Strona 1 z 1

Kasowanie luzu?

: 04 wrz 2018, 12:56
autor: Domell
Hejo, mam problem w dużej drukarce z osią Z (układ jak w hypercube evo) W jednym miejscu jest coś jak przeskok wysokości, nie zidentyfikowałem póki co przyczyny (podejrzewam łożyska) ale chcę zacząć od kasowania luzu na trapezówkach i tu pytanie jak? Śruba to tr 16/3, jakiś pomysł?

Fotki pod wieczór wkleję.

T.

Re: Kasowanie luzu?

: 04 wrz 2018, 12:58
autor: dragonn
Domell pisze:Hejo, mam problem w dużej drukarce z osią Z (układ jak w hypercube evo) W jednym miejscu jest coś jak przeskok wysokości, nie zidentyfikowałem póki co przyczyny ale chcę zacząć od kasowania luzu na trapezówkach i tu pytanie jak? Śruba to tr 16/3, jakiś pomysł?

T.
Nakrętki kasujące luz? Ale nie widziałem nigdy takich na 16mm, pewnie powinni być.

Re: Kasowanie luzu?

: 04 wrz 2018, 13:02
autor: Domell
Właśnie nie znalazłem, da się coś wydrukować nawet tymczasowo żeby sprawdzić czy pomoże? Ma to sens? a i mała poprawka, wałki mam fi 16 a trapezówki 12/3.


Albo inaczej, umiał by ktoś narysować taką nakrętkę? nie za bardzo umie ten gwint zrobić, wydrukował bym ją z nylonu na próbę :)

Re: Kasowanie luzu?

: 04 wrz 2018, 13:17
autor: Berg
1. gdzieś widziałem taki projekt kasowacza luzy drukowanego. Nie trzeba robić całego gwintu, wystarczy taki "grzebień" jeden albo dwa po przeciwnych stronach. W napędach stacji dyskietek takie są.

2. Jednak jeśli problemem jest przeskok przy opuszczaniu stołu, to taki pomysł, choć nigdy nie próbowałem. przywiąż dwie gumki od majtek w okolicach nakrętek do czegoś co jest powyżej. Tak by stół na nich wisiał a nakrętka opierała się swoimi górnymi częściami zwojów gwintu o śrubę a nie odwrototnie (grawitacyjnie).

3. Nie bawił bym się w to powyżej, tylko poszukał od razu przyczyny przeskoku. Zdjął bym śrubę i pomacał jak wszystko chodzi, pooglądał.

Re: Kasowanie luzu?

: 04 wrz 2018, 13:28
autor: kapi
TUTAJ masz link do strony, gdzie są nakrętki.
TUTAJ masz osiową nakrętkę 16x4 można zobaczyć jak jest zbudowana.

twojego rozmiaru nie widze ....

może ze względu na 4 pręty prowadzące coś jest za ciasne ? spróbuj z jednej strony "puścić" śruby od łożysk, by były luźne, ale by nadal prowadziły.

Re: Kasowanie luzu?

: 04 wrz 2018, 14:40
autor: Domell
Postaram się nagrać co się dzieje, efekt zawracania osi, jak by łożyska miały z tym problem ale myślę że kasacja luzu by wystarczyła.

Zobaczcie filmik, dodam że ten efekt występuje nie tylko u góry ale jak zrobię zawracanie niżej to dzieje się to samo :/

https://www.youtube.com/watch?v=zBAycB1ktGg

Co z tymi łożyskami może być? da się to jakoś zniwelować?

Re: Kasowanie luzu?

: 04 wrz 2018, 18:15
autor: Berg
1. Domel zdejmij te trapezówki. i połóż drukarkę na boku. tak sprawdź, czy gładko chodzi całość.
2. łożyska można zdjąć, przemyć, przesmarować, wałko lekka polerka pastą.
3. pisałem o tym już klika razy, że umieszczenie wałków pionowych daleko od trapezówek, jak tu jest błędem. Powinny być jaknajbliżej
4. widać, żę śruba jest krzywa albo sprzęgło do bani.

Re: Kasowanie luzu?

: 04 wrz 2018, 20:00
autor: TDI-CAD
Często ośki silników obciążone osiowo poddają się losowo. Idealnie jak silnik zamiast sprężyny płaskiej kasującej luz osiowy ma łożysko oporowe. Chyba Kopytko to przerabiał przy okazji wymiany ośki na śruby trapezowe.

Re: Kasowanie luzu?

: 06 wrz 2018, 06:35
autor: Domell
Testowo podwiesiłem skrzynkę z narzędziami pod stołem xD Jakość druku dużo się poprawiła.

Jeszcze regularne prążki ale to wina krzywej trapezówki która dotyka ramy (poprawię to w któryś dzień).

