Strona 1 z 1

Delta Phineas 3DP - do 3 razy sztuka

: 08 lip 2018, 10:31
autor: Martin
Buduję małą deltę wg projektu https://www.thingiverse.com/thing:1416635 ze sporymi modyfikacjami w stl oraz wg nowszych plików oryginalnego twórcy, który gdzieś tam je umieścił na google drive.

Niedokończoną budowę takiej drukarki opisywali już @robertm i @5t0z3k
tu viewtopic.php?f=10&t=1710&view=unread#unread
i tu viewtopic.php?f=10&t=1092&view=unread#unread
więc do trzech razy sztuka.

Założenia:
1. płytka AZSMZ MINI - chyba tylko ta i Lerdge-X są 32-bitowe i na tyle małe, że zmieszczą się w drukarce. Padło na AZSMZ MINI, bo o Lerdge-X nie wiedziałem, kiedy zamawiałem części.
2. Modyfikacje stl podstawy, żeby pasowały inne silniki (trochę dłuższe), elektronika, wejście zasilacza Dell DA-2 (nie do końca się udało). Modyfikacja karetek, żeby można było użyć otwartych pasków.
3. Pokrywa na ekran zaprojektowana od nowa pod LCD AZSMZ MINI.
4. Bez grzanego stołu, ale zasilacz 210W/12V może coś małego pociągnie w przyszłości.
5. Wykonanie czysto eksperymentale i z chęci dłubania, więc nie oczekuję cudów - pierwsza budowana drukarka, delty na oczy nie widziałem w życiu :). Stl-e modyfikowane rzeźniczo i bez ładu i składu w Fusion 360 - pierwszy raz używany 3 miesiące temu.

Zaawansowanie:
1. Podrukowane większość elementów (z PETG od DD, z którym na mojej i3 Mega nie mogę dojść do ładu - cieknie z dyszy przy dłuższych przejazdach "na sucho" - także jakość wydruków, szczególnie podstawy, jest żenująca. Ale to temat na inna okoliczność, więc nie krytykujcie. Żeby nie było, nie czepiam się filamentu od DD :)).
2. Wszystkie części przyszły, tylko czujnik poziomowania idzie z Chin już 3 miesiące.
3. Kiedy znajdę czas zacznę to wszystko składać i pokażę.

Będę na pewno prosił o pomoc w konfiguracji smoothieware, już się zapowiadam.

Re: Delta Phineas 3DP - do 3 razy sztuka

: 08 lip 2018, 12:29
autor: Cosik
a czy jakieś info o prędkości takowej delty masz?

Re: Delta Phineas 3DP - do 3 razy sztuka

: 08 lip 2018, 12:42
autor: Martin
Wyjdzie w praniu. Może być fajnie, może być nie lepiej niż na jakimś kiepskim kartezjanie.
Zapisałem się na chińską grupę zamkniętą właścicieli tych drukarek (pomysłodawca chyba z Chin/Hongkongu sprzedaje zestawy na tamten rynek), ale google z chińskiego tłumaczy bez sensu zazwyczaj, a z tego co rozumiem nie dyskutują za bardzo parametrów. Bardziej zainteresowania w stronę drukowania półnagich figurek jak z mangi...
Może spytam na tej grupie.

Re: Delta Phineas 3DP - do 3 razy sztuka

: 11 lip 2018, 21:31
autor: Martin
Narysowana od podstaw obudowa na LCD od AZSMZ mini.
Dodane miejsce na włącznik światełka i wyjście na przedłużacz karty microSD z firmware'm.
Dodana ścianka od dołu, w oryginalnej od dołu nic nie było.
Dolna podstawa drukarki wymagała przesunięcia mocowań do obudowy LCD.

Oryginalna obudowa była znacznie większa, zamieszczam szybki zrzut z meshmixera.

Re: Delta Phineas 3DP - do 3 razy sztuka

: 13 lip 2018, 23:46
autor: Cosik
a pytanie takie, skąd masz profile?

