Strona 1 z 1

Ranking filamentów

: 13 cze 2018, 18:55
autor: jestan
Mam taką nieśmiałą propozycję, aby przedstawiać (ino krótko i zwięźle!) swoje spostrzeżenia na temat fila_mętów ;) jakie ostatnimi czasy pojawiają się w sporych ilościach na rynku. Jeśli ktoś ma doświadczenia, krótko opisuje markę, podstawowe parametry i uwagi odnośnie druku. Przyznam, że brakuje mi takiej listy.
Nie wiem tylko, czy ojcowie założyciele i sponsorzy tego zacnego forum wyrażą na to zgodę?? Biorąc jednak pod uwagę, że fil DD jest naprawdę świetny nie sprzeciwią się. ;)

Re: Ranking filamentów

: 13 cze 2018, 20:36
autor: emartinelli
Ale zdajesz sobie sprawę, że to będzie bardzo subiektywne... Ja miąłem do czynienia z poniższymi markami:
- DD
- Zortrax
- Spectrum
- P3D
- Artflex
- i parę innych mało dostępnych u nas

Moim zdaniem nie ma już złych filamentów a jedynie drobne różnice i niuanse i czasami przypadek może sprawić ,że dana marka przypadnie ci do gustu. Nawet jak wydrukujesz model z tego samego gcodu na jednej drukarce to też nie będzie miarodajne, bo zmieniając parametry druku dla danego filamentu raz możesz uzyskac lepsze a raz gorsze rezultaty.

Re: Ranking filamentów

: 13 cze 2018, 20:58
autor: Pjoter
Mnie już by chyba bardziej interesował wydruk np. Benchy lub Marvina na różnych filamentach. W tle jedynie trzeba by było ustawiać wzornik kolorów i względem niego balansować kolory. Za dużo zabawy mimo wszystko. Ja sam robię sobie bazę filamentu - ubogą bo ubogą, ale to zawsze coś :D
IMG_20180613_205211.jpg
IMG_20180613_205232.jpg

Re: Ranking filamentów

: 13 cze 2018, 21:09
autor: dziobu
W zasadzie "dobry" filament może też określać stałość średnicy, brak kwiatków jak bąble czy przewężenia i powtarzalność materiału pomiędzy seriami. Ale i tu nie bardzo jest co porównywać - od dawna nie miałem żadnych problemów. Wady drutu zdarzają się rzadko, nawet w najtańszych badziewiach. W sumie...raz miałem babola na ABSie od 3DColor (przewężenie), no i mam jeszcze prawie całą szpulę badziewnego TPU od DD (średnica >2mm) ;D Ale przy ilości materiału jaki mi się tu przewija to nawet statystycznie musiałem trafić na coś. A tak to z tego co drukuję na bieżąco już dawno nie było nic o czym warto by było wspomnieć. Nawet z kategorii 35-40zł/kg. A trochę tych plastików mam.

Obecnie główna róznica to wykończenie, ale to czy dany plastik jest błyszczący czy matowy też imho nie ma sensu porównywać - w zależności od przeznaczenia pożądane są rózne efekty.

Oczywiście jak ktoś chce to mogę wrzucić listę producentów/materiałów, tylko po co skoro przy każdym napiszę "OK"...

Re: Ranking filamentów

: 13 cze 2018, 21:57
autor: Domell
Mi ostatnio przypadł do gustu colorfill ze względu na cenę i kolory.
Na zdjęciu tylko beżowy to spectrum reszta colorfill

Re: Ranking filamentów

: 13 cze 2018, 23:18
autor: Pajacyk0v
Mi też. Zwłaszcza ten półprzeźroczysty zielony metalik. Wygląda zajebiście.
Pozostałe Wolfix.

Re: Ranking filamentów

: 14 cze 2018, 08:57
autor: artur_n
Colorfill cenowo faktycznie rewelacja a do tego drukuje mi się z niego bardzo dobrze.

Bordowy na większych wydrukach wyglada nieziemsko.

Re: Ranking filamentów

: 14 cze 2018, 11:11
autor: marek91
jestan pisze: Nie wiem tylko, czy ojcowie założyciele i sponsorzy tego zacnego forum wyrażą na to zgodę?? Biorąc jednak pod uwagę, że fil DD jest naprawdę świetny nie sprzeciwią się. ;)
Uważam że wręcz nietaktem byłoby mieć coś przeciwko :)

Re: Ranking filamentów

: 14 cze 2018, 11:32
autor: MalT
To może zebrać producentów i rodzaje filamentów i zrobić ankietę?

Re: Ranking filamentów

: 14 cze 2018, 11:55
autor: virgin71
Już kiedyś pojawił się taki wątek i faktycznie @emartinelli chyba prawidłowo wtedy powiedział, że nie mamy doświadczenia z wieloma plastikami, więc ciężko jest nam się wypowiedzieć. Musimy znać więcej produktów. Ja na przykład jak zobaczyłem jak drukuje ColorFabb, to przez długie lata drukowałem tylko z tego. Znowu nieuczciwe będzie, jak napiszę, że 3DKolor czy jak im tam, są fatalni, bo filament kupiony 2 lata temu jest porażką. Bo jest;)

Re: Ranking filamentów

: 14 cze 2018, 12:08
autor: MalT
@virgin71 masz całkowicie rację.
Po tym co napisałeś wydaje mi się że najlepsza oceną filamentu oraz drukarek są konkursy takie jak ten ostatni o drona.
Mamy tam zdjęcie jednakowego przedmiotu z modelem drukarki i rodzajem filamentu. Tu też nie ma co zapominać o osobie która przygotowuje wydruk.

Re: Ranking filamentów

: 14 cze 2018, 18:16
autor: McKee
Nie. To nijak nie porównuje filamentu. Właśnie osoba się liczy. I także zdjęcia nie oddają w pełni jak wydruk rzeczywiście wygląda.
Ja u siebie próbowałem pokazać warstwy. Coś nawet pokazałem tylko ze gołym okiem (a nawet w okularach) tego zupełnie nie widać.
A to co widać to też tylko część wrażeń - jak weźmiesz taki wydruk w ręce to jeden filament wydaje się miękki (np. ziemniaczany od Arthx-a) a inny twardy (np. Spectrum), DD jest moim zdaniem raczej twardy ale to też zależy od koloru (mam gdzieś jeszcze takie fajne "miękkie" półprzeźroczyste czerwone PLA. Z 5 czy 6 rolek zostało mi może pół i staram się je na specjalne okazje zużywać tylko).

Re: Ranking filamentów

: 17 cze 2018, 16:37
autor: jestan
virgin71 pisze:Już kiedyś pojawił się taki wątek i faktycznie @emartinelli chyba prawidłowo wtedy powiedział, że nie mamy doświadczenia z wieloma plastikami, więc ciężko jest nam się wypowiedzieć. Musimy znać więcej produktów. Ja na przykład jak zobaczyłem jak drukuje ColorFabb, to przez długie lata drukowałem tylko z tego. Znowu nieuczciwe będzie, jak napiszę, że 3DKolor czy jak im tam, są fatalni, bo filament kupiony 2 lata temu jest porażką. Bo jest;)
Chodziło mi w zasadzie o pewne orientacyjne spostrzeżenia. Moje najlepsze, najrówniejsze wydruki powstały np. na DD. Kiedy kupiłem fil od Stork3D z "Andante", już miałem, przy tych samych ustawieniach, nierówności, cienie, pofalowania. Print-Me, z kolei, jest dość dobry, ale nie dorównuje DD.
Zawsze jak poczyta się kilka informacji o dokonaniach kolegów, łatwiej chyba podejmować decyzję, jaki filament w danej chwili jest mi potrzebny.

Re: Ranking filamentów

: 29 cze 2018, 12:26
autor: rocendroll
Zainteresowałem się ostatnio filamentami ColorFabbu
https://colorfabb.com/materials
i nie wiem czy wysoka cena (w pl można dostać w przedziale 50-100), wynika z zagranicznego producenta i kosztów produkcji czy ten filament jest rzeczywiście takiej dobrej jakości? Jak ma się on w porównaniu do np. DD?

A i jeszcze chciałem zapyać o Fiberology, jakby się w zestawieniu z innnymi sprawdzały ich filamenty?

Re: Ranking filamentów

: 30 cze 2018, 07:29
autor: virgin71
rocendroll pisze:Zainteresowałem się ostatnio filamentami ColorFabbu
Drukowałem na nich przez kilka lat. Dzisiaj PLA PRIMAT jest tylko porównywalnie dobre do ColorFabb. Niestety PRIMAT nie ma rozbudowanych materiałów, jak nGen. Bez 2 zdań ColorFabb to najlepszy plastik jakim drukowałem. Za drogi. DD i Fiberlogy są za dobre, żeby płacić krocie za ColorFabb.

Re: Ranking filamentów

: 30 cze 2018, 11:43
autor: Pajacyk0v
...a NEBULA? Ktoś? Coś?

Re: Ranking filamentów

: 30 cze 2018, 14:28
autor: Zepco
Jeśli chodzi o nebula, to dostałem ostatnio od @morf próbki i tylko ta była podpisana jako Nebula ABS 702 Thermo Red.
Materiał normalnie jest taki różowawy (na temperatury jakie teraz panują czyli ok 25st). Po podgrzaniu robi się jaśniejszy przechodząc w bardziej kremowy.

Re: Ranking filamentów

: 30 cze 2018, 15:14
autor: Pajacyk0v
Ale jak się tym drukuje? Leje się dobrze?

Re: Ranking filamentów

: 30 cze 2018, 15:59
autor: Zepco
Bez kalibracji dałem na ustawieniach ABS DD i poszło bez żadnych problemów, nawet z retrakcją. Cena materiału też jest atrakcyjna i opakowania są 1KG, jednak ja poza gadżetami dla dzieci nie widzę zastosowania.
Wyczytałem, że materiał powyżej 25st przechodzi w kolor naturalny. Jest wersja niebieska, ale ona zmienia kolor powyżej 8st, co jest mniej atrakcyjne, no chyba, że chce się użyć do wskaźnika schłodzenia piwa. ;-)

Re: Ranking filamentów

: 01 lip 2018, 12:28
autor: Kopytko
Spectrum miało taki filament na targach w Kielcach, czerwony na rolce a drukowało na biało, mają niby mieć niebawem w ofercie.

Re: Ranking filamentów

: 01 lip 2018, 13:03
autor: Pajacyk0v
Kupiłem 2kg białego i czarnego PLA Nebula Premium. Dam znać wkrótce jak to lepi.

Re: Ranking filamentów

: 04 wrz 2018, 08:36
autor: rocendroll
Pajacyk0v pisze:Kupiłem 2kg białego i czarnego PLA Nebula Premium. Dam znać wkrótce jak to lepi.
@Pajacyk0v jestem zainteresowany kupnem tego filamentu, i jak polecasz?

Re: Ranking filamentów

: 04 wrz 2018, 11:41
autor: Pajacyk0v
Generalnie jest OK. Szkoda tylko że matowy to on jest ale tylko na szpuli. Coro MT tez miało być matowe, a świeci się jak psu...

Re: Ranking filamentów

: 04 wrz 2018, 12:16
autor: sp6vgx
Kopytko pisze:Spectrum miało taki filament na targach w Kielcach, czerwony na rolce a drukowało na biało, mają niby mieć niebawem w ofercie.
Ma je w ofercie już od jakiegoś czasu z tym że to PLA https://spectrumfilaments.com/pol_m_Fil ... e-360.html, mają też świecący w nocy (Glow in the Dark) https://spectrumfilaments.com/pol_m_Fil ... k-359.html ot tak informacyjnie.... Jak ktoś kupi niech się pochwali jak tym się drukuje...

Re: Ranking filamentów

: 03 paź 2018, 17:29
autor: drukarz28
Drodzy koledzy czy mieliście styczność z filamentem pla od 3d active?? Zastanawia mnie ta cena 50 zł za 1100g. Jak wasze doświadczenia?

Re: Ranking filamentów

: 03 paź 2018, 17:38
autor: Tuchajbej
Kupiłem 2 rolki. Antracyt i pomarańcz. Póki co drukowałem tylko antracyt. Standardowy profil pla Prusy tylko retrakcja trochę wyższa żeby nie nitkowalo.

Filament jest lekko transparentny, na 2 obrysach infill przebijał. Na 3 jest w miarę.
Szpulka jest niechlujnie nawinięta, ale się póki co nie plącze.


Ja za tą cenę i fajny kolornik to warto [emoji1]ObrazekObrazek

Tapatalkniete z SGS7E więc nie czepiać się błędów.[emoji16]

Re: Ranking filamentów

: 03 paź 2018, 21:33
autor: Tuchajbej
Pomarańczowy prezentuje się nieźle. Drukuje się pięknie. Kolor jest zbliżony do pomarańczy Prusy.
Na drugim zdjęciu element po lewej jest z filamentu Prusy. [emoji1]
Warstwy układają się pięknie.
ObrazekObrazekObrazek

Tapatalkniete z SGS7E więc nie czepiać się błędów.[emoji16]

Re: Ranking filamentów

: 03 paź 2018, 21:34
autor: dziobu
Tuchajbej pisze:Kupiłem 2 rolki. Antracyt i pomarańcz. Póki co drukowałem tylko antracyt. Standardowy profil pla Prusy tylko retrakcja trochę wyższa żeby nie nitkowalo.
Ale co kupiłeś? Jaki producent?

Re: Ranking filamentów

: 03 paź 2018, 21:36
autor: dragonn
dziobu pisze:
Tuchajbej pisze:Kupiłem 2 rolki. Antracyt i pomarańcz. Póki co drukowałem tylko antracyt. Standardowy profil pla Prusy tylko retrakcja trochę wyższa żeby nie nitkowalo.
Ale co kupiłeś? Jaki producent?
3d active to jest

Re: Ranking filamentów

: 03 paź 2018, 22:03
autor: drukarz28
Zakupiłem sobie Eco Pla lemon drop od printme. Miałem próbkę, drukowalo się bez problemu. Polecam

Re: Ranking filamentów

: 06 paź 2018, 11:54
autor: adziaki
drukarz28 pisze:Drodzy koledzy czy mieliście styczność z filamentem pla od 3d active?? Zastanawia mnie ta cena 50 zł za 1100g. Jak wasze doświadczenia?
Drukuje obecnie na srebrnym PLA od tego producenta.
Póki co szczerze polecam, warstwy idealnie sklejone, a wydruki jakościowo wychodzą bardzo dobre według mnie bez modyfikacji w ustawienia slicera (używam S3D):
srebrny.jpg
Zakup tego filamentu poprzez allegro jest teraz z darmową przesyłką (paczkomatem) jeśli ktoś posiada "Smart".

Podsumowując:
Za kwotę 49 zł mamy bardzo fajny filament w ilości 1,1 kg i z darmową przesyłką!

Re: Ranking filamentów

: 06 paź 2018, 14:38
autor: tpila1
Też ostatnio zakupiłem filamenty od 3d active, wziąłem 3 kolory, zielony perłowy, anthracite (coś jakby vertigo gray tylko że błyszczące) i marble white (przypomina trochę ten biały z ciapkami co DD dawało do testów). Pierwsze dwa kolory drukowały się bez problemu, zielony perłowy wygląda świetnie (niestety aparatem trudno jest złapać jego kolor), natomiast ten marble cały czas zatyka mi dyszę. Zapewne te drobinki co w nim występują są momentami za duże i po prostu się blokują w dyszy, sam efekt filamentu jest fajny, ale żadnego wydruku nie udało mi się nim skończyć.

Re: Ranking filamentów

: 06 paź 2018, 19:16
autor: mscichu
Też kupiłem od 3d active antracyt (grafit z brokatem) i srebrny. Oba drukują się dobrze i jak na moją drukarkę to równo. Leci teraz silnik wankla, jak podrukuję wszystko to założę temat ze zdjęciami.

Re: Ranking filamentów

: 09 paź 2018, 22:10
autor: mobile4you
Posłuchałem Was i też zakupiłem testowo jedną szpulę czerwonego perłowego. No drukuje się zaj.. super.

Re: Ranking filamentów

: 10 paź 2018, 00:40
autor: McKee
Zdjęcia, zdjęcia, zdjęcia .... proszę.

Re: Ranking filamentów

: 10 paź 2018, 11:08
autor: mobile4you
Filament 3DACTIVE PLA 1,75 MM 1100 g CZERWONY. Warstwa 0,2, temperatury 215/60, wypełnienie 20%. W zasadzie filament jest perłowy stąd na zdjęciach błyszczy się trochę nierównomiernie.

