Strona 1 z 1

aaannndowe początki z enderem

: 30 wrz 2018, 22:22
autor: aaannnd
Wrzeszcie znalazłem chwilke, żeby coś naskrobać i powrzucać zdjęcia.
długo wyczekiwana paczka:
Zdjęcie0614.jpg
Zdjęcie0613.jpg
I pierwzy wydruk z załaczonego na karcie g-koda, na załączonym filamencie. Sikający piesek. Powierzchnia z nakłądki na stół wycjodzi ładna, ale niestety jest krzywo. po wypoziomowaniu po rogach, środek zwisa za nisko. Dodatkowo puściłem wydruk bez grzania stołu i łapka się odkleiła.
Zdjęcie0615.jpg
Zdjęcie0616.jpg
nie wiem co to był za filament ale błyszczy się ładnir. Biały szklisty ładnie maskuje niedociągnięcia.

Nowy filament - ekofilament DD szary.
Potem kosteczka:
DSC_0063.JPG
coś nie tak z końcówka bo po wydrukowaniu głowica zoastała tak gdzie skończyła i wyszła kupka. Wymiary wyszły 20.2mm we wszystkich osiach.

Zamówienie od dzieci - skrzyżowanie torów lego city:
DSC_0065.JPG
DSC_0066.JPG
PLA strasznie twarde i sztywne więc nie obyło się bez iglaków żeby wczepić w lego.

Małe rzeczy wychodza ogólnie ok, dzieci nie marudzą, łudeczka poszła w 50% żeby było szybciej
DSC_0062.JPG
DSC_0003.JPG
DSC_0002.JPG
Pora na coś większego, odważyłem się puścić wydru na noc, bo cura policzyła 11i pół godziny, i tyle szło. Nieststy krzywy stolik słabo nadaje się na duże gabaryty, więc trzeba kupic szkło. Pływająca złączka przy ekstruderze dała popis :) wprawdzie mialem w planach lwa z grzywą ale jeszcze nie teraz :)
DSC_0064.JPG
po ogoleniu nawet wygląda
DSC_0067.JPG

Re: aaannndowe początki z enderem

: 01 paź 2018, 13:33
autor: XisD
Koniecznie zablokuj rurke ptfe lub wymien złączke i pobaw sie z retrakcją, rowniez mialem problemy na poczatku z takimi włosami ;d a teraz juz ich praktycznie nie ma.

Re: aaannndowe początki z enderem

: 01 paź 2018, 20:32
autor: aaannnd
W sumie to się dziwie po co dali zapasową złączke, mogli zamiast dwóch ciulatych dać jdną dobrą.

Re: aaannndowe początki z enderem

: 05 paź 2018, 20:48
autor: aaannnd
forumowa kostka, zapomniałem włączyć tryb wazy, ustawiłem horizontal extend -0.05 i wymiar idealnie 20mm wyszedł
DSC_0004[1].JPG
DSC_0006[1].JPG
DSC_0007[1].JPG
DSC_0008[1].JPG
DSC_0009[1].JPG
DSC_0011[1].JPG
zrobie jeszcze w trybie wazy i wrzzuce w wolnej chwili

sarenka w rozmiarze 50%
DSC_0012[1].JPG
DSC_0013[1].JPG
osłonka nawiewu
DSC_0014[1].JPG
sorki za jakość zdjęć, ale to starym telefonem cykam.

Re: aaannndowe początki z enderem

: 07 paź 2018, 21:43
autor: McKee
A skąd pomysł żeby kostkę w trybie wazy drukować?
Przecież to bez sensu.

Re: aaannndowe początki z enderem

: 07 paź 2018, 23:02
autor: zen
Niezupełnie.

Re: aaannndowe początki z enderem

: 08 paź 2018, 21:18
autor: aaannnd
Pieseł, te poddpry w curze takie se.
DSC_0015[1].JPG
DSC_0016[1].JPG
DSC_0017[1].JPG
I smoczek. NItkowanie zniknęło :D
DSC_0018[1].JPG
DSC_0019[1].JPG
DSC_0021[1].JPG
DSC_0022[1].JPG

Re: aaannndowe początki z enderem

: 16 paź 2018, 21:40
autor: aaannnd
Cyngielek do pilota - pacjent zlepiony kropelką w celu zwymiarowania i wio
DSC_0031[1].JPG
sprawdzałem jak bedzie z wydrukiem pełnych wymiarów 220x220mm, no i po pierwszej próbie kuracji się okazało, że wydruk nie mieści się wpolu. Trzeba zmienić ustawienia stołu z zalecanych 220 na 235 i dało radę, nawet z brimem. W prawdzie (0,0) (x,y) wypada x 4mm na stole, y 2mm przed stołem - trzeba poprzesuwać krańcówki, ale sięmieści jak poniżej.
DSC_0033[1].JPG
i na testowanym walcu w trybie wazy pojawił się taki szew
DSC_0034[1].JPG

Re: aaannndowe początki z enderem

: 17 paź 2018, 16:11
autor: madej
Szew w trybie wazy? ;) Jak nikt nic nie wymyśli to pokaż gcode? I napisz gdzie wystąpił względem stołu endera, żeby łatwiej było określić jego współrzędne.

BTW. Masz taki równy stół, czy ręczny bed leveling robisz? W sumie walec może nawet wyjść, bo ja mam dolinę w środku.

Re: aaannndowe początki z enderem

: 18 paź 2018, 10:36
autor: aaannnd
Tego bubla robił zatrzymując się na ułamek sekundy, w miejscu zapewne początku, bo tam tez zakończył. Gcoda zapodam jak wróce z pracy i bede miał czas usiąść przy kompie.
Stół mam pofalowany, zazwyczaj ręcznie koryguje na brimie. Najbardziej fale widać na dużych płaskich wydrukach - ostatnio żonie do przedszkola jesienne liście drukowałem.

Pytanie mam jeszcze takie, jak skończy drukować to ekstruder się cofa. Potem jak puszcze coś do druku (bez ręcznego przepchnięcia filamentu), to leci na pusto początek, jak jest brim czy skirt to ok, ale jak bez to już lipa.

Re: aaannndowe początki z enderem

: 18 paź 2018, 17:00
autor: madej
Ale w trybie wazy nie powinien się zatrzymywać poza początkiem i końcem!

Dlatego minimum to skirt, chociaż jedna linia. U mnie pierwsze 5cm skirta na każdym wydruku wygląda inaczej. :)

Re: aaannndowe początki z enderem

: 31 paź 2018, 21:36
autor: aaannnd
Żywcem nie ma kiedy coś powrzucać potestować i podłubać :(

waza - z dużym kątem wychodzą dziury, zmniejszanie prędkości i zwiększanie przepływu nie pomaga. Warstwa 0.2
DSC_0035[1].JPG
Okładki kierownicy do jeepka - tu na warstwie 0,25 bez szczególnych ustawień kombinowanych, ukrywań szwów i innych bajerów, miało być w miare i szybko. Dziury powstaja przy starcie co spowodowane jest wypływem w trakcie dojazdu do miejsca skad ma zacząć. Czy jest opcja właczenia retrakcji przed ściana zewnętrzną? być może był właczony infil befor outer wall.
DSC_0042[1].JPG
DSC_0043[1].JPG
podobnie jest przy pierwszej warstwie jak mu prsyzło drukować małe otworki to jadąc do pierwszego idzie dużą krechą, i kółko robi ok, do następnego cieńsza kreska, kółko ok, do trzciego cieńko i kółko dupa..
DSC_0045[1].JPG
DSC_0046[1].JPG
DSC_0047[1].JPG
Tu testowałem druk pod kątem. Też w jednym miejscu pojawiły się szczeliny jak wżej. I coś z Zetką strasznie faluje :unknown:
drukowane do góry nogami
drukowane do góry nogami
DSC_0039[1].JPG
i pierdółki
DSC_0063[1].JPG
DSC_0067[1].JPG
tu też widać falki na Z

Popełniłem testy z gcodów z innego posta o enderze, retrakcja temperatura i szybkość.
DSC_0070[1].JPG
DSC_0074[1].JPG

Re: aaannndowe początki z enderem

: 31 paź 2018, 21:40
autor: aaannnd
DSC_0073[1].JPG
DSC_0075[1].JPG
im szybciej tym równiej, tylko na górze przy prędkości ok 100mm/s ściana rozwarstwiona jakby za mały przepływ/prędkość.

i pierdółek ciąg dalszy
DSC_0052[1].JPG

Re: aaannndowe początki z enderem

: 08 lis 2018, 09:42
autor: aaannnd
Wydrukowałem dystans 1.5mm do silnikia Z i się lekko falowanie w pionie poprawiło. Natomiast trapezówka się pochyliła w stronę profila ramy, czyli dalej coś nie tak. Spróbuje jeszcze z dystansem 1mm.

