Strona 1 z 1

Wycena wydruków

: 25 lip 2018, 10:22
autor: bandinse
No właśnie temat, który mnie nurtuje od paru dni (chciałem sprzedać parę starych wydruków i pomyśleć o zleceniach). Jak wyceniać swoje wydruki?

Wiem, że bierzemy pod uwagę to czy musimy np. sami coś najpierw zaprojektować, później oczywiście filament i prąd, poziom skomplikowania no i jeszcze jakiś własny narzut żeby to się opłacało. Nie mam pomysłu ile liczyć sobie za dany wydruk(np. figurka 10x15 trochę podpór i czas druku ~8h), a nie chcę przesadzić lub odwrotnie, za mało wycenić.

Macie jakieś własne sposoby na wycenianie?

Re: Wycena wydruków

: 25 lip 2018, 10:27
autor: Pajacyk0v
Przejżyj ogłoszenia na alle/olx, wyślij parę przykładowych zapytań i będziesz wiedzieć co rynek dyktuje :]

A potem zastanów się czy Ci się to opłaca.

Re: Wycena wydruków

: 25 lip 2018, 10:33
autor: FlameRunner
Ja wyceniam na podstawie czasu druku.
Do tego jakiś modyfikator, jeśli wydruk jest "trudny".

Przy malutkich zleceniach radzę doliczać opłatę manipulacyjną, żeby się nie okazało że się nagadałeś z klientem, natuptałeś przy drukarce, przyjąłeś zapłatę, wystawiłeś fakturę, pobiegłeś na pocztę, a zarobiłeś na gumy do żucia...

Re: Wycena wydruków

: 25 lip 2018, 10:44
autor: bandinse
Póki co nie mówimy o fakturach, długo drukuję dla siebie, zaczęło już wychodzić tak że wstydu nie ma i myślę dalej o rozbudowie. Do napisania w sierpniu magisterka, do tego idę na bezrobocie i spróbuję pogodzić z pisaniem pracy sprzedaż w większości lokalną, tak żeby wybadać co się może sprzedać. Coraz więcej znajomych pyta mnie o ceny kiedy rzucam jakiś gotowy wydruk do mediów społecznościowych, a ja po prostu nie wiem co powiedzieć.

Skończyła mi się umowa i stwierdziłem, że nie będę w tym kraju pracował na etacie robiąc coś co mi wgl. nie pasuje, a dla własnego biznesu jestem gotów poświęcić obecnie całe życie prywatne. Dlatego dużo zaryzykuję i spróbuję coś rozkręcić, rozeznać się czy da się jakieś dotacje wyciągnąć i czy jest sens je brać. Jak plany nie wyjdą to raczej emigracja za chlebem :)

Firmę chciałbym założyć gdzieś w połowie września wtedy kupić przynajmniej jedną kolejną drukarkę na fakturę, chyba że się coś trafi wcześniej. Tak, że mógłbym sobie póki co bez firmy pozwolić na dobre ceny dla klientów. Nie chcę jednak przesadzić żeby po założeniu firmy ktoś nie był zaskoczony, że jest wyraźnie drożej.

Re: Wycena wydruków

: 25 lip 2018, 11:05
autor: dziobu
bandinse pisze:Macie jakieś własne sposoby na wycenianie?
Nie pamiętam już gdzie, a nie chce mi się szukać, znalazłem taki "ogólny" sposób:
cena detalu = czas_druku + materiał + eksploatacja
gdzie:
czas_druku = długość druku (h) * stawka/h (np 20zł/h)
materiał = koszt całęgo zużytego materiału na druk (z podporami)
eksploatacja = długość drutu * np 0.05zł/m (tu chodzi o skompensowanie zużycia dyszy czy uwzględnienie okresowego serwisu drukarki)

Oczywiście nie uwzględniam poprawek projektu czy hurtowego druku. Ani współczynnika współpracy :P

Ale są też strony gdzie wrzucasz STLa, wybieram zgrubne parametry druku i wypluwa Ci cenę.
I tak dla kogoś będziesz robił za darmo a dla innego za drogo.
bandinse pisze:(...)a dla własnego biznesu jestem gotów poświęcić obecnie całe życie prywatne. Dlatego dużo zaryzykuję i spróbuję coś rozkręcić
Nie będę się rozpisywać, ale początek DG to dokładanie do zabawy. Czasem pół roku, czasem dwa lata.
bandinse pisze:Tak, że mógłbym sobie póki co bez firmy pozwolić na dobre ceny dla klientów. Nie chcę jednak przesadzić żeby po założeniu firmy ktoś nie był zaskoczony, że jest wyraźnie drożej.
Ponąwszy fakt że to psucie rynku (jak student piszący program "za 50zł") i samo w sobie jest nielegalne u nas (imho to chore ze nie można sobie dorobić, no ale tak jest) to sporo firm woli drożej z FV. A czasem wręcz muszą mieć papier i tego nie przeskoczysz.

Re: Wycena wydruków

: 25 lip 2018, 11:07
autor: Modern Air Customs
W takim razie ciężki rynek sobie wybrałeś- zwłaszcza w dobie konkurencji, która drukuje "po kosztach". ;)

Był tutaj 3 cżęściowy artykuł i zakładaniu biznesu w tej branży ;) może ktoś kojarzy link?
Oraz:
http://centrumdruku3d.pl/drukowanie-po- ... ma-siebie/

Re: Wycena wydruków

: 25 lip 2018, 11:14
autor: FlameRunner
dziobu pisze:cena detalu = czas_druku + materiał + eksploatacja
Dwa ostatnie można w większości przypadków śmiało pominąć w obliczeniach. Jak będziesz drukował przez dziesięć godzin po 20 zł za godzinę, to nie ma większego znaczenia, czy pójdzie 100, czy 150 gram PLA. ;)
dziobu pisze:samo w sobie jest nielegalne u nas (imho to chore ze nie można sobie dorobić, no ale tak jest)
Wydawało mi się, że ostatecznie wprowadzono działalność nierejestrowaną? Limit około 1000 zł przychodu jest dla większości działalności śmiesznie niski, ale akurat w tym przypadku jakoś ujdzie.

