Strona 1 z 1

Problem z Ender 3

: 19 sie 2018, 23:31
autor: bartsmarty
Mój Ender 3 doszedł poskręcałem go i małe wydruki które trwają kilkadziesiąt minut wyszły OK ale z większymi już mam kłopot - konkretnie to chciałem wydrukować obudowę do LCD ale jak już zaczyna robić boczne ścianki to filament przestaje lecieć.

Po 1h+ wydruku dysza zaczyna wypluwać coraz mniej filamentu bo silnik od extrudera nie daje rady go pchać. Słychać charakterystyczne klikanie gdy silnik przeskakuje i się cofa.

Co sprawdzałem do tej pory.
-zmieniałem 3 razy na dysze 0.4mm, zakładałem też dyszę 0.8 (oczywiście drukowałem na innych ustawieniach)
-wymieniłem rurkę bowdena na inną
-kombinowałem z temperaturami od 200 do 235 i o ile na chwile wyższa temperatura pomagała tak po chwili było to samo
-zmniejszałem prędkość wentylatora podczas pracy
-wymieniłem też coupler extrudera na taki z "ząbkami"

Czytałem gdzieś że można podkręcić napięcie w sterowniku do silnika extrudera ale nie wiem do jakiej wartości i czy to ma sens.
Ręce mi już opadają :unknown:

Re: Problem z Ender 3

: 20 sie 2018, 07:00
autor: @GUTEK@
Czy tą rurkę teflonową w głowicy masz dociśniętą do samej dyszy? Nie ma zostaje tam żadna przerwa w łączniku?

Re: Problem z Ender 3

: 20 sie 2018, 08:19
autor: McKee
Może inaczej: Najpierw diagnostyka, bez demolki sprzętu ;-)
3 zmiany dyszy były naprawdę niepotrzebne.
Zanim kolega zacznie rozbierać drukarkę niech sprawdzi jak trudno przepchnąć ręcznie filament po włączeniu drukarki i po 1+ godzinie (kiedy drukarka zaczyna szwankować).
Czy opór jest większy / niemożliwy czy taki sam.
Jeżeli opór jest taki sam to nie ma sensu rozkręcanie głowicy.
Dopiero jak się okaże że ręczne przepychanie jest utrudnione/niemożliwe to znaczy że są problemy w głowicy i można szukać problemów w chłodzeniu ... a jeżeli to nie pomoże, to wtedy dopiero rozkręcać dysze.

Ps.: I jakieś zdjęcie chłodzenia / radiatora by się przydało (tylko na forum a nie na jakimś zewnętrznym serwerze).

Re: Problem z Ender 3

: 20 sie 2018, 08:52
autor: Kopytko
Ja bym tez doszukiwal sie problemu z retrakcja. Moze zbyt dluga. Moze zbyt szybka i gubi krok na powrocie.

Re: Problem z Ender 3

: 20 sie 2018, 12:07
autor: bartsmarty
Rurka dociśnięta do samej dyszy, przycięta na równo,łącznik mocno trzyma i rurka się nie cofa
Będę sprawdzał jeszcze dzisiaj ręcznie jak chodzi ten filament i sprawdzę czy silnik nie gubi kroków przy retrakcji.
Może zaizolować ten heatblock taśmą teflonową?
Czytałem że dużo ludzi tak robi i poprawia to działanie. Tam jest tylko nawinięta bardzo cienka warstwa jakiegoś włókna(chyba ceramicznego)i zaklejona taśma kaptonową.