Re: aaannndowe początki z enderem

: 08 lis 2018, 10:01
autor: poharatek
Którą masz wersję Endera? Rolki stołu są ułożone w prostokąt, czy równoległobok?

Re: aaannndowe początki z enderem

: 08 lis 2018, 10:28
autor: ndn
Może spróbuj zamiast tego krzywego elementu który trzyma extruder i nakrętkę dać coś drukowanego w stylu https://www.thingiverse.com/thing:2749012 lub https://www.thingiverse.com/thing:3026094
Po zmianie na drukowany byłem w stanie ustawić śrubę idealnie prostopadle do ramy a extruder dałem na górę przez co wydruki w osi Z też się poprawiły.

Re: aaannndowe początki z enderem

: 08 lis 2018, 11:55
autor: aaannnd
Poharatek, wydaje mi sie że prostokąt, sprawdzę jak wrócę z pracy.

ndn, no i po przełożeniu ekstrudera będzie można drukować pełną wysokość bez haczenia o poprzeczkę.

Re: aaannndowe początki z enderem

: 08 lis 2018, 12:16
autor: poharatek
Wiesz, oni tam w Creality cały czas coś kombinują przy Enderze.
Sam przy składaniu miałem zaskok, że to wygląda inaczej niż na filmach których oglądałem setki przed zakupem ;)

Ale o co mi chodzi:
Też byłem przygotowany na to, że pod silnik osi Z trzeba będzie dać jakieś podkładki, żeby śruba trapezowa była równolegle do bramy.
Ale zacząłem składać. Bardzo zwracałem uwagę na zachowanie geometrii, zwłaszcza na to, żeby brama była idealnie prostopadła do podstawy.
Przyszło do montażu silnika i śruby - a tu zaskoczenie, wszystko ładnie siadło; równolegle w obu osiach do bramy.
Jedyne co musiałem zrobić, to poluzować śruby przy nakrętce i nasmarować śrubę trapezową.
Więc być może coś tam w konstrukcji zmienili.
Trochę już nadrukowałem i nie zauważyłem, żeby z wydrukami w osi Z działy się jakieś dziwne rzeczy.
(Ale z drugiej strony - doświadczenie mam zerowe więc może po prostu tego nie widzę :D)

Re: aaannndowe początki z enderem

: 08 lis 2018, 13:24
autor: aaannnd
U mnie też bez podkładek śruba idzie równolegle ,ale nie trafia w sprzęgło mimo znacznego poluzaowania śrubek. Z tego co też zauważyłem to silnik jest krzywo.

Re: aaannndowe początki z enderem

: 08 lis 2018, 21:58
autor: aaannnd
Ustawiłem tak żeby trapezówka jeździła najswobodniej i efekt jest jak na zdjęciu. Szare przed regulacją pomarńczowe po. Fale na Z zniknęły.
DSC_0079[1].JPG
DSC_0080[1].JPG
DSC_0078[1].JPG
DSC_0077[1].JPG

Re: aaannndowe początki z enderem

: 08 lis 2018, 22:11
autor: Pajacyk0v
Brawo Ty!

U mnie jest dokładnie na odwrót. Nigdy nie miałem problemu z falami, aż się nagle pojawiły. Walczę :shout:

Re: aaannndowe początki z enderem

: 09 lis 2018, 08:58
autor: aaannnd
Bo to fale przechodnie znikną u Ciebie pojawią sie u kogoś innego :D

Re: aaannndowe początki z enderem

: 09 lis 2018, 09:27
autor: Pajacyk0v
Prawie jak przekaz myśli z Netii

Re: aaannndowe początki z enderem

: 13 lis 2018, 21:00
autor: aaannnd
Coraz bliżej święta, coraz bliżej święta :D

Szczerze mówiąc to jak zobaczyłem model to miałem obawy czy to wogóle możliwe.
DSC_0081[1].JPG
DSC_0082[1].JPG
Dekielek na koło (halibrand)
DSC_0087[1].JPG
DSC_0086[1].JPG
DSC_0084[1].JPG
niestety w skali 1:2 i na auto nie założe, bo mam za mały stolik :D i nie bardzo wiem jak by to można podzielić żeby potem posklejać w jeden kawałek (średnica 314mm)

Re: aaannndowe początki z enderem

: 16 lis 2018, 18:26
autor: aaannnd
Mała zagadka. Kto zgadnie co to?
DSC_0088[1].JPG
DSC_0089[1].JPG
DSC_0090[1].JPG

Re: aaannndowe początki z enderem

: 22 lis 2018, 18:34
autor: artur_n
aaannnd pisze:Mała zagadka. Kto zgadnie co to?
Zaślepka do biurka na przewody?

Re: aaannndowe początki z enderem

: 23 lis 2018, 21:20
autor: aaannnd
blisko :D
to klapka smrodołapka do kratki odpływowej
DSC_0091[1].JPG

Re: aaannndowe początki z enderem

: 07 gru 2018, 21:03
autor: aaannnd
Śniegu jak nie było tak nie ma więc musiałem przerobić drukarkę na armatkę śnieżną :D
DSC_0128[1].JPG
PLA Colorfil biały (żona sobie kupiła żeby jej gwiazdki do pracy naprodukować), do płaskich wydruków OK, innych jeszcze nie miałem śmiałości próbować. Filament na szpuli matowy i szorstki :unknown:

Re: aaannndowe początki z enderem

: 07 gru 2018, 21:33
autor: artur_n
Drukowałem z niego konkursowego bałwana. Jest jak najbardziej ok.

Re: aaannndowe początki z enderem

: 07 gru 2018, 21:42
autor: aaannnd
Mnie tylko ta szorstkość zastanawia, bo w porównaniu do DD to jak papier ścierny, ale drukuje ładnie, nie nitkuje.

Re: aaannndowe początki z enderem

: 07 gru 2018, 22:05
autor: @GUTEK@
Możesz zrobić zdjęcie?
Mam 4 kolory Colorfilla i owszem nie są takie gładkie jak DD, ale do papieru ściernego to im dużo brakuje.
Natomiast mam biały Fiberlogy i on owszem pasuje do opisu.

A Colorfillem mi się bardzo dobrze drukuje.

Re: aaannndowe początki z enderem

: 08 gru 2018, 21:34
autor: aaannnd
Nie ma co robić zdjęcia, bo na wygląd jest ok, tylko w dotyku szorstki jak kreda, może to kwestia wypełniacza kredowego na przykład. Dali próbkę zielonego, ale zapakowany próżniowo to jeszcze nie otwierałem, żeby porównać.

