów w kosze :D

Re: Domell buduje T.E.S.O.L.

: 26 kwie 2018, 21:57
autor: dragonn
Twardość anodyzowanego alu vs twardość hartowanej stali. Moim zdaniem to może być problem.

Re: Domell buduje T.E.S.O.L.

: 26 kwie 2018, 22:05
autor: Domell
Przemyślę to ale na pewno na razie tak zostanie do pierwszego uruchomienia, tylko ja nie bardzo jestem przekonany do ślizgów igusa, luzy i te szarpnięcia przy starcie, co i tym powiecie?

Re: Domell buduje T.E.S.O.L.

: 26 kwie 2018, 22:13
autor: dragonn
Możesz dopytać IGUS-a czym albo jak są pokrywane te wałki. Bo tak w teorii jeśli to jest tlenek glinu to z chemicznego punktu widzenia to to działać może. Na pewno to co robi IGUS nie jest zwykłym andyzowaniem.

Re: Domell buduje T.E.S.O.L.

: 27 kwie 2018, 07:40
autor: Domell
Ok, napisałem do Igusa, zobaczymy co mi powiedzą.

Re: Domell buduje T.E.S.O.L.

: 27 kwie 2018, 07:51
autor: Berg
doświadczenie mam takie, że hartowane kuleczki potrafią przeorać wałki ze stali nierdzewnej. hartowanych nie potrafią. Alu jednak jest bardziej miękkie od stali nierdzewnej. Na 99% jestem pewien... nie, na 100% że tak nie powinieneś robić.

Re: Domell buduje T.E.S.O.L.

: 18 maja 2018, 07:12
autor: Domell
Powoli prace postępują :)
Osie XY zmontowane i działające, dotarł też stół (230v) i tu pytanie bo zamawiałem z tme ten "moduł" ale zwrócili mi kase i nie pamiętam jaki powinien być, Dragon pisałeś mi ale gdzieś uciekło. Stół 230v 700W.
Zamontowałem też głowice od Tomka.

Muszę tylko przerysować oś Z bo mi się nie podoba ;)

Re: Domell buduje T.E.S.O.L.

: 18 maja 2018, 09:09
autor: Berg
wyjaśniłeś, czy te łożyska nie zniszczą wałków Igusa?

Re: Domell buduje T.E.S.O.L.

: 18 maja 2018, 09:44
autor: Domell
Na razie nie, nie odpisali mi :/ Póki co składam w miarę wolnego czasu a zamówię co trzeba i jak dojdzie to wymienię...

Re: Domell buduje T.E.S.O.L.

: 19 maja 2018, 12:11
autor: marcino
rafaljot pisze:doświadczenie mam takie, że hartowane kuleczki potrafią przeorać wałki ze stali nierdzewnej. hartowanych nie potrafią. Alu jednak jest bardziej miękkie od stali nierdzewnej. Na 99% jestem pewien... nie, na 100% że tak nie powinieneś robić.
Potrafią, ale za to odpowiadają łożyska tj.marna jakość madeby China i trudno w dzisiejszych czasac o źródło zakupowe premium. Ponad trzy lata temu jak składałem pierwszą drukarkę to na walki fi 8 miałem łożyska liniowe właśnie z pięcioma rzędami kulek, jeśli dobrze pamiętam to skf z DE. Drukarka zmieniła właściciela i do dzisiaj drukuje obłędnie ładnie jak na konstrukcję MendelMax ( to były czasy) :lol:

Re: Domell buduje T.E.S.O.L.

: 19 maja 2018, 13:03
autor: Berg
@marcino , chyba nie, za to czy wałki się wyżłobią raczej odpowiada twardość powierzchni wałka a nie jakość łożysk. Albo przynajmniej w niewielki stopniu to drugie w porównaniu z pierwszym. Dobre łożyska to też ważna rzecz , to osobna kwestia.

Re: Domell buduje T.E.S.O.L.

: 19 maja 2018, 15:39
autor: marcino
Możliwe że miałem pecha , po dwa wałki na oś i na każdym były ślady w miejscu pracy kulek, złość była czy aby walki nie są podrobione, wypier. ..ne łożyska i zakupiłem nowe, wałek przekrecony w taki sposób gdzie nowe łożyska pracowały po ocalałej powierzchni, wszystko w jak najlepszym porządku przez dlugi czas (kilka miesiecy). Rozbierajac łożysko widać uszkodzoną powierzchnie kulek na której jest powłoka utwardzona, złuszczenia powodowały zacieranie się kulek uszkodzenia koszyka, pracę o znacznym oporze/hałasie i przypuszczalnie to one doprowadziły do uszkodzeń. Wiem ile kosztują porządne kulki do łożysk selekcjonowane wymiarowo i z odpowiednią powłoka, więc liniówka za 3-4 zł to smiech, gdzie tu mowa o jakości.

