Strona 1 z 1

Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 12 sie 2018, 17:21
autor: olo2000pm
Mam pytanie do posiadaczy delt z uchwytami magnetycznymi. Wymieniłem w swojej delcie uchwyty i w trakcie drukowania odpadają mi ramiona. Dzieje się tak gdy drukuje długie wydruki i raczej w osi x.
Czy mieliście taki problem?

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 12 sie 2018, 19:34
autor: Berg
Normalne. Posprzątaj pokój.
Drukarka patrzy na to gdzie musi stać i jej ramiona opadają.

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 12 sie 2018, 19:56
autor: olo2000pm
No dowcipne to jest:)
Niestety zmieniam z powrotem. Nie da się drukować na tych magnesach!

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 12 sie 2018, 19:58
autor: Kopytko
Pamiętasz jak wspominałem o tym ? Że bałbym się tego , teraz mnie potwierdziłeś. A tak w temacie to czy pomiedzy koncówkami magnesów a samym magnesem jest szczelina? z 0,1mm ? czy magnes ślizga sie tylko na pierścieniu nie dotykając drugiego wewnątrz? W sumie nie wiem jaką masz konstrukcje bo sa różne :( hmmm. Moze magnesy za słabe.

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 12 sie 2018, 20:19
autor: Tuchajbej
Nie pamiętam wzoru ale siła przyciągania maleje jakoś w kwadracie odległości - poprawcie mnie bo paręnaście lat temu uczyłem się fizyki. Na podobnej zasadzie działają mierniki grubości lakieru :D Tak czy inaczej Kopytko dobrze kombinuje - pewnie jest na którymś magnesie mikroszczelina i przy dynamicznych ruchach odpada.

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 12 sie 2018, 20:24
autor: Kopytko
No ale niby ta szczelina musi być mała, i magnes ma się ślizgać na tulejce nie dotykając drugiego magnesu,

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 12 sie 2018, 22:55
autor: Marcin1415
Pokaż te magnesy, cholera też mam zamiar zastosować!

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 12 sie 2018, 23:22
autor: mie3yslav
A jest w ogóle poprawa jakości druku z tymi magnesami?
Jeżeli odpadają to są zwyczajnie za słabe - za słaby magnes albo za duża szczelina.
Też mam Kossela i zauważyłem, że przy dużych wydrukach często głowica skrobie po wydruku przy pustych przejazdach na skos. Nie wiem czy to jest domena tej drukarki (nie mam porównania), ale jeśli dochodzi do odklejenia od stołu to właśnie w tych momentach. Wtedy też mogą się rozłączyć magnesy, ewentualnie przy szarpnięciach. Jeszcze jedno co może się zdarzyć to jakieś opory czy szarpnięcia od przewodów do głowicy.

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 12 sie 2018, 23:55
autor: olo2000pm
Magnesy kupiłem te:
https://pl.aliexpress.com/item/12kit-24 ... 5c0f0uiFX0
Kulki dobrze sie trzymaja magnesów, ale gdy głowica odjeżdża do maksymalnego punktu wydruku (w tym przypadku 140mm), to widać jak jedno ramie w wieży Y odchodzi od magnesu i im wyżej jest głowica to ta kulka coraz bardziej sie oddala, aż wypada. Nie mam pomysły na to. Najlepiej by było gdyba ta kulka była zamknieta w magnesie:) Pomysł dobry, bo nie ma luzów i fajnie to działa, ale ja rezygnuje... Straciłem na to cały weekend:(

Czy jest poprawa? Nie mam pojęcia, nie udało mi się na tych magnesach wydrukować.

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 13 sie 2018, 01:00
autor: mie3yslav
To może coś krzywe masz w tej delcie?
Wieże raczej powinno się nazywać A, B, C.
X, Y - to pozycja głowicy na stole, Z - to wysokość nad stołem.
Czyli rozumiem, że przy stałej, i dalekiej pozycji XY - np. X=0, Y=140 i małym Z jest w porządku, a jak odjedziesz samym Z i masz np. X=0, Y=140, Z=140 to kulka odpada?
W takim przypadku długość ramion wykluczam - to coś by się działo niezależnie od Z. Tutaj musi być problem typu skręcona któraś wieża albo nierównoległa. Lepiej to sprawdź, bo być może kulki ujawniły usterkę, którą masz od początku.