Re: aaannndowe początki z enderem

: 08 gru 2018, 21:53
autor: Pajacyk0v
FL i Nebula = szkorstkie na szpuli, na druku nie koniecznie. Ale co ja tam wiem. Drukuje na zjebanej drukarce :]

Re: aaannndowe początki z enderem

: 11 lut 2019, 21:20
autor: aaannnd
Małe pole robocze zmusiło mnie do podziału modelu na kawałki, żeby wydrukować kołpaczek 1:1

Ktoś zamawiał pizze?
DSCN4278.JPG
Model rysowany ze scianką 1.3mm, żeby potem wydrukować z horizontal expansion -0.05, co pozwoliło beproblemowo poskładać w całość. Włąsciwie możnaby poskładać bez kleju, ale w planach jeszcze jakieś szlifowanie, szpachlowanie, podkład i farba, to szkodaby było, żeby peknięcia powychodziły.
DSCN4277.JPG
W porównaniu ze śrubą i nakrętką drukowaną 3 dni po złożeniu drukarki, to jest duża przepaść.
DSCN4276.JPG
Korzystając z pogody dokonałem małej przymiarki. Przy drukarce wygląda na duże kółeczko, ale już w plenerze na malutkie. NIe chciało mi sie zrzucać koła, żeby zobaczyć efekt ze srubą centralną.
Zdjęcie0646.jpg
Filament DD PLA szary, warstwa 0.12mm. 11 elementów około 40 godzin, plus śruba z nakrętką z początków przygody z drykiem około 11 godzin na warstwie 0.2mm.

Re: aaannndowe początki z enderem

: 17 lut 2019, 21:57
autor: aaannnd
I jeszcze wisienka na torcik.
Do detali dysza 0.4 trochę za duża. Za bardzo rozprasowałem pierwszą warstwę i musiałem torchę zeszlifować spód, żeby wyszły szczegóły.
DSCN4281.JPG
DSCN4282.JPG
DSCN4285.JPG
DSCN4283.JPG
DSCN4284.JPG
Nurtuje mnie jeszcze jedno. Czemu na zewnętrznej warstwie widać wgłębienie tam gdzie jest w środku płaszczyzna pozioma. ściana zewnętrzna 3 obrysy, oddzielona od wewnętrznej, z którą łączy się "strop". W kapselku jest wklęśnięcie, a w "ćwiartce pizzy" na wyskokości 4 warstwy poziomej stropu, obrys "wypycha" delikatnie na zewnątrz.
Kwestia chłodzenia? dokładniejszej kalibracji przepływu? Chyba musze skontrolować przyleganie rurki.

Re: aaannndowe początki z enderem

: 19 lut 2019, 11:22
autor: virgin71
O które wgłębienie Ci chodzi?

Re: aaannndowe początki z enderem

: 19 lut 2019, 20:11
autor: aaannnd
Może zobrazuje o co mi chodziło lekko przesadzonym szkicem przekroju, po lewej wklęśnięcie na kapslu, po prawej wypchnięty obrys na ćwiartce (widoczne na zbliżeniu pierwszego zdjęcia).
Ściany drukowane przed wypełnieniem.

Re: aaannndowe początki z enderem

: 16 mar 2019, 21:34
autor: aaannnd
Zarządzam wiosnę :D
DSCN4299.JPG
białe i zielone - colorfil, pomarańcz i szary - DD

Re: aaannndowe początki z enderem

: 19 cze 2019, 08:46
autor: aaannnd
Motorówka z napędem ze starej szczoteczki.
- pudełko z silnikiem i bateriami
- dwa banany doklejone po bokach, bo baterie w złym miejscu wrysowałem i samo pudełko po niecałym metrze dawało nura pod wodę.
DSCN4313.JPG
DSCN4314.JPG
DSCN4315.JPG
Banany rysowałem jako pełna bryła, drukowane do góry nogami bez spodu i wypełnienia. (I najwyższa pora poprawić rurkę bo juz się troszkę wysunęła co widać po wydruki i kresce narysowanej przy złączce)

Re: aaannndowe początki z enderem

: 19 cze 2019, 22:12
autor: Zepco
Fajowe. Jak skończysz, to wrzuć jakiś film z działania.

Re: aaannndowe początki z enderem

: 25 cze 2019, 09:55
autor: aaannnd
Zepco, na razie woda z basenu zlana, jak będzie pogoda na basen dla dzieci to coś się postaram nakręcić.

A tym czasem przeszlifowałem i prysnąłem sprayem kołpaczek

jako trofeum garażowe prezentuje się całkiem nieźle
HB-cobra.jpg
na kole też całkiem całkiem. Ale widzę, że następne mogę drukować 101% bo troszkę miejsca jeszcze jest wokół.
HB-cobra 1.jpg

Re: aaannndowe początki z enderem

: 26 cze 2019, 00:20
autor: Gmeracz
Nooo... Ten 1% to masakra jakaś... Chyba wymienię monitor.

Re: aaannndowe początki z enderem

: 27 cze 2019, 09:00
autor: aaannnd
Parę dni na słońcu nie zrobiło na plastiku wrażenia
Zdjęcie0662.jpg
ale wczorajsze słońce i temperatury dały radę. Kołpaczek wygiął się, pokurczył i pofalował. Z 315mm średnicy zrobiło się około 309mm, co daje ze 2% skurczu przy wygrzewaniu.
Zdjęcie0663.jpg
Plastik DD PLA.

Znaczy kołpaczek wraca na ścianę do garażu :D

A nowe trzeba drukować z czegoś innego, lub większe i wygrzać w piekarniku (tylko najpierw gdzieś żonę wysłać na wczasy).

Re: aaannndowe początki z enderem

: 29 cze 2019, 01:54
autor: Gmeracz
Zrobiłem ostatnio uchwyt na kamerkę z PLA. Powisiał na słońcu i się wygiął. Czyli to działa prawidłowo.

Re: aaannndowe początki z enderem

: 29 cze 2019, 10:07
autor: Zepco
PLA nie nadaje się na ekspozycję na słońce, nawet pomalowane. O dziwo ostatnio na słońcu w aucie zostawiłem obudowę z DD PETG czarnego i też się lekko wygięła. :-) Chyba lepszy jest ABS lub ASA, ale te z kolei przy takim gabarycie będą ciężkie w druku.

Re: aaannndowe początki z enderem

: 29 lip 2019, 11:58
autor: aaannnd
Kierownica w końcu doczekała się montażu, bardzo dobrze współpracuje z przekładnia typu "drugie życie szlifierki kątowej"
Zdjęcie0683.jpg
Zdjęcie0684.jpg
Zdjęcie0685.jpg
Zrobiłem też prototypowy licznik, znaczy wskaźnik napięcia, bo na razie ma tylko pokazywać stan akumulatorów. Jeszcze jakby udało się ożywić wskazówkę prędkościomierza, to byłby fullwypas. Sterownik wózka jest na atmedze więc może coś dałoby się wykombinować.
Zdjęcie0674.jpg
Zdjęcie0675.jpg
Zdjęcie0677.jpg
ps
nie linczować za zdjęcia, bo w pracym i zrzucam bezpośrednio z popielniczki.

Re: aaannndowe początki z enderem

: 29 lip 2019, 20:15
autor: Domell
:piwo: za wykorzystanie drukary!
A co do kołpaczka to minimum pet a najlepiej z nylonu/asa? machnij i się nada nawet do używania :D

Re: aaannndowe początki z enderem

: 06 sie 2019, 15:54
autor: aaannnd
Mam pomysła na ożywienie prędkościomierza. Ale przydałaby się pomoc, bo jeszcze tego nie robiłem:
- moduł GPS
- jakieś małe arduino
- mikro serwo, do którego podpiąłbym wskazówkę.

Teraz tylko zamienić sygnał z GPSa na odpowiednie impulsy dla serwa, w zależności od prędkości + plus coś do kalibracji (kąt wychylenia serwa dla prędkości 0km/h, prędkość max i kąt wychylenia dla prędkości max)

W sumie to może być uniwersalny prędkościomierz do elektrycznej hulajnogi, lub tej wydrukowanej przez Marka :D

Re: aaannndowe początki z enderem

: 06 sie 2019, 16:18
autor: emartinelli
A nie prościej coś na zasadzie licznika rowerowego? Magnes do koła, czujnik gdzieś przypiąć na stałe i po kablach do arduino. Reszta jak pisałeś, małe serwo i zrobione.

Re: aaannndowe początki z enderem

: 08 sie 2019, 01:00
autor: McKee
Na AliExpress GPS-owy prędkościomierz kosztuje 15 / 50 / 150 $ - w zależności jak bardzo bajerancki ma być. Moim zdaniem szkoda czasu, jeżeli można kupić gotowca za kilkanascie-kilkadziesiąt USD. Szukaj pod hasłem "GPS speedometer".

