Strona 1 z 1

[jgaurora] kalibracja wymiarów

: 01 wrz 2018, 11:31
autor: olderman
Witam. usiłuje skalibrować poprawność wydruku kostki kalibracyjnej i jak na razie z mizernym rezultatem. Kostka 20x20x20 ma we wszystkie strony wymiar powiększony o minimum 0.16 mm do 0.22 mm. To powoduje również że koliste otwory w wydrukach są z kolei pomniejszone. Po kilkunastu próbach uporania się tym kłopotem skapitulowałem i chyba bez pomocy forumowiczów nie uda mi się tego poprawić. Slicer Cura , konfiguracja w pliku *.zip

Re: [jgaurora] kalibracja wymiarów

: 01 wrz 2018, 11:52
autor: olo2000pm
Napisz w jaki sposób kalibrujesz drukarkę?

Re: [jgaurora] kalibracja wymiarów

: 01 wrz 2018, 12:30
autor: olderman
Za bardzo na samej drukarce nie ma co ustawiać poza dokładnym wypoziomowaniem stołu. Reszta jak mniemam zależy od slicera.

Re: [jgaurora] kalibracja wymiarów

: 01 wrz 2018, 12:57
autor: olo2000pm
W slicerze nie skorygujesz wymiarów.
Tu jest fajnie wytłumaczony proces kalibracji:
https://trojwymiarowo.pl/2013/06/20/g-c ... alibracji/

Dla przykładu wzrór na korektę wymiaru:
Jeżeli wymiar sie nie zgadza to musisz przeliczyć liczbę kroków
Przykład ramka powinna mieć 120x120
Kroki wyliczasz ze wzoru:
Liczba kroków= Liczba kroków aktualnie wpisanych w firmware * 120 / Rzeczywisty wymiar ramki w liczonej osi w mm

W przykładzie: Ramka po wydrukowaniu ma 119,40mm i masz 53,3333 kroków ustawionych w firmware dla tej osi X i Y

X= 53,333*120/119,40
X= 53,601

Powodzenia!

Re: [jgaurora] kalibracja wymiarów

: 01 wrz 2018, 13:37
autor: mcxmcx
Teraz powiedz czym się różni kalibracja / zmiana step że 105 na 106 od powiększenia w slicerze o te 0.5%?

Re: [jgaurora] kalibracja wymiarów

: 01 wrz 2018, 14:17
autor: olo2000pm
Ano tym, że jak zmienisz slicer, lub gdy drukarka zmieni właściciela to będziesz musiał o tym pamiętać. Taki drobny szczegół;)
Drukarka powinna być tak skalibrowana, żeby wymiary się zgadzały bez dokonywania korekty w slicerze, w slicerze to się ustawia jakość wydruku. Oczywiście nie musisz się z moją filozofią podejścia do kalibracji zgadzać.

Re: [jgaurora] kalibracja wymiarów

: 01 wrz 2018, 18:40
autor: olderman
Wytłumaczone OK ale to nie jest ANETKA gdzie większość parametrów jest wyświetlanych na LCD. Tu nie ma jak wpisać wyliczonych wartości chyba że się skoryguje i wgra całe firmware. Ja się bawił w to nie będę bo będę miał nieruchomość a nie jako tako działającą drukarkę.

Re: [jgaurora] kalibracja wymiarów

: 01 wrz 2018, 19:08
autor: olo2000pm
Drukarkę podłączasz do komputera i kalibrujesz drukarkę w konsoli pronterfaca. A co do korekt w slicerze to jak to się robi w kisslicerze to nie mam pojęcia;)

Re: [jgaurora] kalibracja wymiarów

: 01 wrz 2018, 19:21
autor: dziobu
olderman pisze: chyba że się skoryguje i wgra całe firmware. Ja się bawił w to nie będę bo będę miał nieruchomość a nie jako tako działającą drukarkę.
Jak nie chcesz do tego wracać za pół roku to zrób to teraz, raz i porządnie. Slicery zmieniają się w kółko (zwłaszcza dwa najpopularniejsze) i jak odpalisz wszystko wykorzystując skalowanie to nikt Ci nie da 100% gwarancji że w kolejnej wersji to bedzie działać tak samo. Ot taka "cecha" darmowego softu.

