Strona 1 z 1

CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 19 maja 2018, 08:18
autor: remus
Wczoraj doszło składam całość 183 dolary.

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 19 maja 2018, 08:50
autor: Artu
Ciekawym, co te 2,5W potrafi... :cool2:

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 19 maja 2018, 09:20
autor: Berg
fotka?

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 19 maja 2018, 09:37
autor: dragonn
PCB? Czytałem że dla robienia PCB lepiej kupić około 500mW z względu na mniejszy rozmiar plamki. Większe to podobno kilka osobnych diod wewnątrz jednej (coś jak diody RGB).

Wysłane z mojego K10000 przy użyciu Tapatalka

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 20 maja 2018, 13:55
autor: remus
Hej nie można edytować pierwszego posta?
Zrobię mini recenzję.
Laser wycina naklejki filc ale nic poważnego, świetnie graweruje.
Rama sztywna ale elektronika to porażka nawet nie ma enddtopów, silniki bez opisu bardzo małe momenty obrotowe.
Kupiłem już shileda i coś zarstruje

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 21 maja 2018, 10:45
autor: virgin71
Recenzja koniecznie! Sam chciałem sobie coś takiego kupić, ale 5,5W. Tylko co uda mi się tym przeciąć:D

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 21 maja 2018, 15:40
autor: Marcin.KnD
Ja od jakiegoś czasu mam moduł 2.5W i jakoś nikt się nie zainteresował :)

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 21 maja 2018, 17:46
autor: virgin71
To dawaj, pokazuj:)

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 28 sie 2018, 09:30
autor: Marcin.KnD
Sorki nie było mnie chwilę na forum.

https://r.tapatalk.com/shareLink?url=ht ... are_type=t

Laser działa. Ładnie graweruje na sklejce. Nie miałem jeszcze czasu zrobić nim czegoś bardziej zaawansowanego. Ale testy laminatem pokrytym czarną farbą są interesujące, będzie do PCB.

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 28 sie 2018, 09:32
autor: dragonn
u mnie już leży laser 2.3W i czeka na podłączenie. Pytanie jakich okularów ochronnych używasz?

Wysłane z mojego K10000 przy użyciu Tapatalka

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 28 sie 2018, 09:36
autor: Marcin.KnD
Kupiłem razem z laserem czerwone, wg opisu chronią przed pasmem w którym mieści się wiązka mojego lasera. Nie pamiętam dokładnie. Wiem że robiłem testy na Samym początku, skierowałem wiązkę na okulary (leżały na stole a nie na nosie [emoji3]) i wiązka się odbiła z tego co pamiętam.

Jak chcesz to wrzucę link

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 28 sie 2018, 09:43
autor: dragonn
Poprosiłbym, ja zamówiłem zielone które niby też chronią przed tym laser co zamówiłem ale mam duże wątpliwości co do skuteczności chińskich okularów. Jaką długość fali ma Twój laser?

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 28 sie 2018, 09:50
autor: Marcin.KnD
Laser ma mieć 2.5 W 450nm

Obrazek

A okulary od 190 do 540

Obrazek

1 zestaw Czerwony Niebieski Gogle Bezpieczeństwa Lasera Okulary 190nm do 540nm Laserowe okulary ochronne Z Velvet Box Darmowa Wysyłka
http://s.aliexpress.com/6BB3eaEn?fromSns=Kopiuj do schowka



Najlepiej sprawdzić tak jak pisałem, skieruj wiązkę na nie i zobaczysz

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 28 sie 2018, 09:50
autor: Marcin.KnD
Lasera już nie ma w tych pieniądzach

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 28 sie 2018, 09:57
autor: SanFable
Jakby ktoś z was ruszył temat robienia pcb to chętnie przeczytałbym odczucia ponieważ fajna sprawa byłaby jakbym miał wymienne karetki w swoim hevo, do druku i na laser, a to wszystko podłączane przez wtyczkę np dsub (gdzieś taki projekt widziałem)

mam frezarkę cnc i szczerze to się zawiodłem na oprogramowaniu, a dokładniej dodatku do eagle, który generuje gcode, może laser będzie lepszy?

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 28 sie 2018, 10:04
autor: dragonn
Ja laser wziąłem ten:
https://www.banggood.com/EleksMaker-LA0 ... rehouse=CN
a okulary te https://www.banggood.com/Red-Blue-viole ... ds=myorder
SanFable jeśli opcja z laserem mi nie wypali to mam drugi plan z rapidografem.

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 28 sie 2018, 10:21
autor: Marcin.KnD
Jeśli chodzi o PCB robiłem tak.

Laminat przeszlifować papierem ściernym, odtłuszczony. Czarna farba podkładowa.

Jako że laser jest u mnie na osobnym małym ploterze sterowanym przez CNC shield i grbl to robię tak.

Projekt eagle eksport do png, otwieram obraz w laser-grbl, program robi gcode i steruje laserem.

Po skończonym paleniu przemywamy i powinno wyjść gotowe do trawienia.

Nie trawiłem jeszcze ale ścieżki ładnie wyszły.

Jeśli chcesz używać na drukarce jako drugie narzędzie to chyba incscape ma plugin do repieter.

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 30 sie 2018, 17:57
autor: Zepco
Mam ten sam laser i te same okulary co @dragon. Skierowałem go na okulary i wypaliłem dziurę :D

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 30 sie 2018, 18:02
autor: dragonn
Zepco pisze:Mam ten sam laser i te same okulary co @dragon. Skierowałem go na okulary i wypaliłem dziurę :D
Bo to jest kwestia czy okulary mają pochłaniać czy odbijać. Jeśli okulary są pochłaniające to oczywiste jest że ta energia gdzieś się musi wytrącić. Pytanie jest bardziej, ile światła lasera przechodziło przez okulary zanim zrobił dziurę?
Ja testowałem dwa rodzaje szybek do spawania, przez szklane trochę światła przechodziło (ale zdecydowanie nie miało energii już żeby coś zrobić na pudełku z plastiku które był za nim. Druga szybka nie była z szkła ale z jakieś czarnego tworzywa sztucznego i przez nią nie było widać nic światła lasera ale laser zaczął robić w niej dziurę.

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 30 sie 2018, 23:08
autor: Zepco
Pewnie masz rację, ale nie mam drugich okularów, żeby się temu przyglądać, a wzrok jest dla mnie bardzo ważny.

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 30 sie 2018, 23:44
autor: dragonn
Zepco pisze:Pewnie masz rację, ale nie mam drugich okularów, żeby się temu przyglądać, a wzrok jest dla mnie bardzo ważny.
Wiadomo, nie ma co ryzykować. Moje testy dotychczas to było tylko odpalanie przez kamerkę USB zdalnie wszystkiego w zamkniętym pokoju.