Re: aaannndowe początki z enderem

: 08 sie 2019, 10:19
autor: aaannnd
emartinelli, byłoby prościej, ale co to za zabawa :D wole tak bo tylko wpinam zasilanie i nie ma zbędnych kabelków.
McKee, widziałem, ale żaden nie pasuje do jeepa willysa w skali 1:2 (patrz 5 postów wcześniej) a koszt części wychodzi podobnie, więc jak mam przerabiać pod siebie, to wolę zrobić od nowa po swojemu.

Re: aaannndowe początki z enderem

: 04 lis 2019, 21:41
autor: aaannnd
Idzie zima to sobie wymyśliłem nagrzewnicę do auta, żeby tak nie marzło w garażu. Rdzeń i wiatrak z dawcy, reszta wg własnego pomysłu - pudełko z blachy aluminiowej zadeklowane wydrukami. Chyba najwyższy czas spróbować czegoś innego niż PLA, które do tego się nada.
Czy ender poradzi sobie z takimi wydrukami z ASA?
Poniżej zrzutki z projektu
elementy z blachy aluminiowej
elementy z blachy aluminiowej
elementy do druku
elementy do druku

Re: aaannndowe początki z enderem

: 15 mar 2020, 20:39
autor: aaannnd
Lidlowa ciufa nie mieściła się pod ikeowskim tunelem, więc trzabyło coś narysować i wydrukować
Zdjęcie0736.jpg
DSCN4478.JPG
I nowy zegarek do garażu
Zdjęcie0734.jpg
A po 20 godzinach druku pojawił się taki obrazek na szpulce
DSCN4476.JPG
chyba powwinieniem zacząć grać w totlotka :D
nie zauważyłęm wcześniej, bo wisiała tą stroną do ściany
DSCN4477.jpg

Re: aaannndowe początki z enderem

: 15 mar 2020, 22:05
autor: mata-on
Ładne modele, czym szlifujesz i malujesz ?

Re: aaannndowe początki z enderem

: 16 mar 2020, 13:28
autor: aaannnd
Do szlifowania papier ścierny 180, 240, bardzo dobrze sprawuje się papierowy pilnik i kostki do paznokci, ale tu trzeba uważać, bo wzbudza to protesty wspólnoty majątkowej. To co malowałem to zwykłym sprejem co znalazłem w garażu.

Re: aaannndowe początki z enderem

: 24 cze 2020, 21:59
autor: aaannnd
Wracając do prędkościomierza z poprzedniej strony, nadal zastanawiam się nad npędem i sygnałem do napędu :unknown:
Na razie rozrysowałem jak dopiąć serwo do tego co już jest i wyszła puszeczka, do której by jeszcze trochę weszło, jakieś nano, przetworniczka step down i może gps ;)
obudowa predkosciomierza jeepek willisek.jpg

Re: aaannndowe początki z enderem

: 25 cze 2020, 11:09
autor: annon
Ja kiedyś nie mogąc znaleźć impulsu analogowego do taksometru w jakimś Jaguarze zamontowałem magnes na wale, a na podwoziu kontaktron.

Re: aaannndowe początki z enderem

: 14 lip 2020, 21:32
autor: aaannnd
Parę dorbiazgów do przeróbki jeepka:

terminal do podłączenia zasilania
Zdjęcie0761.jpg
Zdjęcie0756a.jpg
uchwyt do przekaźników ze starego forda
Zdjęcie0757a.jpg
potrzebny był przycisk do pipaka więc dorobiłem na wzór, tylko do środka wstawiłem stary przycisk z obudowy komputera
Zdjęcie0763.jpg
breloczki do kluczy
Zdjęcie0767.jpg
gniazdo ładowania ukryte w dziurze kierunkowskazu, bo to ta wersja co miała z tyłu napis "CAUTION NO SIGNAL", i światełka też już zamocowane
Zdjęcie0765.jpg
Zdjęcie0766.jpg
Prędkościomierz jeszcze bez napędu, ale myslę żeby zrobić na jakimś hallu np tle4905 z magnesami, bo mam trochę bezpiecznego* miejsca przy tylnych kołach.

* dzieciom zdarza się jeździć po różnych krzakach, ogrodzeniach, ze dwie dziury w tynku na domu też już są.

Re: aaannndowe początki z enderem

: 26 lip 2020, 13:39
autor: aaannnd
Na szybko, jeszcze przed urlopem, żeby żonie nie przeszkadzać w pakowaniu, narysowałem sobie i wydrukowałem prototyp zaślepki do uszczelek drzwi do cobry. Bo pierwsze co po otwarciu to rzuca się w oczy brzydka obcięta krawędź uszczelki.
Zdjęcie0771.jpg
Zdjęcie0772.jpg
Zdjęcie0773.jpg
Pasuje od strzała, jak wróce to trza bedzie zrobić z ASA albo na pewno czegoś lapszego niż PLA

Re: aaannndowe początki z enderem

: 08 sie 2020, 21:45
autor: aaannnd
Nadejszła pora na próbę z ASA.
Proteza do gównianego laptopa:
guano-2.jpg
Nie udało się całego modelu wydrukować bo przez skurcz i rozmiary elementu się wzięło i oderwało się od stoła, ale na wystarczojącej wysokości ;)

Mniejsze rzeczy idą bez problemu - dupki, śrenica 73mm, wyskość 60mm
DSCN4485.JPG
po lewej przeszlifowane papierem ściernym i pryśnięte szprejem.

Od środka u góry narysowałem ruszcik pod kątem 60 stopni, podpierający "końcówkę kuli" i wyszło piknie bez podpór.
DSCN4487.JPG
materiał: ASA aluminium DD
dysza 0.4
wartswa 0.2
temp: 240/95 - druk na zwykłej podkładce z endera - musiałem się wspomóc lakierem do włosów
bez nadmuchu
drukarka prowizorycznie zabudowana piankowymi matami dzieci :D

Re: aaannndowe początki z enderem

: 16 sie 2020, 12:08
autor: aaannnd
Dupki zamontowane. Dupki znaczy tyły do lampek czyli właściwie przody, bo lampki świeca do tyłu.
Zdjęcie0778a.jpg
Zdjęcie0779a.jpg
Zdjęcie0780a.jpg
Zdjęcie0781a.jpg
Zdjęcie0782a.jpg
Zdjęcie0783a.jpg
Zdjęcie0784a.jpg

Re: aaannndowe początki z enderem

: 07 paź 2020, 20:14
autor: aaannnd
Czasami drukarka się przydaje.
Jigi do składania kratek do cobry. Szazre PLA DD 3 obrysy i z 50% wypęłnienia.
Zdjęcie0788.jpg
Zdjęcie0789.jpg
Zdjęcie0790.jpg
Zdjęcie0791.jpg
Teraz tylko zaklepać uszka, zanitować i w drogę.

