Strona 1 z 1

[UV LCD / MSLA] Żywica UV - utwardzanie

: 02 paź 2018, 22:19
autor: dziobu
Przedstawiam jeden z pewnie tysiąca sposobów na utwardzenie żywicy 405um (z Photona).

- dwie lampy (*1) z popularnego portalu aukcyjnego:
semilac.jpg
- szklany pojemnik ~1l (na wodę),
- dwa wydruki:
Semilac_podstawa.stl
(47.54 KiB) Pobrany 314 razy
Semilac_pokrywa.stl
(232.31 KiB) Pobrany 319 razy
(PLA - ciekawe jak długo pożyje ;p)

I można sklecić to:
u01.jpg
u02.jpg
u03.jpg
u04.jpg
u05.jpg
Dla lepszego efektu lampy są jeszcze gdzieniegdzie sklejone taśmą.
W Ikei są kwadratowe szklane pojemniki które lepiej tu pasują, a co ważne: zmieszczą wszystko co da się na Photonie wydrukować. Lampy nie są w żaden sposób modyfikowane - wadą jest potrzeba wciśnięcia przycisku na spodzie żeby je włączyć (każdą osobno). Przynajmniej trudno je włączyć przypadkowo.

(*1) Wybrałem te lampy bo działają; pewnie wymienię na LEDowe jak te się spalą ;)

Re: Żywica UV - utwardzanie

: 24 lut 2019, 22:45
autor: corradoskj
W zeszłym tygodniu zrobiłem dokładnie to samo ale bez opcji "na sztywno :) Te same lampy Semilac, tyle że nie kleiłem tylko zestawiłem je ze sobą. Jedno jest pewne, działa.

Re: Żywica UV - utwardzanie

: 24 lut 2019, 23:09
autor: bafunio
nie opłaca się przepłacać za lampy semilac`a , oni za swój znaczek kasują sporo kasy...

Re: Żywica UV - utwardzanie

: 24 lut 2019, 23:12
autor: dziobu
Jakie wobec tego warto kupić?

Re: Żywica UV - utwardzanie

: 24 lut 2019, 23:28
autor: bafunio
jutro zapytam się dziewczyny i odrazu będę pytał się jej o żywotność bo trochę tego przerobiła :)

Re: Żywica UV - utwardzanie

: 24 lut 2019, 23:35
autor: dziobu
Czyli nie wiesz.
Biorąc pod uwagę że świetlówka kosztuje min 5-6 zł, a tu są cztery już w komplecie, to dopłacenie tych 30zł za ich wygodne mocowanie i sterowanie nie jest raczej tragedią. Nie wiem gdzie i na czym chcesz szukać oszczędności.

Re: Żywica UV - utwardzanie

: 24 lut 2019, 23:57
autor: bafunio
Teraz semilac ma promocje(o której nie wiedziałem) bo normalnie ich lampy kiedys kosztowaly po 100zl
teraz fakt jest taniej.
Tutaj masz tą samą lampe bez ich znaczka która już jest taniej o 10zł niż ich na promocji...
https://allegro.pl/oferta/lampa-uv-36w- ... c0a9c8060f
Tutaj masz troche inną tzn w innym miejscu są włączniki
https://allegro.pl/oferta/lampa-uv-36w- ... 7340997837

A to że od razu nie wysłałem wam linku nie znaczy że nie wiem tylko chciałem się zapytać o informacje osoby któa ma doświadczenie w temacie....

A te twoje " czyli nie wiesz" jest śmieszne bo chciałeś mi pojechać, a ja chciałem wam tylko pomóc :) nie licz na kolejne moje odpowiedzi w twoją stronę bo nie mam zamiaru marnować czasu na zbędne dyskusje :)

Re: Żywica UV - utwardzanie

: 25 lut 2019, 00:21
autor: dziobu
bafunio pisze:Teraz semilac ma promocje(o której nie wiedziałem) bo normalnie ich lampy kiedys kosztowaly po 100zl
teraz fakt jest taniej.
Ta "promocja" to trwa ponad rok ;p (wcześniej się nie interesowałem).
bafunio pisze:Tutaj masz tą samą lampe bez ich znaczka która już jest taniej o 10zł niż ich na promocji...
https://allegro.pl/oferta/lampa-uv-36w- ... c0a9c8060f
To jest dobre. I nie wygląda na podróbę (a widziałem podróbę tego Semilaca; była tak "fajna" ze wolałem już kupić coś ze znaczkiem).
bafunio pisze: Tutaj masz troche inną tzn w innym miejscu są włączniki
https://allegro.pl/oferta/lampa-uv-36w- ... 7340997837
A tą oglądałem osobiście. Oidp to ta miała nieznacznie mniejszy otwór na dłoń, ale co gorsza z komory było widać część środka. To wystarczyło żeby jej NIE kupić.
bafunio pisze:nie licz na kolejne moje odpowiedzi w twoją stronę bo nie mam zamiaru marnować czasu na zbędne dyskusje :)
OK.

