Strona 1 z 1

Podłoże pod drukarkę

: 23 wrz 2018, 23:48
autor: Julian
Cześć,
Czy stoi u Was drukarka na panelach podłogowych?
Oczywiście nie mówię, że bezpośrednio. Pod jedną drukarkę mam stolik, pod drugą reklamowy stand z tworzywa sztucznego. Pod panelami, dobry podkład.
I teraz pytanie. Czy jeżeli drukarka będzie stała w pomieszczeniu z panelami, to czy będzie mi niosło hałasy po całym piętrze?
Na parterze mam płytki, ale już nie mam miejsca na drukarki :P

Re: Podłoże pod drukarkę

: 24 wrz 2018, 00:12
autor: Sekal
Ja bym położył to podłoże pod panele jeśli ci zostało.

W czasach jak miałem jeszcze Prusę kładłem, tę gąbkę złożoną kilka razy. Również chodziło o wytłumienie dźwięków chociaż nie na panelach.
Nic za to nie przebiło podkładki pod pralkę ze sklepu nie dla idiotów kupionej na jakiejś promocji.

Re: Podłoże pod drukarkę

: 24 wrz 2018, 00:31
autor: FlameRunner
Ja swego czasu miałem tak: panele -> dwie pufy owinięte streczem -> kawałek płyty MDF -> drukarka.
Różnica była istotna.

Ale teraz to inne czasy. UM3 jest na tyle cichy, że zdarza mi się wejść do pomieszczenia i nie słyszeć, czy drukuje - muszę spojrzeć.

Re: Podłoże pod drukarkę

: 24 wrz 2018, 07:18
autor: cardjunk
polecam maty tłumiące drgania, docelowo produkowane pod pralki, koszt koło 20zł, bez docinania pasują fajnie do drukarki

Re: Podłoże pod drukarkę

: 24 wrz 2018, 08:12
autor: McKee
Coś takiego polecam: https://allegro.pl/wojskowa-galka-uchwy ... 62493.html
To są nogi od jakiegoś wojskowego sprzętu (trochę źle opisane). Solidny kawal gumy tłumiący wysokie częstotliwości i jednocześnie zapobiegający wibracjom o niższych częstotliwościach (żeby cała drukarka się nie trzęsła). Trzeba tylko mocowania do drukarki dorobić (albo dodać deskę i zrobić mini-stolik). Wielkość tego jest trochę mniejsza od piłki tenisowej. Waga solidna (lita guma).

Re: Podłoże pod drukarkę

: 05 paź 2018, 02:21
autor: dziobu
Trafiłem tu z tego posta: viewtopic.php?f=34&t=3119&start=30#p53395

No więc:
- te "wojskowe" kulki analne z kawałekiem wystającego gwintu w normalnym świecie nazywają się wibroizolatorami i jest tego dość dużo do wyboru pod tymże hasłem ;)
- nie jest to element uniwersalny - trzeba dobrać twardość gumy (jak i sam materiał bo to nie musi być guma) do drgającej masy i częstotliwości:
-> https://www.wibroizolacjapolska.pl/zast ... ady-doboru
-> https://www.wibroizolacjapolska.pl/zast ... cje-ogolne

To tyle teorii. Wiem że rozmawiając o bzdetach za 4zł bardziej znaczący jest koszt wysyłki niż parametry elementu także spoko ;)

btw.
Mam gdzieś takie z bardzo twardej gumy. Nic nie wygłuszają, tylko guma śmierdzi. Wiem że to oczywiste ale wolałem o tym wspomnieć.

Re: Podłoże pod drukarkę

: 05 paź 2018, 07:53
autor: McKee
To jest amerykańska, wcale nie śmierdząca guma ;). Ewentualnie wyśmierdziała się już bo te kulki mają pewnie ze 20 lat - to jakis demobil jest. Mają też kupę innych „wibroizolatorów” - można je znaleźć pod hasłem „amortyzator”. Widziałem np. takie zbudowane z liny stalowej (nierdzewne) obmacywałem je nawet ale nie wzbudziły mojego zaufania - wiesz może czy „linowe” są lepsze od gumowych? Mieli tego kilkaset kg (na oko) ale na Allegro nie widzę (jakieś 2 inne typy linowych znalazłem (w mniej atrakcyjnych cenach)).


