Strona 1 z 1

Rocknrollowe wydruki

: 29 cze 2018, 19:40
autor: rocendroll
Witajcie, wreszcie skalibrowałem drukarkę (nie obyło się bez przygód i nerwów), ale wydaje mi się że w końcu etap ustawiania został dociągnięty do momentu - w którym mogę powiedzieć że jestem zadowolony z wyniku końcowego i go pokazać. Jest to w sumie 2 dni od uruchomienia drukarki 4 wydruk.
Jak najbardziej, chciałbym wiedzieć co o nim sądzicie - i co mogę w nim poprawić. ;) Nadal nie mogę dojść do porozumienia z drukarką w sprawie pierwszej warstwy, ale to chyba już muszę software'owo rozwiązywać? :)

Oto mój 1-szy treściwy wydruk (Benchy):

Re: Rocknrollowe wydruki

: 29 cze 2018, 21:46
autor: FlameRunner
To było drukowane bezpośrednio na stole? Zaczynaj pierwszą warstwę jeszcze trochę niżej.

Re: Rocknrollowe wydruki

: 30 cze 2018, 07:41
autor: virgin71
Zdecydowanie niżej:)

Re: Rocknrollowe wydruki

: 30 cze 2018, 10:34
autor: dziobu
No w końcu po tylu jazdach masz coś co wygląda na wydruk! I to niebrzydki.
Gratuluję ;)

Re: Rocknrollowe wydruki

: 30 cze 2018, 10:51
autor: FlameRunner
No właśnie, tak poza tą pierwszą warstwą, ten wydruk jest w porządku.

Re: Rocknrollowe wydruki

: 02 lip 2018, 08:05
autor: rocendroll
Dzięki za pochwały, rzeczywiście trochę się męczyłem, ale po jakichś tam perypetiach się udało ;) Pierwszą warstwę mam rozumieć mogę kontrolować tylko przez software typu slic3r, albo prusa control?

Aha, w live settings przy osi z, musiałem ustawić aż na -0.900 żeby wyszła łodka w taki sposób. Mam w związku z tym 2 pytania: co będzie się działo jeśi dysza będzie za nisko? Bo rozumiem grozi to uszkodzeniem sprzętu, czy po prostu drukarka wykryje że druk jest wyżej od dyszy i podwyższy extruder, czy przestanie drukować?
Czy to ustawienie -0.900 jest normalne?/może być uznawane za normalne?

+ jeszcze jedno pytanie, w slic3rze muszę na początku podać wielkość dyszy, a nie wiem jak ją sprawdzić? Pewnie mam 0.4 ale wolę się upewnić
+ jeszcze jedno pytanie xD, w ustawieniach prusay, włączyłem sobie sensor filamentu (był domyślnie wyłączony?), no i zostało możliwe do włączenia "e-correct" i "temp.cal". Czy powinienem mieć to włączone?

Re: Rocknrollowe wydruki

: 02 lip 2018, 08:35
autor: artur_n
Korekcję Z robisz do czasu aż pierwsza warstwa będzie idealna.
U siebie mam wartość -0.650 ale to jest zależne od ustawienia sondy PINDA.
Obniżaj powoli Z podczas druku aż będzie ok. Jeśli obniżysz za dużo to warstwa będzie mocno spłaszczona a jeśli przegniesz to dysza zaryje w stół i może uszkodzić PEI.

Czujnik filamentu jest domyślnie wyłączony gdyż sprawiał problemy. Ja u siebie go włączyłem i nie mam jak narazie problemów.
e-correct jest do korekcji (chyba) kroków ekstrudera.

Re: Rocknrollowe wydruki

: 02 lip 2018, 08:40
autor: rocendroll
Tylko z tą warstwą to jest ten problem że nie mogę ocenić jak ona wychodzi bo nie widzę jak dysza kładzie filament bo jest tak nisko. Mi się wydaje że ona jeździ po powierzchni druku, ale nie słyszać żadnego dźwięku więc nie wiem. To jak to jest z tą pierwszą warstwą i resztą? One są drukowane na takiej samej wysokości, czy na różnej? Bo teraz w slicerze, obniżyłem ją o połowę: z 0.2 do 0.1 i drukuję test

Re: Rocknrollowe wydruki

: 02 lip 2018, 08:48
autor: dragonn
Pierwsza warstwa musi być taka trochę że się wydaje że dysza jeździ trochę już po tym co wcześniej położyła, tylko wtedy wychodzi idealnie. Co to warstw - tak, mogą być rożne wysokości. Im mniejsza tym zazwyczaj lepsza jakość wydruku ale drastycznie zwiększa się czas wydruku.