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 13 sie 2018, 06:03
autor: olo2000pm
Masz rację, chodzi o wieże B. Wydruk długi i zorientowany w osi Y.
Gdy wydruk jest zorientowany w osi X dzieje się to samo. W sumie nie ma znaczenia na jakiej wysokości jest głowica, kulki odpadają. Sprawdzałem już wszystko. Generalnie jest to niebezpieczne rozwiązanie bo o ile przy lekkim ruszaniu effectora nic się nie dzieje i luzow nie ma, to gdy trochę mocniej nim ruszam to kulki odpadają. Gdy to sobie uświadomiłem, to drukarki samej bym nie zostawił, bo wystarczy, że w trakcie wydruku dysza zahaczy o wydruk, a czasami tak bywa to tragedia pewna.
Nie wiem natomiast jak się to ma do małych wydruków bo nie sprawdzałem.

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 13 sie 2018, 08:57
autor: arkomania.pl
Problem z magnesami kulistymi jest taki, że jak wiadomo każdy magnes ma dwa bieguny. Gdzieś zawsze jest biegun dodatni i ujemny
W przypadku kuli, które kupił Paweł, namagnesowanie jest największe na szczycie kuli położonym w osi ramion.
Nie wiem czy dobrze wyjaśniłem. Dlatego przyciąganie jest tam największe.
Ideałem byłby magnes mający w środku jeden biegun, a na całej zewnętrznej powierzchni drugi biegun.
Ale raczej takich nie kupimy.

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 13 sie 2018, 09:24
autor: arkomania.pl
Przepraszam, sprostowanie.

Tek kule śrubowe nie są magnesami.
zasugerowałem się zdjęciem.

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 13 sie 2018, 09:24
autor: Marcin1415
Olo pokaż jak to masz przerobione, effector nowy zrobiłeś? Trochę mnie to martwi że to chińskie rozwiązanie nie działa. Mam zamiar zastosować właśnie te magnesy i kulki. Na szczęście jeszcze nie mam wykonanego effectora i jeszcze można coś zmienić.
Wydaje mi się że tylko te krążki są magnesami a kulki zwykłe stalowe. Tak czytałem na aukcjach ali.

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 13 sie 2018, 09:30
autor: olo2000pm
Tylko Arku jak to działa u innych? Może w mojej konstrukcji jest jakiś błąd, a może są magnesy które działają lepiej?
Przyglądałam się temu i wydaje mi się, że gdybym miał dłuższe ramiona, to nie byłoby problemu. Problem w tym, że mogę drukować rzeczy o długości 200mm. Teraz mam ramiona o długości 300mm i przy wydruku 140mm jest problem, to jak długie muszą być ramiona dla wydruku 200mm.
Pozostaje jeszcze kwestia przypadkowego zahaczenia dyszy o wydruk, a to zdarzyć się może w każdej chwili.

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 13 sie 2018, 09:31
autor: olo2000pm
Marcin1415 pisze:Olo pokaż jak to masz przerobione, effector nowy zrobiłeś? Trochę mnie to martwi że to chińskie rozwiązanie nie działa. Mam zamiar zastosować właśnie te magnesy i kulki. Na szczęście jeszcze nie mam wykonanego effectora i jeszcze można coś zmienić.
Wydaje mi się że tylko te krążki są magnesami a kulki zwykłe stalowe. Tak czytałem na aukcjach ali.
Effector pobrałam z thingiverse, wydawał się dobry.
Kulki są stalowe, magnesy są krazkami.

Mam ten link
https://www.thingiverse.com/thing:3046343

Ja go nawet przerobiłem bo nie mogłem zablokować glowicy

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 13 sie 2018, 09:42
autor: dragonn
Dobrze by było sprawdzić jakie pole dają te magnesy czymś takim https://en.wikipedia.org/wiki/Magnetic_ ... g_film.jpg

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 13 sie 2018, 09:43
autor: arkomania.pl
Z twojego linka wynika, że kupiłeś 12sztuk (Kula stalowa + jeden krążek magnetyczny).
Ja mam takie kule i krążki kupione osobno. Mogę dodawać krążki do siebie zwiększając siłę przyciągania.
Tak też jak oglądałem filmiki, to widziałem, że do tuleji wkładają nawet 3 krążki.

Również Marcin1415 dobrze zwrócił uwagę: jak wykonany jest effector?

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 13 sie 2018, 09:44
autor: Marcin1415
Na filmie ktoś chyba rozwiązał problem wypadających ramion. Ważne jest również nachylenie gniazd magnesów. W moim projekcie jest to 30stopni, tutaj pewnie też.


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=_ha52uR45ic

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 13 sie 2018, 10:21
autor: olo2000pm
Zapomniałam dodać, przy szybkim przesuwaniu głowicy w trakcie druku kulki piszcza!

