Strona 1 z 1

Przygotowanie projektu do druku

: 11 maja 2018, 13:41
autor: belialek
Witam,

Na dniach wreszcie ma do mnie przyjść pierwsza drukarka 3D (MK3) tak więc czas przygotować projekty - w związku z tym mam kilka pytań początkującego:

1) czy podczas projektowania w programie typu blender/3ds muszę brać pod uwagę ilość np. segmentów w modelu cylindra? Czy podczas druku program i tak będzie wiedział, że chodzi mi o cylinder a nie np 32-ścianościan :D

2) czy samo dzielenie elementów lepiej wykonać na etapie projektowania w natywnym programie (j/w) czy w slicerze (tego to jeszcze na oczy nie widziałem)? Chodzi o takie dzielenie, żeby zminimalizować/uniknąć drukowania podpór.

3) czy wymiary w programie blender/3ds (unit ustawiony na mm) będą zachowane przy samym przesłaniu do drukarki, czy całość trzeba jeszcze jakoś skalować/kalibrować w slicerze. Innymi słowy - czy pliki modeli 3d przechowują informacje o skali?

Re: Przygotowanie projektu do druku

: 11 maja 2018, 13:50
autor: dziobu
Witaj,
belialek pisze: 1) czy podczas projektowania w programie typu blender/3ds muszę brać pod uwagę ilość np. segmentów w modelu cylindra? Czy podczas druku program i tak będzie wiedział, że chodzi mi o cylinder a nie np 32-ścianościan :D
Podczas eksportu do STLa i tak zrobisz z tego n-ścian. Na dzień dzisiejszy w świecie reprapów nie ma prawdziwych okręgów. Są tylko trójkąty.
Istotne natomiast żeby obiekt był spójny; to ważna uwaga bo wiem że Blender szczerze ma to gdzieś. Tak jak kierunki ścian.
belialek pisze: 2) czy samo dzielenie elementów lepiej wykonać na etapie projektowania w natywnym programie (j/w) czy w slicerze (tego to jeszcze na oczy nie widziałem)? Chodzi o takie dzielenie, żeby zminimalizować/uniknąć drukowania podpór.
Zadaniem slicera jest wydrukowanie modelu/ów który/e załadujesz. Od biedy możesz obrócić czy przeskalować. Ale jakieś cięcia czy podziały powinieneś zrobic wcześniej.
belialek pisze: 3) czy wymiary w programie blender/3ds (unit ustawiony na mm) będą zachowane przy samym przesłaniu do drukarki, czy całość trzeba jeszcze jakoś skalować/kalibrować w slicerze. Innymi słowy - czy pliki modeli 3d przechowują informacje o skali?
STL nie zachowuje informacji o jednotkach. Te dobiera dopiero slicer i przeważnie od razu zakłada że chodzi o mm/cale (zapewne masz w nastawach).
Np w Sketchupie normalnie rysuje się pod druk 3D (i eksportuje) w metrach a slicer i tak czyta to jako mm.

Re: Przygotowanie projektu do druku

: 11 maja 2018, 13:56
autor: belialek
dziobu pisze: Podczas eksportu do STLa i tak zrobisz z tego n-ścian. Na dzień dzisiejszy w świecie reprapów nie ma prawdziwych okręgów. Są tylko trójkąty.
Jasne, całą grafika 3d to trójkąty i poligony - bardziej chodzi mi o to, czy jak w takim 3ds cylinder będzie miał te 32 ściany (co jest widoczne na podglądzie bez renderowania) to czy po wydrukowaniu będzie automatycznie zinterpretowane i wydrukowane jako cylinder w najlepszy możliwy dla drukarki sposób, czy zostaną widoczne 32 ściany? :)

Re: Przygotowanie projektu do druku

: 11 maja 2018, 13:59
autor: Hejterro
Korzystam na co dzień z Inventora, ale myślę, że nie robi to większej różnicy.
1. Slicer obsługuje pliki .stl, które są niejako siatką zrobioną z trójkątów. Także każdy okrąg będzie ileśtam-kątem. Przy eksporcie z programu do tworzenia (3DS, Inventor, itd.) do stl'a musisz sobie ustawić jednostkę eksportu i jakość - jednostka wiadomo, a jakość określa ilość tych trójkątów przy samym eksporcie. Wiadomo, lepsza jakość oznacza dużo trójkątów i większą wagę samego pliku. Im więcej trójkątów, tym dłużej slicer będzie go obrabiał. Tu zostawiam decyzję o jakości pod dany model i to co chce się uzyskać.
2. Do cięcia sam używam Meshmixera. Wrzucasz tam już zaprojektowany element w formacie stl i tniesz sobie płaszczyznami aby uzyskać co chcesz. Moim zdaniem jedna z wygodniejszych opcji.
3. To samo co w punkcie 1. Jak dobrze ustawisz jednostki to raczej nie będzie problemu ze skalowaniem. Autodesk ma domyślnie chyba ustawione centymetry w eksporcie i wtedy trzeba sobie przeskalować elementy x10.

Edit. Widzę, że Dziobu mnie ubiegł :)

Re: Przygotowanie projektu do druku

: 11 maja 2018, 14:02
autor: dziobu
W druku 3D automatycznie to tylko dysza się zapycha :P
Slicer nie robi z plikiem nic. On nie wie że to czy tamto to okrąg. Ty musisz podczas rysowania czy eksportu zadbać o to żeby wynikowy STL miał cylinder z pożądaną ilością ścian.

Re: Przygotowanie projektu do druku

: 11 maja 2018, 14:21
autor: belialek
OK, właśnie o to mi chodziło :) Dzięki - jak jeszcze na czymś utknę to pozwolę się dopytać (a utknę na bank) :)

Re: Przygotowanie projektu do druku

: 11 maja 2018, 15:29
autor: Berg
belialek pisze: 1) czy podczas projektowania w programie typu blender/3ds muszę brać pod uwagę ilość np. segmentów w modelu cylindra? Czy podczas druku program i tak będzie wiedział, że chodzi mi o cylinder a nie np 32-ścianościan :D
Jak dasz za mało, to wyjdzie kanciak, jak za dużo, to dłużej będzie sliser ciąć a potem elektronika może nie wyrobić na okręgach, co czasem widać w postaci krótkich zatrzymań głowicy i bąbli na wydruku. Przykładowo takie okręgi śred. 10-20mm to robię 48 segmentów.
belialek pisze: 2) czy samo dzielenie elementów lepiej wykonać na etapie projektowania w natywnym programie (j/w) czy w slicerze (tego to jeszcze na oczy nie widziałem)? Chodzi o takie dzielenie, żeby zminimalizować/uniknąć drukowania podpór.
lepiej samemu pociąć wcześniej w programie graficznym na fragmenty. Można to zrobić sprytniej.
belialek pisze: 3) czy wymiary w programie blender/3ds (unit ustawiony na mm) będą zachowane przy samym przesłaniu do drukarki, czy całość trzeba jeszcze jakoś skalować/kalibrować w slicerze. Innymi słowy - czy pliki modeli 3d przechowują informacje o skali?
Z tym zawsze są jakieś czary. Gdzieś na sieci jest how-to jak skonfigurować Blendera pod druk 3d, w tym jak dobrać jednostki. Najczęściej "1" to potem 1mm niezależnie czy 1 to był 1mm czy 1m. Najlepiej zrobić jakikolwiek model i załadować do Slicera. Sprawdzić, czy jest ok i tego się potem trzymać.

Na przykład w Sketchupie używam 1m=1mm. Głównie dla tego, że przy projektowaniu w mm gubi dokładność. Domyślny profil SketchUpa do druku 3D nie nadaje się od używania. Każdy STL po załadowania do Sketchupa pierwsze przeskalowuję x1000. Blender chyba nie ma tej przypadłości.

Re: Przygotowanie projektu do druku

: 11 maja 2018, 16:51
autor: McKee
Nikt nie napisał wprost to ja dorzucę: wywal Blendera - on się słabo nadaje do projektowania pod druk 3D.

Re: Przygotowanie projektu do druku

: 11 maja 2018, 18:57
autor: belialek
Plik przygotowałem w 3ds, zapisałem do stl, zaimportowałem w slic3r - plik załadował się poprawnie, wymiary trzyma idealnie. Po kliknięciu "Slice now" pojawiło się info, że sporo rzeczy sobie popoprawiał i model dumnie pokazuje się w zakładce 3D. Niestety jak przełączę na zakładkę "Preview" to widać tylko małą część modelu (zabawa suwakami nic więcej nie wnosi). Co poszło nie tak? :)

Re: Przygotowanie projektu do druku

: 11 maja 2018, 19:03
autor: dziobu
A jesteś pewien że model jest prawidłowy?
Wrzuć tu STLa.

Re: Przygotowanie projektu do druku

: 11 maja 2018, 19:10
autor: belialek
Nie jestem pewien czegokolwiek :D Plik dołączony.

Re: Przygotowanie projektu do druku

: 11 maja 2018, 19:13
autor: kapi
u mnie wygląda tak :

Re: Przygotowanie projektu do druku

: 11 maja 2018, 19:18
autor: belialek
A jaki to program? Ja ściągnąłem to od Prusy...

Re: Przygotowanie projektu do druku

: 11 maja 2018, 19:19
autor: kapi
ja używam CURA - można powiedzieć że na "podstawowych" parametrach.

Re: Przygotowanie projektu do druku

: 11 maja 2018, 19:32
autor: jarn
Tak w slic3r nie trawi tego stl. Naprawić go można np. w 3d builder.

Re: Przygotowanie projektu do druku

: 11 maja 2018, 19:33
autor: belialek
Ale w czym tkwi problem?

Re: Przygotowanie projektu do druku

: 11 maja 2018, 19:35
autor: jarn
W projekcie. Nie wiem dokładnie na czym to polega, ale czasami tak jest. 3d builder, który jest z windowsem rozwiązuje problem.

Re: Przygotowanie projektu do druku

: 11 maja 2018, 19:49
autor: dziobu
belialek pisze:Ale w czym tkwi problem?
Środek z dziurą połączyłeś z czterema żeberkami. Wygląda jakby to były osobne obiekty położone razem ale nie połączone. Po częsci zajmują tą samą przestrzeń dwa razy. No nie wiem jak to wyjaśnić ;P
W skrócie - obiekt nie jest spójny.

Tak to wygląda:
scr1.png
Tych kwarędzi powinno nie być; przecież to jedna płaszczyzna.
Tu masz w przekroju:
scr2.PNG
Krawędzie z poprzedniego obrazka tutaj są fragmentami ścian. Czyli wewnątrz detalu masz jakieś ściany. Nie każdy slicer sobie z tym radzi.
Pamiętaj że w spójnym modelu ściana odgradza wewnętrzną część od zewnętrznej. Jeśli ściana jest w środku detalu, to jak biednemu programowi wytłumaczyć że z obu stron jest "wewnątrz"?

A tak to powinno wyglądać:
scr3.PNG
i na przekroju:
scr4.PNG
W załączniku masz poprawiony model.

Re: Przygotowanie projektu do druku

: 12 maja 2018, 01:21
autor: belialek
Wielkie dzięki, już wiem gdzie tkwi problem - masz rację, po prostu złączyłem te obiekty a chyba jeszcze trzeba to poczyścić albo poszukać opcji, która to zrobi z automatu w 3DS, bo to dopiero początek pracy nad tym modelem...

Re: Przygotowanie projektu do druku

: 12 maja 2018, 07:56
autor: BobekNierobek
Moim zdaniem robienie obiektów typowo technicznych w programach typu blender czy 3d studio to jest niepotrzebna męka.
Sam na początku męczyłem się z Cinema4D (bo jako tako ogarniałem ten program) co było kompletnie bez sensu. Później się przemogłem, pooglądałem tutoriale i nauczyłem się Design Spark Mechanical. Teraz taki detal jak na obrazkach powyżej to w parę minut robię. Mogę dowolnie korygować wymiary.

Tak więc jednak polecam jakiś program typowo 3d cad.

Re: Przygotowanie projektu do druku

: 14 maja 2018, 08:47
autor: sagittario
Zgadzam się z powyższym postem. Chcesz robić "techniczne" rzeczy więc poszukaj sparametryzowanego CAD 3D. Wszelkiej maści Blendery, 3ds-y itp. nie nadają się do takich rzeczy. Najlepiej pracować na bryłach i łączyć operacjami Boole'a.
Z typowych inżynierskich CAD-ów to Inventor, SolidWorks, SolidEdge... Są drogie więc można je zastąpić czymś pokroju Fusion360 i pochodnymi darmowymi. Polecam również Rhino choć już od dawna na nim nie pracowałem i nie wiem jaki jest obecnie.

Pozdrawiam

Re: Przygotowanie projektu do druku

: 14 maja 2018, 09:31
autor: dziobu
Nie przesadzjcie. Rysuję w wyjątkowo nie-parametrycznym Sketchupie i jakoś daje radę. W Blenderze też ludzie rysują i żyją. I drukują z tego. Był tu kiedyś filmik jak chłop narysował (i wydrukował) nakrętkę w Maya...
Istotne żeby potrafić używać softu który się posiada.

Re: Przygotowanie projektu do druku

: 14 maja 2018, 09:52
autor: chemik72
Fusion360 ma wszystko co potrzeba. I z darmowych raczej najlepszy nic lepszego się nie znajdzie :git: Na co dzień pracuje w SolidWorks. A prywatnie do zabawy Fusion360 :yahoo:

Re: Przygotowanie projektu do druku

: 14 maja 2018, 18:03
autor: zen
dziobu pisze:Nie przesadzjcie. Rysuję w wyjątkowo nie-parametrycznym Sketchupie i jakoś daje radę. W Blenderze też ludzie rysują i żyją. I drukują z tego. Był tu kiedyś filmik jak chłop narysował (i wydrukował) nakrętkę w Maya...
Istotne żeby potrafić używać softu który się posiada.
No sketchup to jednak program bardziej inżynierski, niż rzeźbiarski.

Wszystko się da oczywiście, ale chodzi o to, żeby było sprawnie, łatwo i szybko. Też rysowałem dużo w SU, ale w pewnym momencie przestał mi wystarczać.

Re: Przygotowanie projektu do druku

: 14 maja 2018, 18:44
autor: dziobu
Najważniejsze to dopasować soft pod siebie.
Jeśli pytający potrafi w 3ds narysować wszystko co mu potrzebne to nie widzę potrzeby wciskania mu na siłę CADa.

btw - mnie SU też czasem nie wystarcza ;) Ale CADy skutecznie mnie zniechęcają także rzeźbię wszystko sam.

Re: Przygotowanie projektu do druku

: 14 maja 2018, 23:12
autor: Orzel
takie proste akcje to design spark ogarnie, fajnie pracuje z slicerem prusy i nie trzeba sie martwic o trojkaty :)

Re: Przygotowanie projektu do druku

: 15 maja 2018, 13:39
autor: belialek
To jeszcze jedno pytanie - czy lepiej drukować elementy pojedynczo, czy upchać ile się da na blat?

Re: Przygotowanie projektu do druku

: 15 maja 2018, 13:49
autor: dziobu
A jak chcesz.
Jak masz problemy z retrakcją czy nitkowaniem bo przy wielu detalach może być kaszana. Choć tu lepiej problem rozwiązać niż obejść.
Jak masz mały detal to dobrze jest drukować kilka, żeby warstwy miały czas zastygnąć. Albo wolniej, albo inaczej dobrać chłodzenie. Zależy od charakteru detalu czy materiału.

Tak ogólnie to nie ma znaczenia. Jak ogarniasz druk, drukarkę, profile i materiały to powinno być Ci wszystko jedno.

Re: Przygotowanie projektu do druku

: 15 maja 2018, 14:39
autor: belialek
No właśnie nie ogarniam, już drugi miesiąc czekam na Prusę... Detali to ja tam nie potrzebuję, główni będę drukował modele takie jak wrzucałem w tym wątku (elementy. konstrukcyjne).

Re: Przygotowanie projektu do druku

: 16 maja 2018, 07:12
autor: McKee
Jak dostaniesz drukarkę to sam zobaczysz / dojdziesz do tego.
Więcej elementów na stole to większe szanse, że któryś się oderwie albo zahaczy o głowicę i zniszczy cały, wielorodzinny wydruk i wszystkie pozostałe elementy na stole.
Ale jak jesteś pewny drukarki, filamentów i profilu to możesz puszczać i ~60 elementów na raz: viewtopic.php?f=30&t=1872&p=29402&p29402#p29402

Re: Przygotowanie projektu do druku

: 16 maja 2018, 09:28
autor: Orzel
co by nie mówić przy kilku detalach na raz jest spora oszczędność czasu, chyba, że ktoś stale biega do drukarki. samo wtórne podgrzewanie stołu czy doglądanie pierwszej warstwy / (jeśli kolega pisze o Prusie) to nowy firmware jest bardzo ok + dobrze ustawione Z + czysty stół to mogę zaryzykować stwierdzenie fire and forget :] / w sumie daje wymierną korzyść

Re: Przygotowanie projektu do druku

: 28 maja 2018, 16:46
autor: Kornel
parametryczny CAD 3D warty uwagi to IronCAD. Zresztą jak karzdy program, przed zakupem lepiej przetestować: http://ironcad.pl/demo-ironcad/

Re: Przygotowanie projektu do druku

: 28 maja 2018, 20:59
autor: McKee
Kornel pisze:parametryczny CAD 3D warty uwagi to IronCAD.
To chyba jakiś żart? 14 dni na wypróbowane? Mam(-y) inwestować czas w naukę czegoś co kosztuje tyle co 10 drukarek (Anet) a są darmowe odpowiedniki? Gdyby była jakaś opcja dla hobbystów to rozumiem, ale inwestycja w tak drogie oprogramowanie to lekko poroniony pomysł.

