Strona 1 z 1

Elektronika dla IDEX

: 15 wrz 2018, 16:15
autor: olo2000pm
W zasadzie do drukarki z niezależnymi głowicami gotowej elektroniki nie da się kupić. Oczywiście jest rozszerzenie do duet3d, ale nie jest to gotowe, dedykowane rozwiązanie. Trzeba też dodać że koszt obu płytek to 200 funtów za oryginał lub 200 dolarów z chin.
A dlaczego nie ma? Podobno nikt tego nie potrzebuje.
Jak dla mnie dwie niezależne głowice mają dużo zalet. Mamy druk dwukolorowy bez druku dodatkowej wieży. Można drukować jednocześnie dwa elementy i można drukować podpory z rozpuszczalnego filamentu.
Dlatego mam w przyszłym tygodniu spotkanie z znajomym, który projektuje różne elektroniki. Dodatkowo podejmie się oprogramowaniem. Mam tutaj na myśli modyfikacje smoothiware bo raczej na bazie tego rozwiązania będziemy pracować.
Założenia projektu:
Wyjście na dwa niezależne silniki X
Wyjście na dwa silniki Y (szeregowo połączone)
Wyjście na dwa silniki Z (szeregowo połączone)
Wyjście na dwa silniki ekstrudera.
Gniazda na stepstiki
Zasilanie 24V.
Gniazdo na LCD

Co o tym myślicie? Czy warto inwestować w taki projekt?

Re: Elektronika dla IDEX

: 15 wrz 2018, 16:41
autor: dragonn
najpierw to zrób kosztorys nawet taki z grubsza np. cena due3dom le + Arduino due + odpowiednia ilość stepów jakiś fajnych. Czy faktycznie wyjdzie to tyle taniej niż taki duet z chin

Wysłane z mojego K10000 przy użyciu Tapatalka

Re: Elektronika dla IDEX

: 15 wrz 2018, 17:01
autor: olo2000pm
dragonn pisze:najpierw to zrób kosztorys nawet taki z grubsza np. cena due3dom le + Arduino due + odpowiednia ilość stepów jakiś fajnych. Czy faktycznie wyjdzie to tyle taniej niż taki duet z chin

Wysłane z mojego K10000 przy użyciu Tapatalka
Rozmowa z znajomym nic nie kosztuje, wstępnie już rozmawialiśmy i następne spotkanie ma być już konkretne. Ma przedstawić plan działania oraz koszt poszczególnych etapów wdrażania projektu.
Na pewno projekt będzie droższy niż zakup duet3d, ale myślimy o wprowadzeniu płytki na rynek.

Re: Elektronika dla IDEX

: 15 wrz 2018, 17:17
autor: tig33r
Marlin ma obsługe dwóch wózków osi X. Sprawdzałeś jak to działa?

Re: Elektronika dla IDEX

: 15 wrz 2018, 17:22
autor: olo2000pm
Nie sprawdzałem. A która elektronika 32bit ogarnia takie rozwiązanie?
Kto sprzedaje due3dom le?

Re: Elektronika dla IDEX

: 15 wrz 2018, 17:28
autor: zen
Robienie czegokolwiek na bazie smootheware jest karkołomnym pomysłem, tak jest do przepisania rdzeń softu, dużo złych decyzji projektowych

Re: Elektronika dla IDEX

: 15 wrz 2018, 17:38
autor: olo2000pm
Prawdę mówiąc o tym które rozwiązanie będzie podstawą do tej elektroniki będą decydować projektanci. Na tą chwilę rozmowy były prowadzone na przykładzie smoothiware. Bo akurat Riva jest na tym oprogramowaniu.
Ale nie ukrywam, że w smoothiware bardzo prosto dokonuje się zmian wszelkich parametrów. Edycja configu w notatniku to bajka

Re: Elektronika dla IDEX

: 15 wrz 2018, 20:18
autor: zen
No nie da się zaprzeczyć, wolę to nawet od RRF

Re: Elektronika dla IDEX

: 15 wrz 2018, 22:26
autor: mcxmcx
https://youtu.be/jAfktjeuPZ4

Popatrz na to, zwykły marlin.

