Strona 1 z 1

Pajacyk0ve druki

: 29 kwie 2018, 18:22
autor: Pajacyk0v
Szału nie ma ale od listopada:
- kupiłem Anetę A6
- przeszedłem szkołę życia (będąc kompletnie zielonym w temacie FDM)
- 100% druku z PLA (bo nie mam obudowy ale będzie)
- ciągle walczę z blobami :unknown:

Początkowo drukowałem na filementach DD ale potem odkryłem Wolfixa i tak już zostało.
04gb89fdvvfr4.JPG
58hgj8revjrdbv.JPG
46ju6umyytyresd.JPG
gu9tnh9849htf3j.JPG

Re: Pajacyk0ve druki

: 29 kwie 2018, 21:00
autor: Tuchajbej
Czyli istnieją nieźle drukujące anety :)
Ten wazonik zwłaszcza fajnie wyszedł.

Re: Pajacyk0ve druki

: 29 kwie 2018, 21:57
autor: Zepco
Takie kształty gdzie nie ma nawrotów Anecie wychodzą naprawdę fajnie. Zresztą jak mówiłem na targach A8 po odpowiednim złożeniu przy prędkościach 50-60 potrafi drukować poprawnie.
Szkoda, że modele słabo oświetlone, bo nie widać szczegółów

Re: Pajacyk0ve druki

: 29 kwie 2018, 22:17
autor: Pajacyk0v
Póki co najwięcej targam jakiś części, prototypów, etc. Po przesiadce na stalową ramę zapodam jakieś "ciekawsze" modele i foty.

Na ukończeniu jest też buda. W końcu będę mógł drukować coś większego w nocy. Teraz to nie możliwe bo spać się nie da :?
Aaaa.. no i zacznę uczyć się ABSu.

W trybie wazy powiedziałbym że drukuje idealnie. Kupiłem nawet porządne, stalowe dysze 0.6mm ale brakuje czasu żeby je założyć/przekalibrować.

Re: Pajacyk0ve druki

: 29 kwie 2018, 22:32
autor: Zepco
Z czego robisz budę?

Re: Pajacyk0ve druki

: 29 kwie 2018, 23:31
autor: Pajacyk0v
Zepco pisze:Z czego robisz budę?
Początkowo miało być z profili 20x20 ale jak podliczyłem koszty... :shock: to zdecydowałem się na drewno
Oczywiście będzie idealnie grać z moją ikełą ;)
8hghr9gvkr0gvr.JPG

Re: Pajacyk0ve druki

: 29 kwie 2018, 23:45
autor: Berg
buda z profili 20x20 :unknown: ? jak buda?

Re: Pajacyk0ve druki

: 30 kwie 2018, 07:02
autor: virgin71
A propos filamentu. Na początku walczyłem z blobami. Jak się zorientowałem, że to wina filamentu, zamieniłem na Colorfabb. Dzisiaj jest DD, Fiberlogy, czy Pri-mat. Wolfixa już unikam. Cena to nie wszystko. Wolfix fajnie płynie, ale bloby są nieakceptowalne.

Re: Pajacyk0ve druki

: 30 kwie 2018, 08:32
autor: FlameRunner
A6? Jeśli drukarka bez jakichś ciężkich modyfikacji, wydruki naprawdę w porządku. :git:

Tylko ten Marvin wydaje się być dość poprążkowany, mam wrażenie (bynajmniej nie pewność) że moja A8 robiła kapkę lepszą ściankę, może warto się jeszcze temu przyjrzeć?

