Strona 1 z 1

Pierwsza drukarka

: 20 sie 2018, 22:00
autor: Krzysztof
Witam,

Po wchłonięciu samouczków przyszedł czas na przewalanie ofert drukarek.

Pierwsza drukarka.
Budżet 600-999zł.
Użytek domowy, coś dla siebie, nowe hobby, nauka, zabawki dla dziecka.
Raczej na start po czasach i trudnościach dużych druków nie przekroczy to ok 20x20x20.

Start standardowo PLA/ABS, chociaż chciałbym mieć możliwość(po modach?) drukowania/prób na TPU/PETG/HIPS z racji na malucha -jakieś klocki czy śrubki, mechanizmy dla niego. Może być diy, lub poskładana. No i oczywiście jakość, możliwość jej poprawy i późniejszej optymalizacji maszyny.

Na olx znalazłem np.
https://www.olx.pl/oferta/drukarka-3d-a ... viCcs.html
Oraz endera 3 w okolicy w cenie nowego z gearbesta

O anet 6,8 czytałem tu, że średnio i na start połowa do ulepszeń/wymiany więc raczej odpada.

Nie wiem czy szukać lokalnie, czy nastawić się na konkretne zamówienie z chin, chyba, że ktoś ma jakąś podrasowaną budżetówkę i chce sprzedać, to się dogadamy jeśli mieszczę się w cenie.

Jako świeżak, dopóki nie będę miał z tym kontaktu na żywo to mogę tylko pogdybać, więc proszę o poradę.
Jeśli chodzi o kwestie(straty) pieniędzy, pozbywam się sprzętu z dawnego hobby na obecne :twisted:

Re: Pierwsza drukarka

: 20 sie 2018, 22:13
autor: Kopytko
Nie brałbym na twoim miejscu tej z olx, słabo wygląda. Jak masz dostęp do endera 3, to teraz chyba najlepszy wybór na start.

Re: Pierwsza drukarka

: 20 sie 2018, 22:18
autor: cardjunk
Ja od niedługiego czasu mam swoją pierwszą drukarkę, Ender 3, i wydaje mi się, że za te pieniądze które podałeś nie da się kupić lepszej drukarki na start.

Drukarka przychodzi w połowie złożona, z gotowymi wszystkimi przewodami które wystarczy wpiąć(zasilacz i silniki) skręcić ramę, i praktycznie można jechać. Zamiast typowych łożysk elementy ruchome są na gumowych łożyskowanych kółkach co znacznie wycisza pracę drukarki, zasilacz 24V, co gwarantuje szybsze nagrzewanie, właściwie bez żadnych ulepszeń można drukować naprawdę porządne wydruki, oczywiście ulepszenia poprawią różne aspekty, ale taka prosto z fabryki jest naprawdę niezła(przynajmniej dla mnie)
Co można wydrukować na drukarce bez ulepszeń zobaczysz w temacie z moimi wydrukami, moja opinia to opinia świeżaka, więc z jednej strony może być dla Ciebie atrakcyjna, bo jesteśmy w podobnej sytuacji, ale z drugiej strony pewnie rzeczy mogę pomijać więc zanim zdecydujesz zalecam poczekać na odpowiedź od bardziej doświadczonych kolegów

ps. chętnie odpowiem na konkretne pytania, jeśli chcesz coś dokładnie wiedzieć bo cały czas mam ją na chodzie pod ręką

pozdrawiam

Re: Pierwsza drukarka

: 20 sie 2018, 22:35
autor: Krzysztof
Dzięki Panowie, właśnie wszystko skłania się ku temu enderowi. Oglądałem trochę wydruków i nie powinna zniechęcać na start. Teraz czas szukać okazji.

Re: Pierwsza drukarka

: 20 sie 2018, 22:45
autor: cardjunk
na gb można znaleźć poniżej 700zł, działa też kupon GBEnder3

Re: Pierwsza drukarka

: 20 sie 2018, 22:51
autor: Krzysztof
właśnie szukam enderów i wyskoczył mi ender 4 za 1k :roll: ale to już chyba przerost formy...

