Strona 1 z 1

Jak to wydrukować?

: 29 wrz 2018, 11:42
autor: kswiorek
Od jakiegoś czasu próbuję wydrukować coś takiego i mi się nie udaje:
1.PNG
Drukując w tej pozycji, nawis z tyłu się podwija, zaczyna o coś haczyć i przez cienkie ścianki wszystko się przesuwa.

Drukując podzielone na pół, w pionie, drukarka wykonuje dużo retrakcji, a nie drukuje za wiele, ścianki wychodzą niepełne i się rozpada.
2.PNG
Z takim rozpadaniem się takich cienkich ścianek przy retrakcji zawsze miałem dużo problemów. Ten sam problem był z tym modelem:
3.PNG
Ustawienia:
Slicer: Sli3r Prusa Edition
Temp hotendu: 240
Temp stołu: 80
Materiał: PETG
Wentylator w trybie auto cooling, od 10% do 40% (wentylator mam turbinkę sunona, więc jak ustawię na 100% to warstwy się w ogóle nie kleją)
Retrakcja:
4.PNG
4.PNG (10.96 KiB) Przejrzano 4014 razy
Ekstruder bowden z hotendem e3d lite6

Konfiguracja Sli3r
config.ini
(6.36 KiB) Pobrany 165 razy
Plik:
zab3.stl
(21.96 KiB) Pobrany 158 razy

Re: Jak to wydrukować?

: 29 wrz 2018, 11:57
autor: guzio14
Ja bym próbował robić własne podpory w meshmixer.

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Re: Jak to wydrukować?

: 29 wrz 2018, 12:01
autor: kswiorek
Jak działają te podpory?
Z tym jest taki problem, że nie chce się trzymać podpór i się odrywa do góry, więc te podpory musiały by blokować to od góry, a to chyba tak nie działa.

Re: Jak to wydrukować?

: 29 wrz 2018, 12:03
autor: guzio14
Coś takiego
https://youtu.be/OXFKVmMwXCQ

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Re: Jak to wydrukować?

: 29 wrz 2018, 12:10
autor: jarhead
Skoro się podwija to znaczy, że nie ma niczego co trzyma druk z podłożem. Użył Pan funkcji skirt/brim? A czy uzywa Pan np. dimafixu?

Re: Jak to wydrukować?

: 29 wrz 2018, 12:11
autor: FlameRunner
kswiorek pisze:nie chce się trzymać podpór i się odrywa do góry, więc te podpory musiały by blokować to od góry, a to chyba tak nie działa.
Zmniejsz dystans w Z, żeby sie wydruk trochę trzymał podpór. Cała zabawa polega na tym, że podpory mają trochę trzymać wydruk, żeby nie uciekał, ale też nie za mocno, żeby potem dały się oderwać.

Ja bym to w pierwszej kolejności spróbował drukować jak na pierwszym renderze, dając dużo podpór. Chociaż ten nawis to chyba tylko 45 stopni? Może pokombinuj, żeby wyszło bez podpór - daj niższą warstwę czy coś?

Re: Jak to wydrukować?

: 29 wrz 2018, 12:16
autor: dragonn
Dobrze widzę że masz 10mm retrakcji?
Jaką masz głowicę i ekstuder w LUME, generalnie 10mm to strasznie dużo i nie dziwne że robią Ci się przy dużej ilości retrakcji dziury.
A jeśli masz oryginalny ekstuder jak był w LUME to już w ogóle mega dużo tej retrakcji.

Sam model który podałeś spokojnie da się wydrukować w pozycji jaką pokazałeś na pierwszym zdjęciu i to najprawdopodobniej bez podpór jeśli mówimy od PLA/PET-G. Jeśli zawijas się podwija to znaczy że najprawdopodobniej chłodzenie nie daje radę.

Re: Jak to wydrukować?

: 29 wrz 2018, 12:38
autor: kswiorek
Mam przerobiony na ekstruder bowden i e3d lite6. Ok, pokombinuję z mniejszą retrakcją.

Problem jest taki, że warstwy się ze sobą słabo kleją i jak dam większe chłodzenie to się wszystko rozsypuje. W ogóle mam duży problem ze słabym klejeniem się warstw w tym PETG.

Nawis jest tam około 40 stopni od pionu, więc powinno się wydrukować bez podpór.

Re: Jak to wydrukować?