Re: Wycena wydruków

: 25 lip 2018, 11:15
autor: bandinse
Był tutaj 3 cżęściowy artykuł i zakładaniu biznesu w tej branży ;) może ktoś kojarzy link?
Oraz:
http://centrumdruku3d.pl/drukowanie-po- ... ma-siebie/
Czytałem, czytałem wszystko, wiem że będzie bardzo trudno ale po różnych pracach na etacie i studiach stwierdziłem, że jeśli nawet utopię w tym gotówkę to się wiele nauczę i w końcu będzie to coś kreatywnego, w dodatku nie mam zobowiązań w postaci rodziny, a mam pokój w domu już przerobiony częściowo na warsztat, do tego duży garaż do przebudowy na zimę, więc jest miejsce.
Do wszystkiego przymierzam się od jakichś 2-3 miesięcy, wciąż czytam o zakładaniu firmy itp. itd. Docelowo będę się kierował w druk po post processingu, mam 2 siostrzenice na wakacje do dyspozycji zobaczymy jak im wyjdzie malowanie figurek:) Do tego tu gdzie mieszkam nie ma dużej konkurencji przynajmniej lokalnie i klienci indywidualni póki co mogą się znaleźć.

Re: Wycena wydruków

: 25 lip 2018, 11:18
autor: FlameRunner
Modern Air Customs pisze: Był tutaj 3 cżęściowy artykuł i zakładaniu biznesu w tej branży ;) może ktoś kojarzy link?
Oraz:
http://centrumdruku3d.pl/drukowanie-po- ... ma-siebie/
http://centrumdruku3d.pl/author/leszek-podworek/
Ale trzecią część może lepiej pominąć...

Re: Wycena wydruków

: 25 lip 2018, 11:21
autor: Modern Air Customs
FlameRunner pisze:
Modern Air Customs pisze: Był tutaj 3 cżęściowy artykuł i zakładaniu biznesu w tej branży ;) może ktoś kojarzy link?
Oraz:
http://centrumdruku3d.pl/drukowanie-po- ... ma-siebie/
http://centrumdruku3d.pl/author/leszek-podworek/
Ale trzecią część może lepiej pominąć...
Ja to bym na 3 głównie zwrócił uwagę ;)


Druk 3D w mojej obecnej firmie to 50% ale tylko na własne potrzeby prototypowania. Usługowo zdarza się drukować elementy ale utrzymać z tego firmę raczej ciężko nie mówiąc o zarabianiu- to taka rada od przedsiębiorcy działającego w tym temacie od 3 lat ;)

Re: Wycena wydruków

: 25 lip 2018, 11:38
autor: bandinse
Liczyłem się ze słuszną krytyką od was, ale gdybym jej nie oczekiwał to bym nie pisał posta:) Nie mam tej wiedzy, co wy, ale wiedza wciąż rośnie i nie uszło mojej uwadze jak ciężko jest wyjść na tym biznesie.
Tyle, że to są dopiero plany na wejście, dalej myślę o konkretnych produktach, które mam już w głowie i na które wiem gdzie szukać zbytu tyle, że trzeba do nich dodatkowej obróbki, malowania itp. co chcę właśnie wdrożyć w sierpniu w wolnym czasie tak, by później z dniem zarejestrowania działalności nie obawiać się że czegoś nie zrobię bo dopiero będę się musiał tego uczyć.

Możecie mnie zbesztać, bo mam swój pogląd na życie ale jeśli mam tak jak teraz mieć fajnie płatną pracę i każdego dnia zastanawiać się w niej co ja tu do cholery robię i wkurzać się na nią że jest nudna i mnie nie cieszy, to wolę zaryzykować czas i pieniądze, nawet dużo mniej zarabiać. Jednak jeśli to będzie mnie cieszyć i pozwoli mi za to przeżyć to wchodzę w to na 100%

Trochę to wywód osobisty ale mam warunki i czas żeby nawet po otwarciu firmy dorobić sobie na jej utrzymanie i dołożenie do niej, a specyfika druku pozwala na rozwój przy okazji w innych kierunkach i to mnie najbardziej wciąga. Ze studiów wyciągnąłem tylko parę lat jakby bezczynności, a więcej nauczyłem się robiąc różne rzeczy hobbistycznie na własny rachunek. Brak zdecydowania i planu na życie, które widzę wciąż u części tych znajomych zostawionych rok temu w Krakowie... - ludzie fajni, żywi i w ogóle ale część bardzo często bez hobby i zainteresowań, z chrapką jedynie na kasę. Dostaną ją w nowej pracy a po pół roku chodzą jak struci, bo do pracy chodzą z głową w dół jak do kopalni. Pominę już fakt, że w niektórych widzę że mieszkają w tym mieście tylko dlatego, że "coś się tu dzieje"- ja już nie potrzebuję wielkich miast żeby coś się w moim życiu działo, nigdy nie potrzebowałem tylko musiałem to w końcu zrozumieć.

Re: Wycena wydruków

: 25 lip 2018, 11:45
autor: Artu
Być może się mylę, ale wydaje mi się, że aby GODNIE zarabiać na druku 3D, to trzeba mieć takie zaplecze jak Josef Prusa :git:
Josef_Prusa_in_Prusa_Research_offices_inside_MK2_printfarm.jpg

Re: Wycena wydruków

: 25 lip 2018, 11:54
autor: SQ9KRD
Od jakiej kwoty zaczyna się GODNIE??

