Strona 1 z 1

Silnik krokowy MKS SERVO42 - closed loop stepper motor

: 07 lis 2018, 17:45
autor: dziobu
Nie chcę tu uskuteczniać reklamy, ale co jakis czas pojawia się pomysł sprowadzenia/zakupu/zrobienia takiego modułu, to pomyślałem że wstawię:
https://blackfrog.pl/silnik-krokowy-mks ... -1620.html
Zwłaszcza że nie kojarzę żeby ktoś to wcześniej oferował w PL.

Re: Silnik krokowy MKS SERVO42 - closed loop stepper motor

: 07 lis 2018, 18:12
autor: tig33r
To jest chyba ten układ, który kiedy wrzucałem z linku do ali?

Re: Silnik krokowy MKS SERVO42 - closed loop stepper motor

: 07 lis 2018, 18:21
autor: Pjoter
Można prosić o wytłumaczenie dla osoby nie będącej w temacie?

Re: Silnik krokowy MKS SERVO42 - closed loop stepper motor

: 07 lis 2018, 18:30
autor: dziobu
Silnik krokowy + enkoder.
Z enkodera masz informacje zwrotną o ruchu z której znasz pozycje rzeczywistą. Jeśli silnik zgubi kroki to i tak jedziesz tak długo aż pozycja bieżąca (rzeczywista) wyrówna się z zadaną (otrzymaną ze sterownika). Efekt jest taki że nie gubisz kroków; w najgorszym razie silnik przejeżdża nierówno jakiś odcinek.

Re: Silnik krokowy MKS SERVO42 - closed loop stepper motor

: 07 lis 2018, 18:35
autor: Marvin27
Nie ma na jakimś Github-ie takiego projektu by samemu sobie zrobić taką płytkę ?

Re: Silnik krokowy MKS SERVO42 - closed loop stepper motor

: 07 lis 2018, 18:39
autor: dziobu
Pewnie jest, to nie jest kosmiczna technologia.
Ale już na ARMie ;)

Re: Silnik krokowy MKS SERVO42 - closed loop stepper motor

: 07 lis 2018, 18:46
autor: Berg

Re: Silnik krokowy MKS SERVO42 - closed loop stepper motor

: 07 lis 2018, 18:49
autor: tig33r
Drogo wychodzi ten czujnik pola magnetycznego czy jak to się tam zwie.

Re: Silnik krokowy MKS SERVO42 - closed loop stepper motor

: 07 lis 2018, 19:52
autor: dziobu
Nie znam tańszej technologii dającej taką rozdzielczość pomiarów. A to tu jest potrzebne.
Obecnie czujnik (PCB + magnes; 13bit/360st) znalazłem za ~40EUR netto.

Re: Silnik krokowy MKS SERVO42 - closed loop stepper motor

: 08 lis 2018, 06:59
autor: morf
Ciekawe jakie odgłosy wydaje silnik po podłączeniu takiego enkodera względem tego co jest na zwykłym stepstiku np jakimś TMC2208

Re: Silnik krokowy MKS SERVO42 - closed loop stepper motor

: 08 lis 2018, 08:14
autor: dragonn
Przecież to nie zależy od enkodera tylko od stepsticka który jest w tym całym układzie. Bo oczywiście stepstick też tam musi być.

Re: Silnik krokowy MKS SERVO42 - closed loop stepper motor

: 08 lis 2018, 09:05
autor: tig33r
Moim zdaniem morf mówiąc enkoder miał na myśli ten cały układ.

Re: Silnik krokowy MKS SERVO42 - closed loop stepper motor

: 08 lis 2018, 13:18
autor: emartinelli
Zadam może głupie pytanie: jaki jest sens stosować silnik krokowy przy enkoderze?

Re: Silnik krokowy MKS SERVO42 - closed loop stepper motor

: 08 lis 2018, 13:27
autor: dragonn
emartinelli pisze:Zadam może głupie pytanie: jaki jest sens stosować silnik krokowy przy enkoderze?
Sam zadaję sobie to pytanie, a czy ktoś widział jakieś info jaki driver tam siedzi? Chodzi mi oczywiście o stepsticka, widzę że ma mikrokroki od 16 do 256, czyli raczej nie na pewno jakieś A4988 czy DRV

Re: Silnik krokowy MKS SERVO42 - closed loop stepper motor

: 08 lis 2018, 19:26
autor: dziobu
emartinelli pisze:Zadam może głupie pytanie: jaki jest sens stosować silnik krokowy przy enkoderze?
Silnikiem prądu stałego nie ruszysz dużej masy o "kroczek".

Re: Silnik krokowy MKS SERVO42 - closed loop stepper motor

: 07 gru 2020, 16:37
autor: Berg
IMG_20201207_162456.jpg

Re: Silnik krokowy MKS SERVO42 - closed loop stepper motor

: 07 gru 2020, 22:48
autor: konradsdev1
dragonn pisze:Sam zadaję sobie to pytanie, a czy ktoś widział jakieś info jaki driver tam siedzi? Chodzi mi oczywiście o stepsticka, widzę że ma mikrokroki od 16 do 256, czyli raczej nie na pewno jakieś A4988 czy DRV
Nie ma tam osobnego stepsticka.
Funkcję stepsticka pełni mikrokontroler SAMD21 w połączeniu z układem A4954.
A4954 to podwójny sterownik silników PWM z pomiarem pobieranego prądu, który mikrokontroler odczytuje z wyjścia napięciowego.
Tak samo działa BIGTREETECH S42B V1.0 tylko tam jest STM32F03 i dwa pojedyncze drivery A4950T.