Re: Ranking filamentów

: 10 paź 2018, 11:27
autor: Berg
adziaki pisze: Póki co szczerze polecam, warstwy idealnie sklejone, a wydruki jakościowo wychodzą bardzo dobre według mnie bez modyfikacji w ustawienia slicera (używam S3D):
srebrny.jpg
@adziaki bardzo ładne krawędzie, jaka drukarka i parametry?

Re: Ranking filamentów

: 10 paź 2018, 12:08
autor: adziaki
Drukarka własnej konstrukcji w układzie kinematyki klasycznym/bramowym, pojawi się tak w ogóle niedługo na sprzedaż w dziale giełda.
Ustawienia prosto z S3D:
S3D.JPG

Re: Ranking filamentów

: 15 paź 2018, 11:43
autor: virgin71
Ten czerwony jest porażką bo prześwituje:/ Powinno być to oznaczone.

Re: Ranking filamentów

: 15 paź 2018, 16:56
autor: mobile4you
virgin71 pisze:Ten czerwony jest porażką bo prześwituje:/ Powinno być to oznaczone.
To akurat dla mnie jest zaletą. Porażka to brak informacji o przeźroczystości, no ale zawsze można zareklamować.

Re: Ranking filamentów

: 16 paź 2018, 13:00
autor: virgin71
W Twoim przypadku się udało, bo tak jak piszesz, powinna być informacja o tym.

Re: Ranking filamentów

: 27 paź 2018, 15:59
autor: dziobu
Koniecznie powinna być informacja o tym czy materiał jest transparentny czy nie. I to wiarygodna (przypominam: Spectrum PET-G Black Trsnaparent).
Reklamowanie nie jest wyjściem - trzeba wykonać jakiś detal a nie bawić się w zwroty.

Re: Ranking filamentów

: 28 paź 2018, 17:57
autor: dragonn
https://allegro.pl/filament-pla-1-75-3d ... 31227.html
Ktoś drukował z tego? Albo innego koloru tej firmy?
Zastanawiam się bo akurat szukam takiego odcienia.

Re: Ranking filamentów

: 28 paź 2018, 18:31
autor: boromir13579
PLA od 3D Vario jest całkiem spoko, drukuje się bez problemów.
Niestety nie mam zdjęć żadnego wydruku.

Re: Ranking filamentów

: 28 paź 2018, 18:42
autor: d2f
Ja od niecałego tygodnia drukuję pomarańczowym pla od 3d activ.
Początkowe wydruki wychodziły idealnie.

Następne, począwszy od wysokiej obudowy na rc832 wychodzą jakby zapychała się dysza.
Do tego dochodzi przeskakiwanie ekstrudera.

Czyściłem głowicę filamentem białym, który otrzymałem od producenta drukarki. Po tym jest poprawa, a następnie powrót problemu.
Filament nie ma równego łuku, jest jakby pozałamywany. Postaram się to reklamować u sprzedawcy (allgero, chyba nawet producent).
W porównaniu do białego filamentu z paczki z drukarką - jest bardziej szorstki, gorzej przechodzi przez rurkę bodwena, ciężej trafić do głowicy.

Początkowe wydruki wychodziły idealnie w 210st, bez grzania stołu (bo drukarka nie ma), bez chłodzenia wydruku, prędkość 40.


Drukarka XY100, sprawdzałem aby to poprawić :

1. zwiększałem temperaturę (początkowo pomagało w okolicach 215, ale już nie pomaga)
2. zmniejszałem temperaturę do 190
3. zmniejszałem prędkość do 20 (pomogło na jeden wydruk)
4. wyłączałem retrakcję, ale nie pomogło bo problem jest już przy tratwie (szczególnie przy ukośnym drukowaniu)


Co mam w planach sprawdzić (bo zamówiłem dwie kolejne rolki - czarną i białą):

1. zmienić bodwen, bo problem nasila się przy ruchach stołu przód tył, natomiast zmniejsza się przy ruchu głowicy lewo prawo bez ruchu stołu (przy ciągłym podawaniu filamentu.
2. sprawdzić w drugiej drukarce (tej co ją robię już 4ty rok)
3. douczyć się w temacie druku 3d...

Na zdjęciu "grupowym" wydruki od dobrego do kiszki.

Re: Ranking filamentów

: 28 paź 2018, 18:46
autor: dziobu
A pokaż jeszcze zdjęcie samego filamentu.

Re: Ranking filamentów

: 28 paź 2018, 18:57
autor: d2f
Zdjęcia samego filamentu:

-- tam gdzie jest rozwinięty drut, widać niekrągłość łuku - takie jakby złamania w rozciągniętą "Z", jak to wchodzi w rurkę bodwena od razu jest +10 do oporu... Na początku tego nie było. Poszło jakieś 20-30m i się pojawia. Filament nie blokuje się na szpuli, ani nie jest luźny, choć dla testów też podawałem luźny do ekstrudera.

Re: Ranking filamentów

: 28 paź 2018, 20:33
autor: poharatek
Co prawda jestem bardzo początkujący, drukarkę mam raptem od czwartku.
Ale te kilka dnie to mocno intensywne drukowanie (jak to u początkującego ;), właśnie na filamentach od 3Dactive (szarym i pomarańczowym).
Wygląda tak samo, jak na Twoich zdjęciach i nie sprawił mi najmniejszego problemu.
Też mam drukarkę z bowdenem (Ender 3).
Jak już wspomniałem moje doświadczenie jest mizerne, ale sprawdź, czy bowden dobrze przylega Ci do dyszy.
Jest to częsty problem w drukarkach jak Ender 3 (stąd i o nim wiem;)), a objawy wyglądają identyczne jak na zdjęciach Twoich wydruków.

Re: Ranking filamentów

: 28 paź 2018, 20:49
autor: d2f
Zawsze to jakiś trop. Trochę mnie już wystraszyła wypowiedź viewtopic.php?f=47&t=2746&start=30#p53493
Wstępnie spróbowałem to sprawdzić z tą rurką - jeszcze jutro sprawdzę bardziej, ale nie mogę jej ruszyć ani w dół ani w górę przy zamkniętym klipsie. Jednak filament najgorzej przechodzi właśnie przez ten PC connector przy głowicy. Oczywiście śliski chiński przechodził i przechodzi dużo lepiej.

Jak się zbiorę na odwagę to go odkręcę i zobaczę jak sprawa wygląda. Może tam jest jeszcze miejsce na rurkę, a nie da się jej wepchnąć dalej, bo PC może być "nieprzelotowy" - jak u kolegi z TEVO i jego zamówieniem z abc. Zamówię nowy konektor z klipsem i zaeksperymentuję na nim, razem z nową rurką.

No i zostaje temat, że na śliskim chińczyku drukuje ok... ale już go zostało 0,5m... :-(

Re: Ranking filamentów

: 28 paź 2018, 21:41
autor: virgin71
Rozumiem, że te filamenty są jakieś super budżetowe w ekstremalnie niskiej cenie. Mając na rynku naprawdę świetny filament w cenie praktycznie najniższej w europie, kupowanie jakiś badziewi mnie nieco rozwala.
Ja testowałem sobie tak do 3, może 4 zapchanych dyszy. Później zaprzestałem i korzystam już tylko z filamentów 3 producentów. Do tego jakieś specjalistyczne, sprawdzonej marki. Natomiast nic produkowanego u Pana Miecia w garażu (który jest producentem, jedynym sprzedawcą i każdym działem firmy).

Re: Ranking filamentów

: 29 paź 2018, 14:49
autor: 3DACTIVE_pl
Załączone zdjęcia jednoznacznie wskazują na to że ustawiłeś zbyt niską temperaturę - proponuję podnieść ją do 215-220 stopni.
Piszesz również że wyłączyłeś wentylator chłodzący wydruk - myślę że zupełnie niepotrzebnie.
Co do retrakcji - ustaw na 3 mm.
Myślę że te 3 drobne zmiany w ustawieniach radykalnie poprawią Twoje wydruki.
Czekam niecierpliwie na zdjęcia wydruków po poprawkach :)
pozdrawiam serdecznie
zespół 3DACTIVE_pl

Re: Ranking filamentów

: 30 paź 2018, 11:02
autor: virgin71
3DACTIVE_pl pisze:zespół 3DACTIVE_pl
Nie odbieraj tego jako złośliwości, ale zespół powinien zająć się najpierw tym: https://3dactive.pl/regulamin-zakupow
Później sprzedażą.
Na dzień dzisiejszy narażasz się na ogromne konsekwencje kolego.

Re: Ranking filamentów

: 30 paź 2018, 17:17
autor: d2f
Producent dosłał mi drugą rolkę pomarańczowego filamentu na następny dzień (dziś dostałem paczkę z filamentem) od wysłania przezemnie maila (wysłałem bodajże w niedzielę), wczoraj też udzielił porady telefonicznej w sprawie zwiększenia temperatury - co ciekawe pan sam znalazł do mnie numer telefonu.
Wczoraj testowałem zalecane ustawienia temperatury - doszedłem do 228 st, problem występuje zdecydowanie rzadziej, ale w dalszym ciągu pomarańczowy filament (ten stary) przeskakuje w ekstruderze w zależności od ilości nierówności. Dla pewności zmieniłem rurkę bowdena - raz na taką samą, raz na 2 x dłuższą.

Dziś założyłem filament czarny, który także dziś otrzymałem i testuję 228st.

W załączniku wydruk testowy po podbiciu temperatury do 228 st i zmniejszeniu przepływu na 97%.

Przedemną jeszcze testy białego filamentu, czarnego i dosłanego pomarańczowego. Bardzo chciałbym, że by to dobrze działało, bo wydruki wychodzą w sympatycznych kolorach.

Oczwywiście retrakcję mam ustawioną na 3, próbowałem także bez, oraz ustawień pośrednich. Retrakcja nie ma wpływu na występowanie zjawiska.

Re: Ranking filamentów

: 30 paź 2018, 21:14
autor: jarekb
A moze ktos pokazac wydruki z 3d active antracyt? Szukam coś podobnego do vertigo....

Re: Ranking filamentów

: 30 paź 2018, 21:43
autor: mscichu
Właśnie się drukuje.Jutro zrobię zdjęcia w świetle dziennym.

Re: Ranking filamentów

: 31 paź 2018, 08:18
autor: d2f
Biały 3dactiv w 228 i 210 st, bez grzania stołu i bez nadmuchu, od strzała drukuje się świetnie na mojej drukarce (tronxy xy-100) na niebieskiej taśmie z marketu (taśma przyjęła już ponad 200m wydruku z filamentu 3d).

Re: Ranking filamentów

: 31 paź 2018, 08:32
autor: poharatek
Pomarańczowy i szary filament PLA od 3dActive. Drukarka Ender3, temp. głowicy 210oC.
IMG_20181028_194602476.jpg
IMG_20181028_190056557.jpg
Wydruki to typowy "badziew" drukowany w pierwszym dniu zabawy z drukarką.
(Zdjęcia nienajlepsze - przepraszam).

Re: Ranking filamentów

: 31 paź 2018, 11:57
autor: mscichu
Antracyt od 3D Active (nierówności to kwestia wrzucenia standardowych ustawień):
IMG_20181031_073706.jpg
IMG_20181031_073641.jpg
IMG_20181031_073627.jpg

Re: Ranking filamentów

: 31 paź 2018, 20:58
autor: virgin71
Ładny:)

Re: Ranking filamentów

: 01 lis 2018, 13:24
autor: dragonn
IMG_0205.JPG
IMG_0206.JPG
IMG_0207.JPG
3D Vario, drukuje się bardzo spoko. Co ciekawe, zwiększenie prędkości wydruku o 10% u mnie spowodowało że filament zrobił się bardzo matowy, na zdjęciu to widać.
Wydaje mi się że jest bardziej kruchy od innych PLA, przynajmniej na rolce. Teraz leci wydruk ~150mm/s i całkiem nieźle to płynie.

EDIT

A i na żywo jest ciemniejszy ;), taki mi zdjęcia wyszły.

Re: Ranking filamentów

: 01 lis 2018, 22:09
autor: d2f
Ten 3D Vario to fioletowy czy różowy?

;--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Poniżej czarny PLA od 3d Activ, temperatura druku 210 i 228st, xy-100, prędkość 25 i 37, drukowane na niebieskiej taśmie z marketu, na tratfie 8mm ledwo się odrywa od taśmy, 9mm odrywa się deczko lepiej ale mocno siedzi, 7mm trzeba ściągać stół albo odrywać z taśmą. Być może za nisko drukuję, ale trzyma się lepiej niż biały. Raczej jest też sztywniejszy niż biały. Rolka którą ja otrzymałem jest zdecydowanie bardziej śliska od pomarańczowej (gdzie filament był wręcz matowy i chropowaty) i deko bardziej śliska niż biały.

Zdjęcia czarnych wydruków wychodzą gorzej z lampą, bo mój wydruk jest bardzo błyszczący.
Obróbka wydruku wyciąga mat.
Tratfy wychodzą tak ładnie, że aż szkoda wyrzucać...

Re: Ranking filamentów

: 01 lis 2018, 22:12
autor: dragonn
d2f pisze:Ten 3D Vario to fioletowy czy różowy?
fioletowy

Re: Ranking filamentów

: 06 lis 2018, 10:59
autor: poharatek
Ja tak nieco off topic, bo nie o jakości filamentów, ale korzystając z tego, że wątek ten przeglądają producenci filamentów, mam do nich dwie prośby, o to, żeby:

1) Jeśli by była taka możliwość, to podawać wagę pustej szpuli.
Wiadomo - trzeba było po wyjęciu z pudełka zważyć szpulę z filamentem, odjąć wagę filamentu i voila: mamy wagę szpuli.
Ale ja tego w pośpiechu nie zrobiłem (a podejrzewam, że nie tylko mnie się tak zdarza) i teraz mam problem z określeniem ile właściwie filamentu mi zostało.

2) W przypadku "normalnych" kolorów (nietransparentnych, niemetalicznych, żadne tam "marmurki" itp.) podawać barwę według jakiegoś powszechnie używanego wzornika kolorów.
Idealnie by było wedle PANTONE dla plastików, no ale tu sam wzornik swoje kosztuje, więc mógłby być i zbliżony kolor w palecie RAL Classic, lub bardziej dokładnie - RAL Design.
Bo tak to mamy tylko opis słowny (całe szczęście nie tak poetycki, jak w przypadku farb do wnętrz np. "istny koralowy", czy "cejloński szafir" ;)), ale kij wie, jak bardzo czerwony jest ten "czerwony" i jak jasny jest "jasnoszary".
Zamieszczone zdjęcia - to tak sę są pomocne, bo cholera wie w jakich warunkach robione, jak obrabiane, no i - 99,99% monitorów na których są te zdjęcia później oglądane nie było kalibrowane pod kątem odwzorowania barw.
W tym momencie mam problem, bo rozglądam się za jakimiś neutralnymi (szarości, beże, pastele) i trzeba będzie się zdać na los szczęścia...

Re: Ranking filamentów

: 06 lis 2018, 11:15
autor: FlameRunner
poharatek pisze:Wiadomo - trzeba było po wyjęciu z pudełka zważyć szpulę z filamentem, odjąć wagę filamentu i voila: mamy wagę szpuli.
Nie. :P Zdecydowanie nie zakładałbym, że ktokolwiek nawija dokładnie kilogram.

Re: Ranking filamentów

: 06 lis 2018, 13:56
autor: poharatek
Cenna informacja.
Dobrze wiedzieć, że i pod tym względem obowiązuje zasada ograniczonego zaufania ;)

Re: Ranking filamentów

: 06 lis 2018, 14:06
autor: marek91
poharatek pisze:(...) producenci filamentów, mam do nich dwie prośby, o to, żeby: (...)
Ad. 1:

1. Szpula "1kg" transparent - 257g
2. Szpula "1kg" czarna - 233g
3. Szpula "2kg" czarna - 604g
4. Szpula "5kg" czarna - 758g
5. Szpula "0,33kg" transparent - 146g

Ad. 2:

Generalnie barwniki zamawiamy po PANTONE, tylko że niekoniecznie wyglądają później tak jak w próbniku, w dodatku wyglądają zazwyczaj różnie na różnych materiałach. Także tu trzeba by było zrobić wydruk z każdego koloru i wtedy odczytać z tego kolor. To jest jedyna miarodajna metoda, tylko pytanie, czy zwykły kowalski tego potrzebuje?

