Kalibracja linear advance/pressure advance krótkie how-to

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 13
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Kalibracja linear advance/pressure advance krótkie how-to

Post autor: dragonn »

Nigdzie na forum nie ma dedukowanego tematu o tym to postanowiłem napisać coś od siebie.

Na chłopski rozum najpierw warto powiedzieć po co jest ten cały wynalazek. Ma on głównie za zadanie utrzymać równo ekstruzję przy zmianie szybkości drukowania. A to oczywiście następuje za każdym razem jak nasza drukarka natrafia na jakąkolwiek nagłą zmianę geometrii drukowanego elementu typu np. kąt 90 stopni w kostce.
Im szybciej drukujemy tym bardziej widoczny jest efekt nierównej ekstruzji przy zmianach prędkości. Szczególnie zauważalna to jest w układach typu bowden :P. Objawia się to np. wybrzuszeniami na rogach drukowanych elementów, słabo czytelnymi napisami na ściankach itp.

Marlin ma bardzo fajny generator testu dla kalibracji http://marlinfw.org/tools/lin_advance/k-factor.html cały proces jego użycia wygląda tak:
1. Wchodzimy na stronę :D
2. Wprowadzamy swoje parametry wydruku typu temperatura, dysza, wysokość warstwy, parametry retrakcji, szybkości wydruku
3. Jeśli mamy Marlina to resztę można zostawić tak jak jest. Tylko zwrocie uwagę jaką wersję Marlina macie bo są dwie wersje linear advance,
jeśli mamy Duet/ReprapFirmware również możemy wykorzystać ten generator ale wymaga to paru zmian:
a) Starting Value for K: 0
b) Ending Value for K: 0.4
c) K-factor Stepping: 0.02
4. Pobieramy plik, jeśli mamy Marlina może przejść bezpośrednio do drukowania, jeśli mamy Duet/ReprapFirmware otwieramy plik g-code w notatniku. Używam opcji zamień wszystkie i zamieniamy tekst M900 K na M572 D0 S
5. Drukujemy plik, powinniśmy uzyskać taki wydruk:
44023185_493917591092905_4200155892940800000_n.jpg
6. Z wydrukowanych linii wybieramy tą która jest najrówniejsza na całej swojej długości
7. I taką wartość wprowadzamy do firmware, w przypadku Marlina należy użyć komendy M900 KX.X w przypadku Duet M572 D0 SX.X
W przypadku S3D polecam wpisać to do start g-codu w profilu filamentu
Kilka uwag:
1. Różne typu filamentów mogę wymagać ponownej kalibracji (inna wartość będzie optymalna dla PLA inna dla ABS itd.)
2. Tutaj nie wiem jak z Marlinem ale w przypadku Duet jeśli po włączeniu pressure advance zauważamy spowolnienie wydruku należy zwiększyć max szybkość, akceleracje i jerk dotyczące ekstudera (głównie chyba jerk ma na to wpływ).
3. Ekstudery z przełożeniem typu Titana trochę się nie lubią z linear advance/pressure advance

Na koniec trochę zdjęć, po prawej kostka z wyłączonym linear advance/pressure advance a po lewej z włączonym. Jeśli się zastanawiacie dlaczego ta z wyłączonym jest taka słaba :D to bierzcie na poprawkę że ona była drukowana z prędkością na obrysie 108mm/s, druga oczywiście jest z tego samego g-codu :P.

// Na odwrót! Lewa kostka z wyłączonym, prawa kostka z włączonym.
// FR

IMG_0199.JPG
IMG_0198.JPG
IMG_0197.JPG
IMG_0196.JPG
IMG_0195.JPG
IMG_0194.JPG
dziobu, FlameRunner, Berg, kamilxxg, Armeht, Abys, Janek_Porzycz, CornEllo, Buszmen
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8906
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Kalibracja linear advance/pressure advance krótkie how-to

Post autor: dziobu »

Tutaj mała uwaga dotycząca Marlina (innych pewnie też). Przed przystąpieniem do kalibracji trzeba w Configuration_adv.h włączyć LIN_ADVANCE. Inaczej wydruk testowy nie wyjdzie bo cała obsługa tej funkcji nie jest obsługiwana.

