Strona 1 z 1

Problem z silnikami Prusa i3

: 06 wrz 2018, 20:15
autor: Zi3lu722
Witam, posiadam drukarkę 3d Prusa i3, którą zakupiłem 3 lata temu. Przez okres około 2 lat działała dobrze, ale po upływie tych 2 lat zepsuła się. Po uruchomieniu ekran zgasł i z okolic arduino zaczął lecieć dym :shock: . Po tym incydencie odczekałem 2 miesiące i zakupiłem nowe arduino mega 2560, RAMPS 1.4 i 2 stepsticki A4988 (wiedziałem które wymienić po tym że jak wyjąłem te dwa złe to ekran przestawał „przygasać” z czasem, wyjmowałem je na całkowicie odciętym zasilaniu). Myślałem że to rozwiąże problem, ale jednak nie rozwiązało :cry: .

Po uruchomieniu i wgraniu „Marlina” (Marlina wysłała mi osoba od której kupiłem drukarkę) wszystko wydawało się działać poprawie. Lecz po próbie ruszenia jakimkolwiek z silników drukarka nie reagowała i w programie do obsługi drukarki wyskakiwał błąd „echo:SD init fail”(zamieszczam screena). Tym razem ekran nie przygasał i tylko wyskakuje ten błąd. Silnik od ekstrudera też nie działa. Próbowałem się skontaktować ze sprzedawcą ale nie odbiera telefonu. Jeżeli uda się z nim skontaktować to napiszę. Jak coś, żółte „kostki” się nie grzeją (chodzi mi o te zaznaczone na zdjęciu nr. 2). Sprawdzałem wszystkie kable i wtyczki, nic nie jest przepalone oraz żaden kabel nie jest źle wpięty. Radiatory na stepstickach nie powodują zwarcia. Głowica i stół się grzeją i jest odczytywana z nich temperatura.

Proszę o pomoc, męczę nie z tym dłuższy czas i nie mam też pomysłów co może być nie tak :unknown: . Osobiście moim jedynym podejrzeniem, jakie mam to, że silniki są w jakiś sposób zepsute. Proszę o zadawanie pytań chętnie na nie odpowiem :) .

Zamieszczam także więcej zdjęć drukarki.

Re: Problem z silnikami Prusa i3

: 06 wrz 2018, 20:18
autor: dragonn
Zi3lu722 pisze:silniki są w jakiś sposób zepsute.
Na 99.9(9)% nie są, to Ci od razu mówię. Zepsucie silników NEMA 17 jest naprawdę bardzo, bardzo trudne. Chyba zdjęcia Ci nie weszły?

Re: Problem z silnikami Prusa i3

: 06 wrz 2018, 20:22
autor: Zi3lu722
dragonn pisze:Na 99.9(9)% nie są, to Ci od razu mówię. Zepsucie silników NEMA 17 jest naprawdę bardzo, bardzo trudne.
Okej, to co może powodować że silniki nie reagują na komendy?
dragonn pisze: Chyba zdjęcia Ci nie weszły?
Trochę nie rozumiem o co chodzi? Może nie weszły bo je przed chwilą edytowałem by były w odpowiedniej kolejności.

Re: Problem z silnikami Prusa i3

: 06 wrz 2018, 20:40
autor: dragonn
Chyba tak.
Na drugim zdjęciu nie widzę podpiętego zasilania do Arduino??? Tak to jest??

Re: Problem z silnikami Prusa i3

: 06 wrz 2018, 20:45
autor: Zi3lu722
Na tym zdjęciu drukarka została odpięta i przeniesiona w inne miejsce, gdyż tam gdzie drukarka jest normalnie jest słabo oświetlone i zdjęcia źle wychodzą. Normalnie jest podpięty jeden główny kabel zasilający (taka zielona kostka) i drugi kabel synchronizujący drukarkę z komputerem.

Re: Problem z silnikami Prusa i3

: 06 wrz 2018, 21:17
autor: Kopytko
Pokaz zdjecie jak sa podpiete krancowki na pkycie.

Re: Problem z silnikami Prusa i3

: 06 wrz 2018, 21:24
autor: Zi3lu722
Wydaje mi się że zrobiłem zdjęcie dobrego wejścia. Zdjęcia niestety są obrócone w lewą stronę :/

Re: Problem z silnikami Prusa i3

: 06 wrz 2018, 21:32
autor: Kopytko
Jesli dobrze pamietam to krancowki w raps odpowiadajace za pozycje min sa na pozycjach 2 4 6 patrzac od prawej/gory na Twoim ost zdjeciu. Jezeli drukarka zbudowana tak ze home jest w pozycjach min to zle wpiales kable.

Re: Problem z silnikami Prusa i3

: 06 wrz 2018, 21:41
autor: Zi3lu722
Nic to nie zmieniło. Ale zaciekawiła mnie jedna żecz teraz grzebałem przy drukarce, sprawdzałem opcję i ekran zaczął gasnąć! Spróbuję przepatrzeć jeszcze raz stepsticki i ewentualnie zedytuje ten wpis.

Znalazłem problem, po wyjęciu stepsticków od osi z i x ekran nie gaśnie.

Re: Problem z silnikami Prusa i3

: 06 wrz 2018, 21:44
autor: Kopytko
Jeżeli nie zmieniałeś ekranu sprawdz za ekranem te blaszki co są od ramki ekranu, niektóre wersje potrafią przetrzeć lakier i drapać po płytce i ścieżkach robiąc zwarcie.

Re: Problem z silnikami Prusa i3

: 06 wrz 2018, 21:49
autor: Zi3lu722
Ciekawi mnie jedna żecz. Po wyjęciu stepsticków od osi z i x oczywiście one nie działają. Ale ekstruder i oś y też nie powinny działać?

Re: Problem z silnikami Prusa i3

: 06 wrz 2018, 21:52
autor: Zi3lu722
Wszystko jest w pożądku w kablach od ekranu oraz w samym ekranie, ale ciekawi mnie jedna żecz. Po wyjęciu stepsticków od osi z i x oczywiście one nie działają, ale czy nie powinno być tak że ekstruder oraz oś y powinny działać. Bo wydaje mi się że powinny działać.

Dzisiaj więcej wiadomości nie będę pisać, online będę dopiero jutro od godziny 13:00

Re: Problem z silnikami Prusa i3

: 22 wrz 2018, 12:58
autor: Zi3lu722
Witam, chciałbym przypomnieć ten wątek gdyż zorientowałem się że nie napisałem o pewnej rzeczy. Nie wiem czy to jest ważne ale wole o tym napisać, może przez to ktoś wpadnie dlaczego drukarka nie działa. Chodzi o to że jak napisałem „Po uruchomieniu ekran zgasł i z okolic arduino zaczął lecieć dym :shock: .”, zapominałem napisać że po podpięciu do prądu ruszyłem osią x (ekstruderem) w energiczny sposób (przesunąłem po to by była ona w pozycji „home”). Nie wiem czy to w tym jest problem ale myślę że może to w czymś pomóc :) .