Strona 1 z 1

Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 20 paź 2018, 16:37
autor: sw13zy
Witam,
Chciałbym zrobić Drukarkę 3D jako pracę inżynierską, jestem na 3 roku więc jeszcze czasu mam. Myślałem nad Deltą, ale jednocześnie słyszałem że ciężko zrobić dokładną deltę, więc już nie wiem. Obecnie myślę nad 300x300x400 obszarem roboczny, może nie będzie za duża. Wszystko chciałbym opszeć o Aarduino i Marlinie. Są gotowe zestawy do kupienia, ale elektroniki się nie boję.
Mam dostęp do różnego rodzaju obrabiarek począwszy od wiertarki skończywszy na ploterze tnącym plazmą więc większość chciałbym wykonać z aluminium.

Potrzebuję po prostu pomocy i porad osób bardziej doświadczonych.

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 20 paź 2018, 16:47
autor: zen
Bardzo dużą drukarkę chcesz zrobić, jeśli to pierwsza, to odradzam.

Delta na początek to też spore wyzwanie. Klon Prusy lub jakiś corexy powinien być ok.

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 20 paź 2018, 16:49
autor: sw13zy
Wiem, że duże wyzwanie, ale jakoś nie chce iść w kartezjańskie, bo są za powszechne. Jestem specyficzną osobą i nie lubię iść po łatwiźnie lub jak czegoś jest " dużo ". Najwyżej zmniejszę trochę rozmiary.

Chce, żeby to była troszkę " inna " maszyna niż te wszystkie kartezjańskie. Myślę nad tym, aby dodać opcje zdalnego sterowania drukarką z poziomu aplikacji na telefon.

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 20 paź 2018, 19:24
autor: Julian
Skoro przez kilka lat rozwoju, w zasadzie nikt na swiecie nie zrobił DOBREJ delty o tym rozmiarze, może to oznacza, że się nie da lub jest ciężkie?


Ze znanych mi producentów, delty podobnej wielkości robi Mass Portal. Przy czym ich flagowy model ma mniejsze pole.

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 20 paź 2018, 19:41
autor: Blazi
Sam budowałem drukarkę na pracę inżynierską. I wiesz co? Nie pakuj się w ambitne prace inżynierskie bo nic Ci to nie da - zamiast satysfakcji otrzymasz tylko złość i poczucie niesprawiedliwości na to, że poświeciłeś 4x więcej czasu niż planowałeś na i tak długi i ambitny projekt - a Twoi koledzy ułamkiem zainwestowanych przez Ciebie sił osiągną DOKŁADNIE ten sam cel, bo jest nim ocena z pracy a nie drukarka. Nikogo nie obchodzi ile czasu na nią poświęciłeś - jesteś ambitny więc czas lepiej spożytkuj na zdobywanie doświadczenia zawodowego, kursy, albo kilka mniejszych projektów którymi będziesz mógł pochwalić się w CV i ułatwią Ci start zawodowy.

Wszystkim to mówię ale i tak nikt nie słucha :) Więc skoro musisz to moja główna rada - nie wymyślaj koła na nowo. Pamiętaj, że Twoim celem jest dobra praca inżynierska, z tego będziesz rozliczany. Nie budujesz niczego supernowego czy ultraprzełomowego i generalnie oceniający będą mieli w tyłku to czy jest ona dokładna, bezbłędna, ładna, miła w dotyku etc. czy nie, bo takich jak Ty w samej Polsce były już setki. Znajdź w Internecie (Thingiverse?) konstrukcję która Ci się podoba i postaraj się ją zbudować z jedną ciekawą modyfikacją, aplikacja do zdalnego sterowania brzmi spoko. Nie, nie będzie to mało ambitne a i tak możesz szykować się lekką ręką na kilkaset godzin prac.

Nie przesadzaj z wielkością bo nie ma to sensu a czas i koszty rosną. Drukarka którą przyniesiesz pod pachą na obronę zrobi dużo lepsze wrażenie niż choćby 500x500x500 na... zdjęciu. Fun Fact - nikt poza promotorem nawet nie raczy spojrzeć na to co zbudowałeś, chyba, że postawisz to na biurku na obronie. Wybacz szczerość ale lepiej to wiedzieć przed niż po fakcie.

Pierwsza drukarka i tak Ci nie wyjdzie i będzie wymagała poprawek żeby ładnie drukować, nie oszukuj się, że będzie inaczej. ;) Dotyczy to nie tylko projektów studenckich ale też firm które mają zespoły inwestujące w takie drukarki miliony złotych. Dlatego - buduj Deltę. Jak tego nie zrobisz będziesz przez cały czas prac żałował. Dokładna i tak nie będzie - ale DUŻO bardziej wartościową pracą inżynierską będzie opisanie dlaczego nie jest ona dokładna niż zbudowanie doskonałego przeciętniaka którego i tak będziesz musiał opisać w pracy.

Mnie po budowie maszyny czekała niespodzianka - zbudowałeś? Fajnie, ale nie jesteś pierwszy ani ostatni, żeby praca miała sens musisz zrobić coś więcej, w moim przypadku badania. Sama maszyna to tylko przedmiot pracy inżynierskiej. Nowa aplikacja do sterowania spokojnie kwalifikuje się pod "coś więcej", ale jeszcze przegadaj to z promotorem PRZED rozpoczęciem pracy.

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 20 paź 2018, 20:07
autor: dragonn
Jeśli chcesz coś o tym rozmiarze co nie jest kartezjanka to lepiej robić CoreXY lub mechanike ultimakera. Nie sa tak typowe, maja swoje problemy ale jednak dużo lepiej się nadają na takie rozmiary niż Delta.
Przy czym zgadzam się z tym wyżej, jeśli chcesz robić drukarkę tylko po to żeby zrobić pracę inżynierską to nie ma się specjalnie wysilać. Jeśli praca inżynierską ma być dodatkiem do budowy drukarki no to pewnie, rób tak jak Ci się najbardziej podoba.

Wysłane z mojego K10000 przy użyciu Tapatalka

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 20 paź 2018, 20:09
autor: Kama
Blazi napisał wszystko co ja chciałem przekazać :good:

Budowa mojej drukarki pochłonęła lekką ręką 3,5-4 tys. zł i efekt jest taki że po pół roku rozbieram ją na części bo nie spełnia moich oczekiwać i kupuję gotową deltę anycubica za 1/5 tej kwoty...

Ja broniłem inżynierki na kierunku informatycznym, a innowacją prócz samej drukarki był układ monitorujący temperaturę/wilgotność w komorze drukującej i czujnik dymu połączony z powiadamianiem sms...

Efekt był taki, że cała ta innowacja zajęła chyba 1,5 strony kody na arduino i kilka kabelków.

Tak jak napisał przedmówca - nie warto...

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 20 paź 2018, 20:15
autor: FlameRunner
Może trzeba zrobić jeszcze łatwiej, szybciej i przyjemniej? Kupić jakąś tanią drukarkę z Chin, choćby Anet A8, poskładać ją w jedno popołudnie i do tego dorobić coś ciekawego? I tematem pracy niechby nie była drukarka sama w sobie, tylko wspomniany wcześniej system zdalnego sterowania.

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 20 paź 2018, 20:21
autor: Blazi
FlameRunner pisze:Może trzeba zrobić jeszcze łatwiej, szybciej i przyjemniej? Kupić jakąś tanią drukarkę z Chin, choćby Anet A8, poskładać ją w jedno popołudnie i do tego dorobić coś ciekawego, choćby wspomniane zdalne sterowanie?
Z punktu widzenia uczelni, portfela, szanowania czasu i zdrowego rozsądku ma to najwięcej sensu. Jednak do tego trzeba pokonać jednego groźnego wroga, z którym zwykle przeciętny ambitniejszy student nie ma szans - błędnie rozumianą ambicję. :)

No offence, ale widziałem to już kilka razy. To jak tłumaczenie świeżakowi na 1 semestrze, że nie warto chodzić na nieciekawe gównowykłady z gównoprzedmiotów. Trzeba do tego dość samemu. Człowiek najwyraźniej po prostu musi się na pewnych sprawach sparzyć osobiście. :)

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 20 paź 2018, 20:27
autor: dziobu
Blazi pisze:człowiek najwyraźniej po prostu musi się w pewnym momencie życia na czymś sparzyć :)
Musi. "Co to za problem, dzień roboty" - tak się często mówi przed ostrym dwutygodniowym zapier*alaniem po nocach.
Ale chyba przez to trzeba przejść żeby zrozumieć że "dzień roboty" jeszcze nigdy nikomu nie zajął dnia.

btw.
Też uważam że robienie n-tej drukarki na potrzeby studiów to marnowanie czasu. Narobisz się a potem gość machnie - eeee, jaka brzydka...

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 20 paź 2018, 20:30
autor: FlameRunner
Dla zaspokojenia ambicji, można zrobić jakąś ciekawą drukarkę dla siebie. Na forum docenimy. ;)

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 20 paź 2018, 20:41
autor: sw13zy
Zrobię drukarkę i będę musiał oddać Polubidzie pewnie... niestety. Jestem ambitny, ale to prawda... ja narobie się jak głupi, a jakaś tapeciara (z doświadczenia wiem ze tak jest ) na dwa tygodnie przed inżynierką zrobi cokolwiek i zda... Studia są często BARDZO nie sprawiedliwe ;(
Rozmawiałem z jednym wykładowcą to mówił że fajnie, że spoko, ale teraz już nie wiem.
Porozmawiam jeszcze z przyszłym promotorem.
:unknown: :unknown:

Zbiliście mnie z tropu i nie wiem :/ Może zrobię jakąś małą kartezjańską z aplikacą, czujniki w APK itp itd, choć zawsze byłem mechaniczny niż informatyczny :/ Ale chyba lepiej będzie napisać apk w programie z funkcjami typu włącz wyłącz światło w komorze, jaka temperatura stołu, itp i możliwość zmiany jej za pomocą apk.