Zwłaszcza że, oidp, kod jest dostępny na stronie producenta. Potraktuj to jako inwestycję w przyszłość bo raczej na pewno kiedyś to Ci się przyda.

Re: [jgaurora] kalibracja wymiarów

: 02 wrz 2018, 11:17
autor: olderman
No to mam problem bo jest wysoce prawdopodobne że sobie z tym poradzę.

Re: [jgaurora] kalibracja wymiarów

: 02 wrz 2018, 14:45
autor: olderman
I po problemie dzięki FLAMERUNNEROWI który na forum poinformował o nowej wersji slic3r Prusa Edition - wersja 1.40.0. Wielkie dzięki bo kalibracyjna kosteczka z literami wyszła z tolerancja wymiarów w minusie 0.02 mm. A tak na marginesie ten slicer bardziej jest czytelny od CURA i mniej zagmatwany. Pozdrawiam wszystkich i zaczynam drukować moje małe projekty.

Re: [jgaurora] kalibracja wymiarów

: 04 wrz 2018, 16:12
autor: olderman
Już się cieszyłem a tu niespodzianka. Pierwsza warstwa ustawiona na 0.2 to masakra. Slic3r używa trochę innego nazewnictwa i zapewne stąd kłopot z prawidłowymi ustawieniami. Lepszego zdjęcia też nie udało mi się zrobić.

Re: [jgaurora] kalibracja wymiarów

: 04 wrz 2018, 16:24
autor: TDI-CAD
0,2mm na pierwszą warstwę to zdecydowanie za mało jak na stół aurory. Wypoziomuj na nowo stół na ciepło i pierwszą warstwę daj 0,3mm

Re: [jgaurora] kalibracja wymiarów

: 04 wrz 2018, 17:06
autor: olderman
Zmieniłem trochę parametry ale efekt ten sam. To tak wygląda że kładzie za szeroko i jeszcze za dużo filamentu.

Re: [jgaurora] kalibracja wymiarów

: 04 wrz 2018, 17:08
autor: dragonn
stół za daleko od dyszy

Re: [jgaurora] kalibracja wymiarów

: 04 wrz 2018, 17:12
autor: olderman
Poziomowałem ze trzy razy na kartkę papieru.

Re: [jgaurora] kalibracja wymiarów

: 04 wrz 2018, 17:18
autor: dragonn
olderman pisze:Poziomowałem ze trzy razy na kartkę papieru.
Co absolutnie nic nie znaczy, masz równo ale pewnie dalej za daleko. Nie wiem czy jgaurora ma baby step, jeśli nie to poszukaj w slicerze opcję ustawienia pierwsze warstwy żeby obniżyło z o np. -0.1

Re: [jgaurora] kalibracja wymiarów

: 04 wrz 2018, 17:23
autor: olderman
Dowcip w tym że kostka kalibracyjna wyszła prawie idealnie a ten wydruk to koszmar a to zwykła płaska powierzchnia.
Zresztą co tu dużo pisać , w pilku *.stl i konfig slicera

Re: [jgaurora] kalibracja wymiarów

: 04 wrz 2018, 17:56
autor: mcxmcx
Ale ty nie zastanawiaj się nad konfigiem, tylko puść ten element z 6-7 obrysami skirt I podczas jak robi skóry ty regulujesz Z.

Czyli dokrecasz stół do głowicy.

Możesz to zrobić podczas druku przez babysteping, albo łapiąc ręką za sprzeglo Z i kręcąc żeby się przybliżyło.

Jak nie masz dostępu do sprzęgła to podnosisz na sprężynkach.

Re: [jgaurora] kalibracja wymiarów

: 04 wrz 2018, 18:45
autor: olderman
Nie znalazłem babysteping może dlatego że program jest po polsku a przez regulacje stołu nakrętkami w czasie druku o mało nie porysowałem stołu dyszą którą musiałbym potem wymienić i znowu byłby cyrk.