Re: aaannndowe początki z enderem

: 13 cze 2021, 21:32
autor: aaannnd
Dawali TPU to wziąłżem ;)
Sugerując się poradami kolegów z forum ustawilem flow 110%, temp 225, retrakcja 0, prędkość 30mm/s, nadmuch 0 i wyszło coś takiego, z tego co sobie narysowałem. 3 obrysy, 20% infil, 4 dolne i górne warstwy.
DSCN4577.JPG
spód
spód
góra
góra
DSCN4580.JPG
Po dołożeniu retrakcji 3,5mm już lepiej, ale jeszcze trochę blobów zostawia.
DSCN4581.JPG
DSCN4582.JPG
DSCN4583.JPG
DSCN4584.JPG
DSCN4585.JPG
Znaczy że trzeba jeszcze coś dopracować, z retrakcją? zmniejszyć flow i temp? bedziem szukać jak sie znajdzie trochę czasu.
wychodzi łądnie, błyszczące, warstwy dobrze spojone - dałem córce do testów wytzrymałościowcyh, po pół godziny międlenia w rękach wydruk bez uszkodzeń :D

i nawet pasuje
Zdjęcie0840a.jpg
Zdjęcie0838a.jpg
Zdjęcie0837a.jpg
Wniosek z powyższego: dopisać do listy zakupów czarne TPU :devil:

Re: aaannndowe początki z enderem

: 18 cze 2021, 08:01
autor: McKee
To się nazywa generowanie sprzedaży dopiero! ;)

Re: aaannndowe początki z enderem

: 20 cze 2021, 21:23
autor: aaannnd
Dziś tak cieplutko, że naszło mnie na ASA (od DD), obawy były bo duży kawałek 18x18cm, po pierwszej warstwie zabezpieczyłem rogi brimu (pierwsze zdjęcie), dało radę, ale puściło i pdwinęło pomiędzy (drugie zdjęcie). Na szczęście w takm miejscu, że nie przeszkadza to wydrukowi ani mi. Ale 6,5 godziny niepokju było ;)
ostre zabezpieczenie
ostre zabezpieczenie
podwinięta krawędź
podwinięta krawędź
pasuje
Zdjęcie0843.jpg
Zdjęcie0842.jpg
Zdjęcie0841.jpg
#być jak dziobu

ASA niby aluminium ale nijak nie odobne do pozostałych elementów z aluminium :devil:
Teraz jeszcze drugi dekiel (jakieś 8 godzin stresu), wyloty i bedzie nagrzewnica.

Re: aaannndowe początki z enderem

: 09 lip 2021, 20:49
autor: aaannnd
Nagrzewnicy ciąg dalszy.
Da się drukować ASA bez komory, ale wychodzi róznie, w zależności od pogody. Różnicę widać na zdjęciu, jeden lelement drukowany gdy za oknem było ponad 30*C, drugi przy 20*C. NIe, wydruk nie odkleił się od podkładki, tylko podkładka się wygła.
róznice pogodowe
róznice pogodowe
NIezależnie od pogody wolałem reszte dokończyć z moją prowizoryczną komorą
z miości do druku
z miości do druku
W drugim boku wyszedł mały fakap ze sterowaniem, ale tak to jest jak się po kilku latach wraca do tematu i nie pamięta co jest ogarnięte a co nie.
mały fakap
mały fakap
Na szczescie pod ręką była laubzega
problem solved
problem solved
Całość działa, że aż furczy
wichura
wichura
no dobra wyłącze już ten wentylator bo jeszcze wszystkie altany z rodos powywiewa :lol:

Re: aaannndowe początki z enderem

: 02 paź 2021, 19:50
autor: aaannnd
Po kilku latach wracam do tematu prędkościomierza do jeepka (bo młody coraz większy i kumatszy, to marudzi, że jak jeździ to wskazówka nic nie pokazuje)

szybkie testowe wydruki, arduino, serwo 9g, pare dni studiowania internetu w temacie i oto jest

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=L6KqL9i63hk
Na razie sprawdzam na guziku, ale na kontatktronie ma jeszcze większe zakłócenia.


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=WN7efXthSoE

Kod: Zaznacz cały

#include <Servo.h>  //Binlioteka serwa

Servo serwomechanizm;  //Odwołanie do serwa

volatile word a;     //prędkość
volatile word q;     //czas miedzy impulsami
unsigned long time;  //czas w którym był impuls
byte pozycja = 0; //Aktualna pozycja serwa 0-180

void setup() {

 pinMode(2, INPUT_PULLUP); //Kontaktron podłączony do pinu 3
 attachInterrupt(digitalPinToInterrupt (2), licz, FALLING);
  serwomechanizm.attach(10);  //Serwomechanizm podłączony do pinu 10
 
  serwomechanizm.write(4);  //Idzie na pozycję zero (przełożenie serwo-wskazówka na trybkach 2:1)
delay(500);
serwomechanizm.write(136);  //Koniec skali
delay(500);
serwomechanizm.write(64); //Połowa skali
delay(500);
serwomechanizm.write(4);  //Pozycja zero
delay(500);

//Serial.begin(9600);                // configure serial for debug
}

void loop() {

if(millis()-time<1200)
a=1144/q;                           //obwód koła 1,256m; 4 magnesy na kole co 0,314m daje 3148 impulsy na 1km; impulsy/(1km/h)  3148/3,600=0,87444Hz; impuls co 1144ms/(1km/h)
else
a=0;
//pozycja = map(a,0,12,4,136);
pozycja=(a*10+4);
if (pozycja >= 136) {serwomechanizm.write(136);}
if (pozycja <= 4) {serwomechanizm.write(4);}
 serwomechanizm.write(pozycja);

//if (a>1 && a<70) {Serial.println (a);}

}
//Funkcja odpowiedzialna za liczenie czasu miedzy impulsami
void licz()
{
  q=millis()-time;
  time=millis();
}
Poprawiłem linki do YT.
dziobu

Re: aaannndowe początki z enderem

: 02 paź 2021, 20:26
autor: czarobest
Hej, fajna Cobra, muszę się o nią podpytać, jak będę miał odblokowane PW :D. Zresztą projekt Jeepa też ciekawy :).

Mam takie moje luźne przemyślenia odnośnie tego licznika, może coś Ci to pomoże/wskaże drogę.
Zakłócenia są w przypadku przycisków normalne, pewnie zlicza Ci "wciśnięcia", bo przycisk nie jest idealny i przy puszczaniu/wciskaniu potrafi się kilkukrotnie zewrzeć przez drgania, co jest zliczane przez kontroler. Ta sama sytuacja jest przy kontaktronie. Wyjścia są dwa albo filtr sprzętowy z użyciem kondensatora i rezystora - czyli filtr RC. Albo filtrować to programowo, nie zliczając po prostu kilków szybszych niż to możliwe :).
Tu jest więcej - https://forbot.pl/blog/czym-jest-filtr- ... ec-id40448

Druga rzecz to upłynnienie tego licznika. Ja bym to na przykład zrobił tak, że jest dodatkowa zmienna, która jest faktyczną prędkością i zmienna aktualnie pokazywanej prędkości. I ta pokazywana "dąży" do tej realnej z niewielkim skokiem co ileś tam czasu - do dobrania eksperymentalnie. Wtedy zegary byłyby płynniejsze i moim zdaniem po prostu milsze dla oka :).

Re: aaannndowe początki z enderem

: 02 paź 2021, 21:14
autor: alucard321pl
Ja bym ten prędkościomierz zrobił czysto mechaniczny. Linka hamulcowa z roweru połączona pedał - wskaźnik. Im mocniej młody wciśnie pedał, tym bardziej wychyli się wskazówka. No chyba, że zależy Ci na tym aby był funkcjonalny. W takim wypadku proponuję dać enkoder na oś i przeliczać obroty na km/h.

Re: aaannndowe początki z enderem

: 02 paź 2021, 21:18
autor: dziobu
To co on ma to jest enkoder, tylko kiepski.


edit.
@aaannnd
A masz może krańcówkę optyczną? Wtedy byś mógł zrobić tarczkę z podziałką i reagować na oba zbocza sygnału - jak by nie było - 2x więcej danych.
O takie coś: viewtopic.php?f=9&t=1090&p=64619#p64619

Re: aaannndowe początki z enderem

: 02 paź 2021, 23:31
autor: Mati
Albo czujnik halla. Zależy co łatwiej/szybciej (albo co akurat masz "w szufladzie"). Sposób podłączenia, koszt, obsługa programowa niemal identyczna jak krańcówki optycznej (czyli transoptora). Jednak jeśli masz wszystko przygotowane pod kontaktron to z zaadoptowaniem halla będzie moim zdaniem dużo prościej.
Np. https://allegro.pl/oferta/modul-czujnik ... 14925?bi_s

Re: aaannndowe początki z enderem

: 04 paź 2021, 12:59
autor: aaannnd
alucard321pl pisze:Ja bym ten prędkościomierz zrobił czysto mechaniczny. Linka hamulcowa z roweru połączona pedał - wskaźnik. . .
zbyt proste

@czarobest obecnie zakłócenia zlikwidowane programowo (dziobu dzięki za parę linijek kodu ;) ) na guziku i na kontaktronie działa przyzwoicie.
Idealnie nie będzie bo jeden stopień serwa to 2 stopnie na skali, tu jeszcze miałem mapowanie na małych liczbach co sprawiało, że skakał po kilka stopni, już poprawione. Myślałem też o zrobieniu na krokowcu switec x27.168, ale: 1. kilka lat temu już sobie narysowałem z serwem, 2. w zestawie arduino było serwo. Na x27 byłoby 6x dokładniej bo tam na 1 stopień przypadają 3 kroki.
Co do cobry możesz podpytywać na meila azuska(at)wp.pl, nie gwarantuję, że szybko będę znał odpowiedź ;)

Może zrobię na hallu bo i tak muszę magnesy kupić, to bym przy okazji halla też wziął.

