Strona 1 z 1

Drukarka do prototypów do 30tys

: 19 wrz 2018, 16:54
autor: merkat
Witam

Jestem w trakcie wyboru drukarki do firmy.
Przeznaczenie: druk prototypów detali (nie druk masowy) z tworzyw twardych jak również z gumy
Obszar roboczy: jak największy w tym budżecie (np: 300x300x300)
Uwagi: potrzebuję drukarki prostej w obsłudze, która nie będzie rozbudowywana, ma dokładnie i bez zbędnych komplikacji wydrukować zadany detal
Budżet: do 30 tys zł brutto

Pierwszy wybór: Ultimaker S5, tylko nie wiem czy można na nim drukować z filamentów gumopodobnych (NinjaFlex; Guma; TPE; TPC Flex itp?) lub PVC.

Z góry dziękuję za pomoc

Re: Drukarka do prototypów do 30tys

: 19 wrz 2018, 17:02
autor: FlameRunner
Producent podaje, że na S5 drukują się wszystkie filamenty Ultimaker, w tym TPU 95A.
https://ultimaker.com/en/resources/4979 ... patibility

Re: Drukarka do prototypów do 30tys

: 19 wrz 2018, 17:09
autor: dragonn
merkat pisze:PVC
Jeśli to nie literówka to od raz mówię, prawie nigdy nie drukuje z PVC chociaż się da bo to chyba najbardziej szkodliwy materiał jeśli chodzi o opary jakie powstają przy drukowaniu.

Re: Drukarka do prototypów do 30tys

: 19 wrz 2018, 17:15
autor: merkat
Dzięki za odpowiedź.
Nie jestem pewien czy TPU 95A będzie tak elastyczne jak guma. Może ktoś ma doświadczenie w drukowaniu z gumy i może porównać materiał Ultimakera do pozostałych gumopodobnych?

W tym budżecie polecalibyście tego Ultimakera czy raczej coś innego? Tak jak wspominałem zależy mi na drukowaniu jednostkowych, prototypowych detali, prostocie obsługi, dobrej jakości druku (plus możliwość druku z gumy, w miarę bezobsługowej pracy).

Właśnie się zastanawiałem czemu żadna z drukarek nie drukuje w PVC, dzięki dragonn za rozwianie wątpliwości...

Re: Drukarka do prototypów do 30tys

: 19 wrz 2018, 17:26
autor: SQ9KRD
W zasadzie odpowiedź już dostałeś :D

Re: Drukarka do prototypów do 30tys

: 19 wrz 2018, 17:46
autor: merkat
Odnośnie PVC jak najbardziej, odpowiedź zamykająca temat :) ale odnośnie lepszego wyboru niż Ultimaker, czekam na propozycje :)

Re: Drukarka do prototypów do 30tys

: 19 wrz 2018, 18:05
autor: SQ9KRD
Ciężko o lepszy wybór przy twoich parametrach i chyba większość uzna iż jest to produkt odpowiadający Twoim wymaganiom.

Re: Drukarka do prototypów do 30tys

: 19 wrz 2018, 21:29
autor: virgin71
Co do gumy, to gumy w 2,85 spokojnie idą na Ultimakerach. Przetestowane wielokrotnie:)

Re: Drukarka do prototypów do 30tys

: 19 wrz 2018, 22:44
autor: kurczak
A co myślicie o HBOT?

Re: Drukarka do prototypów do 30tys

: 19 wrz 2018, 23:07
autor: sp6vgx
kurczak pisze:A co myślicie o HBOT?
Myśleć sobie coś tam można o każdej drukarce, ale co to zmienia...