Przy okazji:
różnica z samego linear advance widoczna pomiędzy kostkami 5 (wyłączone) i 7 (włączone) tutaj:
viewtopic.php?f=34&t=3140&p=53933&hilit=dziobu#p53894
Pajacyk0v

Re: Kalibracja linear advance/pressure advance krótkie how-to

Post autor: Pajacyk0v »

Miałem to robić ale odechciało mi się po tym jak się okazało że ten parametr trzeba kalibrować osobno dla PLA, ABS czy czego się tam drukuje. Kolejna rzecz o której trzeba pamiętać za każdym razem! :crazy:

Można wprawdzie włączyć sobie w M custom menu i tam przełączać każdorazowo parametr (skrypty z gcode) ale chyba jestem zbyt leniwy na to.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8906
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Kalibracja linear advance/pressure advance krótkie how-to

Post autor: dziobu »

A co tu pamiętać? Kalibrujesz raz a potem wrzucasz do profilu plastiku w slicerze.
Zwłaszcza że poprawna kalibracja znacząco poprawia jakość druku - to chyba warto.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 13
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Kalibracja linear advance/pressure advance krótkie how-to

Post autor: dragonn »

dziobu pisze:A co tu pamiętać? Kalibrujesz raz a potem wrzucasz do profilu plastiku w slicerze.
Zwłaszcza że poprawna kalibracja znacząco poprawia jakość druku - to chyba warto.
Własnie nie wiem czy w innych slicera niż S3D da się mieć osobne g-cody startowe dla różnych filamentów ;p. Za mało ich używam żeby to powiedzieć czy tak jest, albo da się to jakoś dodać.
tpila1
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 128
Rejestracja: 24 kwie 2017, 10:04
Lokalizacja: Białystok
Drukarka: Prusa i3 MK3
x 34

Re: Kalibracja linear advance/pressure advance krótkie how-to

Post autor: tpila1 »

Slic3r pozwala na osobny g-code startowy dla różnych filamentów. Nie wiem czy dobrze widzę, ale wydaje mi się momentami, że kostka po lewej (z niby włączonym linear advance) wygląda gorzej niż ta po prawej, szczególnie jest to widoczne na ściance X przy tych 2 stopniach.
Prusa i3 MK3(S)
Prusa i3 MK2 3030 Haribo Edition
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 13
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Kalibracja linear advance/pressure advance krótkie how-to

Post autor: dragonn »

tpila1 pisze:Slic3r pozwala na osobny g-code startowy dla różnych filamentów. Nie wiem czy dobrze widzę, ale wydaje mi się momentami, że kostka po lewej (z niby włączonym linear advance) wygląda gorzej niż ta po prawej, szczególnie jest to widoczne na ściance X przy tych 2 stopniach.
WOW fail... napisałem na odwórt :fool: :fool: oczywiście kostka po prawej ma włączone linear advance/pressure advance a po lewej nie

Flamerunner jak będziesz to to popraw bo nie mam już edycji :D.
Pajacyk0v

Re: Kalibracja linear advance/pressure advance krótkie how-to

Post autor: Pajacyk0v »

dziobu pisze:A co tu pamiętać? Kalibrujesz raz a potem wrzucasz do profilu plastiku w slicerze.
Zwłaszcza że poprawna kalibracja znacząco poprawia jakość druku - to chyba warto.
Rozmawiasz z (nie)szcześliwym użytowkikiem programu Ultimaker Cur(v)a! :unknown:
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8906
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Kalibracja linear advance/pressure advance krótkie how-to

Post autor: dziobu »

Pajacyk0v pisze:Rozmawiasz z (nie)szcześliwym użytowkikiem programu Ultimaker Cur(v)a! :unknown:
Hmmm ten tego:
https://github.com/fieldOfView/LinearAd ... tingPlugin
Pajacyk0v

Re: Kalibracja linear advance/pressure advance krótkie how-to

Post autor: Pajacyk0v »

dziobu pisze:
Pajacyk0v pisze:Rozmawiasz z (nie)szcześliwym użytowkikiem programu Ultimaker Cur(v)a! :unknown:
Hmmm ten tego:
https://github.com/fieldOfView/LinearAd ... tingPlugin
ohBoi! :good:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”