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 20 paź 2018, 20:48
autor: Blazi
sw13zy pisze:Może zrobię jakąś małą kartezjańską z aplikacą, czujniki w APK itp itd, choć zawsze byłem mechaniczny niż informatyczny :/ Ale chyba lepiej będzie napisać apk w programie z funkcjami typu włącz wyłącz światło w komorze, jaka temperatura stołu, itp i możliwość zmiany jej za pomocą apk.
Brzmi spoko. :good: Jak promotor stwierdzi, że to za mało to zaproponuj jeszcze kilka fajnych spektakularnych acz prostych do napisania funkcji, choćby dokup pojemnik na filament, wsadź czujnik wilgoci i na podstawie jego wskazań modyfikuj o kilka stopni temperaturę głowicy. Nie wiem, czy ma to jakikolwiek sens - ale chyba właśnie o to chodzi w pracy aby to sprawdzić? ;)

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 20 paź 2018, 20:50
autor: dragonn
Oddać? Jak robisz za kasę uczelni to na pewno, ale jak robisz za swoją to wszystko co zrobisz jest przecież Twoje. A nie słyszałem żeby ktokolwiek miał problem bo robił pracę za swoją kasę.
A powiedzmy sobie szczerze, załatwianie jakkolwiek kasy z uczelni to droga przez "piekło". I na pewno dostaniesz na taki projekt za mało.

Wysłane z mojego K10000 przy użyciu Tapatalka

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 20 paź 2018, 20:51
autor: sw13zy
Najgorsze jest to że nigdy nie ciągnęło mnie do programowania, ani pisania w tych językach typu C++. Po prostu tego nie ogarniam... a jak patrze niektóre prace inżynierskie które są na wystawie to się za głowe łapie. Np. Cały most rozebrany na pół z dyferencjałem i opis co jak działa... :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

dragonn pisze:Oddać? Jak robisz za kasę uczelni to na pewno, ale jak robisz za swoją to wszystko co zrobisz jest przecież Twoje. A nie słyszałem żeby ktokolwiek miał problem bo robił pracę za swoją kasę.
Myślałem że to jest jako " praca uczelniana " i się oddaje, nie rozmawiałem jeszcze z żadnym wyładowcą co i jak wygląda. Dopiero w poniedziałek mam zajęcia z osobą z którą mogę o tym swobodnie porozmawiać.

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 20 paź 2018, 21:02
autor: Blazi
sw13zy pisze:Najgorsze jest to że nigdy nie ciągnęło mnie do programowania, ani pisania w tych językach typu C++. Po prostu tego nie ogarniam...
To może zamiast softu dorób do drukarki jakiś fajny pojemnik na filament z pomiarem wilgotności i suszarką (poszukaj pod eBox firmy eSun). Albo fajny dwuzębatkowy ekstruder. Albo system poziomowania. Albo głowicę. Albo mocowanie głowicy w delcie. Albo właściwie cokolwiek co może być nowością - ale startując z etapu działającego urządzenia a nie od zera. Jak kupisz chinola i poskładasz sam dojdziesz do tego co chciałbyś w nim ulepszyć, a ulepszenie praktycznie czegokolwiek jest potencjalnie fajnym tematem pracy.

Z kasą jest różnie, na moją drukarkę dostałem kasę od dziekana (nie było jakoś specjalnie trudno ale musiałem się nachodzić) ale drukarkę musiałem zostawić, kolega z pracy niedawno robił sam i sobie zostawił, zależy od tematu i zakresu pracy.

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 20 paź 2018, 21:06
autor: sw13zy
Poziomowanie stołu to nie jest chyba aż takie aj waj, dodać krańcówki i najprostrze poziomowanie zrobione. Głowicę w Delcie chciałem zrobić na magnesach neodymowych, które jest jedno z najlepszych bo bardzo ogranicza jakiekolwiek przekłamania.

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 20 paź 2018, 21:11
autor: Kama
Po mojej inżynierce praca została u mnie.
Nie wiem jaki masz konkretnie kierunek, ale u mnie na informatyce stosowanej mocno kręcili nosem na drukarkę (ledwo temat przeszedł) i oczekiwali głównie kodu, kodu, kodu...

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 20 paź 2018, 21:12
autor: dragonn
Krańcówki jako tako samej nie da się użyć do poziomania stołu, bo będzie ona wystawać poza dyszę i zawsze chaczyć o wydruk. Dlatego takie zagadnienie aż tak oczywiste nie jest, są różne rozwiazania z których każde ma swoje wady.

Wysłane z mojego K10000 przy użyciu Tapatalka

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 20 paź 2018, 21:15
autor: FlameRunner
sw13zy pisze:Poziomowanie stołu to nie jest chyba aż takie aj waj, dodać krańcówki i najprostrze poziomowanie zrobione.
To zrób jakieś mniej proste. :P Nie wiem, daj silniki na punkty mocowania stołu żeby się sam poziomował.
Poczytaj sobie na przykład jakieś informacje o tym, jak jest zrobione poziomowanie i tak zwane autopoziomowanie w drukarkach Zortrax M200 oraz Ultimaker 3.
Zrobisz tak samo jak w M200, tylko ze śrubkami kręcącymi się samoczynnie i inżynierka gotowa. ;)

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 20 paź 2018, 21:17
autor: sw13zy
Kama pisze:Nie wiem jaki masz konkretnie kierunek, ale u mnie na informatyce stosowanej mocno kręcili nosem na drukarkę (ledwo temat przeszedł) i oczekiwali głównie kodu, kodu, kodu...
Jestem na kierunku Edukacja TechnicznoInformatyczna.
dragonn pisze:Krańcówki jako tako samej nie da się użyć do poziomania stołu, bo będzie ona wystawać poza dyszę i zawsze chaczyć o wydruk. Dlatego takie zagadnienie aż tak oczywiste nie jest, są różne rozwiazania z których każde ma swoje wady.
To jest tak na szybko co mi przyszło do glowy, ale skoro jest możliwość zostania u mnie. To mogę ją dopieścić po swojemu, a przy okazji zrobić z tego inżynierkę ;D

Dowiem się wszystkiego w poniedziałek i dam znać co i jak!

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 20 paź 2018, 21:50
autor: McKee
A ja bym z chęcią zobaczył połączoną kinematykę polar-scara, coś jak tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=i6POrjVXgsk
Tylko to trochę para w gwizdek. Przydatność tego wątpliwa, ale podobnie jak chyba większość prac inżynierskich ;)

PS.: Sam polar też jest ciekawy.

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 20 paź 2018, 23:00
autor: dziobu
sw13zy pisze:Jestem na kierunku Edukacja TechnicznoInformatyczna.
Nie wiem jakie masz plany na przyszłość i w jakim kierunku chcesz się rozwijać, ale jeśli ma to zwiazek z edukacją to zrób rozkładaną deltę.

Do czego zmierzam - jak wygląda delta to wiesz. Dzielisz ją na "klocki" i wszystkie łączysz magnesami. Takie "klocki" to:
- podstawa z zasilaczem i sterownikiem,
- góra,
- noga (x3),
- ramię (x3),
- głowica.
To tak w skrócie.
Każdy detal ma złącze do podpięcia się z innymi i po złożeniu masz działającą drukarkę. Nie musi mieć grzanego stołu; za to np autopoziomowanie było by git.
W założeniu robisz potem drugą taką drukarkę tylko większą ale na takich samych profilach - wtedy możesz zademonstrować jak działa drukarka, jak zmiana elementów wpływa na pole robocze, zakres ruchów, itp. Do tego mógłbyś zrobić 3 typy głowicy i już masz pełny komplet edukacyjny dla druku 3D.
A dlaczego delta? BO jeśli silniki z paskami powiążesz z nogami (profil, prowadnica, wózek) to spokojnie jest to do ogarnięcia.

Oczywiście nie bedzie ładnie drukowała ale nie taki jest jej cel.

Szkic koncepcyjny:
screen.png
Lubisz wyzwania - to nie jest przesadnie skomplikowane (mam tą deltę Anycubica; szajs a działa). Nie musi ładnie drukować więc parcia nie ma. I niczego podobnego nie widziałem. A myślę że walory bajerancko-edukacyjne taki projekt ma spore.

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 21 paź 2018, 08:25
autor: sw13zy
Pomysł bardzo fajny! Ale niestety nie idę w drogę nauczania :/ Nie lubię uczyć, a właśnie po studiach chciałbym się zajść czymś typu właśnie drukarki 3D, CAD, CNC itp

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 21 paź 2018, 09:03
autor: tig33r
Blazi pisze:Sam budowałem drukarkę na pracę inżynierską. I wiesz co? Nie pakuj się w ambitne prace inżynierskie bo nic Ci to nie da - zamiast satysfakcji otrzymasz tylko złość i poczucie niesprawiedliwości na to, że poświeciłeś 4x więcej czasu niż planowałeś na i tak długi i ambitny projekt - a Twoi koledzy ułamkiem zainwestowanych przez Ciebie sił osiągną DOKŁADNIE ten sam cel, bo jest nim ocena z pracy a nie drukarka. Nikogo nie obchodzi ile czasu na nią poświęciłeś - jesteś ambitny więc czas lepiej spożytkuj na zdobywanie doświadczenia zawodowego, kursy, albo kilka mniejszych projektów którymi będziesz mógł pochwalić się w CV i ułatwią Ci start zawodowy.

Wszystkim to mówię ale i tak nikt nie słucha :) Więc skoro musisz to moja główna rada - nie wymyślaj koła na nowo. Pamiętaj, że Twoim celem jest dobra praca inżynierska, z tego będziesz rozliczany. Nie budujesz niczego supernowego czy ultraprzełomowego i generalnie oceniający będą mieli w tyłku to czy jest ona dokładna, bezbłędna, ładna, miła w dotyku etc. czy nie, bo takich jak Ty w samej Polsce były już setki. Znajdź w Internecie (Thingiverse?) konstrukcję która Ci się podoba i postaraj się ją zbudować z jedną ciekawą modyfikacją, aplikacja do zdalnego sterowania brzmi spoko. Nie, nie będzie to mało ambitne a i tak możesz szykować się lekką ręką na kilkaset godzin prac.