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 31 sie 2018, 02:07
autor: mikun
Witam Kolegów !
Ponad rok temu zamówiłem sobie laser 3,5W i próbowałem go ożenić z drukarką GATE ale zbyt wolne PWM wentylatorów nie nadawało się do sterowania mocą lasera. Wkurzyłem się i zrobiłem ramę od zera. Pole robocze 450mm x 290mm sterowanie Arduino UNO z nakładką CNC Shield i oczywiście GRBL na pokładzie. Laser służy mi do wycinania w XPS daje radę przeciąć 100mm grubości materiał, do grawerowania w drewnie oraz do wycinania naklejek z folii oracal.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Trochę filmików


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=ehkO0cmxttU

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=vWv_vWJWoE4

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=iPfkzmxS-gU

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=fdhQfKLIDM0

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=KHtLSB85gMg

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 01 wrz 2018, 17:40
autor: spec
Bardzo fajna maszynka. Rolki drukowałeś? Masz może plany elementów akrylowych?

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 01 wrz 2018, 19:33
autor: SanFable
https://youtu.be/r3V5PzTDP7E

Ciekawostka, że samo odbijanie wiązki lasera przez tanie okulary to niestety nie wszystko.

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 01 wrz 2018, 22:05
autor: dragonn
A widzisz, widziałem to ale z tego co gościu mówi dotyczy to tylko zielonych laserów, mój jest niebieski.

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 02 wrz 2018, 17:41
autor: SanFable
Kurde no, przekonujecie mnie coraz bardziej :v

generalnie potrzebuję robić tylko płytki PCB, ponieważ frezarka to za dużo zabawy aby cokolwiek sensownego wyszło

czy 500mW starczy do usunięcia czarnej farby z laminatu? inne zastosowania praktycznie mnie nie interesują

kolejna sprawa czy faktycznie dokładać do hevo, bawić się w moduły czy złożyć prostą konstrukcję za parę stówek (w końcu to 2 silniki, jakaś rama i tyle)

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 02 wrz 2018, 17:51
autor: dragonn
Zobacz jeszcze tu https://youtu.be/ILnc-7I0zQA to też jest ciekawa opcja. A ja dokładam do HEVO, po to właśnie kombinowałem z wygodnym przepinaniem kabli od głowic żeby takie rzeczy robić

Wysłane z mojego K10000 przy użyciu Tapatalka

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 02 wrz 2018, 18:36
autor: Marcin.KnD
Wg mnie lepiej złożyć prostą ramę. Ale 500mW może być malo

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 02 wrz 2018, 19:03
autor: SanFable
Widziałem nawet adaptery do hevo, gdzie koszyk na laser ma uchwyt jak e3d no i właśnie:

ja nie mam ogarniętych kabli i wtyczki na szybki plug&play
mam titana aero :v

odnośnie frezowania to mam frezarkę rootcnc 3 lite i stwierdzam, że to nie to z kilku powodów:

wrzeciono 500w do pcb się nie nadaje, ok 10k rpm to za mało aby miedz nie była postrzępiona
wtyczka do eagle robiąca gcode, masakra, bida straszna
połamałem kilka frezów, doszedłem do tego, że vbity to must have, ale wciąż za mało obrotów, zamontowałem dremela i frezuje, ale za głośno, za dużo śmieci, wizja wytrawienia płytki wydaje się być lepsza

dlaczego lasery 2.5w kosztują teraz 60$....

tak samo z okularami, chciałbym optymalnie dobre jakieś do 50zł, nie ma, albo za 2$ albo za worek monet xD


raczej ogarnę coś na profilach alu 2020 bo mam nakrętki, coś dodrukuję i gitara, nie musi być mocne bo kompletnie nie będzie sił jak w cnc

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 02 wrz 2018, 19:09
autor: Marcin.KnD
Ja zrobiłem ramę z odpadów mdf.

Nie wiem dlaczego lasery poszły w górę. Mi się udało wyrwać za 40$.

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 02 wrz 2018, 19:26
autor: mcxmcx
Co do okularów, wystarczy zabudować i kamerka.

Pewne na 100% i najtaniej.

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 02 wrz 2018, 19:30
autor: SanFable
jak zdalnie ustawisz odległość lasera od materiału?

a tak ogólnie to czy macie jakiś sprawdzony patent na ustawienie "ostrości"? żeby za długo nie świecić?

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 02 wrz 2018, 19:37
autor: dragonn
Mój laser ma przycisk który mogę go włączyć w "low power" a jak instalujesz go w drukarce to możesz ustawiać wysokością stołu :D.

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 02 wrz 2018, 19:39
autor: mcxmcx
Dokładnie


Poza tym chyba można wrzucić kamerkę za $3 do podglądu...

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 03 wrz 2018, 09:07
autor: spec
Ja kiedyś planowałem zrobić prostą oś Z do regulacji wysokości i obsługiwać wszystko przez kamerę. Całość można zamknąć np. w starej szafce aby zminimalizować maksymalnie ryzyko.

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 21 wrz 2018, 22:26
autor: dragonn
Doszły do mnie w tym tygodniu okulary, dokładnie takie
https://www.banggood.com/Red-Blue-viole ... 55972.html
a laser mam ten
https://www.banggood.com/EleksMaker-LA0 ... 05563.html
Zamówiłem dwie sztuki i zrobiłem mały test. Efekt skierowania lasera na nie był taki:
Screenshot_20180921-221123.png
To co widzicie to zrzut z kamerki USB co widziała po przejściu przez okulary na kawałku tektury.
Samej tekturze absolutnie nic się nie stało a plastik okularów zaczął się topi i po chwili zablokował prawie całe światło. Ale to co przechodzi przynajmniej na kamerce nadal wygląda na dość jasne pomimo że rozproszone.
IMG_20180921_222154.jpg
A to powstało na samych okularach. Zdecydowanie większość mocy pochłaniają ale nie wiem, jakoś i tak nie jestem przekonany :D, zostanę przy kamerce i regulacji po osi Z. Jutro planuje w końcu zamocować do drukarki.

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 21 wrz 2018, 23:39
autor: SanFable
Nie wiem czy jakiekolwiek okulary powstrzymają tak mocny laser jak jest skierowany bezpośrednio w nie, myślę, że tu głównie chłodzi o filtrację refleksów, które również są szkodliwe


Zamówiłem dokładnie taki sam laser, ale okulary niby lepsze na banggood takie zielone ciemniejsze. Jeszcze nie przyszło.


Myślę że w trybie low power w okularach można czuć się bezpiecznym (nie kierując bezpośrednio wiązki na okulary i ograniczyć refleksy) i to będzie jedyny mój kontakt z wiązka lasera na żywo, wszystko inne przez kamerkę i zdalnie przez octoprint.


Tylko nigdzie nie znalazłem uchwytu na laser do hevo mając Titan aero, najlepiej wg mnie byłoby przyczepić laser na śruby z tyłu (przy napisaniu pasków) tak jak wiele chłodzeń jest montowanych

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 21 wrz 2018, 23:54
autor: dragonn
SanFable pisze:Nie wiem czy jakiekolwiek okulary powstrzymają tak mocny laser jak jest skierowany bezpośrednio w nie, myślę, że tu głównie chłodzi o filtrację refleksów, które również są szkodliwe


Zamówiłem dokładnie taki sam laser, ale okulary niby lepsze na banggood takie zielone ciemniejsze. Jeszcze nie przyszło.