Re: Rocknrollowe wydruki

: 02 lip 2018, 08:51
autor: tpila1
W slicerze zostaw na 0.2, Prusa przy swoich drukarkach zaleca pierwszą warstwę na 0.2, ewentualnie można ustawić na 0.15, ale lepiej nie schodzić poniżej tego. Live Z jest tylko i wyłącznie zależne od Twojego ustawienia sondy, nie sugeruj się tym, że masz -0.9 i jest to blisko jakiejś wartości granicznej. Możesz jeszcze delikatnie podnieść sondę, o jakieś 1/8 obrotu i wtedy pewnie z tych -0.9 będziesz musiał przejść na -0.7. Oczywiście ustawienie wysokości pozostałych warstw to możesz mieć nawet na 0.05.

Co do ustawienia pierwszej warstwy to polecam taki wydruk: https://www.thingiverse.com/thing:1776031 to Ci wdrukuje tylko jedną warstwę w 5 kluczowych miejscach stołu i będziesz mógł zobaczyć gdzie trzeba co skorygować. Środkowy kwadracik ma wyjść idealnie przy jakimś tam ustawieniu live Z, a boczne mogą wymagać delikatnych korekt, które to naniesiesz w menu drukarki w Calibration -> Bed level correct i tam możesz dodatkowo robić korektę wysokości przy każdym boku stołu.

Re: Rocknrollowe wydruki

: 02 lip 2018, 09:00
autor: rocendroll
Wczoraj wszystko było dobrze a dzisiaj takie coś o_O
FJIMG_20180702_084906.jpg


Ok, robię ten Twój wydruk @tpila1, będę kalibrował i zobaczymy co z tego wyjdzie ;)

Re: Rocknrollowe wydruki

: 02 lip 2018, 10:11
autor: Hejterro
Zdecydowanie za mało plastiku wychodzi na pierwszej warstwie. Osobiście pierwszą warstwę, zawsze mam ustawioną na 0.3 i 200% na szerokości ścieżki. Mam wtedy pewność, że warstwa dobrze przylgnie do podłoża.

Re: Rocknrollowe wydruki

: 02 lip 2018, 10:18
autor: rocendroll
[quote="tpila1")
Co do ustawienia pierwszej warstwy to polecam taki wydruk: https://www.thingiverse.com/thing:1776031 to Ci wdrukuje tylko jedną warstwę w 5 kluczowych miejscach stołu i będziesz mógł zobaczyć gdzie trzeba co skorygować. Środkowy kwadracik ma wyjść idealnie przy jakimś tam ustawieniu live Z, a boczne mogą wymagać delikatnych korekt, które to naniesiesz w menu drukarki w Calibration -> Bed level correct i tam możesz dodatkowo robić korektę wysokości przy każdym boku stołu.[/quote]

Pierwsza sprawa to taka że jak podczas druku wejść do ustawień Live Z? Czy aby na pewno ta opcja nie jest wyłączona przez Prusę, jeśli warstwa nie jest niższa niż 0,2?

Zdjęcie wydruku poniżej. Zgłupiałem. Dodam że dopiero po zmianie z -0.900 na -0.975 wyszło takie coś, przedtem było jeszcze bardziej rozwalone.
Myślę że środkowy faktycznie wyszedł idealnie. W takim razie co teraz?
FJIMG_20180702_100118.jpg
FJIMG_20180702_100106.jpg
FJIMG_20180702_100052.jpg
FJIMG_20180702_095120.jpg
Pierwszym problemem jest to że cały czas odrywa mi filament od PEI!
Drugim problemem jest to że drukuje nierówno na obszarze jednej płytki. Jakby płytka ma dwie barwy, jedną jaśniejszą, drugą ciemniejszą
Trzecim jest to że nei za bardzo mam jak zjechać niżej bo mam już -0.975, teraz pindą?
Czwartym to że rwie płytkę po na płytce druk pomiędzy warstwami np. płytka po lewej. A ta po prawej to już w ogóle
Piątym to czemu jak pauzuje wydruk bo chcę usunąć wypływający filament z dyszy, to wchodząc do menu kalibracji czy ustawień nie mogę już wznowić druku!?
Szóstym to wypływający filament z dyszy które muszę zbierać