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 13 sie 2018, 13:29
autor: Cosik
A ja właśnie pomyślałem o czymś takim :D może warto dodać zabezpieczenie że jak spadnie z ramion to się wyłącza drukarka albo cuś w ten deseń, nikt nie myślał jeszcze o tym? Należałoby się zastanowić nad tym jak to zrobić. Jeszcze nie mam swojej delty więc do końca nie wiem jak to w całości wygląda oraz jak to się "odczepia" może wystarczyły by małe czujniki halla.

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 13 sie 2018, 13:55
autor: olo2000pm
Najlepiej by było zrobić tak, żeby te ramiona nie mogły się odpiac. Widziałem na yt rozwiązania takie, że kulka jest po drugiej stronie i jest wtedy dociskana do magnesu. A najbezpieczniej gdyby kulka była zamknięta w tym magnesie

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 13 sie 2018, 20:57
autor: mie3yslav
Skoro jest to niezależne od położenia "Z"...
Na pewno nie kończy się zakres którejś kulki tzn zaczyna już dotykać czymś oprócz kulki?
Nadal podtrzymuję hipotezę, że magnesy są za słabe - na końcach zakresów są największe siły ścinające i kulka zwyczajnie odpada bo nie jest w stanie swoją siłą przesunąć efektor tam gdzie powinien się znaleźć. Oczywiście ustawienie tych gniazd pod kątem (jak tu ktoś pokazał) może znacznie poprawić sytuację. Widziałem nawet gdzieś rozwiązanie odwrotne, tzn efektor wisząc dociskał kulki a nie odrywał.

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 13 sie 2018, 21:03
autor: Kopytko
Mi się wydaje ,ze jak odpada w skrajnym położeniu, to ramiona są zbyt krótkie i to powoduje zbytnie naprężenia.

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 13 sie 2018, 21:44
autor: olo2000pm
Kopytko pisze:Mi się wydaje ,ze jak odpada w skrajnym położeniu, to ramiona są zbyt krótkie i to powoduje zbytnie naprężenia.
Pewnie masz rację, ale to nie zmienia faktu, że gdy dysza przez przypadek zahaczy o wydruk to jest duża szansa na odpadnięcie ramion. Na tą chwilę rezygnuje z magnesów. Dla mnie to zbyt duże ryzyko.

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 13 sie 2018, 23:35
autor: Marcin1415
Ja obliczałem Deltę tym programem w Scad https://github.com/PRouzeau/OpenSCAD-Delta-Simulator

Dużo informacji jest również tu: https://reprap.org/wiki/Delta_geometry

Przy maksymalnym wychyle ramion (koniec pola roboczego) mam minumum zalecane dla delt czyli 22 stopnie a w punkcie zerowym (środek stołu) 60 stopni.

Olo możesz wprowadzić wymiary swojej maszyny i sprawdzić czy żeczywiście nie masz za krótkich ramion dla Twojego pola roboczego. Ważnym jest również rozstaw pary ramion. W tym programiku w Scadzie poprzez zmianę parametrów można uzyskać mniejszy lub większy EFFECTOR STABILITY.
Może wystarczyło by jakbyś dobrał prawidłowe długości ramion dla całej geometri?

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 14 sie 2018, 07:17
autor: olo2000pm
Jak będę miał chwilę to sprawdzę.
Ale podam jak u mnie to wygląda:
Profile pionowe:700mm
Profile poziome:400mm
Ramiona magnetyczne:300mm +kulki
Średnica stolika:285mm
Stolik jest na 10mm dystansach.
Ustawiłem maksymalny zasięg wydruku na 200mm, problemy są przy wydruku 140mm

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 14 sie 2018, 10:41
autor: Artu
A może jednak warto wzmocnić magnesy... dodatkowymi magnesami :roll:

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 14 sie 2018, 11:46
autor: olo2000pm
Artu pisze:A może jednak warto wzmocnić magnesy... dodatkowymi magnesami :roll:
Nie miałem czasu na sprawdzenie tego, bo mam trochę drukowania i potrzebuje drukarke. Generalnie podoba mi się mocowanie na magnesy, bo nie ma luzów na effectorze oraz na wózkach. Ale co z tego jak dość łatwo jest oderwać ramiona. A można by zaprojektować jakieś mocowanie tych kulek, żeby je zabezpieczyć przed przypadkowym odpadnięciem?

Widziałem na którymś filmie na YT, że facet miał kulki które prawie całe wchodziły w zagłębienie magnesu i jedną ręką nie mógł oderwać ramienia.