Myślę że w trybie low power w okularach można czuć się bezpiecznym (nie kierując bezpośrednio wiązki na okulary i ograniczyć refleksy) i to będzie jedyny mój kontakt z wiązka lasera na żywo, wszystko inne przez kamerkę i zdalnie przez octoprint.
No na pewno główny zadaniem tych okularów jest ochrona przed refleksami, zdaje sobie z tego sprawę i zrobię chyba tak jak Ty. Co do montażu to nie rozumiem problemu :D, przecież po to w Hevo jest mocowanie głowicy odzielone od karetki X. U mnie to wygląda tak:
IMG_20180921_235127.jpg
Najlepiej jak się ma głowicę całą odpinaną na jakieś wtyczce.

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 22 wrz 2018, 09:18
autor: SanFable
No w sumie prawda, po to ta jedna śruba jest, aby z niej korzystać, tylko trzeba będzie coś modzić z plastikami od titana aero żeby było miejsce na wtyczkę

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 22 wrz 2018, 23:23
autor: dragonn
Używacie ktoś sterowania PWM laserem?
Odnoszę wrażenie że jak mam podpięte sterowanie PWM to wentylator się nie odpala, chyba że on ma takie opóźnienie czy coś.
W każdym razie przylutowałem go na stałe pod zasilanie 12V

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 23 wrz 2018, 11:15
autor: spec
Może za mało Hz?

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 23 wrz 2018, 11:18
autor: dragonn
500 dałem, ile u siebie macie?

Wysłane z mojego K10000 przy użyciu Tapatalka

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 14 paź 2018, 13:36
autor: dragonn
Kilka pytań:
- z jaką szybkością grawejucie/wypalacie zazwyczaj?
- czy to normalne że w trakcie wypalania tak jak by moc lasera flutktowała? Przez to przy prędkościach rzędu 20mm/s są dziury w scieżkach, odpaliłem teraz na 4mm/s.

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 14 paź 2018, 20:21
autor: dragonn
IMG_0200.JPG
IMG_0201.JPG
IMG_0202.JPG
IMG_0203.JPG
IMG_0204.JPG
F*** yeah! :lol: :lol: :lol:
Może nie wyszło idealnie, ale jak na pierwszą próbą jest zajebiście :D i wszystkie artefakty które widać wynikają tylko i wyłączanie z tego że było to robione w trybie rasterowania. Próbowałem ogarnąć flatcam ale on nie ogarnia obszarów które ma 'wymalować', jak użyłem opcji paint to jedyne co robił to zaczął pożerać ogromne ilości pamięci RAM :roll:

Ale mam już pewien szatański plan jak zmusić S3D do wygrawerowania mi płytki :twisted: :twisted:.
Co do samej metody - użyłem jakieś zwykłej czarnej farby w spray który miałem pod ręką, pomalowałem płytkę. To pod laser, następnie umyłem używają szczotki plastikowej żeby zmyć tam gdzie nie ma być i to wrzuciłem do chlorku żelaza ;p.

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 14 paź 2018, 20:39
autor: jagus
No i super wyszło jak na pierwszy raz ja używałem do tego zwykłej taśmy izolacyjne czarnej lepiej wypala laser nawet taki 500mw naklejalem na plytke wypalalem i odklejalem bez babraniny z farbami

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 15 paź 2018, 13:34
autor: dragonn
Z taśmą też myślałem ale nie jestem przekonany czy bardzo wąskie ścieżki wyjdą, wydaje mi się że farba daje większą precyzję.
Płytką miała w paru miejscach zwarcia ale trochę pocięcia skalpelem i puszczenia paru amper przez zwarte ścieżki i chyba nawet się uda poskładać cały projekt na tym :D.

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 15 paź 2018, 18:29
autor: SanFable
A ja mam pytanie odnośnie płytki, czy da się jakoś uniknąć tego pixelowania ścieżek? Ukośne ścieżki są brzydko kwadracikami wykończone...

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 15 paź 2018, 18:34
autor: dragonn
SanFable pisze:A ja mam pytanie odnośnie płytki, czy da się jakoś uniknąć tego pixelowania ścieżek? Ukośne ścieżki są brzydko kwadracikami wykończone...
Moim zdaniem da się tego uniknąć tylko trzeba przygotować g-code tak żeby laser leciał wektorowo a nie rasterowo. Niestety jeszcze nie udało mi się to zrobić, ale jestem na dobrej drodze żeby wygernować z SVG z Eagla plik STL który potnę w S3D i tak przerobię g-code żeby to uruchamiało laser zamiast ekstudera. Gdyby tylko ten głupi Eagle normalnie robił otwory w padach a nie je zalewał przy eksporcie ścieżek...... :thumbdown:

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 18 paź 2018, 22:58
autor: SanFable
Zrobiłem mały research przed robotą,

Czy próbowaliście może generować (koniecznie) gcode np. z obrazka, a następnie to wrzucić do octoprinta, aby smoothieware przyjęło :v?

bo z apek, na które się natknąłem to jedynie laser grbl, gdzie dostaję .nc do grbla, a nie smoothie...


apropos pixelowych płytek pcb, trzeba będzie spróbować eagle->.svg->gcode, jest plugin do eagle co zrobi wektorowy obraz w .svg no i to można dać do gcode

tutaj wycinek z przykładowymi apkami do smoothie, możliwe, że jutro coś będę kombinować
http://smoothieware.org/software

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 18 paź 2018, 23:06
autor: dragonn
właśnie tak próbowałem, ale nie wiem jak zrobić dobrze z svg gcode. Wtyczki do inkscape są albo wektorowe czyli robi tylko obrys albo rasterowe czyli leci wszystko liniami. A najlepiej by było połączone to tak jak normalnie drukujesz w 3D. Dlatego też chcę przerobić SVG na STL i przepuścić to przez slicer.
Co do smothieware to Ci nie pomogę, ale najprościej nie możesz sterować laserem jak wentylatorem? Tak robią na Marlinie i tak czasem robię na Duet chociaż ma on wbudowany tryb lasera ale wymaga on inne formy kodu. Ale dziś wpadłem na to https://github.com/keyz182/inkscape-las ... /tree/duet która generuje kod kompatybilny z trybem lasera w Duet. Podobno to poprawia efekty uzyskane bo włączanie i wyłączanie lasera jest bardziej precyzyjne.

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 18 paź 2018, 23:52
autor: Marcin.KnD
W lasergrbl jest opcja raster + Vector

Ja nie miałem czasu robić testów

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 18 paź 2018, 23:59
autor: dragonn
O ciekawe, nie znałem. Hmmm dziwny g-code to generuje, jeszcze takiego nie widziałem.

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 19 paź 2018, 02:59
autor: Marcin.KnD
Najpierw robi raster a potem leci obrys wektorami. Dawno lasera nie odpalałem muszę się pobawić, przesmarować bo mi coś ucieka i przykładowo kwadrat jest kopnięty.

Ale soft fajny. Prosty a dobrze robi

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 19 paź 2018, 21:41
autor: SanFable
Miałem dzisiaj dzień roboczy z drukarką i laserem to opiszę swoje odczucia/spostrzeżenia

płytka RE-ARM i smoothieware znowu mocno na plus, wciąż mogę polecać z całego serca, do obsługi lasera wystarczyło wkleić kilka linijek do konfigu z tej strony
http://smoothieware.org/laser

z ważnych opcji
laser_module_pwm_pin 2.5 jest to trzeci mosfet na rampsie (1 mam hotend 2 mam chłodzenie i 3 laser)

laser_module_ttl_pin 1.30 u siebie ustawiłem 1.18, jest to D4 na rampsie(jak jest gniazdo gdzie jest bltouch podpięty- servo na początku tego headera to 1.18 jest na końcu)

i w zasadzie tyle, warto wspomnieć o tym, że jak TTL miałem gdzie indziej podpięty (obok bltoucha) to laser ciągle był włączony gdy włączałem drukarkę.

Natomiast gdy piny już się zgadzały to zachowanie jest takie jak na stronie powyżej, czyli:

G0 .... zwykły ruch głowicą
G1 .... ruch z włączonym laserem

wiadomo, do tego parametr S jeżeli chodzi o moc lasera i prędkość

bardzo prosto to wygląda, obbadałem program Visicut i powiedziałbym, że ujdzie, da się wybrać smoothieboard więc gcode jest zgodny, wrzucasz coś i generuje, jako, że to jest normalny gcode to octoprint chętnie to akceptuje i hostuje drukarce, dużo się nie pobawiłem, ale kwadrat zrobiłem ;)

Odczucia do lasera?
Według mnie laser musi mieć elektronikę z przyciskiem trybu low power oraz TTL. Bez TTL nie wiem jak miałbym się bawić w sterowanie, a odnośnie trybu low power, w okularach ledwo widać plamkę lasera i mógłbym się zastanawiać, czy ten tryb jest jakkolwiek szkodliwy, w porównaniu do odblasków podczas pracy lasera to w tym trybie nie stwierdziłem szkodliwych odblasków. Czuję się bezpiecznie ustawiając ostrość w okularach.

No i najważniejsze odczucie- to nie jest zabawka, ma to moc (takie mam wrażenie w porównaniu do "zabawki" wrzeciona 500w) i warto zachować szczególną ostrożność.

Na przykład:
miałem sytuację, gdzie dałem w octoprincie zatrzymanie "wydruku" i poszedłem do salki z laserem, wbijam, a tu on działa bo jakaś odpalona zakładka w chrome zlaggowała lapka i zatrzymanie nie doszło, na szczęście miałem okulary to tył zwrot i tyle :)

okulary kupiłem lepsze na banggood (chyba linkowałem wcześniej za około 8$) i jeżeli chodzi o odczucia odnośnie okularów to spoko, myślę, że działają (póki co widzę co piszę xD), ALE nie osłaniają oczu od dołu, a odblaski są dosłownie wszędzie więc odradzam patrzeć jak to się "laseruje", kamerka wystarcza.

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 19 paź 2018, 22:00
autor: dragonn
SanFable pisze: obbadałem program Visicut i powiedziałbym, że ujdzie, da się wybrać smoothieboard więc gcode jest zgodny,
Możesz krótko opisać jak skonfigurowałeś program? Nie umiem znaleźć w nim jak co wybrać a obstawiam że Duet złapie tez kod dla smoothie bez problemu

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 19 paź 2018, 22:23
autor: SanFable
dragonn pisze:
SanFable pisze: obbadałem program Visicut i powiedziałbym, że ujdzie, da się wybrać smoothieboard więc gcode jest zgodny,
Możesz krótko opisać jak skonfigurowałeś program? Nie umiem znaleźć w nim jak co wybrać a obstawiam że Duet złapie tez kod dla smoothie bez problemu

Odpalasz

Options->laser cutters->+->smoothie board->pierwsze upload method na file oraz na dole tej listy masz pozycję path to save exported gcode, wpisujesz tam ścieżkę np do pulpitu. Od teraz gcode generuje się na pulpicie (ale ustaw w tym pierwszym widoku laser cutter na ostatnim miejscu pojawi się smoothie board) i szczerze mówiąc więcej nie ogarnąłem poza wrzuceniem jpg z kwadratem, jakbyś ogarnął jak sensownie PCB na tym zrobić to się pochwal :)

A no i jak dodasz coś to moc lasera ustawiasz 0.0-1.0 (ale nie wiem dlaczego w gcode to jest 0.00-0.01) i prędkość 0-100%, 100% to 1600 chyba

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 23 paź 2018, 22:52
autor: SanFable
Uwaga uwaga, siadłem w domu na sucho i prawdopodobnie jest przełom, na dniach będę testować


Dlaczego stronę wcześniej płytka była rozpixelowana? ponieważ prawdopodobnie np z eagle był wyexportowany png, który wpadł do jakiegoś "slicera" i musiał zostać zmniejszony aby płytka miała faktyczny wymiar i już na etapie zmniejszania obrazu (w visicut) byłem w stanie zaobserwować te pixele.


Znalazłem prawdopodobnie sposób na "laserowanie" gładkich ścieżek, zaokrągleń padów itd.


Oto co trzeba zrobić:

Mamy płytkę w eagle, dajemy export->DXF

visicut łyka dxf'a bez zająknięcia, ale jest problem, potrzebujemy "odwrócić kolory" dxfa, aby ścieżki zostały, a z reszty farba została zdjęta
jak to zrobić? znalazłem :D

po wrzuceniu dxf'a na prawo mamy do wyboru w zakładce Mapping jak ma być interpretowany plik, który wrzuciliśmy.

i tutaj znalazłem dwie opcje, jeszcze nie wiem która jest lepsza, od razu powiem, że zauważyłem, że eagle exportuje dxfa wraz z kolorami (np pady zielone, ścieżki czerwone) co może być błędogenne (o tym zaraz)

w zakładce Mapping interesują nas dwie opcje:

- engrave everything
- engrave 3d everything

wybieramy pierwszą, klikamy trybik obok, ustawiamy resolution na 1000, klikamy invert i klikamy save
Nasza powierzchnia do laserowania powinna już wyglądać dobrze- czyli laserujemy otoczenie, a np pady, czy łączenia zostają no i własnie o tych połączeniach padów teraz trzeba napisać, w moim przypadku nie zostały one w 100% odkryte przed laserowaniem, zrobiła się drobna kaszka, aby to naprawić klikamy trybik i ustawiamy default dithering algorithm na Average Dithering i już powinno być gotowe do laserowania


druga opcja zauważyłem, że bardziej wygładza zaokrąglone krawędzie padów od pierwszej, ale "kaszka" na ścieżkach jest dalej dostępna, nie ma opcji "dithering algorithm", tak więc ustawiamy invert, dpi na 1000 oraz jesteśmy zmuszeni suwakiem lekko w lewo aby całkowicie nie było widać pokrycia ścieżki, całość zrobiła się przez to lekko szara, nie wiem jak to wpłynie na laserowanie, do sprawdzenia...



Myślę, że tym sposobem uda się wytwarzać piękne płytki, tylko trzeba jeszcze ogarnąć, czy da się zmusić eagle do wyrzucenia czarno-białego dxf'a i będzie cudownie.


Nie mam pojęcia jeszcze jak rozdzielczość 1000dpi wpłynęła na prędkość laserowania oraz jaka powinna być prędkość oraz moc lasera aby to sprawnie szło, patrząc po gcode to 1000dpi jest dwa razy dłuższe/większe niż 500dpi, ale to i tak trzeba wyczuć sprzęt ;)

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 23 paź 2018, 23:12
autor: dragonn
Ja robiłem to z dxf ale nie znałem visicut i robiłem to inkspacem który właśnie to robił tylko rasterem. Cieszy mnie że działa z visicut, jeszcze nie miałem okazji sprawdzić :D.

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 24 paź 2018, 21:34
autor: SanFable
Miałem możliwość dzisiaj testować i takie wnioski:

W eagle najzwyczajniej w świecie zmienia się kolory warstw na czarny, odhacza rzeczy typu nazwy elementów itd. I wtedy export do dxf jest idealnie taki jak potrzeba

do laserowania pcb należy używać opcji engrave everything, dpi wystarczy 500, płytka wygląda świetnie, żadnych pixeli,

jeszcze nie ogarnąłem jak pozbyć się tego nalotu, gdy użyłem wody+ręcznika papierowego to niestety udawało mi się zetrzeć warstwę farby, na filmie widziałem jak gościu użył IPA i pięknie zeszło, u mnie była masa wylana i oddzielałem tylko ścieżki i tam mógł być problem, kiedyś to ogarnę. Ogólnie efekt spoko.

engrave 3d everything służy do grawerowania w odcieniach szarości, czyli jakieś obrazki w drewnie itd...

Jeszcze nie widziałem efektu końcowego, ale graweruje świetnie i efekt powinien być świetny ;)

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 24 paź 2018, 21:42
autor: dragonn
SanFable pisze: jeszcze nie ogarnąłem jak pozbyć się tego nalotu, gdy użyłem wody+ręcznika papierowego to niestety udawało mi się zetrzeć warstwę farby, na filmie widziałem jak gościu użył IPA i pięknie zeszło, u mnie była masa wylana i oddzielałem tylko ścieżki i tam mógł być problem, kiedyś to ogarnę. Ogólnie efekt spoko.
Coś słaba farbę masz albo słabo oczyściłeś PCB przed nałożeniem bo ja płytkę czyściłem z nalotu wodą + szczotka do rąk (plastikowa).

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 24 paź 2018, 21:54
autor: SanFable
Płytka przed malowaniem odtłuszczona

Prawda, spray mogę mieć słaby bo kupiłem jakiś "inny" niż zwykle i to jeszcze za 17zł....

kiedyś przetestuję szczotkę/szczoteczkę do zębów, kolejna sprawa, że trudniej usunąć nalot z szczeliny o szerokości plamki lasera, jeżeli chodzi o szerokość ścieżek/dokładność to jestem zadowolony, rozstaw atmega328 w tqfp32 ogarnia i tyle mi wystarczy ;)

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 26 paź 2018, 12:00
autor: Marek_Sp
Nikt nie próbował wypalać miedzi ? Temat ciekawy w drugiej kolejności do testowania

Wysłane z mojego K6000 Pro przy użyciu Tapatalka

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 26 paź 2018, 12:02
autor: dragonn
Marek_Sp pisze:Nikt nie próbował wypalać miedzi ? Temat ciekawy w drugiej kolejności do testowania

Wysłane z mojego K6000 Pro przy użyciu Tapatalka
Ło panie.... zapomnij, nawet 100W laser Ci nie ruszy miedzi a co dopiero taka zabawka na diodzie laserowej.

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 26 paź 2018, 12:10
autor: tig33r
Do miedzi to chyba łatwiej małe wrzeciono założyć i frezować

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 26 paź 2018, 12:32
autor: Marek_Sp
Ogladalem gdzieś na FB i gościł laminat grawerowal, takie druki robię zelazkowa a poczekam na dalszy rozwój bo temat ciekawy. Trochę czasu zajmuje zabawa z zelazkiem ( przerobiony laminator).

Wysłane z mojego K6000 Pro przy użyciu Tapatalka

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 26 paź 2018, 12:43
autor: dragonn
laminat nie odprowadza tak ciepła jak miedź, też grawerowałem już jakieś drzewo.

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 30 paź 2018, 18:27
autor: SanFable
No i się udało :D

Laser ustawiony był na 95% tym razem, ścieżki robiłem 0,5mm no i oto efekt.

Po laserowaniu (15minut jedna sztuka) wziąłem.... zwykły pędzelek i wytrzepałem do takiego stanu, gotowe do trawienia, niezły porn...


po maksymalnie rozsądnym zbliżeniu widać drobne pixele, zawsze można ustawić jeszcze 1000dpi, ale już i tak jest dobrze na 500dpi ;)

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 11 lis 2018, 13:29
autor: dragonn
SanFable znasz jakiś sposób żeby zmusić Eagla żeby DXF zawierały również otwory w padach dla THT, znacznie to ułatwia wiercenie :/

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 11 lis 2018, 14:35
autor: SanFable
dragonn pisze:SanFable znasz jakiś sposób żeby zmusić Eagla żeby DXF zawierały również otwory w padach dla THT, znacznie to ułatwia wiercenie :/
Zajrzałem do opcji i faktycznie jest z tym problem, ale ja sobie radzę z tym poprzez nabicie środka czymś ostrym, np gwoździem i wtedy dosyć dobrze idzie.


btw, sprawdziłem jak u mnie wychodzi laserowanie gradientu biały-czarny, wyszedł cały czarny :oops:
a moc ustawiłem od 0% do 100% i widziałem to w gcode.

jedyna opcja, jaka może to powodować to zła częstotliwość

#laser_module_pwm_period 20 # this sets the pwm frequency as the period in microseconds


ile tu powinno być? :smile2:

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 11 lis 2018, 15:52
autor: dragonn
SanFable pisze:
dragonn pisze:SanFable znasz jakiś sposób żeby zmusić Eagla żeby DXF zawierały również otwory w padach dla THT, znacznie to ułatwia wiercenie :/
Zajrzałem do opcji i faktycznie jest z tym problem, ale ja sobie radzę z tym poprzez nabicie środka czymś ostrym, np gwoździem i wtedy dosyć dobrze idzie.


btw, sprawdziłem jak u mnie wychodzi laserowanie gradientu biały-czarny, wyszedł cały czarny :oops:
a moc ustawiłem od 0% do 100% i widziałem to w gcode.

jedyna opcja, jaka może to powodować to zła częstotliwość

#laser_module_pwm_period 20 # this sets the pwm frequency as the period in microseconds


ile tu powinno być? :smile2:
50Hz? No to mało, u siebie mam 1kHz.
BTW coś robię źle z tym visicut. Możesz wrzucić mi g-code które Ci działało?
Bo nie wiem czy problem jest z tym że Duet nie lubi g-code dla smoothie czy samym programem coś źle generuję.
Wypala mi po prostu prostokąt :| o rozmiarze płytki.
BTW2 mierzył ktoś faktycznie pobór prądu lasera? Przetwornica 5A ledwo mi wyrabia :roll: , no ale z niej jeszcze ciągną trzy wentylatory

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 11 lis 2018, 23:53
autor: SanFable
Wybacz, że tak późno :piwo:


Załączam gcode "laserujący" połowę płytki, którą pokazywałem na zdjęciach wyżej, rozmiar 3cm x 2.1cm, po wygenerowaniu przez visicut nic więcej nie robię z gcode, a powinienem np prąd i silniki wyłączyć.

Jedyne zastrzeżenie co mam a niekoniecznie pisałem, pcb projektuję w lustrzanym odbiciu (na warstwie top), żeby wylaserowały się dobrze :smile2:


jeżeli chodzi o zasilanie lasera, w smoothieware zalecali podłączyć do czegos czym można sterować no i ja to mam podłączone do trzeciego mosfetu na RAMPSie i pięknie wszystko wyrabia i działa (G0 to jest ruch bez lasera, G1 to jest ruch z laserem opcjonalnie z parametrem mocy tego lasera). Zasilacz dają chyba 2.5A do niego.


tak zaglądając w gcode, M3/M5 nie potrzebne, G21 G90 nie jestem pewny czy wywalałem

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 12 lis 2018, 23:22
autor: dragonn
IMG_20181112_230900.jpg
tenor (1).gif

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 12 lis 2018, 23:38
autor: Pajacyk0v
To teraz zamiast babrać się żelazkiem już wiem do kogo uderzać po pcb :]

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 14 lis 2018, 13:53
autor: SanFable
Mam pytanie, czy plamka lasera w trybie niskiej mocy wygląda jak na obrazkach czy coś mam przesunięte w optyce? ;/

widać plamkę okrągłą, ale od niej idzie jakiś pasek...

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 14 lis 2018, 14:00
autor: dragonn
Moja wygląda identycznie, podobno to wynika z tego że lasery powyżej 500mW to tak naprawdę kilka osobnych diod w środku i nie da się tego idealnie ustawić. Ale jak widać nie powoduje to problemu przy wypalaniu farby, wydaje mi się że moc która jest poza obszarem plamki jest dość niska dlatego nie rusza to farby.

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 14 lis 2018, 14:15
autor: SanFable
A ja właśnie gdzieś słyszałem/czytałem, że lasery powyżej jakoś 2,5w to już wiele diod. Chociaż mnie uspokoiłeś, albo obaj mamy "trzepnięte" lasery xD

W sumie ciekaw jestem jak sobie radzi 500mW z farbą, bo jeżeli podobnie to powinno być lepsze do pcb ze względu na bardzo mała plamkę i ścieżki wtedy mogłyby wychodzić cieńsze.

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 14 lis 2018, 14:21
autor: dragonn
Jak dla mnie mi to wystarczy :D
Ale możesz sobie zobaczyć tu https://youtu.be/gm5P74vcB84 i tu https://www.youtube.com/watch?v=1hFNj86L7sk

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 14 lis 2018, 18:31
autor: dragonn
IMG_20181114_180018.jpg
IMG_20181114_180853.jpg
xj3w8.jpg

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 14 lis 2018, 18:37
autor: SanFable
Właśnie, nie wiem czy pisałem, po trawieniu należy ściągnąć farbę i suche, umyte płytki kładę na papier toaletowy i zalewam IPA (żeby była warstwa ale się nie wylalo), po 5ciu minutach biorę papier toaletowy i wycieram farbę, schodzi bardzo fajnie, poprzez "tarcie"

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 14 lis 2018, 18:39
autor: dragonn
A to ja się nie fatyguje, biorę trochę acetonu na chusteczkę i ścieram chusteczką, chwila tarcia i schodzi.

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 05 gru 2018, 20:03
autor: Marcin.KnD
ja mam laser na grbl i się bawię, marazie mam problem z usunięciem tego wypalonego, i chyba zwykła woda wystarczy

nie mogę tylko znaleźć dobrej metody esportu pliku. bo ja steruje laser probramem LaserGRBL.

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 07 gru 2018, 10:37
autor: Marcin.KnD
po wszytkich zabawach zauwązyłem jak dla mnie najlepsze efekty otrzymuję gdy wyeksportuję eagle do PNG w 2400DPI, a potem przez LaserGRBL dam vectorize 20DPMM.

mozna tym sposobem nawet otwory z drill aid wyrzucić.

drugą opcją jest samo vectorize wtedy robi same ściażki bez wypalania przerw miedzy nimi, ale twtedy izolacja jest na grubość kopki co nie dokońca jest bezpieczne

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 08 gru 2018, 18:48
autor: Marcin.KnD
Efekty mojego "laserowania" programem LaserGrbl.

Zauważyłem że pozostałości palenia dobrze zmyć "niechcianą" wodą po goleniu.

20 Linii na mm. Moja maszyna więcej nie wyciągnie.

Takie same efekty mam z Visicut,

Niedoskonałości poprawię pisakiem.

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 08 gru 2018, 19:17
autor: SanFable
Coś troszkę skopaleś, mi płytki wychodzą perfekcyjne- chodzi mi o twoje nadgryzione pady, dlaczego takie wychodzą?

Odnośnie ścieżek, ścieżki muszą być ciut grubsze żeby nie "znikły".

I ja wyczesuje pozostałości pędzelkiem, świetnie czyści


Edit
PROTIP
Jak ustawić najmniejsza plamke lasera?
Polecam telefonem z odpalonym aparatem zrobić zbliżenie na plamke i można bardzo dokładnie zrobić najmniejsza

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 08 gru 2018, 20:32
autor: Marcin.KnD
Przypuszczam że przy zmywaniu pozostałości się tak porobiło.

Wrzuć zdjęcie zaraz po paleniu. U mnie to tak wygląda i na sucho nie wydaje mi się żeby to było dobrze trawione. Dlatego szukam jakiegoś rozwiązania żeby ładnie domyć, nie zmywając tego co ma zostać. Zauważ że laminat jest taki ciemniejszy, dopiero po przemyciu jest błyszczący, ale właśnie tutaj pojawia się problem nadgryzionych padów. Tym razem poprawię ja pisakiem. Ale muszę nadal eksperymentować

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 08 gru 2018, 20:36
autor: dragonn
Marcin.KnD pisze:Przypuszczam że przy zmywaniu pozostałości się tak porobiło.
Dlatego nie zmywaj jakaś wodą po goleniu bo ona ma na pewno alkochol w sobie. Zwykłą gąbka + woda z mydłem

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 08 gru 2018, 20:48
autor: Marcin.KnD
Zmyte sam wodą jest takie

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 08 gru 2018, 20:54
autor: dragonn
Wygląda zdecydowanie lepiej :P, czyż nie?

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 08 gru 2018, 20:55
autor: Marcin.KnD
Ale boje się że nie wytrawi tego bo nie jest do końca czyste

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 08 gru 2018, 21:00
autor: dragonn
Marcin.KnD pisze:Ale boje się że nie wytrawi tego bo nie jest do końca czyste
Daje radę, potrzyj jeszcze trochę szczotką plastikową albo gąbką kuchenną. Nic więcej nie trzeba, zobacz jak mi wychodziło trawienie.

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 09 gru 2018, 10:41
autor: SanFable
Mam tylko jedną fotkę świeżo po laserowaniu i taka płytkę pędzelkiem na sucho wszystko (popiół) ładnie schodzi i to wrzucam prosto do trawienia, żadna warstwa się nie robi, wszystko ładnie się trawi

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 13 gru 2018, 12:06
autor: Marcin.KnD
No to teraz to jest płytka. :clap: :yahoo:

Na marginesie mogę powiedzieć że zauważyłem że dobrze podczas trawienia szczoteczką do zębów przecierać i wyciągać ten popiół. Lepiej trawi.

Oczywiście rękawiczki założone i nie szczoteczką teściowej :lol: :rotfl2:

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 13 gru 2018, 16:31
autor: madej
Też się przymierzam do dłuższego czasu do zastosowania laser do robienia płytek, ale skłaniałem się do lasera UV i płytek pokrytych światłoczułą folią (laser z dobraną odpowiednio długością fali). Wtedy chyba wystarczy mniejsza moc lasera. Wadą rozwiązania chyba jest to, że laser nada się tylko do PCB z folią i do niczego innego. Czy są jeszcze jakieś wady takiego rozwiązania, że poszliście w wypalanie farby wypalane większą mocą?

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 13 gru 2018, 16:36
autor: dragonn
Miałby podobny plan jak Ty, mój laser niby łapie się w zakres który taka folia powinna złapać (ledwo, dolna granica ale niby się łapie).
Po prostu powiedziałem sobie tak: jak nie uda się za farbą to będę kombinować z naświetlaniem. Jak że efekty z farbą są zdecydowanie wystarczające to nie chce mi się kombinować z naświetlaniem.

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 13 gru 2018, 19:30
autor: studzin
Do PCB to ja jeszcze rzucę linkiem http://www.diyouware.com/node/161
Przy 3 sztukach już by się opłacało takie głowice zrobić.

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 13 gru 2018, 19:42
autor: sp6vgx
madej pisze:Też się przymierzam do dłuższego czasu do zastosowania laser do robienia płytek, ale skłaniałem się do lasera UV i płytek pokrytych światłoczułą folią (laser z dobraną odpowiednio długością fali).
To trzeba to tak komplikować ? Nie lepiej naświetlić przez wydruk na laserze zrobiony na folii ? Przy takiej metodzie spokojnie robiłem PCB pod raster 0,5mm czy SMD 0402... Tutaj widzę że większość płytek pod stosunkowo duże elementy, da się na tym zrobić właśnie choć coś pod układy TQFP z rastrem 0,5mm ?

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 14 gru 2018, 06:36
autor: SanFable
Arnrga328, na które robiłem płytki ma 0,5mm i to mógłbym uznać za minimalna rozdzielczość, w pełni wystarczające, a smd 0805 u mnie są.


2,5w laser to nie jest duża moc, dużo tym nie zrobisz i tak.

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 14 gru 2018, 15:49
autor: sp6vgx
SanFable pisze:Arnrga328, na które robiłem płytki ma 0,5mm i to mógłbym uznać za minimalna rozdzielczość, w pełni wystarczające, a smd 0805 u mnie są.


2,5w laser to nie jest duża moc, dużo tym nie zrobisz i tak.
To że 2.5W to bardzo mało to wiem... bardziej ciekawiło mnie jaką dokładność przy takim wypalaniu idzie przy PCB osiągnąć...

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 14 gru 2018, 16:16
autor: Marcin.KnD
Ja zauważyłem że ścieżki poniżej 24 mils nie wychodzą

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 06 sty 2019, 15:36
autor: dragonn
Kurcze... chyba padł mi laser. Musiałem wyciąć parę elementów z kartonu, pierwsza sztuka poszła super po czym w drugiej połowę wyciął i przestał.
Laser dalej świeci ale jak by w ogóle mocy nie miał... ledwo zostawia jakiś widoczny ślad na kartonie. Dioda padła czy elektronika? Jakiś pomysł?

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 06 sty 2019, 16:03
autor: Marcin.KnD
Pewnie driver

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 06 sty 2019, 16:16
autor: Zepco
Masz możliwość podpięcia go bezpośrednio pod zasilanie? Wtedy będziesz wiedział co padło.

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 06 sty 2019, 17:55
autor: jagus
dragonn pisze:Kurcze... chyba padł mi laser. Musiałem wyciąć parę elementów z kartonu, pierwsza sztuka poszła super po czym w drugiej połowę wyciął i przestał.
Laser dalej świeci ale jak by w ogóle mocy nie miał... ledwo zostawia jakiś widoczny ślad na kartonie. Dioda padła czy elektronika? Jakiś pomysł?
Dragonn te drivery w tych laserach są różne czasem może się sam z siebie przestawić ten potencjometr precyzyjny w nim i poszedł większy prąd na diode warto wcześniej zlepić go klejem na gorąco do końca też nie wiem jaki tam w tym Twoim laserku siedzi driver ale przypuszczam że taki podobny PLN 30.90 | Elektroniczny 12 v TTL Step-down Diody Laserowej LD Zasilanie Sterownika Etap Wyżywienie
https://s.click.aliexpress.com/e/rtn7Rev
Tam są dwa potencjometry jeden malutki jak w stepstickach na nim ustawia się napięcie najlepiej dla diody 2W to 4.5V a drugi ten niebieski to jest do prądu i tu dla diody 2W potrzeba ustawić na 1.5A to właśnie one lubią się przestawić wystarczy czasem lekko je dotknąć ale to zależy jaki akurat nam się trafił od chińczyka ja na 3 kupione musiałem w 2 go wymienić i jeśli tak było i poszło to w stronę na wiekszy prąd to prawdopodobnie masz po diodzie ona będzie świecić ale przyjrzyj się czy w koło wiązki nie masz jakieś poświaty jeśli tak to po diodzie. Na przyszłość warto sobie przed podłączeniem sprawdzic te wartości czy są ustawione. Ja już spalilem 4 diody zanim się nauczyłem tych chińskich sterowników teraz wolę te od Pana Sergiusza cncmasz.pl sam driver za 100zl do takiej diody a masz pewność że będzie dobrze a nawet jakbyś chciał to jak go poprosisz da Ci schemat i możesz zrobić sam taki jak on a nawet ma same płytki w cenie 8zl więc warto jak na moje oko i nie jest to reklama samą diode też kupisz u niego gdyby nie miał takich 2W to daj znać na PW to napiszę Ci jeszcze namiar na nieco tańsze.

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 06 sty 2019, 18:01
autor: Marcin.KnD
Też słyszałem o tym Sergiuszu. Gość chyba wie co robi

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 06 sty 2019, 18:30
autor: dragonn
@jagus podłączyłem diodę bezpośrednio pod zasilacz i niestety przy 4.5V ciągnie tylko 0.4A, pomimo że ustawiłem że może ciągnąć 1.5A.
Padła dioda? Driver niestety nie ma potencjometrów, wygląda tak:
cameringo_20190106_182517.jpg
cameringo_20190106_182530.jpg

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 06 sty 2019, 18:57
autor: jagus
Powiem że pierwszy raz widzę tego typu sterownik do diody w sumie dobrze że nie ma tych potencjometrów bo z nimi tylko problemy ino pytanie dlaczego padła dioda w takim razie czy sie przegrzala czy ten sterownik jest źle dobrany napiecie/prąd a może od razu dałeś diode po włączeniu na full moc takiego włączenia należy unikać diody są mało odporne na takie zabiegi lepiej zawsze na chwilkę włączyć ja na minimum mocy a później podkręcać druga sprawa ciekawe czy są tam jakieś zabezpieczenia elektrostatyczne na samym wyjściu diody glownie stosuję sie do tego celu rezystor 100kohm plus kondensator ceramiczny. Niestety lepiej samemu robić takie laserki popatrz tez na aukcje allegro sergiusz sprzedaje też głowicę do tych diod ja sobie wytoczyłem sam taką z alu przesłał mi rysunki.

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 24 sty 2019, 16:50
autor: kalio
A słyszał ktoś z was o polskich głowicach laserowych do drukarek 3D?

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 09 lut 2019, 20:27
autor: Jakub
Faktycznie, jest taka firma(może i jest więcej) ale nazwy sobie nie moge przypomnieć.

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 09 lut 2019, 23:14
autor: dragonn
kalio pisze:A słyszał ktoś z was o polskich głowicach laserowych do drukarek 3D?
https://optlasers.com/ może ta? Tak, to polska firma chociaż niezbyt się tym "chwalą" (Polska wersja językowa z translatora :D )

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 10 lut 2019, 17:10
autor: Jakub
Tak, o tą mi chodziło.
Jakiś czas temu oglądałem filmik z chyba jakichś targów i tam właśnie o nich było.

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 11 lut 2019, 11:20
autor: virgin71
Opto Lasers wygląda niesamowicie. Jak steruje się głowicą z gcode po przerobieniu drukarki? Widział ktoś jakiś FW do tego? Na test bym przerobił jednego UM.

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 11 lut 2019, 11:39
autor: dragonn
FW używasz tego co masz w drukarce, niestety w przypadku UM się nie orientuję.
Reprapfirmware na Duet ma wbudowany Laser Mode, tak samo Reptier. Marlin niestety jest pod tym względem trochę biedny, niektórzy wpinają laser pod wentylator i stosują nim w ten sposób. Niestety ma to tą wadę że trzeba kombinować z g-codem odpowiednio i mogą być problemy z opóźnienie w włączaniu/wyłączaniu lasera względem ruchu.
Prawidłowy g-code do sterowania laserem wygląda tak:

Kod: Zaznacz cały

G1 X120 Y50 S255; ruch do danej pozycji z laserem na pełnej mocy
G0 X130 Y60; ruch jałowy
Oczywiście Marlin tego nie łyknie (chyba że już coś dorobili).
U niego trzeba tak:

Kod: Zaznacz cały

M116 S255; wlącz laser
G1 X120 Y50; ruch z laserem
M116 S0; wyłącz laser
G0 X130 Y60; ruch jałowy

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 11 lut 2019, 11:55
autor: virgin71
Raczej myślałem, że się podpinam pod grzałkę. Hmm. Muszę obczaić.

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 11 lut 2019, 12:03
autor: dragonn
Pod grzałkę można jeśli Firmware ma dedykowany tryb laser mode.

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 11 lut 2019, 12:10
autor: virgin71
A bez laser mode, czemu nie?

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 11 lut 2019, 12:13
autor: dragonn
No bo wtedy soft nie pozwala Ci bezpośrednio sterować tym wyjściem, w sensie pominąć całe PID i regulacje temperatury która jest na nim realizowana. A raczej ustawianie temperatury w góry jak chcesz włączyć laser i w dół jak chcesz wyłączyć raczej by nie działało dobrze.

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 11 lut 2019, 12:24
autor: virgin71

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 11 lut 2019, 12:31
autor: dragonn
No tak, czyli jako wentylator :).
BTW Opto-lasers zalecają osobny zasilacz do lasera, nie zalecają zasilania lasera z tego samego źródła co silnik krokowe.
Też mam ochotę na ich laser... tylko cena trochę zaporowa jak na hobbysty :roll: .

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 11 lut 2019, 14:25
autor: virgin71
Jako LED - piszą, żeby nie instalować jako wentylator.
No zestaw hobbisty kosztuje tyle, że chińczyka z ramą dostaniesz:/

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 19 lut 2019, 19:46
autor: maciesz
Witam. Mam prośbę. Czy moglibyście napisać (łopatologicznie) jak podpiąć laser pod rampsa? Z góry dziękuje Maciek

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 19 lut 2019, 20:39
autor: Marcin.KnD
Albo pod któryś z D8, D9, D10 lub jak masz fan extender to D12, D13

Musi to być wyjście ze sterowaniem PWM i zasilanie 12V. Tyle

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 19 lut 2019, 20:42
autor: dragonn
Nie do końca.
Tak naprawdę to zależy jaki masz laser, jak masz z osobnym wyjściem sterującym to podłączenie jest ciut inne.

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 19 lut 2019, 20:45
autor: Marcin.KnD
No ale jak? Zasilanie i TTL

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 19 lut 2019, 20:48
autor: dragonn
Marcin.KnD pisze:No ale jak? Zasilanie i TTL
No tak, dokładnie. TTL do któregoś z wymienionych wyjść RAMPS a zasilanie do zasilacza
Może dla Ciebie to oczywiste ale nie dla każdego może być :)

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 19 lut 2019, 22:09
autor: maciesz
Na D9 jest 12V, a TTL to maks 5V.

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 19 lut 2019, 22:20
autor: Marcin.KnD
To jest PWM a nie TTL. Przynajmniej w moim tak jest.

Wszystko zależy od tego jaki masz driver.

Jak chcesz ttl to na ramps ma na Serwach i na AUX

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 19 lut 2019, 22:23
autor: maciesz
OK PWM, a co z napięciem. Jest tam 12V.

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 19 lut 2019, 22:26
autor: dragonn
maciesz pisze:OK PWM, a co z napięciem. Jest tam 12V.
A może byś zerknął do dokumentacji swojego lasera i zobaczył co producent podaje że on przyjmuje? :roll:

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 19 lut 2019, 22:28
autor: maciesz
Chcę kupić 5,5W bądź mocniejszy w rozsądnych pieniądzach. Możesz jakiś polecić z driverem, który można podłaczyć pod D9 i z Marlina sterować mocą lasera poprzez zmiane wypełnienia.

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 20 lut 2019, 10:51
autor: virgin71
Czy nie rozmawialiśmy przypadkiem, że zasilanie powinno być oddzielne, nie z RAMPS?

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 20 lut 2019, 11:02
autor: dragonn
virgin71 pisze:Czy nie rozmawialiśmy przypadkiem, że zasilanie powinno być oddzielne, nie z RAMPS?
Tak zaleca opt-lasers a jako że ich produkt swoje kosztuje to nie mam zamiar ryzykować inaczej.

maciesz zdefiniuj "rozsądne pieniądze". Tutaj w wątku wspominali o jednej osobie która na allegro zajmuje się takim laserami, jak poszukasz to znajdziesz. Druga opcja to opt-lasers ale tutaj cena możliwe że nie jest już w kategorii "rozsądnej".
Z chińskim to już niestety jest loteria, jednym działa wieki a np. mi padł po 2-3 miesiącach.

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 20 lut 2019, 12:31
autor: Marcin.KnD
Ale ja nie pisałem że zasilanie z ramps :devil:

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

: 21 lut 2019, 15:04
autor: maciesz
Chodzi mi o laser z jak największą mocą, ale jak najtańszy. Kwota jaką mogę przeznaczyć to maksymalnie 400 do 500 zł.