Re: Pajacyk0ve druki

: 30 kwie 2018, 09:35
autor: Pajacyk0v
virgin71 pisze:A propos filamentu. Na początku walczyłem z blobami. Jak się zorientowałem, że to wina filamentu, zamieniłem na Colorfabb. Dzisiaj jest DD, Fiberlogy, czy Pri-mat. Wolfixa już unikam. Cena to nie wszystko. Wolfix fajnie płynie, ale bloby są nieakceptowalne.
W sumie Na DD też były. Na Wolfixie drukuję z niższymi temperaturami ale jeszcze spróbuję jak wyjdzie na czymś droższym.
FlameRunner pisze:A6? Jeśli drukarka bez jakichś ciężkich modyfikacji, wydruki naprawdę w porządku. :git:

Tylko ten Marvin wydaje się być dość poprążkowany, mam wrażenie (bynajmniej nie pewność) że moja A8 robiła kapkę lepszą ściankę, może warto się jeszcze temu przyjrzeć?
Ja wiem czy ciężkich... wzmocnienia ramy która i tak jest popękana. Nowe wózki osi X (stare się rozpadły). Paski wymienione na niby lepsze ale w cale nie jestem do nich przekonany (czekam na Gatesy).
anet_x_axis_1nan.JPG

Re: Pajacyk0ve druki

: 30 kwie 2018, 09:46
autor: FlameRunner
No ale nie wymieniałeś wałków, łożysk, ramy? O to mi chodziło. Jak na drukarkę za 700(?) złotych na (w większości) oryginalnych częściach, jest w porządku.

Re: Pajacyk0ve druki

: 30 kwie 2018, 09:52
autor: Pajacyk0v
FlameRunner pisze:No ale nie wymieniałeś wałków, łożysk, ramy? O to mi chodziło. Jak na drukarkę za 700(?) złotych na (w większości) oryginalnych częściach, jest w porządku.
Wałki i śruby oryginalne. Na osi Y założyłem Igusy. Na X odpuściłem bo się blokowało. To wina drukowanych mocowań z Thingiverse które mają delikatnie mniejszy rozstaw wałków niż wózek ekstrudera.

Re: Pajacyk0ve druki

: 06 maja 2018, 12:57
autor: Pajacyk0v
Popełniłem pierwszą wersję uchwytu do CAT S41. Teraz muszę dorobić mocowanie do... roweru, statywu i do auta. Materiał PLA ale niewiem czy przy jakimś dzwonie nie poleci to w drzazgi. Choć sam uchwyt jest nie do polamiania w łapach.
360501.jpg
470502.jpg
260503.jpg

Re: Pajacyk0ve druki

: 11 maja 2018, 17:16
autor: Pajacyk0v
Drugi dzień beskichkiej enduro rąbanki i już mogę stwierdzić, że mój uchwyt jest BOMBPROOF :piwo:
cat01.jpg
cat02.jpg
cat03.jpg
cat04.jpg

Re: Pajacyk0ve druki

: 26 maja 2018, 09:09
autor: Pajacyk0v
Dziś dzień matki...

Fiberlogy EasyPLA Vertigo Grey; 200C; 40mm/s; adaptive layers
18rhr8jd8d.JPG
...i babole. Czyli stara bajka. Czym bym nie drukował... bloby! Nie mam już sił do tego :cry:
5ggdg4r23r.JPG

Re: Pajacyk0ve druki

: 26 maja 2018, 09:37
autor: morf
A to nie jest szew po prostu?

Re: Pajacyk0ve druki

: 26 maja 2018, 15:27
autor: Berg
jaki to model ?

Re: Pajacyk0ve druki

: 26 maja 2018, 15:31
autor: Pajacyk0v
rafaljot pisze:jaki to model ?
https://www.thingiverse.com/thing:1541512

Re: Pajacyk0ve druki

: 26 maja 2018, 16:11
autor: dragonn
Jeśli chcesz spróbować to wypróbuj slicer craftware, ostatnio trochę się bawiłem i ma on fajną opcję ukrywania szwu. Tylko żeby działał ten slicer z typowym reprapem dodaj do start g-code M82

Re: Pajacyk0ve druki

: 26 maja 2018, 16:13
autor: PrzemoS
Typowy szew :) ja zawsze jak drukuje daje aby to bylo z tylu :) Nie jest wtedy tak widoczne:)

Re: Pajacyk0ve druki

: 26 maja 2018, 16:15
autor: PrzemoS
dragonn pisze:Jeśli chcesz spróbować to wypróbuj slicer craftware, ostatnio trochę się bawiłem i ma on fajną opcję ukrywania szwu. Tylko żeby działał ten slicer z typowym reprapem dodaj do start g-code M82

i jak wrazenia z korzystania Nowego Slicera? zadowolony czy wolisz s3d :)

Re: Pajacyk0ve druki

: 26 maja 2018, 16:19
autor: dragonn
Jeszcze nie oceniam :P, jeden wydruk dotychczas na nim zrobiłem. Opcja ukrywania szfu wydaje się zdecydowania działać bardzo dobrze.

