Strona 1 z 1

Colorfill PLA

: 15 cze 2018, 21:26
autor: Cosik
Hej,

Z tego co zauważyłem nazwa tego filamentu przewija się co jakiś czas przez forum, ale tak naprawdę żadnych konkretów. Więc czy ktoś mógłby się podzielić informacjami na jego temat? Jak wygląda ciągłość średnicy? Powtarzalność wydruków? Stała jakoś między różnymi rolkami? Czy nadaje się do precyzyjnych wydruków czy raczej do figurek?

Re: Colorfill PLA

: 15 cze 2018, 22:04
autor: 11master
Przedrukowałem już z 3kg czarnego PLA. Powtarzalność na moim sprzęcie jest, poplątany nie był, blobów itp. zgrubioeń itp na filamencie nie było. ABSu jeszcze dokładnie nie sprawdzałem.

Re: Colorfill PLA

: 16 cze 2018, 06:50
autor: artur_n
Tak jak już pisałem o PLA. Tani, dobry. Bardzo fajnie się z niego drukuje jest kilka naprawdę fajnych kolorów.

Jedyna wada to ze faktyczny wobór kolorystyczny nie jest zbyt duży.

Re: Colorfill PLA

: 16 cze 2018, 14:49
autor: dziobu
Zwykłe poprawne PLA, jak 3DColor. Główną cechą materiału jest niska cena.
Do zabawy w sam raz. Jakieś figurki, testy, duperele. Do poważniejszych rzeczy nie używam.
ABSu nie sprawdzałem i raczej nie będę.

Re: Colorfill PLA

: 16 cze 2018, 22:09
autor: Tuchajbej
Przedrukowalem trochę colorfill i do wydruków estetycznych polecam.
Drukuje się mega łatwo. W tej cenie mega .ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Tapatalkniete z SGS7E więc nie czepiać się błędów.[emoji16]

Re: Colorfill PLA

: 31 sie 2018, 00:59
autor: Pooley
A gdzie ten filament mozna kupic? Chodzi o uzytkownika Colorfill na allegro?

Re: Colorfill PLA

: 31 sie 2018, 07:34
autor: artur_n
Dokładnie tak

Re: Colorfill PLA

: 31 sie 2018, 11:29
autor: leszek_podworek
troche drogo wychodzi przy ilosciach jakie planuje zuzywac w mojej drukarni
czy znacie jakies tansze PLA?

Re: Colorfill PLA

: 31 sie 2018, 11:43
autor: Tuchajbej
Idź trolowac gdzie indziej [emoji90]

Tapatalkniete z SGS7E więc nie czepiać się błędów.[emoji16]

Re: Colorfill PLA

: 31 sie 2018, 11:45
autor: Artu
leszek_podworek pisze:troche drogo wychodzi...znacie jakies tansze PLA?
Jak na razie, za darmo nikt nie rozdaje :mrgreen:

Re: Colorfill PLA

: 31 sie 2018, 14:48
autor: mcxmcx
Ja np kupuje ABS, po jakieś 10pln za kg z dostawą.

eBay item 283073053554

Safety żółte, niebieskie, fioletowe zielone.

Na niebieskim chłopu zostało jeszcze 70kg, wymiar i temperatura ok.

Re: Colorfill PLA

: 31 sie 2018, 15:35
autor: sp6vgx
leszek_podworek pisze:troche drogo wychodzi przy ilosciach jakie planuje zuzywac w mojej drukarni
czy znacie jakies tansze PLA?
Panozku tylko Chiny... Tylko Chiny...

Re: Colorfill PLA

: 31 sie 2018, 15:44
autor: wojtek2
ten ebay to tylko do GB wysyłka.

Re: Colorfill PLA

: 31 sie 2018, 20:11
autor: artur_n
Drogo? Czy ty piszesz serio? Nie ma chyba na polskim rynku tak taniego PLA w tak dobrej jakości!!

Re: Colorfill PLA

: 31 sie 2018, 21:02
autor: Pajacyk0v
Nie ma :"":

Re: Colorfill PLA

: 31 sie 2018, 21:21
autor: virgin71
Wy macie za mocno ściśnięte gumki od majtek;)

Re: Colorfill PLA

: 31 sie 2018, 21:22
autor: wojtek2
Nie ma, na angielskim ebayu jest ktoś kto sprzedaje w takiej cenie ale tylko w Anglii i to nie w całej części nawet.

Re: Colorfill PLA

: 31 sie 2018, 21:28
autor: Pajacyk0v

Re: Colorfill PLA

: 01 paź 2018, 21:18
autor: Gulumik
Co najciekawsze silver Colorfila to kleję klejem do plastiku, a wygładza się nawet nawet acetonem! :D

Re: Colorfill PLA

: 01 paź 2018, 22:11
autor: xyzyx
Dodam swoje 3 grosze o Colorfil może komuś się przyda. Przedrukowałem trochę białego PLA i filament nie jest zły jak za tę cenę tzn średnicę całkiem nieźle trzyma itd. ale słabo płynie - jest matowy po wydruku. Nie testowałem jak trzymają się warstwy ale ze względu na ten "mat" pewnie nieco gorzej niż inne bardziej "świecące" PLA także nie ma co latać z prędkością druku, podnoszenie temp nie wiele zmieniało.
Do figurek jest w sam raz a nawet rzekłbym że jest wskazany ze względu właśnie na fakturę, wydruk wygląda jakby z kredy był wystrugany :-)
Nie wiem czy to kwestia koloru ale już od kilku różnych producentów biały filament taki "kredowy" mi się trafił.

Re: Colorfill PLA

: 02 paź 2018, 19:13
autor: Gulumik
xyzyx pisze:Dodam swoje 3 grosze o Colorfil może komuś się przyda. Przedrukowałem trochę białego PLA i filament nie jest zły jak za tę cenę tzn średnicę całkiem nieźle trzyma itd. ale słabo płynie - jest matowy po wydruku. Nie testowałem jak trzymają się warstwy ale ze względu na ten "mat" pewnie nieco gorzej niż inne bardziej "świecące" PLA także nie ma co latać z prędkością druku, podnoszenie temp nie wiele zmieniało.
Do figurek jest w sam raz a nawet rzekłbym że jest wskazany ze względu właśnie na fakturę, wydruk wygląda jakby z kredy był wystrugany :-)
Nie wiem czy to kwestia koloru ale już od kilku różnych producentów biały filament taki "kredowy" mi się trafił.
Tak ale jednak wolę jakiś twardy PLA. Mam silver Colorfilla do figurek OK, da się obrobić acetonem i kleić klejem do modeli plastikowch, ale przy małych detalach troche słaby i szlifowanie to trochę słabe bo się ciągnie jak polipropylen, a tego nie znoszę, też podobnie PLA+ od Finnotecha miękkie jak cholera i farfocle przy szlifowaniu.
Dlatego do małych dupereli wybrałem Plastspaw Pla, szlifowac można i chlorek metylenu wygładza. i w 2kg tak samo wychodzi cenowo. Tylko te przewijanie bo szpula 2kg trochę ciężka...

Re: Colorfill PLA

: 02 paź 2018, 19:24
autor: @GUTEK@
xyzyx pisze:jest matowy po wydruku.
To chyba zależy od koloru. Mam czarny PLA i on jest matowy, bądź trochę błyszczący jak podniosę temperaturę. Natomiast ciemny brązowy świeci się jak psu jajca. Przez co też bardzo widać warstwy i wszystkie nierówności.
Z colorfilla polecam bordowy. Ten kolor jest świetny, zresztą była o nim mowa w tym wątku.

Re: Colorfill PLA

: 02 paź 2018, 19:38
autor: zouk
Gulumik pisze:Co najciekawsze silver Colorfila to kleję klejem do plastiku, a wygładza się nawet nawet acetonem! :D
Piszesz o PLA? a jakiś film lub zdjęcia wygładzania acetonem?
Bo rozumiem, że przez wygładzanie nie Masz na myśli aceton+jakiś plastik rozpuszczalny w acetonie i tym smarujesz pla?
Pytam bo na forum Cosik założył temat ( polecam przeczytać ) o rozpuszczaniu/wygładzaniu PLA.
:]
i panie zdjęcia...

Re: Colorfill PLA

: 02 paź 2018, 23:37
autor: Gulumik
zouk pisze:
Gulumik pisze:Co najciekawsze silver Colorfila to kleję klejem do plastiku, a wygładza się nawet nawet acetonem! :D
Piszesz o PLA? a jakiś film lub zdjęcia wygładzania acetonem?
Bo rozumiem, że przez wygładzanie nie Masz na myśli aceton+jakiś plastik rozpuszczalny w acetonie i tym smarujesz pla?
Pytam bo na forum Cosik założył temat ( polecam przeczytać ) o rozpuszczaniu/wygładzaniu PLA.
:]
i panie zdjęcia...
PLA i aceton, no nie tak jak ABS ale idzie. Całkiem, tylko jak zwykle matowy nalot też jest. Pędzlowałem na czysto acetonem.
Inne PLA nawet to nie rusza a tu ewidentnie po dotknieciu pędzlem nawilżonym acetonem, warstwa się rozpuszcza.
Jutro dam fotkę figurek.
Ale i tak chlorek metylenu lepszy.

Re: Colorfill PLA

: 24 lis 2018, 03:13
autor: MaxXxi47
Kupiłem trochę Colorfilla. Drukowałem w temperaturach od 200 do 215 i jakoś tak bardziej się rozgrzewa ten filament i chłodzenie mi nie wyrabia. Coś co nie podwijało się na eSUNie przy 225* to na 210 Colorfillu gnie aż smutno się robi.

Kolejna sprawa to zapach. Myślałem że PLA niema zapachu podczas druku wcale, błąd. Ten śmierdzi gorzej niż najtańsza chińska rolka kupiona za 14zł za pół kilo. Znów porównanie z eSUNem - ten woni nie wydzielał NIC a nic.

Konkluzja - więcej nie kupię.

Re: Colorfill PLA

: 24 lis 2018, 03:15
autor: dziobu
A jaki kolor Ci śmierdzi?

Re: Colorfill PLA

: 24 lis 2018, 12:06
autor: MaxXxi47
Wszystkie które mam czyli niebieski, czerwony, szary, biały i jasna oliwka. To też nie jest tak że z pokoju robi mi się komora gazowa i nie można wysiedzieć. Zapach jest wyczuwalny głównie przy samej drukarce. Przypomina trochę lekki smrodek ABSu. Jak już wcześniej wspominałem, przy eSUNie tego nie było

Re: Colorfill PLA

: 24 lis 2018, 12:32
autor: artur_n
Mam trochę kolorów tego producenta, zapach nie jest mocny ale za to drukuje się bardzo dobrze i cenowo 40zł/1kg lepiej być nie może.

Re: Colorfill PLA

: 24 lis 2018, 13:53
autor: dziobu
Ja mam jeszcze jakiś brązowy i oliwkowy, miałem jakiś żółtawy i niebieski (nazw nie pamiętam). Nie powiem żeby śmierdziały.

Re: Colorfill PLA

: 24 lis 2018, 14:00
autor: Pajacyk0v
MaxXxi47 pisze:Wszystkie które mam czyli niebieski, czerwony, szary, biały i jasna oliwka. To też nie jest tak że z pokoju robi mi się komora gazowa i nie można wysiedzieć. Zapach jest wyczuwalny głównie przy samej drukarce. Przypomina trochę lekki smrodek ABSu. Jak już wcześniej wspominałem, przy eSUNie tego nie było
Ja wieczorem drukowałem akurat srebrnym. Zero zapachów. Może coś ostatnio zmienili w składzie? Kiedy kupiłeś ten filament?

Re: Colorfill PLA

: 24 lis 2018, 16:11
autor: MaxXxi47
Z miesiąc temu.

Re: Colorfill PLA

: 24 lis 2018, 20:38
autor: Domell
Ja tam zapachu nie czuję ale coś z tym zapachem abs może być bo jak puszczę nadmuch na maxa to potrafi lekko pęknąć.

Re: Colorfill PLA

: 24 lis 2018, 21:11
autor: MaxXxi47
Ktoś wyżej pisał że mu Colorfill reagował z acetonem. Może to faktycznie jest jakiś mix PLABS czy coś :P

Re: Colorfill PLA

: 24 lis 2018, 21:49
autor: virgin71
dziobu pisze:Ja mam jeszcze jakiś brązowy i oliwkowy, miałem jakiś żółtawy i niebieski (nazw nie pamiętam). Nie powiem żeby śmierdziały.
Tobie nie śmierdzi żywica. Nie ufam Twojemu nosowi:)

Re: Colorfill PLA

: 20 gru 2018, 23:28
autor: ndn
Kupował ktoś może Coloril'a z obecnej partii? z jakieś pół roku temu zamówiłem czarny pla i byłem zadowolony.
Ostatnio również zamówiłem ale teraz wydruk nawet na 100% mogę rozerwać w rękach, a całość jakby się nie sklejała i mogę odrywać poszczególne warstwy. Parametry te same co wcześniej gdzie było ok. Z tego co zauważyłem to filament jest bardzo szorstki i matowy. Po wydruku również matowy niezależnie od temperatury. Wcześniej nowo odpakowany filament był dużo mniej szorstki i bardziej połyskliwy.

Re: Colorfill PLA

: 21 gru 2018, 00:26
autor: xyzyx
Ja brałem biały 3kg ostatnio i jest git (połowa już poszła). Jeszcze tak dobrze klejącego warstwy PLA nie miałem tyle żeby tak było to temp 230 to konieczność, wychodzi mocne jak ulane z wtryskarki. Ma jednak wadę trochę słabo płynie wychodzi matowy, więc nie popędzisz wydruków ale temp 230 pomaga.

Re: Colorfill PLA

: 21 gru 2018, 06:56
autor: artur_n
Dla PLA 230 to trochę dużo. Nie gotuje się przypadkiem?

Re: Colorfill PLA

: 21 gru 2018, 07:29
autor: kamilxxg
Ja wydrukowałem 1kg białego przy 200 i wydruki wychodzą trwałe. Wydrukowałem np ściski, uchwyty na szynę DIN czy osłonę na przewody do drukarki i jest ok, nic nie łamie się w rękach, za to jak wydrukowałem na dwóch innych filamentach elementy łańcucha to były od niego mniej trwałe, ten standardowy dołączany do drukarki, wyszedł ładniejszy ale dużo bardziej łamliwy.

Jedyne zastrzeżenie jakie mam do tego filamentu to to, że zwisy/przewieszenia wychodzą dość brzydko, ale to może dlatego, że powinienem bardziej precyzyjnie dobrać temperaturę druku. Ktoś na tym forum pisał, że drukuje na 203 stopniach ten filament bo jest różnica między 200 stopniami, mi nie chciało się tak drobiazgów sprawdzać.

Re: Colorfill PLA

: 21 gru 2018, 09:42
autor: 11master
MaxXxi47 pisze:Ktoś wyżej pisał że mu Colorfill reagował z acetonem. Może to faktycznie jest jakiś mix PLABS czy coś :P
Ja nie pisałem, ale to fakt kleję acetonem bezproblemowo. Co prawda dopiero 4 sort mi spasował, ale działa rewelacyjnie.

Re: Colorfill PLA

: 21 gru 2018, 13:51
autor: Nanab
MaxXxi47 pisze:Ktoś wyżej pisał że mu Colorfill reagował z acetonem. Może to faktycznie jest jakiś mix PLABS czy coś :P
Właśnie sprawdziłem i u mnie też reaguje. Może będzie to dobra metoda na wygładzanie powierzchni

Re: Colorfill PLA

: 21 gru 2018, 13:56
autor: virgin71
A nie śmierdzi ABSem? 230 to za dużo jak na PLA.

Re: Colorfill PLA

: 21 gru 2018, 14:56
autor: Pajacyk0v
To dla mnie już dyskwalifikuje CF. Kupujesz i tak na prawdę hgw co to jest :problem:

Re: Colorfill PLA

: 21 gru 2018, 15:14
autor: zouk
Pajacyk0v pisze:To dla mnie już dyskwalifikuje CF.
A nie możesz użyć jakiejś nowszej karty? np. SD. Compact Flash to stare jest. :rotfl: :DD

Re: Colorfill PLA

: 21 gru 2018, 16:10
autor: artur_n
Zgadza się kart używaj nowszych :rotfl2: a co do Colorfill drukuje już któraś z kolei rolke i nie ma żadnego problemu zawsze mam ustawione 210 stopni.

Re: Colorfill PLA

: 21 gru 2018, 16:48
autor: MaxXxi47
Najśmieszniejsze jest to że puszczałem go i na 230 a potem zrobiłem test na 200 ... i szło prawie tak samo. Przy 230 jedynie śmierdział jeszcze bardziej :P
Podwijało za to na nawisach tam samo i w jednym i drugim przypadku.
Jeszcze jedna "ciekawa" właściwość tego plastiku to to że można sprawdzić gdzie nam dmucha mocno a gdzie słabiej bo wydruk potrafi zrobić się matowy w miejscu silnego nadmuchu.

Re: Colorfill PLA

: 21 gru 2018, 18:04
autor: xyzyx
artur_n pisze:Dla PLA 230 to trochę dużo. Nie gotuje się przypadkiem?
virgin71 pisze:A nie śmierdzi ABSem? 230 to za dużo jak na PLA.
Jest w sam raz, zresztą tez się zastanawiałem dlaczego tak ale tak po prostu jest i tak mi wychodzi - tu potwierdzenie https://www.youtube.com/watch?v=mwS_2R2mIvo
PLA da się drukować i nisko (ok180) i wysoko, u mnie najlepiej wiąże przy 230 st.
Więc nie jest za dużo, to jest poprawna temp żeby mieć mocny wydruk :-D
Oczywiście musisz mieć b.dobre chłodzenie wydruku bo się rozpłynie.
Standardowy zapach PLA poza tym stosuję 230 dla PLA coraz częściej i jest naprawdę dużo lepiej :-)
Acha nie polecam tej temperatury jak macie suporty - b. trudno odłamać :-D

Re: Colorfill PLA

: 21 gru 2018, 21:36
autor: virgin71
230 to nie jest poprawna temperatura dla PLA. Ciekawy jestem jak wygląda MSDS - czy to na pewno PLA.

Pamiętam, że jak pisałem, że ustawiam 210 w PLA, to było grono osób, które się ze mnie śmiało, że w 210 PLA się nie drukuje, bo za wysoko. Pomimo tego, wiem, że 230, to znacznie za wysoko dla PLA. Ciekawią mnie więc domieszki i to jak wpływają na całość. Czas sprawdzić ;)

Re: Colorfill PLA

: 21 gru 2018, 22:27
autor: xyzyx
Gdzieś czytałem, że temperatury przetwórstwa (w przypadku ekstruzji - nie chodziło o drukarki) PLA są ... above melting temp in range between 180-240C.... oraz, że ...decomposition starts above 250C... w agresywnych środowiskach. Podobno temp PLA w jakiej najlepiej się przetwarza zależy od użytego monomeru nie jest tak że każde PLA jest takie samo jezeli chodzi o temp druku. Ja oceniam to bardziej organoleptycznie tj szukam punktu temp w której PLA zaczyna/przestaje być matowe. Temp nieco powyżej tego punktu jest najlepsza do druku. Biały Colorfil najlepiej drukuje się w 230 st. (wg producenta temp druku od 180 do 220 bodajże). W 220 było ok ale 230 naprawdę robi robotę, żeby rozerwać warstwy trzeba dobrze młotkiem tłuc, nie udało mi się wbić noża do tapet pomiędzy warstwy żeby je rozdzielić. PLA innych producentów ostatnio staram się drukować w przedziale od 210-230 (zwykle 220) zależnie od koloru/producenta. Kiedyś drukowałem 180-200 i wydruki były kiepskie (słabe) obecnie nie zdarza mi się schodzić poniżej 200 chyba że dla 1 warstwy.
Tylko przy tej temp dobre chłodzenie na maxa bo rozpłynie u mnie turbina sunon chodzi na max.
Karty nie mam ale też bym chciał zobaczyć ;-)

Re: Colorfill PLA

: 01 sty 2019, 22:07
autor: SteFan
Też przedrukowałem kilka kilo tego filamentu i mogę go polecić, nie sprawia problemów chociaż gdy go pierwszy raz zobaczyłem trochę się przestraszyłem myślałem że jest coś nie tak. Czarne PLA nie ma jednorodnej struktury, nie wpływa to na druk:
Obrazek
Drukuję głównie czarny, chociaż miałem też biały i szary.

Re: Colorfill PLA

: 12 sty 2019, 15:10
autor: MarCiu
A ja dostałem dwie szpule od Mikołaja PLA (srebrny i niebieski) - W darmowy towar od mikołaja w zęby się nie zagląda... Ale...
Ale za cholerę nie mogę z nim dojść do ładu...
Praktycznie potwierdzam wszystko co zostało tu napisane.
Od matowości po ciężkie wypływanie... Filamenty wyglądają jak te na ostatnim zdjęciu kolegi StaFan'a. Jak z domieszką kaszki. Testu na aceton nie robiłem. Ale stanowczo widać, że cena czyni cuda... Czy pchaj pan tego wypełniacza ile się da. A co to? Nie ważne aby się śmieci pozbyć...

Ząbki radełka ledwo zostawiają ślad na filamencie. Właśnie podłożyłem podkładkę pod sprężynę dociskową, pod radełkiem potrafi zebrać się spora kupka zmielonego plastiku. Jak by nie nadążał pchać przez głowicę. Temperatura na głowicy 230 stopni prędkość 60mm. (Testowałem nawet do 250 stopni - PLA już chyba powinien się gotować na całego...), schodziłem też z prędkością to 35mm.
Co ciekawe przy 190 też idzie praktycznie tak samo, tylko klejenie warstw gorsze.

Wydruk na dołączonej próbce PLA do A8 (biały). To praktycznie mercedes w porównaniu do tego.

Tak wygląda powiedzmy dobry wydruk z tego szarego:
20190112_145113.jpg
Wydruk przy parametrach: głowica 210, prędkość 50mm, Warstwa 0.2. Nadmuch 100%.
Warstwy wyglądają jak nie sklejone, ale trzymają się ok.

Niebieski daje lepsze wydruki, choć zejść poniżej 230 stopni też ciężko, aby było jako tako.

A i na tyle ile drukowałem i mierzyłem średnicę, to średnia wyszła mi 1.69mm - Choć miejscami było 1.78.

Być może kiedyś producent trzymała jakiś standard. Ale obecnie pozostanę przy sprawdzonym DD. A te "Mikołajowe" zostawię na jakieś prawdziwe konstrukcyjne wydruki, gdzie oko boleć nie będzie.

Re: Colorfill PLA

: 12 sty 2019, 15:29
autor: artur_n
Panowie nie wiem co jest grane. Przedrukowałem już z 6 szpul różnych kolorów biały, bordo, czarny, oliwka, niebieski i na półce czeka kolejnych 6, teraz leci wydruk z czerwonego przy 210 stopniach i nie mam żadnych zastrzeżeń. Płynie ładnie, warstwy równe.

Re: Colorfill PLA

: 12 sty 2019, 19:57
autor: ndn
Z tego co rozmawiałem ze sprzedawcą to zmienili temperaturę tłoczenia z obawy o przepalenie dlatego taki szorstki i matowy i zaleca temperaturę druku powyżej 220. Z pierwszej partii jakieś pół roku temu byłem zadowolony ale teraz przy druku w wyższej temperaturze niekiedy mogę rozerwać wydruk w rękach. Też 2 te same modele wydrukowane w tych samych ustawieniach wagowo się różnią ten z obecnej partii jest jakieś 3 gramy lżejszy na małym modelu np. sowie.

Re: Colorfill PLA

: 12 sty 2019, 19:59
autor: Cosik
MarCiu pisze: Wydruk przy parametrach: głowica 210, prędkość 50mm, Warstwa 0.2. Nadmuch 100%.
Warstwy wyglądają jak nie sklejone, ale trzymają się ok.
A mi to wygląda jak problem z extruderem.

Re: Colorfill PLA

: 12 sty 2019, 22:25
autor: zouk
ndn pisze:Z tego co rozmawiałem ze sprzedawcą to zmienili temperaturę tłoczenia z obawy o przepalenie dlatego taki szorstki i matowy i zaleca temperaturę druku powyżej 220.
Jeżeli Masz prawdziwe informacje to:
Dlaczego producent zapomniał umieścić stosownej informacji na szpulach?.
Szpule z początków istnienia produktu jak i te teraźniejsze mają ten sam nadruk.
czyli:
PLA
Temp druku 190-220 oC
Temp. stolika 0-60 oC
Nie ma nic o druku powyżej 220 stopni.

Re: Colorfill PLA

: 12 sty 2019, 22:54
autor: artur_n
Od początku drukuje na tej samej temp. czyli 210 stopni. Wczoraj dostałem paczkę z kilkoma kolorami i również w 210 stopniach jest idealnie.
Nie twierdzę, że to idealny materiał ale mi nie sprawia żadnych problemów.

Przychylam się do stwierdzenia o problemie z ekstruderem a druk w 230 stopniach i słabo płynące PLA to jak nic problem z czujnikiem.

Re: Colorfill PLA

: 13 sty 2019, 00:20
autor: virgin71
Nie, żebym coś, ale kolega napisał, że w 190 też drukuje i idzie tak samo. To co zamieścił SteFan pokazuje złą temperaturę tłoczenia.
Ktoś tam się uczy tłoczenia i szukał beta-testerów. Oby szło to w coraz lepszą stronę:)

Przychodzą mi na myśl, produkty Apple (które uwielbiam) - nowe modele zawsze są skaszanione, ale sprzedawane drożej niż poprzednie, nawet dużo lepsze. Zawsze znajdą się beta-testerzy i nowsze edycje nowego modelu (wtedy już nie takiego nowego) śmigają pięknie.

Liczę, że i tutaj będzie to szło w tym kierunku:)

Re: Colorfill PLA

: 13 sty 2019, 00:29
autor: dziobu
virgin71 pisze:Ktoś tam się uczy tłoczenia i szukał beta-testerów. Oby szło to w coraz lepszą stronę:)
Mam dwie szpule od nich i jest OK, ale próbka/resztka (?) którą dostałem niedawno poleciała na hasiok. Miałem nawet adnotacje że to Colorfil, ale leciało tak źle że założyłem że to się komuś naklejka pomyliła.
Widocznie nie.
virgin71 pisze:
z1.jpg
:D

Re: Colorfill PLA

: 13 sty 2019, 00:38
autor: virgin71
To jest dziwne, bo oni mają całkiem przyzwoity filament, ale nie zawsze. Nie kumam tego. Dla mnie ryzyko jest bezsensowne i za duże.

To drugie co wrzucasz - Ty mogłeś to napisać, ja wolę zostać powściągliwy, bo mnie jeszcze bardziej nie będą lubić. Jak Ty tak napiszesz, to zyskasz sympatię. Paradoks;)

Re: Colorfill PLA

: 13 sty 2019, 01:37
autor: MarCiu
Cosik pisze:
MarCiu pisze: Wydruk przy parametrach: głowica 210, prędkość 50mm, Warstwa 0.2. Nadmuch 100%.
Warstwy wyglądają jak nie sklejone, ale trzymają się ok.
A mi to wygląda jak problem z extruderem.
Tak, tylko, że testowany tak na Titanie jak i na zwykłym po anetowym. Dwa różne silniki, dwa różne ekstrudery. Oba skalibrowane. Oba ekstrudery po prostym wyjęciu tego filamentu i wsadzeniu innego (pla) - tak tego od anety z pudła, jak i samplowego od DD (leżącego już chyba z rok bez worka), na tym samych wygenerowanym G-kodzie idą jak trzeba.

Oczywiście wydruki z innych materiałów innych producentów i na obu ekstruderach też zero problemów (ABS Fibera i PETG od DD).

Owszem z tym niebieskim jako tako dziś się dogadałem. Ale po podłożeniu dodatkowej nakrętki i podkładki pod sprężynę dociskającą filament i minimum 230 stopniach. Inaczej nie podchodź.

Wydruk też jest taki inny w obróbce niż inne PLA jakie miałem. Jak coś pomiędzy ABS a PET,em. Mniej taki "trzeszczący" od PLA ale bardziej twardy od ABSu (w ABS tak fajnie wchodzi ostrze). Tu tak trochę bardziej przypomina PET. Klejenie warstw raczej bym powiedział wzorowe. Trzy obrysy, wypełnienie 20% i można po ścianach rzucać.

Najlepiej płynie po wyłączeniu nadmuchu, ale skurcz ma wtedy tak duży, że z kostki kalibracyjnej robi się klepsydra już na pierwszy rzut oka :D

Re: Colorfill PLA

: 15 sty 2019, 20:22
autor: artur_n
Trafiło i na mnie. Zwracam honor! PLA mecze w 230 stopniach i płynie ociężale.

Jednak coś jest nie tak z tym filamentem ale nie ze wszystkimi rolkami/kolorami. Ogólnie większa temp. i większy docisk skutkuje poprawnym wydrukiem.

Re: Colorfill PLA

: 15 sty 2019, 21:03
autor: Domell
oj tak, zwłaszcza większy docisk, twardy skur@#$ jest...

Re: Colorfill PLA

: 20 sty 2019, 16:49
autor: artur_n
Aktualizacja.
Kolory drukujące się poprawnie (210):
-czarny
-biały
-bordowy
-zielony ciemny
-czerwony
-pomarańczowy

Kolory potrzebujące wyższej temp.(230):
-zielony
-niebieski
-oliwkowy

Re: Colorfill PLA

: 20 sty 2019, 16:51
autor: dziobu
Mam jeszcze oliwkowy i bordowy. Drukuje nimi na 205-215... Obydwa tak samo.

Re: Colorfill PLA

: 20 sty 2019, 17:00
autor: artur_n
Dziwne to wszystko. Pora napisać do producenta.

Niebieski jednak nie chcę się drukować w żadnej temp. w zakresie 210-240.

Re: Colorfill PLA

: 20 sty 2019, 19:09
autor: carving85
U mnie niebieskie PLA drukuje się nawet od 190-200 bez problemu,

Re: Colorfill PLA

: 20 sty 2019, 19:14
autor: artur_n
Naprawdę jestem w szoku jak można trzymać tak nie równą jakość. Jedna rolka idzie wręcz idealnie z kolejna już jest problem. Jak dotąd było ok dopiero w dostawie z zeszłego tygodnie mam takie kwiatki.

Re: Colorfill PLA

: 20 sty 2019, 19:50
autor: dziobu
No a jak myślisz, z czego wynika cena?

Re: Colorfill PLA

: 20 sty 2019, 20:43
autor: FlameRunner
Że też się Wam chce... ;)

Re: Colorfill PLA

: 20 sty 2019, 22:08
autor: artur_n
@ FlameRunner za tą cenę uważam, ze i tak warto.

PS. Dogadałem się z niebieskim ;-)

Re: Colorfill PLA

: 21 sty 2019, 08:47
autor: virgin71
Kwestia wartości poświęconego czasu.

Re: Colorfill PLA

: 21 sty 2019, 09:53
autor: dziobu
virgin71 pisze:Kwestia wartości poświęconego czasu.
Który tak czy owak wychodzi dość drogo jeśli każda seria plastiku drukuje się inaczej...

Re: Colorfill PLA

: 21 sty 2019, 10:12
autor: virgin71
O to właśnie chodzi. Ja wcześniej kupowałem 750g ColorFabb za 150zł, teraz używam DD, HMF i Fiberlogy. Z PLA - Primatu. Rzecz jest w tym, że jakie PLA z każdej z tych firm nie założę, to zawsze drukuje się tak samo. Nic nie zmieniam, tylko drukuję.
Jeśli ktoś to wykonuje jako sztuka dla sztuki, to luz, można siedzieć i przez 0,5kg sprawdzać jak ustawić filament. Później mamy 0,5 kg do wydruku.
Mnie na to nie stać, więc używam sprawdzonych. Jednakże, cena czyni cuda i sam chętnie przesiądę się na coś tańszego, jak tylko będzie okazja, ale jak czytam przygody z filamentami C* i A*, to jestem zdegustowany.
Niemniej, życzę, żeby producenci doszli do wprawy i jak pojawią się same peany z zachwytu, to i ja się zdecyduję. Na dzień dzisiejszy, pomimo niższej ceny, wszystko to jest finansowo nieopłacalne. Śledzę watek z zapartym tchem i czekam na lepsze wyniki.

Re: Colorfill PLA

: 21 sty 2019, 10:42
autor: carving85
No tutaj wszystko zależy od punktu siedzenia. Jak ktoś ma 5 drukarek w firmie które muszą drukować to pozorna oszczędność na filemencie szybko się zemści jak każdą szpulę na każdej maszynie trzeba będzie inaczej ustawiać.

Ale jeżeli ktoś ma 1 drukarkę w domu i jest to czysto hobbistycznie to już poświęcenie tych 30 dodatkowych minut przy zmianie szpuli nie boli aż tak bardzo. I wtedy tańszy ma sens.

Oczywiście o ile każdą szpulę da się zmusić do drukowania. Bo tutaj się przewijają posty że niektóre nie drukują się wcale wtedy to już jest 40 zł w błoto i pozorny zysk tańszych filamentów jest jeszcze mniejszy albo wręcz zerowy.

Re: Colorfill PLA

: 21 sty 2019, 11:00
autor: dziobu
To nawet wtedy nie musi być żadną oszczędnością - jeśli z powodów bąbki, syfu czy latającej średnicy musisz detal drukować dwa razy, to już nie ma żadnego zysku. A w sumie to już wtedy jest strata. Nawet w domu przy zużyciu szpuli na pół roku.

Re: Colorfill PLA

: 21 sty 2019, 11:02
autor: Artu
Już dawno stwierdziłem, że jestem za biedny, aby kupować tanio :smile2:

Re: Colorfill PLA

: 15 mar 2019, 23:33
autor: MaxXxi47
Odszczekuję (prawie) wszystko co powiedziałem złego o Colorfillu. Jest to bardzo dobry tani filament. Dopiero przedrukowanie 2 kilo uświadomiło mi że nie mam tu problemów z clogami jak w srebrnym eSUNie i wydruki wychodzą zadowalające. Może to była kwestia przyzwyczajenia się ... a może to po prostu syndrom Sztokholmski xD

Re: Colorfill PLA

: 16 mar 2019, 11:55
autor: carving85
No to już było poruszane. Że to 2 kg będzie spoko, ale kolejne 2 już będzie tragedią. Gdyby tylko trzymali jakość był by to bardzo fajny filament

Re: Colorfill PLA

: 16 mar 2019, 21:02
autor: aaannnd
Ja dodam od siebie tylko tyle, firma porządna do pół kilo białego dodała próbkę zielonego z 30g (to 2 razy tyle co było dorzucone do endera), łądnie próżniowo zapakowane.
Pomyśłaełm, że spróbuję i nawinąłen na pustą szpulkę.
Widok druta bardzo zachęcający do .... włąsnie do czego, bo chyba nie do tego żeby kupić więcej.
DSCN4293.JPG
DSCN4294.JPG

Re: Colorfill PLA

: 16 mar 2019, 22:00
autor: Abys
aaannnd pisze:Ja dodam od siebie tylko tyle, firma porządna do pół kilo białego dodała próbkę zielonego z 30g (to 2 razy tyle co było dorzucone do endera), łądnie próżniowo zapakowane.
Pomyśłaełm, że spróbuję i nawinąłen na pustą szpulkę.
Widok druta bardzo zachęcający do .... włąsnie do czego, bo chyba nie do tego żeby kupić więcej.

Może to jakiś filament z dodatkami? :D Ciesz się że dodali :yahoo:


Trzyma wymiar chociaż?

Re: Colorfill PLA

: 23 gru 2019, 19:11
autor: @GUTEK@
Wygląd filamentu Colorill PLA jasna oliwka:
Na pierwszym zdjęciu po lewej jasna oliwka, po prawej "zwykła" oliwka.
100_0346.JPG
IMG_20191203_160622.jpg
jasna_oliwka.JPG

Re: Colorfill PLA

: 26 gru 2019, 21:11
autor: Tuchajbej
Kupiłem niedawno białe PLA (potrzebowałem do konkretrnych projektów). Muszę powiedzieć że straszne gówno. Drukowałem w 215C a wychodziło matowe. Poza tym strasznie się wyginało - nawet małe detale miały strasznie duży skurcz. Dla porównania na tych samych gcodach puściłem z niebieskiego pla tej samej firmy i wydruk wyszedł kapitalnie. Mam też stare wydruki z białego pla i wtedy było też super. Widać teraz wypuścili jakiegoś bubla. Białego nie kupować - niebieski jak najbardziej!

BTW. Macie jakieś doświadczenia z ABSem tej firmy?

Re: Colorfill PLA

: 26 gru 2019, 23:33
autor: griszek
Wychodzi że biały kicha, inne kolory spoko - mam dużo różowego ;) i zielony butelkowy śmigają bez problemu

Re: Colorfill PLA

: 28 gru 2019, 02:13
autor: xyzyx
Tuchajbej pisze:Kupiłem niedawno białe PLA (potrzebowałem do konkretrnych projektów). Muszę powiedzieć że straszne gówno. Drukowałem w 215C a wychodziło matowe. Poza tym strasznie się wyginało - nawet małe detale miały strasznie duży skurcz. Dla porównania na tych samych gcodach puściłem z niebieskiego pla tej samej firmy i wydruk wyszedł kapitalnie. Mam też stare wydruki z białego pla i wtedy było też super. Widać teraz wypuścili jakiegoś bubla. Białego nie kupować - niebieski jak najbardziej!

BTW. Macie jakieś doświadczenia z ABSem tej firmy?
Brałem biały PLA wielokrotnie i jest bardzo dobry ale potrzebuje min 230 st. Dopiero przy tej temp zaczyna troche gubic mat ale za to warstwy spaja super. Pisałem już o tym kiedys. Jest bardzo wytrzymały w porownaniu do innych PLA. Mam trochę ABS na próbę od nich ale jeszcze nie testowalem. Nie spodziewam się jednak cudów bo to zwykly ABS wiec będzie się pewnie ciężko się drukowal. Dam znać jak przetestuje.

Re: Colorfill PLA

: 28 gru 2019, 08:30
autor: Tuchajbej
Tylko czy PLA ktore trzeba drukować w 230C to wciąż PLA? :) Nawet o skurczu juz nie wspominając.

Re: Colorfill PLA

: 31 gru 2019, 20:18
autor: japim
Tez drukuje na PLA z Colorfil. Głowie szary, niebieski, naturalny. Drukuje się od 190 do 230 stC. Nie narzekam ani na jakość filament ani wydruków. Dobry i tani filament.

Re: Colorfill PLA

: 07 sty 2020, 20:34
autor: xyzyx
Tuchajbej pisze:Tylko czy PLA które trzeba drukować w 230C to wciąż PLA? :) Nawet o skurczu juz nie wspominając.
Nie ma to dla mnie znaczenia 10st więcej czy mniej, wydruki mają wychodzić dobre i jak potrzeba 10 st więcej to tyle daję. Zresztą ostatnio wszystkie PLA puszczam na wyższych temp z lepszym chłodzeniem. Zresztą tutaj testy https://www.youtube.com/watch?v=mwS_2R2mIvo, które potwierdziły moje wcześniejsze obserwacje.
A ten Colorfil właściwości ma jak PLA, mięknie przy 60 st itd, ale nie świeci się po wydruku jak inne jest bardziej matowy (dla mnie to w nim jest kreda hehe). Natomiast nie znalazłem twardszego PLA, który by tak dobrze spajał warstwy, warunek 230 st. Przy niższych temperaturach wydruki wg mnie na śmietnik.

Ale żeby nie było tak kolorowo, to sprawdziłem wreszcie ten ABS czarny od nich, kupiony tak z ciekawości.
Z plusów, szpulka ładnie nawinięta równiutko i kolor fajny taki czarny satynowy/matowy i to tyle.
Cała reszta to minusy. Jechałem to w komorze z dyszą na 250 st (aktualnie nie mam na czym puścić powyżej tej temp), stolik 110st ,ale coś czuje, że trzeba dużo wyżej (pewnie jak w przypadku PLA +10-20 st). Wypróbuje przy innej okazji z jakimś 260-270 st.
W każdym razie jest to zwykły ABS nawet chyba gorszy niż te co były kiedyś lata temu, warstwy nie trzymają się praktycznie wcale, przy lekkim ściśnięciu wydruku sypie się jak pieprz. Do tego filament, który przysłali ma w miarę ciągłą średnicę, ale za to w kształcie jaja (różnica 0,2-0,3mm) - w porównaniu do tego PLA co mam od nich to bez komentarza - chyba z innej maszyny to jest albo jakiś fuckup mają z dyszami.

W każdym razie podsumowując Colorfil:
PLA - polecam ale trzeba pamiętać, że trzeba grzać wyżej niż inne +10-20 st
ABS - totalne ścierwo na dzień dzisiejszy nie polecam, odradzam kupować nawet w promocji, chyba że to coś poprawią.

Re: Colorfill PLA

: 07 sty 2020, 22:13
autor: dziobu
xyzyx pisze:W każdym razie jest to zwykły ABS nawet chyba gorszy niż te co były kiedyś lata temu, warstwy nie trzymają się praktycznie wcale, przy lekkim ściśnięciu wydruku sypie się jak pieprz.
To sugeruje że Twoje 230 stopni ma się nijak do rzeczywistych 230 stopni.
Takie zachowanie to cecha niedogrzanego ABSu i na Fiberlogy da się osiagnąć to samo.

Re: Colorfill PLA

: 07 sty 2020, 23:00
autor: xyzyx
dziobu pisze:
xyzyx pisze:W każdym razie jest to zwykły ABS nawet chyba gorszy niż te co były kiedyś lata temu, warstwy nie trzymają się praktycznie wcale, przy lekkim ściśnięciu wydruku sypie się jak pieprz.
To sugeruje że Twoje 230 stopni ma się nijak do rzeczywistych 230 stopni.
Takie zachowanie to cecha niedogrzanego ABSu i na Fiberlogy da się osiagnąć to samo.
Moje 230 stopni to jest całkiem przyzwoite 230 stopni i tak zachowuje się tylko Colorfil :-) Inne PLA wychodzą od 180 w górę i jest ok natomiast przy 210-220 jest nawet lepiej. Colorfil PLA potrzebuje +10st i jest naprawdę dobry jak dla mnie.
ABS to inna bajka.
ABS DD na tym samym sprzęcie jadę na 240 i jest bardzo dobrze zgrzany, ABS "starodawny" podkręcałem do 248 na tym sprzęcie i było znośnie. Ten szajs od Colorfila przy 250 się sypie i nie tylko rozłażą się warstwy, nie wiem jak to opisać on się po prostu sypie jakby był z domieszką piachu :=D. Może w wyższych temp da się to przetopić, co oczywiście przy najbliższej okazji sprawdzę.

Re: Colorfill PLA

: 07 sty 2020, 23:02
autor: dziobu
To może ten ABS wymaga więcej niż 250. Mnie tak się sypał ABS od Spectrum, aż potem - okazyjnie - dowiedziałem się że to miał być zamiennik Z-ABSu...
Swoją drogą...to tylko Colorfil :D

Re: Colorfill PLA

: 08 sty 2020, 07:44
autor: @GUTEK@
Ja drukuje PLA Colorfill w 210 stopniach i błyszczy się jak psu...
To prędzej PLA od DD muszę drukować w wyższej temperaturze jeśli chcę uzyskać efekt połysku.

Re: Colorfill PLA

: 08 sty 2020, 17:09
autor: comandos21
Własnie zastanawiam się nad Colorfilem albo Plast -Spaw, hm jakie opinie o Plast Spawie? Miałem próbkę Plas-Spaw i czarny ok ładnie szedł przy 206st choć miał tendencję do zapychania a biały kolor zaś to porażka... Sprężynujący na szpuli i nakłada się właściwie jak mu się spodoba (stół 50st/ extruder 208st)

Re: Colorfill PLA

: 08 sty 2020, 17:16
autor: dziobu
PlastSpawem drukuję od zawsze. PLA dobre ale bez szaleństw, ABS IMHO średni.

Re: Colorfill PLA

: 08 sty 2020, 17:17
autor: comandos21
dziobu pisze:PlastSpawem drukuję od zawsze. PLA dobre ale bez szaleństw, ABS IMHO średni.
A jaki kolor wg Ciebie najlepiej się drukuje?

Zauważyłem, ze na białym ściany elementów kolistych lubią być czasami pofalowane ale nie wasze, to samo ze ścianami skośnymi, są poszarpane na brzegach.

Re: Colorfill PLA

: 08 sty 2020, 17:19
autor: dziobu
Niby czarnym, ale od pewnego czasu jest mi to obojętne.
W sumie porównania potem są czysto subiektywne i tak na prawdę patrzysz na to jaki kolor lepiej ukrywa defekty druku.

Re: Colorfill PLA

: 08 sty 2020, 17:20
autor: comandos21
dziobu pisze: czysto subiektywne i tak na prawdę patrzysz na to jaki kolor lepiej ukrywa defekty druku.
Jaki lepiej maskuje? Sorry, ze pytam ale dopiero zaczynam przygodę ;)

Re: Colorfill PLA

: 08 sty 2020, 17:30
autor: FlameRunner
Niedoskonałości fajnie maskują kolory z "brokacikiem" lub lekko przejrzyste.
Niedoskonałości dobrze widać na zwykłym szarym, co jest przydatne przy kalibracji.
Co do białego, to biały kryjący barwnik jest - nie wdając się w szczegóły - trochę "dziwny".

(Powyższe to wiedza ogólna, dotyczy wszystkich producentów.)

Re: Colorfill PLA

: 08 sty 2020, 17:36
autor: dziobu
FlameRunner pisze:Niedoskonałości fajnie maskują kolory z "brokacikiem" lub nie w pełni kryjące.
Także kolory mocne ("oczojebne") oraz pastelowe (np Plasty Mladec ma takie).

Re: Colorfill PLA

: 09 sty 2020, 10:31
autor: virgin71
comandos21 pisze:
dziobu pisze:PlastSpawem drukuję od zawsze. PLA dobre ale bez szaleństw, ABS IMHO średni.
A jaki kolor wg Ciebie najlepiej się drukuje?
viewtopic.php?f=47&t=2746&start=200
Nie trać czasu na starcie.

Re: Colorfill PLA

: 10 kwie 2020, 00:25
autor: Vasquez21
W sumie zachęcony ceną i nie najgorszymi ocenami postanowiłem zamówić 2kg szarego.
Mam w planach dużą makietkę, na którą spokojnie pójdzie kilka kg, więc chciałem coś w miarę taniego.
Wbrew panującej tutaj negatywnej opinii względem 3DActive przedrukowałem już kilkanaście kg ich materiału i nie miałem specjalnie problemów i gdyby nie fakt, że chyba już firma się zamknęła(?) to bym pewnie znów od nich brał.
Niestety nie wiem co jest ze szpulą Colorfill ale praktycznie po 2h pracy dysza się zapchała...
Myślałem, że to przypadek, ale po jakiejś 1h znów zapchane.

Czy ktoś ma pomysł jak jeszcze odratować ten filament? Podkręcić temperaturę? A może ktoś ma doświadczenie z szarym?

edit: jeszcze tylko info o temperaturze, póki co próbowałem na 215, po czym dźwignąłem przy drugim wydruku do 220.

Re: Colorfill PLA

: 10 kwie 2020, 09:35
autor: Jakox
Witam,

to moje początki z drukiem, wydrukowałem 0.5kg chińskiego dołączonego do drukarki białego PLA na temperaturze 210 stopni i 60 stół.
Wypróbowałem jeszcze tylko PTU i teraz chciałem drukować na omawianym czarnym. Temperatura 210 stopni klei się zapycha nie idzie.
wycofałem go i jest cały podrapany, widać Extruder nie dał rady go przepchać albo jest jakiś wybrakowany. Czy podniesienie temperatury coś da i do jakiego poziomu?

Re: Colorfill PLA

: 10 kwie 2020, 09:42
autor: japim
Najpierw trzeba było podnieść temperaturę i trochę poeksperymentowac a potem pytać. Przecież na rolce jest napisany zakres temperatur 190-220. Nie napisałeś jaka masz głowicę - teflon, full metal. A nikt tutaj szklanej kuli nie ma. Zapycha pierwsza warstwa, późniejsze? Jaka retrakcja?
Drukuje PLA tylko Plastspaw lub Colorfill - obydwa dobre, ale Colorfill tańszy.

Re: Colorfill PLA

: 10 kwie 2020, 10:40
autor: poharatek
Sporo zależy od koloru: czerwonym i niebieskim PLA od Colorfilla drukuję bez najmniejszych problemów.
Natomiast szary - nawet przy temp. głowicy podniesionej do 225oC po 2-3 godzinach druku zapycha dyszę. Pewnie jest to kwestia dodanego pigmentu (jasne kolory potrzebują go więcej), no ale szare/białe filamenty innych producentów leją się jak złoto...
Jeszcze pokombinuje z ustawieniami (retrakcja) , ale dopiero gdy będę musiał; tzn. jak pokończą mi się zapasu filamentu.

Re: Colorfill PLA

: 10 kwie 2020, 11:33
autor: Abys
Jeżeli na kolorze szarym zapycha dyszę, czerwony i niebieski jest okej to jest to gówno a nie filament :crazy2:
Chce wam się tracić czas na ten syf?
Wolę dopłacić trochę grosza i nie męczyć się z tym, drukuję jaki kolor chcę nie zastanawiam się czy mi się zapcha czy muszę zmieniać ustawienie bo drukuję zielonym no kurwa :DD (nie liczę białego, bo on wszędzie wychodzi tak sobie ale nie zapycha dyszy)
Rozjechana średnica,problemy przy druku na różnych kolorach, ale i tak cena wygrywa :?
Nawet jak dany kolor jest okej, to kolejna partia może być skopana..
Podliczcie sobie kiedyś ile straciliście czasu na ustawienie,czyszczenie,zmarnowane wydruki, czy warto po prostu się pakować w to bo moim zdaniem nie.

Re: Colorfill PLA

: 10 kwie 2020, 12:09
autor: Abys
Mam bordowy Colorfilla, jest z nim wszystko okej i mogę polecić tylko że kupowałem go jakiś czas temu i nie wiem jak jest teraz.
Innych kolorów nie próbowałem, wiem że bordowy to był pewniak i na samą myśl że jedne się drukują lepiej a inne gorzej nie kupowałem reszty.
Osobne profile pod kolory ? No bez przesady :)
Ale jeżeli takie są jazdy z kolorami to niedługo będzie w stanie dogonić 3d activ :D
Tylko muszą się postarać lepiej z *trzymaniem średnicy.

Re: Colorfill PLA

: 10 kwie 2020, 12:16
autor: Vasquez21
hmmm... nie wiem czego tu nie rozumiesz.
Różnica w cenie mimo wszystko jest znacząca ~20-25zł za kg.
Praktycznie wszystkie moje wydruki robię właśnie szarym i nie żongluję kolorami. Dlatego jeżeli jest to kwestia ustawienia właściwej temperatury to spokojnie mogę na to poświęcić "trochę" czasu.
Aktualnie odpaliłem druk przy 230 i zobaczę.

Re: Colorfill PLA

: 10 kwie 2020, 12:21
autor: Abys
Jeżeli masz dany kolor ustawiony to spoko, ale wydrukuj teraz komuś jakiś element w kolorze np. zielonym.
Wtedy zrozumiesz o co mi chodzi, ja w tym czasie wydrukuję ten element a ty będziesz dalej ustawiał drukarkę pod kolor zielony.

Re: Colorfill PLA

: 10 kwie 2020, 12:35
autor: japim
A ja szary, niebieski i bialy oraz przezroczysty bardzo dobrze wspominam:
Obrazek

Re: Colorfill PLA

: 10 kwie 2020, 18:31
autor: Kopytko
Vasquez21 pisze:W sumie zachęcony ceną i nie najgorszymi ocenami postanowiłem zamówić 2kg szarego.
Mam w planach dużą makietkę, na którą spokojnie pójdzie kilka kg, więc chciałem coś w miarę taniego.
Wbrew panującej tutaj negatywnej opinii względem 3DActive przedrukowałem już kilkanaście kg ich materiału i nie miałem specjalnie problemów i gdyby nie fakt, że chyba już firma się zamknęła(?) to bym pewnie znów od nich brał.
Niestety nie wiem co jest ze szpulą Colorfill ale praktycznie po 2h pracy dysza się zapchała...
Myślałem, że to przypadek, ale po jakiejś 1h znów zapchane.

Czy ktoś ma pomysł jak jeszcze odratować ten filament? Podkręcić temperaturę? A może ktoś ma doświadczenie z szarym?

edit: jeszcze tylko info o temperaturze, póki co próbowałem na 215, po czym dźwignąłem przy drugim wydruku do 220.
colorfill 205 max 210, na 200 tez idzie.

Re: Colorfill PLA

: 10 kwie 2020, 23:01
autor: Vasquez21
hmm wydrukowałem stosunkowo niewielki element (2h) w 230 i wygląda ok.
Teraz włączyłem większy wydruk i zobaczę jak sobie poradzi. Jak nie pójdzie to spróbuję zmniejszyć.
Swoją drogą może głupie pytanie, ale po czym poznajecie że temperatura jest za niska/za wysoka?

Re: Colorfill PLA

: 10 kwie 2020, 23:06
autor: Kopytko
Wydruk matowy , błyszczący, bąble , przerwy, spajalność warstw, a colorfill przynajmniej bordowy u mnie przy 220 stopniach zaczynał jakby się pienić a np DD w 230 na tej samej drukarce leci ok. Chyba ze to poprostu ten bordowy tak miał, innych nie testowałem.

Re: Colorfill PLA

: 10 kwie 2020, 23:14
autor: Vasquez21
zobaczymy... prawdę powiedziawszy nie wiem czego do końca oczekiwać jak się coś zwali to wrzucę podgląd :)

Re: Colorfill PLA

: 11 kwie 2020, 19:11
autor: Vasquez21
no i niestety nie podołał ;)

było dobrze przez jakieś ~19h, niestety wychodzi na to, że w pewnym momencie zapchała się dysza...

Re: Colorfill PLA

: 11 kwie 2020, 19:28
autor: dziobu
Vasquez21 pisze:było dobrze przez jakieś ~19h, niestety wychodzi na to, że w pewnym momencie zapchała się dysza...
Vasquez21 pisze:Różnica w cenie mimo wszystko jest znacząca ~20-25zł za kg.
No to napisz nam teraz ile zaoszczędziłeś na tańszym filamencie ;)

Re: Colorfill PLA

: 11 kwie 2020, 22:33
autor: Vasquez21
Nie mnie krytykować ludzi którzy są na tym forum dużo dłużej ode mnie, ale zastanów się co właściwie Twój post wnosi do dyskusji, poza samą złośliwością?

Nigdzie na tym forum nie zachęcałem innych do tego aby zakupili ten filament, ani nie mówiłem, że jest on lepszy od innych.
Wydaje mi się, że grzecznie opisałem swoją sytuację i wyjaśniłem dlaczego chciałem spróbować z tańszym filamentem.
Wiem, że różne filamenty charakteryzują się różnymi ustawieniami i w określonych ustawieniach działają najlepiej, dlatego właśnie napisałem na forum z zapytaniem czy może ktoś ma doświadczenia z tym akurat filamentem.

Przy druku +10kg to jednak te 20-25zł na kg to jednak robi się różnica.

Dodatkowo drukuję jednak elementy terenu, które niestety zwykle drukują się dość długo i nawet przy drogim filamencie (co prawda testowałem tylko Prusament) zdarzały się problemy.

Kolejną sprawą jest jednak to że przy moich drukach nawet jak się zdarzy taki wypadek to element zwykle jest do odratowania, bo często spokojnie można dodrukować po prostu resztę druku zaczynając od miejsca gdzie przerwało. Fakt, że znów trzeba się bawić w klejenie itp. ale lepsze to niż nic.
W każdym razie tak jak pisałem wyżej, jak się uda coś wykrzesać z tego filamentu to fajnie, jak nie to trudno, będę kombinował dalej :)

Re: Colorfill PLA

: 11 kwie 2020, 23:00
autor: dziobu
Vasquez21 pisze:(...)ale zastanów się co właściwie Twój post wnosi do dyskusji, poza samą złośliwością?
Podsumowuje efekt druku z szitowego materiału ;)

Mnie tam wszystko jedno co i z czego drukujesz; zwyczajnie wykorzystałem okazję do podkreślenia jak w praktyce często wygląda taka sytuacja ;) Nie wszystkie wydruki da się odratować. Poza tym traci się czas, a sama potrzeba wydruku drugi raz oznacza 2x większe zużycie plastiku - czyli już na starcie można kupić coś 2x droższego (ot choćby ekofilament). O potrzebie monitorowania drukarki czy późniejszym jej serwisowaniu nie wspominam.

Ale nie traktuj tego jako oceny tego co robisz. Jakbym miał takie problemy z colorfillem to bym je chętnie opisał, ale zwyczajnie szkoda mi czasu i urządzeń na takie coś (dwa kolory które miałem: bordowy i oliwka drukowały się dobrze, ale próbki - biała i niebieska były skrajnie do kitu).

Re: Colorfill PLA

: 12 kwie 2020, 11:01
autor: @GUTEK@
To ja stanę w obronie :D
Mam kilka szpul Colorfilla PLA kupione w różnych okresach, nie mam akurat szarego. Wszystkie drukują się bez najmniejszych problemów. W zeszłym tygodniu nawet kupiłem na próbę ABS od nich i też jestem mile zaskoczony jak się tym drukuje.

Możliwe, że rzeczywiście z szarym jest jakiś problem, albo kupując szpulę 2kg dostałeś jakiś leżak magazynowy. Może napisz do Colorfilla opisując sytuację i zobacz co Ci powiedzą.

Jeszcze mam taką myśl, używasz czyścika do filamentu? Może jakiś syf przykleił się do filamentu i powoduje blokowanie?
Próbowałeś robić coldpull, może będzie widać dlaczego to się blokuje jak np. tu: viewtopic.php?f=42&t=3853&start=30#p72306

A inne rozwiązanie, to za jakieś 60zł/kg kupisz szary filament Ekofilament DD PLA.

Re: Colorfill PLA

: 12 kwie 2020, 13:48
autor: Vasquez21
Możliwe, że rzeczywiście z szarym jest jakiś problem, albo kupując szpulę 2kg dostałeś jakiś leżak magazynowy.
Może źle się wyraziłem, kupiłem 2x1kg.
Jeszcze mam taką myśl, używasz czyścika do filamentu? Może jakiś syf przykleił się do filamentu i powoduje blokowanie?
Z ciekawości jak robicie takie czyściki?
Ja zwykle nabijałem tylko na filament jakaś gąbkę i tyle, ale podejrzewam, że na dłuższą metę to nie jest to jakieś super rozwiązanie.

Cold Pull zrobiony ale nie było nic że tak powiem dziwnego...
A inne rozwiązanie, to za jakieś 60zł/kg kupisz szary filament Ekofilament DD PLA.
Wygląda bardzo fajnie cenowo. Na pewno przetestuję.

Re: Colorfill PLA

: 12 kwie 2020, 13:56
autor: dziobu
Vasquez21 pisze:Z ciekawości jak robicie takie czyściki?
Np tak: https://www.thingiverse.com/thing:2443196
Imho powinna być jakaś siła która dociska gąbkę do filamentu. Ale to tylko moje zdanie.

Re: Colorfill PLA

: 12 kwie 2020, 22:18
autor: japim
Ja kupiłem ostatnio szpulę 3kg do druku modeli.
I potwierdzam, że colorfill nie lubi wysokiej temperatury. Tak jak Plastspaw spokojnie leci na 230st to Colorfill przy 225 zaczyna "bombelkować" i pojawiają się nieszczelności w druku. ALE przy 215 leci pieknie.

Re: Colorfill PLA

: 22 kwie 2020, 13:08
autor: japim
Vasquez21 pisze:no i niestety nie podołał ;)

było dobrze przez jakieś ~19h, niestety wychodzi na to, że w pewnym momencie zapchała się dysza...
Miałem dobre mniemanie o filamencie Colorfill - ale po ostatniej szpuli szarego (i to 3kg) muszę trochę zmienić moje zdanie. Na pewno tylko do szarego - bo niebieski, biały i bezbarwne są nadal OK.

Szary jest wyjątkowo wredny. Przy druku w temp powyżej 215stC - dysza blokuje się średnio co 5 - 6 godzin. Można drukować w niskiej temperaturze (~190 - 195 st) i idzie - ale przy próbie podniesienia np powyżej 220 już jest bardzo źle.

Po zrobieniu cold pull na końcu filamentu widać czarne "opiłki" - coś jak kawałki czarnego drzewca z zapałki - tylko w wersji micro. Normalnie płatki jakiejś sadzy. Pytanie czy filament jest tak bardzo zanieczyszczony, czy jest to efekt "przypalania" się barwnika albo samego filamentu wewnątrz dyszy. Z wielkimi bólami dokończyłem wczoraj kilka wydruków - ale już widzę, że muszę kupić inną szpulkę - mniej problematyczną.

Re: Colorfill PLA

: 30 kwie 2020, 19:23
autor: sq4nyy
Czy komuś również kolor pomarańczowy nie wygląda tak jak na all...o?
Pomarańczowy devil i dragon red spectrum dla porównania. Abs rzekomo pomarańczowy w folii.

Re: Colorfill PLA

: 12 maja 2020, 21:29
autor: sq4nyy
xyzyx pisze:
dziobu pisze:
xyzyx pisze:W każdym razie jest to zwykły ABS nawet chyba gorszy niż te co były kiedyś lata temu, warstwy nie trzymają się praktycznie wcale, przy lekkim ściśnięciu wydruku sypie się jak pieprz.
To sugeruje że Twoje 230 stopni ma się nijak do rzeczywistych 230 stopni.
Takie zachowanie to cecha niedogrzanego ABSu i na Fiberlogy da się osiagnąć to samo.
Moje 230 stopni to jest całkiem przyzwoite 230 stopni i tak zachowuje się tylko Colorfil :-) Inne PLA wychodzą od 180 w górę i jest ok natomiast przy 210-220 jest nawet lepiej. Colorfil PLA potrzebuje +10st i jest naprawdę dobry jak dla mnie.
ABS to inna bajka.
ABS DD na tym samym sprzęcie jadę na 240 i jest bardzo dobrze zgrzany, ABS "starodawny" podkręcałem do 248 na tym sprzęcie i było znośnie. Ten szajs od Colorfila przy 250 się sypie i nie tylko rozłażą się warstwy, nie wiem jak to opisać on się po prostu sypie jakby był z domieszką piachu :=D. Może w wyższych temp da się to przetopić, co oczywiście przy najbliższej okazji sprawdzę.
Ten ABS faktycznie wydaje się, że wymaga powyżej 250 stopni... Czy udało Ci się coś wymyślić? Bo podłamałem się, że ten cały abs pójdzie na śmieci :P

Re: Colorfill PLA

: 12 maja 2020, 21:45
autor: @GUTEK@
Wziąłem na próbę ABS Jasna Oliwka. Na Dreamerze drukuje się ok w 240C.

Re: Colorfill PLA

: 12 maja 2020, 21:48
autor: sq4nyy
Ja właśnie z tą skur... oliwką walczyłem :( ender trochę zaniża wg mojej termopary, ale nawet na 255 nie kleiło się to gówno. Fiberology leci idealnie na 245.

Re: Colorfill PLA

: 12 maja 2020, 21:56
autor: @GUTEK@
Nie znam Fiberlogy, ale DD ABS+ na pewno da się drukować w niższych temperaturach i ma mniejszy skurcz.
ABS Colorfilla to pewnie zwykły ABS, ale na tą szpulę co kupiłem nie mam co narzekać.
A mam też ABS Wolfixa, który nawet na Dreamerze nie chce mi iść. Słabo się klei i nawet potrafi się nie trzymać stołu.

Re: Colorfill PLA

: 12 maja 2020, 22:39
autor: xyzyx
sq4nyy pisze: Ten ABS faktycznie wydaje się, że wymaga powyżej 250 stopni... Czy udało Ci się coś wymyślić? Bo podłamałem się, że ten cały abs pójdzie na śmieci :P
Narazie nie, szpulę rzuciłem w kąt, ale jak tylko "uwolnię" drugą drukarkę to pojadę z tym na 260-270 i zobaczymy. Dam znać, ale jeszcze chwilę się zejdzie.

Re: Colorfill PLA

: 12 maja 2020, 22:47
autor: sq4nyy
Puściłem na 260 wg mojego endera i poza tym, że wciąż ledwie się klei to materiał wykazuje skurcz, którego jeszcze na absie nie widziałem i nie chcę więcej widzieć. Dziwne zachowanie przy retrakcji, wydruk z fiberology wygląda 100x czyściej. Szkoda czasu.

Re: Colorfill PLA

: 15 maja 2021, 18:25
autor: radekd
Jako że pierwszy post, to zacznę głośnym CZEŚĆ!

A teraz przejdę do marudzenia...

Jako że drukuję od niedawna (więc część tak czy siak do kosza), i raczej użytkowo (więc jak mi jakiś bąbelek wyskoczy, to niech tam sobie będzie) to tanie filamenty zawsze zwracają uwagę. I tak trafiłem na Colorfil (trochę zachęcony komentarzami "lepszy niż 3DActive", a ten mi się udało okiełznać).

No i kurna mam tego 2 szpulki (zaczynam się cieszyć, że nie więcej) po 1kg (brązowy i fioletowy) i żadna się nie chce drukować. Wygląda to tak, że zaczyna się w miarę - skirt jakoś się udaje narysować, a potem już przy pierwszej warstwie ekstruder zaczyna mieć trudności z przepchnięciem tego przez dyszę, na radełku od razu widać ślady zdartego filametu, nic nie leci i tyle z drukowania...

Spróbowałem na szybko (w sensie w czasie drukowania pierwszej warstwy zmieniałem co parę sekund o parę stopni, żeby zobaczyć czy gdzieś zacznie lecieć) różne temperatury między 200 a 230 i widzę, że 230 to na pewno za dużo.
Teraz wrzuciłem jedną szpulę do suszarki - siedzi już tam parę godzin, więc jak skończę to co się tam akurat drukuje, to spróbuję jeszcze raz z podsuszonym.

No i pomyślałem, że w międzyczasie zapytam - jeszcze coś mogę tu kombinować? Myślałem, że może docisk w ekstruderze, ale raz, że inne filamenty dają radę, a dwa, że i tak przerabia to na opiłki.

Z 3DActive pomogło mi "spokojniejsze" drukowanie - tzn. te ustawienia typu "QUALITY" z PrusaSlicera wychodzą OK, a te typu "DRAFT" czy "SPEED" dają podobny efekt - radełko zdziera wióry z filamentu, a jak już dużo zedrze, to w ogóle się ślizga. Tutaj wydruk już mam dość "spokojny".

Zostały mi jeszcze jakieś parametry do pomanipulowania?

Drukarka to Prusa Mini.

Re: Colorfill PLA

: 15 maja 2021, 18:54
autor: Raven
Ja już z Colorfilem dałem sobie spokój. Kiedyś świetnie mi się z niego drukowało, ale teraz za cholerę nie mogę z nim dojść do ładu. Nie wiem co zaczęli dodawać do PLA, ale zdecydowanie powoduje to problemy z ekstruzją. Mam jeszcze kilka starszych szpul w różnych kolorach z początku zeszłego roku i z nimi nie było i nie ma nadal problemów.

Re: Colorfill PLA

: 15 maja 2021, 19:35
autor: radekd
No cóż - mój pierwszy raz też nie zachęca, żeby ciągnąć ten związek...

Ale w międzyczasie mały update. Pomyślałem, może syf w dyszy, zrobię ciąganie druta. I tak przy okazji wkładania do gorącego zauważyłem, że przy tych 220st nie jestem w stanie wepchnąć filamentu do hotendu na tyle mocno, by popłynął. Więc zacząłem podkręcać temperaturę i okazało się, że dopiero przy 240 mogę w miarę swobodnie udawać ręką ekstruder. Tak więc moja obserwacja "230 to za dużo" to była jakaś zła obserwacja.

Właśnie drukuję PLA w 240 stopniach (stół standard 60) i póki co idzie. Aż zacząłem się zastanawiać, czy oni przypadkiem nie nawinęli tam jakiegoś PETG ze złą naklejką, ale nie umiem tego rozpoznać.

Plus opowiastki taki, że przynajmniej wiem jak tą szpulę zadrukować.
Widziałem gdzieś tu listę kolor-temperatura, więc dodaję swoje: PURPLE -> 240.

Re: Colorfill PLA

: 15 maja 2021, 20:20
autor: Raven
Ja też doszedłem do 240 i skończyłem wydruki, ale nawet w tej temperaturze ilość podawanego filamentu była za mała (różne rozsądne ustawienia flow nic nie dawały) i w efekcie w wydrukach z wypełnieniem 100% mogłem po ukończeniu odkleić zewnętrzną ściankę.

Re: Colorfill PLA

: 03 sie 2021, 16:55
autor: cyfron
Colorfil vs Colorfil - o co chodzi?

Do niedawna jak kupowałem PLA Colorfil, szpule zawsze były równo nawinięte zwój przy zwoju. Kilka dni temu kupiłem Colorfil u "nowego" sprzedawcy i niemiło się zaskoczyłem gdy zauważyłem przez folię niechlujnie nawinięte zwoje, naklejki z logo producenta też jakieś takie niewyraźne. Długo nie zastanawiając się zamówiłem kolejną szpulę Corofil PLA ale u sprzedawcy u którego wcześniej robiłem zakupy. Dzisiaj odebrałem szpule i stwierdziłem, że: zwoje są równo nawinięte a naklejki z logo wyraźne. Czy to możliwe, że ktoś podrabia tani filament Colorfil jeszcze tańszym filamentem?
Nie mam zamiaru kopać się ze sprzedawcą ani nic mu udowadniać, po prostu zwrócę mu podejrzaną szpulę i poproszę o zwrot pieniędzy.

Re: Colorfill PLA

: 03 sie 2021, 17:02
autor: dziobu
Napisz do producenta z tym pytaniem - https://nebulafilaments.com/
Przy seryjnej produkcji filamentów, gdy szpule idą w setki/tysiące IMHO drukowanie etykiet na zajechanej plujce wygląda podejrzanie.

Re: Colorfill PLA

: 03 sie 2021, 17:15
autor: cyfron
Nie widziałem, że Nebula jest producentem Colorfil.
Napiszę o dam znać.

Re: Colorfill PLA

: 03 sie 2021, 17:54
autor: ethanak
@cyfron możesz powiedzieć u kogo kupowałeś (może być na priv)? Miałem ostatnio dokładnie ten sam problem, colorfila przedrukowałem parę ładnych kilometrów a z ostatnią szpulą szarego nie wiem co zrobić - wywalić szkoda, a na sznurek do bielizny się nie nadaje...

Re: Colorfill PLA

: 03 sie 2021, 18:19
autor: Julian
Z tego co widzę te naklejki, są identyczne do tych, które są naklejone na materiale dostarczonym przez producenta.

Co do nawinięcia. Jeżeli producent ma więcej niż jedną linię produkcyjną, a a do tego jedną starszą, drugą nowszą - mogą się zdarzyć takie kwiatki. Nowsze linie mają lepsze nawijarki niż stare linie. Wszak nikt nie wywali starej sprawnej linii bo nie nawija równo. Gdy się wyeksploatuje, przejdzie remont i pewnie zamontowana zostanie nowa nawijarka - nawijająca "ładnie". Przypomnę tylko, że nawinięcie nie ma większego znaczenia, jeżeli dobrze się używa filament.

Re: Colorfill PLA

: 03 sie 2021, 18:22
autor: dziobu
Ja założyłem że jest różnica w jakości filamentu.

Re: Colorfill PLA

: 03 sie 2021, 18:25
autor: ethanak
Nawinięcie to jedno, a fakt że wydruk nadaje się do kosza to drugie. I nie chcę słyszeć o ustawieniach drukarki, bo drukuję z tego samego gcode co poprzednio, a z innej szpulki colorfilla (niestety nie w tym kolorze) wydruk wychodzi idealnie (biorąc poprawkę na Anetkę)

Re: Colorfill PLA

: 03 sie 2021, 18:34
autor: @GUTEK@
Była już jakaś dyskusja na forum (może i w tym temacie) na temat problemów z szarym colorfilem. I zdaje się było też coś, żeby nie drukować colorfila w więcej niż 215 stopniach bo coś się z barwnikiem zaczyna dziać - nie pamiętam czy dotyczyło to szarego czy innych kolorów.

Re: Colorfill PLA

: 03 sie 2021, 18:42
autor: ethanak
200 stopni, jedna szpula szarego cała przerobiona, nowa do wyrzucenia.

Re: Colorfill PLA

: 03 sie 2021, 21:31
autor: cyfron
Nie oceniam, czekam na odpowiedź producenta ale tajemnicy też nie mam zamiaru robić. Colorfil kupuję tylko czarny. Oba zakupy na aledrogo:
- brzydko nawinięty: 2B3D-sklep - tutaj pierwszy i ostatni zakup,
- ładnie nawinięty: sklep_X3D - tutaj zawsze był ładnie nawinięty.

Re: Colorfill PLA

: 04 sie 2021, 01:02
autor: japim
@GUTEK@ pisze:Była już jakaś dyskusja na forum (może i w tym temacie) na temat problemów z szarym colorfilem. I zdaje się było też coś, żeby nie drukować colorfila w więcej niż 215 stopniach bo coś się z barwnikiem zaczyna dziać - nie pamiętam czy dotyczyło to szarego czy innych kolorów.
To moje słowa. Niebieski był lux. Szary tragedia.

Re: Colorfill PLA

: 04 sie 2021, 09:06
autor: Julian
cyfron pisze:Nie oceniam, czekam na odpowiedź producenta ale tajemnicy też nie mam zamiaru robić. Colorfil kupuję tylko czarny. Oba zakupy na aledrogo:
- brzydko nawinięty: 2B3D-sklep - tutaj pierwszy i ostatni zakup,
- ładnie nawinięty: sklep_X3D - tutaj zawsze był ładnie nawinięty.

Tak jak Ci pisałem. To nie jest niczyja wina. W X3D tez może Ci się trafić.
Sam sprawdziłem i zdarzają się jeszcze "słabiej nawinięte" na półce.

Re: Colorfill PLA

: 04 sie 2021, 09:26
autor: @GUTEK@
Nawinięciem bym się absolutnie nie przejmował. Nawet DD potrafi być różnie nawinięte. Ładnie nawinięte z DD mam tylko szpule Ekofilamentu (najpóźniej kupowałem), a z Colorfila dwie szpule po 500g.
Chociaż jak bym miał wybrać najgorzej nawinięty filament to standardowo 3DActive.

Re: Colorfill PLA

: 04 sie 2021, 22:07
autor: Robbo
Kupiłem czarny i czerwony. Czarny znośny ale dużo gorszy od chińskich, nie trzyma wymiaru.
Czerwony tragedia o przekroju owalnym, żadnej tolerancji średnicy.
Syf blokuje się w rurce ptfe.
Nie polecam.

Re: Colorfill PLA

: 04 sie 2021, 22:20
autor: cyfron
@Robbo Miałeś wersję równo nawiniętą, czy byle jak?

Re: Colorfill PLA

: 05 sie 2021, 05:44
autor: Robbo
Kupowałem na próbę po 0,5 kg
Czarny był nawinięty nawet dobrze poza kilkoma splątaniami.
Trzeba było pilnować drukarki.
Czerwony wolna amerykanka.
Ten czerwony to jakiś dziwny przypadek, jest tak szorstki, że się blokuje o sąsiednie zwoje.
Ciągle trzeba ręcznie rozwijać.

Re: Colorfill PLA

: 05 sie 2021, 08:49
autor: cyfron
Obawiam się, że kupiłeś jakiś dziwny wynalazek. Co prawda kupuję tylko czarny Colorfil i IMHO wersja ładnie nawinięta trzyma wymiar. Szpulę "poplątną" nie wypakowałem z folii i robię zwrot. Będę kupował tylko u sprawdzonego sprzedawcy. Absolutnie nie mam zamiaru bronić producenta ale należy też dopuścić możliwość, że kupiłeś jakieś odpady sprzedawane pod marką Colorfil.

Re: Colorfill PLA

: 05 sie 2021, 11:11
autor: Robbo
Być może...
Czarny trzyma wymiary ale daleko mu do 1,75 (1.65)
Ale drukuje się dobrze bo trzyma wymiar. ;-)
Nie mają te filamenty startu do Chińskich.
Jak piszą, że tolerancja +- 0.2 to jest 0.2
Niestety teraz nie za bardzo się opłaca...

Re: Colorfill PLA

: 05 sie 2021, 23:51
autor: cyfron
Tak tylko tu zostawię. Wersja ładnie nawinięta ma 1.75. Nie wiem co kupiłeś ale chyba to tylko z nazwy Colorfil.

Re: Colorfill PLA

: 06 sie 2021, 16:17
autor: Robbo
To właśnie od nich kupiłem ten tragiczny czerwony
Jak założyłem full tytanowy hotend i nowa rurkę ptfe to nie da się drukować bo się blokuje.
cyfron pisze:Nie oceniam, czekam na odpowiedź producenta ale tajemnicy też nie mam zamiaru robić. Colorfil kupuję tylko czarny. Oba zakupy na aledrogo:
- brzydko nawinięty: 2B3D-sklep - tutaj pierwszy i ostatni zakup,
- ładnie nawinięty: sklep_X3D - tutaj zawsze był ładnie nawinięty.

Re: Colorfill PLA

: 09 sie 2021, 08:48
autor: cyfron
Robbo pisze:To właśnie od nich kupiłem ten tragiczny czerwony
Od 2B3D-sklep czy sklep_X3D?

Re: Colorfill PLA

: 09 sie 2021, 13:50
autor: mcxmcx
brzydko nawinięty: 2B3D-sklep - tutaj pierwszy i ostatni zakup

Re: Colorfill PLA

: 09 sie 2021, 14:11
autor: cyfron
Producent jak do tej pory nie odpowiedział. Nie lubię nikogo bezpodstawnie oskarżać ale zastanawia mnie oryginalność Colorfil z tego sklepu - sposób nawinięcia, naklejki drukowane na drukarce atramentowej, jakość materiału odbiegająca od tego co mają inni sprzedawcy.

Re: Colorfill PLA

: 10 sie 2021, 06:45
autor: Robbo
cyfron pisze:
Robbo pisze:To właśnie od nich kupiłem ten tragiczny czerwony
Od 2B3D-sklep czy sklep_X3D?
X3D

Re: Colorfill PLA

: 10 sie 2021, 16:13
autor: cyfron
Czyli jednak loteria :eh:

Re: Colorfill PLA

: 11 sie 2021, 13:42
autor: Robbo
Kupiłem teraz Plastspaw czarny 45 zeta za kilogram i o wiele lepszy od Colorfill.
Różnice to większa wytrzymałość mechaniczna.
Bardziej przejrzysty, ale w kilku warstwach już czarny jak smoła.
Większą temperatura topnienia, drukuję na 210°C
Małe odchylenia średnicy co widać doskonale po jakości wydrukowanych ścian.
Trochę gorzej trzyma się stołu.

Re: Colorfill PLA

: 11 sie 2021, 13:48
autor: cyfron
W przypadku czarnego, to Colorfil u mnie wypada zdecydowanie lepiej i dlatego właśnie ten kupuję. Z czarnych PLA oprócz Colorfil próbowałem DD, PlastSpaw, Fiberlogy, ABC - z tej paczki czarny najbardziej mi pasuje właśnie Colorfil.

Re: Colorfill PLA

: 05 sty 2022, 12:35
autor: CoCoSEK99
Witam wszystkich, krótkie i zwięzłe. Macie możliwość kupienia białego colorfill PLA do drukowania regularnych elementów (element wg cury waży 1g i zużywa 0,35m filamentu) oczywiście jeśli ustawię tylko 1 taki element na stole. Druk ma być możliwie jak najtańszy dlatego biorę pod uwagę ten filament. I stąd pytanie bralibyście ten filament do takiego zastosowania?
Pozdrawiam

Re: Colorfill PLA

: 05 sty 2022, 12:44
autor: Mati
Zależy do czego ma być ten element. Jeśli pla jest odpowiednie do tego zastosowania to colorfil jest OK.

Re: Colorfill PLA

: 05 sty 2022, 13:02
autor: dziobu
Biały to jeden z kolorów potencjalnie najbardziej kłopotliwych. Colorfil to ogólnie dobre plastiki ale opinie trafiają się różne właśnie przez takie kolory.
Nie wiem czy dopłacenie paru zł do czegoś potencjalnie znacznie lepszego wpłynie zasadniczo na wartość detali końcowych. Zwłaszcza że przy parciu na niska cenę jeden nieudany wydruk może zepsuć Ci cały zysk z zaoszczędzonej kwoty; o czasie nie wspominając.

Re: Colorfill PLA

: 05 sty 2022, 13:19
autor: CoCoSEK99
Ma to być pojemniczek na farbkę, został już przetestowany na innym PLA teraz chodzi o szukanie oszczędności

Re: Colorfill PLA

: 05 sty 2022, 13:28
autor: Cosik
To jak szukanie oszczędności to proponuję brać filamenty w kolorach naturalnych dla granulatu. Powinieneś mieć pewność że przez zły dobór barwnika nie skopią Ci wydruków.

A idąc dalej oszczędnościami, to Rosa3D jest chyba minimalnie tańsza od DD, również na ali ostatnio była promocja na PLA od Creality, coś 55zł za kg z wysyłką z Czech. Wydaje mi się że może być lepszy niż Colorfill, a przynajmniej bardziej powtarzalny.

Re: Colorfill PLA

: 05 sty 2022, 14:08
autor: cyfron
Rosa3D biały miałem ostatnio przykrą przygodę ze zwęglonym filamentem tworzącym spore zgrubienie (ponad 2mm średnicy) - w sumie były dwa takie gluty w odległości kilku metrów od siebie. Biały Colorfill przedrukowałem ostatnio dwie szpule po 3kg i zero problemów, jedynie warstwy nie są idealnie równe w przypadku białego - czarny wychodzi idealnie. Druga sprawa biały Colorfill potrzebuje sporej temperatury jak na PLA. Przy większych prędkościach drukuję go przy 240stC, czarny przykładowo spokojnie płynie w 215stC. Mniejsze prędkości to ok -10stC do w/w. Ostatnio biały biorę o kilka zł droższy a mianowicie PintMe ECO bez szpuli - ładniej/równiej wychodzą warstwy niż w Colorfill - dopiero kończę pierwszy kg PrintMe, więc za wcześnie na pochwały ale wygląda obiecująco.

Re: Colorfill PLA

: 05 sty 2022, 15:35
autor: CoCoSEK99
Kolor biały jest tu niestety jednym z wymogów. Gdyby nie to zdecydowałbym się na coś z moich zasobów, a biały niestety mi się już kończy i jest zarezerwowany do innego projektu. Zresztą jest to filament właśnie od PrintMe i też jestem z niego jak najbardziej zadowolony z małymi wyjątkami. Jedno dość spore zwężenie do 1,58mm (dziwne bo w pozostałych momentach nie było ani jednego najmniejszego zastrzeżenia do średnicy), a drugi problem to totalny miszmasz na szpuli na ostatnich zwojach nie wiem z czego to wynika ale musiałem pilnować żeby się nie przycięło.
A wracając do mojego pierwszego pytania to kupię 0,5kg białego Colorfillu PLA i przetestuje. Dam znać czy poszło zgodnie z planem.
Dzięki za pomoc, pozdrawiam.

Re: Colorfill PLA

: 06 sty 2022, 04:16
autor: ndn
Co do printme to zobaczysz co się z tym stanie po roku czy dwóch;) ja też byłem zadowolony z czerwonego, kolor był przez jakiś czas mega żywy. Po roku to już był wypłowiały i nijaki, ale najgorsze że zaczął pękać i się kruszyć. Wszystkie plastiki miałem do wymiany przez to dziadostwo. Colorfil pla polecam szczególnie czerwony.

Re: Colorfill PLA

: 06 sty 2022, 13:54
autor: dziobu
Jak leżało na słońcu to większość PLA czy ABSów się rozpadnie. Kolory też nie są wieczne.

Re: Colorfill PLA

: 06 sty 2022, 14:10
autor: ethanak
Czerwony, żółty to takie pewniaki, niebieski raczej też. Z białym o dziwo nie miałem problemów, zastanawia mnie szary - jedna szpulka przeszła idealnie, kupiłem w ciemno drugą i same problemy...
Ogólnie Colorfil to mój podstawowy pla, dopiero jeśli potrzebuję koloru którego tam nie na kupuję inny.

Re: Colorfill PLA

: 06 sty 2022, 14:52
autor: ndn
dziobu pisze:Jak leżało na słońcu to większość PLA czy ABSów się rozpadnie. Kolory też nie są wieczne.
Leżało tak samo jak inne plastiki w pokoju w którym normalnie wpadają promienie słońca. Żadne ciężkie warunki :)

Re: Colorfill PLA

: 06 sty 2022, 16:50
autor: Andrzej_W
Promieniowanie UV i ogólnie ekspozycja na słońce ppwoduke degradację plastików i kolorów