Jeszcze zgrabne pudełeczko narysować i za kilka lat może zacznie jeździć w jeepku.

Re: aaannndowe początki z enderem

: 04 paź 2021, 15:18
autor: czarobest
No to spoko, wybacz, że nie dałem kodu, ale sam lubię robić sam więc nie chciałem psuć zabawy - no i każdy ma troszkę inne podejście do problemu :). Myślę, że dokładność serwa nie będzie problemem - na licznik spokojnie starczy, szczególnie "wygładzając" ruchy tak jak opisałem lub w inny sposób. Zresztą sam mam w planach zrobić hamownie do silniczków modelarskich z obrotomierzem i wskaźnikiem temperatury właśnie na serwach.

I znów według mnie przy prędkościach, które widać na liczniku to nawet ten kontaktron pewnie by wystarczył, aczkolwiek hall będzie na pewno lepszy i pewnie trwalszy.
Odnośnie Cobry, to spokojnie - nie chodzi o jakieś szczegóły, chciałem się raczej dowiedzieć z czego/jak to zrobiłeś - bo widziałem, że to chyba "składak" :).

Re: aaannndowe początki z enderem

: 04 paź 2021, 15:51
autor: aaannnd
pomyśle nad wygładzaniem wieczorem, bo faktycznie do 0 spada szybko (2x szybciej niż samo serwo)

tak to "składak", nieskończony, z kiepską opcja na zarejestrowanie :D

Re: aaannndowe początki z enderem

: 05 paź 2021, 21:19
autor: aaannnd
Udało się spowolnić wskazówkę biblioteką VarSpeedServo.h
Teraz dzała tak

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=YVFq6xI69Tg

Jutro, może, jak będą neodymki to sprawdze jak pójdzie na kontaktronie (bo te zwykłe z kaloryfera od dzieci z pokoju są za słabe i spadają ze spinera :D ).

i kodzik

Kod: Zaznacz cały

#include <VarSpeedServo.h>

VarSpeedServo serwomechanizm;

volatile word a;     //prędkość
volatile word q;     //czas miedzy impulsami
unsigned long time;  //czas w którym był impuls
byte pozycja = 0; //Aktualna pozycja serwa 0-180

void setup() {

 pinMode(2, INPUT_PULLUP); //Kontaktron podłączony do pinu 3
 attachInterrupt(digitalPinToInterrupt (2), licz, FALLING);  

serwomechanizm.attach(10);  //Serwomechanizm podłączony do pinu 10, długosc impulsu pozycja 0, dlugosc impulsu pozycja 180

serwomechanizm.write(4,200);  //Idzie na pozycję zero (przełożenie serwo-wskazówka na trybkach 2:1)
delay(500);
serwomechanizm.write(134,200);  //Koniec skali
delay(500);
serwomechanizm.write(64,200); //Połowa skali
delay(500);
serwomechanizm.write(4,200);  //Pozycja zero
delay(500);  
}
void loop() {
  
if(millis()-time<1500)
a=1107000/q;              //obwód koła 1,23m; 4 magnesy na kole co 0,3075m daje 3252 impulsy na 1km; impulsy/(1km/h)  3252/3600=0,90334Hz; impuls co 1107ms/(1km/h)
else
a=0;
pozycja = map(a,0,12000,4,134); //(prędkość,0,koniec skali x 1000, pozycja 0km/h, pozycja 12km/h koniec skali)

 serwomechanizm.write(pozycja,30);
}

//Funkcja odpowiedzialna za liczenie czasu miedzy impulsami
void licz()
{
 // q=millis()-time; // edit by dziobu
 word tmp;           // edit by dziobu
tmp=millis()-time;   // edit by dziobu
if(tmp < 82)         // edit by dziobu
  return;            // edit by dziobu
q = (q*3 + tmp) >> 2; //edit by dziobu
 
  time=millis();
}

Re: aaannndowe początki z enderem

: 06 paź 2021, 21:30
autor: aaannnd
Test z kontaktronem. Kontaktron umieszczony pionowo, bo w poziomie łapał dwa impulsy przy jednym przejściu magnesu - na lewą i na prawą nogę, środkiem się wyłączał, o czym się przekonałem dopiero bo dopisaniu żeby dioda świeciła przy czytaniu sygnału.

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=uL6Z12zGg0s

Jak ktoś jeździł starym maluchem to tu wskazówka chodzi płynnie :devil:



PS
spiner - PLA DD szary
cyferblat SILK DD, jak się da od spodu podświetlenie to pięknie przepuszcza światło na skalę. Biały byłby lepszy :)

może na skali zamiast km/h napisać MACH jak w samolotach? :D

Re: aaannndowe początki z enderem

: 07 paź 2021, 01:26
autor: dziobu
aaannnd pisze:Jak ktoś jeździł starym maluchem to tu wskazówka chodzi płynnie :devil:
Zrób prosty system nadążny. Tak jak teraz tylko aktualizujesz bieżąca szybkosc a osobno, w stalych odstępach czasu robisz kroczek +/- szybkości wysświetlanej tak żeby nadążać za bieżącą.
aaannnd pisze: może na skali zamiast km/h napisać MACH jak w samolotach? :D
A dziecko Ci nie odleci? ;p

Re: aaannndowe początki z enderem

: 07 paź 2021, 10:05
autor: aaannnd
Pomysł dobry, tylko albo będzie skokowo co 2 stopnie na skali bo do serwo czyta całkowite wartości co stopień, albo płynnie z opóźnieniem. Opóźnienie i tak już jest przy zatrzymaniu, bo ze względu na mały zakres prędkości czeka 1.5 sekundy na kolejny sygnał i jak go nie ma to dopiero spada na zero. Im mniejsze opóźnienie ustawie tym większa pokazywana prędkość minimalna (mapowanie jest około 1Hz = 1km/h). Właściwie co za różnica dzieci i tak zasuwają na maxa :D

Z drugiejstrony to serwo może mieć dokładnść 0,1 stopnia w pełnym zakresie, bo sterowane jest wypełnieniem od 600 do 2400 mikrosekund, więc na 180 stopni przypada 1800 pozycji :D czyli 10 kroków na 1 stopień. Ale ja za głupi jeszcze jestem bo to moja pierwsza styczność z programowaniem :D dlatego jak to taki jeden mówił "ja cały czas się uczę, w domu się uczę, w pracy się uczę"

Znalazłem nawet bibliotekę Smoothdriveserwo, sprawdzę jak na tym z płynnością, ale przy poprzednich próbach nie działało ustawianie prędkości serwa, mimo że byłą taka opcja.

Teraz na szybko znalazłem jeszcze takie coś https://github.com/Locoduino/SlowMotionServo będzie trzeba przetestować.




ps
jeżeli bredzę to wybaczcie, bo jeszcze dużo do nauczenia przede mną :)

Re: aaannndowe początki z enderem

: 07 paź 2021, 10:16
autor: dziobu
Ale po co Ci biblioteka do tego?

Kod: Zaznacz cały

unsigned word speed_curr; // tyle jedziesz
unsigned word speed_show; // a to wyświetlasz
...