Re: Pajacyk0ve druki

: 27 maja 2018, 09:31
autor: Pajacyk0v
Nie jestem przekonany że to jest klasyczny szew...

viewtopic.php?f=8&t=2504&p=40495

Generalnie mam wrażenie że hotend w Anecie nie trzyma dobrze filamentu. Nie wiem czym to jest spowodowane.

Przykładowo niedawno odkryłem, że włączony combing wiciąga strasznie filament (choć na oko tego nie widać) i potem przy wznawianiu zewnętrznej warstwy nie da się poprawnie wznowić ekstruzji. Tu przykład po lewej Combing (no Skin), po prawej wyłączony (niestety druk trwa dłużej bo jest masa retrakcji przy druku wypełnienia).
0rgjg49823.JPG
PS.
Jak głowica się rozgrzewa przed drukiem to filament sam zaczyna wypływać z dyszy (jakieś 30-40mm). To jest normalne zachowanie? Trzymam się temperatur 190-200C dla PLA.

Re: Pajacyk0ve druki

: 27 maja 2018, 10:08
autor: kapi
Pajacyk0v pisze: jest masa retrakcji przy druku wypełnienia.
zobacz, TUTAJ kolega podawał różne ustawienia, i jednym z nich jest
13. Maximum Retraction count = 600 - standardowo jest 90, przy tym wydruku i bardzo małej ilości filamentu w niektórych miejscach ten limit jest osiągany i retrakcja wyłączana. Co skutkuje natychmiast pojawianiem się nitek
może ci pomoże ?

Re: Pajacyk0ve druki

: 27 maja 2018, 11:25
autor: Pajacyk0v
Sugerujesz że przekraczana jest liczba retrakcji i potem znów mi wyciąga filament z dyszy?

Ja praktycznie nigdy nie miałem problemu z nitkowaniem.

Re: Pajacyk0ve druki

: 27 maja 2018, 12:37
autor: kapi
wiesz, nie myślałem o nitkowaniu, raczej szukam analogii do powstawania tych ubytków / blobów.
jak pisał @rafaljot - jeśli liczba retrakcji jest przekroczona, to się wyłącza i wtedy może nastąpić problem.

Re: Pajacyk0ve druki

: 27 maja 2018, 14:40
autor: FlameRunner
O ile dobrze rozumiem, przy włączonej retrakcji jest dobrze?

Pajacyk0v, drukujesz najpierw zewnętrzny obrys, prawda? Przy włączonym combing, spróbuj drukować najpierw wewnętrzny.
Jak robisz nad wypełnieniem przejazd bez retrakcji, zawsze troszkę filamentu ucieknie i nie jest to kompensowane.

Re: Pajacyk0ve druki

: 27 maja 2018, 16:50
autor: Pajacyk0v
Problem jest przy włączonej retrakcji (1mm/20mms). Przy wyłączonej to w ogóle jest DRAMAT.

Outer Before Inner Walls mam WYŁĄCZONE.

Re: Pajacyk0ve druki

: 27 maja 2018, 17:01
autor: FlameRunner
Przecież to po prawej (i to na figurce z wczoraj) to jest normalny szew. Prawda, nie z tych najładniejszych, ale nadal w normie.

Co do lewego wydruku (combing, najpierw wewnętrzne obrysy), czy masz g-code, z którego to drukowałeś?

