Strona 1 z 1

Nagły spadek jakości wydruków

: 02 maja 2018, 17:40
autor: Vesp
Czy zdarzyło wam się , że bez zmiany filamentu/ustawień/softu nagle jakość wydruków znacząco spadła? Od tygodnia drukuje trochę części i z czasem zauważyłem, że występuje efekt podawania niewystarczającej ilości filamentu (ścianki są niejednorodne, rozkleja się i łatwo pękają, wydruk jest chropowaty).

Sprawdzałem temperatury i są ok, dysza też nie jest zatkana (ma ok 2 tyg i przedrukowała niecałe pół szpuli). Drukuje z DD PLA Blue Transparent, zmierzyłem średnicę i wychodzi 1.68mm wiec jeszcze w granicach tolerancji, próbowałem zmienić flow ale nie pomogło.
IMG_20180502_173727.jpg

Re: Nagły spadek jakości wydruków

: 02 maja 2018, 17:50
autor: dziobu
Vesp pisze:(...)dysza też nie jest zatkana (ma ok 2 tyg i przedrukowała niecałe pół szpuli).
To niestety żaden argument. Zapchać dyszę można ładując plastik zaraz po czyszczeniu. Sprawdzałem ;)
Jak masz PTFE to też warto sprawdzić, tj wymienić.

Re: Nagły spadek jakości wydruków

: 02 maja 2018, 18:42
autor: marek91
Vesp pisze:zmierzyłem średnicę i wychodzi 1.68mm wiec jeszcze w granicach tolerancji,
Nie jest, wymienimy ci po przerwie majowej, tj. po 7.05, jak coś to się przypomnij mi na PW.

Re: Nagły spadek jakości wydruków

: 02 maja 2018, 20:41
autor: Vesp
dziobu pisze:To niestety żaden argument. Zapchać dyszę można ładując plastik zaraz po czyszczeniu. Sprawdzałem ;)
Jak masz PTFE to też warto sprawdzić, tj wymienić.
Sprawdzalnym, przetykałem, przepchałem kawałki różnych filamentów i wygląda to tak, że pierwsze kilka warstw jest ok, po czym nagle zaczyna się przerywanie linii (mam też filtr na filament). Teraz zmierzyłem filament jeszcze raz i wyszło 1.7mm wiec może na jakieś przewężenie trafiłem, podrukuje i zobaczę jak dalej wyjdzie.

Re: Nagły spadek jakości wydruków

: 02 maja 2018, 20:54
autor: Pajacyk0v
Jak masz w hotendzie rurkę PTFE to ją wyciągnij i obejrzyj. Ja w Mk8 miałem tak samo, sama dysza nie była zapchana ale filament się klinował bo w rurce przez którą przechodzi wyjarana była 2mm dziura..

Re: Nagły spadek jakości wydruków

: 02 maja 2018, 21:03
autor: Berg
poza powyższymi możliwościami z PTFE standardowo:
1. obluzowane radełko w ekstruderze (niedokręcona śrubeczka)
2. kłopoty z kontaktem termistora, złącza, uszkodzone połączenie termistora z kabelkiem za śrubką, przepalone druciki pod śrubką.
3. nadmuch chłodzenia za bardzo wieje po bloku (zaizolować dobrze blok captonem)
4. wybrałeś z profilu slicera przez pomyłkę filament o średnicy 2.85 zamiast 1.75
5. sporo filamentu wypływa bokiem spod dyszy

Re: Nagły spadek jakości wydruków

: 02 maja 2018, 22:29
autor: TDI-CAD
Vesp przynieś głowice w piątek po południu i poprawiny ja...

Re: Nagły spadek jakości wydruków

: 02 maja 2018, 22:46
autor: virgin71
1. Zamiast wysyłać plastik, przyjdź do mnie, wymienię, a z Markiem się dogadam.
2. U mnie coś takiego miało miejsce przez termoparę - nie wiem czy się zużyła, czy PWM dało jej nagle jakieś mega zakłócenia, ale przestało trzymać temperaturę przez złe odczyty. Poskutkowało to obniżeniem jakości wydruków.
Jak masz możliwość wetknij inny czujnik temperatury i sprawdź poprawność odczytów.
Tutaj można rozważyć też, to co w drugim punkcie napisał Rafał.

