Strona 1 z 1

Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 27 paź 2018, 10:11
autor: Pajacyk0v
Devil Design ABS+

Wczoraj rozpakowałem nową szpulę Bright Yellow (fajny soczysty kolor). Filament był dobrze zapakowany. Folia dobrze zassana, w środku torebeczka żelu krzemionkowego.

Zaczynam druk i... już od pierwszej warstwy zaczyna strzelać co kilka, kilkanaście sekund!
Po X próbach z zmienna temperaturą zniechęciłem się i wrzuciłem szpulę na noc do suszarki ustawionej na 68C. Przed chwilą ją wyjąłem i jeszcze ciepłą założyłem na drukarkę. Nadal strzela :sorry:

Ustawienia typowe dla ABSu! Temperatura głowicy dolna wg. producenta 230C (ja ogólnie wszystko lubię drukować nisko).
Pierwszy obrys 230C. Lany jedną długą ekstruzją więc to nie jest wina retrakcji.
Pierwszy obrys 230C. Lany jedną długą ekstruzją więc to nie jest wina retrakcji.
Na górze początek druku w 230C pod koniec zaczałem zmieniać temp na 225C i też strzelało tylko może trochę mniej. W końcu się wk.. i przerwałem druk.
Na górze początek druku w 230C pod koniec zaczałem zmieniać temp na 225C i też strzelało tylko może trochę mniej. W końcu się wk.. i przerwałem druk.
Podobną akcję miałem z poprzednią szpulą czarnego (kupioną żeby nie było od innego dystrybutora) ale się tym nie przejmowałem
Zaznaczam że nie miałem takich problemów z filamentami PLA/ASA/PET.

Czy ktoś z Was miał podobne problemy z tym filamentem???

Jeszcze nie wydałem wyroku (choć jestem już bardzo blisko) :/

// Rzekomo wadliwe filamenty (pokazany żółty jak i wspomniany czarny) zostały przetestowane na dwóch innych drukarkach. Testy nie wykazały żadnych anomalii. Wszystkie wydruki testowe wyszły poprawnie. Filamenty przed testem nie były suszone.
// FlameRunner
// dodano: 15 grudnia 2018

Re: Ranking filamentów

: 27 paź 2018, 12:14
autor: FlameRunner
Miałem kiedyś podobne problemy z drukiem. Okazało się, że drukarka zaniża raportowaną temperaturę głowicy o jakieś 20-30 stopni. :unknown:

Wyślij mi obie wspomniane szpule, przetestuję u siebie i się okaże, co i jak.

Re: Ranking filamentów

: 27 paź 2018, 15:29
autor: dziobu
Pajacyk0v pisze:Devil Design ABS+
(...)
Czy ktoś z Was miał podobne problemy z tym filamentem???
No właśnie nie. Ani z tym ani z innymi ABSami.

W sumie jedna rzecz mnie zastanowiła - pisałeś na czacie że przy 220 stopniach też Ci ten ABS strzela. A przy jakiej minimalnej temperaturze jesteś w stanie go normalnie ekstruderem wypchać z dyszy? U mnie dla 220 to już nie jest w stanie - lub z wielkim trudem nieco przeskakując.

No i pamiętam że miałeś PTFE spaloną. Jeśli FR ma rację:
FlameRunner pisze:(...)drukarka zaniża raportowaną temperaturę głowicy o jakieś 20-30 stopni
to dla ~235 możesz mieć w głowicy już >255 stopni. Co by pasowało do spalonej rurki.

Re: Ranking filamentów

: 27 paź 2018, 15:39
autor: Pajacyk0v
Teoria o zaniżonej temperaturze trochę mi nie zgadza sie z:

- odczytem temp pokojowej (ta jest realistyczna 20-21C)
- drukuje dużo PLA na 190C i większość leci ładnie. Powierzchnia jest satynowa. Wystarczy że dam za duży nawiew na dolnych warstwach (brak skarpety na bloku) i temp głowicy potrafi spaść chwilowo do 180C - wtedy zaczynają się problem z ekstruzją. Wnioskuje zatem że realnie poruszam się gdzieś nad dolną granicą dla PLA.
- mierzylem kiedyś pirometrem blok odczyt z powieżchni był jakies -15C do odczytu z termistora (też realistycznie).

Re: Ranking filamentów

: 27 paź 2018, 15:47
autor: FlameRunner
Pajacyk0v pisze: - odczytem temp pokojowej (ta jest realistyczna 20-21C)
To bez znaczenia, wszystkie termistory 100k mają te swoje 100k właśnie w temperaturze pokojowej, dopiero w wyższych temperaturach się to "rozjeżdża" - im wyższa temperatura, tym bardziej.
Pajacyk0v pisze:- mierzylem kiedyś pirometrem blok odczyt z powieżchni był jakies -15C do odczytu z termistora (też realistycznie).
Mało wartościowy odczyt. :P

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 27 paź 2018, 16:08
autor: mcxmcx
Koledzy kupią sobie termometr do pieczenia ciast, ściąga się metalowa osłonkę i idealnie wchodzi 1.75 czy 3mm od góry aż do dyszy.
Różnica od termopary to 2-3°

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 27 paź 2018, 16:48
autor: dragonn
Pytałem na czacie ale nie dostałem odpowiedzi albo jej nie widziałem. Masz oryginalny termistor z Anet? Jaki masz aktualnie wybrany termistor w Marlinie (numer).