Re: Żywica UV - utwardzanie

: 25 lut 2019, 02:11
autor: dziobu
btw.

Na popularnym portalu aukcyjnym można też znaleźć takie perełki (widzę że znowu są) jak to:
https://allegro.pl/oferta/lampa-uv-36w- ... 7398593613
Tego konkretnie nie kupowałem, ale widziałem na żywo podróbkę tego Semilaca. Jeśli jest to ona to NIE polecam kupowania takiego szajsu. (jak ktoś nie klika - lampa za 19.99zł)
Są też lampy LEDowe - https://allegro.pl/oferta/inteligentna- ... 4291fbf951 które teoretycznie też powinny działać. Pomijając kwestię funkcjonalności (nie każda ma tryb bez timera) to zostaje problem jakości wykonania i części. No i wiarygodności podanych parametrów.

Przepłacać nie lubię, ale też nie jestem jakoś pazerny na cenę. Wolę kupić raz coś co działa _PEWNIE_ niż obrosnąć w zestaw śmieci - dlatego napisałem że takie konkretnie lampy są OK, działają i się sprawdzają. A za 50zł za lampę to przyznam że nie ma co wybrzydzać. Działają dobrze od ponad pół roku, robią co trzeba i chyba to jest tu najważniejsze. Zwłaszcza że cały czas mówimy o dodatku który znika w tłumie kosztów drukarki DLP.

Re: Żywica UV - utwardzanie

: 25 lut 2019, 10:47
autor: virgin71
Te lampowe są na wyprzedaży, bo wszędzie są teraz LEDowe. Pytanie, czy nie lepiej wziąć teraz takie LEDy? A może w ogóle taśmę LED?

Re: Żywica UV - utwardzanie

: 25 lut 2019, 11:01
autor: dziobu
Ogólnie to ledy powinny być dużo lepsze i trwalsze. Jak robiłem ten "utwardzacz" to mało kto ze sprzedawców pisał coś więcej niż "LED UV", zwłaszcza ciężko było o długość fali. Teraz widzę że już piszą. Tyle że komplet LEDów który dobrałem w TME grubo przekraczał wartość całego urządzenia, a mowa tylko o gołych LEDach - gdzie mocowanie, obudowa, zasilanie...

Także nie jestem pewien czy przy cenie tych lamp ze świetlówkami na dzień dzisiejszy opłaca się kupować/robić stanowisko na LEDach. Nawet biorąc pod uwagę to że świetlówki się znacząco grzeją (i nie powinny tak długo pracować) to dołożenie wentylatora czy zrobienie drugiego takiego stanowiska wyjdzie dużo szybciej i taniej.
Oczywiście jak ktoś zasuwa 24/7 to inna rozmowa, ale do SOHO to raczej wystarczy.

Re: Żywica UV - utwardzanie

: 25 lut 2019, 14:18
autor: corradoskj
Dla mnie te lampy wystarczają, pierwszy wydruk z zeszłego tygodnia utwardzałem na jednej i też wyszło świetnie. Na razie walczę z wyciągiem z Photona, ale to inny temat.

Wygrzewająca się żabka:
IMG_20190222_175421.jpg
IMG_20190222_194638 (1).jpg
Żona była żabką zachwycona :)

Re: Żywica UV - utwardzanie

: 25 lut 2019, 14:33
autor: marek91
dziobu pisze:Ogólnie to ledy powinny być dużo lepsze i trwalsze.
Bo są. Żona ma takie lampy, jedna na świetlówki - ta straciła jakieś 60-70% sprawności po kilku godzinach świecenia. Teraz ma taką z ledami, działa dużo szybciej i dawno przebiła już tą na świetlówki.

Re: Żywica UV - utwardzanie

: 25 lut 2019, 14:40
autor: dziobu
To może miała trefne. Te świetlówki żyją (teoretycznie) do 1000 godzin, z tym że oidw bezpiecznie jest założyć połowę. Moje już dawno wyświeciły 100h i wciąż utwardzają jak trzeba.
Ale przy pierwszej sensownej okazji na pewno przejdę na LEDy.

Re: Żywica UV - utwardzanie

: 26 lut 2019, 10:01
autor: virgin71
Zamierzasz brać taśmę, czy gotowy produkt?

Re: Żywica UV - utwardzanie

: 26 lut 2019, 13:57
autor: dziobu
Będę się martwił jak mi świetlówki padną. Może wtedy będą dostępne ich LEDowe zamienniki i nie trzeba będzie kombinować.

