Strona 1 z 1

Krańcówka magnetyczna czy optyczna

: 20 wrz 2018, 09:37
autor: olo2000pm
Waszym zdaniem które rozwiązanie jest dokładniejsze i powtarzalne, optyczne czy magnetyczne?

Re: Krańcówka magnetyczna czy optyczna

: 20 wrz 2018, 09:51
autor: virgin71
Wszystkie SLA stosują optyczną, a tam jest niezła precyzja wymagana. Myślę, że odpowiedź sama się nasuwa.

Re: Krańcówka magnetyczna czy optyczna

: 20 wrz 2018, 10:35
autor: Kopytko
Plus optycznej ,że masz możliwość korekcji w sofcie w obie strony, mechaniczna tylko nieznaczną w kierunku załączenia.

Re: Krańcówka magnetyczna czy optyczna

: 20 wrz 2018, 11:00
autor: olo2000pm
Pytam o to bo w Sigmie stosują magnetyczne krańcówki. W delcie mam optyczne i działa to bardzo dobrze. Ale nigdy nie stosowałem magnetycznych i zastanawia mnie dlaczego stosują je w drukarce z niezależnymi głowicami, w której precyzja pozycjonowania dyszy jest kluczową sprawą.

Re: Krańcówka magnetyczna czy optyczna

: 20 wrz 2018, 11:22
autor: Kopytko
Pole magnetyczne moze się nieco zmieniać zaleznie od warunków i wydaje mi się ale tylko wydaje, że przez to moze mieć mniejsza powtarzalnosc... ale i na optycznej moze paproch kurzu osiąść i tez jak by nie patrzeć zawsze d...

Re: Krańcówka magnetyczna czy optyczna

: 20 wrz 2018, 11:38
autor: dziobu
Optyczna sie degraduje. Powtarzalnosc zalezy od zmiany temperatury otoczenia i napiecia zasilania.
Ale w niskim przedziale cenowym nie ma nic lepszego. Do tego z małej krańcówki (oidp w TME są) i szerokiej przesłonie można zejść z powtarzalnością do <0.01mm.

Re: Krańcówka magnetyczna czy optyczna

: 24 wrz 2018, 00:25
autor: Sekal
Moim zdaniem mechaniczna + kalibracja śrubką. Optyczna jest lepsza pod warunkiem zachowania praktycznie sterylnych warunków. Bardzo jest wrażliwa na zanieczyszczenia. W praktyce nie zauważyłem jakiś zalet używania optycznych. Czujnik Halla miał niedokładności dochodzące do grubości warstwy, więc też zupełnie bez sensu. Pomiar zależał między innymi od prędkości najazdu itp.

Podsumowując: moim zdaniem naprawdę nie ma sensu stosować innych czujników jak dobrej jakości krańcówki mechaniczne, znacznie lepiej skupić się na sztywności i geometrii ramy oraz całego układu ruchu.

Re: Krańcówka magnetyczna czy optyczna

: 24 wrz 2018, 01:54
autor: Berg
tanie chińskie popularne krańcówki optyczne są znacznie dokładniejsze od tanich chińskich mechanicznych.

Coby poprawić dokładność mechanicznej trzeba urwać blaszkę.

Re: Krańcówka magnetyczna czy optyczna

: 04 paź 2018, 09:16
autor: dragonn
A patrzcie na co wpadłem:
https://pl.aliexpress.com/item/Triangle ... 6c21jJzaqy
Teoretycznie "lepsze" bo mają wbudowany komparator. Nie widziałem jeszcze takich.

Re: Krańcówka magnetyczna czy optyczna

: 04 paź 2018, 12:20
autor: tig33r
To kupuje na testy? :DD

Re: Krańcówka magnetyczna czy optyczna

: 04 paź 2018, 13:14
autor: Garreth
Ja sobie zmontowalem ukladzik, srubka z kabelkiem nawinietym dotyka miedzianej plytki zamykajac obwod, do tego rezystor podciagajacy i dioda. Moze nie jest to najpiekniejesze rozwiazanie, ale imho ultra dokladne