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 14 sie 2018, 11:56
autor: Artu
olo2000pm pisze:A można by zaprojektować jakieś mocowanie tych kulek, żeby je zabezpieczyć przed przypadkowym odpadnięciem?
Może coś takiego :roll:


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=G4AAD4huW7A

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 14 sie 2018, 12:03
autor: olo2000pm
Widziałem to. Tutaj kulki są dociskane do magnesów. To tylko potwierdza, że ludzie mają problemy z odpadaniem ramion.
Artur, ja sobie nie wyobrażam tego, że po 10h druku na moich oczach odpada jedno z ramion. Przecież można dostać na głowę

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 14 sie 2018, 12:28
autor: arkomania.pl
Paweł,

robiłem próbę z magnesami i kulką.
Jeden magnes i kulka to za mało.
Dołożenie drugiego magnesu pomogło znacznie,
dołożenie 3 już nie dało, aż tak dużej zmiany.

Ale zrobiłem taką próbę. Pod kule podłożyłem magnes tak aby na kuli występował biegun przeciwny niż na krążkach umieszczonych w ramionach.
Dodatkowa poprawa poprawa przyczepności.
Dlatego może na kulach effectora podłożyć magnesy pierścieniowe.

Ale nie rezygnował bym profilaktycznie z powiązania effectora z ramionami za pomocą naciągów ze sprężynami.

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 14 sie 2018, 13:50
autor: olo2000pm
A może coś takiego?

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 14 sie 2018, 14:20
autor: olo2000pm
I jeszcze znalazłem takie, udźwig 5kg i wiecej:
KD418 Uniwersalny przegub kulowy Stali piłka Mosiądzu rod end z gwintem hole stałe magnetyczne przegub kulowy do 3d drukarki
http://s.aliexpress.com/FVFZzM7z?fromSns=Copy to Clipboard

Ja chyba kupię.

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 15 sie 2018, 12:52
autor: McKee
Nie odpowiedziałeś na pytanie ile magnesów masz teraz - może w tym jest problem?
5kg to wcale nie tak dużo (przy dynamicznych ruchach głowicy) - zanim kupisz to sprawdź ile masz teraz i z czego powstaje problem odczepiania się - mam wrażenie, że to raczej mechanika która jest krzywa / powoduje naprężenia i/lub rozłączanie magnesów niż wytrzymałość / obciążenie samych magnesów, które masz teraz.
Moim zdaniem najpierw diagnostyka i znalezienie źródła problemów a dopiero później naprawa.

Przy okazji z własnego doświadczenia: W zeszłym tygodniu popsuła mi się brama. Wymieniłem siłownik (bo stary nie działał ale na szczęście miałem zapasowy). Po wymianie wszystko ok (trochę problemów było bo nowy był bez krańcówki a jej budowa nieco inna, ale nieistotne - zamocowane, przetestowane i działa(-ło) ... do momentu finalnego skręcenia całości. Z obudową nie działa, po zdjęciu obudowy OK.... Finalnie okazało się, że się kabel zasilający przetarł w środku i trzeba go było wymienić (stary siłownik pewnie jest OK).
Dlatego najpierw diagnostyka. Żeby się nie nadrobić i ew. nie pójść w niepotrzebne koszty.

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 15 sie 2018, 12:55
autor: olo2000pm
Teraz mam po jednym magnesie, sprawdzałem przy dwóch magnesach nie czuje różnicy. Ale nie mam przyrządu do pomiaru siły oderwania kulki.
Przy dwóch magnesach nie sprawdzałem czy ramiona będą odpadać, mam już założone "stare" ramiona

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 18 sie 2018, 21:28
autor: Marcin1415
Patrząć na Twoje poczynania postanowiłem zmienić nieco projekt swojej Delty. Chodzi o magnesy. W sumie to nie wiadomo czy to co przyjdzie Ci z chin będzie się nadawało/odrywało. Nie lepiej zastosować własną inwencję? Jakoś chodzi mi po głowie ten projekt:


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=_KdsQ2qVVVY

Kolega Adziaki na forum Fabrykator też zastosował podobne rozwiązanie.

Kulka stalowa z łożyska przyklejona na żywicę do śruby M3 a z drugiej strony rurka aluminiowa zakończona tulejką mosiężną. W tulejce manes neodymowy w kształcie walca 8x8mm. Zrobiony delikatny odstęp aby magnes nie dotykał kulki. Ponoć trzyma kilka kg. Adziakiemu to działało więc można spróbować. Jest tam również link do całego projektu na Grabcad.

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 21 sie 2018, 08:36
autor: olo2000pm
Moje drugie podejście do uchwytów magnetycznych.
Najpierw dokładne cięcie ramion;)

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 23 sie 2018, 08:21
autor: olo2000pm
Ramiona ucięte. Przyrząd made in olo2000pm się sprawdził;)

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 24 sie 2018, 08:55
autor: olo2000pm
Wszystko jest już przygotowane. Drugie podejście do magnetycznych ramion. Teraz mam rurki fi8mm, zaprojektowałem przejściówkę w której jest magnes i do magnesu na stałe przymocowana jest kulka. Gniazda mam też inne, większe. Tak to wygląda, a czy będzie się trzymać okaże się wkrótce.
Przy okazji polecam ten sklep, bardzo szybka wysyłka:
https://magnes.com.pl/10-pierscieniowe

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 24 sie 2018, 12:31
autor: McKee
Chyba ktoś wspominał wcześniej, że magnesy powinny być podwójne a może nawet potrójne dla zwiększenia siły?