Re: Silnik krokowy MKS SERVO42 - closed loop stepper motor

: 01 sty 2021, 16:47
autor: Berg
Wnioski:
1. pracują dość cicho,
2. faktycznie nie gubią kroków,
3. drukarka spokojnie może osiągać maksymalne prędkości i przyspieszenia,
4. raz mi się zresetował i potrzebował ponownej kalibracji. Do tego trzeba go wyjąć albo przynajmniej zdjąć pasek. A może coś mieszałem i to sam go zresetowałem....
5. szkoda, że nie zrobili wyprowadzenia informacji o błędzie. Można to pewnie dorobić dolutowując kabelek gdzieś w okolicach czerwonej diody, która informuje o błędzie powyżej 3' i tak zrobić sensorless homing,
6. niestety nierówno pracują co widać na górze pomarańczowych kostek. Po prawej tmc2209 po lewej BTT S42B. Być może mają laga pomiędzy faktycznie generowanym przesunięciem a zadanym sygnałem STEP/DIR , driver dobiera prędkość po swojemu. Z tego co widziałem w kodzie i dokoumentacji nano-stepper to tam było kilka opcji co ma być priorytetem (ctrlmode https://github.com/Misfittech/nano_step ... Manual.pdf ). Być może BTT tego nie zaimplementował. Zdaje się, że kod MKS jest bardziej podobny do źródła od nano-stepper.

demontuję. Może ktoś chce zweryfikować moje obserwacje?

Re: Silnik krokowy MKS SERVO42 - closed loop stepper motor

: 16 sty 2021, 16:35
autor: Tomasz_K
Zdemontowałeś, czyli nie za bardzo nadaje się do drukarki 3D?

Pozdrawiam
Tomasz

Re: Silnik krokowy MKS SERVO42 - closed loop stepper motor

: 19 sty 2021, 14:58
autor: kaluza
Budowałem CNC na silnikach hybrydowych pare lat temu jedna sensowna alternatywa dla serw. Używałem takich od 7 do 12nm. Lichuan bodajże z Ali. Złego słowa o nich nie można powiedzieć wszystko pracowało fajnie na ogromny plus można było kręcić 2-3 x większe obroty bez utraty nm. Dwa ze pojęcie gorącego silnika poszło w niepamięć. W przypadku przeciążenia wywołały błąd i maszyna stawała wiec opcji zgubienia kroku nie było.
W drukarce to jedyne miejsce gdzie można je sensownie wstawić to bowden i chyba tylko tyle.

A i szczególnie nie polecam tanich wersji tego cudactwa bo są marne... w Europie tak owe produkuje easyservo chyba w ebmia je maja

Re: Silnik krokowy MKS SERVO42 - closed loop stepper motor

: 19 sty 2021, 17:29
autor: Pjoter
U, dokładność ruchu na poziomie 7-12 nm? Nieźle. Z czego wynikał błąd pozycjonowania? Do czego Ci była taka dokładność?

Re: Silnik krokowy MKS SERVO42 - closed loop stepper motor

: 19 sty 2021, 17:35
autor: mcxmcx
Niutonów nie nanometrów.

Re: Silnik krokowy MKS SERVO42 - closed loop stepper motor

: 19 sty 2021, 18:56
autor: Pjoter
W sensie Nm? Czy NM czy może nM? Bo jestem w 100% pewny że nm to nanometry.

Przypierdalam się bo to są jednostki fizyczne. W fizyce takie rzeczy są ściśle określone. Weźcie inny temat gdzie będzie rozmowa o prędkości przesyłu danych po WiFi i jedna osoba będzie mówiła o Mb a druga o MB ale przez niechlusjtwo obie będą pisały małymi literami. Raczej by się nie dogadały. To serio nie jest wielki wysilek aby wcisnąć shift w odpowiednim momencie

Re: Silnik krokowy MKS SERVO42 - closed loop stepper motor

: 19 sty 2021, 19:26
autor: kaluza
Pjoter pisze:W sensie Nm? Czy NM czy może nM? Bo jestem w 100% pewny że nm to nanometry.

Przypierdalam się bo to są jednostki fizyczne. W fizyce takie rzeczy są ściśle określone. Weźcie inny temat gdzie będzie rozmowa o prędkości przesyłu danych po WiFi i jedna osoba będzie mówiła o Mb a druga o MB ale przez niechlusjtwo obie będą pisały małymi literami. Raczej by się nie dogadały. To serio nie jest wielki wysilek aby wcisnąć shift w odpowiednim momencie
Nm określający moment trzymający :) miss click poleciał ,tak to jest jak się pisze w telefonie :)

A co do pozycjonowania to niby wychodziło teoretycznie 0,002 błędu ale w rzeczywistości sprawdzając frezarkę na bar ball’u odchyłki wyszły koło 0,03 czyli totalne dno do użytku po roku budowy.