Re: Ranking filamentów

: 06 lis 2018, 14:09
autor: FlameRunner
poharatek pisze:Cenna informacja.
Dobrze wiedzieć, że i pod tym względem obowiązuje zasada ograniczonego zaufania ;)
Ale czekaj, czekaj! Nie wiem jak u innych, ale w przypadku DD filamentu jest zazwyczaj więcej. ;)

Re: Ranking filamentów

: 06 lis 2018, 14:38
autor: poharatek
FlameRunner pisze: Ad. 1:

1. Szpula "1kg" transparent - 257g
2. Szpula "1kg" czarna - 233g
3. Szpula "2kg" czarna - 604g
4. Szpula "5kg" czarna - 758g
5. Szpula "0,33kg" transparent - 146g

Ad. 2:

Generalnie barwniki zamawiamy po PANTONE, tylko że niekoniecznie wyglądają później tak jak w próbniku, w dodatku wyglądają zazwyczaj różnie na różnych materiałach. Także tu trzeba by było zrobić wydruk z każdego koloru i wtedy odczytać z tego kolor. To jest jedyna miarodajna metoda, tylko pytanie, czy zwykły kowalski tego potrzebuje?
Dziękuje :)
Co do kolorów - w sumie niby racja, że Kowalskiemu to średnio potrzebne, ale np. kiedyś tam chciałbym "dodrukować" do czegoś jakieś elementy, ewentualnie wymienić cuś, co się złamało i dobrze by było, żeby te dorabiane nie kłuły w oczy.
Dobrze wiedzieć, że robicie to po PANTONIe, przed zamawianiem się skontaktuje, żeby się dowiedzieć o numerki (nawet jeśli nie jest to idealnie ten sam odcień, mnie to wystarczy).
marek91 pisze: Ale czekaj, czekaj! Nie wiem jak u innych, ale w przypadku DD filamentu jest zazwyczaj więcej. ;)
:D
No i wyszło, żem paranoik i chytrus :D
Ale to, to bardzo dobrze wiedzieć. Kolejny argument za kupowaniem filamentów od DD. ;)

Re: Ranking filamentów

: 07 lis 2018, 09:30
autor: virgin71
FlameRunner pisze:
poharatek pisze:Cenna informacja.
Dobrze wiedzieć, że i pod tym względem obowiązuje zasada ograniczonego zaufania ;)
Ale czekaj, czekaj! Nie wiem jak u innych, ale w przypadku DD filamentu jest zazwyczaj więcej. ;)
Zazwyczaj jest „znacznie” więcej. W pozostałych przypadkach jest „tylko” więcej.
Ufff!

Re: Ranking filamentów

: 12 lis 2018, 23:17
autor: d2f
Dotarł do mnie filament testowy 330g PLA DD 1,75 RED. Już parę dni temu.
Moja Tronxy xy-100 radzi sobie z nim w temperaturze 190-210 st. Drukowałem też w wyższej (216st) ale nie widzę różnicy.

W porównaniu do 3dActiv testowanego wcześniej - filament jest śliski. Być może dzięki temu drukuje się łatwiej mojej mega taniej drukarce.
Trudniej jest go też złamać.

Jak na razie, najłatwiej w palcach łamie mi się pomarańczowy z pierwszej szpulki - 3D Activ. Co ciekawe - szpula dosłana mi przez producenta - także pomarańczowy 3D Activ ma dużo mniej łamliwy filament - porównywalny z czarnym 3D Activ. Najtrudniej złamać biały 3D Activ - trzeba go jeszcze wykręcać. Tak samo trudno złamać Red DD.

Poniżej wydruki z filamentu 3D Activ 20mm/s 228st C flow 85% (przy wyższych parametrach prędkości lub flow przeskakuje mi ekstruder) (pomarańczowy, czarny, biały) i DD 40mm/s 210st C flow 100%. Stół zimny (bo nie mam grzanego), druk na niebieskiej taśmie z marketu.

Okazuje się, że pomarańczowy 3D A (z pierwszej szpólki) łamał mi się też w głowicy. Rozbierałem już wielokrotnie głowicę w celu czyszczenia i wymieniłem dyszę i złamany kawałek był długości dyszy + parę mm. Głowica to CHYBA e3d v5 z rurką teflonową.

Wydruki z PLA RED DD dużo mocniejsze od 3D A (nawet od czarnego). Odrywają się od taśmy po wydruku deko łatwiej niż 3DA. W trakcie druku zdarzało mi się podwijanie i oderwanie od taśmy, ale wszystkie oderwania to moja wina i poziomowania na kartkę papieru. Ogólnie łatwiej odrywa się taśma od stołu niż wydruk od taśmy podczas pracy.

Nierówność powierzchni pionowych pewnie wynika z bicia na śrubach trapezowych, może to jeszcze poprawię.

Na tą chwilę DD idzie mi dużo lepiej, nie blokuje się przy prędkości 40mm/s, trochę się ciągnie ale może jeszcze to wyreguluję. Udało mi się wydrukować z niego przelotkę do pompowania wentylem rowerowym za pomocą pompki samochodowej. Jeśli przejdzie test pompowania to już super.

Ale będę też starał się naprawić problem z filamentami 3DA, może jeszcze coś ustalimy z producentem - ale moja drukarka to tanizna wszechogólna, a przecież innym świetnie się na tym filamencie drukuje.

Re: Ranking filamentów

: 13 lis 2018, 15:42
autor: michaEl_don
virgin71 pisze: Mając na rynku naprawdę świetny filament w cenie praktycznie najniższej w europie, kupowanie jakiś badziewi mnie nieco rozwala.
Ja testowałem sobie tak do 3, może 4 zapchanych dyszy. Później zaprzestałem i korzystam już tylko z filamentów 3 producentów.
Czyli które? Wcześniej pisałeś o Fiberlogy, DD i colorFabb.

Re: Ranking filamentów

: 13 lis 2018, 16:20
autor: Pajacyk0v
FL, DD, Ink3.de, Nebula, Spectrum. Jest tego dużo.

Re: Ranking filamentów

: 13 lis 2018, 16:27
autor: Julian
Pajacyk0v pisze:FL, DD, Ink3.de, Nebula, Spectrum. Jest tego dużo.
Pisz pełna nazwę FIBERLOGY!
Ink3.de - jeszcze istnieje? były wpadki z materiałem

Re: Ranking filamentów

: 13 lis 2018, 16:31
autor: Pajacyk0v
Julian pisze:
Pajacyk0v pisze:FL, DD, Ink3.de, Nebula, Spectrum. Jest tego dużo.
Pisz pełna nazwę FIBERLOGY!
Ink3.de - jeszcze istnieje? były wpadki z materiałem
Dobra, dobra... nie złość się, bo złość piękności szkodzi ;]

Ink chyba nadal sprzedaje. Przedrukowałem kilkanaście szpul PLA i jakoś nie zauważyłem żeby był jakiś problem. Przyjemnie się drukuje. Kolory mają kozackie.

Re: Ranking filamentów

: 14 lis 2018, 00:07
autor: michaEl_don
Dzięki.
Właśnie przymierzałem się do Spectrum.
Ciekawy jestem czy ten ich PLA PRO ma wytrzymałość porównywalną do wydruków z ABS?

Re: Ranking filamentów

: 14 lis 2018, 00:41
autor: dziobu
Na początku nie kombinuj i zacznij od zwykłego PLA. Takiego zupełnie najzwyklejszego.
michaEl_don pisze:Ciekawy jestem czy ten ich PLA PRO ma wytrzymałość porównywalną do wydruków z ABS?
Może być. Konkretnie tego nie sprawdzałem, ale np PLA od CORO jest wyjątkowo wytrzymały. Czyli się da.

Re: Ranking filamentów

: 14 lis 2018, 05:16
autor: virgin71
michaEl_don pisze:
virgin71 pisze: Mając na rynku naprawdę świetny filament w cenie praktycznie najniższej w europie, kupowanie jakiś badziewi mnie nieco rozwala.
Ja testowałem sobie tak do 3, może 4 zapchanych dyszy. Później zaprzestałem i korzystam już tylko z filamentów 3 producentów.
Czyli które? Wcześniej pisałeś o Fiberlogy, DD i colorFabb.
Najczęściej teraz DD, jak PLA to głównie PRI-MAT (najbardziej ze względu na pastelowe kolory). Fiberlogy te atrakcyjne Vertigo i inne specjalne. ColorFabb już tylko specjalne, a to naprawdę rzadko się robi (carbon/brassfil). Rzadko, ale używam jeszcze ABSów specjalnych od Coro - tylko jak wydruk ma być super-mocny.
Generalnie DevilDesign, Fiberlogy i PRI-MAT 3D.

Jak kolega wyżej pisze, że 3DA jest taki kiepski, to nie wiem, dlaczego podaje, że inni drukują z sukcesami, bo innych to jest 2-3 osoby, które mają duże doświadczenie i z chińskiego smarka wydrukują arcydzieło.

Re: Ranking filamentów

: 14 lis 2018, 09:25
autor: michaEl_don
Dzięki.

Faktycznie chyba nie ma co kombinować - 3DA kosztuje 49zł za 1,1kg, Spectrum 63zł za 1kg a DD 66zł więc różnica niewielka, przy hobbistycznym zużyciu.

Re: Ranking filamentów

: 14 lis 2018, 10:11
autor: virgin71
Dokładnie, szkoda czasu. Nawet przy 79,99 za normalny DD. Przecież to nie idzie w tony. Przy niehobbistycznym zużyciu zresztą jakość ma większe znaczenie.

Re: Ranking filamentów

: 26 lis 2018, 20:20
autor: aaannnd
Nawet najlepszym zdarzają się "niespodzianki". Wczoraj podczas druku ukazało mi sie takie coś jak na załączonym obrazku. Czarne, twrde, czuć pod palcami. Dobrze że w porę zobaczyłem, wyciąłem kilka zwojów i miejmy nadzieje, że to jak szóstka w totka było ;)
DSC_0096[1].JPG
Szary PLA ekofilament od DD.

Re: Ranking filamentów

: 26 lis 2018, 20:58
autor: artur_n
Miałem taki przypadek dwukrotnie ale na PLA od efilament3d a tu widocznie DD się nie postarał.
Reklamuj!

Re: Ranking filamentów

: 27 lis 2018, 09:05
autor: virgin71
To jest EKO, w normalnym DD tego nie widziałem jeszcze. Wiadomo, każdemu może się zdarzyć.

Re: Ranking filamentów

: 27 lis 2018, 10:16
autor: dziobu
Przecież EKO to to samo co zwykłe DD.
Ja też się z tym nie spotkałem - ale statystycznie raz na jakiś czas coś się przytrafia.

Re: Ranking filamentów

: 27 lis 2018, 13:44
autor: virgin71
dziobu pisze:Przecież EKO to to samo co zwykłe DD.
Ja też się z tym nie spotkałem - ale statystycznie raz na jakiś czas coś się przytrafia.
Tak, przecież to logiczne, że producent robi dokładnie ten sam towar i jeden drożej, drugi taniej.
Koszt pudełka 1-2zł sztuka. Koszt szpuli podobnie.

Re: Ranking filamentów

: 27 lis 2018, 14:25
autor: kretu
@marek91 Potrzebna twoja wypowiedz.
Wiele razu tu czytałem i wydaje mi się że również były to wypowiedzi innych dystrybutorów DD jak i nie samego Marka że to jednak to samo więc jak to z tym jest?

Re: Ranking filamentów

: 27 lis 2018, 14:36
autor: MalT
Może @marek91 się wypowie i wskaże nam rozniecę pomiędzy EKO a standard DD.

Re: Ranking filamentów

: 27 lis 2018, 14:39
autor: dziobu
Ale kombinujecie.
Szpula i pudełko. Tyle one się różnią.
To że w EKO trafił się syf to znaczy zupełnie nic - równie dobrze zadzior mógł sie w "zwykłym" DD trafić.

Re: Ranking filamentów

: 27 lis 2018, 14:55
autor: jarn
Filament 3dactive PLA czarne w rzeczywistości jest lekko przeźroczyste.

Re: Ranking filamentów

: 27 lis 2018, 15:03
autor: marek91
Dziobu dobrze prawi, pisałem juz o tym wiele razy, różnica to kartonik i szpula - niski budżet, produkt miał być konkurencyjny dla najtańszych materiałów na rynku, wymyśliliśmy ten (chybiony zresztą) pomysł w czasach kiedy nie miliśmy 100% obłożenia na pierwszą linię. Ekofilament jest dostępny tylko w kilku kolorach i więcej już nigdy nie będzie. ;)

W tej chwili czekamy na wyprodukowanie nowych opakowań i tu już różnica będzie wyraźnie widoczna.

Re: Ranking filamentów

: 28 lis 2018, 09:25
autor: dragonn
Znacie jakieś fajne PLA z brokatem?
Głównie interesuje mnie kolor złoty i czerwony.

Re: Ranking filamentów

: 28 lis 2018, 10:05
autor: dziobu
dragonn pisze:Znacie jakieś fajne PLA z brokatem?
Złoty: https://spectrumfilaments.com/product-p ... D-1kg.html
Czerwonego nie znam.

Ale jeszcze śliczny jest ten https://blackfrog.pl/fiberlogy-easy-pla ... -1592.html, tyle że ciemno granatowy ;)

Re: Ranking filamentów

: 28 lis 2018, 10:27
autor: dragonn
Ten znam ale bardziej mi chodziło o coś czego baza koloru jest zbliżona do koloru brokatu.

Re: Ranking filamentów

: 28 lis 2018, 10:41
autor: dziobu
A jaki to jest kolor brokatu? :D
Jakiś złotawy/srebrny?
Taki srebrny z opiłkami to był FF Silver, ale do brokatu to mu chyba daleko.

Może jakieś metaliczne spróbuj?
Chcesz uzyskać jakiś specjalny efekt czy tylko chodzi o sam kolor?

Re: Ranking filamentów

: 28 lis 2018, 10:48
autor: dragonn
Źle się wyraziłem, chodzi o to że np. złoty filament jest cały złoty i ma złoty brokat.
Czyli coś jak ten Aurora ale nie czarna baza tylko złota.
Metaliczne to właśnie zależy jakie, bo np. aluminiowy od DD czy miedziany od Spectrum to coś takiego jak chcę, widać w nim taki jak by "brokat". A
A miałem też jakiś no-name złoty i on był po prostu złoty.

Re: Ranking filamentów

: 03 gru 2018, 21:13
autor: Krojo
Od niedawna mam drukarkę zużyłem szpule czarnego colorfila przy 200 stopniach daje ładny matowy kolor. Zastanawiam się teraz nad czarnym Devil Design można nim drukować na matowo bądź satynę? Mam jeszcze szpule czarnego 3d active ale nie da się nim drukować próbowałem z temperaturą od 200 do 230 stopni ciągle gubi warstwy w przypadku do colorfila nie było takich problemów.

Re: Ranking filamentów

: 03 gru 2018, 21:37
autor: dziobu
Krojo pisze:...
Kurvva
POLSKI. Piszemy po POLSKU.
viewtopic.php?f=20&t=3266&view=unread#unread
Na początku też wypada się PRZYWITAĆ (zwłaszcza że to Twój PIERWSZY post na forum). "Cześć", "Dzień dobry" lub nawet "Siema ch*je". "Od" nie jest powitaniem.
Krojo pisze:Od niedawna mam drukarkę zużyłem szpule czarnego colorfila przy 200 stopniach daje ładny matowy kolor. Zastanawiam się teraz nad czarnym Devil Design można nim drukować na matowo bądź satynę?
99% PLA po wydrukowaniu powinno być przynajmniej satynowe, a tak ogólnie to błyszczące. Inaczej masz za niską temperaturę i materiał nie jest porpawnie przetopiony/sklejony. Oczywiście do kurzołapki na półkę to nie ma znaczenia, ale jeśli detal ma pełnić jakąś ambitniejszą funkcję, to już trzeba mieć to na uwadze.
Krojo pisze:Mam jeszcze szpule czarnego 3d active ale nie da się nim drukować próbowałem z temperaturą od 200 do 230 stopni ciągle gubi warstwy w przypadku do colorfila nie było takich problemów.
Aha.

Re: Ranking filamentów

: 04 gru 2018, 10:55
autor: ZADAR
Filament z bazą w kolorze brokatu to taki jeszcze jest
https://zadar.pl/pl/p/Filament-Spectrum ... -0.5kg/282

Re: Ranking filamentów

: 04 gru 2018, 11:15
autor: FlameRunner
Co to jest baza w kolorze brokatu?

Re: Ranking filamentów

: 04 gru 2018, 11:29
autor: dragonn
FlameRunner pisze:Co to jest baza w kolorze brokatu?
Srebrny brokat i srebrny filament :P. Tak jak na przykład również DD aluminiowy lub miedziany. Tylko szukałbym kolorów innych również niż typowo "metalowe" jak np. jakiś zielony, niebieski, czerwony.