Re: Wycena wydruków

: 25 lip 2018, 11:58
autor: Pajacyk0v
Nie ważne ile zarabiasz. Ważne jest to czy starcza Ci do pierwszego?

Re: Wycena wydruków

: 25 lip 2018, 12:04
autor: SQ9KRD
Pajacyk0v pisze:Nie ważne ile zarabiasz. Ważne jest to czy starcza Ci do pierwszego?
Do pierwszego zawsze wypłatę mam 30-stego :rotfl:

Re: Wycena wydruków

: 25 lip 2018, 12:06
autor: Artu
SQ9KRD pisze:Od jakiej kwoty zaczyna się GODNIE??
Od takiej, dzięki której nie musisz się zastanawiać czy starczy do kolejnej "wypłaty" :smile2:

Re: Wycena wydruków

: 25 lip 2018, 12:06
autor: Modern Air Customs
bandinse pisze:Liczyłem się ze słuszną krytyką od was, ale gdybym jej nie oczekiwał to bym nie pisał posta:) Nie mam tej wiedzy, co wy, ale wiedza wciąż rośnie i nie uszło mojej uwadze jak ciężko jest wyjść na tym biznesie.
Tyle, że to są dopiero plany na wejście, dalej myślę o konkretnych produktach, które mam już w głowie i na które wiem gdzie szukać zbytu tyle, że trzeba do nich dodatkowej obróbki, malowania itp. co chcę właśnie wdrożyć w sierpniu w wolnym czasie tak, by później z dniem zarejestrowania działalności nie obawiać się że czegoś nie zrobię bo dopiero będę się musiał tego uczyć.

(...)

Figurki to fajna sprawa dla kogoś kto żyje zupełnie z czego innego, a to traktuje jak fajny dodatek na popołudniowy czas wolny.
Praca u siebie to praca 24h, przy pracy na etat po 8h pracy- wychodzisz i żyjesz jak chcesz lepiej lub nie ale jednak masz te stałe plecy.

i aby nie zniechęcać (a widać, że i tak założysz działalność to życzę sukcesu i uporu w dążęniu) + gratis motywator ;)
29186537_1847194858906387_5526617157460295680_n.jpg

Re: Wycena wydruków

: 25 lip 2018, 12:12
autor: Pajacyk0v
W naszych realiach widzę trzy opcje:

- jesteś niczym chiński bonzo z kilkoma milionami $ i idziesz albo w skalę albo w maszyny przemysłowe (czy ukradniesz te miliony, czy znajdziesz "tajemniczego inwestora" to już mało istotne)
- druk 3D wykorzystujesz tylko jako narzędzie do stworzenia swojego właściwego core biznesu
- znajdujesz podatną niszę na specjalistyczny druk 3D (ale to też często wymaga układów układzików żeby się w niej zahaczyć np. wujek/ciocia w centrali NFZ)

Re: Wycena wydruków

: 25 lip 2018, 12:18
autor: SQ9KRD
Jest jeszcze inny sposób:
- Jesteś projektantem ( tzn potrafisz projektować 3D lub mocno się tego uczysz ), masz głowę pełną pomysłów, projektujesz na życzenie lub pod modyfikację istniejących "plastików" , potrafisz przekonać do swoich produktów,pomysłów potencjalnych odbiorców.

Re: Wycena wydruków

: 25 lip 2018, 12:23
autor: FlameRunner
Artu pisze:Być może się mylę, ale wydaje mi się, że aby GODNIE zarabiać na druku 3D, to trzeba mieć takie zaplecze jak Josef Prusa :git:
Artur, wrzuciłeś stare nieaktualne zdjęcie.
To co na zdjęciu to jest jakaś popierdółka w porównaniu do tego, co Prusa ma obecnie. ;)

Re: Wycena wydruków

: 25 lip 2018, 12:32
autor: Modern Air Customs
FlameRunner pisze:
Artu pisze:Być może się mylę, ale wydaje mi się, że aby GODNIE zarabiać na druku 3D, to trzeba mieć takie zaplecze jak Josef Prusa :git:
Artur, wrzuciłeś stare nieaktualne zdjęcie.
To co na zdjęciu to jest jakaś popierdółka w porównaniu do tego, co Prusa ma obecnie. ;)

"trochę" tego więcej ;) https://www.open-electronics.org/hundre ... ting-farm/

Re: Wycena wydruków

: 25 lip 2018, 12:38
autor: sagittario
Nie żebym "podcinał skrzydełka" ale trochę mnie bawią niektórzy, co zaraz po studiach chcą być "biznesmenami". Każdy chce być prezesem a robić nie ma komu ;) Pomijając nielicznych, którzy faktycznie po studiach pozakładali firmy i mają się dobrze (mieli pomysł, trafili w niszę itp.) to ja uważam, że lepiej sobie popracować na etacie a dopiero później iść w firmę. Można pracować na etacie i mieć firmę :D
Oczywiście nie mam zamiaru krytykować - w końcu sam zrobisz co uważasz za słuszne.
Co do wyceny to mam znajomego z jedną drukarką. Bierze 20 zł za 100 g (dla :znajomych") i trochę więcej dla innych. Czy ma firmę to nie wiem. Nie ciekawi mnie to, a i pytać nie zamierzam ale takie ma stawki. Rzecz jasna przy większych projektach wycena robi się inna.
Czy psuje rynek to nie mnie to oceniać. Mam własną drukarkę i drukuję dla siebie więc nie rozeznaję się w cenach.