Nie przesadzaj z wielkością bo nie ma to sensu a czas i koszty rosną. Drukarka którą przyniesiesz pod pachą na obronę zrobi dużo lepsze wrażenie niż choćby 500x500x500 na... zdjęciu. Fun Fact - nikt poza promotorem nawet nie raczy spojrzeć na to co zbudowałeś, chyba, że postawisz to na biurku na obronie. Wybacz szczerość ale lepiej to wiedzieć przed niż po fakcie.

Pierwsza drukarka i tak Ci nie wyjdzie i będzie wymagała poprawek żeby ładnie drukować, nie oszukuj się, że będzie inaczej. ;) Dotyczy to nie tylko projektów studenckich ale też firm które mają zespoły inwestujące w takie drukarki miliony złotych. Dlatego - buduj Deltę. Jak tego nie zrobisz będziesz przez cały czas prac żałował. Dokładna i tak nie będzie - ale DUŻO bardziej wartościową pracą inżynierską będzie opisanie dlaczego nie jest ona dokładna niż zbudowanie doskonałego przeciętniaka którego i tak będziesz musiał opisać w pracy.

Mnie po budowie maszyny czekała niespodzianka - zbudowałeś? Fajnie, ale nie jesteś pierwszy ani ostatni, żeby praca miała sens musisz zrobić coś więcej, w moim przypadku badania. Sama maszyna to tylko przedmiot pracy inżynierskiej. Nowa aplikacja do sterowania spokojnie kwalifikuje się pod "coś więcej", ale jeszcze przegadaj to z promotorem PRZED rozpoczęciem pracy.
Ditto! Na moim przykładzie mogę powiedzieć, że pracę magisterską od pierwszego słowa (znaku w kodzie), do oprawienia zrobiłem w 14 dni... Ocena 5, a pracy tyle co nic. Nikt w życiu w trakcie poszukiwania pracy o nią nie zapytał. :DD

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 22 paź 2018, 14:46
autor: madej
Z tego co wiem, to na własność uczelni przechodzi tylko niematerialna część pracy, czyli projekt, kod, treść, itp. ( i w zasadzie chyba nie przechodzi a uczelnia nabywa prawa, natomiast Ty też wszystkich nie tracisz). Natomiast sprzęt jest togo kto płaci.

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 22 paź 2018, 15:02
autor: sw13zy
Bardzo spodobał mi się filmik Pana Jacka Rzepeckiego o bdowie drukarki 3D. Właśnie chciałem coś takiego zbudować, więc mam na czym " oprzeć " swój pomysł.

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=_KdsQ2qVVVY
Nie wiem jakie prowadnice zrobić, ale chciałbym żeby ramiona drukarku przemieszczały się po profilu aluminiowym. Nie wiem które rozwiązanie jest lepsze. Prowdnice liniowe czy prowadnice jako profile. Typu takiego:
Obrazek


Krótka lista przykładowych rzeczy do zakupu.

Elektronika to oczywiście Arduino
Do wyciszenia drukrki dokupię TMC2208
4 silniki krokowe
Extrder
Mosfet do podgrzewanego stołu
Hotend
Paski 6mm serokości GT2 do tego zębatki na silniki ( 6 sztuk)
Czujnik poziomowania stołu
Zasilacz
Ten zestaw z listy kosztuje US $150.97 czyli jakieś 600zł

Proszę o ocenę i w razie potrzeby edycję lub podpowiedź.

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 22 paź 2018, 15:18
autor: kapi
jeśli to ma być praca która coś pokaże, spróbował bym użyć pasków z większa podziałką - do tego większe koła.

albo nawet zrobić porównanie - na jednej konstrukcji sprawdzić wpływ typu paska na wydruk z tego samego gcodu.
masz do porównania co najmniej 3 typy : T2,5 (T5); AT ; HTD w odmianie GT, a w ogóle jako ciekawostkę - użyć listwę zębatą.

i warto wspomnieć, że paski mimo tej samej podziałki, mają różne charaktery pracy.

dlaczego wspominam ? - na niemieckim forum swego czasu czytałem, że paski z podziałką 5mm (nieważne czy T, czy GT) mogą być bardziej naprężone i wytrzymają większe przyspieszenia - dla mnie to jest oczywiste, ale z punktu widzenia druku 3D to mogą być DUŻE paski ;)

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 22 paź 2018, 15:26
autor: sw13zy
5mm mogą być bardziej wytrzymałe od 6mm? Dobrze rozumiem?
A jakby coś takiego dać? COŚ TAKIEGO
Większa liczba zębów powinna poprawić dokładność

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 22 paź 2018, 15:27
autor: dragonn
sw13zy pisze:5mm mogą być bardziej wytrzymałe od 6mm?
Podziałka != szerokosć.

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 22 paź 2018, 15:28
autor: sw13zy
dragonn pisze:
sw13zy pisze:5mm mogą być bardziej wytrzymałe od 6mm?
Podziałka != szerokosć.
ZESTAW
Czyli ten zestaw wyżej jest lepszy?

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 22 paź 2018, 18:09
autor: kapi
Podziałka to nie szerokość!

To odległość między zębami paska - osiami zębów.
Jego szerokość też ma wpływ na wytrzymałość.

Popularny w drukarkach pasek ma podziałkę 2mm stąd jego oznaczenie GT 2 przy czym GT po części określa zarys zęba.

Podany przykładowo T5 - ma podziałkę 5 mm w osiach zębów.

Ważne też jest, że szerokości pasków są katalogowe i jeśli na podstawie obliczeń wyjdzie 11mm to należy przyjść KOLEJNY WIĘKSZY rozmiar.

Podane zestawy bazują na pasku z podziałką 2mm.
Wieksza liczba zębów na kole nie poprawi rozdzielczości maszyny a jej niezawodność. Że jak dasz duże przyspieszenie to koło nie zetnie zębów z paska. To też się oblicza :)

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 22 paź 2018, 18:29
autor: sw13zy
No i ktoś mi wytłummaczył jak krowie na miedzy, dzięki!!! :? :? :? :oops: :oops: :oops:

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 22 paź 2018, 18:49
autor: Tuchajbej
Kup deltę anycubica za 830zl. Jest na naprawdę spoko komponentach. Niezła elektronika, prowadnice liniowe. Z wysyłką z Czech w 4dni w Polsce.
Za tą cenę nie masz szans kupić samych elementów, w dodatku wszystko pasuje.

Potem dopasuj obliczenia do sprzętu. I ew. Dodaj coś od siebie. Np system monitoringu i zabezpieczeń ppoz.
Nikt nie musi wiedzieć że kupiłeś kita.

Chłopaki rozpracowali ja dokumentnie więc wsparcie będziesz miec.

Mówię to z perspektywy osoby która inzynierke broniła dawno temu. Szkoda czasu.


Tapatalkniete z SGS7E więc nie czepiać się błędów.[emoji16]

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 22 paź 2018, 18:59
autor: sw13zy
Ja chce sobie zrobić, bo bardzo lubie takie zajęcia :D
Jak zepsuje to będzie na mnie i tyle. Takie małe " doświadczenie " oraz satysfakcja :D

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 22 paź 2018, 22:19
autor: virgin71
Tuchajbej pisze: Za tą cenę nie masz szans kupić samych elementów, w dodatku wszystko pasuje.
Za tę cenę. Tak, czepiam się;)

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 22 paź 2018, 22:43
autor: FlameRunner
Hmm, a co w końcu ma być tematem pracy? Chyba zgubiłem wątek. :(

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 22 paź 2018, 22:54
autor: dziobu
Też mam wrażenie że na chwile obecną to wątek o budowaniu drukarki.
Dla odmiany - delty ;) Niepopularnej ostatnio na forum ;P

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 24 paź 2018, 22:03
autor: sw13zy
Więc tak. Temat ruszył do przodu. Pomysł się spodobał i dostałem " zgodę " na rozpoczęcie. ;D
Będzie to 3D drukarka Delta z aplikacją która posiada podstawowe dane o drukarce odczytując je w czasie rzeczywistym np. temp. stołu, temp. wydku, czas pozostały do wydrku, stan drukarki ( włączona - wyłączona/ pracue - nie pracje ), chciałbym zrobić opcję wgrywania obiektów do druku przez wifi ( internet), czyli np. jestem w pracy włączam zdalnie drukarkę i wysyłan coś co potrzebuje po pracy, no i ostatecznie manualne sterowanie głowicą.

Obecnie jestem na fazie projektowania drukarki w Inventorze i troche mam problemów z " ożywieniem " elementów, może to nie będzie wymagane :/

:piwo: :piwo: Wiem że to jest AMBITNE! :piwo: :piwo:

P.S. Jestem na 3 roku więc mam dużo czasu na ambitne projekty ;D

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 25 paź 2018, 06:22
autor: virgin71
sw13zy pisze:Jestem na 3 roku więc mam dużo czasu na ambitne projekty ;D
Za rok już będziesz kląć jak szewc. Nie Ty pierwszy miałeś to błędne myślenie;)

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 25 paź 2018, 07:50
autor: tig33r
Moim zdaniem za duży zakres jak na pracę inżynierską.

Re: RE: Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 25 paź 2018, 08:57
autor: kapi
tig33r pisze:Moim zdaniem za duży zakres jak na pracę inżynierską.
Jak chciał tak ma :)

Niech się pomęczy co mu praca (etat) lekką będzie :)

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 25 paź 2018, 09:10
autor: sw13zy
Który profil lepiej zastosować? 20x20 czy 20x40?
Obrazek

A co do dużego zakresu prac to drukarka jest podstawą.
Najwięcej problemów będę mieć z apką, więc w razie " w " ją po prostu " okroję " i tyle ;D

No to teraz trzeba zbierać $$ na części z Aliekspress.

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 25 paź 2018, 10:11
autor: jarn
Jaka wysoka ma być ta delta ? I co planujesz za wózki, szyna hiwin czy kółka po profilu ?