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 27 paź 2018, 16:51
autor: boromir13579
robiłeś kalibrację PID?

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 27 paź 2018, 16:56
autor: Pajacyk0v
dragonn pisze:Pytałem na czacie ale nie dostałem odpowiedzi albo jej nie widziałem. Masz oryginalny termistor z Anet? Jaki masz aktualnie wybrany termistor w Marlinie (numer).
Nie bylo mnie bo pojechałem do dilera :]
Tak, oryginalny termistor Anet.
#define TEMP_SENSOR_0 5 //If you have the NTC 100K (MKS tune:3, Anet tune:5)

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 27 paź 2018, 16:57
autor: Pajacyk0v
boromir13579 pisze:robiłeś kalibrację PID?
Oczywiście!

Re: RE: Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 27 paź 2018, 17:06
autor: dragonn
Pajacyk0v pisze:
dragonn pisze:Pytałem na czacie ale nie dostałem odpowiedzi albo jej nie widziałem. Masz oryginalny termistor z Anet? Jaki masz aktualnie wybrany termistor w Marlinie (numer).
Nie bylo mnie bo pojechałem do dilera :]
Tak, oryginalny termistor Anet.
#define TEMP_SENSOR_0 5 //If you have the NTC 100K (MKS tune:3, Anet tune:5)
A powiedz mi jeszcze, Twoją drukarka bazuje na A8 czy A6? Bo jak widziałem wózki z to to było bardziej A6 jeśli mnie pamięć nie myli

Wysłane z mojego K10000 przy użyciu Tapatalka

Re: RE: Re: Problem ze

: 27 paź 2018, 17:24
autor: Pajacyk0v
dragonn pisze:
Pajacyk0v pisze:
dragonn pisze:Pytałem na czacie ale nie dostałem odpowiedzi albo jej nie widziałem. Masz oryginalny termistor z Anet? Jaki masz aktualnie wybrany termistor w Marlinie (numer).
Nie bylo mnie bo pojechałem do dilera :]
Tak, oryginalny termistor Anet.
#define TEMP_SENSOR_0 5 //If you have the NTC 100K (MKS tune:3, Anet tune:5)
A powiedz mi jeszcze, Twoją drukarka bazuje na A8 czy A6? Bo jak widziałem wózki z to to było bardziej A6 jeśli mnie pamięć nie myli

Wysłane z mojego K10000 przy użyciu Tapatalka
A6

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 27 paź 2018, 17:33
autor: dragonn
Ha! To wytłumacz mi to https://github.com/MarlinFirmware/Marli ... guration.h
Konfiguracja dla A6, wybrany jest termistor 11

Wysłane z mojego K10000 przy użyciu Tapatalka

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 27 paź 2018, 17:38
autor: Pajacyk0v
Ja ściągnąłem z GH wersję 1.1.8 i tam w Marlin-1.1.8\Marlin\example_configurations\Anet\A6\Configuration.h jest:
#define TEMP_SENSOR_0 5
W moim jest #define CONFIGURATION_H_VERSION 010107 w twoim #define CONFIGURATION_H_VERSION 010109
Autor ten sam
#define STRING_CONFIG_H_AUTHOR "(Ralf_E, ANET A6 config)"

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 27 paź 2018, 17:42
autor: dragonn
No to może było źle i poprawili w 1.1.9?
https://github.com/MarlinFirmware/Marlin/pull/11346
proszę bardzo!

Wysłane z mojego K10000 przy użyciu Tapatalka

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 27 paź 2018, 17:43
autor: dragonn
Hahahah już wiesz czemu rurka PTFE tak często Ci pada? :d

Wysłane z mojego K10000 przy użyciu Tapatalka

Re: Problem ze

: 27 paź 2018, 17:43
autor: Pajacyk0v
dragonn pisze:No to może było źle i poprawili w 1.1.9?
https://github.com/MarlinFirmware/Marlin/pull/11346
proszę bardzo!

Wysłane z mojego K10000 przy użyciu Tapatalka
Ja jebie! Całe życie w błędzie! (ノಠ益ಠ)ノ彡┻━┻

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 28 paź 2018, 10:35
autor: Pajacyk0v

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 28 paź 2018, 11:32
autor: dragonn
To może najlepiej samemu scharakteryzować lub druga opcja :P https://blackfrog.pl/termistor-semitec- ... p-346.html kupić coś znanego i wywalić to co masz.
Osobiście poszedłbym po najmniejszej linii oporu i kupił nowy termistor o ZNANYM typie.

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 28 paź 2018, 11:46
autor: dziobu
Robienie tablicy do tego termistora to jednorazowa zabawa. Przecież nawet jak go spali/zepsuje/urwie/łotewer to potem kupi jakiś znany tu.
Też polecam wywalenie go od razu.

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 28 paź 2018, 11:56
autor: FlameRunner
A sprawdzałeś już z ustawioną jedenastką? Działa? Może w różnych A6 są różne?