Powiem tak drukarka to nie wszystko, a jak autor ma na myśli bezproblemowy druk to ja bym stawiał na firmę/drukarkę. Która zapewni najlepszy serwis, szkolene oraz możliwość przetestowania sprzętu przez kupującego (czy sobie poradzi). Niestety nawet w tej cenie mogą wystąpić jakieś problemy i o ile większość "wyjadaczy" z tego forum sobie poradzi z najgorszym problemem - to osoba mająca takie założenia myśli raczej o sprzęcie naciśnij i wychodzi gotowe... Do czasu jak tak działa to jest ok, ale warto myśleć jak jednak po naciśnięciu drukuj nie idzie wszystko po myśli użytkownika... Nie oszukujmy się nawet jak drukarka jest ok to druk 3D wymaga wiedzy choć by przygotowania gcode w slicerze i nawet mając profile do dedykowanego filamentu trzeba mieć też pojęcie o tym czy dać podpory czy nie, jak ustawić optymalnie obiekt do druku na stoliku itd. - niby dla wielu sprawy banalne ale jak to bywa czasem nie dla wszystkich. Nie wspominając już o zapoznaniu użytkownika z ograniczeniami druku FDM (czyli jak projektować elementy pod druk 3D)...

Może się niepotrzebnie rozpisałem, ale trudno mi po poście autora stwierdzić czy miał już do czynienia z drukiem 3D (czy coś drukował) i jaką wiedzę w tym temacie posiada... więc może przesadnie podchodzę jak do kompletnego laika...

Re: Drukarka do prototypów do 30tys

: 20 wrz 2018, 00:23
autor: McKee
Tak. Koniecznie szkolenie - najlepiej całodniowe, bo "bezobsługowa praca" jest mrzonką. Bez przekazania wiedzy przez kogoś z doświadczeniem, samemu dużo dłużej / trudniej opanować druk z gumy np., czy nawet podstawową obsługę drukarki.
Na którychś targach widziałem "przedstawicieli handlowych", którzy przez ponad godzinę męczyli się z Ultimakerem chcąc cokolwiek wydrukować (i po około godzinie im się udało coś, co normalnie kilka minut zajmuje (ustawienie/przygotowanie stołu)).

Re: Drukarka do prototypów do 30tys

: 20 wrz 2018, 00:39
autor: FlameRunner
W przeciwieństwie do Anet A8, w przypadku drukarki za 30 000 zł spodziewałbym się porządnych instrukcji w formie pisanej, na przykład https://ultimaker.com/en/resources/52578-unboxing wygląda jakby faktycznie było w stanie poprowadzić użytkownika za rękę od wyjęcia drukarki z pudełka, poprzez zainstalowanie oprogramowania, aż do wykonania pierwszego wydruku - i jeszcze dalej. ;)

Re: Drukarka do prototypów do 30tys

: 20 wrz 2018, 00:53
autor: sp6vgx
@FlameRunner

Instrukcja to nie wszystko - w zasadzie fajna jak wszystko działa ok. Jak wspominałem w którymś wątku Anycubic I3 Mega ma ładną drukowaną ;) Wiadomo że drukarka za taką kwotę jest o wiele bardziej niezawodna i przewidywalna, ale właśnie do tego czasu o którym wspomniałem - jak nagle coś poleci nie tak i tutaj przydaje się albo support albo przekazanie wiedzy w postaci szkolenia.

Jednak tutaj jak wspomniałem wszystko zależy jaką ma wiedzę osoba kupująca i z jakimi problemami jest sobie w stanie sama poradzić. Powiem tak jak bym potrzebował do firmy to bym zabrał z domu moje szroty i nawet nie myślał o wydaniu 30k... dlaczego... bo karton różnych części z eksperymentów itd. pozwala mi każdą naprawić w krótkim czasie...

Natomiast osoba która chce wydać 30k zł może mieć trochę rozmyte pojęcie o druku i potem będzie zdziwienie i to jeszcze połowa biedy, gorzej jak coś takiego spowoduje niedotrzymanie jakiegoś terminu itd. co może generować jeszcze większe koszta. Natomiast wątpię by ktoś chcący drukarkę za 30k zł do firmy miał potem czas zakładać na forum tematy czy szukać co zrobić jak wyskoczy jakiś problem...