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 25 paź 2018, 10:24
autor: sw13zy
Obecnie planuję kółka po profilu, ale jeżeli szyna jest o wiele lepsza to mogę zmienić.
Myślałem żeby całkowita wysokość miała być +- 700mm

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 25 paź 2018, 11:02
autor: sw13zy
jarn pisze:I co planujesz za wózki, szyna hiwin czy kółka po profilu ?
Niestety szyny są za drogie :/

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 25 paź 2018, 11:36
autor: jarn
Jeśli kółka, to lepiej 20x40 będzie sztywniej. Z szyną wystarczyłby 20x20. Dobrym pomysłem było by odwrócenie delty, czyli silniki i elektronika na górze.

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 25 paź 2018, 11:44
autor: sw13zy
jarn pisze:Jeśli kółka, to lepiej 20x40 będzie sztywniej. Z szyną wystarczyłby 20x20. Dobrym pomysłem było by odwrócenie delty, czyli silniki i elektronika na górze.
W sumie... :git: Będzie lepiej dociążona, ale nwm...

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 25 paź 2018, 11:54
autor: jarn
Będą paski krótsze. Naciąg pasków ładniej można zrobić. Dostęp do elektroniki.

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 25 paź 2018, 11:59
autor: sw13zy
Racja, a nie będzie bardziej niestabilna? Ponieważ cały ciężar będzie na górze?

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 25 paź 2018, 12:04
autor: jarekb
Zgadzam się z przedmówcami że taka drukarka to słaby pomysł na magisterkę. Nie lepiej powalczyć np w układzie kartezjanskim z drukiem wielokolorowym? Coś co teraz robi Olo2000pm? Tu będzie miejsce na inwencje, rozwiązanie kilku problemów inżynierskich? Taka drukarka typu delta jest do kupienia bez problemu, a drukarki wielokolorowe nie są powszechne. Tym mógłbyś zaimponować a przy okazji oszczędzić na kosztach.

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 25 paź 2018, 12:07
autor: jarn
sw13zy pisze:Przecież zasilacz będzie na dole, stół też troszkę waży. Na pewno nie będzie bardziej niestabilna od zwykłej, ja przynajmniej nie zauważyłem różnicy. Narożniki robisz od podstaw, to ten co silnik trzyma minimum 50mm wysokości a po przeciwnej minimum 40mm. Dodatkowo wzmocnienia na wieżach, takie jak w temacie o delcie anycubic.
Przecież zasilacz będzie na dole, stół też troszkę waży. Na pewno nie będzie bardziej niestabilna od zwykłej, ja przynajmniej nie zauważyłem różnicy. Narożniki robisz od podstaw, to ten co silnik trzyma minimum 50mm wysokości a po przeciwnej minimum 40mm. Dodatkowo wzmocnienia na wieżach, takie jak w temacie o delcie anycubic.

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 25 paź 2018, 12:19
autor: spec
Według mnie temat trochę średni. O każdej części drukarki można napisać niejedną pracę. Ty robisz o całości 80 stron + jeszcze aplikacja. Wyjdzie praca po łebkach o wartości merytorycznej referatu a nie pracy inżynierskiej. Interesuje Cię CNC to np. zaprojektuj i wykonaj jak najlepszy narożnik do drukarki typu delta. Zrób obliczenia, dobierz materiał, napisz program do obrabiarki a na koniec wydrukuj przykładowy model. To będzie miało znamiona pracy. Chcesz drukarkę to zbuduj jakąś a następnie zrób pracę z testami nawet rożnej retrakcji w ekstruderach typu direct i bowden itp.
Pomysłów jest masa a zrobisz coś co może gdzieś kiedyś się przydać.

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 25 paź 2018, 12:23
autor: sw13zy
jarekb pisze:Zgadzam się z przedmówcami że taka drukarka to słaby pomysł na magisterkę. Nie lepiej powalczyć np w układzie kartezjanskim z drukiem wielokolorowym? Coś co teraz robi Olo2000pm? Tu będzie miejsce na inwencje, rozwiązanie kilku problemów inżynierskich? Taka drukarka typu delta jest do kupienia bez problemu, a drukarki wielokolorowe nie są powszechne. Tym mógłbyś zaimponować a przy okazji oszczędzić na kosztach.
Równie dobrze moge zrobić drukarkę z dwoma hotend'ammi. Tylko weź to potem zaprogramuj dobrze skoro to jest moje 1 spotkanie z drukiem 3D i od razu chcę sam zbudować. Jest możliwość zbudowania nawet drukarki 3D 6-osiowej ale po co...
To jest inżynierka mam coś zrobić, nie chce za ambitnej pracy. Stdenci z wyższych roków robią takie banały że to masakra..., więc nie chce się pchać w ZA ambitne :D

jarn pisze: Przecież zasilacz będzie na dole, stół też troszkę waży. Na pewno nie będzie bardziej niestabilna od zwykłej, ja przynajmniej nie zauważyłem różnicy. Narożniki robisz od podstaw, to ten co silnik trzyma minimum 50mm wysokości a po przeciwnej minimum 40mm. Dodatkowo wzmocnienia na wieżach, takie jak w temacie o delcie anycubic.


Racja wzmocnie dobrze i będzie ok! :D Na dole w podstawie będzie zasilacz, a na górze cała elektronika :D


A jakie długie mam dobrać ramiona do delty? Jest jakiś wzór na to czy coś?

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 25 paź 2018, 12:26
autor: sw13zy
spec pisze:Według mnie temat trochę średni. O każdej części drukarki można napisać niejedną pracę. Ty robisz o całości 80 stron + jeszcze aplikacja. Wyjdzie praca po łebkach o wartości merytorycznej referatu a nie pracy inżynierskiej. Interesuje Cię CNC to np. zaprojektuj i wykonaj jak najlepszy narożnik do drukarki typu delta. Zrób obliczenia, dobierz materiał, napisz program do obrabiarki a na koniec wydrukuj przykładowy model. To będzie miało znamiona pracy. Chcesz drukarkę to zbuduj jakąś a następnie zrób pracę z testami nawet rożnej retrakcji w ekstruderach typu direct i bowden itp.
Pomysłów jest masa a zrobisz coś co może gdzieś kiedyś się przydać.
Łatwo się pisze " średni temat, ja bym zrobił coś lepszego ". Rozumiem to, ale jestem na takim profilu nie innym. Skąd wiesz, że będzie po " łebkach" ?
Nie znasz mnie, więc nie oceniaj, że zrobię coś po łebkach. Jakbym chciał to bym kupił gotowca i tylko zmodyfikował. Szybko, taniej i przyjemniej, więc nie idę na łatwiznę.

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 25 paź 2018, 12:36
autor: FlameRunner
sw13zy pisze: :piwo: :piwo: Wiem że to jest AMBITNE! :piwo: :piwo:
sw13zy pisze:To jest inżynierka mam coś zrobić, nie chce za ambitnej pracy.
sw13zy pisze:Nie znasz mnie, więc nie oceniaj, że zrobię coś po łebkach. Jakbym chciał to bym kupił gotowca i tylko zmodyfikował. Szybko, taniej i przyjemniej, więc nie idę na łatwiznę.
Może zwyczajnie nie nadążam za Twoim tokiem rozumowania, ale dla mnie to brzmi jakbyś co chwilę zmieniał zdanie. :P


Czy dobrze rozumiem, że zakres prac obejmuje: zaprojektowanie drukarki, dobór metod wytwarzania części, wytworzenie części, budowę drukarki, uruchomienie drukarki oraz - gdzieś po drodze - dodanie autorskich funkcji (które wydają się pokrywać z możliwościami OctoPrint, ale mniejsza z tym), a całość ma być rzetelnie udokumentowana? Jeśli tak, sądzę że zakres prac jest ZABÓJCZY.

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 25 paź 2018, 12:42
autor: virgin71
Chwila, to jest praca inżynierska?! Myślałem, że magisterka. Jak jesteś na 3 roku, to już nie masz przecież czasu.

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 25 paź 2018, 12:48
autor: dziobu
Inżynierskie trwaja przeważnie 7 semestrów także ma jeszcze półtora roku.

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 25 paź 2018, 13:02
autor: jarn
dziobu pisze:Inżynierskie trwaja przeważnie 7 semestrów także ma jeszcze półtora roku.
Jeszcze urlop dziekański do tego i czasu będzie aż nad to ;)


Odnośnie delty, to nie czytałeś o takiej mechanice ?
https://reprap.org/wiki/Delta_geometry
http://fabrykator.pl/board/viewtopic.php?f=87&t=345
http://fabrykator.pl/board/viewtopic.php?f=87&t=1483

Wszystko jest do wyliczenia.

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 25 paź 2018, 13:03
autor: sw13zy
FlameRunner pisze: Czy dobrze rozumiem, że zakres prac obejmuje: zaprojektowanie drukarki, dobór metod wytwarzania części, wytworzenie części, budowę drukarki, uruchomienie drukarki oraz - gdzieś po drodze - dodanie autorskich funkcji (które wydają się pokrywać z możliwościami OctoPrint, ale mniejsza z tym), a całość ma być rzetelnie udokumentowana? Jeśli tak, sądzę że zakres prac jest ZABÓJCZY.
Dlatego robię ją od nowa z moimi udogodnieniami od razu. A aplikacja to dodatek, który chce zrobić ;D

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 25 paź 2018, 13:25
autor: Pjoter
IMHO pół roku na zrobienie i napisanie pracy inżynierskiej to bardzo mało czasu. Pisanie musiałbyś już zacząć teraz oraz musiałbyś zamówić części od razu (i liczyć że nigdzie się nie pomyliłeś i nie trzeba będzie domawiać). Sama drukarka 3D jest bardzo złożonym urządzeniem. Na Twoim miejscu zakupiłbym DIY kit i skupił się na jego ulepszeniu (apka, czujniki i inne ficzery). Zbudowanie własnej drukarki od zera oraz jej programowanie to już zakres magisterki.