Jeśli zmieniać termistory, nawet takie mogą być: https://www.aliexpress.com/item/10pcs-1 ... 56946.html. O ile dobrze pamiętam, właśnie pod takie tanie chińczyki jest robiona marlinowa definicja:

Kod: Zaznacz cały

11 : 100k beta 3950 1% thermistor (4.7k pullup)

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 28 paź 2018, 14:37
autor: Pajacyk0v
dragonn pisze:To może najlepiej samemu scharakteryzować lub druga opcja :P https://blackfrog.pl/termistor-semitec- ... p-346.html kupić coś znanego i wywalić to co masz.
Osobiście poszedłbym po najmniejszej linii oporu i kupił nowy termistor o ZNANYM typie.
Tak właśnie zrobię bo juz mam dość. Wczoraj cały wieczór kalibrowania od zera na marne :(

Chyba rozwiercę blok MK8 i osadzę taki (typ 5 w marlinie). Co sądzicie?

https://blackfrog.pl/termistor-semitec- ... p-783.html

To jest termistor chyba seryjnie pakowany do Titana i V6. Więc jak za jakiś czas kupie w końcu Areo to będę mieć na zapas

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 28 paź 2018, 14:44
autor: dziobu
Mam je, dobre są.
Tylko jakoś tak okazjonalnie zniakają z sieci. Nie wiem dlaczego. Tj wiem - nie ma ich zawsze jak rozwale jakąś głowice i na gwałt potrzebuję sztuki.

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 02 lis 2018, 09:57
autor: Pajacyk0v
a) wymieniłem termistor na oryginalny Semitec 104GT-2
b) przekompilowałem Marlina z opcją #define TEMP_SENSOR_0 5
c) skalibrowałem drukarkę od zera z najwyższą starannością (PID, Esteps, LA, etc.)
d) za pomocą wierzy ustaliłem że ABS+ DD najlepiej wygląda w 210C.

Wydrukowałem wczoraj dwie tuleje...
DD ABS+
DD ABS+
... ABS devila nadal strzela jak pojebany! :evil:

Właśnie rozpakowałem ABS Fiberlogy i puściłem kostkę 40mm na 220C i płynie pięknie! O co k$^@#%$ tu chodzi??! Bo na pewno nie o moją drukarkę.

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 02 lis 2018, 10:03
autor: Berg
1. Pisałem Ci wczoraj na czacie - strzela rurka PTFE. Gdyby to była woda, to gotowała by się tak samo przy 220 jak 250.
2. "wieży" , przynajmniej konsekwentnie kolejny raz rz :D

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 02 lis 2018, 10:05
autor: dziobu
Coś się mnie wydaje że dalej masz coś spieprzone z temperaturą.
Mam równo 25-35 stopni wyżej powyższe ABSy. DD ABS dla 210 u mnie w ogóle nie płynie, podobnie jak Fiberlogy dla <~235 stopni.

Z http://fiberlogy.com/pl/filamenty/abs/: "temperatura druku: 250 – 265°C"
DD na ulotce zaleca 230-240 stopni.

Masz inne wejście na PCB żeby przepiąć termistor? Moze tam coś masz uwalone.

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 02 lis 2018, 10:11
autor: Berg
to że termistor pokazuje prawidłowo w temp pokojowej kompletnie nic nie znaczy. Termistory 100K są tak robione, że 100K mają właśnie w temperaturze pokojowej i pod to też jest zrobiona tabela w Marlinie. A Potem wraz ze spadkiem rezystancji mogą sie dziać różne rzeczy.
U mnie na przykład w RAMPS-FD jest taki układ, że w temperaturze pokojowej lata +-10'C ale pięknie się stabilizuje w coraz wyższej. No i o to chodzi bo to drukarka a nie termometr pokojowy.

Na dokładność odczytu ma wpływ nie tylko sam termistor ale też sposób jego osadzenia ( z tego co pamiętam znowu dziurę za dużą wywiertałeś), konstrukcja bloku, poprawność układu pomiarowego, napięcie referencyjne.....

Ja swój pod RAMPS -FD kalibrowałem w kociołku z olejem i mam własną tabelę. Lubię, jak we wszystkich drukarkach mam tak samo. W jednej bym sobie tyłka nie zawracał.

+-20'C pow 200'C moim zdaniem mieści się w tolerancji prostego układu opartego na termistorze, atmedze i rezystorku 4.7K bez kalibracji.
Trzeba sobie zrobić samemu kalibracje albo nie przejmować się.

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 02 lis 2018, 10:16
autor: Pajacyk0v
Wybrałem termistor z większą bańką, miał 2.2mm, dziura 2.5. To i tak jest pasowane ciaśniej niż było w oryginale (1.55 i 1.95)

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 02 lis 2018, 10:18
autor: Berg
jaką ty masz elektronikę ?

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 02 lis 2018, 10:26
autor: Pajacyk0v
MKS Gen 1.4

Zaraz sie wkurze to podjade do AVT po termoparę

https://sklep.avt.pl/avt1960.html

Tylko nie wiem jaki gwint ma ta sonda ale chyba M6 to wejdzie zamiast dyszy

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 02 lis 2018, 10:29
autor: Berg
ale na czym polega Twój problem , bo nie rozumiem. JEśli dobrze drukuje w 220. To drukuj w 220.