Oczywiście nie mówię że to ma być gratis, ale jak bym kupował zadał bym pytanie ile takie wsparcie będzie kosztować - na co mogę liczyć w przypadku awarii itd. generalnie tak aby mieć wszystko czarno na białym...

Re: Drukarka do prototypów do 30tys

: 20 wrz 2018, 07:16
autor: McKee
Rozdzielmy jeszcze dwie rzeczy: Nie support (po awarii / przy problemach) tylko szkolenie (żeby awariom i problemom zapobiec).
Gdybym miał pracownika z wiedzą (i zapałem) jak sp6vgx czy FlameRunner (i większość uczestników forum), to na 100% szkolenia bym nie kupował ;)
Ale gdyby nikt w firmie nie miał doświadczenia z drukiem 3D a drukarka miałaby generować dochód to bym jakiegoś sprawnego technicznie gościa wysłał na szkolenie, bo jego czas pracy kosztuje (mnie - pracodawcę) i taki osobnik szybciej / więcej się dowie na szkoleniu niż czytając instrukcje i eksperymentując (w czasie pracy oczywiście). To taka inwestycja w przyszłość i potencjalnie większe korzyści z pracownika i sprzętu przez niego obsługiwanego ;) - przecież on ma generować kasę a nie siedzieć, czytać instrukcje i pytać na forum ;) dlaczego wydruk z gumy lub nylonu mu nie wychodzi.
Oczywiście zakładam, że szkolenie będzie odpowiedniej jakości i przez kogoś doświadczonego (a nie handlowca, który sam nic nie wydrukował i nie robi mu różnicy czy sprzedaje drukarki, spawarki czy pomidory). Ale nawet ~godzinna prezentacja da więcej (moim zdaniem) niż kilka godzin czytania instrukcji. Czas pracownika kosztuje (eureka!), w skali miesiąca może nawet więcej niż drukarka ;).

Oczywiście hobbystycznie zupełnie inna historia: zdobywam(-y) doświadczenie dłubiąc i eksperymentując, ale nikt nam za ten (stracony! (z punktu widzenia pracodawcy)) czas nie płaci.

Re: RE: Re: Drukarka do prototypów do 30tys

: 20 wrz 2018, 08:35
autor: kapi
McKee pisze: ... zdobywam(-y) doświadczenie dłubiąc i eksperymentując, ale nikt nam za ten (stracony! (z punktu widzenia pracodawcy)) czas nie płaci.
Ale szukając ew pracy, masz atut, że coś umiesz. Możesz się wykazać.

A kwintesencją jest robić to co się lubi i jeszcze ci za to płacą :)
Szkolenie w tym przypadku systematyzuje wiedzę - ważne by uczeń nie był mądrzejszy od nauczyciela :)

Podobnie z obsługą oprogramowania - niby każdy coś tam zna i umie, ale można prościej... oczywiście po szkoleniu, czego sam doświadczyłem :)

Re: Drukarka do prototypów do 30tys

: 20 wrz 2018, 08:59
autor: Blazi
Nie oszukujmy się nawet jak drukarka jest ok to druk 3D wymaga wiedzy choć by przygotowania gcode w slicerze i nawet mając profile do dedykowanego filamentu trzeba mieć też pojęcie o tym czy dać podpory czy nie, jak ustawić optymalnie obiekt do druku na stoliku itd. - niby dla wielu sprawy banalne ale jak to bywa czasem nie dla wszystkich.
Nope. Dobra drukarka robi takie rzeczy jak podpory sama, nie potrzeba dosłownie żadnego szkolenia. Bo podpory - tadam - rozpuszczasz. :) OK, ustawienie obiektu na stole to trochę inna sprawa ale przyzwyczajenia reprapowe wręcz utrudniają użytkowanie drukarki profesjonalnej dla której nie ma czegoś takiego jak poszukiwanie największej płaskiej ściany na spód.
Nie wspominając już o zapoznaniu użytkownika z ograniczeniami druku FDM (czyli jak projektować elementy pod druk 3D)...
Nie projektuje się prototypów pod druk 3D. Technologie druku 3d dobiera się pod projekt prototypu.