A tak jeszcze wygląda zdjęcie tego testu micro, pierwszej warstwy, to że nierówno drukuje to nie wiem za bardzo co zrobić?
FJIMG_20180702_100807.jpg

Re: Rocknrollowe wydruki

: 02 lip 2018, 10:38
autor: tpila1
Live Z nie ma nic do wysokości warstwy, jest to przesunięcie osi Z względem tego co wykryje czujnik jako Z=0, jak widzisz czujnik zawsze łapie pewną odległość od stołu i po to jest te Live Z, aby później doregulować odległość dyszy od stołu. U mnie w drukarce podczas druku po kliknięciu jest dostępna opcja Live Z, jak mnie pamięć nie myli jest ona w menu Tune.

Kwadrat na środku jest prawie idealny, ale teraz dysza jest już trochę za nisko, widać to po zgrubieniach przy krawędziach kwadratu, jeżeli takie coś się robi to znaczy, że ścieżki są za blisko siebie i jedna nachodzi na drugą.

Co do lewej strony i prawej to od tego właśnie jest Calibration->Bed level correct. Tam np. ustawiasz na lewą stronę -20 a na prawą +20. Ewentualnie sprawdź poziomnicą czy stół na pewno jest równoległy względem np. przedniej lub tylnej części drukarki (tej do której masz przymocowane prowadnice stołu).

Spróbuj przed następnym drukiem wyczyścić stół alkoholem izopropylowym, jak nie masz to ewentualnie acetonem. Będziesz mieć przynajmniej pewność, że stół jest czysty.

Co do wypływającego filamentu, ja to zawsze robię tak: Przed drukiem jadę głowicą gdzieś na Z=120 (około). Ustawiam docelową temperaturę dyszy, np. 205 stopni i czekam z 5 minut. Wtedy wycieka mi cały nadmiarowy filament zebrany w dyszy, następnie odpalam druk z pliku i wystarczy poczekać aż stół się rozgrzeje do tych 60 stopni (około minuty).

Re: Rocknrollowe wydruki

: 02 lip 2018, 11:01
autor: rocendroll
Mogę podjechać do kogoś z forum ze Śląska żeby pomógł mi z kalibracją drukarki i ogólnie pogadać o druku 3d? Od razu poznam się z kimś z forum. No bo pisać kolejny tydzień o tych problemach vs jeden wieczór no to chyba jest lepsza opcja. Dajcie znać tutaj albo na pw jeśli ktoś ma ochotę ;D

@tpila dzięki za wszystkie porady. Zastosuję się do niej i dam znać. Faktycznie w opcjach jest możliwość w menu ive correction. Mam też tune, ale nigdzie nie ma "calibration" abym mógł wejść do kalibracji stołu. Sprawdzałem też we wszystkich innych opcjach i nie mam czegoś takiego aby ustawiać strefy niezależnie od siebie.W menu Tune mogę zmieniać tylko poszczególne temp. elementów ;(

Re: Rocknrollowe wydruki

: 02 lip 2018, 11:47
autor: tpila1
Te Calibration masz z menu głównego ale nie podczas druku tylko normalnie. Bed level correct to wartość, która jest później w pamięci i pomiar sondy jest o nią korygowany.

Re: Rocknrollowe wydruki

: 02 lip 2018, 16:36
autor: McKee
rocendroll pisze:nei za bardzo mam jak zjechać niżej bo mam już -0.975, teraz pindą?
A co ci przeszkadza ustawić -1.15 albo jeszcze mniej?
Ja u siebie (choć w innej drukarce) mam -2.0
Zmniejszaj powoli o 0.1 Ew potem doprecyzuj +/-0.05 aż do uzyskania odpowiednich rezultatów.
Mechaniki nie ruszaj bo wszystko będziesz musiał zacząć od początku.
Każda warstwa niezależnie od grubości zaczyna się na tej samej wysokości. Ja u siebie warstwy nawet warstwy 0.05mm kładę na szklanym / równym stole.