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 02 lis 2018, 10:32
autor: dziobu
Pewnie na tym: viewtopic.php?f=47&t=3220&start=20#p55861
Np. DD w ogóle nie drukuje.

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 02 lis 2018, 10:38
autor: dragonn
możesz nagrać filmik jak to strzela i jak zachowuje się wtedy ekstuder?
Bo to co tam powstaje to są przecież mega dziury....

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 02 lis 2018, 10:39
autor: Pajacyk0v
Wrzucę później bo muszę teraz wyjść.

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 02 lis 2018, 11:03
autor: Berg
Pajacyk0v pisze:a)
d) za pomocą wierzy ustaliłem że ABS+ DD najlepiej wygląda w 210C.
(...)
Właśnie rozpakowałem ABS Fiberlogy i puściłem kostkę 40mm na 220C i płynie pięknie!
@dziobu , z tego rozumiem, że 210-220 jest OK dla ABS.

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 02 lis 2018, 11:19
autor: Berg
przy okazji:
https://github.com/MarlinFirmware/Marli ... thermistor

tu taj fajnie widać jaka jest różnica dokładność pomiaru między rezystorem pullup 1K a 4.7K Tam gdzie jest 4.7K (czyli typowo w RAMPS, MKS) jest znacznie większa rozdzielczość w temperaturze pokojowej. Przy pullup 1K w pokojowej jest strasznie słąba, dlatego będzie latać natomiast przy 150-250'C lepsza

thermistor_5.h

Kod: Zaznacz cały

  
  { OV( 106), 190 },
  { OV( 128), 180 },
czyli różnica w ADC 22

thermistor_55.h

Kod: Zaznacz cały

  { OV( 359), 190 },
  { OV( 411), 180 },
tu różnica w ADC 52

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 02 lis 2018, 18:28
autor: Pajacyk0v
rafaljot pisze:przy okazji:
https://github.com/MarlinFirmware/Marli ... thermistor

tu taj fajnie widać jaka jest różnica dokładność pomiaru między rezystorem pullup 1K a 4.7K Tam gdzie jest 4.7K (czyli typowo w RAMPS, MKS) jest znacznie większa rozdzielczość w temperaturze pokojowej. Przy pullup 1K w pokojowej jest strasznie słąba, dlatego będzie latać natomiast przy 150-250'C lepsza

thermistor_5.h

Kod: Zaznacz cały

  
  { OV( 106), 190 },
  { OV( 128), 180 },
czyli różnica w ADC 22

thermistor_55.h

Kod: Zaznacz cały

  { OV( 359), 190 },
  { OV( 411), 180 },
tu różnica w ADC 52
No i co z tego wynika? Co mam jeszcze zrobić? Kupiłem drogie, markowe i tu polecane przez innych termistory, 100% zgodne z Marlinem.

Kostka 40mm w 220C wychodzi tak. Po lewej FL po prawej DD. Strzałów po porannym dosuszaniu szpuli jest jakby mniej ale nadal są i mam wrażenie że dalsze suszenie tego filamentu nic więcej już nie poprawi. Z resztą on stal na wierzchu raptem 4 dni od ostatniego suszenia!
yu64jh6nrfhgdf.JPG
To co wcześniej napisałem że DD na temp tower wyglądał najlepiej przy 210C to miałem na myśli że to był punkt w którym powierzchnia była już lekko satynowa. Co nie zmienia faktu że przy tej temp też strzelał (co widać na fotach tulei z wczoraj).

Re: Ranking filamentów

: 02 lis 2018, 18:36
autor: FlameRunner
Może wróćmy do mojej propozycji z pierwszej odpowiedzi w temacie?
FlameRunner pisze:Wyślij mi obie wspomniane szpule, przetestuję u siebie i się okaże, co i jak.
(W sensie: żółty i czarny Devil, o ile jeszcze masz choć trochę tego drugiego.)

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 02 lis 2018, 18:42
autor: dragonn
Pajacyk0v pisze:lekko satynowa.
To jest temperatura na granicy tego co jest w ogóle możliwe żeby drukować dany materiałem. Pod żadnym pozorem nie jest to "optymalna temperatura wydruku".

Re: Ranking filamentów

: 02 lis 2018, 18:46
autor: Pajacyk0v
FlameRunner pisze:Może wróćmy do mojej propozycji z pierwszej odpowiedzi w temacie?
FlameRunner pisze:Wyślij mi obie wspomniane szpule, przetestuję u siebie i się okaże, co i jak.
(W sensie: żółty i czarny Devil, o ile jeszcze masz choć trochę tego drugiego.)
Wolałbym odwinąć parę metrów z każdej szpuli to poleconym wyślę. Daj mi namiary na PW.