Re: Wycena wydruków

: 25 lip 2018, 12:43
autor: bandinse
SQ9KRD pisze:Jest jeszcze inny sposób:
- Jesteś projektantem ( tzn potrafisz projektować 3D lub mocno się tego uczysz ), masz głowę pełną pomysłów, projektujesz na życzenie lub pod modyfikację istniejących "plastików" , potrafisz przekonać do swoich produktów,pomysłów potencjalnych odbiorców.
O to, to :) Robiłem w tym roku dobry kurs Inventora żeby mieć papier, ale papier to tylko papier, umiejętności nie zastąpi. Druk z tym co mi w głowie siedzi to połączenie również projektowania/modelowania.
W najgorszym wypadku będę miał za jakiś czas umiejętności których nie miałem i znajdę bardziej ciekawą, lepszą pracę :)

Co do argumentów, że skończyłem studia i chcę zwojować świat...
Wręcz przeciwnie, po prostu wiele różnych rzeczy w życiu robiłem, technikum było nie to, studia też wyszło że to nie to, druk póki co najbardziej cieszy i otwiera możliwości przydatnego rozwoju. Ja nie celuję w super, mega biznes, celuję w to by w końcu cieszyć się z tego co robię. Gdybym przez ostatni rok nie wracał z pracy na etacie i nie grzebał przy mechanice itp. w garażu to bym zwariował, bo czułem się niespełniony :D

Re: Wycena wydruków

: 25 lip 2018, 12:43
autor: Berg
Nie wiem czemu nie podać koledze @bandinse po prostu przykładowych kwot. Jakiś wstydliwy temat, czy jak?
Zdecydowanie widzę, że my Polacy mamy z tym jakiś kłopot i tym sami sobie utrudniamy życie. Gadamy, "owijamy w bawełnę" a inni w tym czasie skupiają się na robocie i wsadzaniu kasy do szuflady.


Nigdy nie używałem, ale z ciekawości, dla zabawy:
1. pobieram plik. Przykładowo forumowy brelok https://www.thingiverse.com/thing:2822401/files
2. uploaduje na serwis https://www.3dhubs.com/3dprint

wychodzi 1euro za rozpoczęcie druku i 0.94 euro za druk
zlecenie czeka na weryfikację przez Piotrka z Bratysławy, średni czas odpowiedzi to 55min.
Zrzut ekranu 2018-07-25 o 12.25.12.png
po 10 minutach Piotrek potwierdził i dodał koszt wysyłki 10 euro.
Zrzut ekranu 2018-07-25 o 12.39.27.png
Zatwierdzone, zapłacone PayPalem, w kolejne 2 minuty i status się zmienił na "printing" :D

Po wejściu na profil Piotra można zobaczyć przykadowe ceny z "średniego marvina" czyli model 5cm w zależności od materiału:
Zrzut ekranu 2018-07-25 o 12.31.08.png
Zrzut ekranu 2018-07-25 o 12.28.56.png
PS: ktoś dalej chce zarabiać na usługach druku 3D ? :D
PS2: jeśli komuś się przydało i chce zrobić donację za market research, to numer mojego konta na priv :D

Re: Wycena wydruków

: 25 lip 2018, 12:56
autor: bandinse
Dzięki piękne za link i poświęcenie własnego czasu :)

My Polacy chyba już tacy jesteśmy, dochodzimy do czegoś poświęcając często nawet zdrowie, a później obawiamy się że ktoś szybciej od nas, zdobędzie tą wiedzę, pomijając część doświadczenia i zacznie zarabiać dzięki innemu podejściu do danego tematu. Dlatego nie lubimy dzielić się wiedzą, ułatwiać komuś zadanie, zwiększać sobie konkurencję.

Sierpień mimo rezygnacji z pracy szykuje się bardzo aktywny, może znajdzie się czas na zrobienie jakiejś wstępnej strony, wymyślenie nazwy i loga oraz obmyślenie zakresu oferowanych usług.

Re: Wycena wydruków

: 25 lip 2018, 13:06
autor: SQ9KRD
BANDINSE nie przejmuj się po prostu zacznij projektować drukować pokazywać w około.
Moje pierwsze płatne zlecenie
https://a360.co/2NKGF3g

87,00 netto.

Do dziś sprzedane 12 szt.
Jeśli znajdziesz zbyt po prostu będziesz zarabiał.
Marketing marketing marketing.

Mam modele o wadze 3g za które ludzie są w stanie zapłacić po 45 zł.

Dla mnie to trochę tak jak z mechanikami samochodowymi w mojej wsi mam ich 5! i każdy żyje, zarabia, serwis tylko na umówiony termin.
PS. Mechanicy samochodowi to też dobre źródło zbytu plastiku na zamówienie :rotfl:

Re: Wycena wydruków

: 25 lip 2018, 13:09
autor: sagittario
Może zostanę skrytykowany ale i tak napiszę. Ja się nie lubię dzielić wiedzą. Nie dlatego, że samolub ze mnie. Pomijając wiedzę jaką w moim przypadku można zdobyć z książek i z rozmów z mądrzejszymi ode mnie to uważam, że dlaczego mam podawać komuś na tacy coś co latami próbowałem osiągnąć.
Nie mam problemu z pomocą ludziom czy chociażby stażystom w firmie, w której pracuję. Ale też nie pomogę we wszystkim bo sam ciężko na to pracowałem.
Co do Twojego projektowania. Figurki, samochody, stacje kosmiczne. Nieważne co będziesz projektował. Zatrudnienie się w firmie, która robi konkretne rzeczy to naprawdę dobry pomysł. I zdobędziesz doświadczenie i pieniądze na życie i/lub przyszłą działalność.

Re: Wycena wydruków

: 25 lip 2018, 13:12
autor: SQ9KRD
Sagittario ale na forum jesteś by tylko czerpać ??
To nie złośliwość.