Re: Pajacyk0ve druki

: 27 maja 2018, 17:18
autor: Pajacyk0v
Nie mam ale zrobię jeszcze raz test na tym modelu i wrzucę.

Dla mnie to nie jest tylko szew bo zawsze z tym idą jakby niedolane obrysy.

Na samym początku używałem losowego szwu. Wydruki wyglądały jak kupa.
mis.JPG
Teraz używam Seam aligment: sharpest corner/hide. Problemu to nie rozwiązuje tylko go maskuje, mniej lub bardziej nieudolnie.

PS.
Nie rozumiem czemu cura na okrągłych przekrojach nie umie utrzymać tego szwu w jednej pionowej linii tylko tak rozpieprza.

Re: Pajacyk0ve druki

: 27 maja 2018, 17:33
autor: kapi
Chyba masz coś źle ustawione.
U mnie właśnie leci cylinder.

Szew jest w jednej linii.
Obrazek

Re: Pajacyk0ve druki

: 27 maja 2018, 17:37
autor: FlameRunner
Pajacyk0v, to co teraz wrzuciłeś faktycznie źle wygląda, ale na figurce z wczoraj i prawym stożku z dzisiaj nie bardzo widzę te niedolane obrysy...

Co do ułożenia szwu, dla obłych przedmiotów spróbuj:
Z Seam Alignment: User Specified
Seam Corner Preference: None

Re: Pajacyk0ve druki

: 27 maja 2018, 21:12
autor: Pajacyk0v
Z tego co widzę to dałem trochę ciała bo miałem ustawiony Seam Corner Preference: Hide. Z tego co teraz widzę Cura przy ustawieniu takim ignoruje wszystkie ostre kąty i nawet jeżeli są to zawsze zaczyna warstwę gdzieś na środku najmniejszych krzywizn.

Lepszym ustawieniem byłoby Hide or Expose. Przynajmniej na samej figurce szwy lepiej by się ułożyły.
97hg74hrfdwekd.jpg

Re: Pajacyk0ve druki

: 01 cze 2018, 16:33
autor: Pajacyk0v
Język Boo. Druknięty już na Tatarynie... 75mm/s; .2; 190C; ink3d magenta :cool2:
boo.JPG
boo2.JPG
Przetestowałem tak jak pisaliście szew User (w połowie szerokości stołu).Wyszedł centralnie od strony której nie będzie widać więc jest git malina :git:
boo3.JPG
Z combingiem chyba się pożegnam na stałe bo więcej szkodzi niż pomaga. Jak widać na fotach przydałyby się smoothery ale bez zmiany mobo mogę tylko o nich pomarzyć.

Re: Pajacyk0ve druki

: 01 cze 2018, 16:54
autor: kapi
:piwo: klasa Panie :good:

Re: Pajacyk0ve druki

: 10 cze 2018, 12:31
autor: Pajacyk0v
Przetestowałem zielony od Colorfill. Ten kolorek jest niesamowity! Żaden z moich aparatów nie umie go w pełni odwzorować. W rzeczywistości jest dużo bardziej soczysty, głęboki i metaliczny. Mało tego okazało się że jest półprzeźroczysty! :shock: Widać normalnie wypełnienie :]
rakieta.JPG
INFO: Wariatka Aneta, PLA Colorfill, 195C, 60mm/s

PS.
Tak wiem fale Dunaju na śilnikach. Ustawiłem 100% nadmuchu ale tunel dupny albo dupnie ustawiony. Dziś będę to badać.

Re: Pajacyk0ve druki

: 15 cze 2018, 11:33
autor: Pajacyk0v
W końcu skończyłem francę. Chciała zeżreć pilot ale w ostatniej chwili wyrwałem.
Boo!
Boo!
Przy okazji druku dużych połówek wyszło kilka problemów z którymi muszę się uporać.