: 29 wrz 2018, 12:42
autor: FlameRunner
PET-G to nawet całkiem bez chłodzenia. Jak przegrzany wydruk - drukuj dwa na raz.

Re: Jak to wydrukować?

: 29 wrz 2018, 12:47
autor: kswiorek
Dzięki, włączam wydruk z mniejszą retrakcją i 2 naraz.

Re: Jak to wydrukować?

: 29 wrz 2018, 12:56
autor: dragonn
W jakiej temperaturze drukujesz PET-G? U mnie mogę odpalić PET-G z chłodzeniem 100% i wydruk i tak jest okej, jedynie co da się zauważyć to to że wydruk jest wtedy bardzo sztywny i kruchy ale nie ma problemu z spajaniem warstw.
Wrzuć też parę fotek jak aktualnie wygląda Twoja drukarka. Głowica, ekstruder, chłodzenie wydruku itp.

Re: Jak to wydrukować?

: 29 wrz 2018, 13:18
autor: kswiorek
240 stopni, przy 225 termopara włożona do dyszy z drugiej strony podaje 220, ale przy tej temperaturze na pełnym wypełnieniu ekstruder nie ma siły przepychać.

Tak wygląda miejsce, w którym zaczyna drukować drugi element: (retrakcja 4mm i zaczynają się robić nitki, którymi się oblepia dysza i zostawia je na wydruku)
3.jpg
Tu są zdjęcia:
2.jpg
1.jpg

Re: Jak to wydrukować?

: 29 wrz 2018, 13:23
autor: dragonn
rurka PTFE nie jest trochę za krótka? Wydaje się już być napięta maksymalnie w tej pozycji.
Sam ekstuder jest "taki se".
Pokaż jeszcze wylot chłodzenia wydruk, bo wygląda jak by bardzo wiało na blok.
Przy okazji - wydrukuj sobie klipsy pod mocowanie rurki PTFE żeby ją zablokować.

EDIT

Wrzuć najlepiej też od razu wszystkie swoje ustawienia z slicera.

Re: Jak to wydrukować?

: 29 wrz 2018, 13:30
autor: kswiorek
Może i jest za krótka, ale nie ciągnie się za bardzo.
Co masz na myśli mówiąc "taki se"?
Tunel jest taki, tylko lekko przyszlifowany i nadtopiony:
5.PNG
Coś takiego?
https://www.thingiverse.com/thing:2798864

Próbowałem i nie mogłem wydrukować, za małe.
Jest plik z konfiguracją załączony w pierwszym poście.

Re: Jak to wydrukować?

: 29 wrz 2018, 13:34
autor: dragonn
No słaby, radełko masz tam mosiężne? Przez brak przełożenia w ekstuderze łatwo o to że będzie gubić kroki (wiem, przełożenie ma też swoje wady ale generalnie dla początkującego lepszy jest ekstuder z przełożeniem).

Czyli chłodzenie wieje Ci przed blok a nie pod dyszę... czyli jest absolutnie do kitu. Wylot powietrza musi być tak żeby jak najwięcej go leciało bezpośrednio pod dyszę. Konfigurację zaraz sobie zaczytam, używasz slic3r czy slic3r prusa edition?

Re: Jak to wydrukować?

: 29 wrz 2018, 13:43
autor: FlameRunner
dragonn pisze:rurka PTFE nie jest trochę za krótka? Wydaje się już być napięta maksymalnie w tej pozycji.
Rurka może nawet dostatecznie długa, tylko ten ekstruder bym inaczej zamontował.

Re: Jak to wydrukować?

: 29 wrz 2018, 14:10
autor: kswiorek
Prusa edition.

Wyszło coś takiego:
4.jpg
5.jpg
Ten po prawej jest całkiem ładny, ale ten po lewej się podwinął, zaczął o coś haczyć i silnik zgubił kroki.

Miałem wcześniej taki tunel:
6.PNG
Ale był niewygodny bo nie dawał dostępu do dyszy, a musiał być taki duży, żeby objął sondę indukcyjną.

A jak zamontować ekstruder? Nie miałem za bardzo innego pomysłu.

Re: Jak to wydrukować?

: 29 wrz 2018, 14:17
autor: dragonn
To chłodzenie też jest takie se. Po prostu wystarczyłby ten Twój tunnel przerobić np.
Bez nazwy.png
Bez nazwy.png (3.3 KiB) Przejrzano 2948 razy
Co do montaży ekstrudera - niżej, gdzieś w połowie drukarki i pod kątem 45 stopni w górę.

