Strona 1 z 1

Nagle przesuwają się warstwy

: 01 maja 2018, 21:31
autor: BobekNierobek
Od jakiegoś czasu miałem w swojej AM8 problem z błędami odczytu karty SD.
Dzisiaj odsunąłem przewody zasilające od taśm wyświetlacza (nic nie rozłączałem) oraz założyłem dwa ferryty jeden na główne zasilanie i drugi na taśmy od wyświetlacza.

Od razu po tym zabiegu zaczęły się pojawiać przesunięcia w osi Y. Najwyraźniej przesuniecie pojawia się po rozpoczęciu drukowania nowej warstwy.

Czy wprowadzone modyfikacje mogą powodować takie cuda ?

Re: Nagle przesuwają się warstwy

: 01 maja 2018, 22:20
autor: arkomania.pl
Witam,

Spróbuj wypiąć z ferrytu taśmę doprowadzającą sygnały z czytnika SD CARD wyświetlacza LCD.
Odsuń taśmy od siebie.

Re: Nagle przesuwają się warstwy

: 01 maja 2018, 22:26
autor: jestan
Tak, zakładanie ferrytów na przewody od wyświetlacza to zły pomysł!

Re: Nagle przesuwają się warstwy

: 02 maja 2018, 00:02
autor: Berg
potwierdzam. na tasme od karty nie zakladaj. Na zasilanie, na kabel do srolu, grzalek - tak.

Re: Nagle przesuwają się warstwy

: 02 maja 2018, 12:27
autor: BobekNierobek
No te zabiegi nie pomogły, ale wyjąłem TMC2208 na tej osi w wrzuciłem A4988 i teraz drukuję bez przesunięć. Dziwna sprawa, bo może źle rozumuje, ale gdyby silnik gubił kroki na na warstwie była by kaszana, a nie po prostu warstwa jest dobrze wydrukowana, ale w całości przesunięta ?

Re: Nagle przesuwają się warstwy

: 02 maja 2018, 12:43
autor: tig33r
Może zabezpieczenie temperaturowe się włącza i przez chwilę się nie przesuwa, a następnie drukuje normalnie.

Re: Nagle przesuwają się warstwy

: 02 maja 2018, 13:44
autor: arkomania.pl
Witam,

Gdyby wystąpił błąd wynikły z zabezpieczeń temperaturowych, to wydruk zostałby wstrzymany i na wyświetlaczu pojawiłby się komunikat.
Nie mówię tu o uproszczonych firmware, pozbawionych takich zabezpieczeń, np. jak w ANET A8.

Re: Nagle przesuwają się warstwy

: 02 maja 2018, 13:50
autor: dragonn
arkomania.pl pisze:Witam,

Gdyby wystąpił błąd wynikły z zabezpieczeń temperaturowych, to wydruk zostałby wstrzymany i na wyświetlaczu pojawiłby się komunikat.
Nie mówię tu o uproszczonych firmware, pozbawionych takich zabezpieczeń, np. jak w ANET A8.
Nie prawda, tylko odpowiednio skonfigurowany firmaware monitoruje temperaturę stepsticków. Zabezpieczenia o których mówisz dotyczą tylko i wyłączanie grzałki i stołu, nie stepsticków.

Re: Nagle przesuwają się warstwy

: 02 maja 2018, 14:00
autor: arkomania.pl
Autor nie pisał dokładnie o jakie zabezpieczenia mu chodzi.

Mi chodziło tylko o temperaturę grzałki i stołu. Kto konfiguruje temperaturę stepsticków.
Ja nikogo takiego nie znam.
Ustawia się odpowiedni prąd, stosuje się odpowiednie radiatorki, dodatkowe chłodzenie elektroniki i po
co sprawdzać temperaturę stepsticków. Na tej zasadzie trzeba by jeszcze sprawdzać temperaturę mikrokontrolera
stabilizatorów i MOSFETÓW. Nie komplikujmy sobie życia.

Re: Nagle przesuwają się warstwy

: 02 maja 2018, 14:05
autor: dragonn
tig33r pisał na 100% o zabezpieczeniu termicznym stepsticków które każdy stepstick ma. Dlatego nie mieszaj tutaj z grzałką i stołem.

