Strona 1 z 1

Anycubic Photon - żywica

: 29 cze 2018, 00:21
autor: dziobu
Witam,

Jakimi konkretnie żywicami drukujecie w Photonach?
Oryginalna leciała idealnie, a teraz mam Photocentric i niestety kicha. Naświetlam ~6x dłużej a efekty dalej są marne. Pewnie nie utwardza się w 405nm (lub Photon tyle nie ma ;p). Dlatego - czego używać żeby działało (w Photonie!!!)? I najlepiej gdzie to jeszcze normalnie kupić w PL/UE.

Dla bliskiej technicznie drukarki (W7) znalazłem takie info: https://3dprinterwiki.info/d7/d7-resin-information/, ale nawet z użyciem czasu z tej strony ta żywica po prostu nie twardnieje.

(czy żywica może się zepsuć)?

Re: Anycubic Photon - żywica

: 29 cze 2018, 09:18
autor: mcxmcx
Wymień diody, a żywica się nie psuje (co najwyżej utwardza od światła).

Jeżeli ma grudki to była przemrozona, ale jak płynie jest ok.

Re: Anycubic Photon - żywica

: 29 cze 2018, 10:51
autor: dziobu
Jakby diody padły to bym nie był w stanie niczego wydrukować. A coś jednak działa; i firmowa żywica jest OK.

Re: Anycubic Photon - żywica

: 29 cze 2018, 11:09
autor: virgin71
Hehe, ja tak miałem z 3D OK. Kupiłeś Photocentric do DLP? Bo są różne żywice. Ewidentnie żywice Anycubic są gęstsze. Ot ciekawostka.

Re: Anycubic Photon - żywica

: 29 cze 2018, 11:15
autor: dziobu
Tak, do DLP. Niby wszystko się zgadza.

A z czego drukujesz?

Re: Anycubic Photon - żywica

: 29 cze 2018, 11:58
autor: virgin71
Firm. Nie da się jednak ukryć, że najlepiej idzie ten cuchnący Anycubic. Trzeba zapytać Tańczącego, czego używa.

Re: Anycubic Photon - żywica

: 29 cze 2018, 12:08
autor: dziobu
Tzn Photocentric Firm?
Ten dedykowany jest spoko, gdyby tylko nie to że trzeba go sprowadzać.

Nie chce mi sie zagłębiać w temat ale chyba spróbuję wymienić LEDa na innego.

Re: Anycubic Photon - żywica

: 29 cze 2018, 23:55
autor: dziobu
Dobra, opanowałem.
60s na warstwę 0.05mm (80s na pierwsze) i da się drukować. Trochę długo, ale skutecznie. Do tego wydruk perfekcyjnie odchodzi od stołu i nie odpada podczas druku. Żywica jest masakrycznie płynna (Anycubocowa to był taki gęsty glut, a ta chlupie prawie jak podgniłe mleko) co ułatwia zlewanie resztek, czyszczenie stołu i detalu. I nie śmierdzi tak jak tamta.

A jak teraz umyłem dokładnie zbiornik to zauważyłem że folię mam strasznie porysowaną i...dziurawą :P

Re: Anycubic Photon - żywica

: 30 cze 2018, 07:39
autor: virgin71
dziobu pisze: A jak teraz umyłem dokładnie zbiornik to zauważyłem że folię mam strasznie porysowaną i...dziurawą :P
No to wymiana FEP, bo inaczej skleisz sobie kuwerę z ekranem i do wymiany będą foli i ekran:)

Re: Anycubic Photon - żywica

: 30 cze 2018, 10:23
autor: dziobu
Nie drukuje w tym miejscu ;p

Re: Anycubic Photon - żywica

: 02 lip 2018, 18:19
autor: dziobu
Wymieniłem FEP. Okazało się że żywica rozlała się na prawie całą powierzchnię folii przyklejając ją do panelu. Po zdjęciu wygląda tak (jest sucha i to nie są resztki żywicy):
p1.jpg
Porysowana bo to pierwsza folia; musiałem sprawdzić jak ją najlepiej czyścić, jak różne szpachelki ją rysują, itp. No ja już tak mam że pierwszy komplet częsci eksploatacyjnych dewastuję na testy :)

A tak wyszedł ostatni z wydruków na tejże zniszczonej folii:
(poziomo bo przez czas warstwy on by się drukował ponad dzień)
p2.jpg
Nie wiem jak to działało, ale jakoś ta żywica się kleiła.