Re: Delta Phineas 3DP - do 3 razy sztuka

: 14 lip 2018, 07:21
autor: Martin
No niestety, z ali, w Polsce nie znalazłem profili 1515. Pytałem chyba w innym wątku budowy podobnej delty koło marca i ktoś podał linka z Włoch też.
Tu kupiłem profil 1515 45 cm i śruby młoteczkowe, bo te pod profili 2020 chyba byłyby za duże, nie sprawdzałem.
http://s.aliexpress.com/ArYFza2y
http://s.aliexpress.com/j6rI7z6V

Re: Delta Phineas 3DP - do 3 razy sztuka

: 14 lip 2018, 19:52
autor: Cosik
To ja Ci jeszcze pospamuję w temacie :D A nie myślałeś żeby przerobić wózki tak aby użyć normalnych profili aluminiowych 15x15? Ivan Miranda robiąc maszynę do "rysowania" na piasku robił coś takiego, coś koło 4:30

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=2VWjCwscgqw

EDYTA:
Dobra, w takiej cenie to chyba nie ma znaczenia :D

Re: Delta Phineas 3DP - do 3 razy sztuka

: 15 lip 2018, 09:07
autor: Martin
Wolę jednak poszukać profili niż projektować nowe karetki :) może kiedyś. I tak przeprojektowałem mocowanie paska na karetce. Twórca drukarki na thingiverse ma jeszcze jeden design karetki, z łożyskami zamiast kółek. Ale chyba tego nie używa w modelach, które sprzedaje.
https://www.thingiverse.com/thing:1422906

Re: Delta Phineas 3DP - do 3 razy sztuka

: 15 lip 2018, 22:11
autor: robertm
ta karetka na łożyskach to była jedna z wersji "rozwojowych". działa całkiem spoko.

Re: Delta Phineas 3DP - do 3 razy sztuka

: 22 lip 2018, 09:56
autor: Martin
Powoli się dzieje. Jak to zwykle na większości etapów jakieś drobne kłopoty do rozwiązania, które przedłużają sprawę. Czekam na szklarza-ściemniacza ze stołem i czujnik nacisku do poziomowania (chyba będę musiał dodać później). Pozostały kabelki, elektronika, ogarnięcie smoothieware.

Re: Delta Phineas 3DP - do 3 razy sztuka

: 23 lip 2018, 22:02
autor: Martin
Potrzebowałbym pomocy bardziej grzebiących w plikach konfiguracyjnych drukarek (czyli wszystkich oprócz mnie), szczególnie od AZSMZ mini lub innych Smothieboard-podobnych. W życiu nie dotykałem Smothie lub Marlina, tak wyszło, nie można się znać na wszystkim :)

Sprawa wygląda tak:
AZSMZ mini podpięty do silników i krańcówek, na razie na zewnątrz drukarki. Smothieware wgrane, plik config od sprzedawcy AZSMZ mini wgrany, coś tam działa, ekran wyświetla w porządku. Osie ładnie reagują na komendy z Pronterface. Ale...
Krańcówki nie reagują i nie wiem,czy problem w podłączeniu czy konfiguracji. Krańcówki tu to minimalistyczne styki (bez żadnej płytki drukowanej), wlutowane 2 kable na NC i C, podłączone do pinów (-) i (S - sygnał) na płytce AZSMZ. (+) nie podłączony, bo podobno nie można.
Pytania:
1. Czy kable inaczej podłączyć?
2. Czy coś w config nie tak? Kawałek config tu (zmieniałem też alpha/beta/gamma_homing_direction z home_to_min na home_to_max i nie pomogło):

# Endstops
endstops_enable true # the endstop module is enabled by default and can be disabled here
delta_homing true # forces all three axis to home a the same time regardless of
# what is specified in G28
alpha_min_endstop nc #
alpha_max_endstop 1.24^ # add ! to invert pullup if switch is NO to ground
alpha_homing_direction home_to_max # Home up
alpha_max 0 #
beta_min_endstop nc #
beta_max_endstop 1.26^ #
beta_homing_direction home_to_max #
beta_max 0 #
gamma_min_endstop nc #
gamma_max_endstop 1.28^ #
gamma_homing_direction home_to_max #
gamma_max 237 #


EDIT: HOME w pronterface lub G28 lub z ekranu nie działa

Re: Delta Phineas 3DP - do 3 razy sztuka

: 24 lip 2018, 06:45
autor: Martin
Przepraszam za drugi post o tym samym, czyli problemem z endstopami. Wysłanie M119 w pronterface nic nie zwraca. Inne komendy (M114, M117) zwracają komunikat, więc ogólnie działa komunikacja. Może ktoś ma jakiś pomysł?