Zainstaluje zaraz slic3r PE i poglądam Twoje ustawienia.

Re: Jak to wydrukować?

: 29 wrz 2018, 14:20
autor: kswiorek
Jak zobaczysz w notatniku, to też widać.

Zaprojektuję jakiś nowy tunel.

EDIT
Takie coś byłoby lepsze?
7.PNG

Re: Jak to wydrukować?

: 29 wrz 2018, 14:27
autor: dragonn
Tak wstępnie, zrobię parę komentarzy

Kod: Zaznacz cały

retract_restart_extra = 0.1 to może powodować że po cofnięciu retrakcji poda Ci za dużo filamentu, ja zawsze staram się to utrzymać na zero.
retract_speed = 30 próbowałeś zwiększyć? Np. do 60mm/s (tylko sprawdź czy w firmware drukarki nie masz ograniczone do 30 i tak)
travel_speed = 100 tutaj też bym próbował ustawić więcej, im więcej tym mniejsza szansa na nitki. Oczywiście ustawienie zbyt dużo będzie skutkować gubieniem kroków ale warto się pobawić, myślę że miedzy 120-150mm/s powinno dać radę u Ciebie.

Re: Jak to wydrukować?

: 29 wrz 2018, 15:50
autor: kswiorek
Pozmieniałem te ustawienia i coś tam się wydrukowało, ale ma takie dziwne pofalowane brzegi i górny most kompletnie się nie przykleił do krawędzi.
7.jpg
6.jpg
Co mogę pozmieniać, żeby poprawić te mosty? Te brzegi to domyślam się, że jak coś się przylepi, to potem cienka ścianka się odgina, powoduje falę, przy następnej warstwie znowu się odgina powodując więcej fal. Nadal robią mi się jakieś nitki, których nie było przy retrakcji 10, coś da się innego zmienić, aby je zlikwidować?

Re: Jak to wydrukować?

: 29 wrz 2018, 16:00
autor: dragonn
a może podstawa rzecz, kalibrowales ekstruder?

Wysłane z mojego K10000 przy użyciu Tapatalka

Re: Jak to wydrukować?

: 29 wrz 2018, 16:04
autor: kswiorek
Tak, chyba przedwczoraj, przy zadanych 100 mm wychodzi 100,3 czy coś takiego, najprawdopodobniej błędy pomiaru, a górne warstwy wychodzą dobrze.

EDIT:
Nie wiem czy to ważne, nie mierzyłem wyciskając z dyszy, tylko zdjąłem rurkę PTFE i mierzyłem ile wychodzi.

Re: Jak to wydrukować?

: 29 wrz 2018, 17:32
autor: kswiorek
Wydrukował się nowy tunel, wygląda że powinien działać, tylko że nadal jest ten problem, jeżeli jest dużo retrakcji, a mało druku to się robią dziury. Przeszkadza to też na mostach, bo jak zacznie drukować most od połowy to się nie przylepi i opadnie.
8.jpg
Ostatnie warstwy tego modelu w ogóle się nie wydrukowały

Re: Jak to wydrukować?

: 29 wrz 2018, 19:08
autor: dragonn
Czy rurka PTFE rusza się na złączkach jak jest retrakcja? Czy rurka PTFE dobrze przylega do dyszy? nie robi tam się basen fialmentu bo jest szczelina?
Kolejna sprawa czy ten ekstruder nie gubi kroków przy retrakcji?

Wysłane z mojego K10000 przy użyciu Tapatalka

Re: Jak to wydrukować?

: 29 wrz 2018, 20:16
autor: kswiorek
Nie rusza się, nawet jakbym chciał ręką to się nie da.
Dysza chyba nie cieknie, starałem się uciąć rurkę równo, wypuścić ją na 1 mm z radiatora i dopiero po tym wkręcić dyszę. Mogę skręcić jeszcze raz cały hotend.
Raczej nie gubi, chociaż też nie wydaje najprzyjemniejszych dźwięków.

Re: Jak to wydrukować?