W czasie odklejania/czyszczenia panel nie ucierpiał.

Po wymianie Hard (white bo widzę że to ma znaczenie) leci spokojnie na 20-25s czyli 3x szybciej. Firm ładnie klei już w 15s. Tyle jest warta czysta folia bo, czego zupełnie nie rozumiem, w jakości różnicy nie widzę.
Jeszcze mam jedną żywicę do testów. Mam nadzieję że tak samo rzadka jak te.

Ogólnie sprzęt jest świetny ;)

Re: Anycubic Photon - żywica

: 02 lip 2018, 21:32
autor: TDI-CAD
Folie i żywice kupuje na ali z niemieckiego magazynu. Przychodzi w 4 dni. Więc chyba nie warto kupować żywic nie do końca kompatybilnych.

Re: Anycubic Photon - żywica

: 02 lip 2018, 21:36
autor: virgin71
Z tym, że chińskie nie muszą spełniać żadnych norm, a te na naszym rynku już tak. Pomimo, że lepiej się drukuje, to bardziej śmierdzi i mocniej w oczy szczypie:/

Re: Anycubic Photon - żywica

: 02 lip 2018, 22:17
autor: TDI-CAD
Trzeba dopracować parametry dla żywic dostępnych lokalnie, byle nie były to żywice o 3x dłuższym czasie naświetlania.

Re: Anycubic Photon - żywica

: 02 lip 2018, 22:37
autor: dziobu
Fakt że anycubicowa żywica była najszybsza. Ale najtrudniej się ją usuwało i najmocniej śmierdziała. Do tego ali...to nie jest pewne źródło. Wolę już okiełznać coś co ma markę, spełnia jakiekolwiek normy (tj domniemywam ;p) i mogę normalnie je kupić z rachunkiem.

Re: Anycubic Photon - żywica

: 02 lip 2018, 22:51
autor: TDI-CAD
Tym bardziej, że na ali z Niemiec mimo free shiping 0.5l kosztuje 175zł. U nas czasami widzę w promocji 1l mniej niż 300zł
Tyle, ze dalej nie wiem, która będzie najszybsza.

Re: Anycubic Photon - żywica

: 09 lip 2018, 11:46
autor: Enter
Yup - a rozpatrywał ktoś wymianę podświetlenia? Zerknąłem do swojej i całe podświetlenie to 3-4 diody UV połączonych szeregowo + napięcie 25V. Teoretycznie zmieniając podświetlenie powinno zyskać się dostęp do nowej gamy żywic (może też tańszych zamienników) XD

Re: Anycubic Photon - żywica

: 09 lip 2018, 13:28
autor: dziobu
A nie wiesz jakie to konkretnie są LEDy? Kąty, strumień, itp?

Re: Anycubic Photon - żywica

: 10 lip 2018, 15:29
autor: Enter
Zakładam, że metalowa osłona do czegoś służy i w przypadku zastosowania zbyt szerokich diod - osłoni elektronikę przed naświetleniem, a padające promienie odbije w górę na lcd. Ostatnio otworzyłem drukarkę w celu przemierzenia i są to jedynie 4 pakiety po 4 diody ułożone szeregowo oraz napięciu koło 25,5V. Będę musiał jeszcze przemierzyć prąd. Długość fali podaje sam producent - okolice 405nm, testowanie żywicy na pieczątki nie dało żadnego skutku co oznacza, że fala jest za długa dla tego medium (to twardnieje przy fali 365nm).