Re: Delta Phineas 3DP - do 3 razy sztuka

: 24 lip 2018, 08:43
autor: McKee
Rozumiem, że tuż po włączeniu drukarki komenda "M119" nie zwraca żadnego wyniku?
Naciskasz kilka przełączników i również nic?
A nie włączyłeś przypadkiem sensor-less homing? Albo jakiegoś autolevelingu?
Zmierz jakie jest napięcie na pin-ach - powinno być pomiędzy 1V a 2V

PS.: ej... moment ... doczytałem Twój config: Ty nie masz endstopów ! :rotfl:
Działa jak powinno ;)
Usuń "nc" wpisz 0 albo jakąś wartość.

(alpha_min_endstop nc - oznacza brak endstopa / endstop notconnected - jeżeli endstop jest to wpisz mu "0" na początek, albo inną odległość / wyjdzie w praniu)

Re: Delta Phineas 3DP - do 3 razy sztuka

: 24 lip 2018, 11:27
autor: Martin
Ok, będę sprawdzał, ale wydaje mi się, że mam zaznaczone, że nie mam endstopów na min, ale mam zdefiniowane na max. Czyli zgodnie z prawdą, podłączone tylko 3 endstopy.

Re: Delta Phineas 3DP - do 3 razy sztuka

: 24 lip 2018, 23:28
autor: Martin
No dobra, coś tam do przodu. AZSMZ mini nie wczytywał nowego firmware i konfiguracji z karty SD. Druga karta, 3x format i wszystko działa. Czekam na kolejny problem do rozwiązania.

Re: Delta Phineas 3DP - do 3 razy sztuka

: 25 lip 2018, 23:14
autor: Martin
Tak jak obiecywałem, kolejny problem do rozwiązania. Standardowa grzałka z elementem grzejnym 20mm jest za długa, dotyka nawiewów. Czy dostanę w Polsce grzałkę 12V o długości 15 mm, nigdzie nie widzę? Nie doczekam z Chin takiej, chyba wcześniej rzucę ten projekt.
Jeśli ktoś z Was ma pomysł, jaką grzałkę i ewentualnie blok można tu zastosować, żeby to się mieściło to będę wdzięczny. Na zdjęciu jest blok 20x16x12.
EDIT: teraz widzę, że kolega @5s0z3k też miał ten problem :(

Re: Delta Phineas 3DP - do 3 razy sztuka

: 25 lip 2018, 23:22
autor: dragonn
co prawda nie z PL ale może coś takiego https://www.aliexpress.com/store/produc ... caa8Cy5oZ4 ?

Re: Delta Phineas 3DP - do 3 razy sztuka

: 25 lip 2018, 23:33
autor: anraf1001
Ten sam sprzedawca sprzedaje też krótsze wersje grzałek z tego co mi wiadomo.

Re: Delta Phineas 3DP - do 3 razy sztuka

: 25 lip 2018, 23:38
autor: Martin
@dragon @anraf1001 Dzięki, ja jak wiewiórka, nic nie pamiętam sprzed miesiąca. 5t0z3k przecież pisał o tym, że grzałki muszą być krótsze, a teraz się dziwię. Za długo trwa ten projekt.

Re: Delta Phineas 3DP - do 3 razy sztuka

: 26 lip 2018, 08:44
autor: Cosik

Re: Delta Phineas 3DP - do 3 razy sztuka

: 13 sie 2018, 15:42
autor: Cosik
Hej, coś działasz w temacie? Bo jestem ciekaw efektów i sam może kiedyś będę deltę robił.