Nie chcę zaśmiecać tutaj tematu tylko przeczytałem i nasunęła mi się taka konkluzja ;)

Re: Domell buduje T.E.S.O.L.

: 24 maja 2018, 07:06
autor: Domell
Update:
Zmianie uległa koncepcja osi Z (w trakcie drukowania)
Dojechała też folia magnetyczna i ferromagnetyczna.

T.

Re: Domell buduje T.E.S.O.L.

: 06 cze 2018, 08:39
autor: Domell
Jakieś tam postępy ale nie ma za bardzo czasu :/

Re: Domell buduje T.E.S.O.L.

: 06 cze 2018, 17:59
autor: Berg
kiedy woda i rybki?

Re: Domell buduje T.E.S.O.L.

: 06 cze 2018, 23:05
autor: Domell
Jak odbiorę stół ;)

Re: Domell buduje T.E.S.O.L.

: 12 cze 2018, 20:31
autor: Domell
ehhh im bliżej końca tym więcej problemów itp itd. Stół wytnie się dopiero w czwartek na laserze, walczę z kabelkami...

Re: Domell buduje T.E.S.O.L.

: 13 cze 2018, 13:39
autor: Domell
rafaljot pisze:wyjaśniłeś, czy te łożyska nie zniszczą wałków Igusa?

Rafał, stop to: AW-6061 Co mi nic nie mówi, co mi powiesz?

W internetach znalazłem tyle: Stop aluminium z grupy tzw. siluminów, czyli gatunków zawierających krzem.

Re: Domell buduje T.E.S.O.L.

: 13 cze 2018, 21:59
autor: Berg
powiem tylko tyle, że go ciąłem i faktycznie skrzypiał i śmierdział krzemem.

Re: Domell buduje T.E.S.O.L.

: 21 cze 2018, 22:49
autor: Domell
Ok, dzisiaj zmontowałem w końcu oś Z już na stałe.
wyszło 620 mm w Z a najbardziej póki co podoba mi się stół w stylu Rafała, świetne rozwiązanie!
Jutro wsadzę trapezówki (jak czas pozwoli) i zostanie tylko kabelkologia i kosmetyka (tu i tam zaślepka żeby kabli nie było widać.)

Re: Domell buduje T.E.S.O.L.

: 22 cze 2018, 09:48
autor: morf
Domell podrzuc fotke jak polaczyles te male profile kwadratowe (15x15?) do LM8U?

Re: Domell buduje T.E.S.O.L.

: 22 cze 2018, 10:08
autor: Domell
lm16uu jak znajdę chwilę to podrzucę model, na razie praca...

Re: Domell buduje T.E.S.O.L.

: 22 cze 2018, 10:10
autor: morf
ok bede wdzieczny bo wlasnie sam zaczalem robic taka przerobke i potrzebuje pomocy w temacie wymodelowania, a tutaj prosze byloby na gotowo :-)

Re: Domell buduje T.E.S.O.L.

: 22 cze 2018, 12:15
autor: Domell
O takie proste mocowanie zrobiłem.

Tylko to pod te duże łożyska, bez filozofii żadnej, najprościej jak umie.

Re: Domell buduje T.E.S.O.L.

: 26 cze 2018, 11:10
autor: Domell
Update: Oś Z odpalona, kroki ustawione wszystko działa. Teraz czas na zarabianie końcówek całej reszty :/

Re: Domell buduje T.E.S.O.L.

: 03 lip 2018, 21:15
autor: Domell
Ok, tak jak pisałem na czacie, gcode z s3d nie startuje wydruku natomiast odpaliłem cure bez ustawiania profilu ot tak by sprawdzić i poszło.
Co mogę zrobić w s3d żeby śmigało?

Re: Domell buduje T.E.S.O.L.

: 15 lis 2018, 22:56
autor: Domell
Drukarka ma się dobrze i działa a dzisiaj dostała oznaczenia, taki detalik coby było jak by ktoś łapki wsadził.

Re: Domell buduje T.E.S.O.L.

: 01 gru 2018, 23:57
autor: Domell
Wymiana ekstrudera, silnik wisiał z lewej.

+

Zwiększenie pola roboczego
Lepszy rozkład masy

póki co nie dokończony, muszę poprawić dorysować co nieco :

Tunel chłodzący
prowadzenie kabli
wizualnie poprawić - zaokrąglić itp.