Re: Pierwsza drukarka

: 20 sie 2018, 23:01
autor: SQ9KRD
To kolejna półka wyżej. Główna zaleta stół ruchomy w osi Z

Re: Pierwsza drukarka

: 21 sie 2018, 08:30
autor: arkomania.pl
Witam.

Jeśli zdecydujesz się na kupno Ender 3 to przy składaniu podłącz wentylator chłodzący elektronikę bezpośrednio do napięcia 12V.
Docelowo wpina się go w złącze zasilające równolegle wentylator chłodzący filament.
Przy wydrukach z wyłączonym wentylatorem (np. ABS) nie będziesz miał chłodzenia elektroniki, co przy dłuższych
wydrukach nie jest wskazane (a szczególnie w czasie takiego ciepłego lata).

To takie małe dziwadło Endera 3

Re: Pierwsza drukarka

: 21 sie 2018, 12:43
autor: bartsmarty
Jestem świeżo co po zakupie Endera 3 i osobiście polecam zakup z aliexpress ponieważ jest tam możliwość wysyłki z magazynu w EU(Niemcy albo Wielka Brytania).
Na gearbest natomiast Ender 3 jest tylko na magazynie chińskim więc do wysyłki może dojść cło i podatek VAT.

Re: Pierwsza drukarka

: 21 sie 2018, 12:51
autor: virgin71
Ender 4 to już zupełnie inna bajka. Ja bym go brał.

Re: Pierwsza drukarka

: 21 sie 2018, 15:18
autor: Pajacyk0v
Trochę klocowata jak na takie małe pole robocze.

Re: Pierwsza drukarka

: 21 sie 2018, 18:32
autor: Krzysztof
Dzięki za porady, teraz zastanawiam się czy podnieść budżet na 4 :twisted: czy to zbędne bajery. Poprzeglądam co i jak jeszcze z dzień na spokojnie ;)

Re: Pierwsza drukarka

: 21 sie 2018, 19:25
autor: Krzysztof
Pytanie odnośnie ender 4. Z magazynu Germany jest opcja paczka 4 standard i 5 z dodatkami, jak rozumiem ~+50$ za auto poziomowanie, laser do ciecia?, grawerowania + monitoring filamentu. Dużo ułatwia te poziomowanie + użytek z lasera? Ogólnie względem 3, jak mam dorzucić 300 zł na łatwiejszy druk z trudniejszymi filamentami(post1) to chyba warto? Bo po drukach reklamowych to ciężko stwierdzić różnice.

https://www.aliexpress.com/store/produc ... 671aqWi4By

Re: Pierwsza drukarka

: 21 sie 2018, 19:44
autor: kretu
Te same bajery w ich sklepie w sumie 60$ więc zawsze możesz dokupić. Bo szczerze jak będziesz chciał laser to pewnie 0,5W to będzie ci mało. Automatyczne poziomowanie (o ile będzie ci potrzebne) pewnie będziesz chciał na lepszym czujniku a czujnik filamentu to trochę bajer który sobie sam zbudujesz za grosze.

PS: Pamiętaj jak laser to KATEGORYCZNIE dobre okulary do niego i żadnej pracy przy nim bez nich!

Re: Pierwsza drukarka

: 22 sie 2018, 09:31
autor: Krzysztof
Zgłupiałem juz. Teraz mam dylemat ender 3 czy 4. Ruchomy stół > ruchoma głowica w osi z?

Re: Pierwsza drukarka

: 22 sie 2018, 10:24
autor: olo2000pm
Krzysztof pisze:Zgłupiałem juz. Teraz mam dylemat ender 3 czy 4. Ruchomy stół > ruchoma głowica w osi z?
Trochę namieszam, kupuj deltę;)

Re: Pierwsza drukarka

: 22 sie 2018, 10:25
autor: FlameRunner
Normalnie bym powiedział, żeby brać skrzynkę ze stołem ruchomym w Z, czyli Ender 4. Ale to H-bot z wózkami na tych śmiesznych rolkach... H-bot ma naturalną tendencję do przekaszania i te rolki bynajmniej nie pomogą.