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Re: Delta Phineas 3DP - do 3 razy sztuka

: 19 sie 2018, 22:22
autor: Martin
Jest pierwszy hmm... "wydruk", na taśmie i kleju w sztyfcie. Dziś pół dnia podłączałem kabelki, robiłem konfigurację i sto innych rzeczy.
Na razie grzałka jest za duża (czekam na krótszą z ali), więc odpiąłem jeden z dwóch wiatraków chłodzenia wydruku i efekt widać w wydruku - niedostateczne chłodzenie (albo za wysoka temperatura - było 205st). Z chłodzeniem w ogóle może być problem przy tych malutkich wiatraczkach.
Po kilku godzinach dłubania silniki tak się rozgrzały, że stół był w praktyce grzany. Mam nadzieję, że zmniejszenie napięcia na stepstickach pomoże, bo mi się drukarka stopi. Chyba z tego przegrzania silnik zgubił kroki.
Kostka przyzwoicie trzyma wymiar (20,1x19,7mm), ale to się okaże po dokładnej kalibracji.
Jak widać miejsca jest w środku naprawdę niewiele, nie zmieściłaby się większa lub wyższa elektronika.
Zostało do zrobienia:
- skrócenie kabli i porządne lutowanie niektórych,
- wymiana kabli zasilających na cieńsze, bo przesadziłem - chyba z 2,5mm2 dałem i za dużo miejsca zajmują,
- przeprojektowanie uchwytu na wiatrak chłodzący elektronikę, wisi 1 mm nad stepstickami,
- dokładna kalibracja ramion,
- zaimplementowanie sondy Z naciskowej (nakładana na dyszę) - przyszła z ali, ale nie było dziś czasu,
- światełko na efektorze,
- a później ulepszenia...

Tak to działa https://youtu.be/sOpsoAvdzys
Teoretyczna wysokość robocza drukarki to ok. 185 mm na środku stołu.
Podsumowując, jestem zadowolony. Pierwsza drukarka (prawie) zbudowana.

PS, jeśli ktoś ma pomysł na ultracienki (10 mm?) wiatrak 60mm to poproszę o informację, Zephyr60 ma 15 mm grubości i ledwo pasuje.

Re: Delta Phineas 3DP - do 3 razy sztuka

: 23 sie 2018, 07:08
autor: Martin
Efektor skończony, z grzałką krótszą niż standardowa, z LEDami. Walczę z sondą naciskową i konfiguracją w Smoothie. Jako że sonda jest na dyszy, to w teorii offset Z jest 0. Po ustaleniu za jej pomocą wysokości Z, przy druku dysza jest za blisko, czyli potrzebuję chyba „ujemnego offsetu Z”, jeśli Smoothie coś takiego przyjmie :)

Re: Delta Phineas 3DP - do 3 razy sztuka

: 23 sie 2018, 07:29
autor: McKee
Repetier przyjmuje, smoothieware też powinno. Po prostu wpisz ujemną wartość ~0.2mm i tyle.

Re: Delta Phineas 3DP - do 3 razy sztuka

: 30 paź 2018, 21:08
autor: Cosik
Bondziorno, coś się ruszyło? :D

Re: Delta Phineas 3DP - do 3 razy sztuka

: 30 paź 2018, 22:50
autor: Martin
Coś straciłem parę. Nie mogę się zebrać i zamówić jakiegoś aluminium na stół grzany. W planach Marlin 2.0, bo smoothie mnie wkurza...

Re: Delta Phineas 3DP - do 3 razy sztuka

: 06 lis 2018, 21:30
autor: Martin
Cosik mnie sprowokował postem powyżej, więc odkurzyłem tę deltę. Od czasu jej budowy delta Anycubica stała się na forum tak popularna, że już chyba każdy ma deltę.
Delta drukuje ładnie małe elementy, ale nie mogę skalibrować stołu.
Mimo kalibracji stołu typu grid (sonda dotykowa zakładana na dyszę) przy druku większego elementu nie widzę, żeby grid był uwzględniony. Po jednej stronie stołu za nisko, po drugiej za wysoko.
Czy ktoś jest bieglejszy w smothieware i pomoże. Co robię źle z komendami, które mają zmierzyć grid i zapisać? G28|G31|M500 ?
PS: wiem, że powinienem skalibrować ręcznie raz a dobrze i ma działać, ale ciągle ściągam stół i coś grzebię, więc to nie jest praktyczne.

