Strona 1 z 1

Wyłączanie grzania w trakcie druku

: 12 maja 2018, 13:56
autor: rafalrozek
Od jakiegoś czasu mam problem z anet a8. Po ok 30min druku wskazywana temperatura stołu zaczyna skakać z 105 do 80 aż wkoncu przy obydwu temperaturach stołu i ekstrudera pojawią się def
Stół i ekstruder przestaje się grzać co kończy druk. Co może być nie tak?

Re: Wyłączanie grzania w trakcie druku

: 12 maja 2018, 15:20
autor: FlameRunner
Jeśli skoki są nagłe, sprawdź okablowanie termistora stołu.

Re: Wyłączanie grzania w trakcie druku

: 12 maja 2018, 18:05
autor: rafalrozek
Dla pewności podpinałem jeszcze raz okablowanie i nadal jest to samo. Skoki są nagle ale tylko dla stołu tak bardzo duże. Jednak po pewnym czasie wykraczają się i stół i ekstruder jednoczesnie.

Re: Wyłączanie grzania w trakcie druku

: 12 maja 2018, 21:11
autor: Cosik
rafalrozek pisze:Dla pewności podpinałem jeszcze raz okablowanie
To nie rozwiąże problemu, powinieneś sprawdzić okablowanie. Tzn czy styki dobrze łączą, czy połączenie się nie grzeje, czy nie masz zimnych lutów, czy PCB nie jest za bardzo obciążone, czy nie grzeją Ci się tranzystory itd.

Powiedz czy Aneta jest modyfikowana, jeżeli tak, to co zmieniłeś i jak.

Edyta:
A i jeszcze sprawdź czy termistor jest cały i dobrze przylutowany.

Re: Wyłączanie grzania w trakcie druku

: 12 maja 2018, 23:24
autor: arkomania.pl
Witam.

Profilaktycznie włączyłbym sam stół, ustawił np. na 90C i podpiął miernik napięcia na zaciski zasilacza.
Obserwowałbym wyświetlacz i miernik.
Gdy będzie OK, to powtórzyłbym tę czynność podpinając miernik do gniazda wyjścia zasilania stołu na płycie PCB.
Musimy na początek wyeliminować wpływ zasilacza. Zasilacze stosowane w ANET A8 już po roku zaczynają szwankować.
Głównie wygrzewają się kondensatory na wyjściu i kondensator 47uF/50V zasilający układ scalony.

Gdy wszystko będzie OK to zastosowałbym się do zaleceń moich poprzedników.

Re: RE: Re: Wyłączanie grzania w trakcie druku

: 13 maja 2018, 15:03
autor: Anxles
arkomania.pl pisze:Witam.

Profilaktycznie włączyłbym sam stół, ustawił np. na 90C i podpiął miernik napięcia na zaciski zasilacza.
Obserwowałbym wyświetlacz i miernik.
Gdy będzie OK, to powtórzyłbym tę czynność podpinając miernik do gniazda wyjścia zasilania stołu na płycie PCB.
Musimy na początek wyeliminować wpływ zasilacza. Zasilacze stosowane w ANET A8 już po roku zaczynają szwankować.
Głównie wygrzewają się kondensatory na wyjściu i kondensator 47uF/50V zasilający układ scalony.

Gdy wszystko będzie OK to zastosowałbym się do zaleceń moich poprzedników.
Ja Miałem taki problem po aktualizacji Marlina do jednej z wersji od 1.0.6 w zwyz chyba, dopiero jak w Marlinie poprawili to problem znikl, ale to tylko 1 z opcji

Re: Wyłączanie grzania w trakcie druku

: 16 maja 2018, 19:26
autor: rafalrozek
FlameRunner pisze:Jeśli skoki są nagłe, sprawdź okablowanie termistora stołu.
Skoki są nagłe ale zarówno dla stołu i ekstrudera, więc wina termistora raczej odpada.
Cosik pisze: Powiedz czy Aneta jest modyfikowana, jeżeli tak, to co zmieniłeś i jak.

Edyta:
A i jeszcze sprawdź czy termistor jest cały i dobrze przylutowany.
Aneta nie jest modyfikowana, jest na domyślnym oprogramowaniu.

Termistor wygląda na nienaruszony. Pod stołem mam białą watę mineralną.

Obrazek

Coraz bardziej wydaje mi się że to wina zasilacza. Dziś podczas kolejnych "testów" dałem preheat ABS i tak stała ładnie 30min i nic się nie działo. Jak tylko odpaliłem drukowanie zaczeły skakać wartości temperatur i zaraz było 'def'. Drukarkę mam dopiero pół roku a w sumie do tej pory ciężko mi się na niej drukuje :((

Re: Wyłączanie grzania w trakcie druku

: 16 maja 2018, 20:00
autor: Cosik
rafalrozek pisze: Coraz bardziej wydaje mi się że to wina zasilacza.
Domyślne zasilacze są tam słabe, sprawdź jakie masz napięcie na wyjściu zasilacza w kilku stanach:
1. Włączona drukarka
2. Włączony hotend na 200C
3. Włączony stół na 100C
4. Włączony hotend na 200C i stół na 100C

Najlepiej jakby cały czas był podpięty miernik i trzeba obserwować co się dzieje.