Re: Nagle przesuwają się warstwy

: 02 maja 2018, 14:13
autor: arkomania.pl
Ok,

Bo może się nie rozumiemy.

"tig33r pisał na 100% o zabezpieczeniu termicznym stepsticków które każdy stepstick ma."

Większość współczesnych układów ma zabezpieczenia prądowe lub temperaturowe.

Ale była mowa o zabezpieczeniu z poziomu firmware'u.

Kto je stosuje, i czy są domyślnie załączone.



p.s.

A tak ogólnie, to autor sprowadził nas trochę na bocznicę.

Według niego po założeniu ferrytu nastąpiły zmiany w przesunięciach.

Re: Nagle przesuwają się warstwy

: 02 maja 2018, 14:16
autor: dragonn
Ja nie widzę nigdzie mowy o zabezpieczeniach z poziomu firmware, to Ty to zacząłeś. No ale whatever, nie róbmy offtopu.

Re: Nagle przesuwają się warstwy

: 02 maja 2018, 14:19
autor: arkomania.pl
A kto, to napisał.

"Nie prawda, tylko odpowiednio skonfigurowany firmaware monitoruje temperaturę stepsticków......"

Re: Nagle przesuwają się warstwy

: 02 maja 2018, 14:21
autor: dragonn
To było po tym jak Ty napisałeś że firmware wywaliłby by błąd co było kompletną nieprawdą. I tylko dlatego się do tego odniosłem, bo nawet nie wiem po co poruszasz Ty pierwszy temat zabezpieczeń w firmwarze o grzałce i stole. Ma się to jak piernik do wiatraka.

Re: Nagle przesuwają się warstwy

: 02 maja 2018, 14:29
autor: arkomania.pl
Nie ma się co sprzeczać.

Wydaje mi się, że wciągneiśmy się w niepotrzebną dyskusję.
Każdy ma trochę racji, i niech tak zostanie.

Po to jest forum aby dyskutować, nikt nikogo nie obraził.

Niech, autor problemu dalej rozwija swój temat.

Pozdrawiam.

Re: Nagle przesuwają się warstwy

: 02 maja 2018, 19:08
autor: jestan
BobekNierobek pisze:No te zabiegi nie pomogły, ale wyjąłem TMC2208 na tej osi w wrzuciłem A4988 i teraz drukuję bez przesunięć. Dziwna sprawa, bo może źle rozumuje, ale gdyby silnik gubił kroki na na warstwie była by kaszana, a nie po prostu warstwa jest dobrze wydrukowana, ale w całości przesunięta ?
Przyznam, że miałem tylko kilka przypadków przesunięcia warstw i zawsze(sic!) wynikało to tylko z błędów mechanicznych (poluzowany pasek, zębatka, jakieś zaczepienie klipsa).

Re: Nagle przesuwają się warstwy

: 02 maja 2018, 19:53
autor: tig33r
Miałem na myśli zabezpieczenia na stepstickach, bo spotkałem się z takim problemem już na tmc2130.

Re: Nagle przesuwają się warstwy

: 03 maja 2018, 18:15
autor: BobekNierobek
Ehhh, znowu przesunęło. Mechanicznie nic nie haczy. Może wymienię silnik, albo sam już nie wiem.

Re: Nagle przesuwają się warstwy

: 03 maja 2018, 18:17
autor: tig33r
Masz może za mały prąd ustawiony na stepstickach i gubi kroki.

Re: Nagle przesuwają się warstwy

: 03 maja 2018, 18:45
autor: dragonn
Nie wymieniaj silnika, na 99% to nie jego wina, naprawdę trudno zepsuć silnik NEMA17.

Re: Nagle przesuwają się warstwy

: 03 maja 2018, 19:00
autor: BobekNierobek
dragonn pisze:Nie wymieniaj silnika, na 99% to nie jego wina, naprawdę trudno zepsuć silnik NEMA17.
No tak, ale ja mam te chińskie z tymi wkładanymi wtyczkami. Może tam coś nie kontaktuje. Teraz zamontowałem silnik zakupiony u blackfroga z kablem na stałe. No i wróciłem do TMC2208, ale podkręciłem napięcie trochę.