Re: RE: Re: [jgaurora] kalibracja wymiarów

: 04 wrz 2018, 20:37
autor: mcxmcx
olderman pisze:Nie znalazłem babysteping może dlatego że program jest po polsku a przez regulacje stołu nakrętkami w czasie druku o mało nie porysowałem stołu dyszą którą musiałbym potem wymienić i znowu byłby cyrk.
Babysteping jest opcja w panelu sterowania.

Nie porysujesz, nie będziesz musiał nic wymieniać.

Re: [jgaurora] kalibracja wymiarów

: 05 wrz 2018, 08:53
autor: olo2000pm
Ja korzystam z kisslicera, ale w innych slicerach jest podobnie. Ustawiam tylko raz odległość dyszy od stolika na grubość kartki i gdy drukuje na warstwie 0,2 to w opcjach kisslicera ustawiam z offset na -0,2. Ja to robię na zimnym stole, bo mój stolik nie "pracuje". Jeżeli masz stolik aluminiowy to go rozgrzej. Wtedy wydruk idealnie przywiera do stolika. Teraz mam stolik stalowy dlatego z offset mam taki sam dla ABS i pla. Gdy miałem stolik aluminiowy to offset dla ABS był inny niż dla pla.
Nie wiem czy zmieniasz filament i nie wiem jaki masz stolik. Nie wiem też czy ustawiasz z offset, ale może te uwagi jakoś Ci pomogą. Ale jeżeli drukujesz na warstwie 0.2 i z offset masz na 0, to wydruk tak będzie wyglądał.
I nie bój się kombinować!

Zwróć uwagę co masz na wyświetlaczu gdy zaczynasz drukować. Tam pokazuje na jakiej wysokości jest dysza. Gdy drukujesz na warstwie 0,2 i z offset masz na 0, to na wyświetlaczu zobaczysz że dysza jest na wysokości 0,2. Gdy w slicerze z offset ustawisz na -0,2 to gdy drukarka zacznie drukować na wyświetlaczu zobaczysz, że dysza jest na wysokości 0.
Ja tak mam u siebie i wieczorem wrzucę zdjęcie jak wygląda powierzchnia wydruku.

Re: [jgaurora] kalibracja wymiarów

: 05 wrz 2018, 16:25
autor: olderman
Chyba jestem tępym kretynem bo jakoś nie widziałem na panelu Aurory informacji o wysokości dyszy. Stolik grzeje nawet do 65 stopni a podobno bez problemu drukują na zimnym. Nie wiem co namieszałem w ustawieniach bo teraz to już totalnie wychodzi MASAKRA. Sam już nie wiem CURA oszukuje na wymiarach i podobno nie da się tego programowo skorygować a slick3r z kolei poprawnie wydrukował kostkę i nic po za tym resztę rujnuje od pierwszej warstwy.

Re: [jgaurora] kalibracja wymiarów

: 05 wrz 2018, 16:38
autor: olo2000pm
Nie miałem tej drukarki więc w sumie to nie wiem czy wyświetla te informacje, natomiast wszystkie drukarki z jakimi miałem kontakt takową informacje pokazywały. To nie zmienia faktu, że ustawienia o których pisałem dokonujesz w programie Cura.
A jeżeli chodzi o wydruk z pla na zimnym stole, to może i się da, ale ja zawsze rozgrzewam do 60*C i używam dodatkowo hegron i nie mam problemu z odklejaniem wydruku.

Re: [jgaurora] kalibracja wymiarów

: 05 wrz 2018, 17:45
autor: olderman
No nic pozostało mi tylko kombinować próbując znaleźć jakieś sensowne wskazówki w necie choć więcej tam ogólników jak konkretnych informacji. Dziękuje za chęć i próby pomocy w temacie ale chyba będę musiał poszukać w okolicy kogoś kto usiedzę przy tym sprzęcie i pokaże aurorze kto tu rządzi. Pozdrawiam i zamykam post.