Re: Rocknrollowe wydruki

: 03 lip 2018, 09:32
autor: rocendroll
Ok udało się wydrukować micro test. Co myślicie?

Re: Rocknrollowe wydruki

: 03 lip 2018, 16:07
autor: McKee
rocendroll pisze:Ok udało się wydrukować micro test. Co myślicie?
Jest OK. Daj sobie spokój z testami i zacznij normalnie drukować. Drobne wady można zignorować. Zapisz wszystkie parametry/zrób backup ustawień. Nie siadaj na ramie, nie rzucaj drukarką i będzie drukować. Taka jest zaleta Prusy, że wyjmiesz ją z pudełka i ona po prostu działa.

Re: Rocknrollowe wydruki

: 03 lip 2018, 19:10
autor: Zepco
Jeśli chodzi o schodzenie z przesunięciem osi Z w marlinie produkcji prusy, to kiedyś było tak (teraz nie mogę tego znaleźć), że ustawianie powyżej 1mm nic nie dawało. Obecnie nie wiem jak jest.

Re: Rocknrollowe wydruki

: 03 lip 2018, 20:22
autor: McKee
Faktycznie ja to "minus dwa" ja mam w Repetierze.
Ew pytanie do @rocendroll jak obniżył poziom (sprzętowo czy programowo).

Re: Rocknrollowe wydruki

: 19 lip 2018, 09:03
autor: rocendroll
Jest taka sprawa że ostatnio drukując ten model:
https://www.thingiverse.com/thing:812074/makes

Wyszło mi takie coś na denku tego pojemnika (co to w ogóle jest? :shock: Ja na początku myślałem że ktoś w modelu tak dał)

I druga sprawa - jak poprawić ścianki, bo w jakichś losowych miejscach mi się babole porobiły, widać nie proste linie tylko jakieś wgniecenia, wygięcia itp. To wszystko powinno być idealnie zrobione bo to względnie prosty model przecież. Nie spodziewałem się zupełnie czegoś takiego

PS: z problemami z drukiem - mogę pisać w takim temacie jak tu o wydrukach? Czy powinien być to temat w dziale 'Problemy z drukiem" ?

Re: Rocknrollowe wydruki

: 28 sie 2018, 14:46
autor: rocendroll
Wydrukowałem na profilu Prusy w Cura taki trzymacz na kable:


Mam w związku z tym takie pytanie. To jest "Optimal" 0.15, 3-cie ustawienie na 4.
zostaje jeszcze 0.1 i 0.05.
Czy będzie zauważalna różnica pomiędzy 0.15 a 0.05 na dyszy 0.4?

Jak duża będzie różnica pomiędzy 0.05 na dyszy 0.4 a dyszy 0.15?

Czym jest to falowanie widoczne na ostatnim zdjęciu?
Da się jakoś jeszcze lepiej ulepszyć ten druk? ;p

Re: Rocknrollowe wydruki

: 06 wrz 2018, 11:55
autor: rocendroll
Hej ;) Mogę prosić o odpowiedzi dotyczące pozostałych postów?

Doszedł kolejny wydruk. Postanowiłem używając ustawień ze zwycięskiego druku w konkursie, wydrukować u mnie ten sam model w PLA w skali 50%.
viewtopic.php?p=43927&sid=b6f40d8407e86 ... 7d1#p43927

Moje ustawienia z Cury:
layer height: 0.1
initial layer height: 0.2
temp: 210
jerk: 20, travel jerk: 30, print accelaration: 3000, travel acceleration: 5000, travel: 180. W poradach pisało że duże przyśpieszenie pozwala zrywać nitki szybko - dlaczego nie stało się tak w moim przypadku?
flow: 94
wall line count: 2, top/bottom layers: 2,
infill density: 10, before walls: no, infill overlap: -1, infill speed: 170
retraction distance: 1.5mm, retraction speed: 60mm/s, max retraction count: 600, fan: 100

Re: Rocknrollowe wydruki

: 06 wrz 2018, 12:04
autor: FlameRunner
Przecież to są ustawienia robione pod zupełnie inną drukarkę?