Re: Wycena wydruków

: 25 lip 2018, 13:18
autor: sagittario
Jak najbardziej żeby czerpać. I wyssać do dna całą wiedzę ;) (żart)
Dlatego napisałem, że nie mam problemu z pomocą innym. Ale są granice :)
A teraz odpowiedz mi na pytanie-czy gdybyś podał "przepis" na wymodelowanie takiej części a potem zobaczyłbyś kogoś kto sprzedaje to samo za 67 zł netto to byłbyś zadowolony? Pytanie bez złośliwości - ciekawy jestem odpowiedzi :)

Re: Wycena wydruków

: 25 lip 2018, 13:24
autor: bandinse
Nie krytykujcie kolegi, bo dla mnie to co mówi to nie diss, a racja w tym jest.
Bardzo dobrze mówisz, tylko ja po prostu trafiłem kolejny raz z przypadku do pracy której nie lubię, nie rozwija mnie, a swój czas chcę poświęcać na coś co da efekt mi a nie czyjejś firmie. Nie mówię że nie będę myślał też o kolejnej pracy i wtedy założeniu firmy. W tym miesiącu kończy mi się umowa i stwierdziłem, że pójdę na bezrobocie a dalej będę rozwijał pomysł druku, jeśli pośredniak zaoferuje coś interesującego to spróbuję czemu nie :)
Ale na pewno nie chcę pracować przy wycenie stolarki stalowej na inwestycje, sorry ale 90% patrzenia w excela to nie to, już wolę jak za dzieciaka metry kostki brukowej robić. I mam już w nosie to, że firma się rozbudowuje, ma ogromną renomę, do końca roku będzie 2x więcej hall itp. to po prostu nie dla mnie, nie mam już sił mieć takie podejście do pracy jak większość Polaków, byle stały $ i dobry i etat i w dupie, i co swoje i do domu i codziennie to samo. Kiedy kombinuję życie mnie cieszy, kiedy wpadam w monotonię moje życie staje się do dupy.

Szanuję Twoje podejście do niedzielenia się w takim wypadku, rozumiem że jak się zdobywa jakąś wiedzę latami to ciężko od tak się z nią dzielić.
Ale skoro jestem tu już jakiś czas, czytam, szukam, sam też drukuję to też już raczej nie wyszedłem z prośbą o podanie wszystkiego na tacy:)

ps. Jak skończą Szkieletora w Krk pamiętajcie jak chwycicie za klamkę drzwi płaszczowych o tym kto je wyceniał XD.

Re: Wycena wydruków

: 25 lip 2018, 13:30
autor: SQ9KRD
Jasne że byłbym zniesmaczony.
To w końcu własność intelektualna choć z drugiej strony ja ten wirnik też odtwarzałem mając do dyspozycji 1/3 całości.
Dlatego uważam iż jeśli ktoś ma głowę pełną pomysłów, potrafi coś sam namalować, znajdzie odbiorcę to może powoli zarabiać na druku.
Prawda jest taka iż mam stała prace - zupełnie nie związaną z drukiem i to ten pracodawca płaci za mnie większość składek a to już mocno odciąża i ułatwia własną działalność zresztą nie jedyną ;P

Re: Wycena wydruków

: 25 lip 2018, 13:36
autor: Artu
FlameRunner pisze:Artur, wrzuciłeś stare nieaktualne zdjęcie.
Na początek tyle wystarczy :DD

Re: Wycena wydruków

: 25 lip 2018, 13:46
autor: sagittario
Stary jestem. Aż kurna musiałem sprawdzić co znaczy "diss" :D
Coś Wam napiszę. Jak ktoś ma rodzinę to sprawa ma się tak, że etat jest cholernie pewny. Z własną firmą różnie bywa. I dla mnie ta stała praca to podstawa. Na szczęście robię to co lubię ale rozumiem osoby, które się męczą w pracy.
I dlatego jak jeszcze nie macie rodzin to róbcie to co lubicie. Kto wie. Może kiedyś u któregoś z Was będę pracował ;)

Re: Wycena wydruków

: 25 lip 2018, 13:56
autor: dziobu
sagittario pisze:Jak ktoś ma rodzinę to sprawa ma się tak, że etat jest cholernie pewny. Z własną firmą różnie bywa. I dla mnie ta stała praca to podstawa.
Do momentu wypowiedzenia to faktycznie pewna robota. Potem zaczyna się strach i zgrzytanie zębami.
Ale co kto lubi.
Własna firma wymaga zupełnie innego podejścia i innych oczekiwań. Kwestia branży też jest otwarta; można być wielobranżowy ;p

btw.
Nie wiem co Wy z tym dzieleniem się informacjami. W sumie ciekawe komu to by naprawdę zaszkodziło - zauważcie ile osób ma Arduino (przypomnę - kody źródłowe są dostępne) a ile faktycznie potrafi zrobić coś więcej niż wyklikać program z gotowców. A Ci co potrafią to poradzą sobie i bez tego. To odróznia wiedzę od informacji ;)

Re: Wycena wydruków

: 25 lip 2018, 14:02
autor: Berg
ja tam nawet nie wiem o jakiej tajemnej wiedzy Wy mówicie? Wiedzy o tym jak i za ile wycenić druk ? :crazy2:

Re: Wycena wydruków

: 25 lip 2018, 14:12
autor: dziobu
Z tego co tu zrozumiałem, chodzi o sprawy biznesowe ;)

Re: Wycena wydruków

: 25 lip 2018, 14:29
autor: Modern Air Customs
Ja mam bardzo prostą kalkulację od 1-2 zł/gram wydruku w zależności od rozmiaru/ilości. Ale często wydruk poddawany jest obróbce- np w postaci wyszlifowania i zapodkładowania na gładko.

Przykład- druk jako produkt w bazie 120zł/ z wygładzeniem i zapodkładowaniem. Pokryty carbonem na gotowo 200zł
35223032_2204176399598803_4213780237873315840_o.jpg

Re: Wycena wydruków

: 25 lip 2018, 14:51
autor: bandinse
Ładnie i cena konkretna. Carbon jak nakładany?