Re: Pierwsza drukarka

: 22 sie 2018, 10:29
autor: dragonn
FlameRunner pisze:Normalnie bym powiedział, żeby brać skrzynkę ze stołem ruchomym w Z, czyli Ender 4. Ale to h-bot z wózkami na tych śmiesznych rolkach... H-bot ma naturalną tendencję do przekaszania i te rolki bynajmniej nie pomogą.
Pisze że to CoreXY... tylko jakoś na zdjęciach nie umiem się dopatrzeć, coś jak by było inaczej.

Re: Pierwsza drukarka

: 22 sie 2018, 10:30
autor: arkomania.pl
Ja uważam, że każde rozwiązanie ze stałym stołem w płaszczyźnie XY jest
lepsze od rozwiązań z ruchomym stołem w płaszczyźnie XY.
Dlatego Corexy, rozwiązanie jak w drukarkach Ultimaker czy Delta, to zawsze lepsze rozwiązania.
Nie znaczy to jednak, że tamte rozwiązania są do niczego.

Ja na twoim miejscu wybrałbym jednak Ender 4.

Później możesz ją sobie w prosty naprawdę tani sposób usztywnić i dokonać drobnych modernizacji.

Re: Pierwsza drukarka

: 22 sie 2018, 10:35
autor: FlameRunner
dragonn pisze:Pisze że to CoreXY... tylko jakoś na zdjęciach nie umiem się dopatrzeć, coś jak by było inaczej.
Chińczyk, jak to Chińczyk, zdaje się nie do końca wiedzieć, co sprzedaje. Na zdjęciach, a nawet na schemacie podpisanym "CoreXY structure", jest układ H-bot.

Re: Pierwsza drukarka

: 22 sie 2018, 10:47
autor: arkomania.pl
Ender 4 to układ H-bot

Nazwa Corexy oznacza, że na ruch w każdej z osi np. x i y mają wpływ dwa zależne od siebie silniki.

Pierwotnie jak mówi się Corexy, to wszyscy wiedzą o jaki układ chodzi, ale!!!

Według wcześniejszego mojego zdania uważam, że H-bot to też rozwiązanie Corexy i dlatego tak też robi wiele osób.
Jest jeszcze wiele innych odmian Corexy, np D-bot itp.

Może pierwotne kojarzone przez nas Corexy powinno mieć podobnie jak H-bot jakieś dodatkowe oznaczenie np. X-Bot
i wtedy było by jasne o jakie Corexy chodzi.

Może się mylę.

Re: Pierwsza drukarka

: 22 sie 2018, 11:49
autor: virgin71
W każdym razie, uważam, że HBOT też jest lepszy od i3. Chociaż nie mam doświadczenia z takimi rolkami jak tutaj.

Re: Pierwsza drukarka

: 22 sie 2018, 15:45
autor: Krzysztof
FlameRunner pisze:
dragonn pisze:Pisze że to CoreXY... tylko jakoś na zdjęciach nie umiem się dopatrzeć, coś jak by było inaczej.
Chińczyk, jak to Chińczyk, zdaje się nie do końca wiedzieć, co sprzedaje. Na zdjęciach, a nawet na schemacie podpisanym "CoreXY structure", jest układ H-bot.
FlameRunner pisze:Normalnie bym powiedział, żeby brać skrzynkę ze stołem ruchomym w Z, czyli Ender 4. Ale to H-bot z wózkami na tych śmiesznych rolkach... H-bot ma naturalną tendencję do przekaszania i te rolki bynajmniej nie pomogą.
To już całkiem jestem w kropce ;)

Do tego widzę stół przymocowany tylko z jednej strony krawędzi. Jak będzie większy ciężar po przeciwnej stronie podczas druku czy się to trochę nie odkształci psując druk?

A może zaszaleć z cr10?

https://allegro.pl/creality-cr-10-upgra ... d00be2ff62

Czy poza polem roboczym to to samo co ender3?

Z drugiej strony jeśli po ulepszeniach do sumy np 1k zł ender 3 pokonuje/dorównuje 4 i cr10, to może lepiej w niego na start zainwestować :?

Re: Pierwsza drukarka

: 22 sie 2018, 15:55
autor: FlameRunner
A może Ender 4, tylko go przerobić na CoreXY?