: 30 wrz 2018, 01:10
autor: Gulumik
No nie moge muszę napisać, od paru lat lukam ale z mojego doświadczenia:
1. Za duża retrakcja, wszytko co poniżej prędkości retrakcji w slic3rPE ustaw na zero, akurat nie wiem jaka jest standard retrakcji w Lumie - może koledzy doradzą, może się mylę ale ja u siebie wolę z retarkcją w ten sposób nie kombinować, to jest dodatek w razie czego. Ale też miałem podobnie przy dużej retrakcji, złym flow, złej temperaturze a do tego przepalał mi się teflon, a oczywiście wszystko pokazywało temp. OK. UIważaj nigdy na dyszy nie ma temp która jest pokazywana, chociaż nawet nie wiem jak wyregulujesz to sorry trzeba zawsze sprawdzić aktualny filament jak płynie. Nawet na IR jak sprawdzisz daje Ci to informacje tylko jaka jest zewnętrzna temp. bloku nic więcej a filament sobie zawsze w zależności od partii...nie politycznej oczwiście, bo to zupelna chała gorzej od kitajców by była :)
2. Sprawdź teflon lub wymień moim zdaniem to jest przyczyna oprócz retrakcji.
3. Daj spokój z tym wydrukiem z mostami, w tej chwili jest większy problem, toż taki druk to lipa, a prędkość i temperatura??? weż jakiś mały wydruk na szybko np kostkę i zobacz co jest grane - daj znać a nie upierdliwie to pudełko, mosty potem się ustawi, najpierw ustaw parametry ekstrudera co by dał radę cokolwiek drukować dobrze i płynnie.
4. Chłodzenie to najmniejszy w tej chwili problem. Wiem koledzy macie rację ale to nie chłodzenie winne a ekstruder. A raczej przekombinowane ustawienia. Zawsze lubiłem dać ekspermentalnie na maksa coś w odwrotną stronę :))))
5. Sprawdż z normalną retrakcją i niczym więcej itp.., mniejszą temperaturą i przede wszystkim małą prędkością 25-45...! Jak piszesz że ekstruder siada przy solid tzn że za duża prędkość, zwolnij kolego.
6. Jakie masz flow bo może być że małe a kosmiczna retrakcja i wszystko się pierdzieli?

Re: Jak to wydrukować?

: 30 wrz 2018, 10:38
autor: kswiorek
No, jak na razie urwałem kabelek od termistora i po 15 minutach lutowania tych cieniutkich kabelków, podłączyłem i... cyna roztopiła się w temperaturze hotendu.

Re: Jak to wydrukować?

: 30 wrz 2018, 11:20
autor: jagus
Bo tego się nie lutuje tylko zaciska :D

Re: Jak to wydrukować?

: 30 wrz 2018, 11:24
autor: FlameRunner
Lutować też ewentualnie można, byle miejsce łączenia nie było zbyt blisko bloku.

Re: Jak to wydrukować?

: 30 wrz 2018, 11:28
autor: kswiorek
Kabelek urwał się 1mm od termistora więc inaczej się nie dało.

Re: Jak to wydrukować?

: 30 wrz 2018, 12:37
autor: samezrp
kswiorek pisze:Pozmieniałem te ustawienia i coś tam się wydrukowało, ale ma takie dziwne pofalowane brzegi i górny most kompletnie się nie przykleił do krawędzi.
Pierwsze zdjęcie: zdecydowanie za wysona temperatura.

Re: Jak to wydrukować?

: 30 wrz 2018, 13:10
autor: kswiorek
Jak ją zmniejszę to ekstruder nie ma siły przeciskać, ledwo mogę wtedy popychać kombinerkami. Poza tym warstwy się słabo kleją. Rurka PTFE w hotendzie jest w dobrym stanie.

Re: Jak to wydrukować?

: 30 wrz 2018, 13:33
autor: mcxmcx
A przy jakiej temperaturze palcami przeciskasz filament przez ekstruder?

Tak spokojnie, bez ściskania do białości.

Drugi test, wyjmij filament z hitend, włóż tylko za radełko do ekstrudera i daj wyciskanie 100mm, ale trzymaj. Czy ekstruder zmieli filament, wyrwie z ręki czy będzie terkotal.

Re: Jak to wydrukować?

: 30 wrz 2018, 13:39
autor: Gulumik
No to obowiązkowo zmień termistor- takie kombinowanie bez sensu. Ścisk to tylko awaryjnie na szybcika ale 1mm to d... blada, a lutowanie przy hotendzie - no cóż nie komentuje, sam sprawdziłeś...
A czy sprawdzałeś na innm filamencie jak idzie??
Zaraz coś nie tak tu, albo się nie klei ale idzie w niższej temperaturze albo wogle nie idzie..... zweryfikuj bo nie kumam?? a jak tak jest w rzeczywistości to wywal w pieruny ten filament szkoda czasu na walkę z wiatrakami.
Nie kleją się to nie tylko zależy od temperatury ale też od wysokości warstwy, prędkości druku, chłodzenia, i albo najważniejsze rodzaju filamentu.