Puścisz też na płytkach 32 bit
Zobacz na datę.

Re: Elektronika dla IDEX

: 16 wrz 2018, 07:27
autor: olo2000pm
Ten przykład pokazuje, że nie ma gotowych rozwiązań pod niezależne głowice. Nie możesz po prostu kupić elektroniki, wpiąć przewody w gniazda silników i endstopow, włączyć drukarkę i drukować.
Musisz coś przerabiać, modyfikować oprogramowanie itd.
To o czym ja myślę, to elektronika dedykowana pod dwie niezależne głowice. Gdy osoba która myśli inaczej niż większość i która potrzebuje drukarki dwuglowicowej będzie mogła sięgnąć po płytkę na bazie której bez znajomości programowania, a ze zdolnościami manualnymi złoży sobie taką maszynę.
Ale jeżeli nic nie wyjdzie z rozmów dotyczacych nowej elektroniki bo np będzie zbyt duży koszt to skorzystam. Dziękuję za link.

Re: Elektronika dla IDEX

: 16 wrz 2018, 09:48
autor: remus
A możesz mi wytłumaczyć jak będą pracowały głowice nie zależnie?

Re: Elektronika dla IDEX

: 16 wrz 2018, 10:02
autor: mcxmcx
Ale kolego, czy konfiguracja Marlina na dwa X różni się od konfiguracji zwykłej?

Odkomentowac i jedzie.

Można powiedzieć że z pudełka.

Re: Elektronika dla IDEX

: 16 wrz 2018, 10:02
autor: olo2000pm
Do Remus
Mniej więcej tak:
https://www.bcn3dtechnologies.com/en/

Re: Elektronika dla IDEX

: 16 wrz 2018, 10:05
autor: olo2000pm
mcxmcx pisze:Ale kolego, czy konfiguracja Marlina na dwa X różni się od konfiguracji zwykłej?

Odkomentowac i jedzie.

Można powiedzieć że z pudełka.
Czyli rozumiem, że taki przysłowiowy Kowalski bez problemu pozmienia sobie piny, skonfiguruje marlina, ustawi slic3r i drukuje?

Re: Elektronika dla IDEX

: 16 wrz 2018, 10:13
autor: olo2000pm
Ja widzę to tak. Gdy budujesz drukarkę jednoglowicowa twoja rola sprowadza się do wyboru kinematyki i elektroniki. Po złożeniu drukarki ustawiasz prąd i kalibrujesz drukarkę w slicerze.
Gdy budujesz IDEX musisz wykazać się wiedzą, poczytać na forach, poszukać informacji, bo nie spotkałem się z gotowym firmware, no chyba że gdzieś jest, to podajcie link.

Re: RE: Re: Elektronika dla IDEX

: 16 wrz 2018, 10:33
autor: mcxmcx
olo2000pm pisze:
mcxmcx pisze:Ale kolego, czy konfiguracja Marlina na dwa X różni się od konfiguracji zwykłej?

Odkomentowac i jedzie.

Można powiedzieć że z pudełka.
Czyli rozumiem, że taki przysłowiowy Kowalski bez problemu pozmienia sobie piny, skonfiguruje marlina, ustawi slic3r i drukuje?
Przysłowiowy Kowalski ma problemy z wgraniem wsadu do Anet.

Ale jak już robisz z konfigu do kompilacji, to jaki kłopot wybrać właściwą kinematykę, odkomentowac jeden stepstick więcej i skompilować?

Re: Elektronika dla IDEX

: 16 wrz 2018, 10:37
autor: dragonn
Chyba trochę przekombinowujesz, przecież wystarczy że udostepnisz swoj config firmware a do tego dochodzi to że to będzie działać komuś tylko jeśli będzie budował dokładnie na podstawie Twojego projektu

Wysłane z mojego K10000 przy użyciu Tapatalka

Re: Elektronika dla IDEX

: 16 wrz 2018, 10:39
autor: malyhenio1
Każda z dostępnych Elektronik wymaga, modyfikacji przez rozbudowę opodatkowania drajwery i przepinowanie firmawery, co nie jest takie łatwe. Niezależne osie x to takie co jedna ma hom -a druga +, czyli właśnie tak jak ma Bcn3d, no chyba że się pomyliłem

Re: Elektronika dla IDEX

: 16 wrz 2018, 10:53
autor: olo2000pm
Co ciekawe BCN3D nie sprzedaje swojej elektroniki, ciekawe z jakiego powodu? Z stwierdzeniem, że każdy kupując taką elektronikę będzie musiał budować Moją drukarkę muszę się zgodzić, bo przecież decydując się na IDEX budujesz drukarkę taką jak Sigma czy Giants i dokonujesz świadomego wyboru. Ale przecież taka elektronika nie ogranicza cię do drukarki dwugłowicowej, bo przecież możesz zbudować jednogłowicową tylko będziesz musiał szukać informacji jak to zrobić aby poprzełączać to i owo. Tylko po co skoro jest duży wybór elektronik jednogłowicowych.

Re: Elektronika dla IDEX

: 16 wrz 2018, 10:58
autor: McKee
Nie ma czegoś takiego jak "elektronika jednogłowicowa / elektronika dwugłowicowa" - to tylko kwestia ilości wyjść (wbudowanych lub możliwych do rozbudowy) i ustawień firmware.

Ps.: Bierzesz Duet i nie musisz wymyślać od nowa - będziesz miał dłużej wsparcie niż sam będziesz w stanie innym zapewnić (patrząc z punktu widzenia potencjalnego klienta nie zaryzykowałbym w Twoją nową/przyszłą elektronikę kiedy mam gotowe i sprawdzone rozwiązanie na rynku).

Re: Elektronika dla IDEX

: 16 wrz 2018, 11:03
autor: olo2000pm
McKee pisze:Nie ma czegoś takiego jak "elektronika jednogłowicowa / elektronika dwugłowicowa" - to tylko kwestia ilości wyjść (wbudowanych lub możliwych do rozbudowy) i ustawień firmware.
Napisałem to w dużym uproszczeniu, przepraszam. Ale dośc długo szukałem elektronikę i firmware dostosowaną dla tego typu konstrukcji i nie mogę na to trafić!
Nie mówimy tutaj o modyfikacji, bo to jest do zrobienia. Bardzo dobrze jest to wytłumaczone na tej stronie:
https://duet3d.dozuki.com/Wiki/Configur ... sCartesian

Re: Elektronika dla IDEX

: 16 wrz 2018, 11:05
autor: dragonn
dokładnie, a prawie do każdej elektroniki reprapowej możesz dołożyć pare zewnętrznych stepów i mosfetow. Może nie jest to ładne rozwiązanie ale już taki Duet + Duex którego możesz założyć na kanapkę.

oczywiście jeśli naprawdę chcesz costumowa elektronikę do swojego giganta to śmiało ale nie widzę sensu robienia jej dla samej idei "bo nie ma żadnej elektroniki dedykowanej pod idex".

Wysłane z mojego K10000 przy użyciu Tapatalka

Re: Elektronika dla IDEX

: 16 wrz 2018, 11:06
autor: oskar
A co stoi na przeszkodzie aby wziąć DUE3DOM, które ma odpowiednią ilość wyjść na silniki, wgrać repetiera, który obsługuje niezależne głowice (marlin też chyba) i drukować. Wszystko już zostało wymyślone....

Re: Elektronika dla IDEX

: 16 wrz 2018, 11:09
autor: olo2000pm
dragonn pisze:dokładnie, a prawie do każdej elektroniki reprapowej możesz dołożyć pare zewnętrznych stepów i mosfetow. Może nie jest to ładne rozwiązanie ale już taki Duet + Duex którego możesz założyć na kanapkę.

oczywiście jeśli naprawdę chcesz costumowa elektronikę do swojego giganta to śmiało ale nie widzę sensu robienia jej dla samej idei "bo nie ma żadnej elektroniki dedykowanej pod idex".
Masz racje i jeżeli rozmowy okażą się mało kreatywne to nie będę tego tematu ciągnął.
Do swojej drukarki i tak kupie duet+duex, bo nie będę czekał na elektronikę nie wiadomo ile. Przy okazji poszukiwań zrodził się pomysł na dedykowaną elektronikę tym bardziej że na fb miałem kilka zapytań.
Przecież wiadomo, że nikt z kolegów tego forum nie kupi takiej elektroniki (mckee) i nie o takich ewentualnych klientach myślę.

Re: Elektronika dla IDEX

: 16 wrz 2018, 11:11
autor: McKee
olo2000pm pisze:Co ciekawe BCN3D nie sprzedaje swojej elektroniki, ciekawe z jakiego powodu?
Ja nie, jak tak: https://www.3djake.com/bcn3d-technologi ... -for-sigma
Przecież na dodatek to jest Open-Source (i wszystko leży na GitHub o ile się nie mylę).

Ale naprawdę nie ma sensu się w tym grzebać - to są ich zmiany i choć udostępnione to (moim zdaniem) analiza/przeróbki (?) tego rozwiązania będzie trudniejsza niż wzięcie Duet-a - robisz porządną drukarkę to weź poważną elektronikę do niej (zamiast kombinować).

PS.: w międzyczasie pojawił się kolejny post olo2000pm, ale już swoich wypocin ;) nie będę kasował.
Dobra decyzja - trzymam kciuki :good:

Re: Elektronika dla IDEX

: 16 wrz 2018, 11:14
autor: olo2000pm
oskar pisze:A co stoi na przeszkodzie aby wziąć DUE3DOM, które ma odpowiednią ilość wyjść na silniki, wgrać repetiera, który obsługuje niezależne głowice (marlin też chyba) i drukować. Wszystko już zostało wymyślone....
Nic nie stoi na przeszkodzie. Kto to sprzedaje?
No i cały czas mówimy o modyfikowaniu, to da się zrobić i nie w tym problem.

Re: Elektronika dla IDEX

: 16 wrz 2018, 11:15
autor: olo2000pm
McKee pisze:
olo2000pm pisze:Co ciekawe BCN3D nie sprzedaje swojej elektroniki, ciekawe z jakiego powodu?
Ja nie, jak tak: https://www.3djake.com/bcn3d-technologi ... -for-sigma

ooooooooo dzięki :piwo:

Re: Elektronika dla IDEX

: 16 wrz 2018, 11:17
autor: McKee
olo2000pm pisze:Nic nie stoi na przeszkodzie. Kto to sprzedaje?
Tu jest (1-szy link): http://bfy.tw/JuQn (297zł)

Przepraszam, ale nie mogłem się powstrzymać.

Re: Elektronika dla IDEX

: 16 wrz 2018, 11:18
autor: olo2000pm
McKee pisze:
olo2000pm pisze:Nic nie stoi na przeszkodzie. Kto to sprzedaje?
Tu jest (1-szy link): http://bfy.tw/JuQn

Przepraszam, ale nie mogłem się powstrzymać.
Ja tak zrobiłem, serio, ale wyskakuje mi tylko wersja mini:)

Re: Elektronika dla IDEX

: 16 wrz 2018, 11:25
autor: McKee
Upsss ... Mea Culpa, rzeczywiście. Duża chyba nigdy nie powstała albo tylko kilka egzemplarzy Krzysztof wypuścił - małe zainteresowanie było z tego co pamiętam - trzeba by poszukać / poczytać historię na fabrykatorze. Ew. zapytać Krzysztofa.

Ale "mini" jest rozbudowywane ... wiec można... tylko po co? Ja dalej twierdzę (popieram decyzję), że Duet jest właściwym kierunkiem (nie wiem czy pamiętasz ale pomysł Delty był mój ;) i dobrze się skończyło - mam dużą frajdę jak o niej czytam i gratuluje wykonania).

PS.: sprawdziłem - jednak o delcie pierwszy napisał Artu. Nakłamałem jednak. Jestem bardzo niepocieszony ;) http://www.fabrykator.pl/board/viewtopic.php?t=1483.

Re: Elektronika dla IDEX

: 16 wrz 2018, 11:28
autor: dziobu
To może jak już masz ludzi z branży to niech Ci po prostu zrobią małą partię DUE3DOM? Nowa elektronika od tej poewnie by się zbytnio nie różniła (no chyba że chcesz jakiś lepszy uC).

Re: Elektronika dla IDEX

: 16 wrz 2018, 11:32
autor: olo2000pm
McKee pisze:Upsss ... Mea Culpa, rzeczywiście. Duża chyba nigdy nie powstała albo tylko kilka egzemplarzy Krzysztof wypuścił - małe zainteresowanie było z tego co pamiętam - trzeba by poszukać / poczytać historię na fabrykatorze. Ew. zapytać Krzysztofa.

Ale "mini" jest rozbudowywane ... wiec można... tylko po co? Ja dalej twierdzę (popieram decyzję), że Duet jest właściwym kierunkiem (nie wiem czy pamiętasz ale pomysł Delty był mój ;) i dobrze się skończyło - mam dużą frajdę jak o niej czytam i gratuluje wykonania).
Co do delty to miałeś racje, jestem mega zadowolony w jaki sposób ona drukuje!!!
Decyzja już zapadła, będzie Giants na duet+duex. Nie ma co ukrywać, to spory koszt jeżeli doda się wyświetlacz. A że ja drukuje tylko z karty, to wyświetlacz być musi. Wiem, że na tym zestawie uruchomię swoją drukarkę.
Zakiełkowała mi tylko myśl o dedykowanej elektronice. Spotkanie już jest umówione, zobaczę jak będzie przebiegało. Nie mam parcia na ten projekt.

Re: Elektronika dla IDEX

: 16 wrz 2018, 11:39
autor: jarn
A Duet 2 Maestro + LCD12864 + 2 zewnętrzne stepy ?

Re: Elektronika dla IDEX

: 16 wrz 2018, 11:47
autor: tig33r
RADDS też ma dodatkowy moduł i można tam mieć chyba 5 głowic, więc spokojnie stepów wystarczy.

Re: Elektronika dla IDEX

: 16 wrz 2018, 12:06
autor: Marvin27
dziobu pisze:To może jak już masz ludzi z branży to niech Ci po prostu zrobią małą partię DUE3DOM? Nowa elektronika od tej poewnie by się zbytnio nie różniła (no chyba że chcesz jakiś lepszy uC).
http://www.fabrykator.pl/board/viewtopi ... 555#p21555

Re: Elektronika dla IDEX

: 16 wrz 2018, 12:23
autor: olo2000pm
Marvin27 pisze:
dziobu pisze:To może jak już masz ludzi z branży to niech Ci po prostu zrobią małą partię DUE3DOM? Nowa elektronika od tej poewnie by się zbytnio nie różniła (no chyba że chcesz jakiś lepszy uC).
http://www.fabrykator.pl/board/viewtopi ... 555#p21555
Można by rzec, że zapotrzebowanie na taką elektronikę jest:)
Wszystko zależy od ceny końcowej gotowej płytki.

Re: Elektronika dla IDEX

: 16 wrz 2018, 12:28
autor: tig33r
Jeśli byłoby zapotrzebowanie na tą elektronikę to zapewne byłaby w sprzedaży.

Re: Elektronika dla IDEX

: 16 wrz 2018, 12:44
autor: olo2000pm
tig33r pisze:Jeśli byłoby zapotrzebowanie na tą elektronikę to zapewne byłaby w sprzedaży.
Tu poruszyłeś ciekawą kwestię. Jednak bcn3d ma w ofercie tak pracującą drukarkę.

Re: RE: Re: Elektronika dla IDEX

: 16 wrz 2018, 14:26
autor: dragonn
Pracująca cała drukarka a sama elektronika to dwie całkiem inne sprawy. Zapotrzebowanie na elektronikę moim zdaniem nie ma bo są już elektroniki które są w stanie to robić.
olo2000pm pisze:
tig33r pisze:Jeśli byłoby zapotrzebowanie na tą elektronikę to zapewne byłaby w sprzedaży.
Tu poruszyłeś ciekawą kwestię. Jednak bcn3d ma w ofercie tak pracującą drukarkę.
Wysłane z mojego K10000 przy użyciu Tapatalka

Re: Elektronika dla IDEX

: 27 wrz 2018, 20:27
autor: olo2000pm
Jakie jest Wasze zdanie o RADDS V1.5 i Arduino DUE R3?

https://www.reprap.me/radds-v15.html
https://www.reprap.me/arduinodue.html