Re: Wycena wydruków

: 25 lip 2018, 15:11
autor: sp6vgx
rafaljot pisze:ja tam nawet nie wiem o jakiej tajemnej wiedzy Wy mówicie? Wiedzy o tym jak i za ile wycenić druk ? :crazy2:
Ja znajomym ostatnio wydrukowałem za browara kilka bzdur :rotfl2: ... ja mam taką tajemną wiedzę że zarabiam na czymś innym i jakoś nie ciągnie mnie by kroić dobrego kumpla za pierdołę (aby mieć parę zł na waciki)... ot taka moja tajemna wiedza... Natomiast nie widzę jakiejś kasy w druku 3D na FDM... może jak by się miało kilka EOS-ów... ale też nie wiem... IMHO raczej trudno było by utrzymać z tego firmę...


@Modern Air Customs

...heh Nissan Tech 100 lat mnie na tym forum nie było... czyli widzę że i jakieś konkretne auta, a nie tylko plastikowe ;)

Re: Wycena wydruków

: 25 lip 2018, 15:56
autor: Julian
dziobu pisze:
sagittario pisze:Jak ktoś ma rodzinę to sprawa ma się tak, że etat jest cholernie pewny. Z własną firmą różnie bywa. I dla mnie ta stała praca to podstawa.
Do momentu wypowiedzenia to faktycznie pewna robota. Potem zaczyna się strach i zgrzytanie zębami.
Ale co kto lubi.
Własna firma wymaga zupełnie innego podejścia i innych oczekiwań. Kwestia branży też jest otwarta; można być wielobranżowy ;p

Potwierdzam :D
Zwłaszcza za porozumieniem stron, gdy się okazuje że za 10 minut masz opuścić firmę i nie wracać :D


Wiem, byłem w takiej sytuacji. Wypowiedzenie po 5 latach, bo obroty firmy spadły :D

Re: Wycena wydruków

: 25 lip 2018, 16:14
autor: Modern Air Customs
sp6vgx pisze:
rafaljot pisze:ja tam nawet nie wiem o jakiej tajemnej wiedzy Wy mówicie? Wiedzy o tym jak i za ile wycenić druk ? :crazy2:
Ja znajomym ostatnio wydrukowałem za browara kilka bzdur :rotfl2: ... ja mam taką tajemną wiedzę że zarabiam na czymś innym i jakoś nie ciągnie mnie by kroić dobrego kumpla za pierdołę (aby mieć parę zł na waciki)... ot taka moja tajemna wiedza... Natomiast nie widzę jakiejś kasy w druku 3D na FDM... może jak by się miało kilka EOS-ów... ale też nie wiem... IMHO raczej trudno było by utrzymać z tego firmę...


@Modern Air Customs

...heh Nissan Tech 100 lat mnie na tym forum nie było... czyli widzę że i jakieś konkretne auta, a nie tylko plastikowe ;)
zgadza się ;) S15 V8, Mitsubishi Starion Turbo oraz Scirocco zbudowane w Porsche również- w każdym jest coś drukowanego ;p
37004066_2254578777891898_8253970877033480192_n.jpg
37004066_2254578777891898_8253970877033480192_n.jpg
37312683_2265130240170085_320770362646200320_n.jpg

Re: Wycena wydruków

: 25 lip 2018, 16:20
autor: sp6vgx
Modern Air Customs pisze: zgadza się ;) S15 V8, Mitsubishi Starion Turbo oraz Scirocco zbudowane w Porsche również- w każdym jest coś drukowanego ;p
...no ja mam trochę inne podejście wszystko co zbędne wywalam bo zawsze dla mnie za dużo waży ;)

Re: Wycena wydruków

: 25 lip 2018, 16:36
autor: FlameRunner
sagittario pisze:Bierze 20 zł za 100 g (dla :znajomych") i trochę więcej dla innych.
No właśnie... Moim zdaniem taka cena nie jest nawet niska, taka cena jest absurdalna.
@bandinse, bierz pod uwagę że zawsze się znajdzie hobbysta, który zadowoli się ceną skalkulowaną tak, by zlecenie na kilkadziesiąt godzin druku pozwalało mu kupić kolejną (jedną) szpulkę PLA.
Modern Air Customs pisze:Przykład- druk jako produkt w bazie 120zł/ z wygładzeniem i zapodkładowaniem. Pokryty carbonem na gotowo 200zł
To też bynajmniej nie jest wysoka cena. ;)

Re: Wycena wydruków

: 25 lip 2018, 20:08
autor: Modern Air Customs
FlameRunner pisze:
sagittario pisze:Bierze 20 zł za 100 g (dla :znajomych") i trochę więcej dla innych.
No właśnie... Moim zdaniem taka cena nie jest nawet niska, taka cena jest absurdalna.
@bandinse, bierz pod uwagę że zawsze się znajdzie hobbysta, który zadowoli się ceną skalkulowaną tak, by zlecenie na kilkadziesiąt godzin druku pozwalało mu kupić kolejną (jedną) szpulkę PLA.
Modern Air Customs pisze:Przykład- druk jako produkt w bazie 120zł/ z wygładzeniem i zapodkładowaniem. Pokryty carbonem na gotowo 200zł
To też bynajmniej nie jest wysoka cena. ;)

Owszem ale to produkt idący od ręki na zamówienie, w ilości kilkadziesiąt sztuk rocznie :) czas wydruku z ABS 1h + obróbka ok 5min + podkład "przy okazji" większych elementów hurtem :)

Re: Wycena wydruków

: 25 lip 2018, 20:32
autor: FlameRunner
A to się nie przyjrzałem, myślałem że dłużej się drukuje.