Re: Jak to wydrukować?

: 30 wrz 2018, 14:10
autor: kswiorek
Mogę przeciskać w miarę łatwo właśnie przy 240, przy niższych coś tam idzie ale słabo. Chce się wydrukować ale przy większych prędkościach albo stałym wypełnieniu przeskakuje.
Sprawdzę z PLA, jak przyjdzie termistor.
Po zatrzymaniu filamentu ekstruder gubi kroki, a jak słabiej skręcę docisk to zaczyna mielić.

Re: Jak to wydrukować?

: 30 wrz 2018, 14:34
autor: mcxmcx
Dodaj prądu na ekstruder i wysusz filament.

Temperatura na razie może być przesunięta.

Re: Jak to wydrukować?

: 30 wrz 2018, 15:16
autor: dragonn
Jest to trochę koszt ale myślę że to na pewno dobry pomysł:
viewtopic.php?f=39&t=2998&hilit=bondtech
I zmień położenie ekstrudera, zamocuj go ciut nizej (z 15cm) i daj pod kątem 45 stopni żeby wychodziła rurka PTFE.

Re: Jak to wydrukować?

: 04 paź 2018, 19:16
autor: kswiorek
Wreszcie!

Wydruk: kostka 20x20
jedna ściana boczna
2 na raz
wszystkie ustawienia tak jak poprzednio
retrakcja 2 mm bez żadnych dziwnych ustawień
8.PNG
Prędkość retrakcji 60 mm/s
10.jpg
Prędkość retrakcji 15 mm/s
9.jpg
Dzisiaj przeglądając forum natrafiłem na ten wątek: "Jak to jest w końcu z szybkością retrakcji?"
dragonn pisze:No i teraz możemy przejść do samej prędkości retrakcji, zawsze gdzie czytałem czy ktoś na forum polecał zmienić coś to sugerowali ustawić więcej. Generalnie to przetestowałem wartości od 30mm/s do 120mm/s na dwóch różnych ekstuderach. Na pewno żadne z nich nie gubił kroków.
A wczoraj z głupot ustawiłem 15mm/s i problem zniknął :roll:
I jak widać pomogło.
(Chyba... chociaż nie wydaje mi się, żeby to była losowa rzecz, ale puszczę jeszcze jeden wydruk i zobaczę)

Re: Jak to wydrukować?

: 04 paź 2018, 19:20
autor: dragonn
Jeśli to jest losowa rzecz to znaczy że coś w układzie ekstudera po prostu Ci nie wyrabia. Próbowałeś zwiększyć prąd silnika?

Re: Jak to wydrukować?

: 04 paź 2018, 19:54
autor: kswiorek
Działa!!! :yahoo:
11.jpg
Takie coś by się nigdy nie wydrukowało z tamtymi ustawieniami. To na pewno nie jest losowe.

Retrakcja: 8mm, 15mm/s, "Minimum travel after retraction" 1mm

Teraz muszę albo zacząć drukować większe rzeczy, albo kupić obiektyw do makro, bo ten się słabo nadaje :D

Re: Jak to wydrukować?

: 04 paź 2018, 21:01
autor: kswiorek
Tytułowy model udało się wydrukować. Nadal jest słaby, ale to przez chłodzenie, a most trochę oklapł.

Re: Jak to wydrukować?

: 04 paź 2018, 21:05
autor: dragonn
Możesz spróbować jeszcze wydrukować go tak żeby most robił się tam gdzie jest to na śruby. W tym miejscu nawet jak opadnie trochę to się obetnie a następne warstwy to wyrównają. Spróbuje też w slic3r zwiększyć szybkość drukowania mostów a zmniejszyć flow na nich (nie wiem czy slic3r ma faktycznie tak zaawansowane ustawienia).

Re: Jak to wydrukować?

: 04 paź 2018, 21:08
autor: kswiorek
Ma, ok, jutro potestuję te mosty. Dzięki za pomoc.

Re: Jak to wydrukować?

: 05 paź 2018, 10:25
autor: Gulumik
Super że się udało! :)