Re: Pierwsza drukarka

: 22 sie 2018, 16:05
autor: Krzysztof
To byłoby możliwe pewnie dopiero po jakimś czasie, najpierw muszę się nauczyć podstaw, wydruków, potem w tym grzebać. Chyba, że gdzieś jest już do tego poradnik. Motam się, bo nie wiem, w której jest potencjał. Jaka konstrukcja będzie najlepsza, żeby nie zostać potem na lodzie, bo drugiego zakupu raczej szybko(o ile) nie będzie.

Re: Pierwsza drukarka

: 22 sie 2018, 16:25
autor: FlameRunner
Nieważne czy kupisz Anet A8, czy Ender 3, czy Ender 4, czy CR10, drukarka prawdopodobnie będzie działać i będziesz mógł drukować.
Może nie warto tracić czasu i nerwów na zastanawianie się, czy któraś nie będzie troszkę lepsza albo troszkę gorsza?
Może weź to, na co jest akurat promocja? :P
To przecież nie jest zakup życia...

Re: Pierwsza drukarka

: 22 sie 2018, 19:23
autor: Pajacyk0v
...zwłaszcza że jak coś nie idzie to w 80% wina początkującego użyszkodnika

Re: Pierwsza drukarka

: 22 sie 2018, 22:29
autor: Krzysztof
Po problemie, ender 4 zamówiony ;)

Re: Pierwsza drukarka

: 22 sie 2018, 23:00
autor: Pajacyk0v
Krzysztof pisze:Po problemie, ender 4 zamówiony ;)
OK. To czekamy na kolejny topic pt. "Ender X problemy...". Czwórki chyba jeszcze nie byłoo... :]

Nie łam się, lubimy wyzwania :devil:

Re: Pierwsza drukarka

: 23 sie 2018, 10:39
autor: virgin71
Uważam, że super wybór. Zważywszy na to, co FR napisał (100% racji), to idealny nawet!

Re: Pierwsza drukarka

: 28 sie 2018, 15:46
autor: wojtek2
virgin71 pisze:Uważam, że super wybór. Zważywszy na to, co FR napisał (100% racji), to idealny nawet!
Jeżeli mogę podpytać jeszcze w tym temacie? Ender 4 czy CR-10 czy JGAurora A5? Nie znam się i próbuje coś kupić do robienia obudów do elektroniki do około 1500zł nie zarobkowo ale amatorsko dla siebie. Pewnie dzieci tez będą robić pionki do planszówek dla siebie czy jakieś może naprawcze elementy do zabawek.
Czytam te opinie i testy i recenzje i w sumie to już nie wiem. Doczytałem że czym mniej się rusza stolik tym lepiej, czyli konstrukcje ze stolikiem ruchomym w osi Z są ok. Ale patrząc na ceny Ender 4 jest chyba najtańszy a reszta z powyższych jest droższa. To w końcu która lepsza :-) ?
Jest jeszcze Tronxy X5S i Tronxy X5SA i to już człowiek, który się nie zna i nie miał "w ręku" takiej drukarki się gubi. Co do materiału to chyba tak jak wszyscy PLA + ABS.

Może ktoś pomoże drogą eliminacji? Wizualnie te "kostki" mi się podobają ale to niekoniecznie ma się pewnie do jakości druku. Na prędkości mi nie zależy. Jedna obudowa na jakiś czas to i mogę pewnie na noc puścić.
I doczytałem jeszcze, że przydatne są: Możliwość wznowienia po skończeniu się materiału i możliwość wznowienia po zaniku zasilania, ale to już sam mogę sprawdzić przy modelach.

Pozdrawiam

Re: Pierwsza drukarka

: 28 sie 2018, 16:16
autor: Potfur
Musi być nowa? Ja bym brał coś takiego w takim budżecie:
https://www.olx.pl/oferta/drukarka-3d-c ... e1b4c40c9e
Od kolegi z forum jest wystawiona też tutaj w dziale sprzedam. Z opisu wynika że jest zbudowana na dobrych częściach prowadnice hiwin itp. Wg mnie lepszy wybór niż chińczyk. A poza tym przydało by się przywitać jako pierwszy post :P
Pozdrawiam.