Nie mierzcie profesjonalnych maszyn miarą reprapową. Każdy kto potrafi obsługiwać smartfon jest w stanie obsługiwać profesjonalne maszyny FDM i SLA w tej cenie. Szkolenie 2h polegające na czytaniu instrukcji (albo samo przeczytanie instrukcji...) obsługi absolutnie wystarcza. Co innego maszyny profesjonalne tylko z nazwy i ceny... Oczywiście dodatkowa wiedza wpłynie na lepsze efekty ale nie jest to coś porównywalnego z nauką parametrów Cury, bardziej zrozumieniem sposobu pracy technologii. Do ogarnięcia w kilka tygodni.

Support natomiast to must have - każda maszyna, nawet najdroższa, może się zepsuć.

Re: Drukarka do prototypów do 30tys

: 20 wrz 2018, 09:52
autor: Modern Air Customs
To ja polecę ze swojej strony Atmata. Drukuje u nas elementy samochodu prawie zawsze w maksymalnym polu roboczym 30x30x50cm z PETG. Druk to średnio 30-40h. Od marca idzie prawie 24h/7. Przepuszczone przez niego 100kg filamentu PETg od DD. Zero awarii za wyjątkiem zmian dysz, termistorów i grzałek ale to chyba normalna kwestia zużycia.
29512772_349663505547434_270763903800049664_n.jpg
37809343_424857564694694_6033275392599523328_n.jpg
37725389_421980894982361_3771173502854365184_n.jpg

Re: Drukarka do prototypów do 30tys

: 20 wrz 2018, 09:58
autor: virgin71
Popieram @Blazi, z tym, że jak masz już drukarkę, a nie zlecasz druk, to jednak patrzysz na to jaką używasz technologię. Nawet rozpuszczalne podpory nie rozwiązują każdego problemu.
Modern Air Customs pisze:Zero awarii za wyjątkiem zmian dysz, termistorów i grzałek ale to chyba normalna kwestia zużycia.
Nie, to nie jest normalne. Jakbyś używał Ultimakera, to nic byś nie wymieniał. Ja do tej pory o atmacie dobrych słów nie usłyszałem. Powyższe też ciężko zaliczyć do dobrych.
Poza tym masz wydruki szpachlowane i szlifowane. Jak wygląda praca z precyzyjnymi elementami?

PS. Jak widzę klipsy biurowe w „profesjonalnym” sprzęcie, to nóż mi się w kieszeni otwiera.

Re: Drukarka do prototypów do 30tys

: 20 wrz 2018, 10:15
autor: marek91
Nie samym UM żyje człowiek, możesz zerknąć też na Hbota lub drukarki Blixet. Firmy należą do dinozaurów branży Wulfnora i Kolo33. Choć pewnie na tym forum tylko kilku użytkowników ich pamięta :)

Re: Drukarka do prototypów do 30tys

: 20 wrz 2018, 10:35
autor: Modern Air Customs
virgin71 pisze:Popieram @Blazi, z tym, że jak masz już drukarkę, a nie zlecasz druk, to jednak patrzysz na to jaką używasz technologię. Nawet rozpuszczalne podpory nie rozwiązują każdego problemu.
Modern Air Customs pisze:Zero awarii za wyjątkiem zmian dysz, termistorów i grzałek ale to chyba normalna kwestia zużycia.
Nie, to nie jest normalne. Jakbyś używał Ultimakera, to nic byś nie wymieniał. Ja do tej pory o atmacie dobrych słów nie usłyszałem. Powyższe też ciężko zaliczyć do dobrych.
Poza tym masz wydruki szpachlowane i szlifowane. Jak wygląda praca z precyzyjnymi elementami?