Re: Nagły spadek jakości wydruków

: 02 maja 2018, 23:17
autor: xyzyx
Dorzucę swoje 3 grosze, pewnie masz inny przypadek ale...
Maiłem wydruki perfekcyjne i pewnego razu niespodzianka jak u Ciebie,na wydrukach albo rozlewało albo nie dolewało filament, chwile później retrakcje jakby się wyłączały oczywiście z przerwami (raz były raz nie), wydruki wychodziły ale koszmarne po prostu. Obejrzałem wszystko już chciałem pół drukarki powymieniać, aż przypadkowo odkryłem, że wypadła jedna śrubka przy extruderze, która odpowiadała tylko za utrzymanie sprężyny dociskowej na miejscu, to powodowało, że działało ale docisk był różny w czasie stąd takie dziwne akcje.
W życiu po wydrukach nie domyśliłbym się, że to extruder się rozklekotał.
Po wkręceniu śrubki wszystko cacy, dlatego sugeruję dobrze przejrzeć extruder :-)

Re: Nagły spadek jakości wydruków

: 03 maja 2018, 05:51
autor: Vesp
Zmieniłem szpulę na inną i problem nawet występował w większym stopniu więc to nie filament.
Pajacyk0v pisze:Jak masz w hotendzie rurkę PTFE to ją wyciągnij i obejrzyj. Ja w Mk8 miałem tak samo, sama dysza nie była zapchana ale filament się klinował bo w rurce przez którą przechodzi wyjarana była 2mm dziura..
No i chyba to jest przyczyna, rozkręciłem hotend i okazało się ze rurka jest przepalona w jednym miejscu, jak dorwę nową to sprawdzę czy po wymianie problem ustąpił. Dzięki wielkie.
IMG_20180503_054924.jpg

Re: Nagły spadek jakości wydruków

: 03 maja 2018, 09:01
autor: Berg
jeszcze nie widziałem, by rurka się tak przypaliła. w zasadzie to nie wygląda to na przypalenie, tylko jakiś inny defekt rurki.

Re: Nagły spadek jakości wydruków

: 03 maja 2018, 09:56
autor: Pajacyk0v
U mnie tak to wyglądało.
ptfe_dziura.jpg
To oryginalna rurka która przyszła w nowej Anecie. Trzy miesiace zero problemów potem nagle ekstruder zaczął gubić kroki na każdym wydruku.

Wtedy było bardzo blisko wywalenia Anety przez balkon ale przypadkiem odkryłem właśnie taki defekt no i ocalała :rotfl2:

Re: Nagły spadek jakości wydruków

: 04 maja 2018, 11:11
autor: Kopytko
rafaljot pisze:jeszcze nie widziałem, by rurka się tak przypaliła. w zasadzie to nie wygląda to na przypalenie, tylko jakiś inny defekt rurki.
Dokładnie jak mówisz:) kilka razy wymieniałem przepaloną w CTC i całkiem inaczej to wyglądało:P PRzewaniz enie było kilku mm na końcówce rurki a cała byłą czarna. U Ciebie @Pajacyk0v , też to wygląda na jakiś defekt w rurce, może nie domieszane materiały w tym miejscu?

Re: Nagły spadek jakości wydruków

: 04 maja 2018, 12:00
autor: Berg
czy ja dobrze widzę, że w obu przypadkach ok. 10mm od końca rurki powstało takie wybulenie, pocienkowanie ścianki rurki, przez które widać kolor filamentu. Jeśli tak, to nie może być przypadek. Ciekawe. Wygląda, jakby coś przypalało rurkę nie od końca, od strony dyszy, jak zwykle, tylko z boku :O

Re: Nagły spadek jakości wydruków

: 04 maja 2018, 18:17
autor: Pajacyk0v
Napisałem wypalona ale może to jest inny rodzaj uszkodzenia. hgw.
U mnie ta dziura powstała na wysokości bloku grzewczego.

Re: Nagły spadek jakości wydruków

: 04 maja 2018, 18:51
autor: McKee
Obstawiam, że to wada drukarki (bloku grzejnego w Anet?) - może grzałka za blisko rurki jest montowana?
Możesz jakieś zdjęcie bloku wrzucić? (jak duży jest / jakie są odległości pomiędzy otworami). A może jakiś dziwny/nietypowy materiał (metal)?
Skoro jest powtarzalność to raczej nie przypadek.

Re: Nagły spadek jakości wydruków

: 05 maja 2018, 07:44
autor: Vesp
Ja na anecie mam chiński klon E3D v6 :) Wiec pewnie wada rurki, tym bardziej, że tam nie jest standardowe 4mm średnicy a 3mm na ptfe.

Re: Nagły spadek jakości wydruków

: 05 maja 2018, 09:37
autor: TDI-CAD
Te rurki w klonach są bardzo często za krótkie o ok 0,5mm. Dodatkowo dość luźno siedzą w otworze. Powoduje to ruch rurki góra - dół podczas retrakcji co dalej daje szybkie przetarcie.