Re: Kasowanie luzu?

: 19 wrz 2018, 09:00
autor: Domell
[quote="rafaljot"]

3. pisałem o tym już klika razy, że umieszczenie wałków pionowych daleko od trapezówek, jak tu jest błędem. Powinny być jaknajbliżej

Możesz rozwinąć? Wydawało mi się że lepiej jest dać je jak najdalej :/
Mogę to łatwo zmienić tylko czy to mi coś da?

Re: Kasowanie luzu?

: 19 wrz 2018, 09:07
autor: Berg
Jak w łożysku zacina się kuleczka, albo wpada brud, czy cokolwiek, co powoduje jakiś opór, to powstaje dźwignia, której ramie jest takie jak odległość nakrętki trapezowej od tego łożyska liniowego Z. A jak wiadomo siła zależy od kwadratu tej odległości.

OK. Jest jeszcze latania stołu na boki przy wibracjach. Dalej rozstawione wałki lepiej stabilizują ale w konstrukcji z jedną trapezówką. Przy dwóch trapezówkach wałki po prawej i lewej i taks są daleko od siebie i wystarczająco stabilizują.

Re: Kasowanie luzu?

: 19 wrz 2018, 09:13
autor: Domell
ok, zrobię jak mówisz, to tylko kwestia wywiercenia 24 otworów xD Mega mnie to denerwuje bo drukarka lata pięknie z dużymi prędkościami a drukuje kiepsko przez Z która miała być najprostsza do zrobienia w tej konstrukcji :/

Z rozstawu (wałków) 25cm mogę zejść na 16cm, wystarczy czy przerysować dwa dolne plastiki i jeszcze ciaśniej dać?

12cm to max co mogę osiągnąć/

Re: Kasowanie luzu?

: 19 wrz 2018, 10:14
autor: olo2000pm
Wtrace się do dyskusji ponieważ Giants będzie na 4 śrubach trapezowych i w moim wątku byla poruszana kwestia rozstawu śrub trapezowych. Pierwotnie u mnie śruby te były rozstawione blisko siebie. Sugestie były takie, że im dalej są od siebie tym lepiej. Więc to zmodyfikowałem. Tutaj czytam, że nie koniecznie to dobre i kolega Domell zmniejsza odległość. Co prawda u mnie jest inaczej rozwiązane prowadzenie osi Z, ale myślę, że czekają mnie podobne problemy. Jak to jest z tymi odległościami?

Re: Kasowanie luzu?

: 19 wrz 2018, 10:48
autor: kapi
Olo2000pm, czy masz tylko śruby trapezowe? Czy są też prowadnice?

Re: Kasowanie luzu?

: 19 wrz 2018, 11:00
autor: olo2000pm
kapi pisze:Olo2000pm, czy masz tylko śruby trapezowe? Czy są też prowadnice?
U mnie wózki w osi Z jeżdżą po profilach narożnych.

Re: Kasowanie luzu?

: 20 wrz 2018, 11:11
autor: Domell
To jak to w końcu, przebudować to czy nie?

Re: Kasowanie luzu?

: 20 wrz 2018, 16:16
autor: Kamino
Myślę, że chodzi tutaj o to, że im dalej, tym ewentualne odchylenie/nierównoległość bardziej daje się we znaki. Coś jak w talerzu satelity telewizyjnej - pomimo małego przesunięcia im dalej, tym centrum skupienia jest bardziej przesunięte.

Re: Kasowanie luzu?

: 01 lis 2019, 12:41
autor: kapi
wskrzeszę temat :
kolega @panWiadr0, na SB podał, że BCN3D uwolniło projekt drukarki.

pobrałem, popatrzyłem, pomierzyłem....

duży stolik, wałki 12mm , pojedyncze długie łożyska. znaczna odległość między osiami.

dużo elementów jest obrabianych maszynowo. w stoliku jest wstawiona belka aluminiowa,

poniżej screeny , a całość do pobrania z GitHuba - link wyżej.
BCD_2glowice.JPG
BCD_2glowice_stolik.JPG
niestety, nie dokopałem się do nakrętki stolika, na której jest podwieszony, ale w PDF-ach na pewno gdzieś siedzi ;)
BCD_2glowice_stolik_2.JPG
stolik przykryty grubym szkłem (?) - 6mm.
BCD_2glowice_stolik_3.JPG
silnik Z podparty "na wkładce" i przykręcony do tylnej ściany.

Re: Kasowanie luzu?

: 01 lis 2019, 12:58
autor: bafunio
kapi pisze:
stolik przykryty grubym szkłem (?) - 6mm.
Mój ma 5 mm (oryginalny)