Re: Ranking filamentów

: 04 gru 2018, 11:32
autor: dziobu
FlameRunner pisze:Co to jest baza w kolorze brokatu?
Pewnie coś takiego:
baza.jpg
:D

Re: Ranking filamentów

: 13 gru 2018, 09:04
autor: nevix
Kilka słów na temat filamentu 3DActive.
Filament ten jak każdy wie należny do produkcji budżetowych, więc nie spodziewajmy się przy nim rewelacji.
I tak oto po rozpakowaniu szpuli moim oczom ukazała się pierwsza niedoskonałość czyli filament jest po prostu krzywy, myślę sobie dobra może to przypadek, gdzieś końcówka szpuli mała niedoskonałość. Niestety druga szpula taka sama, i wraz z drukowaniem się to nie zmienia, ot taka przypadłość.
IMG_20181213_081025.jpg
IMG_20181213_080918.jpg
Więc chwyciłem za suwmiarkę i pomiary.... Niestety tu tez nie jest lepiej, wymiar 1,70-1,75mm. Dobra zgoda jest to wszystko w tolerancji jaką podaje producent , ale na miłość boska jak ja mam ostawić przepływ w sliserze jak co chwile zmienia się grubość filamentu???
Do tej pory miałem inne tanie filamenty i powiem szczerze że takie odchyłki się nie trafiały zazwyczaj były one w 0,02mm.
Tyle z teorii ale czas przejść do drukowania.
Filamentem ten drukuje się bardzo lekko, bardzo dobrze przykleja się do stołu(na szkle z lakierem do włosów drukuje w temp 50 stopni).
Warstwy w mojej opinii dobrze się sklejają ze sobą, i żadnych większych problemów z filamentem nie ma. Jednym słowem po prostu filament bardzo przyjemny do drukowania.
Poniżej kilka fotek z dwóch małych wydruków. Uprzedzając pytania ten ciemny to antracyt (taki kolor podaje producent).
IMG_20181213_081724.jpg
IMG_20181213_011854.jpg
IMG_20181213_011105.jpg
IMG_20181213_011054.jpg
IMG_20181213_081608.jpg
Krótkie podsumowanie.
Jak widać na zdjęciach powyżej, z tego materiału da się drukować naprawdę dosyć sensowne wydruki pomimo nie najlepszej jakości filamentu (pomijam nitkowanie na rogach jelenia :D, ale to już mój problem i brak doświadczenia przy druku elementów o średnicy mniejszej niż 0,5mm).
Z pewnością filament nie jest najlepszym wyborem dla początkującego drukarza(sam jestem początkujący), ale od samego początku walczę z najtańszymi filamentami z mniejszymi lub większymi sukcesami( ten konkretny muszę uznać za sukces).
Pamiętajcie że wybór filamentu zależny od Was, a to jest tylko moja opinia która się chciałem z Wami podzielić( nie jest to reklama ani antyreklama).

Re: Ranking filamentów

: 15 gru 2018, 02:15
autor: Gmeracz
I tak niedługo ilość szpul różnych filamentów u Ciebie urośnie do skali - Gdzie ja to wszystko wsadzę? - Każdy to chyba przerabia(ł)...

Re: Ranking filamentów

: 19 gru 2018, 19:06
autor: undefined1337
Cześć wszystkim,

to mój pierwszy post na forum ;)
Chciałbym dorzucić swoje trzy grosze odnośnie filamentu 3D Active.

Kupiłem starter pack - 6 kolorów. Zacząłem swoją przygodę z drukiem 3D na Enderze 3 z kolorem żółtym od 3D Active. Niestety, ale coś jest nie tak z tym filamentem... ale zacznijmy od początku.

1. Kolor żółty. Pierwsze ustawienie to głowica 210C, stół 60C i prędkość 60mm/s. Wynik? Mega słaby...
IMG_1171.jpg
2. Wziąłem na warsztat biały kolor. Te same ustawienia i...
IMG_1179.jpg
... i o to chodzi. Całkiem nieźle.

3. Nie poddawałem się i walczyłem dalej. Tutaj test prędkości (220C, stół 60C) i wyniki...
IMG_1181.jpg
IMG_1182.jpg
Tu chyba nie muszę komentować.

Dodatkowo bywa też tak przy druku żółtym filamentem, że nagle przestaje wylatywać roztopiony filament z głowicy i zaczyna drukować w powietrzu. Nie dzieje się coś takiego przy białym kolorze. Słabo, naprawdę słabo...

Biały wygląda dobrze i spisuje się całkiem nieźle: jakość 0,15mm, głowica 220C, stół 60C, prędkość 60mm/s.
IMG_1178.jpg
Chyba będę reklamował, bo tak nie może być, że drukowaniem jednym kolorem, to bajka, a drugim męka.

Re: Ranking filamentów

: 19 gru 2018, 19:12
autor: virgin71
StarterPack kreatywność niektórych jest zabójcza...

Re: Ranking filamentów

: 19 gru 2018, 19:26
autor: undefined1337
virgin71 pisze:StarterPack kreatywność niektórych jest zabójcza...
Nie widzę nic złego w starter packach, sprzedaje je również tak zachwalany DD.
Tutaj jest problem z jednym z filamentów, a nie całym zestawem.

Re: Ranking filamentów

: 19 gru 2018, 19:46
autor: poharatek
undefined1337 pisze:Tutaj jest problem z jednym z filamentów, a nie całym zestawem.
Nie.
Problem masz z ekstruzją, a nie z filamentem.
Żółty - tragedia, takie coś miałem na stole, gdy okazało się, że mam połamany ekstruder :D
Na białym też to jest widoczne: te paski na kostce, czy figurce biorą się stąd, że z dyszy nie leci stała (no oki - nie stała - po prostu nie leci tyle, ile trzeba), ilość filamentu, czasem jest go za dużo, czasem za mało.
Skalibruj ekstruder, jeśli tego jeszcze nie zrobiłeś.
Poszukaj, tu na forum jest też "lista kontrolna ekstruzji".

Re: Ranking filamentów

: 19 gru 2018, 19:55
autor: RaveOn
poharatek pisze:
undefined1337 pisze:Tutaj jest problem z jednym z filamentów, a nie całym zestawem.
Nie.
Problem masz z ekstruzją, a nie z filamentem.
Żółty - tragedia, takie coś miałem na stole, gdy okazało się, że mam połamany ekstruder :D
Na białym też to jest widoczne: te paski na kostce, czy figurce biorą się stąd, że z dyszy nie leci stała (no oki - nie stała - po prostu nie leci tyle, ile trzeba), ilość filamentu, czasem jest go za dużo, czasem za mało.
Skalibruj ekstruder, jeśli tego jeszcze nie zrobiłeś.
Poszukaj, tu na forum jest też "lista kontrolna ekstruzji".
Dodałbym koniecznie sprawdzić czy nie ma przerwy między dyszą, a PTFE....

Re: Ranking filamentów

: 19 gru 2018, 19:56
autor: marek91
virgin71 pisze:StarterPack kreatywność niektórych jest zabójcza...
Jestem zaszczycony i zniesmaczony jednocześnie :)

https://3dactive.pl/pl/p/Filament-3D-1% ... x-550g/103

Re: Ranking filamentów

: 19 gru 2018, 20:02
autor: dziobu
Co Wy macie do starterpacków?
W sumie to fajne rozwiązanie na początek. I zestaw kolorów sensowny.

Re: Ranking filamentów

: 19 gru 2018, 21:00
autor: FlameRunner
undefined1337 pisze:
virgin71 pisze:StarterPack kreatywność niektórych jest zabójcza...
Nie widzę nic złego w starter packach, sprzedaje je również tak zachwalany DD.
dziobu pisze:Co Wy macie do starterpacków?
W sumie to fajne rozwiązanie na początek. I zestaw kolorów sensowny.
Ale tu nie chodzi o to, że sam pomysł jest zły.
Tu chodzi o to, że ktoś się tak mocno zainspirował zestawem od DD, że nawet nazwa jest taka sama.
Nazwa "startpack" na tyle przyrosła do zestawu produkowanego przez DD, że stała się w zasadzie nazwą własną. ;)

Re: Ranking filamentów

: 19 gru 2018, 21:09
autor: virgin71
Ctrl+c, ctrl+v
Mierzyłeś ten żółty? Trzyma wymiar?

Re: Ranking filamentów

: 26 gru 2018, 14:38
autor: dragonn
IMG_0214.JPG
IMG_0215.JPG
IMG_0216.JPG
IMG_0217.JPG
IMG_0218.JPG
IMG_0219.JPG
IMG_0220.JPG
IMG_0221.JPG
Prusament PLA Prusa Galaxy Black
Warstwa 0.16, 205C, 65mm/s. Drukuje się bajecznie

Re: Ranking filamentów

: 26 gru 2018, 15:52
autor: kretu
FlameRunner pisze:Nazwa "startpack" na tyle przyrosła do zestawu produkowanego przez DD, że stała się w zasadzie nazwą własną. ;)
No już bez przesady.
Co innego że jak na forum gdzie w KAŻDYM temacie o początkach ZAWSZE jest powtarzane że na start trzeba kupić coś porządnej firmy a kolega I TAK wie lepiej wiec kupuje najtańszy plastik i pisze taki post to witki opadają.

Re: Ranking filamentów

: 14 sty 2019, 01:37
autor: Wiesio00
Witam,
Od miesiąca używam Endera 3. Filamentu 3D Active przedrukowałem całą rolkę 1.1kg czarnego i drukowało się bardzo dobrze a następnie zabrałem się za czerwony i zielony z drugiego zamówienia ... i... na czerwonym porażka jak u kolegi z żółtym, a zielony bez problemów.
IMG_20190109_004300.jpg
Na zdjęciu jedyne co udało mi się wydrukować z sukcesem z czerwonego.
Mimo zwiększania i zmniejszania temperatur dysza 0,4 się cały czas zapychała i ekstruder przeskakiwał.
Za to zielony bajka.
IMG_20190110_005633.jpg
Widać niedolania między wypełnieniem a ściankami ale podejrzewam, że to wina Cury.
IMG_20190112_201539.jpg
Na ile procent ustawiacie Infill Overlay?

Re: Ranking filamentów

: 14 sty 2019, 10:07
autor: virgin71
50złx3 (rolki kupione)=150zł
150/2 (rolki użyteczne) = 75zł za sztukę.

Niedolanie to nie wina Cury, tylko drukarki, rzadziej filamentu.

Re: Ranking filamentów

: 14 sty 2019, 12:06
autor: kamilxxg
Z ciekawości postanowiłem sprawdzić sytuacje z czerwonym filamentem 3DActive bo akurat wczoraj chrześniak pół dnia chciał żebym wydrukował coś czerwonego, pierwsze spostrzeżenie to uwięziony bąbelek powietrza, nieźle się zaczyna do tego ten czerwony kolor to taki przeźroczysty trochę jest :) Drukuje się na razie dobrze na takich samych ustawieniach jak biały i zielony z tej samej firmy, może trafiła mi się lepsza partia, niezły rozrzut mają.

Re: Ranking filamentów

: 14 sty 2019, 20:41
autor: kamilxxg
Zrobiłem jeszcze kilka wydruków i powiem, że średnio zadowolony jestem, to jest półprzeźroczysty filament a nie "kolorowy" jakbym chciał coś konkretnego wydrukować to bym się zawiódł. Tych bąbelków powietrza jest dużo, czasem systematycznie co 2cm babelek, czasem nawet co kilka mm, ogólnie jak patrzyłem jak się drukuje to nie było momentu, że od szpuli do ekstrudera nie było bąbelka. Czy to może powodować jakieś problemy?

Overhangi lepiej niż u colorfill
20190114_201619.jpg
Przez to, że czerwony jest półprzeźroczysty widać infill, tworzy to mega dziwne wrażenie i trudno dostrzec szczegóły - oczy, wąsy itp, jest to bardzo widoczne jak się obraca calicata
20190114_201729.jpg
To było drukowane na 0.3 ogólnie ciężko mi jeszcze dobrać ustawienia do tej wysokości ale ten kolor mi się drukował najgorzej z tego co drukowałem na tym ustawieniu. Warstwy się nie skleiły dobrze i rozpada się w dłoniach.
20190114_201948.jpg

Re: Ranking filamentów

: 14 sty 2019, 20:45
autor: virgin71
To był problem PlastSpawu. Jak dostawałeś filament przeźroczysty, to było pełno pęcherzyków widać. Pełny kolor to ukrywał, ale nie eliminował. Niestety to wpływa na jakość druku. Przez to jest niedokstrudowany wydruk. Mam jeszcze trochę ich drutów z bąbelkami.

Re: Ranking filamentów

: 17 sty 2019, 19:19
autor: kamilxxg
Czy te bąbelki mogą powodować zapychanie się dyszy?

Re: Ranking filamentów

: 17 sty 2019, 20:21
autor: FlameRunner
Jeśli to powietrze, to nie bardzo mają jak.

Re: Ranking filamentów

: 17 sty 2019, 20:40
autor: virgin71
kamilxxg pisze:Czy te bąbelki mogą powodować zapychanie się dyszy?
Mogą. Już mówię jak - pod wpływem temperatury wytwarzają nadmierne ciśnienie. Zapychanie nie jest trwałe, jak zanieczyszczeniem, ale utrudnia wydruk. Na szczęście to głównie strzela i syczy.

Re: Ranking filamentów

: 17 sty 2019, 20:41
autor: FlameRunner
No to ciężko to nazwać "zapychaniem". :P

Re: Ranking filamentów

: 17 sty 2019, 20:43
autor: virgin71
To zależy, bo to co następuje przed strzeleniem, to jest zapchanie. Późniejszy nadmierny wyciek to kompensuje (ciśnienie), ale wydruk jest do kitu.

Re: Ranking filamentów

: 17 sty 2019, 21:23
autor: kamilxxg
Pierwsza moja myśl była taka, że to raczej nie ma wpływu a druga taka, że lepiej spytać się ludzi, którzy mają dużo większą wiedzę ode mnie. Ogólnie od poniedziałku po zmianie filamentu na ten czerwony z babelkiami zaczał mi ekstruder przeskakiwać a wcześniej drukowało bez problemu. Po wyczyszczeniu dyszy drukuje jakiś czas a potem ekstruder nie ma siły przepchać filamentu, jak próbuję ręcznie to jest bardzo silny opór, walczyłem już dwa wieczory ale sytuacja nadal nie opanowana a najgorsze, że dziś przyszedł e3d v6 od triangle lab i nawet mocowania nie mam jak wydrukować. Poczytam forum, pooglądam filmiki i w weekend będę dalej próbował :-)

Re: Ranking filamentów

: 17 sty 2019, 21:32
autor: virgin71
I to jest zaleta 2,85;) bąble muszą być bardzo duże, żeby przytkało na chwilę, zamiast świszczeć.

Re: Ranking filamentów

: 19 sty 2019, 14:20
autor: kamilxxg
Problem z zatykaniem na razie rozwiązany przez podniesienie temperatury do 225 i zmniejszeniu flow do 85 (jak ktoś wcześniej pisał że też tak musiał zrobić), straszny rozrzut biorąc pod uwagę to, że na białym 3DActive zwiększałem flow drukując w 200 stopniach. Co ciekawe jak ostatni raz wykręciłem dyszę to zrobiła się w niej poduszka powietrzna na wlocie z 2mm głębokości.

Na zdjęciu widać to w odciętym od dyszy fragmencie, niestety nie zrobiłem zdjęcia z dyszy.
20190119_135625.jpg
Na ten moment w sumie nie wiem czy podczas dłuższego druku ustawienia te pozwolą na bezproblemowy wydruk ale przy drukowaniu cali cata ani razu ekstruder nie przeskoczył.