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Re: Podłoże pod drukarkę

: 05 paź 2018, 09:14
autor: Pajacyk0v
Wystarczy kawałek grubej (8-12mm) wykładziny dywanowej.

Re: Podłoże pod drukarkę

: 05 paź 2018, 09:36
autor: dziobu
McKee pisze:(...)Mają też kupę innych „wibroizolatorów” - można je znaleźć pod hasłem „amortyzator”
Tak w ogóle amortyzator to nie to samo co wibroizolator.

Z tego wszystkiego, z tych wszystkich nóżek, cudacznych rozwiązań (jak poduszka magnetyczna - sprawdzałem, do dupy) i innego nie-wiadomo-czego polecam postawić drukarkę na czymkolwiek żeby rozłożyć jej masę, pod to wrzucić - jak @Pajacyk0v zasugerował - jakiś materiał (wykładzinę, koc) i mieć to gdzieś ;)

Te wszystkie kupne rozwiązania są głównie do tłumienia wibracji z urządzeń o innej charakterystyce - w jakimś agregacie czy klimatyzatorze stabilność podstawy nie ma takiego znaczenia, a tłumione drgania są stałe i raczej przewidywalne. Tak formalnie to drukarka powinna stać sztywno na płycie granitowej i dopiero to jako komplet można sobie izolować/tłumić.

Re: Podłoże pod drukarkę

: 06 paź 2018, 06:24
autor: McKee
dziobu pisze:
McKee pisze:(...)Mają też kupę innych „wibroizolatorów” - można je znaleźć pod hasłem „amortyzator”
Tak w ogóle amortyzator to nie to samo co wibroizolator.
Tak w ogóle wibroizolator to nie to samo co gałka czy uchwyt ale fantazja sprzedających na allegro pozwala im dowolnie opisywać towary :rotfl:

Re: Podłoże pod drukarkę

: 06 paź 2018, 20:04
autor: Gmeracz
Ja mam nogi z piłeczkami i święty spokój. Aaa.. Do tego silniki na tłumikach z gumą.

Re: Podłoże pod drukarkę

: 06 paź 2018, 21:27
autor: Pajacyk0v
Ja dziś doszedłem do wniosku ze wyleję betonową płytę. Sześć wystających gwintowanych prętów M10 i na szytwno do tego ramę drukarki. I to usadowie na 20mm korku (a docelowo w sandboxie).

Re: Podłoże pod drukarkę

: 07 paź 2018, 18:39
autor: tomekr
Można prościej niż wylewka betonowa: mate głusząca pod pralkę, płytę chodnikowa, jeszcze jedną mate pod pralkę, no i dopiero drukarkę na jakiejś płytcie chodnikowe, lub bezpośrednio na pierwszej płycie na jakiś miekich nóżkach, trzeba tylko gdzieś "wyrwać" płytę chodnikową, bo takowej w markecie nie dla idiotów nie znajdziecie, no można jeszcze podkładki pod głośniki ;).
Qrde jak to dobrze, że mam drukarkę na innym piętrze i wogóle jej nie słyszę i nie czuję, nawet jak były drv8825.

Re: Podłoże pod drukarkę

: 07 paź 2018, 21:31
autor: McKee
Jeszcze trochę i ktoś napisze, że miejsce drukarki 3D jest na granitowej płycie nagrobnej ;)

Re: Podłoże pod drukarkę

: 07 paź 2018, 21:36
autor: spec
O taka mała dopasowana płyta byłaby idealna ;)

Re: Podłoże pod drukarkę

: 07 paź 2018, 22:16
autor: Pajacyk0v
No tak ale połączenie skręcane nie będzie tak samo sztywne jak zalane pręty.