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 25 paź 2018, 13:37
autor: dziobu
Dajcie mu spokój.
Kumple pójdą na piwo - on będzie projektował głowicę. Znajomi pojadą na narty - on będzie skręcał ramiona. Ptaszki za oknem wyćwierkają wiosnę - to będzie czas upalania pierwszej elektroniki. Gdy sesja letnia dobiegnie końca i dziewczyny wybiegną ze swoimi wdziękami szaleć po Mazurach czy innych Tatrach - on skupi się na SDK Androida czy innego iOSa poznając nowe przekleństwa i sposoby ich użycia.
Każdy marnuje czas studiów po swojemu ;)
Chce - niech robi, w czym problem? Zobaczymy co będzie ;)

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 25 paź 2018, 13:37
autor: sw13zy
Pjoter pisze:IMHO pół roku na zrobienie i napisanie pracy inżynierskiej to bardzo mało czasu.
Półtorej roku :P
dziobu pisze:Dajcie mu spokój.
Kumple pójdą na piwo - on będzie projektował głowicę. Znajomi pojadą na narty - on będzie skręcał ramiona. Ptaszki za oknem wyćwierkają wiosnę - to będzie czas upalania pierwszej elektroniki. Gdy sesja letnia dobiegnie końca i dziewczyny wybiegną ze swoimi wdziękami szaleć po Mazurach czy innych Tatrach - on skupi się na SDK Androida czy innego iOSa poznając nowe przekleństwa i sposoby ich użycia.
Każdy marnuje czas studiów po swojemu ;)
Chce - niech robi, w czym problem? Zobaczymy co będzie ;)
No i szanuje! Każdy robi co chce, wiem, że to dużo, można zrobić mniej na inżynierkę. Ale skoro ja wiążę swoja przyszłość z CNC i iść bardziej w stronę mechatroniki, to zaprojektowanie i stworzenie takiej drukarki 3D da mi dużo doświadczenia. Moim kierunkiem na studiach jest Edukacja Techniczno-Informatyczna. Nie chce iść w stronę nauczania ( po tym kierunku można zostać nauczycielem techniki/informatyki), lecz połączyć oba te przedmioty w jeden użyteczny projekt.

Mam duży dostęp do różnego rodzaju obrabiarek, od wiertarki po cięcie plazmą więc nie będę się " pierdzielić " z tym. Elektroniką to też nie problem do wszystkiego mam dostęp, jak i w dziedzinie sprzętu tak samo w dziedzinie pomocy z elektronią/arduino/apką.

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 25 paź 2018, 13:39
autor: spec
sw13zy pisze: Łatwo się pisze " średni temat, ja bym zrobił coś lepszego ". Rozumiem to, ale jestem na takim profilu nie innym. Skąd wiesz, że będzie po " łebkach" ?
Nie znasz mnie, więc nie oceniaj, że zrobię coś po łebkach. Jakbym chciał to bym kupił gotowca i tylko zmodyfikował. Szybko, taniej i przyjemniej, więc nie idę na łatwiznę.
Chyba nadal nie rozumiesz. To jeszcze raz. Temat samej drukarki 3D jest olbrzymi. Tak olbrzymi, że na sam temat rodzajów kinematyki, której można użyć można pisać prace doktorskie. Sam opis z obliczeniami działania delty to już temat ma magisterkę a gdzie reszta? Jak sobie wyobrażasz opisanie elementów drukarki? Po akapicie? A gdzie jeszcze jakieś porównanie, uzasadnienie wyboru tego a nie innego elementu? Piszesz, że chcesz ambitną pracę i nie kupisz gotowca. To jak chcesz poskładać tą drukarkę? Będziesz ekstrudował profile i toczył koła do nich? Jasne, że kupisz gotowca tylko, że będziesz klikał x-razy kup teraz a nie jeden raz. Skup się na jednym elemencie i opisz/zrób go od A do Z. To tylko moja rada i zrobisz z nią co chcesz.

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 25 paź 2018, 13:42
autor: Pjoter
Kurde nie wiem jak sobie wmówiłem że jesteś na końcówce 3 roku a nie na początku. Półtorej roku to faktycznie wystarczy. Miej tylko na uwadze że narobisz się jak głupi a ocenę dostaniesz taką samą jak każdy. Ale jeśli masz zapał i chęci do śmiało :D

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 25 paź 2018, 13:47
autor: sw13zy
spec pisze: Chyba nadal nie rozumiesz. To jeszcze raz. Temat samej drukarki 3D jest olbrzymi. Tak olbrzymi, że na sam temat rodzajów kinematyki, której można użyć można pisać prace doktorskie. Sam opis z obliczeniami działania delty to już temat ma magisterkę a gdzie reszta? Jak sobie wyobrażasz opisanie elementów drukarki? Po akapicie? A gdzie jeszcze jakieś porównanie, uzasadnienie wyboru tego a nie innego elementu? Piszesz, że chcesz ambitną pracę i nie kupisz gotowca. To jak chcesz poskładać tą drukarkę? Będziesz ekstrudował profile i toczył koła do nich? Jasne, że kupisz gotowca tylko, że będziesz klikał x-razy kup teraz a nie jeden raz. Skup się na jednym elemencie i opisz/zrób go od A do Z. To tylko moja rada i zrobisz z nią co chcesz.
Pewnie masz rację, obecnie chce zrobić tą drukarkę. Pewnie było by lepiej zrobić 1 element i mieć " z głowy ", ale chce zrobić coś co w razie maagisterki będę mógł badać. Wiem że to jest duży projekt, ale jakoś wątpię iż będę musiał wszystko tak idealnie i dokładnie liczyć.

Zobaczymy co będzie, to będzie. Rozumiem Cię.

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 25 paź 2018, 14:24
autor: virgin71
Są osoby, które przez rok składają drukarkę, bo z nastawieniem na aliexpress, dużo czasu tracą na dostawy. Musisz to udokumentować, opisać, ulepszyć...
Coż, Twoja sprawa. 1,5 roku na inżynierkę to nie jest dużo czasu. Pamiętam, że mnie mój temat pochłonął jak dziki, a wybrałem coś, co w założeniu miałem robić 3 miesiące. Później brnąłem przez kilometry przewodów, miesiącami. Widać, każdy uczy się na swoich błędach:)

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 25 paź 2018, 14:45
autor: kapi
spec pisze: Chyba nadal nie rozumiesz. To jeszcze raz. Temat samej drukarki 3D jest olbrzymi. Tak olbrzymi, że na sam temat rodzajów kinematyki, której można użyć można pisać prace doktorskie. Sam opis z obliczeniami działania delty to już temat ma magisterkę a gdzie reszta?
Jak się tak zastanowić - sam rozkład sił na profile pionowe w zależności od położenia głowicy i ruchu jaki wykonuje, jej dynamiki - nie wiem czy przy duuuużej dynamice profil 40x40 to wytrzyma zmęczeniowo :crazy:

:piwo:

...ale szacun za podejście do tematu. choć czas nie guma i raczej będzie cienko.

osobną sprawą jest wpływ dokładności montażu na działanie układu :cool2:

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 25 paź 2018, 15:01
autor: sw13zy
Profil konstrukcyjny — aluminiowy ma być 20x40mm i pole robocze 220x220mm ( taka płyta grzewcza, ale pole robocze może być troszkę większe ).
Obrazek

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 25 paź 2018, 15:04
autor: jarn
Profile obróć o 90 stopni !!!

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 25 paź 2018, 15:11
autor: sw13zy
jarn pisze:Profile obróć o 90 stopni !!!
O kurde, tego żem się nie spodziewał :crazy: :shock:

Więc wszystko od nowa :(

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 25 paź 2018, 15:17
autor: jarn
Pooglądaj trochę różnych konstrukcji delt na thingi. Poza tym jak już chcesz grzany stół, to lepiej grzałkę okrągłą.

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 25 paź 2018, 15:27
autor: tig33r
Trzymam kciuki, ale niestety czytając temat to nie wróżę sukcesu.

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 25 paź 2018, 15:30
autor: sw13zy
tig33r pisze:Trzymam kciuki, ale niestety czytając temat to nie wróżę sukcesu.
Spoko, przynajmniej nie jesteś wróżką ;)

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 25 paź 2018, 15:50
autor: sw13zy
jarn pisze:Profile obróć o 90 stopni !!!
A jakby dać profil 40x40? Nie było by lepiej niż 20x40?

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 25 paź 2018, 16:26
autor: jarn
A może profil 30x30. Teraz to masz część opisowy pracy. Wylicz, porównaj jakie są różnice w uginaniu się profili, uzasadnij wybór.

Re: RE: Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 25 paź 2018, 16:47
autor: dragonn
sw13zy pisze:
jarn pisze:Profile obróć o 90 stopni !!!
A jakby dać profil 40x40? Nie było by lepiej niż 20x40?
A może 80x40? To będzie jeszcze sztywniejsze.

Tak, to wyżej to sarkazm/ironia. Zdajesz sobie z tego sprawę że w pracy każdy wybór należy uzasadnić? Trzeba wiedzieć dlaczego jest "lepszy" a nie na sucho się pytać czy jest lepszy....

Wysłane z mojego K10000 przy użyciu Tapatalka

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 22 sty 2019, 11:45
autor: sw13zy
WRÓCIŁEM! :D

Inżynierka powoli rusza! Pierwsze rzeczy będą wykonywane już na frezarce CNC. Gorzej jest z elektroniką, silnikami i tym wszystkim. Nie wiem co dokładnie zamówić z ali zeby się zgadzało i nie musiał dokupywać w polsce....

Może ktoś robił DELTE i ma jakiś spis wszystkich rzeczy potrzebnych? :unknown:

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 22 sty 2019, 12:04
autor: tig33r
Nie ma różnicy jaka kinematyka, bo wszędzie będą potrzebne takie same części elektroniczne. Skoro ruszasz z pracami i ciągle nie wiesz co masz kupić to radzę się wstrzymać z wykonywanymi częściami, a zrobić najpierw kompletny bom.

