Strona 1 z 1

ANET A6 szczeliny w wydruku

: 03 paź 2018, 18:47
autor: >Ernest_5<
20181003_170122[1].jpg
Witam. O to cały problem. Drukarka pozostawia w druku szczeliny które psują wygląd i osłabiają wytrzymałość całego wydruk. Obecnie używam programu "slc3r" jako slicera. Testowałem też curę która odpada i kisslicer którym została wygenerowana niebieska figurka. Szczeliny nie pojawiają się w konkretnych miejscach lecz losowo. Obecnie retrakcją zwiększyłem do 6mm. Kombinowałem też z prędkością, ale to też nic nie pomogo. Głowica drukarki to 0.4mm, problem pojawia się przede wszystkim przy druku na warstwie 0.1-0.2mm, przy drukowaniu owalnych elementów. Przy figurkach low poly problem nie występuje, więc stawiam że to nie usterka mechaniczna. Praktycznie od kupna kminę co to może być i nic nie pomogło.

Re: ANET A6 szczeliny w wydruku

: 03 paź 2018, 19:09
autor: dragonn
Problem jest tylko przy owalnych? Drukujesz z karty SD czy przez USB?

Re: ANET A6 szczeliny w wydruku

: 03 paź 2018, 19:30
autor: >Ernest_5<
Drukuje z SD. Właściwie testowy cylinder wychodzi świetnie, ale gdy są to bardziej złożone meshe to efekt jest jak na obrazkach.

Re: ANET A6 szczeliny w wydruku

: 03 paź 2018, 19:33
autor: dragonn
Ok, czyli to raczej nie to. Czyli rozumiem że podczas wydruk nie zauważasz jakiś przycięć jak by drukarka się przycinała?
Podaj wszystkie parametry wydruk, najlepiej screeny z programu do cięcia którego używasz.
I napisz też jaki to filamenty.

Re: ANET A6 szczeliny w wydruku

: 03 paź 2018, 19:37
autor: Berg
Przy owalach, to raczej bąble filamentu się robią a nie ubytki.
1. Czy w środku wydruku jest dużo nitek ?
2. Czy ta dziura jest w miejscach gdzie głowica przechodzi na zewnętrzny obrys ? w sumie napisałeś, że losowo.
3. Czy w trakcie druku nie słyszysz cichych pstryknięć z okolic dyszy (tak jakby coś tam się gotowało) - zobacz czy się nie poprawi jak obniżysz temperaturę. (obstawiam, ze to jest problem)
4. Czy ekstruder nie gubi kroków?
5. czy z okolic gwintu dyszy albo rurki nie wypływa filament?
6. Co to znaczy, że robią się na warstwie 0,1-0,2 ? To znaczy nie robią się dziury na 0.08 czy 0.25?

7. niezależnie od powyższych dobrze od razu dyszę wymienić na oryginalną e3d

Re: ANET A6 szczeliny w wydruku

: 03 paź 2018, 19:50
autor: >Ernest_5<
W załącznikach screeny z ustawień. Kilka razy słyszałem jak extruder "strzelał" ale to zdarzyło się raz albo dwa podczas druku.Jeżeli chodzi o warstwy to np przy 0.3mm takich problemów nie ma. Filament jest bez-markowy z allegro. Jego też podejrzewałem więc pożyczyłem trochę od kolegi lepszego filamentu,ale efekt był podobny.

Re: ANET A6 szczeliny w wydruku

: 03 paź 2018, 19:59
autor: zouk
Nie napisałeś jaki to materiał albo ja słabo widzę. Temperatura oraz włączone chłodzenie wskazuje, że to PLA.Jeśli to PLA to dopisz to aby pomagającym było łatwiej.:)

Dragon już zapytał o filament. ehh
A ja zapytam jaką Masz głowicę, pewnie full metal?