Re: Wycena wydruków

: 25 lip 2018, 20:45
autor: sagittario
A mnie to też ciekawi jak zrobiona jest ta część. Ładnie wygląda jak na folię więc to chyba co innego. Nie jest to czasem tkanina węglowa i epoksyd?

Re: Wycena wydruków

: 25 lip 2018, 23:54
autor: virgin71
sagittario pisze:Stary jestem. Aż kurna musiałem sprawdzić co znaczy "diss" :D
Coś Wam napiszę. Jak ktoś ma rodzinę to sprawa ma się tak, że etat jest cholernie pewny. Z własną firmą różnie bywa. I dla mnie ta stała praca to podstawa. Na szczęście robię to co lubię ale rozumiem osoby, które się męczą w pracy.
I dlatego jak jeszcze nie macie rodzin to róbcie to co lubicie. Kto wie. Może kiedyś u któregoś z Was będę pracował ;)
Bzdura kolego. Z firmą zawsze różnie bywa. Ale etat wcale nie jest cholernie pewny. Szczególnie kiedy przez 10 lat robisz to samo, co nigdzie indziej się nie przyda, a właśnie firma zbankrutowała.
Firmę prowadzę z większymi i mniejszymi sukcesami i problemami. Potwierdzam, że jest różnie, ale trzeba być mądrym i rozsądnie zarządzać domowym budżetem. Pomimo, że jest różnie mam rodzinę i nadal prowadzę działalność. "Pewny" etat jakoś mnie nie kusi na razie.

Re: Wycena wydruków

: 26 lip 2018, 08:06
autor: Modern Air Customs
sagittario pisze:A mnie to też ciekawi jak zrobiona jest ta część. Ładnie wygląda jak na folię więc to chyba co innego. Nie jest to czasem tkanina węglowa i epoksyd?
Bo to jest pokryte właśnie włóknem węglowym ;), na to lakier bezbarwny i wsio :) z rzeczy ciekawych to nawet mocowania robię w druku + pokrycie włóknem. Działa to fajnie bo druk nadaje sztywności i geometrii, a włókno zapobiega rozwarstwianiu się wydruku:
1934780_1288380451178407_5703918525424309049_n.jpg
13584955_1127443617316201_1805760133763711911_o.jpg

Re: Wycena wydruków

: 26 lip 2018, 09:23
autor: Pajacyk0v
Ja pierdziele ale rudy wredny!

Re: Wycena wydruków

: 26 lip 2018, 09:31
autor: Berg
no, też pierwszy przykuł uwagę :D
@FlameRunner,
1. fajnie @[Modern Air Customs] pokazał te autka i chyba trzeba/warto by to do osobnego wątku przenieść.
2. i ten mój wcześniejszy post o 3dhubs też (tylko nie wiem jakiego), bo będzie mieć ciąg dalszy jak zamówienie przyjdzie - zobaczymy, czy będą się kręcić :D

Re: Wycena wydruków

: 26 lip 2018, 09:51
autor: bandinse
@ModernAirCustoms, właśnie jednym z pomysłów jest tworzenie czegoś podobnego jak Ty obok druku jakichś pierdół, ogółem mam garaże do dyspozycji, trochę wiedzy mechanicznej, brata mechanika w Niemczech który grzebie przy naprawdę fajnych autkach i zapewne za jakieś 2 lata wróci. Dlatego chcę coś rozkręcać tak by wrócił i pójść wtedy na grubo, ale to takie luźne myśli.

Co do drukowania przez hobbystów, to wciąż nie jest ich wielu. Plusem druku 3D jest jego problematyczność z którą nie każdemu chce się "męczyć", a nikt hobbystycznie nie będzie kupował drukarki za 5tyś. żeby od razu robiła robotę, tylko kupi coś tańszego co dopiero jak się pomodzi będzie naprawdę dobrze drukować.

Re: Wycena wydruków

: 26 lip 2018, 11:01
autor: dziobu
bandinse pisze:właśnie jednym z pomysłów jest tworzenie czegoś podobnego jak Ty obok druku jakichś pierdół, ogółem mam garaże do dyspozycji, trochę wiedzy mechanicznej, brata mechanika w Niemczech który grzebie przy naprawdę fajnych autkach i zapewne za jakieś 2 lata wróci. Dlatego chcę coś rozkręcać tak by wrócił i pójść wtedy na grubo, ale to takie luźne myśli.
...pomyslalo 1000 osob...
Fajne autka nie mają znaczenia bo są TAM. Tu Ci sie trafi fimansowiec z urwaną plakietka w Volvo i taksiarz z Passatem w dieslu.

Nie zamierzam Cie zniechęcać, a nawet bede kibicowal, ale "troche wiedzy", "zapewne", "coś rozkrecic" i " pójsc na grubo" oznacza mniej-wiecej to ze Twoja drukarka wyląduje na allegro za 2-3 lata.
Twój pomysł na prace nie musi byc zaj*ebisty, wystarczy jak bedzie konkretny.

No i jakas baza klientow by sie przydala na poczatek. Prawie wszystko co tu mam jest za zasadzie znajomosci i juz nie pamietam kiedy szukalem kogos w sieci.
Bez tego to nie wiem jak dzis zaczac.
bandinse pisze:Co do drukowania przez hobbystów, to wciąż nie jest ich wielu.
Jest. Bardzo dużo. I sporo kombinatorów ktorzy dorabiają na lewo na sprzecie firmowym (przewaznie instytutowym).
bandinse pisze:Plusem druku 3D jest jego problematyczność z którą nie każdemu chce się "męczyć", a nikt hobbystycznie nie będzie kupował drukarki za 5tyś. żeby od razu robiła robotę, tylko kupi coś tańszego co dopiero jak się pomodzi będzie naprawdę dobrze drukować.
Skąd pomysl ze hobbystycznie nikt za 5k nie kupi? Hobby to dopiero pozeracz kasy i 5k nie jest jakaś zawrotną kwota.
Sam hobbystycznie kupilem drukarke za 2x wiecej.

Re: Wycena wydruków

: 26 lip 2018, 11:08
autor: Tuchajbej
Rób co masz robić. Lepiej żałować że się coś zrobiło niz że się nie zrobiło.
Kasa jest wszędzie , trzeba tylko z dobrej strony szukać.
Póki nie masz rodziny i nie masz potrzeby brania kredytu hipotecznego nic nie ryzykujesz.
Tylko posiedz najpierw te 3 miesiące na bezrobociu żeby móc się ubiegać o dofinansowanie przy zakładaniu DG.

Żeby nie było, sam od paru lat jestem na DG.

Tapatalkniete z SGS7E więc nie czepiać się błędów.[emoji16]

Re: Wycena wydruków

: 26 lip 2018, 11:17
autor: bandinse
Dzięki za dobre wypowiedzi i rady, ogólnie to już klamka zapadła i plany na najbliższe 2 miesiące mam, kupa roboty, szukania klientów właśnie lokalnie, badanie co by się sprzedało, kupno w razie potrzeby kolejnej drukarki, wciąż przerabianie posiadanej. W obecnej pracy ostatnie 3 dni jej wykonywania trochę męczą już ale cieszę się jak nigdy dotąd, bo naprawdę się już męczyłem.
Tak jak mówisz Tuchajbej, całe życie byłem uczony ostrożności, oszczędzania, nie ryzykowania, a że czuję że to ostatni dzwonek by zdobyć jakieś doświadczenie w jakimś własnym kierunku to nie chcę zmarnować okazji. Nie mam rodziny, na sprzęt i początek nie muszę brać kredytów:)

Re: Wycena wydruków

: 26 lip 2018, 11:24
autor: dziobu
Najtrudniej jest zacząć. Potem juz jakos leci.

Re: Wycena wydruków

: 26 lip 2018, 11:49
autor: Modern Air Customs
dziobu pisze:Najtrudniej jest zacząć. Potem juz jakos leci.

Wnioskuję odwrotnie ;p im później tym lepsza kasa=lepsze projekty=więcej odpowiedzialności :D

Jak wjeżdża mi auto za ponad bańke to się 100x dłużej zastanawiam jak to zrobić adekwatnie :D

Re: Wycena wydruków

: 26 lip 2018, 11:57
autor: dziobu
Pozniej masz doswiadczenie i wiesz przynajmniej tyle zeby sie 100x dluzej zastanowic. A startujesz z niczym.
No i chodzi tez o calą biurwową czesc prowadzenia firmy, bo to dopiero czarna magia na poczatku.

Re: Wycena wydruków

: 26 lip 2018, 12:10
autor: Modern Air Customs
dziobu pisze:Pozniej masz doswiadczenie i wiesz przynajmniej tyle zeby sie 100x dluzej zastanowic. A startujesz z niczym.
No i chodzi tez o calą biurwową czesc prowadzenia firmy, bo to dopiero czarna magia na poczatku.
Dobra księgowa lekiem na całe zło :D

.
.
.
.
.
.
.
... albo gwoździem do trumny :twisted: :twisted:

Re: Wycena wydruków

: 26 lip 2018, 12:13
autor: dziobu
Na całe to nie, ale imho bez księgowej to firma nie ma sensu. Szkoda życia.

Re: Wycena wydruków

: 26 lip 2018, 12:16
autor: kapi
jeszcze było takie stwierdzenie że 30% podejmowanych decyzji jest trafne i one generują 70% zysku.
z resztą trzeba nauczyć sie żyć :piwo:

Re: Wycena wydruków

: 26 lip 2018, 12:32
autor: Pajacyk0v
dziobu pisze: Nie zamierzam Cie zniechęcać, a nawet bede kibicowal, ale "troche wiedzy", "zapewne", "coś rozkrecic" i " pójsc na grubo" oznacza mniej-wiecej to ze Twoja drukarka wyląduje na allegro za 2-3 lata.
Twój pomysł na prace nie musi byc zaj*ebisty, wystarczy jak bedzie konkretny.

No i jakas baza klientow by sie przydala na poczatek. Prawie wszystko co tu mam jest za zasadzie znajomosci i juz nie pamietam kiedy szukalem kogos w sieci.
Bez tego to nie wiem jak dzis zaczac.
Był kiedyś taki smutny film z Willem. Nazywał się "W pogoni za szczęściem". Gość próbował sprzedawać jakies bulbatory. Tak mi się skojarzyło.

https://www.filmweb.pl/W.Pogoni.Za.Szczesciem

Re: Wycena wydruków

: 26 lip 2018, 18:31
autor: sp6vgx
kapi pisze:jeszcze było takie stwierdzenie że 30% podejmowanych decyzji jest trafne i one generują 70% zysku.
z resztą trzeba nauczyć sie żyć :piwo:
...a no jak ja to mówię raz na wozie, raz pod wozem ;) takie życie... ale rozwiązanie siedzieć na tyłku i nic nie robić to też nie rozwiązanie - wtedy za zwyczaj pojawia się roszczeniowość dlaczego ktoś nie da, dlaczego państwo nie da itd. najlepiej wtedy zamknąć się w pokoju bez klamek i będzie na 100% bezpiecznie ;)

Jednak co do tematu ja powiem tak biznesu opartego na jednej działalności, a tym bardziej jak ma to być tylko usługa druk-u 3D bym nie rozpoczynał. Zawsze warto mieć dochód z innych spraw i wtedy zawsze to się jakoś zazębia jak z jednej działki jest mniej to druga najczęściej pokryje.