Re: Problem z Ender 3

: 20 sie 2018, 13:08
autor: @GUTEK@
bartsmarty pisze:Może zaizolować ten heatblock taśmą teflonową?
Czytałem że dużo ludzi tak robi i poprawia to działanie. Tam jest tylko nawinięta bardzo cienka warstwa jakiegoś włókna(chyba ceramicznego)i zaklejona taśma kaptonową.
Ja założyłem takie coś https://www.aliexpress.com/wholesale?ca ... cone+socks

Re: Problem z Ender 3

: 20 sie 2018, 15:57
autor: cardjunk
która wersja pasuje do stockowego endera 3? mk10?

edit. jestem tak zielony w aliexpress, że nie zorientowałem się, że podlinkowałeś konkretny model tj. mk8 :crazy:

Re: Problem z Ender 3

: 21 sie 2018, 20:57
autor: bartsmarty
Dopiero dzisiaj wyczyściłem dysze. Założyłem 0.8mm, dociąłem i docisnąłem rurkę.
Na początku wydruk szedł dobrze, filament wciskałem ręcznie i szedł w miarę lekko.
Po 50 minutach drukowania znowu to samo. Sprawdziłem ręcznie i filament już nie idzie, zapchało się.
Co robię nie tak? Albo co jest nie tak...

Re: Problem z Ender 3

: 21 sie 2018, 21:15
autor: McKee
Chłodzenie i/lub retrakcja.
Np. rozgrzany (płynny) filament cofa się do chłodzonego obszaru i tam zastyga.
Zdjęcia jakieś wrzuć, podaj parametry wydruku ... - bez szerszych informacji trudno się czegokolwiek domyśleć.

Re: Problem z Ender 3

: 21 sie 2018, 21:57
autor: bartsmarty
Przy próbie ręcznego przepchnięcia filamentu wysunąłem pęsetą resztkę jego która zwisała z dyszy, dalej już nic nie wyszło.
Po wychłodzeniu drukarki następnie wykręciłem , dyszę która wyszła bez problemu.
20180821_213355.jpg
Jak widać zrobił się krążek pomiędzy rurką a dyszą
20180821_212352.jpg
W dyszy widoczny prześwit
20180821_212852.jpg
Tak wygląda rurka po wysunięciu jej z ekstrudera w stronę dyszy
20180821_212815.jpg
Filamentu nie idzie w niej przesunąć ani do przodu ani do tyłu.
Ubabrane okolice gwintu powstały mi na samym początku jak filament zawinął mi się dookoła innej dyszy.
Gwint jest czysty w środku.

Czyli co? Jakimś cudem rurka się cofnęła i stąd krążek z PLA pomiędzy dyszą a rurką?
Temp. druku to 210, hotbed na 60. Wentylator po pierwszej warstwie włącza się na 100%

Re: Problem z Ender 3

: 21 sie 2018, 22:07
autor: @GUTEK@
To oryginalna rurka?
Na czacie ktoś pisał że jak założył przezroczystą to mu się pod wpływem temperatury zaczęła zaciskać (kurczeć).

I co jest na końcu dyszy, to przyklejony filament?, bo moja wygląda tak:
IMG_20180821_220514.jpg

Re: Problem z Ender 3

: 21 sie 2018, 22:32
autor: bartsmarty
Rurka nie jest oryginalna.Zmieniłem ją gdy miałem wcześniejsze problemy.
Na końcu przy gwincie dyszy przykleił się filament.

Re: Problem z Ender 3

: 21 sie 2018, 22:33
autor: Pajacyk0v
@GUTEK@ pisze:To oryginalna rurka?
Na czacie ktoś pisał że jak założył przezroczystą to mu się pod wpływem temperatury zaczęła zaciskać (kurczeć)
To chyba byłem Ja :DD

Re: Problem z Ender 3

: 21 sie 2018, 22:59
autor: @GUTEK@
Pajacyk0v pisze:To chyba byłem Ja :DD
Chyba tak ;)
bartsmarty pisze:Rurka nie jest oryginalna.Zmieniłem ją gdy miałem wcześniejsze problemy.
Na końcu przy gwincie dyszy przykleił się filament.
Proponuję na razie wrócić do oryginalnej, by wyeliminować jedną z możliwych przyczyn.
To że rurka się cofa to niestety norma, blaszki w tej blokadzie wrzynają się w rurkę i trochę się ona przesunie zanim mocniej ją chwyci. U mnie jest to samo, tyle tylko że ta ok. 1mm szpara nie robi u mnie problemu. Spróbuj tak, wysuń rurkę te 1-2mm z łącznika i wtedy wkręć dyszę, tak by ona popchała rurkę. Wtedy mniej się cofnie podczas druku i zobaczysz czy będzie ok.