Re: Pierwsza drukarka

: 28 sie 2018, 22:02
autor: wojtek2
Potfur pisze:Musi być nowa? Ja bym brał coś takiego w takim budżecie:
https://www.olx.pl/oferta/drukarka-3d-c ... e1b4c40c9e
Od kolegi z forum jest wystawiona też tutaj w dziale sprzedam. Z opisu wynika że jest zbudowana na dobrych częściach prowadnice hiwin itp. Wg mnie lepszy wybór niż chińczyk. A poza tym przydało by się przywitać jako pierwszy post :P
Pozdrawiam.
Przepraszam bardzo :-)
Witam wszystkich serdecznie.

Już dwie sztuki na forum widzę. Pytanie która będzie dla mnie odpowiedniejsza? Jedna to coreXY druga to hypercube. Ceny podobne, elementy trudno mi porównać bo się aż na tyle nie znam. Jedna ma czujnik pozycjonowania w osi Z co dla mnie pewnie by było na początku sporym ułatwieniem w ustawieniu stołu - chyba wtedy to się buduję mapę i potem sterownik z niej korzysta jeżeli dobrze zrozumiałem. Jedna jest nie zabudowana, druga zabudowana i elektronika jest w środku i nie wiem czy się nie będzie przegrzewała? Sklepowe od Chińczyków mają tzw. wznowienie po zaniku prądu i przy braku materiału. Co do opcji po zaniku prądu już mnie oświecono na forum, że to bardziej marketing niż użyteczna opcja.
Pytanie na co powinienem zwrócić uwagę jeszcze?

Re: Pierwsza drukarka

: 28 sie 2018, 22:19
autor: Tuchajbej
Nie ma co porównywać chińczyka do reprapa z prowadnicami liniowymi, org e3d, elektronika 32bity, w pełni metalowa ramą, silniki 0.9, zabudowa. To w ogóle nie ta liga.
Jedyny plus chińczyka to że ma jakas tam społeczność. I w razie problow tam się zglaszasz. Z drugiej strony tak samo jest z każdym reprapem.
Nie znam czlowieka od hypercuba z zielonej góry bo pewnie o tym myślisz ale maszyna wygląda bardzo porządnie.
viewtopic.php?f=27&t=2874&view=unread#unread

Nie reklamuje bo nie znam gościa, ale maszyna mega w tej cenie. (chyba odstatnio opuscil na olx na 1500)

Tapatalkniete z SGS7E więc nie czepiać się błędów.[emoji16]

Re: Pierwsza drukarka

: 28 sie 2018, 23:10
autor: Potfur
Ja bym osobiście wziął tą do której podałem link. Nie to że reklamę robię nie znam człowieka ale drukarka wygląda naprawdę dobrze. Obudowa nie ze sklejki tylko profili, prowadnice hiwin to ogromny plus według mnie, ekstruder bardzo dobry do tego 2 zasilacze co zapewnia bardzo szybkie grzanie stołu. Żyć nie umierać z taką drukarką. Według mnie nawet używana posłuży dużo dłużej niż chińczyk a do tego złożona, gotowa do pracy co dla Ciebie pewnie jest dość ważne. Sam bym ją kupił gdybym nie był bezrobotny oraz nie miał już mojego chińskiego złomka który ogółem kosztował więcej, drukuje gorzej a jak by ktoś zobaczył ile razy musiałem ścieżki na płytce przelutować bo wtyczki się paliły to byś się za głowę złapał :) Dobrze że chałupa jakoś jeszcze stoi, ale ostatnio czujnik dymu zamontowałem nad elektroniką po ostatniej przygodzie ze spaloną wtyczką :)

Re: Pierwsza drukarka

: 30 sie 2018, 12:39
autor: virgin71
Drukarka od forumowicza zawsze będzie lepszym wyborem, ponieważ forumowicz włożył w nią serce.

Re: Pierwsza drukarka

: 31 sie 2018, 00:03
autor: Pooley
Mozesz teraz tez popatrzec na Aliexpress, sa teraz wyprzedaze znanych marek (koncza sie chyba za 2 dni), ja kupilem wlasnie CR-10S za 1560 zl (zamiast 2085 zl), dostawa w 3 dni od zamowienia z niemiec. Lezy juz pudlo w domu, czekam na troche wolnego czasu by sie za nia zabrac :). Ender-4 jest za okolo tysiaka, niestety tylko z Chin... https://pl.aliexpress.com/item/CREALITY ... 84045.html