Re: Pajacyk0ve druki

: 19 cze 2018, 23:26
autor: Pajacyk0v
Pierwszy wydruk z ABS+. Wyszło to dwa razy lepiej niż z PLA. Lekki szok.
350601.jpg

Re: Pajacyk0ve druki

: 28 cze 2018, 22:21
autor: Pajacyk0v
:rotfl:
Wp#^%$l i do lochu!
Wp#^%$l i do lochu!
49thg87gvhbd8vr8.JPG

Re: Pajacyk0ve druki

: 28 cze 2018, 23:18
autor: Zepco
Devil Design ;-)

Re: Pajacyk0ve druki

: 01 lip 2018, 05:05
autor: $A$F
Diabeł z Futuramy jest debeściarski.

Wysłane z mojego XT1572 przy użyciu Tapatalka

Re: Pajacyk0ve druki

: 22 lip 2018, 14:41
autor: Pajacyk0v
Meet Majk...
egubrugn38eedf.JPG
Colorfill PLA Green, 200%

Re: Pajacyk0ve druki

: 22 lip 2018, 19:57
autor: morf
Podrzuć linka, wyszło ekstra

Re: Pajacyk0ve druki

: 22 lip 2018, 20:26
autor: Pajacyk0v
morf pisze:Podrzuć linka, wyszło ekstra
https://www.thingiverse.com/thing:2306364

Nastaw się tylko na dopasowywanie elementów oka. Są pasowane na 0, więc konieczny jest lekki szlif.

Re: Pajacyk0ve druki

: 22 lip 2018, 21:42
autor: mie3yslav
A to nie można jakoś w slicerze ustawić tolerancji na minus, ewentualnie przeskalować lekko?
Oko by warto polakierować bezbarwnym - będzie bardziej realistyczne.

Re: Pajacyk0ve druki

: 22 lip 2018, 21:48
autor: Pajacyk0v
mie3yslav pisze:A to nie można jakoś w slicerze ustawić tolerancji na minus, ewentualnie przeskalować lekko?
Oko by warto polakierować bezbarwnym - będzie bardziej realistyczne.
Oczywiście że można. Ja nie miałem jednak czasu i filamentu na eksperymenty więc wydrukowałem jak było w oryginale.

Re: Pajacyk0ve druki

: 23 lip 2018, 10:01
autor: bandinse
Dobrze widzę na poprzedniej stronie, stanowisko komputerowe siedząco-stojące :) ?

Re: Pajacyk0ve druki

: 23 lip 2018, 10:09
autor: Pajacyk0v
bandinse pisze:Dobrze widzę na poprzedniej stronie, stanowisko komputerowe siedząco-stojące :) ?
Nie, nomalne. Własna konstrukcja.

Re: Pajacyk0ve druki

: 23 lip 2018, 10:44
autor: bandinse
Ładnie się prezentuje:)

Re: Pajacyk0ve druki

: 02 wrz 2018, 13:36
autor: Pajacyk0v
Duży druk na cały stół. Dość leniwie go 50mm/s

Co może być przyczyną powstawania tych szpar w osi X??? Martwi mnie to bo wcześniej drukarka nie robiła takich szpar :?
ujn458gh84hg.jpg

Re: Pajacyk0ve druki

: 02 wrz 2018, 14:59
autor: Berg
luzy. zobacz na tej samej prędkości obrysów wewn. zewn. i wypełnienia.
zrób backlash test.
https://www.thingiverse.com/thing:2256550

Re: Pajacyk0ve druki

: 02 wrz 2018, 21:57
autor: Pajacyk0v
Wydrukowałem i wyszło chyba dobrze, wszystkie paski są leeedwo widoczne. Z tego co da się odczytać przy ostrym świetle to...

X: pasek znika przy 0.08
Y: pasek znika przy 0.06

Tylko co z tego wynika to nie wiem :/

Podociagałem jeszcze trochę paski (więcej nie moge bo coś jebnie) i puściłem kolejną partię breloków. Dwa wyszły OK a w trzecim...
j6j54tgrgver.JPG
W wszystkich profilach stosuję infill overlap 33% Więc WTF?!

Re: Pajacyk0ve druki

: 02 wrz 2018, 22:13
autor: mcxmcx
W tym samym miejscu stołu ci się szpara robi? Czyli daleko od środka / 0.0?