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 22 sty 2019, 12:08
autor: szendo
Uprzedzając pytanie: BOM = bill of materials, product structure, formula, recipe, or ingredients list.
Wyprzedzając: jak będziesz szukał w google to właśnie dopisz BOM zamiast słów lista/jak zrobić/części

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 22 sty 2019, 13:07
autor: sw13zy

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 22 sty 2019, 13:38
autor: szendo
Ważna rzecz... przełącz ali na język angielski bo inaczej się nie dogadamy :P ( ali wewnętrznie tłumaczy to z automatu googlem co jest słabe)
Extruder: za tą kase to dopłać do lepszego

Ogólnie z tego zestawu "coś" da się zrobić ale nie pchał bym się z nim w delte a jedynie "coś' w stylu cr10 - z deltą się zakopiesz ....

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 22 sty 2019, 13:47
autor: Pjoter
A z jakim BOMem kompletowałeś listę? Podaj link do projektu na jakim się bazowałeś.

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 22 sty 2019, 13:55
autor: dziobu
sw13zy pisze:WRÓCIŁEM! :D
to groźba? :D
sw13zy pisze:Inżynierka powoli rusza! Pierwsze rzeczy będą wykonywane już na frezarce CNC. Gorzej jest z elektroniką, silnikami i tym wszystkim.
Największą kichą obecnych studiów jest to że zupełnie nie uczą planowania. Już masz frezarkę CNC tylko jeszcze nie wiesz po co ;) To w zasadzie uroczo, bo deltę można złożyć bez frezowania czegokolwiek :D
sw13zy pisze:Nie wiem co dokładnie zamówić z ali zeby się zgadzało i nie musiał dokupywać w polsce....
Może ktoś robił DELTE i ma jakiś spis wszystkich rzeczy potrzebnych? :unknown:
Sporo osób robiło, ale pytanie co Ty robisz. Albo masz coś po swojemu albo składasz czyjś projekt. Najpierw się zdecyduj.

A tu dwa, pierwsze z brzegu, projekty: (a jest tego sporooo)
https://www.instructables.com/id/Delta- ... D-Printer/
https://www.hackster.io/fileark/diy-kos ... ild-0bced2

I najpierw narysuj co chcesz, zaplanuj, a potem zamawiaj.
Na tej liście którą podałeś jest zarówno komplet elektroniki ze stepstickami do których dokupujesz drugie stepsticki (po co Ci drugi zestaw na początek?) tak jak i kwadratowy stół - raczej średni do delty. A do tego elektronikę na AVR - akurat ze wszystkich popularnych typów drukarek 3D, to właśnie delta czerpie najwięcej z wydajności której AVR nie oferuje.

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 22 sty 2019, 16:48
autor: Artu
szendo pisze:Extruder: za tą kasę to dopłać do lepszego
Ja przedwczoraj zakupiłem do swojej delty wszędziepolecany trianglelab Bowden Extruder BMG extruder Cloned Btech Dual Drive Extruder :git:
Co do budowy tego typu drukarki to się nie wypowiadam, bo sam budowałem deltę, i ostatecznie kupiłem Anycubic-a :DD

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 22 sty 2019, 18:03
autor: szendo
Artu pisze:
szendo pisze:Extruder: za tą kasę to dopłać do lepszego
Ja przedwczoraj zakupiłem do swojej delty wszędziepolecany trianglelab Bowden Extruder BMG extruder Cloned Btech Dual Drive Extruder :git:
Co do budowy tego typu drukarki to się nie wypowiadam, bo sam budowałem deltę, i ostatecznie kupiłem Anycubic-a :DD
No dokładnie o ten extruder mi chodziło:)

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 24 sty 2019, 12:50
autor: sw13zy
To teraz zgłupiałem.... Zrobiłem już nawet projekt w Inventorze całej drukarki... Ale z tego co czytam to chyba kartezjańska jest dokładniejsza, a oczywiście chciałbym dokładna drukarkę.

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 24 sty 2019, 12:58
autor: dziobu
HAHAHAHAAA :D
  • Delta jadąc z punktu A do B na stole, rozbija kolejne kroczki jako pozycję wypadkową z 3 promieni leżącą na wyliczonej płaszczyźnie (przy autopoziomowaniu). Mając dostępne tylko dyskretne steowanie napędami, geometria pokaże że delta nie jest w stanie wydrukować linii prostej (poza 3 liniami gdzie podczas jazdy działają tylko dwa ramiona), a sama precyzja druku określana jest także przez precyzję obliczeń;
  • Możesz dać taką elektronikę i takie napędy (czy stepstick+krokowiec czy firmowe serwo) żeby powyższe błędy nie miały znaczenia :)
  • Bardzo możliwe że i tak Twoim ograniczeniem jakościowym będzie mechanika więc nie masz co się przejmować.

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 24 sty 2019, 19:03
autor: sw13zy
dziobu pisze:HAHAHAHAAA :D
  • Delta jadąc z punktu A do B na stole, rozbija kolejne kroczki jako pozycję wypadkową z 3 promieni leżącą na wyliczonej płaszczyźnie (przy autopoziomowaniu). Mając dostępne tylko dyskretne steowanie napędami, geometria pokaże że delta nie jest w stanie wydrukować linii prostej (poza 3 liniami gdzie podczas jazdy działają tylko dwa ramiona), a sama precyzja druku określana jest także przez precyzję obliczeń;
  • Możesz dać taką elektronikę i takie napędy (czy stepstick+krokowiec czy firmowe serwo) żeby powyższe błędy nie miały znaczenia :)
  • Bardzo możliwe że i tak Twoim ograniczeniem jakościowym będzie mechanika więc nie masz co się przejmować.
No to dzięki za komentarz :D Jednak biore się za delte :D

Muszę zrobić dobry BOM i zamawiam z ali :D

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 25 sty 2019, 12:15
autor: virgin71
sw13zy pisze:Chciałbym zrobić Drukarkę 3D jako pracę inżynierską, jestem na 3 roku więc jeszcze czasu mam.
virgin71 pisze:Chwila, to jest praca inżynierska?! Myślałem, że magisterka. Jak jesteś na 3 roku, to już nie masz przecież czasu.
dziobu pisze:Inżynierskie trwaja przeważnie 7 semestrów także ma jeszcze półtora roku.
sw13zy pisze:Inżynierka powoli rusza! Pierwsze rzeczy będą wykonywane już na frezarce CNC. Gorzej jest z elektroniką, silnikami i tym wszystkim. Nie wiem co dokładnie zamówić z ali zeby się zgadzało
Tik, tak, tik, tak, tik...

Celowo wprowadzam element nerwowości, żebyś się na mnie poirytował i zbudował drukarkę na czas;)

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 26 sty 2019, 11:49
autor: sw13zy
virgin71 pisze: Tik, tak, tik, tak, tik...

Celowo wprowadzam element nerwowości, żebyś się na mnie poirytował i zbudował drukarkę na czas;)
Spokojnie dam radę :D
Muszę poprawić listę części i zamawiam. Postaram się to zrobić do kolejnej niedzieli, ponieważ obecnie sesja nastała i trzeba wszystko oddawać :shock:

Dziś kupuje aluminium na uchwyty które łączą ramiona z profilem aluminiowym konstrukcyjnym oraz jak będę mógł to od razu wyfrezuje na CNC

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 26 sty 2019, 12:35
autor: virgin71
Wiesz, rekordziści dostają przesyłki z Ali, po kilku miesiącach...

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 26 sty 2019, 12:38
autor: Artu
Szczególnie, że za chwilę Chiński Nowy Rok... 4-10.02.2019 :DD I wtedy mało kto pracuje i wysyła zakupione towary :evil:
I dalej:
- Chińskie Święto Zmarłych 5-7.04.2019
- Chińskie Święto Pracy 30.04.-1.05.2019
- Święto Smoczych Łodzi 7-9.06.2019
- Święto Środka Jesieni 13.09.2019
- Święto Narodowe w Chinach 1-7.10.2019
Lepiej w tych okresach nie robić zakupów, lub uzbroić się w cierpliwość oczekując na dostawy :mrgreen:

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 26 sty 2019, 21:54
autor: sw13zy
Więc obecnie lista wygląda tak.
Wyciszacze są po to aby zamienić je z tymi basic'owymi. Drukarka będzie cichsza po prostu.

Pasek i zębatki
Mocowanie silników
Silniki
Kółka
Regulator ogrzewania
Hotbed
Zasilacz
Bowden
"Wyciszacze"
Arduino Kit
Krańcówki
Ramiona


Co o tym sądzicie?

Do tego zestawu dopkupie jeszcze filament w postaci: PLA
A profile będą z V-SLOT: PROFIL ALUMINIOWY V-SLOT 2040 - CZARNY ANODOWANY
Straszycie tak bardzo że jeszcze dziś siadłem do tego :evil:

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 26 sty 2019, 22:09
autor: FlameRunner
Nie kupuj filamentu z Chin, to bez sensu. Sam filament nie jest jakiś super tani, jakość jest nieznana, czas dostawy długi, a wysyłka droga.
W Polsce mamy kilku dobrych producentów i większość ludzi kupuje filamenty rodzimej produkcji. Żeby nie szukać przykładu daleko, zalinkuję do swojego sklepu: Devil Design PLA.

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 26 sty 2019, 22:12
autor: sw13zy
FlameRunner pisze:Nie kupuj filamentu z Chin, to bez sensu. Sam filament nie jest jakiś super tani, jakość jest nieznana, czas dostawy długi, a wysyłka droga.
W Polsce mamy kilku dobrych producentów i większość ludzi kupuje filamenty rodzimej produkcji. Żeby nie szukać przykładu daleko, zalinkuję do swojego sklepu: Devil Design PLA.
Rozumiem doskonale, ale na początek chyba nie jest aż tak bardzo mi potrzebny najlepszej jakości :D Wszystko jest już teraz z chin praktycznie :pardon:

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 26 sty 2019, 22:15
autor: FlameRunner
ZWŁASZCZA na początek potrzebujesz dobrego filamentu.

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 26 sty 2019, 22:16
autor: sw13zy
FlameRunner pisze:ZWŁASZCZA na początek potrzebujesz dobrego filamentu.
Pomyślę, obecnie musze wszystko skompletować...