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 02 lis 2018, 18:47
autor: Pajacyk0v
dragonn pisze:
Pajacyk0v pisze:lekko satynowa.
To jest temperatura na granicy tego co jest w ogóle możliwe żeby drukować dany materiałem. Pod żadnym pozorem nie jest to "optymalna temperatura wydruku".
hn5h59gkvf0dov.JPG

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 02 lis 2018, 18:57
autor: FlameRunner
Hmm, a zrób może jeszcze jedną wieżę, od 210 do 180? Coś dalej mi się te Twoje temperatury nie widzą. :P

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 02 lis 2018, 22:01
autor: Pajacyk0v
FlameRunner pisze:Hmm, a zrób może jeszcze jedną wieżę, od 210 do 180? Coś dalej mi się te Twoje temperatury nie widzą. :P
Poniżej wieża 210 >180 z ABS+ DD.

Od 195C filament wyraźnie tracił na lepkości, skrajnie prawa strona prawie się odłamywała podczas zamykania sklepienia. Ekstruder skubany nie przeskakiwał do samego końca. Mało tego po zakończonym druku ustawiłem 171C (min temp extr mam 170C) i jeszcze dawał radę wycisnąć ale to co wychodziło wyglądało jak zastygająca plastelina. Ja przy tej temp łapą nie byłem już w stanie tego przepchnąć.

Aha, podczas druku testowego strzelało do końca :]
0inhtbn9fwsd.JPG
Zarzuciłem teraz to samo z ABSu FL.

Re: Ranking filamentów

: 02 lis 2018, 22:27
autor: FlameRunner
Pajacyk0v pisze:Wolałbym odwinąć parę metrów z każdej szpuli to poleconym wyślę. Daj mi namiary na PW.
Dla paru metrów to się nie opłaca grzać stołu. :P Weźże chociaż 100 g odwiń żeby można było coś sensownego wydrukować.

To co pokazujesz podchodzi pod zjawiska nadprzyrodzone...

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 02 lis 2018, 22:32
autor: Berg
to ja jeszcze poproszę fotkę głowicy, Jak wygląda blok i dysza.

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 02 lis 2018, 22:32
autor: Pajacyk0v
Obrazek

:mrgreen: ja już nie wiem czy śmiać się czy płakać

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 02 lis 2018, 23:00
autor: Tuchajbej
170C ABS? Mi pla przy takiej temperaturze nie chce płynąć. Coś jest mocno nie halo.
Może masz nadmuch na termistor ? [emoji1787]

Tapatalkniete z SGS7E więc nie czepiać się błędów.[emoji16]

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 02 lis 2018, 23:10
autor: Pajacyk0v
Proszzzz. Prawie klasyczne MK8 (dysza TDI, nadmuch na dół dyszy, semitec-104gt-2).
983y58rt3hr89er.JPG

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 03 lis 2018, 06:37
autor: virgin71
Pajacyk0v pisze: Poniżej wieża 210 >180 z ABS+ DD.
Śmiechłem. Albo to nie ABS, albo masz co robić przy drukarce. Nie ma możliwości ekstrudowania ABS w 170'C.

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 03 lis 2018, 08:52
autor: Pajacyk0v
virgin71 pisze:
Pajacyk0v pisze: Poniżej wieża 210 >180 z ABS+ DD.
Śmiechłem. Albo to nie ABS, albo masz co robić przy drukarce. Nie ma możliwości ekstrudowania ABS w 170'C.
Dodam tylko ABS Fiberlogy poddał się poniżej 190C.

Re: RE: Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 03 lis 2018, 09:45
autor: kapi
Pajacyk0v pisze:
Dodam tylko ABS Fiberlogy poddał się poniżej 190C.
Jako laik powiem, że na ustawieniach od A8 mam ciężko PLA przepchać w tych 190*

Wiec obstawiam że coś masz nie tak albo podłączone albo poskładane.

Re: RE: Re: Problem ze

: 03 lis 2018, 10:03
autor: Pajacyk0v
kapi pisze:
Pajacyk0v pisze:
Dodam tylko ABS Fiberlogy poddał się poniżej 190C.
Jako laik powiem, że na ustawieniach od A8 mam ciężko PLA przepchać w tych 190*

Wiec obstawiam że coś masz nie tak albo podłączone albo poskładane.
A mi się wydaje 190-195C to idealna temperatura dla większości PLA. Wtedy materiał zaczyna przechodzić w satynę i nadal dobrze się leje. W tym zakresie przedrukowałem kilometry PLA (na seryjnej A6 i w obecnej konfiguracji)!

Tak obecnie wyglądają wieże z PLA Ink3.de i Nebuli. Według mnie zupełnie poprawnie :]
tjykmiukwef.JPG
To teraz wytłumaczcie jakim cudem przy 190-195C uzyskuje satynowe PLA, a przy 210C mam niby przegrzewać ABS? Charakterystyka termistora musiałaby w tym zakresie 15C rozjeżdżać się wręcz skokowo.

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 03 lis 2018, 10:08
autor: dragonn
a zrób wiezę z PLA od 180 do 100C? Chcę widzieć kiedy się spieprzy.

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 03 lis 2018, 10:10
autor: Pajacyk0v
dragonn pisze:a zrób wiezę z PLA od 180 do 100C? Chcę widzieć kiedy się spieprzy.
Jakieś preferencje? Mam Ink, wolfix, nebula, FL, Colorfill.