Re: Ranking filamentów

: 19 sty 2019, 23:16
autor: virgin71
kamilxxg pisze:Problem z zatykaniem na razie rozwiązany przez podniesienie temperatury do 225 i zmniejszeniu flow do 85 (jak ktoś wcześniej pisał że też tak musiał zrobić), straszny rozrzut biorąc pod uwagę to, że na białym 3DActive zwiększałem flow drukując w 200 stopniach. Co ciekawe jak ostatni raz wykręciłem dyszę to zrobiła się w niej poduszka powietrzna na wlocie z 2mm głębokości.
Czyli nie trzyma wymiarów ani materiałów. Podziwiam, że komuś chce się tak bawić.
:clap:

Re: Ranking filamentów

: 19 sty 2019, 23:35
autor: kamilxxg
virgin71 pisze: Czyli nie trzyma wymiarów ani materiałów. Podziwiam, że komuś chce się tak bawić.
:clap:
Zielony udało mi się na 200 stopniach wydrukować z flow ustawionym na 85. Kolejna sprawa, że ten filament jest nieźle pogięty co sprawia, że czasem trudniej ręcznie przepchnąć (z capricornem mógłby być większy problem?) więc na całościową "łatwość" druku tym filamentem składa się wiele rzeczy ;-)

Być może gdyby filament był prosty i bez bąbelków to by się lepiej nim drukowało. Fakt jest taki, że gdybym wiedział to co wiem teraz to bym kupił coś innego i bawił się czymś innym. Z drugiej strony gdyby druk 3D był grą RPG to miałbym zdecydowanie więcej XP teraz niż drukując jakimś dobrym filamentem i czego się nauczyłem to moje :-)

Re: Ranking filamentów

: 19 sty 2019, 23:43
autor: virgin71
Ale nauczyłeś się głównie tego, że z gówna bata nie ukręcisz. Rozkręcania dyszy i tak się nauczysz.
Filament jest z bąblami, pogięty, nie trzyma wymiaru. To nie jest drukowanie, tylko bezsensowne męczarnie.

Nie mój cyrk, nie moje małpy;)

Re: Ranking filamentów

: 11 lut 2019, 18:48
autor: zouk
Cześć.
Na mnie też trafiło.
F3D czyli Finnotech TPU czarny.
Jakiś czas temu kupowałem niebieskie TPU w/w sprzedawcy i filament trzymał średnicę, natomiast niedawno kupiłem czarny z zamiarem wydrukowania stopek na nogi krzeseł ( ot znudziłem się co chwilę naklejaniem filcowo-podobnych naklejek ).
Wydruk kostki kalibracyjnej aby "poznać" filament i zgrzyt.
IMG_20190211_182707_bez_exif.jpg
IMG_20190211_182707_bez_exif.jpg (23.47 KiB) Przejrzano 3765 razy
Po usunięciu problematycznego odcinka włączyłem właściwy wydruk ( a raczej kilka ).
2 krzesła doczekały się stopek a reszta już nie.
Ponownie filament jak na złość zmienił średnicę.

Czytając ten wątek:
viewtopic.php?f=42&t=3853&start=20#p67606 postanowiłem ocenić filament i ten dostał tylko 1 gwiazdkę.
Sprzedawca dostał 5 ponieważ wywiązał się i towar dostałem.

btw: 2 razy kasuję EXIF i lipa:) zdjęcie obrócone :unknown:
Dzięki @dziobu :)

Re: Ranking filamentów

: 11 lut 2019, 18:51
autor: dziobu
Wydawało mi się że Finnotech to dobra firma. Może dobrze było by to reklamować?

[OT]
zouk pisze:btw: 2 razy kasuję EXIF i lipa:) zdjęcie obrócone :unknown:
Bo to trzeba raz a dobrze ;)
Niczego nie skasowałeś:
a1.png
Tu zdjęcie bez EXIF:
IMG_20190211_182707_bez_exif.jpg

Re: Ranking filamentów

: 11 lut 2019, 19:20
autor: zouk
dziobu pisze:Wydawało mi się że Finnotech to dobra firma. Może dobrze było by to reklamować?

Myślałem o tym ale teraz co? zużyłem trochę tego TPU i tak nie za bardzo kłócić się o całkiem nową szpulę
pomimo, że ta którą mam 2 razy pokazała swoje. Drukuję dla siebie prywatnie różne drobne błahostki i w przypadku TPU nie tylko od F3D zawsze siedzę i obserwuję jak idzie wydruk gdyż drukuję na bowdenie.
Reklamował nie będę ALE mój wpis tutaj jak i ocena produktu na all...o mają na celu uczulić sprzedawcę na problem który się pojawił.

:)

Re: Ranking filamentów

: 11 lut 2019, 19:24
autor: dziobu
zouk pisze:Myślałem o tym ale teraz co? zużyłem trochę tego TPU i tak nie za bardzo kłócić się o całkiem nową szpulę
pomimo, że ta którą mam 2 razy pokazała swoje
Nie chodzi o to żeby sępić o szpulę (choć imho w takim wypadku to i tak powinieneś dostać) ale żeby uświadomić problem producentowi. Przecież nie muszą siedzieć na allegro i czytać komentarzy (a raczej na pewno tego nie robią).

Re: Ranking filamentów

: 11 lut 2019, 19:28
autor: zouk
dziobu pisze: Nie chodzi o to żeby sępić o szpulę (choć imho w takim wypadku to i tak powinieneś dostać)
Namówiłeś mnie. :)

Re: Ranking filamentów

: 11 lut 2019, 21:00
autor: virgin71
dziobu pisze: Nie chodzi o to żeby sępić o szpulę (choć imho w takim wypadku to i tak powinieneś dostać) ale żeby uświadomić problem producentowi. Przecież nie muszą siedzieć na allegro i czytać komentarzy (a raczej na pewno tego nie robią).
Robią to, uwierz mi. Natomiast przychylam się do tego, że reklamacja jak najbardziej zasadna.

Re: Ranking filamentów

: 12 lut 2019, 10:27
autor: zouk
zouk pisze:
dziobu pisze: w takim wypadku to i tak powinieneś dostać)
Namówiłeś mnie. :)
Po kontakcie ze sprzedającym, ten zobowiązał się wysłać kolejną 200gr. szpulę.
Na moje pytanie czy mam odesłać starą otrzymałem odpowiedź, że mogę zostawić.

Sprawa zakończona.

Re: Ranking filamentów

: 12 lut 2019, 10:39
autor: virgin71
SUPER! Ktoś nam wisi browary;)

Re: Ranking filamentów

: 24 cze 2019, 21:48
autor: Dawid.S
Mam przygody ze szpulami od fiberlogy a dokładnie biały HD PLA i pomarańczowy EASY PLA, drukuje na dyszy 0.3 i dysza notorycznie się zatyka, czyścik filamentu jest czarny jakby od smaru maszynowego. Dopiero przy tmp 230 płynie to w miarę przewidywalnie.

Re: Ranking filamentów

: 24 cze 2019, 23:15
autor: FlameRunner
allegb pisze:Dla mnie na 1 miejscu jest bankowo [ciach!], nigdy nie zapchałem drukary, a jakość druku jest na wysokim poziomie + b. fajne ceny
Informuję uprzejmie, że reklama na forum jest płatna.
Ponadto praktyka polegająca na polecaniu produktu przez marketingowca udającego zadowolonego klienta jest podobno nielegalna?

Re: Ranking filamentów

: 25 cze 2019, 00:09
autor: dziobu
[OT]
allegb pisze:Dla mnie na 1 miejscu(...)
Nawet czytając spam, który każdy z nas otrzymuje hurtowo mailem, można nauczyć się jak NIE tworzyć takich treści. W jednym poście spieprzyłeś chyba wszystko co było do spieprzenia i to w ramach jednego zdania. Nawet przy cichym założeniu że nie jesteś marketingowcem i faktycznie coś polecasz, to post dalej nie wychodzi poza ramy SPAMu.

Re: Ranking filamentów

: 25 cze 2019, 03:29
autor: FlameRunner
Ej, ale weź go nie ucz... xD

Re: Ranking filamentów

: 27 cze 2019, 11:35
autor: marek91
Pozwoliłem sobie wypierdolić konto allegb, zwracaliśmy mu kilkukrotnie uwagę na regulamin i kilka razy kasowaliśmy posty - bez skutku.

Re: Ranking filamentów

: 27 cze 2019, 12:36
autor: Marvin27
marek91 pisze:Pozwoliłem sobie wypierdolić konto allegb, zwracaliśmy mu kilkukrotnie uwagę na regulamin i kilka razy kasowaliśmy posty - bez skutku.
Typowy Janusz biznesu :P

Re: Ranking filamentów

: 27 cze 2019, 13:40
autor: kretu
Marvin27 pisze: Typowy Janusz biznesu :P
Jak możesz tak mówić o Marku? :crazy2: :devil:

Ogólnie ten temat to jak lep na takich:P

Re: Ranking filamentów

: 27 cze 2019, 15:37
autor: Marvin27
kretu pisze: Jak możesz tak mówić o Marku? :crazy2: :devil:
Pisałem o tym gościu co robił sobie darmową reklamę.

Re: Ranking filamentów

: 27 cze 2019, 15:56
autor: @GUTEK@
Marvin27 pisze:
kretu pisze: Jak możesz tak mówić o Marku? :crazy2: :devil:
Pisałem o tym gościu co robił sobie darmową reklamę.

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=81CzRHXRvhY

Re: Ranking filamentów

: 08 paź 2019, 08:33
autor: BarToL
Niestety zdecydowanie odradzam filamenty DD :(
Drukuję mi się na nich bardzo fajnie (jakość filamentu) ale na 8 szpul, 3 splątane tak mocno że w praktyce nic się nie udaje wydrukować.

Re: Ranking filamentów

: 08 paź 2019, 08:56
autor: kretu
BarToL pisze: 3 splątane tak mocno że w praktyce nic się nie udaje wydrukować.
BarToL ale ty wiesz że to jest fizycznie niemożliwe żeby nawijarka splątała filament? Musiałeś puścić końcówkę przy zakładaniu/zmienianiu rolek.

Re: Ranking filamentów

: 08 paź 2019, 08:59
autor: dragonn
BarToL pisze:na 8 szpul, 3 splątane tak mocno że w praktyce nic się nie udaje wydrukować.
Splątane czy tak ciasno zawinięte że wygląda jak splątane?
Ja wiem że w takich momentach to się robi kłótnia ale splątanie filamentu jest przy produkcji nie możliwe (no ewentualnie pierwszy zwój ale to nie tak żeby nie dało się drukować).
Wszystkie splątania szpuli które miałem były z mojej winny, albo zostawiłem luźno końcówkę filamentu albo złe mocowanie szpuli i zwój przy retrakcji robił się zbyt luźny i wyskakiwał poza szpulę (szczególnie na początku i w przypadku ABS którego na szpuli jest aż do samego brzegu). Wbrew pozorom te wszystkie super łożyskowane mocowania szpuli gdzie łożysko jest po środku są kompletnie do niczego.
I nie że uparcie bronię tutaj DD bo napisałbym to nawet jak byś napisał to o 3dactive.

Re: Ranking filamentów

: 08 paź 2019, 09:15
autor: BarToL
Ewidentnie źle nawinięte - filament który jest pobierany wychodzi spod warstwy 2-5 zwojów ładnie nawiniętych.
Prawdę mówiąc wczoraj przelała się czara goryczy , dwie poprzednie rolki odpuściłem bo splątania były "miejscowe" czyli w pewnym miejscy były przeplecione tam się wydruk wysypał , odwinąłem kawałek poszło dalej ok (tak miałem 2-3 razy na rolce , przy drukarce bez łożysk itp , wiem że to wcale nie pomaga), ale wczoraj 2 razy odwinąłem po ok 5 metrów (i naprawdę musiałem się namęczyć żeby to zrobić) wyglądało że już ok ale za chwilę znowu to samo , tak jakby co któraś warstwa była źle nawinięta. Drobniejsze splątania miałem też raz na Fiberology i na Anycubicu , ale w DD niestety występuje to najczęściej :(

Re: Ranking filamentów

: 08 paź 2019, 09:17
autor: sagittario
No niestety splątanie szpuli nie wyniknie z procesu produkcji. Problemem jest luzowanie filamentu na szpuli w trakcie druku i często złe zabezpieczenie końcówek podczas wymiany filamentów. Mam teraz przed oczami dwie szpule założone w drukarce. Jedna najczęściej używana ma luzy i filament "posprężynował" więc wygląda jakby był splątany, a druga szpula nieużywana jest równiutko nawinięta.

Re: Ranking filamentów

: 08 paź 2019, 09:21
autor: dragonn
BarToL pisze:Drobniejsze splątania miałem też raz na Fiberology i na Anycubicu , ale w DD niestety występuje to najczęściej :(
W żadnym producencie nie miałem splątania, nawet przy najtańszym możliwym filamencie. Jak masz je na innych filamentach to naprawdę brzmi jak byś robił coś źle. Możliwe że szpule (chodzi mi o budowę samej szpuli) od DD są bardziej podatne na to co robisz źle niż np. Fiberlogy.

Re: Ranking filamentów

: 08 paź 2019, 09:34
autor: BarToL
Fiberology , nowe szpule - potrafią być mocno namieszane ale jakoś idą , nie mam problemów ze Spektrum, F3D i Print-Me.
Używam aktualnie ponad 40 szpul i ok 10 całkiem przerobiłem.
W załączniku nowa szpula fiberology jeszcze nie używana.

Re: Ranking filamentów

: 08 paź 2019, 09:45
autor: carving85
Też kiedyś myślałem że to producent coś źle robi i jest splątany filament ale po którymś razie zacząłem zwracać uwagę na o co ja robię i co drukarka robi. No i niestety wszystkie splątania były moją winą. Najczęściej przy zmianie filamentu puszczałem końcówkę i ona już robiła pogrom :D

Od czasu jak na to uważam żadnej splątanej szpuli nie miałem.

Re: Ranking filamentów

: 08 paź 2019, 10:48
autor: virgin71
Nie chcę rzucać oskarżeń, ale boję się, że mamy znowu do czynienia z marketingiem szeptanym (doświadczenie jest jednostkowe, a wśród bezproblemowych pojawia się ta sama firma co zawsze - klienci zwabieni marketingiem szeptanym na FB u mnie na nią narzekają).

Sprzedaję DD w tonach i pierwsze słyszę taki zarzut, a z racji prowadzenia fizycznego sklepu ludzie nie mają ograniczeń w ramach reklamacji - przychodzą śmiało (a i tak jest ich mikro-odsetek). Wprowadziłem jakiś czas temu Fiberlogy ze względu na to, że mają najbardziej nowoczesne maszyny i tam nie wchodzą w grę nawet poważniejsze problemy niż splątanie.
Powiem też, że dokładnie jak poprzednicy, widzę, że filamentu 1,75 nie można układać na łożyskowanych stojakach, bo wtedy się rozwija nieco, a jak później filament ścisnę (przy zdejmowaniu), to zaciskam czasem zwój, na zwoju - tak powstają rzekome splątania, które nie są w rzeczywistości splątaniami.

Taka swobodna myśl;)

Re: Ranking filamentów

: 08 paź 2019, 11:02
autor: BarToL
To nie żaden marketing, mam różne filamenty bo testuję różne firmy (oprócz wspomnianych kupiłem ostatnio ASA i ABS kolejnych firm ale o nich nie piszę bo jeszcze nie używałem). DD mam sporo z PLA bo we wspomnianym fizycznym sklepie we Wrocławiu kupowałem.
Nie jest moją intencją żaden marketing (to raczej tak to forum należy traktować ;) ) a tylko zwrócenie uwagi.
Pojawiają się opinie że za splątanie ponosi winę użytkownik - wrzuciłem moje własne zdjęcie nowego filamentu Fiberology , zaraz po rozpakowaniu i jak widać jest poplątany (chociaż z oporami i strzelaniem ale drukował bez przerw). Czyli to nie prawda że filament od producenta wychodzi w stanie idealnym.
Dodam że cofania na rolkę nie mam prawie wcale bo w tej drukarce mam Directa z Bowdenem :) - czyli Directa BMG + rurka bowdena żeby przy ruchach karetki nie cofało filamentu (zgina się rurka zamiast cofania filamentu)

Re: Ranking filamentów

: 08 paź 2019, 11:12
autor: dragonn
BarToL pisze: zaraz po rozpakowaniu i jak widać jest poplątany (chociaż z oporami i strzelaniem ale drukował bez przerw). Czyli to nie prawda że filament od producenta wychodzi w stanie idealnym
To nie jest żadne poplątanie, tak czasem się zdarza że filament jest trochę bardziej "pozaklesszczany" pomiędzy zwojami ale to kompletnie nie przeszkadza w wydruku. Chyba że jest coś nie tak z drukarką i ekstruder w niej ledwo zipie i nie umie pociągnąć trochę mocniej filamentu, ale dobrze ustawiony ekstruder bez problemu sobie z tym poradzi.

Re: Ranking filamentów

: 08 paź 2019, 11:17
autor: Wawok
Szukam filamentów "nietypowych" chodzi mi o cos typu Galaxy black lub Violet. Czy poza tymi dwoma macie jakieś sprawdzone filamenty które np. udają fakturę drewna , marmuru itp . ?

Re: Ranking filamentów

: 08 paź 2019, 11:30
autor: dziobu
BarToL pisze:Pojawiają się opinie że za splątanie ponosi winę użytkownik - wrzuciłem moje własne zdjęcie nowego filamentu Fiberology , zaraz po rozpakowaniu i jak widać jest poplątany (chociaż z oporami i strzelaniem ale drukował bez przerw). Czyli to nie prawda że filament od producenta wychodzi w stanie idealnym.
Otóż...tak, za splątanie winę ponosi użytkownik. Jeśli założymy że szpula jest wprost z maszyny to NIE ma możliwości żeby filament się poplątał.
Był taki czas kiedy druty plątały mi się na potęgę; dotyczyło to wtedy głównie Plast-Spawu (oni nawijali bardzo ciasno a do tego szpula była trochę za mała i 2-3 warstwy druta nie miały już ścianek) ale odkąd zwracam uwagę na to jak zdejmuje szpulę z drukarki i jak ją blokuję przy odłożeniu to mi się nie zdarzyło. Nawet ze wspomnianym Plast-Spawem/Wolfixem.
Wawok pisze:Szukam filamentów "nietypowych" chodzi mi o cos typu Galaxy black lub Violet. Czy poza tymi dwoma macie jakieś sprawdzone filamenty które np. udają fakturę drewna , marmuru itp . ?
Luknij na ofertę Spectrum, Fiberlogy, Print-me, Form-Futura.

Re: Ranking filamentów

: 08 paź 2019, 11:52
autor: virgin71
Drewno chyba najlepsze, ma PRIMAT. Fiberlogy też ma, ale moim zdaniem na razie nikt nie pobił PRIMATa. A używałem też bamboofill.
BarToL pisze:DD mam sporo z PLA bo we wspomnianym fizycznym sklepie we Wrocławiu kupowałem.
To przynieś, będziemy oglądać szpulki:)

Re: Ranking filamentów

: 08 paź 2019, 12:07
autor: FlameRunner
BarToL pisze:jak widać jest poplątany
Nie widać.
Widać tylko, że nie jest nawinięty równiutko nitka przy nitce, czego nie nazwałbym poplątaniem.

Może tu chodzi o dobór słowa?

My mówimy "poplątany" jak jest supeł, który całkiem uniemożliwia dalsze odwijanie filamentu; jak taki supeł ciągniesz, to on się tylko mocniej zaciska. Przy takim rozumieniu nie widzę możliwości, by fabrycznie nawinięty filament (i to od różnych producentów!) był poplątany. Produkcja filamentu jest procesem ciągłym, szpula nawijana jest od początku do końca bez żadnych przerw, można powiedzieć "jednym ruchem". Fizycznie nie ma możliwości, by przy maszynowym nawijaniu druta na szpulę powstawały jakieś zaplątania/supły. Odkąd zajmuję się drukiem FFF, a zajmuję się tym nie od wczoraj, nie spotkałem się z sytuacją, by filament nawijany na szpulę przez producenta był fabrycznie poplątany.

Ty chyba opisujesz inną niedoskonałość nawinięcia filamentu, która na ogół nie stanowi problemu. Gdy filament nie jest nawinięty równiutko nitka przy nitce, zdarza się, że jedna nitka jest trochę wbita między pozostałe i trzeba ją troszkę mocniej pociągnąć, ale to tylko tyle. To nie jest zaplątanie; gdy tylko drukarka wyciągnie taką nitkę, to filament dalej się swobodnie odwija. Taką szpulę da się całą odwinąć "jednym ruchem", tak jak była nawinięta. Przeciętna drukarka powinna być w stanie bez problemów drukować z takiej szpulki.

Jeśli masz problem:
  • taki jak drugi opisany przeze mnie,
  • z różnymi szpulami różnych producentów,
  • i do tego tak często, jak to opisujesz,
to jest to problem z Twoją drukarką.

Tutaj, w tym wątku, w odpowiedzi na Twoje zastrzeżenia, wypowiedziało się już kilka osób, które osobiście przedrukowują naprawdę grube kilogramy filamentów DD. Gdyby z tego nie dało się drukować, to zaufaj mi: zauważylibyśmy to już. ;)

Re: Ranking filamentów

: 08 paź 2019, 19:21
autor: Zepco
Jak nie chcesz się męczyć z filamentem DD to ja chętnie od Ciebie odkupię za połowę ceny.
A jeśli chodzi o równo nawinięty filament, to ten od prusy i filament PM

Re: Ranking filamentów

: 08 paź 2019, 19:45
autor: Abys
Również mogę potwierdzić to co napisali koledzy wcześniej, 99% wina użytkownika/drukarki.
Nagraj film jak wymieniasz szpulę, coś nie chce mi się wierzyć w to.

Re: Ranking filamentów

: 09 paź 2019, 12:15
autor: virgin71
Zepco pisze:A jeśli chodzi o równo nawinięty filament, to ten od prusy i filament PM
Bo oba to ta sama firma;)

Re: Ranking filamentów

: 09 paź 2019, 16:17
autor: S3b
BarToL pisze:Fiberology , nowe szpule - potrafią być mocno namieszane ale jakoś idą , nie mam problemów ze Spektrum, F3D i Print-Me.
Używam aktualnie ponad 40 szpul i ok 10 całkiem przerobiłem.
W załączniku nowa szpula fiberology jeszcze nie używana.
Zobacz moją rolkę tego samego koloru, którą opisywałem w innym wątku... :D
viewtopic.php?f=47&t=4287&p=74595#p74595

Już nie kupuję materiału tej firmy:)

Re: Ranking filamentów

: 09 paź 2019, 17:08
autor: MalT
virgin71 pisze:
Zepco pisze:A jeśli chodzi o równo nawinięty filament, to ten od prusy i filament PM
Bo oba to ta sama firma;)
Nie Prusa sam już produkuje.

Re: Ranking filamentów

: 10 paź 2019, 09:31
autor: virgin71
Tak, w fabryce PM;)

Re: Ranking filamentów

: 10 paź 2019, 09:36
autor: dragonn
virgin71 pisze:Tak, w fabryce PM;)
https://youtu.be/BjoQw5fGk6Q nie zgodziłbym się, według wszystkich informacji mają własną linię produkcyjną w własnym budynku

Re: Ranking filamentów

: 10 paź 2019, 11:47
autor: virgin71
Tak, dokładnie rzecz ujmując jest to linia PM w siedzibie Prusy, ale nadal jest to linia PM. Dlatego pokrywają się kolory, barwniki, jakość, układanie, no wszystko poza szpulą.

Re: Ranking filamentów

: 10 paź 2019, 12:11
autor: morf
ok ale jak rozumiem te super laserowe pomiary, ktorymi tak sie szczyca maja miejsce tylko dla lini Prusamentu ?

Zaczynalem swoja przygode z drukiem od filamentow PM, lezka w oku sie kreci :)

Re: Ranking filamentów

: 10 paź 2019, 12:26
autor: virgin71
Nie, PM ma te super lasery. Mają je na etykiecie w formie data matrix.

Re: Ranking filamentów

: 10 paź 2019, 12:34
autor: morf
no prosze, fajnie ze sie rozwineli + zamowienia od Prusy.
Szkoda ze akurat galaxy black nie widze w ich ofercie PLA, moze Prusa ma swoje kolory jako "exclusive Prusament only"
Edit:
ok maja Graphite black
https://www.filament-pm.com/filament-1- ... -5-kg/p172
ale zdjecia to maja tragiczne, ciezko stwierdzic czy to to samo ale pewnie tak:D

Re: Ranking filamentów

: 10 paź 2019, 13:55
autor: virgin71
morf pisze: ok maja Graphite black
https://www.filament-pm.com/filament-1- ... -5-kg/p172
ale zdjecia to maja tragiczne, ciezko stwierdzic czy to to samo ale pewnie tak:D
To samo, mam to u siebie. W sensie na prywatny użytek:)

Re: Ranking filamentów

: 04 lis 2019, 08:32
autor: morf
Wracając do tematu kojarzy ktoś nazwę odpowiedników prusamentu Mystic green / Brown w ofercie PM?
Przeglądałem ale nie mogę namierzyć, jest metalic green ale to cos innego

Re: Ranking filamentów

: 04 lis 2019, 10:15
autor: Julian
virgin71 pisze:Tak, w fabryce PM;)

Przecież Józef to brat cioteczny (lub jak kto woli - kuzyn) jednego ze współwłaścicieli PM. Od zawsze się wspierali.

Re: Ranking filamentów

: 04 lis 2019, 14:41
autor: virgin71
Chyba Julian wszystko już wyjaśnił... ;)

Re: Ranking filamentów

: 15 lis 2019, 08:55
autor: benekdp
Witam. Jestem po zakupie pierwszej drukarki (jeszcze czekam na nią:) i prosił bym o polecenie jakiś dobrych filamentow niemieckiej firmy ( bądź coś innego dostępnego np na Amazon). Z checią kupię filamenty np DD, alemieszkam za granicą i wysyłka może być lekko kosztowna. Oczywiście zaopatrze się w nie przy najbliższej wizycie w pl, ale na tą chwilę potrzebuje zamowić coś na start. Max 2kg Abs czarny, 1.75.

Chyba, że ktoś z forumowiczów, kto posiada sklep może mi zaproponować rozsądną cenę za wysyłkę do Austrii. Dziękuję i pozdrawiam

Re: Ranking filamentów

: 15 lis 2019, 10:11
autor: virgin71
Niestety wysyłka do Austrii jest kosztowna. U mnie 62 zł za paczkę do 5kg. Do 10 kg 66zł.
Jeśli chcesz zamówić od razu więcej, to jeszcze ma jakiś sens.

W DE jest taki sklep (dobry, sprawdzony): https://www.freeform4u.de/ ale nie wiem czy do Austrii wysyłają jakoś taniej.

Re: Ranking filamentów

: 15 lis 2019, 10:20
autor: dragonn
benekdp pisze:Witam. Jestem po zakupie pierwszej drukarki (jeszcze czekam na nią:) i prosił bym o polecenie jakiś dobrych filamentow niemieckiej firmy ( bądź coś innego dostępnego np na Amazon).
Od razu mówię że nigdy nie testowałem ale widziałem wiele razy na youtube używany i zachwalany przez Thomasa https://www.dasfilament.de/
Cenowo też wychodzi podobnie jak nasze polskie.

Re: Ranking filamentów

: 15 lis 2019, 10:24
autor: virgin71
Ale DAS nie robi ABSu i szpule mają 800g. Jedynie w Austrii dobry jest Extrudr, ale cenowo jest trochę drogo.

Re: Ranking filamentów

: 15 lis 2019, 10:31
autor: FlameRunner
Są niemieckie sklepy mające DD w ofercie, być może są w stanie tanio wysłać do Austrii?

Re: Ranking filamentów

: 15 lis 2019, 10:37
autor: dragonn
A racja, nie zwróciłem uwagi że szukamy ABS.
Ale tutaj warto pomyśleć czy ABS na dosłownie sam początek drukowania to dobry pomysł. Bo moim zdaniem jednak zdecydowanie nie jeśli drukarka to jakiś zwykły Ender 3 (co innego jeśli mówimy o Zortrax).

Re: Ranking filamentów

: 15 lis 2019, 10:42
autor: FlameRunner
On chyba ma 4Max Pro. ;)

Re: Ranking filamentów

: 15 lis 2019, 11:29
autor: dziobu
benekdp pisze:Z checią kupię filamenty np DD, alemieszkam za granicą i wysyłka może być lekko kosztowna(...)wysyłkę do Austrii
https://www.motedis.at/shop/3D-Filament ... 91132.html
Domena austriacka, firma niemiecka ale - jeśli dobrze mi się wyklikało - wysyłka była w normalnej cenie.

Re: Ranking filamentów

: 15 lis 2019, 12:29
autor: morf
dragonn pisze:
benekdp pisze:Witam. Jestem po zakupie pierwszej drukarki (jeszcze czekam na nią:) i prosił bym o polecenie jakiś dobrych filamentow niemieckiej firmy ( bądź coś innego dostępnego np na Amazon).
Od razu mówię że nigdy nie testowałem ale widziałem wiele razy na youtube używany i zachwalany przez Thomasa https://www.dasfilament.de/
Cenowo też wychodzi podobnie jak nasze polskie.
Lekki OT, wg mnie fajny model:

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=Oi6uBa1gAok
udalo mi sie znalesc jakby ktos szukal: https://gumroad.com/l/BHGke

Re: Ranking filamentów

: 15 lis 2019, 13:01
autor: benekdp
dziobu pisze:
benekdp pisze:Z checią kupię filamenty np DD, alemieszkam za granicą i wysyłka może być lekko kosztowna(...)wysyłkę do Austrii
https://www.motedis.at/shop/3D-Filament ... 91132.html
Domena austriacka, firma niemiecka ale - jeśli dobrze mi się wyklikało - wysyłka była w normalnej cenie.
:shock: Dzięki, nie widziałem tej strony :shock:
I ceny również spoko, nawet bardzo.
Dostałem jakies oferty na PW także zaraz poczytam, rozeznam się, uzgodnię i zamawiam.

Dzięki wszystkim za pomoc
Pozdrawiam

Edit:

Czar prysł, sprona fajna, piekna, ceny extra. Dodanie 1 szt do koszyka 12.6€ + wysyłka 13.6€ - niech się pałują.

Re: Ranking filamentów

: 15 lis 2019, 15:10
autor: benekdp
Poszperałem trochę i jeszcze więcej. Znacie te firmy, możecie je polecić ?

1. JANBEX,
2.eSUN,
3.GEEETECH,
4.GIANTARM,
5.SUNLU,
6.ERYONE,
7.ELEGOO,
8.TIANSE,
9.PATONA,
10.MEX3D,
11.PULOX 3D.

Dzięki

Re: Ranking filamentów

: 15 lis 2019, 15:20
autor: dziobu
benekdp pisze:2.eSUN,
5.SUNLU,
Te znam i są dobre.
ABSy miałem (i jeszcze mam) z eSUNa i mogę polecić.

Re: Ranking filamentów

: 15 lis 2019, 17:40
autor: Stefek96
Trochę nie na temat ale czy macie jakieś strony z podanymi właściwościami materiałów ale konkretnymi np moduł younga i jakiś badań którym ufacie? Wiem że można wpisać w google i coś tam wyskoczy ale większość to jest że ABS jest lepszy od PLA. Bardzo dziękowałbym za linki.

Re: Ranking filamentów

: 15 lis 2019, 17:46
autor: dziobu
Jest taka strona z tabelką: https://www.simplify3d.com/support/mate ... ies-table/ i trochę bardziej opisowo - https://www.simplify3d.com/support/materials-guide/

Jeśli chcesz konkretne parametry to musisz poszukać specyfikacji konkretnego materiału u wybranego producenta. Trudność polega na tym że ABS ABSowi nie równy. Producenci stosują różne dodatki także i zestaw parametrów będzie inny. Wspomniana tabelka też jest raczej poglądowa.
Oczywiście ta różnorodność dotyczy każdego typu materiału.

Re: Ranking filamentów

: 15 lis 2019, 20:59
autor: Tuchajbej
Na FB wyskakuja mi ciagle Eryone PLA - takie mocno połyskujące, jak polyalchemy.
Ktos miał styczność? Tylko amazon?

Re: Ranking filamentów

: 15 lis 2019, 23:38
autor: virgin71
Chińczyki:
2.eSUN,
3.GEEETECH,
5.SUNLU,

O ile 2 i 5 to takie wyższej jakości, to 3 to najtańsze badziewie.

Re: Ranking filamentów

: 14 gru 2019, 18:29
autor: rawilk
W moim rankingu Devil desing PLA i ASA wygrywają, taniej tylko plast spaw a resztą nie ma co sobie głowy zawracać.
DD ASA bije wszystko na głowę.

Re: Ranking filamentów

: 14 gru 2019, 18:40
autor: Zepco
I drukujesz ASA na otwartym Enderze?

Re: Ranking filamentów

: 15 gru 2019, 00:03
autor: tomek_3100
Ode mnie... Jak dotąd tylko Pla używam.
Devil Design - - - dopiero pierwsza szpula się kończy więc cóż powiedzieć (na razie bez problemu) ...
Plast Spaw - - - kilka szpul już poszło głównie czarny (prawie 2kg na D-Bota) , biały, szary, neon(świecący w ciemności) . Polecam za tą cenę;)
3DActive - - - kupiłem 2 startpacki. 6x550gr za 105 zł. I żałuję.. . Jedna szpula ok, druga do wyje... Albo pajęczyna albo dysza zapachana. Nawet kolory się różnią w partiach i to znacznie. Tak więc dziękuję nie wrócę do nich

Re: Ranking filamentów

: 08 sty 2020, 15:26
autor: lukasso
to może ja teraz dodam swoje uwagi i spostrzeżenia...i Witam wszystkich ;)

a każdego kto skutecznie drukował z 3dactive pla to proszę o podanie co takiego magicznego zrobili, że im poszło.
Moja przygoda zaczynała się na pożyczonej drukarce która już przeszła chrzest bojowy. Kiedy dostałem ją na pewien okres postanowiłem zakupić sobie filamenty aby nie marnować materiałów kolegi który drukarkę pożyczył. Trafem padło na 3dactive. Właściwie to już od 2 czy 3 modelu zaczęły się problemy, jako niedoświadczona osoba nie wiedziałem co się dzieje, ale zamiast wydruku wychodziły tylko cieniutkie nitki i nie udało mi się uruchomić a extruder się ślizgał. Nie chciałem za dużo grzebać w nieswojej drukarce więc po jakimś czasie skapitulowałem i oddałem drukarkę.

W grudniu kupiłem swoją drukarkę, i jakież było moje zdziwienie kiedy po krótkim czasie problemy zaczęły być takie same. Tym razem już grzebałem i kombinowałem i wniosek jest prosty. Owe dwa filamenty od 3dactive które kupiłem (szary oraz przezroczysty) zwyczajnie zapychają mi dyszę oraz hotend. Jeden hotend zapchał się się na stałe i nic nie udało mi się zrobić innego niż wymienić (możliwe, że ktoś bardziej doświadczony by sobie poradził). Nie byłem pewien jeszcze czy to kwestia filamentów, więc wymieniłem na nowy hotend, założyłem standardowy materiał co był z drukarką i drukarka znowu działała idealnie. Po jakimś czasie chcąc wykonać większy wydruk znowu założyłem filament od 3dactive, i jakież było moje zaskoczenie kiedy po całym dniu drukowania górna warstwa znowu zaczęła się składać z tylko cieniutkich nitek. Próba wymiany filamentu na oryginalny ? znowu problemy, extruder się ślizga. Jedynie podniesienie temperatury dyszy do powyżej 240 stopni i ręczne dopychanie innego materiału jakoś przepchało ten zator. Te same rzeczy się dzieją i z szarym i z przezroczystym kolorem. Więc szczerze każdemu odradzam.

czy ktoś mógłby polecić której firmy PLA sprawia najmniej tego typu problemów ?

Re: Ranking filamentów

: 08 sty 2020, 15:44
autor: Pjoter
Toż to masz 20 stron tekstu o tym jaki filament najlepszy :D
Przeczytaj i sam stwierdza co warto kupowac
[spoiler] Devil Design [\spoiler]

Re: Ranking filamentów

: 08 sty 2020, 16:13
autor: seler1500
lukasso pisze:kto skutecznie drukował z 3dactive pla to proszę o podanie co takiego magicznego zrobili, że im poszło
Podaj temperaturę, w której drukowałeś, średnicę dyszy, drukarkę z której korzystasz... wróżki są na feriach zimowych.
3dactive ogólnie ma spore problemy z powtarzalnością, co w sumie nie dziwi w tej cenie. Szpule wyglądają jak nawinięte ręcznie, filament jest krzywy (blokowanie w bowdenie (jeśli występuje)), podobno zdarzały się przypadki drastycznego nietrzymania wymiaru. Chyba nie trzeba tu komentarza ;)
Z mojej strony polecam Devil Design, Spectrum Filaments, Fiberlogy.

lukasso pisze:Jeden hotend zapchał się się na stałe i nic nie udało mi się zrobić innego niż wymienić (możliwe, że ktoś bardziej doświadczony by sobie poradził). Nie byłem pewien jeszcze czy to kwestia filamentów, więc wymieniłem na nowy hotend
:problem:
Cold pull lub rozebranie hotendu i wyczyszczenie mechaniczne.
Teraz masz zapasowy hotend :D

Re: Ranking filamentów

: 08 sty 2020, 17:21
autor: virgin71
lukasso pisze:czy ktoś mógłby polecić której firmy PLA sprawia najmniej tego typu problemów ?
Fiberlogy i Devil Design. Nie jest najtaniej, ale sumarycznie wyrzucenie do kubła wydruków z taniego PLA sprowadza się do podniesienia kosztów ponad te wspomniane.
Ja nie jestem zadowolony ze Spectrum, ale opinie są podzielone.
Natomiast ABS to gorąco polecam HMF.

Prawda jest taka, że tani chińczyk kosztuje ok. $9 czyli z podatkiem VAT, bez cła itp, to 42zł brutto za kilogram (a tam jest 1,1). Jeśli ktoś produkuje taniej niż chińczyk, to należy się zacząć zastanawiać, prawda? Do tego kartoniki z kredowym wykończeniem, pakowanie, prowizja allegro, pakowanie do wysyłki...

Re: Ranking filamentów

: 08 sty 2020, 19:57
autor: seler1500
Szczerze mówiąc dd jest tani, ekofilament po 60/kg, zwykły po 80/kg, a dostajemy dobry filament o powtarzalnych parametrach. Zwłaszcza na początku to ważne, by nie drukować byle czym, bo można się nawkurzać przy kalibracjach, przeróbkach, które nic nie zmienią jeśli wina jest po stronie filamentu. Na upartego można szukać przejściowych i jest jeszcze taniej.

Re: Ranking filamentów

: 08 sty 2020, 22:28
autor: comandos21
carving85 pisze:Też kiedyś myślałem że to producent coś źle robi i jest splątany filament ale po którymś razie zacząłem zwracać uwagę na o co ja robię i co drukarka robi. No i niestety wszystkie splątania były moją winą. Najczęściej przy zmianie filamentu puszczałem końcówkę i ona już robiła pogrom :D

Od czasu jak na to uważam żadnej splątanej szpuli nie miałem.
Jaki masz sposöb na splątane filamenty przy ładowaniu do extrudera?

Re: Ranking filamentów

: 08 sty 2020, 22:36
autor: FlameRunner
Końcówkę musisz mieć zawsze pod kontrolą. Albo trzymać ręką, albo mieć wsadzoną w ekstruder, albo mieć wsadzoną w dziurkę na krawędzi szpuli. Nigdy luzem.

Re: Ranking filamentów

: 09 sty 2020, 08:49
autor: lukasso
seler1500 pisze:
lukasso pisze:kto skutecznie drukował z 3dactive pla to proszę o podanie co takiego magicznego zrobili, że im poszło
Podaj temperaturę, w której drukowałeś, średnicę dyszy, drukarkę z której korzystasz... wróżki są na feriach zimowych.
3dactive ogólnie ma spore problemy z powtarzalnością, co w sumie nie dziwi w tej cenie. Szpule wyglądają jak nawinięte ręcznie, filament jest krzywy (blokowanie w bowdenie (jeśli występuje)), podobno zdarzały się przypadki drastycznego nietrzymania wymiaru. Chyba nie trzeba tu komentarza ;)
Z mojej strony polecam Devil Design, Spectrum Filaments, Fiberlogy.
Anycubic i3 mega s,hotend standardowy ten V5 na bowdenie, dysza standardowa 0,4 Temperatura taka jak chciał 3d active czyli max 220 stopni i to zdecydowanie powodowało zatory.
Ano teraz już wiem, że nie trzeba komentarzy i będę unikał nawet choćby dawali za darmo :P
seler1500 pisze:Szczerze mówiąc dd jest tani, ekofilament po 60/kg, zwykły po 80/kg, a dostajemy dobry filament o powtarzalnych parametrach. Zwłaszcza na początku to ważne, by nie drukować byle czym, bo można się nawkurzać przy kalibracjach, przeróbkach, które nic nie zmienią jeśli wina jest po stronie filamentu. Na upartego można szukać przejściowych i jest jeszcze taniej.
mam lekki problem jeszcze z nazewnictwem DD, ale zamówiłem dzisiaj taki po 80/kg i liczę, że to będzie ten normalny który podziała ;)
wczoraj przyszedł 3drosa wybrałem starter bo chcę mieć jak najmniej problemów :P Ogólnie działa(przyszedł w rozszczelnionym worku), ale siłę extrudera musiałem dokręcić tak na 80% żeby się nie ślizgał, i testy retrakcji jak narazie po 4 testach prawie się nie różnią więc kto wie czy się nie ślizga.
Jak na razie ideałem był dla mnie ten standardowy biały co dali do drukarki (ktoś wiec co oni dają, to będzie filament anycubic?). Ładnie łączy warstwy, idzie prawie w każdej temperaturze i pokrętło ekstrudera mam na minimum i żadne poślizgi nie występują, i właśnie taki filament by mnie zadowolił :)

Re: Ranking filamentów

: 09 sty 2020, 10:29
autor: seler1500
Problem w 3dactive jest taki, że często jest pogięty. Nic dziwnego, że są problemy - zapewne blokuje się w bowdenie. Możesz to nawet sprawdzić przez wyjęcie bowdena i przeciągnięcie przez niego filamentu ze zluzowanym ekstruderem - opór powinien być bardzo mały. W przeciwnym razie będą się działy takie cyrki ;)

Re: Ranking filamentów

: 21 sty 2020, 11:05
autor: poharatek
To, że jest pogięty, to najmniejszy problem, bo przejście przez ekstruder go naprostuje.
Ale to, że jego średnica pływa w zakresie +/- 0,1mm - to całkowicie go dyskwalifikuje...

Re: Ranking filamentów

: 21 sty 2020, 11:17
autor: japim
Czy trafiliście kiedyś na filament ABS, który miał taki skurcz, że wydruk odklejał się od stołu od samego patrzenia? I to w drukarce z komorą?
Mam taką beznadziejną rolkę czarnego ABS, którą dostałem z pierwszą drukarką. Producent Noname. Nie dość że strasznie śmierdzi w czasie druku, to 90% wydruków z niego nie wychodzi.
Bez względu na stosowane zabiegi (stół 105C, brim, klej z ABS, żel, kotwy) ma taki skurcz, że zawsze się odklei.
Ale jak już się wydrukuje to wydruk jest pancerny.
W tej chwili rolka ma już dobre 5 lat - czy nadaje się do czegoś innego niż przycisk do papieru? Czasami potrzebuje kawałki nieprzetopionego filamentu jako bolce ustalające do dużych wydruków - i na chwilę obecną to jedyne zastosowanie jakie znajduje dla niego.
Dodam, że drukowałem na tej samej drukarce z ABS od DD (pomarańczowy, czerwony, bezbarwny) i jest miodzio, a tego nie jestem w stanie przetopić.

Re: Ranking filamentów

: 21 sty 2020, 11:51
autor: dziobu
japim pisze:Czy trafiliście kiedyś na filament ABS, który miał taki skurcz, że wydruk odklejał się od stołu od samego patrzenia? I to w drukarce z komorą.
Tak wygląda stary "klasyczny" ABS.
Pewną namiastką był zwykły ABS od DD(viewtopic.php?f=8&t=3981) ale ogólnie tak ma byc.

Re: Ranking filamentów

: 21 sty 2020, 12:03
autor: japim
dziobu pisze:Tak wygląda stary "klasyczny" ABS.
Pewną namiastką był zwykły ABS od DD(viewtopic.php?f=8&t=3981) ale ogólnie tak ma byc.
Ufff. Już myślałem, że mam coś nie tak. W tej chwili komora jest tylko zabudowana i temp w czasie druku jest na poziomie 30 - 32stC.

Re: Ranking filamentów

: 21 sty 2020, 12:35
autor: ZADAR
30-32 C, to w wielu miejscach jest cieplej bez żadnych "komór". Jak będzie 80 C i nie będzie chciało się drukować to wtedy materiał nie nadaje się do niczego.

Re: Ranking filamentów

: 21 sty 2020, 12:39
autor: dragonn
Dokładnie, 30-32st to jest nic a nie komora. To tylko osłona przed tym żeby nie było przeciągów :D.
Prawdziwa komora zaczyna się w okolicach 60C w środku i żeby to osiągnąć trzeba już mieć jakieś dodatkowe dogrzewanie, stół nie wystarczy.

Re: Ranking filamentów

: 21 sty 2020, 12:39
autor: FlameRunner
dziobu pisze:Tak wygląda stary "klasyczny" ABS.
Pewną namiastką był zwykły ABS od DD(viewtopic.php?f=8&t=3981) ale ogólnie tak ma byc.
Ze starego DD ABS (bez plusa) jednak dało się drukować. Filament opisywany przez @japim brzmi dużo gorzej.

Re: Ranking filamentów

: 26 sty 2020, 23:44
autor: japim
Albo to wina koloru czarnego. Wyciągnąłem "świeży" filament od Plastspawu - ABS, czarny. Śmierdzi tak samo jak ten poprzedni i jest tak samo "kruchy" po druku w 240C. Mimo zastosowania brimu, kotew w wydruku i żelu do włosów (ta kombinacja działała zawsze na ABS od DD) to i tak się skubaniec odkleił na rogach - a detale nie były wcale duże.

Re: Ranking filamentów

: 22 mar 2020, 16:02
autor: Matlej
A czy ktoś kojarzy firmę f3dfilament i od nich PLA? BO przeczytałem cały post i nie widziałem (może coś przeoczyłem) nic na temat tej firmy

Re: Ranking filamentów

: 22 mar 2020, 17:11
autor: Julian
Matlej pisze:A czy ktoś kojarzy firmę f3dfilament i od nich PLA? BO przeczytałem cały post i nie widziałem (może coś przeoczyłem) nic na temat tej firmy
Kojarzy. Jeden ze starszych Polskich producentów. Materiały całkiem fajne. Jak chcesz próbki PLA, to daj znać, mamy sporo tego to coś Ci podeślę.

Re: Ranking filamentów

: 16 wrz 2020, 22:44
autor: Darkman
Dzień dobry.
Jako, że planuję zakupić Stone Age to mam pytanie. Czy ktoś z Was drukował na filamencie Gembird Filament ''Marmur'? Jest trochę tańczy od Spectrum (83 zł za 1kg), ale ciekawi mnie jak z jakością wydruku i czy naprawdę zaoszczędzę.;)
Pozdrawiam.

Re: Ranking filamentów

: 16 wrz 2020, 23:22
autor: McKee
Zależy co chcesz wydrukować i ile czasu poświęcić.
Jeżeli kupujesz całą szpulę żeby zrobić mały wydruk i masz dużo wolnego czasu na eksperymentowanie to zaoszczędzisz (nawet jak połowa szpuli trafi do śmietnika). Ja bym ocenił, że nie warto ale sam musisz ocenić co Tobie pasuje.

Re: Ranking filamentów

: 21 wrz 2020, 10:19
autor: zontar
Namówiliście mnie, kupiłem czerwony PLA od 3DACTIVE do testów. Cena jest niewiarygodna, 40 zł za 1,1kg z przesyłką free przy smart, realnie to wychodzi 36 zł za 1kg. Do prototypów chcę to wepchnąć, kolory dla mnie nie mają dużego znaczenia. Napiszcie które kolory sprawiały problemy a które przeszły gładko.

Re: Ranking filamentów

: 21 wrz 2020, 10:39
autor: kamilxxg
zontar pisze:Napiszcie które kolory sprawiały problemy a które przeszły gładko.
Tyle pisania o 3DActive a temat kręci się w kółko, to nie konkretne kolory sprawiają problem a powtarzalność. U mnie kolor X drukował się dobrze a u kolegi źle, u niego Y za to świetnie a u mnie bąbelki i od 2 lat nie przedrukowałem szpulki 330g bo szkoda mi czasu, za to jak kolega dał mi do testów ten jego kolor Y to był ok. IMHO nie ma co podawać kolorów bo to loteria, wyrabianie sobie zdania po 1,2 szpulce tak samo.

Jak już masz ten czerwony to napisz czy może coś się zmieniło od tych 2 lat w temacie kontroli jakości. Ja jak wtedy kupowałem czerwony kolor od 3DActive to ten filament miał zaniżoną średnicę oraz ogrom bąbelków powietrza w środku. Do tego to nie był na prawdę czerwony tylko coś w rodzaju transparentnego, więc porównywanie go do filamentów innych producentów, które mają rzeczywiście czerwony kolor a co za tym idzie więcej barwnika jest mylące.

Re: Ranking filamentów

: 22 wrz 2020, 09:43
autor: Darkman
Darkman pisze:Dzień dobry.
Jako, że planuję zakupić Stone Age to mam pytanie. Czy ktoś z Was drukował na filamencie Gembird Filament ''Marmur'? Jest trochę tańczy od Spectrum (83 zł za 1kg), ale ciekawi mnie jak z jakością wydruku i czy naprawdę zaoszczędzę.;)
Pozdrawiam.
Kupiwszy! :D W przyszłym tygodniu (jak przyjdzie) będę testował.
McKee pisze:Zależy co chcesz wydrukować i ile czasu poświęcić.
Jeżeli kupujesz całą szpulę żeby zrobić mały wydruk i masz dużo wolnego czasu na eksperymentowanie to zaoszczędzisz (nawet jak połowa szpuli trafi do śmietnika). Ja bym ocenił, że nie warto ale sam musisz ocenić co Tobie pasuje.
Co? Na początek Watykańską Pietę, siostra się "napaliła". Przynajmniej będę próbował... ;) Mam też w planach kilka innych figurek.
Czy nie warto? Teoretyczne, biorąc pod uwagę cenę za 1kg, warto. Jako, że nie mam próbek (ponoć) chwalonego "Stone Age" od Spectrum, nie będę miał jak porównać...
Jak to mówią, człowiek najlepiej uczy się na własnych błędach a na cudzych najłatwiej. Zobaczę, ocenię, najwyżej nigdy więcej nie kupię... :unknown:
Pozdrawiam.

Re: Ranking filamentów

: 23 wrz 2020, 14:57
autor: zontar
kamilxxg pisze:
zontar pisze:Napiszcie które kolory sprawiały problemy a które przeszły gładko.
Jak już masz ten czerwony to napisz czy może coś się zmieniło od tych 2 lat w temacie kontroli jakości. Ja jak wtedy kupowałem czerwony kolor od 3DActive to ten filament miał zaniżoną średnicę oraz ogrom bąbelków powietrza w środku. Do tego to nie był na prawdę czerwony tylko coś w rodzaju transparentnego, więc porównywanie go do filamentów innych producentów, które mają rzeczywiście czerwony kolor a co za tym idzie więcej barwnika jest mylące.
Wczoraj doszedł, dziś mały test.
Minusy:
- średnica zaniżona, coś 1,65-1,7 (jakby ktoś się zastanawiał czy to tak strasznie to napisze że od PrintMe mam filamenty z 1,7 i prawie 1,8, flow dałem na "oko" na 105% i jest ok.
- nawinięcie "kiepsko wygląda" jak się miało wcześniej idealnie nawinięte filamenty to można szoku dostać. W czasie druku filament nie plącze się, ani nie przycina, zresztą jeśli maszyna nawinęła to nie takiego prawa;

Teraz plusy:
- kolor czerwony jak na zdjęciu, nic nie prześwituje, jak dla mnie kolor ładny;
- bąbelków nie widzę jak kolega wyżej wspomniał;
- no i najważniejsza sprawa, filament drukowalny, baaa drukuje się bardzo dobrze (jeśli tak można stwierdzić bo dopiero szpula rozpoczęta), na razie drukuje na 175 stopni i chłodzenia na max, które u mnie jest słabe, wcześniej z Pla nie drukowałem ;
- dla przypomnienia koszt 40 zł z przesyłką (bo mam smarta) za 1,1 kg, dostawa praktycznie na drugi dzień.

Jak ktoś potrzebuje jakiegoś zdjęcia to pisać śmiało, tylko bez wyszukanych wydruków :)
Jak przedrukuję połowę to wezmę kolejny kolor z tych po 40 zł bo niektóre mają droższe.

Re: Ranking filamentów

: 23 wrz 2020, 15:11
autor: Pjoter
Czyli filament jest różny od opisu na aukcji/pudełku? Przypominam, na aukcji jest 1.75 +/- 0.03 mm

Re: Ranking filamentów

: 27 wrz 2020, 22:43
autor: bleble6300
Mój fillament 3dactive miał w niektórych miejscach 1.55 mm, robił strasznie problemy z retrakcją i praktycznie 1 na tydzień zapychał dyszę. O tym, że jest łamliwy, źle nawinięty, krzywy, posiada bąbelki powietrza itp. nawet nie wspomnę.

Re: Ranking filamentów

: 21 lut 2021, 20:31
autor: comandos21
Może ktoś się wypowie na temat filamentu MAXFILAMENT? Używał ktoś może pet-g? https://maxfilament.com/

Re: Ranking filamentów

: 21 lut 2021, 21:17
autor: Julian
comandos21 pisze:Może ktoś się wypowie na temat filamentu MAXFILAMENT? Używał ktoś może pet-g? https://maxfilament.com/

Moim zdaniem mogą być wykonane przez F3D na zlecenie tej firmy. Charakterystyczne szpule, te same materiały i kolory.

Re: Ranking filamentów

: 21 lut 2021, 22:16
autor: arkomania.pl
Dla mnie temat posta "Ranking filamentów" jest równoważny
z tematem posta z forum Piekarzy, pod tytułem "Ranking chleba".
Co dodasz do maki i wody, to uzyskasz (polepszacze, zakwasy...itp).

Co ja mogę na ten temat powiedzieć.

Jest tzw. tworzywo bazowe. Zakładamy, że tworzywo bazowe jest super, dobrze się z niego drukuje.
Aby uzyskać różne kolory dodajemy do niego różne barwniki.
Każdy różny barwnik zmienia właściwości tworzywa bazowego.
Sztuka polega na tym, aby dany dodatek barwika nie spowodował zbyt dużych zmian właściwości bazowych na niekorzyść.
Może okazać się w niektórych przypadkach, że barwnik jest polepszaczem właściwości tworzywa bazowego.

A, teraz z życia.

Mam filamenty różnych firm. I nawet z tych niekiedy krytykowanych firm trafiałem na filamenty bardzo dobrej jakości.
Mam filamenty czołowych firm i nie wszystkie z nich uważam za dobre. Miałem parę rolek filamentów pochodzenia
chińskiego. Często na forum krytycznie oceniane. Nie miałem z nimi żadnych problemów. Raczej problemy tkwiły
w drukarkach osób, które je tak oceniały. Jeśli Chińczyk sprzedaje drukarkę i w dzisiejszej epoce internetu (facebook'a , forum)
chce sprzedać drukarkę, to nie wciska chłamu, bo prędzej czy później odbije się to na jego sprzedaży.
Najczęściej dołączony filament jest jego pierwszym.
Drukarka musi się na wstempie zaprezentować dobrze.

Ja na miejscu Chińczyka, dodawałbym próbkę najlepszego filamentu.

Pozdrawiam, przy okazji wszystkich Myfriendów.

Re: Ranking filamentów

: 21 lut 2021, 23:29
autor: comandos21
Julian pisze:
comandos21 pisze:Może ktoś się wypowie na temat filamentu MAXFILAMENT? Używał ktoś może pet-g? https://maxfilament.com/

Moim zdaniem mogą być wykonane przez F3D na zlecenie tej firmy. Charakterystyczne szpule, te same materiały i kolory.
No dobra a jak jakościowo te F3D?

Re: Ranking filamentów

: 22 lut 2021, 07:43
autor: matikyle
comandos21 pisze:
Julian pisze:
comandos21 pisze:Może ktoś się wypowie na temat filamentu MAXFILAMENT? Używał ktoś może pet-g? https://maxfilament.com/

Moim zdaniem mogą być wykonane przez F3D na zlecenie tej firmy. Charakterystyczne szpule, te same materiały i kolory.
No dobra a jak jakościowo te F3D?
Jakość bdb, na poziome DD czy fiberlogy. Zamawiany bezpośrednio od nich ma krótki czas dostawy.

Re: Ranking filamentów

: 22 lut 2021, 09:13
autor: comandos21
matikyle pisze:
comandos21 pisze:
Julian pisze:

Moim zdaniem mogą być wykonane przez F3D na zlecenie tej firmy. Charakterystyczne szpule, te same materiały i kolory.
No dobra a jak jakościowo te F3D?
Jakość bdb, na poziome DD czy fiberlogy. Zamawiany bezpośrednio od nich ma krótki czas dostawy.
W porównaniu z Plast Spawem lepszą czy podobna?
W jakich temp. Drukujesz? Z tego co widzę tu dosyć wysokie temp. Petu sa

Re: Ranking filamentów

: 22 lut 2021, 11:04
autor: matikyle
lepsze od plast spawu
Dysza 0,5 PLA 220, PET 235

Re: Ranking filamentów

: 22 lut 2021, 14:45
autor: comandos21
matikyle pisze:lepsze od plast spawu
Dysza 0,5 PLA 220, PET 235
Słyszałem też opinie, że pet-g wychodzi chropowaty... Hm... No zagwozdke mam...
Masz jakieś porównanie z druku petem Plast spawu a tym? Jakieś foto ?

Re: Ranking filamentów

: 22 lut 2021, 14:49
autor: matikyle
comandos21 pisze:
matikyle pisze:lepsze od plast spawu
Dysza 0,5 PLA 220, PET 235
Słyszałem też opinie, że pet-g wychodzi chropowaty... Hm... No zagwozdke mam...
Masz jakieś porównanie z druku petem Plast spawu a tym? Jakieś foto ?
Niestety nie mam.

Re: Ranking filamentów

: 14 mar 2021, 18:10
autor: comandos21
[Masakra, kupuje filament Plast Spaw w workach na szpuli i coraz gorzej...

Rozumiem, że mieli poplątany ale teraz to szok... Cała szpula w jakimś mocnym kurzu, białe naloty hm...
Strach to podawać drukarce...
IMG20210314174342.jpg
IMG20210314174342.jpg

Tez takie dostajecie z tej firmy PLA?

Re: Ranking filamentów

: 14 mar 2021, 18:18
autor: morf
To czemu nadal kupujesz? Czarnego pla masz na rynku setki ofert

Re: Ranking filamentów

: 14 mar 2021, 18:21
autor: comandos21
morf pisze:To czemu nadal kupujesz? Czarnego pla masz na rynku setki ofert
Pierwszy raz mam taką zasyfioną.
Wykorzystam tą na czyściku i szukam innych filamentów w podobnej cenie.

Kupowałem bo tani i nie miałem z nim problemów ale widzę, że coraz gorzej podchodzą do pakowania i nawijania.

Re: Ranking filamentów

: 14 mar 2021, 18:43
autor: Tuchajbej
Szukam abs/asa o ładnych nasyconych kolorkach oraz abs/asa z brokatem. Ktos ma jakieś zdjęcia abs fiberlogy onyx/vertigo?
Prusament juz mam sprawdzony.
Nie musi być w PL, ale ściąganie z USA trochę nie ma sensu. Chyba że pare osób sie znajdzie.

Re: Ranking filamentów

: 14 mar 2021, 19:37
autor: comandos21
Tuchajbej pisze:Szukam abs/asa o ładnych nasyconych kolorkach oraz abs/asa z brokatem. Ktos ma jakieś zdjęcia abs fiberlogy onyx/vertigo?
Prusament juz mam sprawdzony.
Nie musi być w PL, ale ściąganie z USA trochę nie ma sensu. Chyba że pare osób sie znajdzie.
Ja bym spróbował EASY ABS ponoć można drukować bez komory..

Re: Ranking filamentów

: 14 mar 2021, 19:46
autor: Tuchajbej
Ja mam komorę - nie dogrzewaną ale i tak mam w niej spokojnie 50C i abs drukuje. Ale jak najbardziej abs+/easy też mogą być - przy założeniach jakie podałem.

Re: Ranking filamentów

: 15 mar 2021, 13:18
autor: majek
Nurtowało mnie ostatnio ile węgla jest w F3D FILAMENT / Finnotech NanoCarbon AM (PA12+CF). Nigdzie takiej informacji nie znalazłem, w sumie nawet karty produktu ciężko do tego znaleźć, więc dopytałem bezpośrednio producenta.
Dla potomnych:
Dzień dobry,

Nasz NanoCarbon AM posiada od 5 do 7% włókien węglowych

Z poważaniem
Zespół Finnotech

Re: Ranking filamentów

: 11 kwie 2021, 14:42
autor: Un4tunatelyMe
Witam.

Jako świeżyzna w druku 3D, na dniach mam zamiar zaopatrzyć się w Ender 3 V2, DD StartPack PLA oraz kilka szpul F3D w różnych kolorach. Przeczytałem cały wątek i zastanawiam się czy F3D PLA Matte będzie dobrym wyborem? O DD nie pytam bo gdzie nie spojrzeć, wszędzie jest polecany ;) Głównie zależy mi na informacji, czy Endery dobrze radzą sobie z F3D? Ewentualnie - Jakie inne filamenty matowe lub pastelowe w kolorach zielony, niebieski, czerwony no i czarny macie Państwo sprawdzone i pewne?

Dziękuję, pozdrawiam i spokojnego weekendu :piwo:

Tak na boku - ma ktoś doświadczenia z tym sklepem?
Zależy mi na stacjonarnym w Gdańsku.
Screenshot_8.png

Re: Ranking filamentów

: 11 kwie 2021, 14:59
autor: ksz999
Un4tunatelyMe pisze: Tak na boku - ma ktoś doświadczenia z tym sklepem?
Zależy mi na stacjonarnym w Gdańsku.
Screenshot_8.png
Pracuję niedaleko tego sklepu, raz z lenistwa zamówiłem filamenty do paczkomatu a ostatnio kupowałem stacjonarnie, polecam jak najbardziej

Re: Ranking filamentów

: 11 kwie 2021, 15:20
autor: dziobu
Un4tunatelyMe pisze:Jako świeżyzna w druku 3D, na dniach mam zamiar zaopatrzyć się w Ender 3 V2, DD StartPack PLA
I na tym zakończ pierwszy zakup.
Najpierw ogarnij drukarkę i slicer a potem baw się w różne materiały. Tak będzie prościej, poważnie.
A materiałami jeszcze zdążysz sobie zagracić pokój.
Un4tunatelyMe pisze:Głównie zależy mi na informacji, czy Endery dobrze radzą sobie z F3D?
To pytanie typu "Czy Skody dobrze jeżdżą na oponach?". Odpowiedz sobie sam ;)

Re: Ranking filamentów

: 11 kwie 2021, 15:36
autor: Pjoter
@Un4tunatelyMe - fajnie że pojawia się kolejna osoba z Trójmiasta na forum :D Jedyne co bym zmienił w zamówieniu - ja bym dodał szpulę PETG aby móc wydrukować ewentualne ulepszenia do drukarki.
Ja też jestem z Gdańska, materiału kupuję u kolegi z forum @M4GIK - LINK. Można się umówić na odbiór osobisty, duża oferta. Jedyny minus to że trzeba do Gdyni podjechać.

Re: Ranking filamentów

: 11 kwie 2021, 15:46
autor: Un4tunatelyMe
ksz999 pisze:
Un4tunatelyMe pisze: Tak na boku - ma ktoś doświadczenia z tym sklepem?
Zależy mi na stacjonarnym w Gdańsku.
Screenshot_8.png
Pracuję niedaleko tego sklepu, raz z lenistwa zamówiłem filamenty do paczkomatu a ostatnio kupowałem stacjonarnie, polecam jak najbardziej
Dziękuję za odpowiedź :D

Re: Ranking filamentów

: 03 maja 2021, 13:43
autor: gromki_86
Ok, lektura tego wątku (i kilku innych) wyłania czołówkę w temacie PLA:
Devil Design
Fiberlogy
ewentualnie Colorfill lub Plast-Spaw.

Gdzie się zaopatrujecie, allegro, inne miejsca?

Re: Ranking filamentów

: 03 maja 2021, 14:38
autor: Stanley_B
Jest też kilka fajnych budżetowych filamentów z Chin, które sprawdziły się u wielu drukarzy. Sunlu, Geeetech, eSun, PrimaValue.

Re: Ranking filamentów

: 03 maja 2021, 17:31
autor: gromki_86
Nie, jednak nie zaryzykuję. Może później jak już nauczę się drukarki to w ramach testu zarzucę taki filament.

Na start wolę coś sprawdzonego.

Re: Ranking filamentów

: 23 maja 2021, 20:21
autor: Un4tunatelyMe
W końcu udało się odpowiednio umeblować nowe gniazdko i ustawić drukarkę (Ender 3 V2). Oto mój pierwszy wydruk. Te dwa zepsute drukowane na dołączonym z drukarką Creality Slicer, poprawny zrobiony na Prusa Slicer bez większego grzebania w ustawieniach i parametrach.
Drukowane na załączonym do drukarki filamencie. Temp 215, stół 65. Dziękuję za rady :D :good:

Sklep w Gdańsku okazał się strzałem w 10. Będę tam częstym gościem :good:

Re: Ranking filamentów

: 23 maja 2021, 20:59
autor: Julian
Stanley_B pisze:Jest też kilka fajnych budżetowych filamentów z Chin, które sprawdziły się u wielu drukarzy. Sunlu, Geeetech, eSun, PrimaValue.

Chciałbym sprostować.
PrimaValue - nie jest to Chiński materiał. EU ;-)