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 26 sty 2019, 22:21
autor: FlameRunner
Bo popatrz, tak to będzie wyglądało na początku:
- nowozbudowana, niesprawdzona drukarka
- niesprawdzony profil druku
- niewiadomej jakości chiński filament
i z tym wszystkim będzie sobie musiał poradzić niedoświadczony użytkownik, nie potrafiący jeszcze ocenić, co jest przyczyną problemów. Pierwszych dwóch potencjalnych przyczyn nie unikniesz, ale trzeciej możesz uniknąć bardzo prosto. ;)

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 26 sty 2019, 22:27
autor: arkomania.pl
Ale jak już wspomniano powyżej chiński filament nie jest tani, niezależnie od jakości.

Budujesz drukarkę. W końcu dochodzisz do etapu jej uruchomienia.
Wydruk wychodzi fatalnie. Filament kupiony w Chinach, nieznany na rynku (za każdym razem mogą przysłać
Ci nawinięty na tę samą szpulę z innego źródła).

I teraz pytanie pierwsze?
Przyczyna złego wydruku: drukarka, czy filament?
Masz tylko filament z Chin, następny może być za miesiąc, więc szukasz przyczyny w drukarce.
Ale wcale tak nie musi być.



Ja drukuję tylko na filamentach sprawdzonych, rodzimej produkcji.

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 26 sty 2019, 22:35
autor: sw13zy
Już nie bijcie, kupie tutaj ;P

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 26 sty 2019, 22:40
autor: virgin71
Zobacz ile jest wątków na forum, które zakończyły się tym, że ktoś kupił nowy filament Devil Design i wszystkie problemy zniknęły. Chcesz to powtarzać? Nie lepiej uczyć się na cudzych błędach?
Tu nie chodzi o naciągactwo, czy marketingi. Chiny nie są tanie, a w wiekszości przypadków, poza kilkoma dużymi, drogimi graczami, są strasznej jakości.

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 27 sty 2019, 02:21
autor: Trójgraniec
O drukarkach 3d wiem na razie niewiele, ale że 5-letnie studia kończyłem w 7 lat przez magisterkę to się wypowiem :) A właściwie powtórzę to co Ci już inni mówili - nie rób sobie tego. Może inaczej - zbuduj drukarkę, zrób inżyniera, ale tego nie łącz. Deadline przy projektowaniu i budowie urządzenia to dramat. Jest milion rzeczy które mogą się posypać bez względu na to jak dobre jest planowanie, zapał, ambicja etc. Elektronika się pali, frezy łamią, podwykonawcy nie dotrzymują terminów, w piątek wieczorem zabraknie 2 wkrętów.
Do tego trzeba to jeszcze potem ładnie opisać, porobić ładne obrazki, poskładać, zbindować itd. Takie projekty nie padają bo się trafi na problem bez rozwiązania, tylko dlatego, że zalewa człowieka miliard małych.
Zrób sobie przysługę - wydrukuj jedną cześć 50 razy z różnymi parametrami i opisz wpływ każdego. Zobaczysz - okaże się że czasu wystarczy na 30. Ale i z tego będzie materiału na inżynierkę. Ładne zdjęcia, opisy, spis treści i okładka mają zdecydowanie większy wpływ na ocenę niż ambitny temat. Z resztą temat "Badanie wpływu..." brzmi dla typowego recenzenta lepiej niż "Budowa..." :P
A ambicję zostaw na budowę czegoś co będziesz sobie budował bez presji, w taki sposób, żeby to odzwierciedlało twój faktyczny zapał i umiejętności.
I żeby była jasność - nie kwestionuję tego, czy jesteś to w stanie zrobić, tylko mówię z doświadczenia, że robienie inżynierki wymagającej tak gigantycznego nakładu pracy to co naprawdę zły pomysł.

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 27 sty 2019, 08:38
autor: dziobu
Trójgraniec pisze:to się wypowiem :)
Jak zauważyłeś już mu to pisaliśmy. Ale on chce drukarke, to niech robi :)
Widocznie woli uczyć się na swoich błędach; a Ty weź sobie chrupki, colę i razem z nami patrz na rozwój akcji :)

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 27 sty 2019, 09:01
autor: sw13zy
Wiem że w tym kraju nie opłaca się być ambitnym, ale mimo wszystko skoro i tak robię dla siebie to przy okazji zrobię inżynierkę :shh:

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 27 sty 2019, 09:13
autor: dziobu
Nie, nie o to chodzi. Spoko, dojdziesz do tego w swoim czasie.
Ale i tak Ci kibicuję!

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 27 sty 2019, 09:17
autor: tig33r
Drukarkę zbuduj dla siebie, a pracę (i to jeszcze inżynierską XD) zrób jak najmniejszym wysiłkiem. Nikt w życiu Cię o nią nie zapyta - strata czasu i tyle.

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 27 sty 2019, 09:26
autor: sw13zy
tig33r pisze:Drukarkę zbuduj dla siebie, a pracę (i to jeszcze inżynierską XD) zrób jak najmniejszym wysiłkiem. Nikt w życiu Cię o nią nie zapyta - strata czasu i tyle.
Zobaczymy..., obecnie czekam na " zaakceptowanie " zestawu części z aliexpress do zakupu.

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 27 sty 2019, 09:35
autor: McKee
Tu nie chodzi o ambicje.
Sorry, nie czytałem od początku, ale "Budowa drukarki" jako temat pracy?
Co w tym odkrywczego?
Różnych drukarek na rynku jest na pęczki. Składać je potrafi hydraulik, kolejarz, historyk i lekarz. Do tego nie potrzeba inżyniera.
Budowa od zera? Przy setkach instrukcji w Internecie? Żaden wyczyn.
To tak jak byś robił pracę ze składania komputera.

A jednocześnie ryzykujesz obsuwą terminu... bo zakupy z Chin... trwają. To nie lepiej kupić gotową drukarkę i użyć jej jako narzędzia a nie tematu pracy? Dla mnie to głupota i niedostosowanie osobnika do wymagań rynku pracy. Raczej minus (patrzę jako zatrudniający).

Przeczytaj jeszcze raz co napisał Trójgraniec, ja siedzę cicho i obserwuję, i jestem ciekawy jak się to w końcu skończy i czy za ~2 lata nie będziesz dawał podobnych rad jak on ;).

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 27 sty 2019, 09:37
autor: sw13zy
McKee pisze:Przeczytaj jeszcze raz co napisał Trójgraniec, ja siedzę cicho i obserwuję, i jestem ciekawy jak się to w końcu skończy i czy za ~2 lata nie będziesz dawał podobnych rad jak on ;).
Zobaczymy za dwa lata :piwo:

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 27 sty 2019, 12:47
autor: dziobu
sw13zy pisze:Zobaczymy..., obecnie czekam na " zaakceptowanie " zestawu części z aliexpress do zakupu.
To Twoja praca inżynierska czy nasza? :D

To od początku - jeśli dobrze widzę to zasilacz chcesz 24V, ale elektronika jest na 12V (?).
I gdzie hotend?
A głowica?

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 27 sty 2019, 18:10
autor: sw13zy
dziobu pisze: To od początku - jeśli dobrze widzę to zasilacz chcesz 24V, ale elektronika jest na 12V (?).
I gdzie hotend?
A głowica?
Właśnie dlatego piszę, znacie się lepiej na drukarkach i poradzicie co lepsze co gorsze, co warto dokupić :D
Hotend jest taki, tylko nie wiem którą opcje wybrać. Może jakiś inny byłby lepszy?
Głowica jest już chyba w tym zestawie.

Zmieniony na taki: ZASILACZ

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 27 sty 2019, 18:14
autor: FlameRunner
A dopiszesz nas jako współautorów pracy? :P

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 27 sty 2019, 18:21
autor: RaveOn
Głowicę nie lepiej wziąć od Trianglelab? Dość sprawdzone źródło części :P

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 27 sty 2019, 18:41
autor: sw13zy
FlameRunner pisze:A dopiszesz nas jako współautorów pracy? :P
W literaturze dodam podpunkt " porady" i wypisze wszystkich nicki :D
RaveOn pisze:Głowicę nie lepiej wziąć od Trianglelab? Dość sprawdzone źródło części :P
Już zmieniam na: Trianglelab ale brać tą 1.75 12v ALL-METAL czy którą ?

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 27 sty 2019, 18:47
autor: RaveOn
To już zależy od Ciebie. Ja wziąłbym all metal ;) Przy czym zwrócę Ci tylko uwagę - poprzednia głowica była typu Volcano, ta od Trianglelab nie jest ;)

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 27 sty 2019, 18:52
autor: sw13zy
RaveOn pisze:To już zależy od Ciebie. Ja wziąłbym all metal ;) Przy czym zwrócę Ci tylko uwagę - poprzednia głowica była typu Volcano, ta od Trianglelab nie jest ;)
Czyli ta teraz czyli od Trianglelab jest lepsza, tak ?

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 27 sty 2019, 19:01
autor: RaveOn
Wybór zarówno All-Metal / inne oraz Volcano / normalna głowica należy do Ciebie, ja wziąłbym All-metal, a o różnicach pomiędzy normalną dyszą i Volcano to sobie popatrz w internetach i zdecyduj czego Ci trzeba ;)

Trianglelab to sprawdzona firma, sporo osób ma głowicę od nich.

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 27 sty 2019, 19:02
autor: dziobu
A ja miałem top-budget full-metal i był do dupy ;P

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 27 sty 2019, 19:05
autor: dragonn
Bo full-metall to można mieć i nawet oryginalny od E3D i jak źle ogarniemy chłodzenie głowicy i parametry to też będzie do dupy.

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 27 sty 2019, 19:07
autor: dziobu
Gdyż, idąc dalej, hotend z PTFE jest łatwiejszy na początek ;)

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 27 sty 2019, 19:17
autor: sw13zy
W sumie w metalu nie będę robić, więc chyba wezme tę PTFE lining... w sumie to chyba była by najlepsza...

A co do czujników kalibrowania ? Opłaca się kupić od razu?