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 03 lis 2018, 10:11
autor: dragonn
Bez różnicy, zrób z tego którego Ci nie jest szkoda.

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 03 lis 2018, 11:16
autor: Pajacyk0v
dragonn pisze:a zrób wiezę z PLA od 180 do 100C? Chcę widzieć kiedy się spieprzy.
PLA Ink3.de Premium staneło przy 170C. :good:

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 03 lis 2018, 11:19
autor: dragonn
Dziwne te temperatury po prostu.... zobaczymy co termopara powie.

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 03 lis 2018, 14:35
autor: virgin71
Coś jest mocno nie tak ze wskazaniami, super temperatura dla PLA u mnie to 210'C, sprawdzaliśmy tę temperaturę na zlocie i jest bardzo dokładna. Twoje 190 to zapewne też jest właśnie 210...

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 10 lis 2018, 22:43
autor: Pajacyk0v
Wziąłem ją z zaskoczenia i j*b z dupala :DD
g85gh58rgf0ef.JPG
Zapnijcie pasy...

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 11 lis 2018, 10:53
autor: Pajacyk0v
...wyniki pomiarów.
34revb8ej v9e.jpg
Pomiar odbył się w temp otoczenia 22C.
Każdy odczyt odbywał się po kilku minutach także temp była już ustabilizowana.
Urządzenie pomiarowe AVT1960 z termoparą K (zakres do 400C, błąd pomiarowy 1-2C)
Sonda z gwintem M6 wkręcona w miejsce dyszy do momentu oparcia się o gardziel (na czas pomiaru wyjąłem rurkę PTFE)

I co teraz? Nadal uważacie że gotuje filament?

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 11 lis 2018, 11:50
autor: dragonn
Nie, ale wychodzi na to że powinieneś drukować ABS w około 250-260C ;p.

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 11 lis 2018, 12:04
autor: Pajacyk0v
dragonn pisze:Nie, ale wychodzi na to że powinieneś drukować ABS w około 250-260C ;p.
Właśnie leci kolejny duży druk z ABS FL w 220C. Wiec zgodnie z tym co napisałeś na dyszy powinno to być realnie 200C... czyli jakby spojrzeć na to co podaje producent to w ogóle nie powinno się lać, a się leje i to całkiem dobrze :] Nie róbcie sobie jaj.

Dla mnie teoria o tym, że obecny termistor zaniża o ~20C pomiar w związku z tym przegotowuje ABS DD i ten strzela została obalona.

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 11 lis 2018, 14:16
autor: FlameRunner
  1. Jak jest zbudowana obudowa termopary, którą posiadasz? W którym miejscu jest sama termopara? Czy jesteś pewien, że nie wkręciłeś jej zbyt płytko? Może lepszym sposobem byłoby zdemontowanie bloku głowicy i wkręcenie czujnika aż po kołnierz?
  2. Zdecydowanie podtrzymuję przewijającą się w temacie hipotezę, że nadal jest tu coś nie tak. :D
  3. Wyślij mi ten ABS, najlepiej szpulę wraz z pudełkiem, na adres firmy (znajdziesz w regulaminie sklepu), a najlepiej do paczkomatu.

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 11 lis 2018, 15:10
autor: Pajacyk0v
FlameRunner pisze:
  1. Jak jest zbudowana obudowa termopary, którą posiadasz? W którym miejscu jest sama termopara? Czy jesteś pewien, że nie wkręciłeś jej zbyt płytko? Może lepszym sposobem byłoby zdemontowanie bloku głowicy i wkręcenie czujnika aż po kołnierz?
  2. Zdecydowanie podtrzymuję przewijającą się w temacie hipotezę, że nadal jest tu coś nie tak. :D
  3. Wyślij mi ten ABS, najlepiej szpulę wraz z pudełkiem, na adres firmy (znajdziesz w regulaminie sklepu), a najlepiej do paczkomatu.
Sonda wygląda tak:

Obrazek

Tak jak napisałem wkręciłem ją do oporu aż oparła się o gardziel.

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 11 lis 2018, 15:14
autor: FlameRunner
Zasugerowałem się wcześniejszym zdjęciem - ostatecznie wkręciłeś głębiej?
No to może problem jest w drugą stronę, może czujnik jest na samym czubku obudowy i wkręciłeś za głęboko.
Dalej mi się te Twoje temperatury nie widzą, jak masz termistor o znanych parametrach i prawidłowo go zadeklarowałeś, to nie powinno wyjść 20 stopni różnicy...

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 11 lis 2018, 18:03
autor: Pajacyk0v
FlameRunner pisze:Zasugerowałem się wcześniejszym zdjęciem - ostatecznie wkręciłeś głębiej?
No to może problem jest w drugą stronę, może czujnik jest na samym czubku obudowy i wkręciłeś za głęboko.
Dalej mi się te Twoje temperatury nie widzą, jak masz termistor o znanych parametrach i prawidłowo go zadeklarowałeś, to nie powinno wyjść 20 stopni różnicy...
Tak było wkręcone. Bardziej obrazowo nie umiem.
u4gt734gf7rrv.jpg
95hy45ythdidvk.JPG

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 11 lis 2018, 18:40
autor: Berg
tyle już sprawdziłeś, to idź dalej: czas na full metal :D

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 11 lis 2018, 21:16
autor: virgin71
Nie izolujesz gwintów teflonem, jak to pewni inteligenci kiedyś sugerowali? Coś musi być nie tak. Nie ma fizycznej możliwości normalnego ekstrudowania PLA w 170'C.