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 24 sie 2018, 12:49
autor: olo2000pm
Mam w zapasie. Pierwsze próby będę robił na pojedynczych magnesach, jak będą odpadać to będę dokładał.

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 24 sie 2018, 13:12
autor: Kopytko
Gdzieś kiedyś się natknąłem ,ze sa różne klasy magnesów i jakieś zmienne parametry, może po prostu tamte były słabe?

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 24 sie 2018, 22:41
autor: olo2000pm
Pierwsze próby udane. Drukowałem też elementy których nie mogłem wydrukować na poprzednich magnesach i też bez problemu się wydrukowały.
Jutro dalsze testy.
Wklejam link do filmu, nie wiem dlaczego nie wyswiatla sie na forum?
https://www.youtube.com/watch?v=knMNW7wrutw&t=29s

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 24 sie 2018, 22:54
autor: dziobu
olo2000pm pisze:Wklejam link do filmu, nie wiem dlaczego nie wyswiatla sie na forum?
https://www.youtube.com/watch?v=knMNW7wrutw&t=29s
W tagach youtube?
No i to:
Film niedostępny
Ten film wideo zawiera treść od partnera Warner Chappell, który zablokował go na mocy praw autorskich.
(pewnie radio miałeś włączone podczas nagrywania filmu ;p)

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 25 sie 2018, 06:25
autor: olo2000pm
Jeszcze raz:
https://www.youtube.com/watch?v=eUEeR9BIa6c

Nie wiem co wkleić, żeby film wyświetlał się na forum?

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 25 sie 2018, 10:52
autor: olo2000pm
Z czystym sumieniem mogę polecić to rozwiązanie i te magnesy. Bardzo dobrze funkcjonują te uchwyty.
https://www.youtube.com/watch?v=m5pBQQ_InxA

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 25 sie 2018, 13:22
autor: Marcin1415
Które magnesy w końcu zastosowałeś?

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 25 sie 2018, 13:37
autor: Martin
U mnie w małej delcie siła jednego magnesu pewnie nie przekracza kilkuset gramów, odpinają się co drugi wydruk. Może zastosuję twoje rozwiązanie i magnesy. Jeśli mógłbyś podać, których dokładnie użyłeś. Z góry dziękuję.
U mnie jedną z przyczyn może być odpychanie się magnesów leżących blisko siebie w dwóch ramionach. Ja "dla porządku" zrobiłem wszystkie magnesy w 6 ramionach z biegunami w jedną stronę i to był błąd. Widzę, że ramiona mi się odpychają i słabiej trzymają. Taka jest moja teoria, ale nie mam ochoty na razie robić nowych ramion i testować hipotezy.

Przy okazji: moja delta drukuje całkiem przyzwoicie po poprawkach i kalibracji. Na zdjęciu pierwszy wydruk po poprawkach.

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 25 sie 2018, 13:37
autor: olo2000pm

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 25 sie 2018, 13:53
autor: dziobu
[OT]
olo2000pm pisze:Jeszcze raz:
https://www.youtube.com/watch?v=eUEeR9BIa6c

Nie wiem co wkleić, żeby film wyświetlał się na forum?

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=eUEeR9BIa6c

Tak to wygląda w edytorze:
y2.png
y2.png (7.84 KiB) Przejrzano 3808 razy
Stosownym przycisk dodaje znaczniki [youtube] (można je też wpisać):
y1.png
y1.png (10.53 KiB) Przejrzano 3808 razy
Z tego co pamiętam to link tylko powinien być z "www.youtube.com" a nie "youtu.be"" (a tak youtube podaje adres na liście filmów).

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 25 sie 2018, 23:42
autor: Marcin1415
olo2000pm pisze:
Marcin1415 pisze:Które magnesy w końcu zastosowałeś?
Te:
https://magnes.com.pl/male-do-20-mm/429 ... 07930.html
https://magnes.com.pl/male-do-20-mm/707 ... 45000.html
Czyli w effectorze i wózkach masz te walce ze stożkiem pod kulkę a w ramionach walce długie + kulka stalowa? Czy kulka jest przykręcona do magnesu czy przyklejona?