Re: Delta Phineas 3DP - do 3 razy sztuka

: 07 lis 2018, 21:49
autor: Martin
Doszedłem do porozumienia z poziomowaniem stołu. Po G31 trzeba zapisać kodem M374. Trzeba było przeczytać dokumentację Smothieware dokładniej ;)
Kilka zdjęć benchy, druk na 50 mm/s. Widać małe przypadkowe przesunięcia warstw. Problem jest w luźnych wózkach - przy szybkich ruchach kółeczka w prowadnicach bujają się. Będę próbował likwidować luzy.

Re: Delta Phineas 3DP - do 3 razy sztuka

: 02 gru 2018, 20:14
autor: Martin
Dla porównania wydrukowałem smoka Adalindę na i3Mega (po prawej) i delcie Phineas (po lewej) https://www.thingiverse.com/thing:1978707. Oprócz tego, że tradycyjnie pod koniec druku ramię się odłączyło z magnesów i zmasakrowało wydruk, to wydruk nie jest jakościowozły. Ten sam filament, ta sama ustawiona temperatura, prędkość niska (35mm/s). Jak widać z delty smok jest matowy, z i3 Mega lśniący - pewno temperatura na delcie niższa. Chłodzenie na delcie nie wyrabia. Wydruk jest jakby gładszy, rozmyty, to chyba kwestia lekkiego luzu na kółkach jeżdżących po profilach, którego nie mogę zlikwidować.

W celu poprawy chłodzenia chcę zmienić efektor na ten: https://www.thingiverse.com/thing:3032436.
fan.jpg
Zdjęcie efektora oczywiście nie mojego, tylko z thingiverse. Pytanie, czy dostanę w Polsce dmuchawy 3510, takie jak tu: https://www.aliexpress.com/item/Free-sh ... 94119.html

Re: Delta Phineas 3DP - do 3 razy sztuka

: 01 sty 2019, 20:40
autor: Martin
Małe odświeżenie.
Widzę, że Marlin 2.0 na smootie-podobnych płytkach robi się popularny, więc też się podzielę. Tak, zrobiłem to. Wrzuciłem tydzień temu Marlina do mojej delty (płytka AZSMZ mini). Wreszcie kalibracja sondą i autopoziomowanie w miarę działa (jak widać na zdjęciu, coś się rozjeżdża w jednym miejscu). Na smoothieware w ogóle nie mogłem tego ogarnąć, choć trzeba przyznać, że dokumentacja smoothie wydaje się przyjaźniejsza od tej Marlina.
Teraz drukuje jak na zdjęciach, chyba trochę za dużo filamentu. Następny w kolejce czeka efektor z lepszym nawiewem.

Re: Delta Phineas 3DP - do 3 razy sztuka

: 11 sty 2019, 17:48
autor: Martin
Delta dostała nowy efektor, z 2 blowerami 3510, na 5V połączonymi szeregowo do 12V. Poprzednie były wiatraki 3010. Wieje nieporównywalnie lepiej. Gdyby jeszcze Chińczyk nie przysłał podrdzeiwałych i śmierdzących pleśnią wiatraków to byłoby super... Stary i nowy dla porównania:
efektor_old.jpeg
effector_new.jpeg
Trochę zdjęć porównujących jakość wydruków z Anycubic i3 Mega ze stockowym nawiewem vs delta. Delta zawsze z lewej strony zdjęcia albo u góry. 50mm/s, 205 stopni, widać że delta ma trochę niższą temperaturę. Moim zdaniem jakość porównywalna, jednak z lekkim wskazaniem na Mega. Jak na samoróbkę to dla mnie super. Kupiłbym za tę kasę pewnie z półtora Kossela Anycubica :D
marvin3.jpeg
marvin2.jpeg
marvin1.jpeg
benchy3.jpeg
benchy2.jpeg
benchy1.jpeg
benchy8.jpeg