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 11 lis 2018, 21:31
autor: Pajacyk0v
virgin71 pisze:Nie izolujesz gwintów teflonem, jak to pewni inteligenci kiedyś sugerowali? Coś musi być nie tak. Nie ma fizycznej możliwości normalnego ekstrudowania PLA w 170'C.
No gdzie :]

Z tym PLA to odważne sformułowanie. Nawet nie tak dawno dostałem próbkę PLA z rekomendowanym zakresem 170-180C :roll:

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 11 lis 2018, 21:40
autor: Julian
virgin71 pisze: Nie ma fizycznej możliwości normalnego ekstrudowania PLA w 170'C.
Nie prawda. Testujemy PLA o takiej temperaturze druku.
Pajacyk0v pisze: Właśnie leci kolejny duży druk z ABS FL w 220C.
CO TO JEST ABS FL?
Pokaż jakiś link. Z tego co wiem, wiem gdzie się zaopatrujesz w druty i tam nie mają czegoś takiego, a mają PLA FL.


:D

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 11 lis 2018, 21:41
autor: dziobu
virgin71 pisze:Nie ma fizycznej możliwości normalnego ekstrudowania PLA w 170'C.
Spotkałem się z PLA które szło przy 170, a i dla 160 dawało radę (I nie mówię tu o drewnie)
Z tym że to raczej ciekawostka.
Julian pisze:CO TO JEST ABS FL?
Pewnie chodzi o Fiberlogy.

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 11 lis 2018, 21:42
autor: dragonn
No ale to są odpowiednie PLA do tego. virgin71 pewnie skrótem myślowym miał na myśli zwykłe PLA.

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 11 lis 2018, 21:42
autor: Pajacyk0v
Julian pisze:
virgin71 pisze: Nie ma fizycznej możliwości normalnego ekstrudowania PLA w 170'C.
Nie prawda. Testujemy PLA o takiej temperaturze druku.
Pajacyk0v pisze: Właśnie leci kolejny duży druk z ABS FL w 220C.
CO TO JEST ABS FL?
Pokaż jakiś link. Z tego co wiem, wiem gdzie się zaopatrujesz w druty i tam nie mają czegoś takiego, a mają PLA FL.


:D
FiberLogy które sam mi sprzedałeś :]

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 11 lis 2018, 21:45
autor: virgin71
dragonn pisze:No ale to są odpowiednie PLA do tego. virgin71 pewnie skrótem myślowym miał na myśli zwykłe PLA.
Przecież wiadomo, że nie chodzi mi o specjalne materiały, tylko o klasyczne PLA.

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 11 lis 2018, 21:53
autor: Berg
PLA od 3DColoru spokojnie szło w 170'C.

@Pajacyk0v pamiętaj, że na to jak się topi PLA wpływa nie tylko temperatura ale też czas w którym przebywa materiał w strefie topienia, czyt. długość kanału. Dlatego tak trudno zaprojektować dobrą głowicę, wykonać a potem poskładać do kupy. A podane przez producenta temperatury są orientacyjne.
Jeśli u Ciebie gorąca strefa jest bardzo długa, a patrząc na konstrukcję ekstrudera właśnie tak może być to będziesz mógł drukować w niższej temperaturze. Oczywiście ma to masę negatywnych konsekwencji. Dlatego lepiej jest jak strefa topienia jest krótka. A przed samą ekstruzją temperatura znowu obniżona (czyli temp. dyszy, dlatego właśnie nie wkręcamy jej do końca, tylko zostawiamy przerwę między rantem a blokiem)

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 11 lis 2018, 22:15
autor: Pajacyk0v
rafaljot pisze:PLA od 3DColoru spokojnie szło w 170'C.

@Pajacyk0v pamiętaj, że na to jak się topi PLA wpływa nie tylko temperatura ale też czas w którym przebywa materiał w strefie topienia, czyt. długość kanału. Dlatego tak trudno zaprojektować dobrą głowicę, wykonać a potem poskładać do kupy. A podane przez producenta temperatury są orientacyjne.
Jeśli u Ciebie gorąca strefa jest bardzo długa, a patrząc na konstrukcję ekstrudera właśnie tak może być to będziesz mógł drukować w niższej temperaturze. Oczywiście ma to masę negatywnych konsekwencji. Dlatego lepiej jest jak strefa topienia jest krótka. A przed samą ekstruzją temperatura znowu obniżona (czyli temp. dyszy, dlatego właśnie nie wkręcamy jej do końca, tylko zostawiamy przerwę między rantem a blokiem)
Tak, wiem o tym. Mam zamontowaną o 2.5mm dłuższą dyszę TDI. To jednak nie ma wpływu na pomiar temperatury.

Zastanawiam się co jeszcze mogę zrobić żeby się upewnić że odczyt z nowego termistora jest OK :?