Ewentualnie powiedz z jakich jesteś okolic to może ktoś się znajdzie to podjedzie i pomoże ;)

Re: Wyłączanie grzania w trakcie druku

: 16 maja 2018, 21:53
autor: rafalrozek
Ok, sprawdziłem napięcia na temperaturach które podales
Włączona drukarka 12,59V
Grzanie hotendu ~12,56V trochę skakało o 2-3V
Grzanie hotbedu 12,48v
Obydwa 12,48V

Miernik był podłączony cały czas, włączyłem drukowanie I po ok 10sekundach.. Def.. Napięcie wtedy wskazywało 12,56V..

Mieszkam we Włocławku ale naprawdę nie chcę nikomu zawracać tym głowy..

Re: Wyłączanie grzania w trakcie druku

: 16 maja 2018, 21:57
autor: FlameRunner
"trochę skakało"
"o 2-3V"

To nie jest trochę. xD

Re: Wyłączanie grzania w trakcie druku

: 16 maja 2018, 21:59
autor: rafalrozek
FlameRunner pisze:"trochę skakało"
"o 2-3V"

To nie jest trochę. xD
Sorry miało być o 0.2-0.3V :DD

Re: Wyłączanie grzania w trakcie druku

: 16 maja 2018, 22:51
autor: mcxmcx
Znajdź gdzieś zasilacz do Xbox ten szary, zrobisz zasilacze w 3 minuty.

Przynajmniej zasilacz wykluczysz z problemów.

Re: Wyłączanie grzania w trakcie druku

: 16 maja 2018, 22:56
autor: rafalrozek
mcxmcx pisze:Znajdź gdzieś zasilacz do Xbox ten szary, zrobisz zasilacze w 3 minuty.

Przynajmniej zasilacz wykluczysz z problemów.
Hah, skąd wezmę Xboxa.. Jutro coś znajdę, ew. Tymczasowo wyjmę z PCta.
Jeżeli będę musiał kupić nowy, to cos polecacie czy poprostu ściągać ten sam z Chin?

Re: Wyłączanie grzania w trakcie druku

: 17 maja 2018, 08:26
autor: Cosik
rafalrozek pisze: Jeżeli będę musiał kupić nowy, to cos polecacie czy poprostu ściągać ten sam z Chin?
Broń Cię w kogo tam wierzysz :P Szkoda na to czasu, ja proponuję zakupić dobry zasilacz ATX. Tylko trzeba posprawdzać żeby miał jedną linię 12V o dobrej wydajności. Znowu poleci reklama, ale jam mam do Anety takiego : TACENS MARS MPII550 (550W) 85+ - TACMARS-MPII550. Może nad wyrost ale nawet się nie zająknie przy drukarce i chodzi cichutko.

Re: Wyłączanie grzania w trakcie druku

: 17 maja 2018, 08:40
autor: jarn
rafalrozek pisze:Ok, sprawdziłem napięcia na temperaturach które podales
Włączona drukarka 12,59V
Grzanie hotendu ~12,56V trochę skakało o 2-3V
Grzanie hotbedu 12,48v
Obydwa 12,48V

Miernik był podłączony cały czas, włączyłem drukowanie I po ok 10sekundach.. Def.. Napięcie wtedy wskazywało 12,56V..

Mieszkam we Włocławku ale naprawdę nie chcę nikomu zawracać tym głowy..
Wyświetlana temperatura skakała czy była stabilna ?

Re: Wyłączanie grzania w trakcie druku

: 17 maja 2018, 10:39
autor: rafalrozek
jarn pisze:
Wyświetlana temperatura skakała czy była stabilna ?
Może 5sekund minęło pomiędzy włączeniem drukowania a pojawieniem się def. W międzyczasie temperatury skakały.
Jeśli włączył bym drukowanie odrazu po podgrzabiu myślę że byłby to dluzszy czas niż 5s, bynajmniej wcześniej tak bywało.

Re: Wyłączanie grzania w trakcie druku

: 17 maja 2018, 10:48
autor: jarn
Podłącz omomierz do odpiętego termistora i poruszaj kablami, tak samo zrób na grzałce. Może gdzieś jest przewód przełamany lub upalony.

Re: Wyłączanie grzania w trakcie druku

: 17 maja 2018, 23:43
autor: rafalrozek
jarn pisze:Podłącz omomierz do odpiętego termistora i poruszaj kablami, tak samo zrób na grzałce. Może gdzieś jest przewód przełamany lub upalony.
Podczas ruszania kablami nie ma żadnych skoków w oporze.

nie udalo mi sie znaleźć innego zasilacza narazie ale trochę sie pobawiłem..
- przy temeraturze 60stopni stołu nie ma żadnych problemów (na krótką mete,powyżej 20min nie sprawdzałem)
- szybsze poruszenie podgrzanym stołem (>60stopni) również prowadzi do skoków w dół temperatury stołu (nawet o 20stopni) i czasami po jakimś czasie również pojawieniem sie def
- aby usunąć błąd def nie wystarczy reset płytki, no chyba że w pin termistora hotbedu wepne stary termistor od innego hotendu
Cosik pisze:ACENS MARS MPII550 (550W) 85+ - TACMARS-MPII550
A coś tańszego? :roll:

Re: Wyłączanie grzania w trakcie druku

: 18 maja 2018, 06:33
autor: Cosik
rafalrozek pisze: A coś tańszego? :roll:
Tańszego to ile? Ten kosztuje 100zł a ten chiński koło 50zł. Jeżeli chcesz żeby pomóc Ci poszukać to daj znać do ilu to jak będę miał chwilę to poszukam

Re: Wyłączanie grzania w trakcie druku

: 18 maja 2018, 10:18
autor: Tuchajbej
Stawiam na przewody. Wymień przewód zasilający stół i termistora, raczej termistora bo przy przewodzie stołu nie było by skokow.. Stoi, grzeje i wszystko jest ok. Rusza się i nie jest ok. Możliwe że gdzieś się złamał w środku i przy określonym położeniu coś nie działa jak powinno

Tapatalkniete z SGS7E więc nie czepiać się błędów.[emoji16]

Re: Wyłączanie grzania w trakcie druku

: 18 maja 2018, 10:20
autor: arkomania.pl
Witam,

Mała uwaga.
Gdy kupisz zasilacz ATX, to pamiętaj, że mimo tego co zapewnia producent, czyli obciążalność
nawet powyżej 16 i więcej amperów, to i tak w większości zasilaczy zastosowane są słabe kable
(często nie Cu). Sam ostatnio robiłem doświadczenie z zasilaczem ATX.
Podłączyłem MK3 (pobór około 10A) i na odcinku 7cm kabla był spadek 0.4V, kabel grzał się.
Kable nie były miedziane.
Wiadomo, że zasilacz zasilaczowi nie równy, ale warto o tym wiedzieć.



Zalecam podłączenie osobnymi dobrymi przewodami

Re: Wyłączanie grzania w trakcie druku

: 18 maja 2018, 13:09
autor: rafalrozek
Cosik pisze:
rafalrozek pisze: A coś tańszego? :roll:
Tańszego to ile? Ten kosztuje 100zł a ten chiński koło 50zł. Jeżeli chcesz żeby pomóc Ci poszukać to daj znać do ilu to jak będę miał chwilę to poszukam
Szukalbym czegoś do 100zl z przesyłką. I z w miarę sprawdzonego źródła bo gdyby się jednak okazało że to nie zasilacz to będę chciał go oddać.

Wątpię w tą teorie z kablami bo nie zawsze jak porusze stołem to się dzieje, ale czym dłużej drukarka stoi nagrzana tym większe prawdopodobieństwo :')

Re: Wyłączanie grzania w trakcie druku

: 18 maja 2018, 14:13
autor: Cosik
arkomania.pl pisze: Gdy kupisz zasilacz ATX, to pamiętaj, że mimo tego co zapewnia producent, czyli obciążalność
nawet powyżej 16 i więcej amperów, to i tak w większości zasilaczy zastosowane są słabe kable
(często nie Cu).
Dlatego mam połączonych ich X a nie po jednym, do stołu mam chyba spiętych 6 a do płyty głównej 4 albo 3 ;)
rafalrozek pisze: Szukalbym czegoś do 100zl z przesyłką.
http://allegro.pl/zasilacz-serwerowy-de ... 11410.html Natomiast to co polecałem jest po nawet 100zł, a na promocji z odbiorem w sklepie 9xzł. Z subskrypcje na sferisie można było dostać 10zł.

Re: Wyłączanie grzania w trakcie druku

: 25 maja 2018, 17:34
autor: rafalrozek
Cosik pisze:
http://allegro.pl/zasilacz-serwerowy-de ... 11410.html Natomiast to co polecałem jest po nawet 100zł, a na promocji z odbiorem w sklepie 9xzł. Z subskrypcje na sferisie można było dostać 10zł.
Wczoraj mi przyszedł ten zasilacz, godzina testów i.. Efekt ten sam.. Poza tym szybko się grzeje więc raczej wrócę do starego.
A więc rozpialem wszystkie kable, poruszalem i to kiedy jest def to jakas loteria dla mnie..czasem mogę się nimi bawić przez godzine i nic, czasem wystarczy walczyć drukowanie abczesem nawet te 5min będzie drukować.
W międzyczasie ekstruder przestał przepychac filament przez dysze.. Więc zacząłem go ręcznie przepychac i zaczął wychodzić jakoś bokami ehh. Trace siłę na tę drukarkę :(

Re: Wyłączanie grzania w trakcie druku

: 25 maja 2018, 19:07
autor: Cosik
Nie potrzebne go wykręcałeś :P wystarczyło dyszę na ciepło wykręcić. A skoro loteria w przewodach i wiesz że to one, to czemu ich nie wymieniłeś jeszcze?