Re: ANET A6 szczeliny w wydruku

: 03 paź 2018, 20:14
autor: >Ernest_5<
Materiał to PLA. Głowica mosiądz.Druk w środku jest jak i na zewnątrz nie ma nitek ani bąbli. To mój pierwszy wpis na forum. A spamująca ilość screenów z ustawień sprawiła że zapomniałem napisać że to pla :)

Re: ANET A6 szczeliny w wydruku

: 03 paź 2018, 20:26
autor: zouk
Rozbierałeś ekstruder? radiator i blok grzejny z dyszą jak są zbudowane? jest w środku biała plastikowa rurka? jeśli nie ma to Masz full metal i drukowanie z pla będzie uciążliwe.


Radiator z blokiem grzejnym oraz mosiężną głowicą są połączone. To łączenie ma w środku biały plastik?

Re: ANET A6 szczeliny w wydruku

: 03 paź 2018, 20:35
autor: >Ernest_5<
To jest standardowy extruder anet a6 bez modów i żadnej plastikowej rurki tam nie ma. Chyba najlepszym rozwiązaniem, sądząc po wpisach, będzie wymiana dyszy, albo extrudera. Tak czy siak dzięki za pomoc.

Re: ANET A6 szczeliny w wydruku

: 03 paź 2018, 20:37
autor: dragonn
Na 99% w środku jest rurka, wątpię żeby istniała jakakolwiek Anet z fabrycznym full-metal.

Re: ANET A6 szczeliny w wydruku

: 03 paź 2018, 21:03
autor: Marek_Sp
Mam podobnie tylko mniejsze

Wysłane z mojego K6000 Pro przy użyciu Tapatalka

Re: ANET A6 szczeliny w wydruku

: 03 paź 2018, 21:41
autor: Pajacyk0v
Żadna wymiana dysz czy ekstrudera! Wymień rurkę PTFE u mnie seryjna przepaliła/przetarła się po 3 mc. Ogólnie ta rurka to 90% problemów z MK8

viewtopic.php?f=64&t=2438&start=30#p48143

Re: ANET A6 szczeliny w wydruku

: 03 paź 2018, 21:43
autor: McKee
Zmniejsz autospeed.
Ja obstawiam to co dragon sugerował, ale bał się ;) napisać: drukarka się nie wyrabia.
Soft (procesor / ustawienia) a nie mechanika.
Wszelkie wpisy o zmianie dyszy czy ekstrudera powinny być karane publicznym biczowaniem :devil:. Pierwsza zasada: Nie szkodzić!
Rozkręcanie drukarki nie ma sensu w sytuacji kiedy proste linie drukuje dobrze.
Już lepiej przeżyłbym sugestię zmiany firmware. Sugerowane zmiany dyszy jest kompletnie nie na miejscu.

Re: ANET A6 szczeliny w wydruku

: 03 paź 2018, 22:08
autor: Berg
Speed jest niski, acc też, parametr resolution 0 (czyli domyślny, gdyby to zmienił, to mogło by przycinać)
Przy niewyrabianiu raczej wypływa za dużo filamentu i robią się bąble a nie dziury, Zwłaszcza na bowdenie, gdzie jest stale ciśnienie w rurce.

Na grubszej warstwie nie ma dziur, bo filament szybciej przepływa i nie zdąży się zagotować.
Obstaję przy swoim. Za wysoka temperatura w jakiejś strefie, może źle skręcona głowica. Kiepska rurka albo mokry filament.

Re: ANET A6 szczeliny w wydruku

: 03 paź 2018, 22:14
autor: McKee
Do autora:
To ja poproszę o czerwonego liska z obcłymi kształtami i niebieskiego w low poły - bo mamy 3 rożne filamenty i niedowiarków ;)
I spróbuj porównać to co masz na slicerze (miejsca restrykcji i zmiany warstwy) z tym co jest na finalnym wydruku - czy miejsca się nie pokrywają.