...gdzieś w loop...
if(speed_show > speed_curr) {
  speed_show--;
  wyslij_do_Serwa_nowa_pozycje(speed_show);
} else
if(speed_show < speed_curr) {
  speed_show++;
  wyslij_do_Serwa_nowa_pozycje(speed_show);
}
I masz prostacki filtr dolnoprzepustowy. Tutaj skacze o kroczek co pętle, ale zmieniając zarówno wielkość kroku jak i ewentualne opóźnienie (nie wiem co ile tu jest pętla) możesz sprawić że wskazówka będzie płynąć. Przy okazji to przefiltruje Ci ewentualne zakłócenia z pomiaru prędkości.

Re: aaannndowe początki z enderem

: 07 paź 2021, 10:39
autor: aaannnd
Tu skok jest co 2 stopnie na skali, a jak czytam opis biblioteki slowmotion serwo, to tam jest możliwość zmiany min i max serwa w pętli, czyli mógłbym ustawić zamiast prędkości rzeczywistej i prędkości pokazywanej, maksymalne wychylenie, które by aktualizował i do którego by dążył każąc za każdym razem serwu iść na koniec. To dałoby skok co 0.2 stopnia na skali czyli 10x płynniej. :D

edita:
albo zmieniać adjustMax(increment) zamiast setupMax(maxPulse)

Re: aaannndowe początki z enderem

: 07 paź 2021, 15:43
autor: czarobest
Ja miałem na myśli dokładnie to samo co pokazał @dziobu :). Zresztą chyba słownie opisałem ten kod te parę postów wcześniej, myślę że w takim prostym projekcie nic więcej nie potrzeba, bo będzie działać to bardzo ładnie - już jest fajnie, ale z tym kodem od @dziobu będzie dużo lepiej, uwierz mi :).

Dla przykładu, tutaj w podobny sposób jest przyśpieszanie i zwalnianie. Co prawda tu regulowałem w ten sposób nie pozycję, a prędkość przesuwania, ale zasada jest identyczna - stąd też zaproponowałem takie podejście.
https://cezaryhanczak.github.io/First3DGame/
Na dowód fragment kodu :):

Kod: Zaznacz cały

if(act_speed_x > speed_x)
{
	setTimeout(() => {  act_speed_x -= 1; }, 0.01);
}

Re: aaannndowe początki z enderem

: 08 paź 2021, 09:10
autor: aaannnd
Posprawdzałem wczoraj, wprowadzenie zmiennej do podążania nie ma zbytniego wpływu, działa tak samo.
Jedno co jeszcze mogę sprawdzić, to wykorzystując różnicę między zadaną a pokazywaną prędkością, dołożyć zmienną, która będzie odpowiadać za prędkość ruchów serwa. Im większa różnica między zadaną a pokazywaną, tym większa prędkość serwa, a im mniejsza różnica tym mniejsza prędkość. Prędkość serwa ustala się w zakresie 1-255, czyli np dla różnicy 8km/h -> prędkość serwa 80, przy szybkim zatrzymaniu szybko wraca na zero; a dla różnicy 10km/h -> prędkość serwa 10 i wskazówka pływa sobie powolutku. Potem tylko eksperymentalnie dobrać zakres mapowania.

Re: aaannndowe początki z enderem

: 08 paź 2021, 10:21
autor: Jarewa
A nie prosciej zrobić średnia rosnąca lub opadająca??

Re: aaannndowe początki z enderem

: 08 paź 2021, 13:02
autor: czarobest
aaannnd pisze:Posprawdzałem wczoraj, wprowadzenie zmiennej do podążania nie ma zbytniego wpływu, działa tak samo.
Jedno co jeszcze mogę sprawdzić, to wykorzystując różnicę między zadaną a pokazywaną prędkością, dołożyć zmienną, która będzie odpowiadać za prędkość ruchów serwa. Im większa różnica między zadaną a pokazywaną, tym większa prędkość serwa, a im mniejsza różnica tym mniejsza prędkość. Prędkość serwa ustala się w zakresie 1-255, czyli np dla różnicy 8km/h -> prędkość serwa 80, przy szybkim zatrzymaniu szybko wraca na zero; a dla różnicy 10km/h -> prędkość serwa 10 i wskazówka pływa sobie powolutku. Potem tylko eksperymentalnie dobrać zakres mapowania.
Zakładam, że zaadaptowałeś kod od @dziobu do pętli głównej? Jeśli dobrze strzelam, to przez to wtedy wzrastanie wykonuje się po prostu bardzo szybko (bo procesor jest szybki :)), trzeba by dodać pewnie odpowiednie opóźnienie, w tym przypadku najlepiej oparte na millis(), bo niestety wątków nie ma :).
Czyli coś takiego:

Kod: Zaznacz cały

unsigned long last_change = 0;
void loop()
{
	if(millis() - last_change >= 20) //założyłem 20 ale opóźnienie możesz dobrać eksperymentalnie
	{
		//kod od @dziobu
		last_change = millis();
	}
}
Oczywiście jeśli dobrze zakładam i masz to w pętli głównej, bez żadnych opóźnień.
Jarewa pisze:A nie prosciej zrobić średnia rosnąca lub opadająca??
Chciałem wspomnieć o średniej, bo tak znowu wygładzam dane z GPS, ale tutaj zastanaia mnie czy jakby zmienna częstotliwość próbkowania nie wpłynie negatywnie na działanie. Bo mając cały czas dane np. jak w GPS 10Hz to wygładzanie średnią będzie okej, a tutaj jak jedzie szybciej będzie inaczej, jak się zatrzyma będzie inaczej- ale tak sobie tylko myślę, być może się mylę. No i to chyba nie prostsze :P.

Re: aaannndowe początki z enderem

: 08 paź 2021, 13:42
autor: aaannnd
To co napisałeś z opóźnieniem wpływa na czas pomiędzy kolejnymi krokami serwa, czyli co 2stopnie na skali (przełożenie z serwa na trybkach 2:1), nie upłynni tylko uskoczni :D czyli dalej bez zmian.

Pokombinuje z prędkością serwa jednak.

Re: aaannndowe początki z enderem

: 08 paź 2021, 14:16
autor: dziobu
aaannnd pisze:Posprawdzałem wczoraj, wprowadzenie zmiennej do podążania nie ma zbytniego wpływu, działa tak samo.
Czyli podąża za szybko. Spowolnij pętle.

Re: aaannndowe początki z enderem

: 08 paź 2021, 20:33
autor: aaannnd
Połowiczny sukces, spowolnienie pętli pomogło, w górę idzie płynnie. W dół bez zmian czyli akceptowanie dobrze. Ogólnie to przerost formy nad treścią :D w końcu to tylko zabawka dla dziecka. W ramach nauki dołożyłem różnicowanie prędkości na powrocie do zera, duża różnica wraca szybciej, mała wolniej. Na razie pass, bo trzeba jeszcze obudowę skończyć rysować i coś wydrukować.
Dzięki za pomoc w nauce.

Re: aaannndowe początki z enderem

: 13 paź 2021, 20:36
autor: aaannnd
Pierwszy kawałek obudowy wydrukowany :good:
DSCN4592.JPG
DSCN4591.JPG
DSCN4593.JPG
PETG olivkowa zieleń DD
środek z białego silka DD, bardzo fajnie przepuszcza światło, to i jakis ledzik w środku na ciemność zaradzi.

Re: aaannndowe początki z enderem

: 15 paź 2021, 21:41
autor: aaannnd
Obudowa zamknięta. Szybka wycięta z pudełka na CD. Teraz tylko przełożyć bebechy na białe, polutować nano i bedzie.
Jeszcze muszę powalczyć z drukowaniem nakrętki, bo o ile zewnętrzny gwint wyszedł ładnie to wewnętrzny nie wyszedł, przy cięciu jakaś sieczka, plus oozing z przejazdów :? chyba że jeszcze z jakiegoś PLA albo ASA spróbuje.
I jak to sie czasem zdarza wpisałem na odwrót wysokość warstw i wysokość pierwszej warstwy i zamiast 0.2 pierwsza i reszta 0.12, to poszło na opak.
DSCN4595.JPG
DSCN4599.JPG
DSCN4600.JPG

Re: aaannndowe początki z enderem

: 17 paź 2021, 21:30
autor: aaannnd
No to przerzucone na nano i poskładane.
Niby bebechów w środku mało ale pajęczynę i tak ciężko upchnąć.
DSCN4602.JPG
DSCN4603.JPG
DSCN4605.JPG
DSCN4607.JPG
DSCN4609.JPG
20211017_202319.jpg
Wsadziłem zielone diody, bo takie 3mm znalazłem :) Czarny toner z drukarki trochę prześwituje.