Re: Problem z Ender 3

: 21 sie 2018, 23:33
autor: dragonn
@GUTEK@ pisze: Spróbuj tak, wysuń rurkę te 1-2mm z łącznika i wtedy wkręć dyszę, tak by ona popchała rurkę. Wtedy mniej się cofnie podczas druku i zobaczysz czy będzie ok.
Tak, to bardzo dobra metoda, można nawet tak dobrać tą odległość że rurka nie będzie się praktycznie w ogóle ruszać. Niestety taka jest to wada głowic gdzie teleflon bowdena dochodzi aż do dyszy, wręcz trzeba je skręcać w ten sposób.

Re: Problem z Ender 3

: 21 sie 2018, 23:40
autor: McKee
Dodatkowo: Jakie masz parametry retrakcji? Stopiony plastik w rurce moim zdaniem oznacza zbyt dużą retrakcję.

Re: Problem z Ender 3

: 22 sie 2018, 00:13
autor: bartsmarty
Standardowe z profilu w CURA CR-10
Retraction distance 5mm/s
Retraction speed 40mm/s
Retraction prime speed 40mm/s
Nozzle switch retraction distance 16mm/s
Nozzle Switch Retract Speed 20mm/s
Nozzle Switch Prime Speed 20mm/s

Re: Problem z Ender 3

: 22 sie 2018, 08:15
autor: bartsmarty
2h wydruk poszedł bez problemu :yahoo: więc na razie wychodzi na to że winowajcą była ta przezroczysta rurka.
Po pracy puszczę coś dłuższego i mam nadzieję że problem został zażegnany.

Re: Problem z Ender 3

: 27 sie 2018, 01:12
autor: XisD
bartsmarty pisze:2h wydruk poszedł bez problemu :yahoo: więc na razie wychodzi na to że winowajcą była ta przezroczysta rurka.
Po pracy puszczę coś dłuższego i mam nadzieję że problem został zażegnany.

U mnie winowajca tez była rurka ale oryginalna po prostu nie była chyba dobrze docisnieta do dyszy i rowniez miałem cos spaloneego przy gwincie dyszy ;) ale po dobrym docisnieciu rurki PTFE juz jest wszystko ok. Widac ze z fabryki nie schodzi wszystko idealnie tak samo polecam ci przy enderku zmierzyc podawanie filamentu bo czytalem ze u niektorych tez wystepuje ten problem, ja musialem z 93 zmienić na 102.

Re: Problem z Ender 3

: 30 sie 2018, 19:05
autor: bartsmarty
3 wydruki poszły bez większych problemów. Zmieniłem filament na PETG od DD i we znaki dała mi się źle nawinięta szpulka. Co jakiś czas musiałem pomóc odblokować a nie chciałem pauzować wydruku bo nie wiedzieć czemu mój Ender po takiej operacji nie pamięta wysokości.
Przed kolejnym wydrukiem już odwinąłem blokujący się kawałek filamentu.
Pojawił mi się też lekki ghosting na krawędziach chyba spowodowany wibracjami i lekko chyboczącą się podstawą no i nierównomierne wypełnianie.
Zmniejszałem prędkość wydruku ale nie za bardzo pomaga, zmiana temperatur w małych granicach też dalej to samo.

Na dyszę dałem 230 na blat 70 i wentylator załącza się na 100% po pierwszej warstwie.

Jakie macie ustawienia na ten filament?

Re: Problem z Ender 3

: 30 sie 2018, 22:52
autor: Zepco
100% nadmuchu dla PETG da może ładne wydruki, ale będzie kruchy o ile nie popęka przy większym elemencie. Nie przekraczałbym 30%.