Re: ANET A6 szczeliny w wydruku

: 03 paź 2018, 22:21
autor: Pajacyk0v
Mój MK8 zaczyna się gubić dopiero > 180mm/s

Re: ANET A6 szczeliny w wydruku

: 04 paź 2018, 00:18
autor: ndn
Może zmniejsz retrakcję na 1mm zamiast 6

Re: ANET A6 szczeliny w wydruku

: 04 paź 2018, 01:22
autor: Marek_Sp
Jeszcze doświadczeń nie robilem ale myślę ze podczas retrakcji filament jest wysysany i stad te dziury. Tyle ze zastanawiam się jak zoptymalizować nitki i plaszczyzny. Jakiś model do druku musze wymyślić

Wysłane z mojego K6000 Pro przy użyciu Tapatalka

Re: ANET A6 szczeliny w wydruku

: 04 paź 2018, 09:21
autor: Pajacyk0v
Ja obecnie jadę na retrakcji: 3mm; 45mm/s; combing wyłączony (cura)

Re: ANET A6 szczeliny w wydruku

: 04 paź 2018, 09:48
autor: McKee
Pajacyk0v pisze:Ja obecnie jadę na retrakcji: 3mm; 45mm/s; combing wyłączony (cura)
Czy to jakoś pomaga na opisywany problem?
Tu widać (mam nadzieję że zdjęcia i opis/zeznanie autora nie kłamią), że na tych samych parametrach (!) dziury powstają lub nie (!) w zależności od ścieżki którą się dysza porusza: po prostej (choćby krótkiej) jest OK, a po krzywej robią się dziury.
Czy ew. coś pominąłem?
Trzymajcie / trzymajmy się problemu - zeznanie: "u mnie działa" nijak nie pomaga.

Re: ANET A6 szczeliny w wydruku

: 04 paź 2018, 10:18
autor: Pajacyk0v
McKee pisze:
Pajacyk0v pisze:Ja obecnie jadę na retrakcji: 3mm; 45mm/s; combing wyłączony (cura)
Czy to jakoś pomaga na opisywany problem?
Tu widać (mam nadzieję że zdjęcia i opis/zeznanie autora nie kłamią), że na tych samych parametrach (!) dziury powstają lub nie (!) w zależności od ścieżki którą się dysza porusza: po prostej (choćby krótkiej) jest OK, a po krzywej robią się dziury.
Czy ew. coś pominąłem?
Trzymajcie / trzymajmy się problemu - zeznanie: "u mnie działa" nijak nie pomaga.
Podaje tylko sprawdzone w boju ustawienia dla MK8. Nie wiem jak jest w Slic3r ale w Cura to właśnie włączony combing rujnuje początek każdej warstwy (mimo że tego nie widać to jakimś cudem filament wycieka przy ruchu głowicy). Pisałem o tym wiele razy. Oto dowód. Po lewej combing włączony (no skin) po prawej wyłączony całkowicie.
0rgjg49823.JPG
Czy przypadkiem w Slic3r combing nie jest pod "Avoid crossing perimeters"?

Re: ANET A6 szczeliny w wydruku

: 04 paź 2018, 10:31
autor: McKee
Jeżeli to jest combing to znaczy że autor rozmija się z prawdą ;-) (i w zasadzie zgoda, tak może być).
>Ernest_5< pisze:Szczeliny nie pojawiają się w konkretnych miejscach lecz losowo.
>Ernest_5<: Zrób jeszcze 2 wydruki z tego samego g-code. Czy szczeliny będą w tych samych miejscach? Ustaw szew/seam tak żeby był w jednym miejscu wydruku - coś w stylu "start point closest to specific location". Jeżeli to combing to szczeliny nie będą przypadkowe. (Zresztą wcześniej pisałem żeby porównać ich położenie z tym co pokazuje slicer - czy są w miejscach gdzie jest retrakcja).