Po kablu USB dziła bez problemu. Niestety z zasilania docelowego nie idzie jak należy, zapewne LM7805, taki akurat miałem, to za mało i się gubi. próbowałem różnych konfiguracji zasilania, przez VIN, przez 5V, serwo tu i tam, dołożyłem kondensator elktrolityczny, ale nie pomogło.
No nic trzeba się w końcu na zakupy wybrać ;)

Re: aaannndowe początki z enderem

: 19 paź 2021, 20:50
autor: aaannnd
Finalnie wstawiłem dwa stabilizatory, jeden 12V do nano i drugi 5V dla serwa i teraz działa z zasilania właściwego.

Re: aaannndowe początki z enderem

: 24 paź 2021, 17:50
autor: aaannnd
Gwiazdeczka na 6 magnesów i dupełeczko na czujnik halla.
20211021_200458.jpg
Idealne wykorzystanie stopy słonia, czyli rant do trzymania magnesów, żeby nie wypadły.
20211023_101458.jpg
20211023_101518.jpg
20211023_101858.jpg
20211024_141839.jpg
20211024_141913.jpg
20211024_142037.jpg
Wszystko pasuje, tylko jak zwykle zbrakło śrubek i kabla, żeby wszystko zmontować.

Re: aaannndowe początki z enderem

: 24 paź 2021, 18:08
autor: Adinfo
aaannnd pisze:Gwiazdeczka na 6 magnesów i dupełeczko na czujnik halla.
Mi to wygląda na licznik obrotów kółka w taczce co by zliczał ile przejechałeś i z jaką prędkością - takie sprawdzanie szefa firmy budowlanej co by analizować czy taczka robi: dżit 10s przerwy dżit 10s przerwy dżit 10s przerwy (pracownik do zwolnienia), czy taczka robi dżit, dżit, dżit, dżit, dżit (dobry pracownik) w regularnym sensownym tempie.

A tak serio to pomyślałem że to spinner magnetyczny ;p

Re: aaannndowe początki z enderem

: 15 lis 2021, 20:44
autor: aaannnd
Mały prototypik z matowego PLA DD
Tulejki czarne TPU Print-Me 40D, miałem obawy ale przeszło przez bowden.
DSCN4613.JPG
DSCN4615.JPG
DSCN4614.JPG
Teraz tylko zamienić na aluminium.

:mrgreen: szeroki uśmiech do Janka

Re: aaannndowe początki z enderem

: 17 lis 2021, 20:17
autor: aaannnd
Jak już ma czarne TPU to wróciłem do tematu przelotek viewtopic.php?f=67&t=3110&start=60#p130588
Eksperymentalnie chciałem wygładzić spód nad kuchenką elektryczną, bo zbiera syf ze stołu. Gdyby nie biały nalot z podkładki to byłoby akceotwalne. Chyba czas przesiąść się na podkładkę z blachy z H17.
DSCN4620.JPG
DSCN4621.JPG

Re: aaannndowe początki z enderem

: 20 lis 2021, 16:55
autor: aaannnd
Swięta za pasem
DSCN4623.JPG
DSCN4624.JPG
DSCN4625.JPG
Zdjęcia nijak nie oddają kolorów, tło takie se, ale galaxygreen DD na ozdoby świąteczne jest elficki.

Re: aaannndowe początki z enderem

: 23 lis 2021, 19:18
autor: aaannnd
Podkładki pod maskownice słupków szyby w cobzie.
Drukowane na gołej blasze H17, można się w gumie przejrzeć jak w lustrze :D
DSCN4627.JPG
DSCN4626.JPG
DSCN4630.JPG
DSCN4631.JPG

Re: aaannndowe początki z enderem

: 28 lis 2021, 17:09
autor: aaannnd
Magnetyczne wspomaganie adhezji ;) NIe żeby było konieczne ale na wszelki wypadek, bo przy pierwszych drukach na gołej blasze się zdarzało, guma też się kurczy i podwija. Potem z każdym następnym drukiem trzyma lepiej.
20211128_103244.jpg
Włączyłem combining all i zero nitek do wycinania, bo głowica nie wyjeżdża poza wydruk :D
20211128_161522.jpg

Re: aaannndowe początki z enderem

: 08 gru 2021, 21:51
autor: panWiadr0
aaannnd pisze:Mały prototypik z matowego PLA DD
Tulejki czarne TPU Print-Me 40D, miałem obawy ale przeszło przez bowden.
Teraz tylko zamienić na aluminium.

:mrgreen: szeroki uśmiech do Janka
To jest jakiś rodzaj haldy?

Re: aaannndowe początki z enderem

: 09 gru 2021, 11:35
autor: aaannnd
Tak, takiej klasycznej sprzed pół wieku.

Re: aaannndowe początki z enderem

: 17 gru 2021, 09:31
autor: aaannnd
Halda wersja właściwa
20211216_203007.jpg

Re: aaannndowe początki z enderem

: 06 sty 2022, 20:29
autor: aaannnd
Było trochę wolnego to zrobiłem młodemu smarsa, co go tu ktoś polecał do zabawy.
20220101_200324.jpg
20220101_200414.jpg
Zrobiłem jak pisali podpiąłem BT, i częśćiowo działa, znaczy nie wgrywa przez BT. Musze wgrywać po kablu i przy odpiętym szyldzie, bo z wpiętym BT wywala błąd. Sterowanie z telefonu po BT działa. 9 voltowa bateryjka długo nie pożyła, to wyjąłem z szuzflady aku z małego dronka.
20220101_200621.jpg
Kot mówi że to bootloader. Wgrałem na nowo bootloader ale bez różnicy, dalej nie idzie upload przez BT. Znaczy pewnie chińskie klony uno tak mają :D

Re: aaannndowe początki z enderem

: 30 sty 2022, 17:11
autor: aaannnd
Wracajac do jeepka, jak dostał przednie światła, to kierowca zaczął marudzić, ze nie ma tylnych. No to będą, i odblaski odrazu też.
DSCN4648.JPG
obudowa PETG DD olive green
szkiełka PETG DD przezroczysty czerwony

Co do odblasków to testowałem, różne rozwiązania. Narysowałem klasyczne w sześciany i w kulki.
odblask szesciany.jpg
odblask kulki.jpg
Pełny wydruk "sześcianów" efekt taki sobie, kulki z pustką w środku już lepiej, najlepiej wychodzi zwykły walec z dwoma warstwami dolnymi i wypełnieniem cubic, czyli puste sześciany.
DSCN4644.JPG

Re: aaannndowe początki z enderem

: 09 sty 2024, 20:53
autor: aaannnd
Naszło mnie ostatnio, żeby zrobić nakłądki na ostrza łyżew. Na thingi znalazłem takie coś https://www.thingiverse.com/thing:5328499 trochę małe takie na dziecięce, więc narysowałem swoje. Szybki prototyp rysowany z głowy, dwa obrysy i infil support, przymiarka, pasuje tylko za krótki o 2cm.
To zostało tylko wydłużyć podziurawić, doząbkować i wydrukować. Ale żeby nudno nie wyglądało to dorobiłem wzorek, napis i puściłem z przezroczystego czerwonego PETG :devil: .
Jeszcze tylko zostało wymyśleć sprężynkę łaczącą, albo związać TPU :onion: :D
IMG_0059.JPG
IMG_0058.JPG
IMG_0060.JPG
IMG_0062.JPG