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 11 lis 2018, 22:50
autor: Berg
ale po co? ważne że jest stabilny.

To nie tylko kwestia długości dyszy tylko rodzaju rurki powyżej bloku, sposobu montażu i chłodzenia.

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 04 gru 2018, 20:42
autor: FlameRunner
FlameRunner pisze:Wyślij mi obie wspomniane szpule, przetestuję u siebie i się okaże, co i jak.
Minął ponad miesiąc i w końcu dotarły do mnie filamenty do sprawdzenia.

Na pierwszym planie trzy wydruki z tego samego g-code, od lewej:
- wydruk z Devil Design ABS+ z moich zapasów, jako punkt odniesienia
- dwa wydruki z próbek filamentu wysłanych mi przez @Pajacyk0v
CC53155C-36D3-49EE-ABF8-4D4B447E858C.jpeg
PS Wybaczcie prążki - pręty M6 w krzywych sprzęgłach ze sprężynką. :D

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 04 gru 2018, 20:51
autor: Pajacyk0v
Na jakim hotendzie to było drukowane? Full-metal?
Jaka temperatura?

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 04 gru 2018, 21:13
autor: artur_n
Środkowy wydruk w szczególności odzwierciedla, że z ABS jest wszystko OK! Czyli jednaj jak już mnóstwo osób stwierdziło: masz coś nie tak.

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 04 gru 2018, 21:49
autor: Julian
artur_n pisze:Czyli jednaj jak już mnóstwo osób stwierdziło: masz coś nie tak.

Ale jest co robić, A nię jak w 3D gencach czy innych "zoltimakerach" :D

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 04 gru 2018, 22:16
autor: Zepco
Nie mów hop. Ponad 90% filamentu to DD od Ciebie, więc jak mi się nie zgra z gencem to będę Ci truł. :P

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 04 gru 2018, 22:29
autor: artur_n
Julian pisze:
artur_n pisze:Czyli jednaj jak już mnóstwo osób stwierdziło: masz coś nie tak.

Ale jest co robić, A nię jak w 3D gencach czy innych "zoltimakerach" :D
To fakt. Trzeba było Anet kupić siedzieć grzebać i naprawiać a w przerwach przed naprawami puścić jakiś druk o ile uda się go skończyć.

PS. Przypomina mi się taki humorystyczny akcent. "Tato co to za przerywniki między reklamami?"

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 04 gru 2018, 22:38
autor: Pajacyk0v
Ja na tej rozpadającej się/nie działającej Anecie przedrukowałem ponad 20 kilo przez rok. Także spokojna wasza rozczochrana :]

Nadal nie dowiedziałem się w jakich temp FR drukował i na jakim hotendzie.

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 04 gru 2018, 22:54
autor: Julian
Pajacyk0v pisze:Ja na tej rozpadającej się/nie działającej Anecie przedrukowałem ponad 20 kilo przez rok. Także spokojna wasza rozczochrana :]

Nadal nie dowiedziałem się w jakich temp FR drukował i na jakim hotendzie.
Karol, nie rozumiesz. Nie ta skala.
Zakładam szpule 5 kg ( tak z zapasem) i wyjeżdżam na tydzień na Mazury. Wracam i mam wydruk 120 godzin gotowy. Oczywiście nie mam Anety.

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 04 gru 2018, 23:18
autor: FlameRunner
Pajacyk0v pisze:Na jakim hotendzie to było drukowane? Full-metal?
Jaka temperatura?
Full metal, co za różnica?
Z przykrością informuję, że nie wiem, ponieważ nie wkręcałem termopary zamiast dyszy.

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 04 gru 2018, 23:22
autor: dragonn
Drukowałem ABS od DD zarówno na Full-metall jak i na PTFE i absolutnie nic to nie zmienia.
Ale co innego jak przygrzałem go powyżej 260C, wtedy faktycznie było widać degradację.

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 05 gru 2018, 09:32
autor: Pajacyk0v
Dobra. Temat do zamknięcia.

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 05 gru 2018, 18:52
autor: FlameRunner
W związku z wątpliwościami co do użytej głowicy, wykonałem jeszcze jeden wydruk testowy, tym razem na drukarce wyposażonej w głowicę z rurką teflonową sięgającą do samej dyszy.
dd abs bright yellow glowica z teflonem w bloku.jpg

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 06 gru 2018, 22:54
autor: virgin71
Działa rewelacyjnie ;)

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 14 gru 2018, 22:35
autor: Pajacyk0v
Dodam tylko że DD ASA też strzela :] Niby zalecane 250C więc dałem swoje bezpieczne maksimum (235C) i zacząłem drukować po 10 min słyszę... pyk, pyk! Znowu.

Tylko nie piszcie mi że mam realnie grubo powyżej 250-260C bo już dawno by mi się PTFE ulotniło.
Zagadka roku.

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

: 17 wrz 2020, 12:54
autor: panWiadr0
Ku potomnym. Rozwiązanie problemu.

Jeżeli filament strzela mimo tego że jest suchy jak pieprz to znaczy że... retrakcja jest zbyt długa!
Nie wszystkie filamenty tak się zachowują. DD ABS akurat tak ma :unknown: