Strona 1 z 1

Test fizyczny najpopularniejszych stepsticków

: 12 wrz 2016, 19:40
autor: Kopytko
Hej, postanowiłem napisać ten temat z powodu problemów z pewnym wydrukiem, po wyrzuceniu 700g PLa do kosza postanowiłem podrążyć temat i w końcu znaleźć 100% przyczynę.
A dokłądnie problem były malutkie elementy przy częstej retrakcji. Zaczęło się wszystko po wyciszeniu drukarki stepstickami TMC2100 ( polecam cisza absolutna).
Dokładny problem polegał na niedolewaniu i brakach filamentu po retrakcji ( silnik nie wydawał odgłosów gubienia kroków jak to standardowo słychać przy blokadzie-ale to fikcja TMC2100 wycisza i to)
Tak więc usiadłem przy drukarce i obserwowałem w których dokładnie momentach zaczyna brakować filamentu i okazało się ze przy częstych retrakcjach.
Niestety TMC2100 w trybie super cichym ( czyli z nie wlutowanymi pinami CFG1;CFG2;CFG3) gubi kroki i to bardzo "niesłyszalnie" oraz ma tendencje do nierównomiernej retrakcji . Jako ,że zainstalowane były w drukarce z bowdenem retrakcja była od 2-4mm i prędkości od 40 do 120mm/s, problem objawiał się zawsze tylko przy retrakcji. Tak więc pierwsza myśl uwalony stepstick, więc wymiana i to samo ( regulowany zgodnie z instrukcją i dobierane wartości nic nie zmieniało się).
No to szybki teścik na modelu do kalibrowania retrakcji i załamka TMC2100 wg mnie nie nadaje się do ekstrudera (akceleracja zmniejszana do 2000 nawet - dla ekstrudera).
Jak już się zawziąłem to postanowiłem przetestować wszystkie, jakie miałem w domu.
Do testu przystąp:
TMC2100 bez pinów CFG: tragedia bez względu na parametry kicha
DRV8825 wszystko ok działa poprawnie nawet na 50% zalecanego napięcia.
A4988 wszystko ok działa poprawnie nawet na 50% zalecanego napięcia.
TMC2100 z wlutowanymi pinami CFG , działa poprawnie jak 2 powyższe alee..... Pisk jest tak nieznośny ,że nie można wysiedzieć w pokoju nawet zmniejszając napięcie do 0,25V.

Niestety TMC2100 są wg mnie fajne ( przy 12V zasilaniu) w trybie bez pinów CFG ale , akceleracja 800 i jerk 8 to maks , inaczej oś Y gubi mi kroki ( ciężki stalowy stół, plus alu 3mm 200x300, plus szyba 4mm 200x300, i łożyska w obudowach alu 5szt. ), u kogoś z lekkim stołem zapewne będzie lepiej.

Poniżej kilka zdjęć z wydruków. Silnik użyty pokazany również. Prędkość 40mm/s infill100%, 3 obrysy ( nie zmieniane żadne parametry poza wyjęciem i wsadzeniem stepsticków i ich regulacją- nie skalibrowany również ekstruder na kroki vs długość wciąganego filamentu)

Na ostatnim zdjęciu widać jak TMC bez CFG nie radzi sobie z szybką retrakcją.

Re: Test fizyczny najpopularniejszych stepsticków

: 12 wrz 2016, 21:49
autor: Kopytko
i filmik jak działa TMC2100 - zadowalająco, ale nie na ekstruderze:P
https://youtu.be/WyzB-WW0mVw

Re: Test fizyczny najpopularniejszych stepsticków

: 12 wrz 2016, 22:12
autor: McKee
Ale to ciche!
Obrazek

Re: Test fizyczny najpopularniejszych stepsticków

: 12 wrz 2016, 22:49
autor: virgin71
Używam tylko do XY, mnie to zadowala:)

Re: Test fizyczny najpopularniejszych stepsticków

: 12 wrz 2016, 22:54
autor: Kopytko
Dokładnie, ekstruder i tak zagłuszany jest chłodzeniem do PLA , przynajmniej u mnie:)

Re: Test fizyczny najpopularniejszych stepsticków

: 13 wrz 2016, 10:59
autor: marek91
Uwaga głupie pytanie, czy te ciche stepsticki mogę włożyć do drukarki zamiast standardowych i będzie działać czy będzie trzeba kalibrować drukarkę bo kroki się poknocą?
Tak sobie pomyślałem że jak już wymieniać wentylatorki na ciche to może by się szarpnąć i wymienić też stepsticki...

Re: Test fizyczny najpopularniejszych stepsticków

: 13 wrz 2016, 12:05
autor: FlameRunner
Marek,
TMC2100 kroki i tryby.PNG
TMC2100 kroki i tryby.PNG (27.17 KiB) Przejrzano 7629 razy
I dla spreadCycle, i dla stealthChop możesz ustawić na 16 mikrokroków na wejściu. Jeśli tak masz i teraz zrobione, to podmiana powinna być stosunkowo bezbolesna.

Swoją drogą od jakiegoś czasu Cinki też robią TMC2100. ;)

Re: Test fizyczny najpopularniejszych stepsticków

: 13 wrz 2016, 12:33
autor: Kopytko
marek91 pisze:Uwaga głupie pytanie, czy te ciche stepsticki mogę włożyć do drukarki zamiast standardowych i będzie działać czy będzie trzeba kalibrować drukarkę bo kroki się poknocą?
Tak sobie pomyślałem że jak już wymieniać wentylatorki na ciche to może by się szarpnąć i wymienić też stepsticki...
Ja mam ustawione na 16 mikrokrok ponieważ na 32 mi elektronika nie wydala przy prędkości nawet 40mm/s , więc wyglądało to u mnie tylko tak,że wyciągałem lub wsadzałem zworki i nic więcej, poza podmiana stepsticka.

Re: Test fizyczny najpopularniejszych stepsticków

: 13 wrz 2016, 20:38
autor: virgin71
Nie polecam tmc w wersji mks - u mnie bardzo dziwnie działają.

Re: Test fizyczny najpopularniejszych stepsticków

: 13 wrz 2016, 21:23
autor: chemik72
A jakie i gdzie można ewentualnie kupić?

Re: Test fizyczny najpopularniejszych stepsticków

: 14 wrz 2016, 08:59
autor: virgin71
Moim zdaniem tylko TMC2100 z Watterrot.

Re: Test fizyczny najpopularniejszych stepsticków

: 25 wrz 2016, 12:10
autor: DanyQsh
Ciekawe spostrzeżenia. Mam te sterowniki w Replicape, która steruje moją drukarką. Niestety używam silent mode na wszystkich motorach, który włączam przez konfigurację w pliku .cfg. W przeciwnym wypadku występuje uciążliwy pisk silników. Silniki sterowane 12V. Czasami przy wydrukach mam niespodzianki i będę musiał również przyjrzeć się zachowaniu ekstrudera.

Re: Test fizyczny najpopularniejszych stepsticków

: 04 maja 2017, 22:50
autor: Berg
Wsadziłem chińskie TMC2100 do Lume. Na X,Y, Ekstruder.
https://www.biqu.equipment/products/biq ... ior-perfor
Maksymalne vref jakie da się na nim ustawić, to 0.82V

Test na ustawieniach:
jerk XYE 10mm/s
max speed 120
accel 1500
retrakcja 4mm, 30mm/s , direct MK8
przełożenia na X i Y 2:1 czyli 120 to jest dla atmegi praca jak 240 ale za to mniejsze zapotrzebowanie na moment.

konfiguracja 1
X - TMC2100, JK42HS48-1684-08AF (1.6A)
Y,E - TMC2100, STP-43D1034 (prawdopodobnie 1.2A)
CFG1-GND, CFG2-Open, CFG3-Open
-> gubił kroki na X

konfiguracja 2
X,Y,E - TMC2100, STP-43D1034
przestał gubić na Y, myślę, że TMC faktycznie nie może mieć zbyt mocnych silników nawet jeśli sam ma ustawiony mniejszy limit.

jednak na większych wydrukach okazało się, że gubi czasem kroki na stole. Po zmianie na konfigurację na Y na CFG3-VCC jest ok.
Na razie najdłuższy wydruk to około 2h.
Na ekstruderze nie tylko jest ciszej, tu akurat na A4988 też głośno nie było. Ekstruder bardzo równo, płynnie podaje filament. Na X Y nierówna praca silnika krokowego jest nieco wyrównywana przez pęd elementów ruchomych. Na ekstruderze tego prawie nie ma.
Jeśli w dłuższym teście nie wystąpią problemy, to zostaje ta konfiguracja.

Re: Test fizyczny najpopularniejszych stepsticków

: 17 wrz 2017, 12:01
autor: DanyQsh
Kopytko, czy mógłbyś podać jakieś ustawienia dla retrakcji, które u Ciebie działały? Mam TMC2100 na ekstruderze na spreadcycle i ciągle niedolewy a piszesz, że u Ciebie w tym trybie działały poprawnie. Chyba, że źle zrozumiałem twojego posta i te stepsticki w ogóle nie nadają się na ekstruder w żadnym trybie? Mam relatywną ciszę, więc szukam przyczyny ciągłego niedolewania po retrakcji. Poniżej moje paramatry układu:
- ekstruder obecnie klon e3d Titan
- bowden
- hot end e3dv5 teflon
- silnik 3V/1.2A 200 kroków - podane 0.8A
- jerk 10mm/s; acc 1500mm/s2
- długość retrakcji 6,5mm

Dla prędkości retrakcji od 15-40mm/s test retrakcji z twojego posta zawsze miał nitki. Na wydrukach nie ma nitek, ale są niedolewy (np. Treefrog najbardziej na przednich łapkach). Drukuję powiedzmy 30-40mm/s. Jakieś sugestie co jeszcze zmienić? Zmniejszyć prąd bo nie potrzeba takiego momentu? Silnik gubi kroki na skutek prędkości x3? Dodam, że zastosowałem extra prime po retrakcji 0,1mm3 i dalej to samo. Wszystko leci z cura. spróbuję jeszcze ze slic3ra polecieć.

Re: Test fizyczny najpopularniejszych stepsticków

: 17 wrz 2017, 13:23
autor: Kopytko
Predkosc z titanem max 30mm/s i chodzi o predkosc ekstrudera. Predkosc druku i jego parametry bez znaczenia. Dlugosc zalezna od ekstrudera i jego typu oraz ew luzow na bowdenie