Re: Pajacyk0ve druki

: 02 wrz 2018, 22:24
autor: Pajacyk0v
mcxmcx pisze:W tym samym miejscu stołu ci się szpara robi? Czyli daleko od środka / 0.0?
Nie widzę prawidłowości. W tym czerwonym logo na poprzedniej stronie zrobił w prawej górnej części. W białej literce A jak leżała centralnie. Te breloki leżały centralnie na środku. Dwa dolne wyszły OK, górny jak widać.

Re: Pajacyk0ve druki

: 02 wrz 2018, 22:28
autor: mcxmcx
Ok. Czyli najprostsza przyczyna - przekoszenie odpada.

Re: Pajacyk0ve druki

: 03 wrz 2018, 07:48
autor: Kopytko
Hej, miałem coś podobnego kiedyś i miałem też 2 przyczyny, pierwsza to dysza( cały hotend) nie jest prostopadły do stołu. To ,ze ma taą samą odległosć to co innego. a druga to albo źle wykonana dysza albo przytkana. Plastik wylatuje wypychany w którymś kierunku lub zamiast wałeczka wychodzi taka jakby elipsa zwężona. To łatwo zobaczyć przy zwykłej ekstruzji.

Re: Pajacyk0ve druki

: 03 wrz 2018, 09:57
autor: Pajacyk0v
Kopytko pisze:Hej, miałem coś podobnego kiedyś i miałem też 2 przyczyny, pierwsza to dysza( cały hotend) nie jest prostopadły do stołu. To ,ze ma taą samą odległosć to co innego. a druga to albo źle wykonana dysza albo przytkana. Plastik wylatuje wypychany w którymś kierunku lub zamiast wałeczka wychodzi taka jakby elipsa zwężona. To łatwo zobaczyć przy zwykłej ekstruzji.
Posprawdzam jeszcze równoległość prowadnic w X. Bo to jedne miejsce gdzie może się coś rozjechać (elementy drukowane).
Co do dyszy to jest praktycznie nowa od TDI.

Re: Pajacyk0ve druki

: 07 wrz 2018, 10:56
autor: virgin71
U mnie tak było, jak dysza się zabrudziła jakimś świństwem.

Re: Pajacyk0ve druki

: 07 wrz 2018, 12:56
autor: Pajacyk0v
Dziś zrobię test bo wczoraj (znów!) wymieniałem kółko napinacza osi X. Być może to mogło mieć wpływ. Dysza jest świeżo po wypaleniu także wątpię żeby coś tam zostało.

Re: Pajacyk0ve druki

: 08 wrz 2018, 15:17
autor: Pajacyk0v
No to służbowy zestaw biurkowy niespodzianka dla ziomka z Triglav (https://www.instagram.com/triglavbikepacking/) gotowy :smile2:

Wielkie podziękowania dla kolegi Kamino za sprawną modyfikację kamienia!!! :git:
5g0j5487gh3rf3r.JPG
59uh4378nh4e8gfj.JPG

Re: Pajacyk0ve druki

: 26 wrz 2018, 08:48
autor: Pajacyk0v
Rumuńska panda

ink3.de Mr. Violet PLA 190C @50mm/s

Re: Pajacyk0ve druki

: 26 wrz 2018, 15:23
autor: XisD
Gładziutka fajna :)

Re: Pajacyk0ve druki

: 06 lis 2018, 00:00
autor: Pajacyk0v
Jak zmusić Curę aby dolewała takie zakamarki w obrysie? Dysza 0.4, ściana 2.0mm
0bm58eghj4.jpg

Re: Pajacyk0ve druki

: 06 lis 2018, 00:06
autor: dragonn
Możesz spróbować ustawić mniejszą szerokość ścieżki np. 0.35mm (tak, tyle jeszcze spokojnie na dyszy 0.4mm idzie).
Ale tak generalnie to wygląda jak by Ci podawało za mało filamentu po powrocie z retrakcji.