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 27 sty 2019, 20:10
autor: dziobu
sw13zy pisze:W sumie w metalu nie będę robić, więc chyba wezme tę PTFE lining... w sumie to chyba była by najlepsza...
A co do czujników kalibrowania ? Opłaca się kupić od razu?
Nie obraź się... 3 miesiące od pierwszego posta a Ty nie masz żadnego pojęcia o drukarkach. Zero.
I potraktuj to jako dobrą radę: poczytaj sobie JAK są zbudowane, JAK działają, pooglądaj filmiki na YT i kup jakiegoś działającego badzieiwa na allegro żeby jakiejś dotknąć. To wiele Ci wyjaśni - bo teraz to po prostu, tu też się nie obraź, pieprzysz bez sensu. Zobaczysz jak działa hotend, ekstruder, gdzie się bowdena wtyka albo co to jest głowica direct. Nie musi drukować idealnie, a byle jak zadziała każda.

Bo tak tym wątkiem to daleko nie zajedziesz.

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 27 sty 2019, 20:11
autor: McKee
Kup gotową drukarkę.
Naprawdę szkoda czasu forumowiczów na wybieranie elementów do TWOJEJ drukarki (ty nawet nie znasz swoich potrzeb i co bardziej niepokoi: nie ogarniasz swoich braków, bo przykładowo "FullMetal" to nie jest drukowanie, czy "robienie" w metalu).
Zbierzesz doświadczenie przy montażu i obsłudze pierwszej drukarki, to będziesz mógł drugą robić od zera (nawet drukując do niej jakieś części na tej pierwszej, a przy okazji masz jakiś "backup", gdybyś nie zdążył z budową tej "właściwej").
Potem możesz obie sprzedać / odzyskać jakąś kasę.

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 27 sty 2019, 20:37
autor: sw13zy
Po co mam odzyskać kase? Po to piszę i proszę o doradzenie osób mądrzejszych żeby nie kupować 10 razy tylko raz, a dobrze... to że nie znam słownictwa dokładnego i nazw części nie oznacza ze nie wiem jak działa...

a "działającego badzieiwa", możesz polecać Grażynie z biedronki ;)

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 27 sty 2019, 20:44
autor: dziobu
sw13zy pisze:Po co mam odzyskać kase? Po to piszę i proszę o doradzenie osób mądrzejszych żeby nie kupować 10 razy tylko raz, a dobrze... to że nie znam słownictwa dokładnego i nazw części nie oznacza ze nie wiem jak działa...
Ale Ty robisz prace inżynierską. To nie pokolorowanie drwala na plastykę. Ty masz potem, jako "inżynier" iść do pracy i mosty budować, czy inne promy kosmiczne.
Akurat Ty słownictwo powinieneś znać...bo jak Ty tą prace robisz?
To nie złośliwość - postaw się na miejscu kogoś kto by Cie potem miał zatrudnić.
sw13zy pisze:a "działającego badzieiwa", możesz polecać Grażynie z biedronki ;)
Tylko że z takim podejściem to Grażyna z Biedronki zrobi tą drukarkę szybciej.


Prosisz o doradzenie osób mądrzejszych, to rady miałeś. Mądrzejszy nie jestem, ale jakieś doświadczenie w obcowaniu z drukarkami mam. Zresztą nie tylko ja - niemal wszyscy tu mamy drukarki, różnej klasy, i nikt nie proponuje Ci zakupu gotowca tylko po to żeby się pośmiać. Grzebanie w tym sprzęcie na prawdę daje więcej niż myślisz, nawet jak to bedzie najpodlejszy badziew.
Ale rób jak uważasz.

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 27 sty 2019, 22:01
autor: FlameRunner
@sw13zy:
Mam wrażenie, że od początku traktujesz ważne rady forumowiczów, jak pierdolenie wąsatego wujka, który od trzydziestu pięciu lat robi w jednej firmie jako operator wózka widłowego, ale na wszystkim zna się, kurwa, najlepiej. :)

Forum to nie jest spotkanie rodzinne, na którym nikt nie ma pojęcia o tym, co Ty chcesz zrobić. Tu naprawdę można spotkać ludzi znających się na rzeczy. W tym jednym wątku wypowiadali się i hobbyści posiadający samodzielnie skonstruowane drukarki, i inżynierowie zawodowo zajmujący się drukiem 3D, i przedsiębiorcy, i studenci. Wierz mi, przez nikogo nie przemawia jakaś złośliwość, zawiść lub chęć sprowadzenia Cię do parteru, a przynajmniej nie jest to wiodące w tym wątku.

Nie chcę Cię jakoś wielce strofować, nie czuję się też urażony, zresztą niedużo się tu wypowiadałem. Sądzę po prostu, że sam sobie krzywdę robisz.

PS Też uważam, że powinieneś kupić jakieś działające badziewie. I że powinieneś był to zrobić od razu, w październiku. Miałbyś w tej chwili działające urządzenie oraz jakąś podstawową wiedzę i doświadczenie.

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 28 sty 2019, 00:09
autor: Zepco
Stawiam* 1kg PLA dowolnego koloru od DD, że się nie wyrobisz.

Wielu tutaj pisało prace i wie jak to wygląda czasowo. A jak się nie wie kompletnie nic na temat swojego tematu pracy to już w ogóle będzie ból... Ach ta młodzieńcza ambicja. :D

* To nie jest nielegalny zakład bukmacherski, tylko jednostronna oferta w przypadku pozytywnego zakończenia tematu. :-)

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 28 sty 2019, 09:15
autor: virgin71
sw13zy pisze:a "działającego badzieiwa", możesz polecać Grażynie z biedronki ;)
Ja wcześniej byłem delikatny, ale widzę, że już wszystkim puściły nerwy. Prosisz o rady, ale oczekujesz, że rady będą takie, jakie chcesz usłyszeć, a nie takie, które są wartościowe. Powyższy cytat jest bezczelnością z Twojej strony (emotikona tego nie zmienia). Życzę Ci wyrobienia się w terminie, ale na tę chwilę, musisz zrozumieć, nie masz żadnego pojęcia od drukarkach i Twoje pytania są na poziomie:
- "Piszę pracę o wpływie chodzenia - w różnym tempie, w zależności od terenu, na dwóch nogach - na umiejętność poruszania się. Dajcie rady, jak chodzić. Zaczynamy od lewej, czy od prawej nogi? Mam do napisania wypracowanie na środę, więc są jeszcze 4 dni."
- "Nie ważne, którą nogą zaczniesz, ale pamiętaj, że musisz uwzględnić to, że większość terenu wymaga noszenia butów na stopach."
- "Jebać buty. Takie porady wsadź sobie w dupę. Wiem jak się chodzi, tylko nie wiem, którą nogą zacząć. Nie interesują mnie buty na stopniu."
- "Na stopie, nie na stopniu."
3 dni później:
- "Dobra, zobaczycie - jak zacznę pisać to będziecie mi zazdrościć."

Z pytaniami i rozmową na tym poziomie, pomimo kibicowania, nikt nie przyjmie zakładu od Zepco. Możemy co najwyżej podbijać stawkę.

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 02 lut 2019, 10:30
autor: Wioletowy
Kolego przelicz swoje siły na zamiary jak chcesz skonstruować maszynę nie mając pojęcia jak ona działa? Za ułamek ceny tego co planujesz wsadzić w projekt masz gotową chociażby anet a8 kilka przeróbek dokonujesz w owej drukarce i jestem w stanie zapewnić cie że będzie drukowała lepiej a przede wszystkim zrobisz to szybciej niżeli budując swoją. Chcesz budować , drukujesz sobie na pierwotnej drukarce części do bardziej Pro ucząc się przy tym budowy, projektowania, zasady działania a przede wszystkim obsługi !
Nikt nie traktuje Cię tutaj jak wroga ale szanuj swój jak i czas innych.

Robisz pracę rozumiem wszystko ale, po jakiego ciula zabierasz się za temat o którym nie masz bladego pojęcia(na dzień dzisiejszy). Nie unizszając nikomu to jakbyś kazał zbudować samolot człowiekowi który na codzień jest ginekologiem. Sam dobrze powinieneś wiedzieć , że do wszystkiego potrzeba czasu.

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 12 mar 2019, 08:56
autor: virgin71
Mam nadzieję @sw13zy, że się podzielisz postępami pracy i piszę to całkiem serio.

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 02 gru 2019, 23:00
autor: Gmeracz
Heh, mam nieodparte wrażenie, że kolega sw... myśli o nas jak o dziadach, którzy już zapomnieli albo nie rozumiom, co to obrona pracy, albo inny projekt.
Chyba najbardziej odzywa sie jego delikatne i urażone ego, bo wpadł na taki zajebisty pomysł, a tu spalona na starcie dupa. Trzeba przysiąść i poczytać.
A poza tym my go nie rozumicie. Koło wcale nie jest okrągłe, tylko białe.

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 03 gru 2019, 00:54
autor: kapi
Zepco pisze:Stawiam* 1kg PLA dowolnego koloru od DD, że się nie wyrobisz.

Wielu tutaj pisało prace i wie jak to wygląda czasowo. A jak się nie wie kompletnie nic na temat swojego tematu pracy to już w ogóle będzie ból... Ach ta młodzieńcza ambicja. :D

* To nie jest nielegalny zakład bukmacherski, tylko jednostronna oferta w przypadku pozytywnego zakończenia tematu. :-)
Czy temat się zakończył?

Ciekawe kto wygrał :DD :piwo:

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 03 gru 2019, 19:03
autor: Zepco
Prawdopodobnie temat zakończył się tak szybko jak się zaczął. Kolega nie podjął wyzwania także nie dowiemy się jaki był tego finał.

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 03 gru 2019, 23:24
autor: Gmeracz
No co? Sfochał się i tyle. Bo go tylko biją.
Temat do zapomnienia...

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

: 24 mar 2021, 17:24
autor: FlameRunner
sw13zy pisze:Zobaczymy za dwa lata :piwo:
I jak tam? Co nam napiszesz po dwóch latach?