Re: Przygotowanie projektu do druku

: 28 maja 2018, 21:43
autor: FlameRunner
Czy to nie śmierdzi troszkę spamem? ;)

Re: Przygotowanie projektu do druku

: 28 maja 2018, 21:44
autor: dziobu
Kornel pisze:parametryczny CAD 3D warty uwagi to IronCAD. Zresztą jak karzdy program, przed zakupem lepiej przetestować: http://ironcad.pl/demo-ironcad/
Zgadzam się ze wszystkim, poza tym:
karzdy

Jako nie-hobbysta też polecę IronCADa. Ze wszystkich programów które testowałem ten (no i Sketchup) był najbardziej intuicyjny i "naturalny" w obsłudze dla mnie. No i można go normalnie kupić.
(tak, nie przepadam za programami darmowymi; sam takie robię i widzę zarówno plusy dodatnie jak i ujemne, ale to OT)


A tak w ogóle, to programy powinno dobierać się do potrzeb i możliwości.

edit.
FlameRunner pisze:Czy to nie śmierdzi troszkę spamem? ;)
Nie. Żaden hobbysta nie kupi IronCada. Nie mają wersji "home" i widać że nie celują w tą grupę odbiorców.
Równie dobrze ktoś mógłby tu "reklamować" nowego Koenigsegga :) Będzie tyle samo zainteresowanych ;p

Re: Przygotowanie projektu do druku

: 28 maja 2018, 22:44
autor: FlameRunner
Czyli śmierdzi spamem chybionym? :D

Re: Przygotowanie projektu do druku

: 29 maja 2018, 06:00
autor: McKee
FlameRunner pisze:Czyli śmierdzi spamem chybionym? :D
W stu procentach :rotfl:.

Samo porównanie programu za ~10 000zł z darmowym SketchUp pokazuje (mi) absurd tej propozycji. Nie wierzę, że ktoś to mógł sobie domu / domowego warsztatu kupić. Rozumiem, że "darmowe" jest niewygodne - sam nie mogę uwierzyć że Fusion360 jest darmowy (dla studentów, dla hobbystów i dla małego biznesu (!)). Ale jak widać można - wolę więc zainwestować trochę czasu w naukę Fusion360 niż testowanie czegoś czego i tak nie kupię.

Re: Przygotowanie projektu do druku

: 30 maja 2018, 06:55
autor: chemik72
Miejmy tylko nadzieję że Fusion nie zmieni polityki i nadal będzie darmowy :good:

Re: Przygotowanie projektu do druku

: 30 maja 2018, 08:52
autor: sagittario
Fusion 360 to Autodesk. A jeśli chodzi o Autodesk to z tym różnie bywa.

Re: Przygotowanie projektu do druku

: 30 maja 2018, 22:24
autor: virgin71
sagittario pisze:Fusion 360 to Autodesk. A jeśli chodzi o Autodesk to z tym różnie bywa.
Narazie trzeci rok używam komercyjnie.

Re: Przygotowanie projektu do druku

: 30 maja 2018, 22:53
autor: TDI-CAD
Pracowałem z komercyjnymi programami w różnych wersjach ale ich ceny, to wahały się od 20 do 100kzł. I to też nie we wszystkich dostępnych wersjach. Były to Solid Edge, Solid Works, Inventor, PTC Creo. Powiem Wam,że fusion 360 jest dostępny w full wersji, za które trzeba normalnie płacić. A tu mamy wszystkie moduły. Dla mnie najważniejszy CAM bo nie mam tego w Creo, które kosztowało gruboooooo. Jedyna wada to, że trochę przycina w dużych złożeniach - ale to przecież nie problem dla hobbystów, którzy nie robią niewiadomo jakich dużych złożeń. Model drukarki to max 250 części i to Fusion ogarnia...

Re: Przygotowanie projektu do druku

: 31 maja 2018, 03:28
autor: chemik72
Faktycznie że Fusion stawia na czele z darmowych z tym CAM :good: