Strona 1 z 2

Tania drukarka z potencjałem

: 29 maja 2018, 09:51
autor: Kopernik
Witam
Od pewnego czasu przymierzam się do kupienia/zrobienia sobie drukarki. Nigdy nie miałem do czynienia z 3D, wiec jeśli mój tok rozumowania będzie błędny proszę o jego wyprostowanie.
Po pierwsze drukarka , a właściwie jej rama powinna być sztywna - zachowywać geometrię zwłaszcza podczas pracy. Niedopuszczalne są rezonanse, drgania. W związku z tym od razu zakładam , ze rama drukarki powinna być z metalowych profili. Żadne sklejki, poliweglany, pręty nie zapewnią takiej sztywności jak profil aluminiowy.
Po drugie lepsze są drukarki ze stołem w osi Z i głowica XY(Ultimaker, Zortax), niż stół w osi X i głowica YZ (Prusa).
Z dostępnych tanich(chińskich) drukarek znalazłem coś takiego:

https://pl.aliexpress.com/item/2017-New ... Title=true

Posiada ona sztywną ramę z profili w kształcie kostki, dwa silniki osi Z, podparte z obu stron prowadnice osi Z. Nie podoba mi się konstrukcja stołu , wg. mnie jest za mało sztywna i to trzeba by zmienić(zwłaszcza ten poliwęglan). Podpory wałków wydaje mi się , ze są plastikowe - do wymiany na metal. Śruby trapezowe za krótkie - wymiana na kulowe dłuższe podparte na obu końcach.
Tak wygląda to okiem laika, a jaka jest Wasza opinia ?

Re: Tania drukarka z potencjałem

: 29 maja 2018, 10:37
autor: Berg
krótko: HyperCube Evolution i zapraszamy do klubu.

Re: Tania drukarka z potencjałem

: 29 maja 2018, 12:37
autor: Kopernik
Dziękuję, ciekawy pomysł. Ale wydaje mi się , ze tam jest za dużo elementów drukowanych(plastikowych). Nie rozumiem dlaczego pomysłodawca Hypercube Evolution zastosował plastik wszędzie i jak by mógł to ramę też wydrukował. Ciekawi mnie sztywność takiej ramy ? Jestem zdania , ale mogę się mylić , ze wszędzie gdzie się da dałbym gotowy(fabryczny) metal tzn, kątowniki, podpory wałków, uchwyty łożysk liniowych skręcanych a nie na wcisk - choć w tym przypadku może chodzić o redukcje wagi(kinetyka). Śruba osi Z będąca wałkiem silnika , bez sprzęgła, bez górnego podparcia - nie przenosi to drgań na stół ? A silnik tejże osi wisi na kawałku plastiku . Zrobił ktoś może Hypercube'a full metal ?

Re: Tania drukarka z potencjałem

: 29 maja 2018, 12:41
autor: dragonn
Przesadzasz z tym metalem - mówię to wprost. Dobrze zaprojektowane części plastikowe bez problemu zapewniają odpowiednią sztywność a przy okazji są dużo lżejsze niż metalowe :P. Zobacz sobie jak genialnie drukuje Evo rafaljota (znajdziesz na forum).

Re: Tania drukarka z potencjałem

: 29 maja 2018, 12:47
autor: MalT
Drukarka z potencjałem = tylko ta, którą sam zbudujesz.
Jeśli chodzi o HCE to jak nie przesadzisz z rozmiarem pola roboczego będzie OK - zobacz jakie wydruki mają użytkownicy z forum.

Re: Tania drukarka z potencjałem

: 29 maja 2018, 13:06
autor: Berg
Rama HC evo jest zrobiona na kątownikach i łącznikach metalowych. JAkkolwiek niektórzy mają drukowane i też jest ok. Z kolei rama, którą mam w swoim jest zrobiona nieco inaczej. Kosztowała mniej niż 100zł i na pewno jest sztywna jak diabli.

Re: Tania drukarka z potencjałem

: 29 maja 2018, 14:07
autor: olo2000pm
Kopernik jak już chcesz mieć mega sztywną ramę to profile stalowe, spawane. Moja poprzednia drukarka zbudowana była w oparciu o taką konstrukcje. Można było po niej skakać;) Ale drugi raz już bym tego nie robił!
A koledzy dobrze radzą.

Re: Tania drukarka z potencjałem

: 30 maja 2018, 12:40
autor: Kopernik
Przyjrzałem się kilku konstrukcjom core xy. Podoba mi się w niej to , ze ma solidną konstrukcje i od razu to wykluczyć jej wpływ a ewentualne problemy z wydrukami. Z cała pewnością kłopotliwa jest diagnostyka napędu XY - wystarczy ze przy dużych prędkościach zacinać się będzie jedna z rolek zębatych i to co jakiś czas i jest się w czarnej d. Troszkę mam wątpliwości co do sztywności a właściwie sprężystości 6 metrów paska zębatego, ale skoro (u)znani producenci je stosują to warto spróbować. Mam jeszcze pytanie czy ktoś próbował zrobić obie osie niezależne. Widziałem na YT drukarkę o dość dużym a właściwie długim(w osi Y) polu roboczym i tam zastosowano własnie takie rozwiązanie. Czy wzrost masy znacząco wpłynie na bezwładność ?
Skąd profile, łączniki - Andrzejewski ? jaka jest orientacyjna cena ?
Prowadnice, podpory, łożyska liniowe, śruba trapez czy kulowa i skąd najlepiej/najtaniej?
Silniki Nema 17 wystarczą czy od razu coś mocniejszego?
Skąd wsiąść plastiki mimo wszystko niezbędne oczywiście jak najlepszej jakości ?

Re: Tania drukarka z potencjałem

: 30 maja 2018, 16:15
autor: Zepco
Jeśli nie potrzebujesz super pięknych profili, to na OLX trafiają się używki w bardzo dobrym stanie i dużo niższej cenie.

Re: Tania drukarka z potencjałem

: 30 maja 2018, 16:44
autor: Berg
Plastiki trzeba wydrukować. Można zlecić w dziale ogłoszenia, ktoś pewnie się znajdzie, kto Ci je wydrukuje za $nn Lub załatwić to inaczej :piwo: :piwo: :piwo: :piwo: :piwo: :piwo:
Konstrukcje pierwszej drukarki najlepiej zrobić w/g sprawdzonego rozwiązania. Sprawdzonego to nie koniecznie znaczy idealnego.
Dywagacje na temat sztywności ramy, silników nema23, rozciągliwości paska lepiej zostawić na potem, gdy okażą sie rzeczywiście słabym punktem w kontekście Twoich potrzeb.

Jeśli wkrętarka, gwintownik i skupienie przy pracy nie są Ci straszne to polecam zrobić ramę wg mojego projektu. będzie ekstremalnie tanio i dobrze. W dodatku może uda Ci się dostać materiał jeszcze dziś przed zamknięciem sklepów i zrobić ją jutro w święto :D