Re: ANET A6 szczeliny w wydruku

: 04 paź 2018, 15:46
autor: >Ernest_5<
Problem rozwiązany.
Oto co zrobiłem:
-ustawiłem retrakcję tak jak polecał kolega "Pajacyk0v".( 3mm 45mm/s)
-w opcjach cury ustawiłem wyrwanie szwu na najkrótszy
- i wreszcie zainstalowałem marlina zamiast oryginalnego oprogramowaniu
Postanowiłem jednak wrócić do cury. Nie wiem co było właściwym problemem, ale ważne, że te operacje pomogły. Dzięki za pomoc. :D

Re: ANET A6 szczeliny w wydruku

: 04 paź 2018, 17:00
autor: Berg
hmmm, napisałeś wcześniej, że "dziury" są w losowych miejscach a nie tam gdzie jest robiona retrakcja. No ale skoro jest ładnie, to się cieszyć.

Re: ANET A6 szczeliny w wydruku

: 22 lis 2018, 00:27
autor: sirdevon
Pajacyk0v pisze:
McKee pisze:
Pajacyk0v pisze:Ja obecnie jadę na retrakcji: 3mm; 45mm/s; combing wyłączony (cura)
Czy to jakoś pomaga na opisywany problem?
Tu widać (mam nadzieję że zdjęcia i opis/zeznanie autora nie kłamią), że na tych samych parametrach (!) dziury powstają lub nie (!) w zależności od ścieżki którą się dysza porusza: po prostej (choćby krótkiej) jest OK, a po krzywej robią się dziury.
Czy ew. coś pominąłem?
Trzymajcie / trzymajmy się problemu - zeznanie: "u mnie działa" nijak nie pomaga.
Podaje tylko sprawdzone w boju ustawienia dla MK8. Nie wiem jak jest w Slic3r ale w Cura to właśnie włączony combing rujnuje początek każdej warstwy (mimo że tego nie widać to jakimś cudem filament wycieka przy ruchu głowicy). Pisałem o tym wiele razy. Oto dowód. Po lewej combing włączony (no skin) po prawej wyłączony całkowicie.
0rgjg49823.JPG
Czy przypadkiem w Slic3r combing nie jest pod "Avoid crossing perimeters"?
Miałem problem, że po ruchu jałowym pojawiały się przerwy w warstwie na pewnej odległości. Drukarka Anet A6.
Pomogły Twoje ustawienia retrakcji i wyłączenie trybu kombinowanego czy jak tam się zwie, krata piwa dla Ciebie, dzięki!

Re: ANET A6 szczeliny w wydruku

: 22 lis 2018, 00:40
autor: Pajacyk0v
sirdevon pisze:
Pajacyk0v pisze:
McKee pisze: Czy to jakoś pomaga na opisywany problem?
Tu widać (mam nadzieję że zdjęcia i opis/zeznanie autora nie kłamią), że na tych samych parametrach (!) dziury powstają lub nie (!) w zależności od ścieżki którą się dysza porusza: po prostej (choćby krótkiej) jest OK, a po krzywej robią się dziury.
Czy ew. coś pominąłem?
Trzymajcie / trzymajmy się problemu - zeznanie: "u mnie działa" nijak nie pomaga.
Podaje tylko sprawdzone w boju ustawienia dla MK8. Nie wiem jak jest w Slic3r ale w Cura to właśnie włączony combing rujnuje początek każdej warstwy (mimo że tego nie widać to jakimś cudem filament wycieka przy ruchu głowicy). Pisałem o tym wiele razy. Oto dowód. Po lewej combing włączony (no skin) po prawej wyłączony całkowicie.
0rgjg49823.JPG
Czy przypadkiem w Slic3r combing nie jest pod "Avoid crossing perimeters"?
Miałem problem, że po ruchu jałowym pojawiały się przerwy w warstwie na pewnej odległości. Drukarka Anet A6.
Pomogły Twoje ustawienia retrakcji i wyłączenie trybu kombinowanego czy jak tam się zwie, krata piwa dla Ciebie, dzięki!
Ależ proszę :]

Jak wyłączysz Combing, to włącz Connect Infill Lines - ograniczysz tym liczbę retrakcji przy druku wypełnienia i wszystko będzie płynniej szło.

Combing na Anetowym ekstruderze/głowicy to zło wcielone :]