No chyba że do tego czasu z żywicy będę drukował tyle że będzie mi się opłacało sklecić bajerancką komorę :P To wtedy obstawiam raczej osobne LEDy, ale dopóki się za to nie zabrałem to Ci nie powiem. Asortyment zmienia się na tyle szybko że nie ma sensu planować.

Re: Żywica UV - utwardzanie

: 05 gru 2019, 20:15
autor: balgator
Odgrzebuję temat, ale mam pytanie odnośnie czasu utwardzania. Zakupiłem polecanego tutaj Semilaca na świetlówki, głównie ze względu na możliwość ustawienia pracy ciągłej. Zastanawia mnie ile czasu powinna się utwardzać taka klasyczna figurka w skali 28 mm. Ja na razie metodą prób i błędów (włączania kilka razy po 180 sekund) dotarłem do czasu ok. 10 minut. Po tym czasie na pewno wydruk przestawał być lepki i zanikał zapach. Z drugiej strony gdzieś mi się rzuciło w oczy, że powinno się utwardzać ok. godzinę. Gdy utwardzałem dłużej, to wydruk stawał się bardzo kruchy i utracił tą niewielką elastyczność, którą jeszcze miał po 10 minutach utwardzania.

Jak to w końcu jest z tym czasem?

Re: Żywica UV - utwardzanie

: 05 gru 2019, 22:27
autor: dziobu
balgator pisze:(...)gdzieś mi się rzuciło w oczy, że powinno się utwardzać ok. godzinę.
Trzymanie się tego to błąd. Różne żywice, różne wydruki, różne lampy.

Teoretycznie dojście do tego momentu powinno wystarczyć:
na pewno wydruk przestawał być lepki i zanikał zapach
Ja utwardzam wydruki "na oko", czyli od 15 do 45 minut. Z tym że zawsze leżą w pojemniku z wodą.

Re: Żywica UV - utwardzanie

: 06 gru 2019, 00:58
autor: virgin71
dziobu pisze:Z tym że zawsze leżą w pojemniku z wodą.
I to jest najważniejsze z tego wszystkiego.

Re: Żywica UV - utwardzanie

: 06 gru 2019, 01:00
autor: dziobu
No fakt że dopóki nie leżały to zabijało je ciepło z lampy. W sumie to nawet nie wiem jak sie wtedy utwardzały ;P

Re: Żywica UV - utwardzanie

: 06 gru 2019, 01:43
autor: balgator
Ja sądziłem, że wkładanie do wody ma na celu odpowiednie rozproszenie światła, by łatwiej UV dotarło, tam gdzie miało dotrzeć a nie kwestie chłodzenia..

Re: Żywica UV - utwardzanie

: 06 gru 2019, 02:08
autor: dziobu
U mnie po 20 minutach pojemnik szklany jest gorący. Jak tak zostawię detal to się sfajczy.
Może to nie jest główna funkcja wody, ale imho bardzo potrzebna - zwłaszcza jak się ma świetlówki (OIDW ledy tak się nie grzeją).

Re: Żywica UV - utwardzanie

: 28 sty 2020, 15:57
autor: Drunk_ZoZol
Moment.

Ja wydruki obrabiam tak: Zdejmuje ze stołu, czyszczę w IPA przy pomocy pędzla (Manualnie, drobnicę która popękałaby w drugiej metodzie) albo wrzucam do myjki ultradźwiękowej z IPA / Zielonym płynem ;). Potem zalewam gorącą wodą by zmyć alkohol i resztki żywicy / wrzucam do drugiej myjki ultradźwiękowej z wodą. Na koniec suszę wydruk z wody (Inaczej w szczelinach pozostaje błonka z wody i resztek żywicy) na grzejniku bądź zdmuchuję resztki wody kompresorem i sru pod lampę UV - gdzie zwykle trzymam przed od 3 minut do 30 (30 minut do tej pory wymagała jedynie żywica od Photocentric) i jest gotowe - nie śmierdzi, jest twarde.

Jak raz wrzuciłem do wody wydruk, to potem cały był właśnie w błonie z resztek żywicy w miejscach, które trudno oczyścić. Z tym, ze ja drukuję np. skrzynki na butelki w skali 1:72...

A i oczwiście wydruki przez chwilę są gorące pod światłem UV - ale jest to normalne, w końcu musi się utwardzić. Ale nie na tyle gorące, jak świeżo naświetlana żywica - tutaj już ponad 100C się wytwarza, bo topi cienkie ścianki plastiku (Testowałem mieszanki żywic z farbami) No i idzie się poparzyć :D

Re: [UV LCD / MSLA] Żywica UV - utwardzanie

: 19 kwie 2020, 19:32
autor: Lonher
Odgrzebuje.

Jak sprawa z lampami UV LED?

Zamierzam w najbliższym czasie kupić lampy no i nie mogę się zdecydować. W głębi ducha coś mnie ciągnie do LED.