Re: Rocknrollowe wydruki

: 06 wrz 2018, 13:07
autor: Berg
W zasadzie to wydruk wyszedł super... gdyby nie nitki.
jak to wydrukuje się idealnie, to voronoi też:
https://www.thingiverse.com/thing:909901

było wiele razy, ale to nie elektroda, więc:
1. dobry filament - czyli np srebrny PLA od DevilDesign.
2. dobrze dobrana temperatura (tu uwaga czasem zwiększenie temperatury powoduje zmniejszenie nitek, odwrotnie niż powszechnie się mówi). JEśli termistor dobrze pokazuje, to 205-210'C powinno być ok.
3. Oryginalna dysza od e3d - bardzo ważne
4. dobrze złożona głowica
5. zero luzu na złączkach PTFE
6. temperatura ma nie pływać, czyli dobre styki termistora, zrobiony PID tuning
7. kropla oleju rzepakowego na koniec filamentu też nie zaszkodzi. niezależnie od tego jaka rurka.

i będzie gites.

Re: Rocknrollowe wydruki

: 07 wrz 2018, 11:50
autor: rocendroll
OK wydrukuję ten model jeszcze dzisiaj.
1. Czy za dobry filament uważasz Wolfix od plast-spaw czarny pla?
2. drukuje zawsze na 210
3. mam, w pusie była już od startu 0.4, zazwyczaj drukuję na 0.15
4. ekstruder jest mocno dociśnięty, raczej tam nic nie ma ALE - co to znaczy "dobrze złożona" ? Napisz na co się patrzeć tam, i jakich niedoskonałości trzeba by szukać. Może nagrać filmik czy są luzy na głowicy pod naciskiem dłoni?
5. Złączki PTFE? które to, po obrazkach w google dalej nie moge zrozumieć które to ;p może nie mam ich w swojej drukarce
6. temp. stała prez cały druk, mogę pokazać wykres
7. ale tą krople gdzie? ;p tego nie słyszałem nigdy żeby coś takiego robić. Tam gdzie filament wchodzi?
FlameRunner pisze:Przecież to są ustawienia robione pod zupełnie inną drukarkę?
Nie wiedziałem że muszą być inne ustawienia w zależności od drukarki. Kurczę.
No dobrze - czy to jakoś może zaszkodzić drukarce? Jak powinienem skonfigurować moje ustawienia aby nitki przy retrakcji nie pojawiały się? zy jest jakiś sposób by dobrać ustawienia dla mnie, bazując na tych z konkursu, czy zupełnie wyrzucić je do kosza i musze szukać swoich?

Re: Rocknrollowe wydruki

: 07 wrz 2018, 11:56
autor: dragonn
rocendroll pisze: No dobrze - czy to jakoś może zaszkodzić drukarce? Jak powinienem skonfigurować moje ustawienia aby nitki przy retrakcji nie pojawiały się? zy jest jakiś sposób by dobrać ustawienia dla mnie, bazując na tych z konkursu, czy zupełnie wyrzucić je do kosza i musze szukać swoich?
Zaszkodzić - raczej nie, najwyżej nie wyjdzie CI wydruk ani trochę. W drastycznym przypadku będziesz musiał ściągać bloba filamentu z głowicy bo czasem jak wydruk się całkiem spieprzy to się robi taka kulka na głowicy.
Dodam że czasem parametry potrafią się różnić w ramach tego samego modelu drukarki ale różnych jej egzemplarzy ;). Ale w przypadku oryginalnej Prusy nie powinno się to często zdarzać bo jednak quality control to tam jest odpowiednie.

Re: Rocknrollowe wydruki

: 07 wrz 2018, 12:02
autor: FlameRunner
rocendroll pisze: 5. Złączki PTFE? które to, po obrazkach w google dalej nie moge zrozumieć które to ;p może nie mam ich w swojej drukarce
7. ale tą krople gdzie? ;p tego nie słyszałem nigdy żeby coś takiego robić. Tam gdzie filament wchodzi?
5. To dotyczy bowdena.
7. Na końcówkę filamentu przed włożeniem, ale... "olejowanie" filamentu to kwestia dyskusyjna. ;)
rocendroll pisze:zupełnie wyrzucić je do kosza i musze szukać swoich?
Częściowo.
Na przykład: "retraction distance: 1.5mm, retraction speed: 60mm/s" jest MOCNO zależne od drukarki i tylko trochę od materiału.
Widzę, że w dostarczanych przez producenta profilach dla i3 MK3 jest ustawiona retrakcja 0,8mm@35mm/s - to jest bardzo duża różnica.