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 26 sie 2018, 05:26
autor: olo2000pm
Tak, magnesy stożkowe pojedyńcze są w effektorze i na wózkach. Kulka jest przyklejona do walca długiego i wklejone to jest do wydrukowanej przejściówki. Jak przykładałem sama kulkę i z magnesem to było czuć różnice. Zdecydowanie mocniej kulka jest dociskana gdy jest wklejona do magnesu. Na razie nie odpadły mi ramiona, a kilka wydruków dla testu wydrukowałem.
Przy szybkich ruchach ramion czasami słyszę pisk, nie wiem jak to wyeliminować, nasmarować kulkę smarem?

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 28 sie 2018, 10:24
autor: olo2000pm
Niestety uchwyty magnetyczne nie spełniają moich oczekiwań. O ile wydruk figurek nie różni się jakością od mocować sztywnych, to wydruk długich przedmiotów zakończonych np. haczykami jest zdecydowanie gorszy.
Z moich obserwacji wynika, że magnesy nie są wstanie utrzymać dyszy w idealnej pozycji. W zasadzie gdy ruszam ręką efector, to nie wyczuwam żadnych luzów i teraz nie widzę aby kulka "odchodziła" od magnesu, ale w trakcie druku kulka musi się przesuwać w magnesie. Tych przesunięć nie widać gołym okiem, natomiast widać to na wydrukach, po prostu są widoczne poprzesuwane warstwy. Natomiast tego efektu nie widać na wydrukach przy ramionach na stałe przykręconych, nawet gdy wyczuwam ręką że efector ma luz.
Wracam do ramion przykręcanych i swoją uwagę skieruję w lepsze jakościowo przeguby.
A jeżeli chodzi o magnesy, to gdybym drukował figurki lub mniej wymagające wydruki w których nie ma długich ruchów głowicą, to bym przy tym został.

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 29 sie 2018, 23:18
autor: Martin
Taki eksperyment:
Zainspirowany testami Olo kupiłem 2 rodzaje magnesów i zrobiłem testy obciążeniowe. Standardowo ramiona mojej delty to magnes walcowy 8x10mm i kulka fi10 z gwintem M4.
https://pl.aliexpress.com/item/10pcs-8- ... 81064.html
https://pl.aliexpress.com/item/16pcs-10 ... 74732.html

Dokupiłem magnesy fi10x4 z otworem, żeby przykręcić "pod kulkę" oraz magnesy fi8x3 z wgłębieniem, żeby dać między magnes walcowy i kulkę w ramieniu.
https://magnes.com.pl/male-do-20-mm/424 ... 52565.html
https://magnes.com.pl/male-do-20-mm/421 ... 05654.html

Czyli kanapka: magnes fi10 (1)- kulka (2)-magnes fi8 (3)-magnes walcowy(4) to maksymalny zestaw.
Wyniki:
2+4 (standardowe ramiona) obciążenie makymalne: 420g
1+2+3+4: 870g
1+2+4: 670g
2+3+4: 630g

Poniżej kilka zdjęć: aktorzy dramatu, złożona pełna kanapka oraz sposób umieszczenia magnesu fi10 pod kulką.
Jakość zdjęć nie jest najlepsza, ale takie oświetlenie...

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 29 sie 2018, 23:39
autor: Kopytko
Widze testowałeś magnesy o masie n35 a macie, może, jeszcze N45 - N52 jakieś? Dla porównania? Bo też sie zaczynam nad tym zastanawiać :P tak dla zabawy zbudować deltę na magnesach :) bo nudno ostatnio:P

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 30 sie 2018, 07:01
autor: Martin
Testowałem to co było w sklepie, czyli N38 dla magnesów z Polski i nie wiadomo ile dla Chin.

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 30 sie 2018, 07:11
autor: arkomania.pl
Do "Martina".

Zrób te same testy, tylko między kulką a wklęsłym magnesem umieść cienką tekturę,
ponieważ w rzeczywistości (w pracy) między kulką a magnesem powinna być minimalna szczelina powietrzna.
Kulka nie może trzeć o magnes.

Bardzo jestem ciekaw jak zmieni się pomiar.

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 30 sie 2018, 08:11
autor: olo2000pm
Arek, a jak w praktyce uzyskać taką poduszkę powietrzną? Magnes dość mocno przyciąga kulkę i nie mam pomysłu w jaki sposób ta kulka ma się zatrzymać przed magnesem. Rozumiem, że do testów Martin ma podłożyć tekturę, czy to znaczy że docelowo między magnesem i kulką ma być krążek z tektury? Są gdzieś filmy które pokazują jak to ma wyglądać i jak to działa na delcie?
Zresztą wydaje mi się, że na takiej poduszce powietrznej kulka będzie "pływać" w trakcie pracy.

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 30 sie 2018, 09:05
autor: arkomania.pl
Kulka ma stykać się tylko z tuleją (np. z mosiądzu, brązu, wydrukowaną z filamenu, najlepiej IGUSA).
Magnesy w ramieniu mocujemy na sztywno do ramienia.
Na etapie budowy ramienia, przykładamy kulkę do wklęsłego magnesu ramienia. Miedzy kulką a magnesem
musi być chwilowo włożona cienka tekturka, później zakładamy tuleję tak aby stykała się z kulką.
Później tuleję musimy zalać tak aby przykleiła się do ramienia. Gdy wszystko zaschnie, odciągamy tuleję
i wyjmujemy tekturkę.

Tekturkę można wstępnie uformować poprzez namoczenie i ściśnięcie miedzy kulką a wklęsłym magnesem.
Tak aż do wyschnięcia.

Można wykonać również najpierw tuleję z magnesami z wystającym gwintem, a później zamocować do ramion.

Idea jest taka: kulka nie może trzeć o magnes.

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 30 sie 2018, 09:08
autor: arkomania.pl
Gdzieś widziałem film instruktażowy, ale nie mogę namierzyć.
Jak znajdę to podam linka.

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 30 sie 2018, 09:25
autor: arkomania.pl
Chyba najłatwiej jest wydrukować metodą prób odpowiednio ukształtowaną tuleję
dopasowaną do magnesów i kulki.

Przepraszam za jakość rysunku, ale zrobiony na szybko

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 30 sie 2018, 09:51
autor: olo2000pm
Czyli tak naprawdę kulka ma trzeć o tuleje? Co to zmieni, myślisz, że wtedy kulka nie będzie "pływać"?
Kurcze czy nie lepiej i łatwiej kupić dobre jakościowo przeguby?
A jeszcze jedna myśl, pisałeś Arku, żeby zastosować sprężyny zabezpieczające przed wypadnięciem ramion. Widziałem to na yt, ale czy rolą tego naciągu nie jest właśnie wyeliminowanie "pływania" kulki w magnesie?

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 30 sie 2018, 10:02
autor: arkomania.pl
Sprężyna zawsze coś daje.

Co do tarcia, to jak długo popracuje stalowa trąca kulka o magnes. Przy dużych prędkościach może pojawić się piszczenie.
Nawet dobre przeguby mają kulkę stalową osadzoną w piaście z mosiądzu, czy brązu.

Tuleja ma za zadanie utrzymać minimalną szczelinę. Jej krawędzie trą o kulkę. Dlatego najlepszy byłby filament IGUSA,
ale dość dobrze ślizga się PET-G.
Takie łożyskowanie ma mniejsze opory. Sztuka to uzyskać jak najmniejszą szczelinę.

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 30 sie 2018, 10:29
autor: arkomania.pl
znalazłem coś takiego


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=Cza9-P7ucyo

Paweł! , przyjrzyj się dokładnie kształtowi tej tulei.

Autor zastosował silne, długie magnesy walcowe.

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 30 sie 2018, 10:37
autor: olo2000pm
No dobra, będzie trzecie podejście do magnetycznych uchwytów:)
Nie wiem tylko w jaki sposób obliczyć długość tulejki...
Jeszcze zastanawiam się czy to co proponujesz spowoduje, ze kulka będzie utrzymywana we właściej pozycji? Bo gdy się nad tym zastanawiam to nie widzę powodu dla którego po ustawieniu kulki np. pod kątem 30* w polu magnetycznym, ta nie przesunie się o 1*. Przecież taką kulkę umieszczoną w polu magnetycznym można z łatwością wprawić w drgania. Tulejka w jakimś stopniu ograniczy te ruchy, ale nadal nie ma tam nic takiego co by ją blokowało. Ja to zaobserwowałem na wydrukach, nie na każdym bo figurka szachowa wyszła dobrze. Ale na płaskich elementach wyglądało to fatalnie.

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 30 sie 2018, 10:56
autor: arkomania.pl
Powinno być dobrze. Kulka zawsze tak samo jest osadzona w gnieździe tulei.

Paweł, Edison zanim znalazł właściwe włókno do swojej żarówki, spędził sporo czasu
na doświadczeniach. Był bardzo uparty. Dlatego wieżę, że na 3 podejściu nie poprzestaniesz.
To jest naprawdę ciekawy temat.