Re: Anycubic Photon - żywica

: 16 lip 2018, 17:39
autor: majsterpilka

Re: Anycubic Photon - żywica

: 16 lip 2018, 17:56
autor: dziobu
Dzięki. Doszedłem do tego sam ;)
Monocure (Rapid Blue) z tego wszystkiego co sprawdziłem jest na razie stanowczo najlepsza.

Re: Anycubic Photon - żywica

: 16 sie 2018, 00:03
autor: dziobu
Czytałem tu i tam że ponoć da się drukować żywicami do pieczątek. Próbował ktoś? Firmy sprzedają żywice razem z kompletnymi urządzeniami. Zero informacji o długości fali UV, w sumie to w ogóle żadnych informacji nie ma. Do tego odchodzi się od tej technologii na rzecz lasera. A mam chyba jakąś zaćmę bo nic użytecznego znaleźć nie potrafię.

Jeśli tak - czym konkretnie drukujecie i gdzie to kupić w sensownej ilości (<= 1l)?

Ewentualnie - czym wydrukować gumkę do pieczątki? Photocentric Firm, a to najelastyczniejsza żywica jaką mam, się nie nadaje. Przynajmniej ja nie potrafię.

Re: Anycubic Photon - żywica

: 16 sie 2018, 05:31
autor: mcxmcx
Da się drukować, kolega enter kupił lokalnie żywice.

W UK to są zwykle żywice do pieczątek "bez nazwy".

Re: Anycubic Photon - żywica

: 16 sie 2018, 08:31
autor: dziobu
Jakiś link, info, zdjęcie, nazwa, cokolwiek...

Re: Anycubic Photon - żywica

: 16 sie 2018, 09:11
autor: mcxmcx
Stamp resin.

Do kupienia w jednym czy dwóch sklepach w mieście.

Kolega Enter robił testy, ogarniał próbki itd, to od niego dowiesz się więcej i colop-ie.

U mnie wychodzą jak z tpu, nie jest źle.

Re: Anycubic Photon - żywica

: 16 sie 2018, 16:36
autor: virgin71
Elastycznego masz Photocentric. Pewnie tym najlepiej.

Re: Anycubic Photon - żywica

: 16 sie 2018, 21:59
autor: dziobu
No właśnie nie bardzo. Jest dużo mniej elastyczny od gumek (żywicznych) które jeszcze mam w jakiś pieczątkach i efekty są, jakoś to działa, ale słabo. Jakbym ziemniaka skrobał. A przy małych detalach potrafi zalać wszystko tuszem.
Jak nic nie znajdę to pokombiunuje jeszcze z pokryciem tego wydruku jakimś lakierem czy coś.

Re: RE: Re: Anycubic Photon - żywica

: 16 sie 2018, 22:20
autor: mcxmcx
dziobu pisze:No właśnie nie bardzo. Jest dużo mniej elastyczny od gumek (żywicznych) które jeszcze mam w jakiś pieczątkach i efekty są, jakoś to działa, ale słabo. Jakbym ziemniaka skrobał. A przy małych detalach potrafi zalać wszystko tuszem.
Jak nic nie znajdę to pokombiunuje jeszcze z pokryciem tego wydruku jakimś lakierem czy coś.
To ty chcesz coś bardzo elastycznego drukować? Pierwszy z brzegu dealer colop i masz trochę.

Działają na UV nic na widzialne.

Re: Anycubic Photon - żywica

: 16 sie 2018, 22:21
autor: dziobu
Miałem jakąś resztkę Colopa. Nie utwardziła się.

Re: RE: Re: Anycubic Photon - żywica

: 16 sie 2018, 23:09
autor: mcxmcx
dziobu pisze:Miałem jakąś resztkę Colopa. Nie utwardziła się.
Włóż dodatkowe diody na UV albo świetlówkę do dezynfekcji.

Re: Anycubic Photon - żywica

: 22 sie 2018, 11:43
autor: virgin71
Odpaliłem Photocentric Firm biały i szary, zwiększając czas naświetlania do 20s, żeby mieć pewność, że wszystko będzie śmigać jak najlepiej (wcześniej drukowałem bardziej egzotycznie - flexem) i wydruki wychodzą super, ale stwierdzam, że to za długie naświetlanie i trzeba wrócić do ustawień standardowych:)

Re: Anycubic Photon - żywica

: 22 sie 2018, 14:43
autor: dziobu
No właśnie też doszedłem do tego że za długi czas naświetlania też nie jest dobry. W sumie to tymi Photocentricami zasuwam od 8 do 20s. I tu wychodzi dupa z firmowego slicera - czas ustawia się jeden i mo żna go zmieniać tylko ręcznie w trackie druku. Nawet formware tego nie ma (no chyba że nie znalazłem). Ale za to oni obsługują format Photonowy - i to by mi wystarczyło ;)

Re: Anycubic Photon - żywica

: 22 sie 2018, 20:58
autor: virgin71
To prawda, że slicer jest tragiczny:) Fajnie byłoby sprawdzać żywicę od pewnych wysokości. W każdym razie, za długie naświetlanie, powoduje rozjechanie wydruku, za krótkie powoduje, że wydruk się nie utwardza wcale. Każdą żywicę (nawet anycubic w innym kolorze), trzeba sprawdzić, bo inaczej nie ma szans na skuteczne drukowanie. Takie wymuskane. Po przetestowaniu różnych żywic zostaję przy Photocentric. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że ich żywice daylight nie są tak dobre jak te DLP:)

Re: Anycubic Photon - żywica

: 11 wrz 2018, 22:11
autor: Pajacyk0v

Re: Anycubic Photon - żywica

: 11 wrz 2018, 22:50
autor: dziobu
Żywice wprowadzili; tego nie było. Pewnie paczka przyszła :P
Bo resztę akcesoriów to mają, w większości, przynajmniej od 2 miesięcy.

Re: Anycubic Photon - żywica

: 12 wrz 2018, 08:37
autor: virgin71
Potwierdzam, że wszystko inne było. Żywica jest cuchnąca niestety:) i droga:)

Re: Anycubic Photon - żywica

: 12 wrz 2018, 10:40
autor: dziobu
I wcale nie jest lepsza od zamienników.
W sumie ze względu na gęstość jest imho nawet gorsza od Monocure ;)

Re: Anycubic Photon - żywica

: 12 wrz 2018, 11:54
autor: virgin71
Jest gorsza od prawie wszystkiego. Jedyna zaleta to utwardzanie w czasach, jakie program ma na starcie wpisane.

Re: Anycubic Photon - żywica

: 19 paź 2018, 16:51
autor: dziobu
Tutaj dopiszę pewną "ciekawostkę":
Żywica Photocentric Hard (UV, White) wygląda na żywice pełzającą. Po wydruku zdjąłem detal i wyłączyłęm drukarkę. Stała ~2 dni. Po tym czasie górna płaszczyzna ramki zbiornika była już brudna - widzę to ponieważ tam markerem opisuję żywicę (i marker mi zmyło). Podobnie ze stolikiem - był brudny tak jak to po wydruku a zaciągneło aż do śruby którą się go wysprzęgla. Brudne są tylko miejsca połączone bezpośrednio z żywicą; komora drukarki i wszystko co było dalej, są czyste.
Jest to jak dotąd jedyna żywica UV z którą się spotkałem, która odwala coś takiego.
Mam też kuwetę (no dobra, pudełko po Rafaello :P) na szklanym blacie gdzie odkładam brudne papiery, itp. I teraz widzę że pod nim jest wszystko zatłuszczone, a zapach sugeruje że to właśnie ta żywica. Czyli przesiąkło z chusteczek.
Zewnętrzny pokrowiec na pojemnik z żywicą też jak widzę jest w środku brudny.

Pewnie to wszystko wyszło tylko dlatego że nie zlewam żywicy do oryginalnego pojemnika po każdym użyciu. No ale nie będę; nie chce mi się w to bawić.

Re: Anycubic Photon - żywica

: 19 paź 2018, 20:09
autor: Blazi
O kurczę, pamiętam jak drukowałem na B9Creatorach z różnych żywic ale takich cyrków (60s czas naświetlania? Śmierdzące?! "Tłuste"?) nigdy nie miałem.

Ogólnie "za moich czasów". najlepiej sprawdzał się MakerJuice oferowany w różnych wersjach na różne maszyny, praktycznie bezwonny i pozwalał na skracanie czasów naświetlania wobec standardowych o jakieś 30%. Firma brytyjska. Próbował ktoś?

Re: Anycubic Photon - żywica

: 22 paź 2018, 16:10
autor: virgin71
Mi się makerjuice nie sprawdził i śmierdzi w porównaniu do PhotoCentric. Ja użīwałem czerwonego koloru, może to jego wina.

Re: Anycubic Photon - żywica

: 28 paź 2018, 22:32
autor: zawartek
A ja mam pytanie, a właściwie stweirdzenie. Bo któryś z was pisał że mu się folia podziurawiła .
Z tego co ja wiem a nikt naprawde poza serwisem tego nie mówi, że film FEP jest osłonięty z góry i z dołu folią ochronną którą trzeba usunąć.
Po zerwaniu jej ( ja rozebrałem po prostu założoną i usunąłem folię) pokazuje się idealnie przeźroczysty film FEP. Drukowanie dopiero wtedy zaczyna nabierać idealnych kształtów a czas naświetlania można skrócić ! :D

Re: Anycubic Photon - żywica

: 28 paź 2018, 22:41
autor: dziobu
Może i po zakupie folia była czymś osłonięta, ale arkusze które kupuje nie mają żadnej folii ochronnej.

Re: Anycubic Photon - żywica

: 30 paź 2018, 11:28
autor: virgin71
Nie pamiętam, żeby folia miała okleinę, ale może coś zmienili z czasem. W każdym razie, teraz używam folii, które nic nie mają, są nawinięte na rolkę.

Re: Anycubic Photon - żywica

: 15 gru 2019, 22:07
autor: dziobu
Drogą zakupu stałem się posiadaczem żywicy FormFutura Platinium LCD Series (<reklama>https://www.3drukarki.pl/Zywica-DLP-For ... gram-p1834</reklama>).

W skrócie - ładny kolor (biały jest biały a nie żółtawy), szybki wydruk (50um -> 12s), dość mocny detal i NIE MA ZAPACHU (tj ja nie czuję zupełnie nic, ale mnie inne też nieszczególnie śmierdzą).

Re: Anycubic Photon - żywica

: 16 gru 2019, 01:56
autor: Drunk_ZoZol
Do mnie leci aktualnie Dragon o kolorze "Solid Purple" oraz Photocentric Firm - Przeźroczysty - Zdam relację jak dojdzie. W dodatku mam otrzymać próbki żywicy odlewniczej oraz flex - też się pochwalę jak wyjdzie + z odlewniczej będzie odlany srebrny pierścionek ^^

Re: Anycubic Photon - żywica

: 16 gru 2019, 02:23
autor: dziobu
Flex jest świetny (Photocentric Flexible Black). Jak toto ogarnąłem to nawet ośmiornica fajnie wychodzi.
Teraz bawię się tą FF i jest zadziwiająco wytrzymała. Może nawet zrezygnuje z Monocure. Muszę sobie kolorków dokupić bo poza czerwonym to mam same clear/białe/szare/czarne i smutno się robi ;)

Re: Anycubic Photon - żywica

: 17 gru 2019, 03:56
autor: Drunk_ZoZol
Jestem po pierwszym druku przy użyciu Dragon "Solid Purple" - Smród smród i jeszcze raz smród. Monocure przy tym to fiołkami pachnie. Nawet mogę "zobrazować" zapach - połączcie zapach jagód (soku najlepiej) i dodajcie do tego najgorszego softu żywicę poliuretanową. Bleh. I to mimo odpięcia wentylatora - niesie jak cholera.

Za to sam wydruk... Dalej mi się suszy (nie włączam sprężarki o prawie 4 rano :P), mogę wrzucić zdjęcia po utwardzeniu - ale ostrzegam że będzie sporo supportów bo leci do znajomego by się pobawił w malowanie i poprawianie :D

Wstępnie: Ustawienia podobne do Monocure - Warstwa 0.05, 12 sekund na warstwę, 8 warstw pierwszych każda 60 sekund - Ani razu nie usłyszałem charakterystycznego pykania FEP - Dlaczego? Otóż o tym dlaczego przekonałem się chcąc ściągnąć wydruk ze stołu.

Żywica przed utwardzeniem zachowuje się jak galaretka - dosłownie. Gibie się to to, jest BARDZO elastyczne - ale też i rwące - przytrzymuje sobie wydruki takimi nożyczkami zaciskowymi do tamowania krwotoku - złapałem, zacisnąłem i... wyrwałem kawałek żywicy :D Rwie się jak gąbka przed utwardzeniem.

2 x myte w specyfiku : 200ml Ajax + 100ml Wody destylowanej + ok. 150 ml IPA - pomiędzy nimi płukane w b. ciepłej wodzie (70 stopni, jednocześnie zdejmowałem supporty - niestety przypadkiem oskalpowałem głowę figurki - to to rwanie dziwne..)

I jak na razie wrzuciłem na grzejnik - figurka dalej się lekko lepi - co przy Monocure nie miało miejsca po takim myciu.

Dalej czeka mnie Photocentric, ale jeszcze nie wiem co druknąć przeźroczystego :D

Btw. Dziobu - Apropo photocentric to spotkałem się z opinią, że trzeba wydłużyć czas pomiędzy warstwami, by żywica mogła spłynąć gdyż jest bardzo gęsta - prawda to?

A i jeszcze jedno - Żywica firmy Dragon strasznie łatwo płynie - prawie jak woda. Moim zdaniem jest to zaleta - wydruk chwilę po zakoczeniu drukowania nie miał na sobie prawie w ogóle nieutwardzonej żywicy - dodam że nie odgazowuje żywic do druku.

Re: Anycubic Photon - żywica

: 17 gru 2019, 09:21
autor: dziobu
Drunk_ZoZol pisze:Dalej czeka mnie Photocentric, ale jeszcze nie wiem co druknąć przeźroczystego :D
https://www.thingiverse.com/thing:4029335
Drunk_ZoZol pisze:Btw. Dziobu - Apropo photocentric to spotkałem się z opinią, że trzeba wydłużyć czas pomiędzy warstwami, by żywica mogła spłynąć gdyż jest bardzo gęsta - prawda to?
A nie prościej zaczekać i sprawdzić samemu jaką ma gęstość? :D
Ich żywice które miałem/mam mają konsystencję mleka. Tak gęsta że trzeba było kombinować była tylko Anycubicowa która przyszła z drukarką.

Re: Anycubic Photon - żywica

: 17 gru 2019, 10:42
autor: Julian
dziobu pisze:Drogą zakupu stałem się posiadaczem żywicy FormFutura Platinium LCD Series (<reklama>https://www.3drukarki.pl/Zywica-DLP-For ... gram-p1834</reklama>).

W skrócie - ładny kolor (biały jest biały a nie żółtawy), szybki wydruk (50um -> 12s), dość mocny detal i NIE MA ZAPACHU (tj ja nie czuję zupełnie nic, ale mnie inne też nieszczególnie śmierdzą).
Dlatego namawiałem Cię na nią. Kolorów jest mało niestety (jak dobrze pamiętam - 7 ).
Mamy w magazynie - nie ma na sklepie - nowości od FF. Żywicę dentystyczną i dwie techniczne bardzo wytrzymałe.