PS. Jak widzę klipsy biurowe w „profesjonalnym” sprzęcie, to nóż mi się w kieszeni otwiera.
Mam profesjonalnego Makerbota obok i również wymieniam dysze... Średnio 2-3x/rok. oraz raz wymieniałem blok grzejny i grzałkę w nim. Obecnie ma ok 5000h przelotu.

Atmat ma ok 4tys. najechane. Nie ma co ukrywać- przede wszystkim mam wersję jedną z pierwszych szt, Klipsy biurowe? nie widze w tym nic złego- zwłaszcza w momencie kiedy wydruk ściągam razem ze stołem/płytą- czy dało się zrobić to lepiej? Oczywiście, ofrezować system klipsów z alu to nie problem. Mamy u siebie ciężki sprzęt do obróbki metali i możemy to zrobić ale nie potrzeba więc... jest jak jest i działa dobrze ;) Drukuje sie wiele elementów, które wystarczy przeszlifować i zalać podkładem dla idealnej powierzchni, więc nie można jej odmówić jakiegoś "prążkowania" czy niedokładności. Większość niedokładności to kwestia modelu oraz samej geometri, bo drukarka prowadzi się bez problemów.

Może i mam małą wiedzę jeśli chodzi o inne drukarki ale zestawiając cenę nowego Atmata z dużo mniejszym Makerbotem to wybór jest stosunkowo prosty. Atmat na potrzeby mojej firmy w zupełności wystarcza :)

EDIT:
Z ciekawości- jakie negatywy znalazłeś w tej kwestii?

Re: Drukarka do prototypów do 30tys

: 20 wrz 2018, 11:09
autor: olo2000pm
No i ATMAT to Polska marka. Brawo Ty :piwo:

Re: Drukarka do prototypów do 30tys

: 20 wrz 2018, 11:10
autor: virgin71
Modern Air Customs pisze: Mam profesjonalnego Makerbota obok i również wymieniam dysze... Średnio 2-3x/rok. oraz raz wymieniałem blok grzejny i grzałkę w nim. Obecnie ma ok 5000h przelotu.
Makerbotów profesjonalnych nie ma. Przecież oni mają do dzisiaj problem ze swoim smart extruderem i smart pro, czy jak tam nowa wersja się nazywa.
Wydaje mi się, że źle zrobiłeś wywiad przed pierwszym zakupem. Makerbot ze smart extruderem to niestety jedna z najgorszych drukarek. Niestety, bo jest bardzo droga, a wcale nie jest profesjonalna. Kiedy ja kupowałem któryś rzut drukarek do firmy, to właśnie rozważałem Makerbota. Po tym znalazłem informację, że smart extrudery są bardzo awaryjne i co chwilę trzeba je wymieniać...
W ten sposób mam sporo Ultimakerów i 0 makerbotów. Nigdy, w żadnym Ultimakerze (a mam ich -naście) nie wymieniałem bloku, grzałki, termistora. Wymieniam tylko dysze, ale to na zasadzie zmiany średnicy, a nie wymiany całej dyszy! Jedyną sytuacją wymiany dyszy jest jej zatkanie kiepskimi filamentami z którymi czasem eksperymentuję na jednej drukarce. W jednym UM wymieniłem blok, ale nie dlatego, że się zużył, tylko jest przerobiona na filament 1,75 i ma założone E3D Aero z V6 Lite.

Zatem wymiany, o których piszesz, to ja robię w ramach eksperymentów, a nie z czasem, bo się „zużywa”.
olo2000pm pisze:No i ATMAT to Polska marka. Brawo Ty :piwo:
Podobnie jak HBOT, Zortrax i jeszcze parę naprawdę dobrych drukarek, których nazwy powinny tutaj już dawno paść:)

Re: Drukarka do prototypów do 30tys

: 20 wrz 2018, 11:21
autor: Modern Air Customs
to może źle się wyraziłem, przy obu drukarkach wymieniam dysze z powodu właśnie jakiegoś zapchania, czy to jakieś wtrącenie na filamencie czy jakiś kurz, który tak poprostu dostaje się do rurki. Przy Atmacie problem z termistorem i/lub grzałką to problem mechaniczny- poprostu raz na jakiś czas zahaczę szczoteczką drucianą o przewody, a o uszkodzenie przewodu od termistora nie trudno :) Nie chcę bronić tego za wszelką cenę bo i po co ;) Raczej przedstawiam swój punkt widzenia odnośnie eksploatacji, którą przeprowadzam. Wymiana dysz w każdej z drukarek to kilkanascie sekund- na ich czyszczenie nie mam czasu poprostu. Wymiana termistora/grzałki przy atmacie to kilka minut ale to jak mówię- patrząc przez pryzmat ceny to "wada"/specyfika, na którą się sam zdecydowałem ;)

Re: Drukarka do prototypów do 30tys

: 20 wrz 2018, 14:40
autor: sp6vgx
Blazi pisze: Nie projektuje się prototypów pod druk 3D. Technologie druku 3d dobiera się pod projekt prototypu.
Z tym się nie zgodzę, albo się nie zrozumieliśmy. Zawsze projektując cokolwiek w CAD robię to pod kątem technologii w jakiej jestem w stanie wykonać dany element. W tym wątku mowa jest o drukarce 3D FDM więc warto aby projektant znał ograniczenia tej technologii i uwzględnił je w projekcie.

Natomiast co do supportów owszem materiał podporowy załatwia sporo, jednak tutaj jest kwestia nie tyle drukarki co oprogramowania. Natomiast przy założonej cenie i parametrach drukarki (rozmiar stolika) raczej może być z tym problem by kupić coś co Pro nie ma tylko w nazwie (choć mogę się mylić). Inna sprawa że podpory z automatu nie zawsze są optymalne jeśli mamy uwzględniać koszta wydruku.

Co do czytania instrukcji itd. to chyba lepiej od mojej osoby napisał to co miałem na myśli kolega McKee i w pełni z nim się zgadzam, dodam jeszcze że żyjemy w PL i pracownik zatrudniony na takim stanowisku jak obsługa drukarki 3D nie musi znać języka angielskiego. Natomiast zatrudnianie specjalnie osoby do firmy która zajmie się drukarką mija się czasem z celem i lepiej wysłać na szkolenie jakiegoś zatrudnionego pracownika.

Natomiast co do samych drukarek się nie wypowiadam bo osobiście faktycznie nie miałem z drogimi komercyjnymi konstrukcjami do czynienia, osobiście mam sentyment do Ultimakera i bardzo podoba mi się rozwiązanie mechaniki (chyba dlatego że to pierwsza drukarka jaką zbudowałem). Jednak jakiś tam mój sentyment do danego rozwiązania nie ma w tym wątku znaczenia.

Natomiast fajnie że temat się rozkręcił i padło trochę wad niektórych rozwiązań... IMHO nie grzech mówić o wadach bo chyba każde urządzenie ma jakieś tam mniejsze lub większe wady, a często o nich się nie mówi. To też jest zawsze jakaś informacja dla kupującego i może podjąć decyzję czy jakaś tam wada będzie mocno przeszkadzać czy nie...

Re: Drukarka do prototypów do 30tys

: 20 wrz 2018, 15:47
autor: FlameRunner
sp6vgx pisze:
Blazi pisze: Nie projektuje się prototypów pod druk 3D. Technologie druku 3d dobiera się pod projekt prototypu.
Z tym się nie zgodzę, albo się nie zrozumieliśmy. Zawsze projektując cokolwiek w CAD robię to pod kątem technologii w jakiej jestem w stanie wykonać dany element. W tym wątku mowa jest o drukarce 3D FDM więc warto aby projektant znał ograniczenia tej technologii i uwzględnił je w projekcie.
Blazi ma rację.

Nie ma takiej opcji, żeby coś docelowo idącego na przykład na wtryskarkę było projektowane z uwzględnieniem tego, że prototyp będzie drukowany / rzeźbiony / klejony z błota. Jeśli drukarka 3D ma tylko wykonać prototyp (a takie warunki zostały przedstawione w pierwszym poście tematu) czegoś, co ma potem być wykonywane inną metodą, to ona ma go wykonać. Kropka.

O "projektowaniu pod druk" jest sens mówić jeśli docelowy sposób wykonywania detalu to właśnie druk 3D.

Re: Drukarka do prototypów do 30tys

: 20 wrz 2018, 15:58
autor: mscichu
Lepiej niech autor powie czy miał styczność z drukiem 3D oraz jeżeli tak to w jakiej technologii. Możliwe, że będzie chciał jakości żywicznej z prędkością FFF? Kolejna sprawa to niech autor przeliczy ile będzie miał prototypów i czy mu się to kalkuluje i czy nie lepiej/taniej zlecić druk na zewnątrz. Wiadomo, że na drukarce w firmie można poprawiać prototyp i drukować co 2-3 dzień ale ile trzeba tego nadrukować aby się opłacało?

Re: Drukarka do prototypów do 30tys

: 20 wrz 2018, 16:39
autor: sp6vgx
FlameRunner pisze:
sp6vgx pisze:
Blazi pisze: Nie projektuje się prototypów pod druk 3D. Technologie druku 3d dobiera się pod projekt prototypu.
Z tym się nie zgodzę, albo się nie zrozumieliśmy. Zawsze projektując cokolwiek w CAD robię to pod kątem technologii w jakiej jestem w stanie wykonać dany element. W tym wątku mowa jest o drukarce 3D FDM więc warto aby projektant znał ograniczenia tej technologii i uwzględnił je w projekcie.
Blazi ma rację.

Nie ma takiej opcji, żeby coś docelowo idącego na przykład na wtryskarkę było projektowane z uwzględnieniem tego, że prototyp będzie drukowany / rzeźbiony / klejony z błota. Jeśli drukarka 3D ma tylko wykonać prototyp (a takie warunki zostały przedstawione w pierwszym poście tematu) czegoś, co ma potem być wykonywane inną metodą, to ona ma go wykonać. Kropka.
I dalej się nie zgodzę. Często robię jakiś prototyp w celu sprawdzenia jakieś koncepcji itp. W tym prototyp nie jest równy np. produktowi finalnemu który często może być wykonany z innego materiału i tutaj znowu mamy to samo czyli dostosowanie projektu CAD do technologii wykonania. Przykładowo robię sobie jakieś tam prototypy obudów (aby ocenić ergonomię itd.) gdzie docelowo wykonanie jest z giętej blachy, blachy są zgrzewane, dochodzą części frezowanych itd. W drugą stronę też to działa i często w druku 3D muszę coś rozbić na kilka elementów co w innej technologii można wykonać w całości, ewentualnie np. muszę w druku 3d przewidzieć miejsca na elementy metalowe (bo drukowane się nie sprawdzą)...

Tutaj oczywiście u autora może to wyglądać inaczej, ale pisze bardziej ogólnie o projektowaniu...

Re: Drukarka do prototypów do 30tys

: 20 wrz 2018, 17:01
autor: dziobu
sp6vgx pisze:(...)
Ale to nie jest prototypowanie.
Tutaj chodzi o wykonanie detalu w sytuacji gdy masz gotowy projekt i chcesz sprawdzić czy wszystko jest OK przed zleceniem produkcji dużej partii. Szefa w*li czy wystrugasz to z drewna czy ulepisz z glutów. Masz projekt obudowy i masz ją wykonać taką jaka będzie np po wtryskarce. Żeby dało się przymierzyć, czy wszystkie wcięcia pasują, otwory się zgadzają, czy będzie wygodne, skręcalne, itp. I drukarka 3D ma wypluć taki detal i nie jęczeć - nawet kierunek ścian można olać bo tego typu detale nie są badane pod względem wytrzymałości. Przeważnie chodzi o dotknięcie sztuki żeby potem nie zostać z kontenerem złomu. Tutaj dodam że technologia FDM pozwala w 99% wykonać cały detal (drukowanie w powietrzu, podpory), co w innych technologiach (nieprzyrostowych) jest trudne lub wręcz niemożliwe.

Natomiast to co piszesz to po prostu testowanie i manufaktura (robię to samo ;p).

Re: Drukarka do prototypów do 30tys

: 20 wrz 2018, 17:14
autor: sp6vgx
dziobu pisze: Natomiast to co piszesz to po prostu testowanie i manufaktura (robię to samo ;p).
Ja to uznaję za projektowanie/prototypowanie - tak jak wykonanie elektroniki na płytce uniwersalnej itp... Natomiast to co opisujesz to też można podpiąć pod prototyp wykonany w finalnej technologii czy tam krótką serią testową. Mimo wszystko drukarka w firmie itp. potrafi być szybsza i tańsza np. w wypadku gdy produkt finalny zlecamy zewnętrznej firmie. Czasami element nie mieści się na drukarce więc trzeba go podzielić i potem kleić... w takich przypadkach w miejscu klejenia stosuję nieraz jakieś zakładki itp. aby wzmocnić dane miejsce lub zwiększyć powierzchnię klejenia...

Czy to jest manufaktura... nie wiem nawet w Formule 1 niektóre części do różnych testów powstają na drukarkach 3D i potem finalnie robione są w innej technologii...Generalnie prototypowanie to temat bardzo szeroki, nie musi się ograniczać do testowania finalnego produktu w 3D (bo często ma to średni sens). Takie coś jak identyczny prototyp z 3D i produkt finalny w zasadzie można ograniczyć do jakiś bardzo prostych elementów wykonywanych finalnie z tego samego lub bardzo podobnego materiału...

Re: Drukarka do prototypów do 30tys

: 20 wrz 2018, 20:32
autor: kapi
Panowie i Panie ;)
co tu dużo mówić : mój drugi projekt nie pod druk
w urządzeniu są cienkościenne elementy i po skalowaniu ich 1:20 sory, ale nie da się ich wydrukować. całość musiałem adaptować pod druk by w ogóle jakoś to wyglądało.
:piwo:
obawiam się że każda, nawet najdroższa maszyna miała by problem...
dziobu pisze:Ale to nie jest prototypowanie.
Tutaj chodzi o wykonanie detalu w sytuacji gdy masz gotowy projekt i chcesz sprawdzić czy wszystko jest OK przed zleceniem produkcji dużej partii.
i czasem nawet największy stół nie wystarcza :/

i tu skłaniam się do solidnego szkolenia, by późniejszy user mógł ogarnąć "jak to ugryźć". :crazy:

Re: Drukarka do prototypów do 30tys

: 20 wrz 2018, 22:52
autor: kretu
Kapi ale skoro w skali to zaraz ktoś powie że to makieta a nie prototyp:P Moim zdaniem nie ma co roztrącać co dla kogo jest prototypem bo są prototypy funkcjonalne, wizualne, użyteczności są tymczasowe jak i preprodukcyjne to wszystko co tu było wymieniane jest prototypem. Zamiast dywagować to zainteresowany musi sam określić do czego ta drukarka ma mu służyć.

Co do wyższości bardziej "pro" drukarki nad dobrym szkoleniem to już raz była dyskusja jak to nawet nie warto puszczać testowego wydruku na takiej maszynie bo wiadomo że będzie dobrze, a koniec końców wyszły błędy softu i jakość powiedzmy sobie średnia. Więc moim zdaniem dobre szkolenie to podstawa.

Re: RE: Re: Drukarka do prototypów do 30tys

: 20 wrz 2018, 23:08
autor: kapi
kretu pisze:Kapi ale skoro w skali to zaraz ktoś powie że to makieta a nie prototyp:P
[.....]
Więc moim zdaniem dobre szkolenie to podstawa.
Podzielam tę opinie :)