Tutaj Autor do tulei wkleił podkładki teflonowe.

https://www.thingiverse.com/thing:1504665/

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 30 sie 2018, 11:02
autor: olo2000pm
Ten facet z filmu robi zupełnie inaczej, wkłada magnes z drugiej strony. To ciekawe i dość łatwe do zrobienia. Martwi mnie tylko prędkość z jaką on drukuje. Myślę, że gdybym drukował na swoich magnesach z takimi prędkościami to wydruki byłyby inne. Ale raczej nie wejdę w system który ogranicza mi prędkość drukowania czy travel speed

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 30 sie 2018, 11:05
autor: arkomania.pl
Na moim rysunku, magnes też jest wkładany od strony ramienia.

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 30 sie 2018, 11:10
autor: olo2000pm
Na tym filmie widać, że nie jest stosowany magnes po drugiej stronie kulki. Jak to się ma do odpadania ramion? To jest śliski temat;)

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 30 sie 2018, 11:13
autor: Martin
W kwestii tulei, używam tego:
https://www.pneumatig.eu/przewody-weze- ... etm-2.html

Niestety magnes wchodzi na tyle ciasno, że trudno wyregulować jego położenie przy klejeniu ramion. U mnie kulka dotyka punktowo magnesu i tulei, nie dawałem odstępu. Kulka nie powinna drgać. Gorzej, jeśli będę chciał dołożyć do ramion wklęsłe magnesy, skończy się robieniem nowych ramion od podstaw i ustawianiem szczeliny, chyba że spróbuję jakiegoś oleju do poślizgu między kulką a wklęsłym magnesem.

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 30 sie 2018, 11:17
autor: olo2000pm
Martin, a możesz pokazać jakiś wydruk. Ale nie figurki, raczej chodzi mi o wydruk na maksymalnych wychyleniach ramion.

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 30 sie 2018, 11:32
autor: arkomania.pl
On, podobnie jak wielu, go nie zastosował. Nie wszyscy go stosują.
Ja bym na jego miejscu dodał po jednym magnesie na effektorze pod kulką.

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 31 sie 2018, 10:36
autor: olo2000pm
To rozwiązanie wydaje mi się najlepsze. Bert nie udostępnia stl, więc będzie trzeba narysować swoje. Dodatkowo na efectorze umieścił silnik ekstrudera, czego nie widziałem w deltach i......trzeba to wypróbować:)

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=ILRketN7rIo

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 31 sie 2018, 11:29
autor: Marcin1415
olo2000pm pisze:To rozwiązanie wydaje mi się najlepsze. Bert nie udostępnia stl, więc będzie trzeba narysować swoje. Dodatkowo na efectorze umieścił silnik ekstrudera, czego nie widziałem w deltach i......trzeba to wypróbować:)

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=ILRketN7rIo
Może warto by było napisać do niego prośbę o udostępnienie plików zanim zaczniesz rysować?

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 31 sie 2018, 11:38
autor: Artu
olo2000pm pisze:Bert nie udostępnia stl, więc będzie trzeba narysować swoje...
https://www.thingiverse.com/thing:1239984 :DD

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 31 sie 2018, 11:57
autor: olo2000pm
Artu pisze:
olo2000pm pisze:Bert nie udostępnia stl, więc będzie trzeba narysować swoje...
https://www.thingiverse.com/thing:1239984 :DD
Dzięki Artur. No to do dzieła:)
Ale effectora nie widzę? To się narysuje.

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 01 wrz 2018, 06:39
autor: olo2000pm
Oglądam ten film dość intensywnie. Mam już zrobiony stl effektora, ale niepokoi mnie jakość z jaką drukuje jego delta. Nie wiem czy jest źle skalibrowany slicer, czy może to wina magnesów. Ja to widziałem na swoich wydrukach, chodzi mi o te wgłębienia :unknown:
Tracę wiarę w to, że uchwyty magnetyczne mają sens!
Kurde, a wystarczyłoby żeby przeguby były magnetyczne i nie ma luzów, a może są takie?

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 01 wrz 2018, 10:20
autor: Pajacyk0v
Właśnie obejrzałem całość i jakość druków jest słaba. Ale to raczej wina ekstruzji. Na niektórych wydrukach za duża, na niektórych za mała.
Ciekawe ile waży cała platforma z ekstruderem bo na końcu widać ze cała z metalu zrobiona.

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 01 wrz 2018, 11:32
autor: olo2000pm
Pajacyk0v pisze: Ale to raczej wina ekstruzji.
Te "kulki" to faktycznie wina eksruzji, ale te wgłębienia to mi się wydaje, że dysza nie jest utrzymywana we właściwej pozycji. On nie stosuje poduszki o której pisze Arek, być może gdy kulka ślizga się nie po magnesie tylko po tulejce coś zmieni?

Re: Kossel z uchwytami magnetycznym.

: 02 wrz 2018, 14:47
autor: olo2000pm
Jest prototyp wózka pod uchwyt magnetyczny. Czy będzie działać??