Strona 1 z 1

Ustawienie Slic3r PE do dwukolorowego druku.

: 07 lis 2018, 21:11
autor: Krychol rc
Witam

Uruchomiłem dzisiaj dwa extrudery połączone trójnikiem Y i po wybraniu osobnych extruderów do każdego elementu drukarka zmienia sobie filament co zmianę koloru jednak nie umiem dojść do ładu z postawieniem wieży czyszczącej :/
Problem polega na tym, że po zaznaczeniu w opcjach Włącz przy Wieża czyszcząca nie ukazuje się ona nigdzie na podglądzie ani po cięciu.
Takie coś jeszcze dodałem do zmiany koloru w zakładce Zmiana narzędzia:

Kod: Zaznacz cały

G91                     ; Relative moves.
G1 E4 F500          ; Quickly extrude about the length of your melt zone.
G1 E-2 F1000       ; Do a quick retraction a little shorter than your melt zone. This is to avoid stringing.
G4 P500             ; Wait 0.5 seconds so that filament can set.
G1 E-140 F 2000   ; Quickly pull filament out of the Y-splitter.
G90                     ; Absolute moves.

; Load in next extruder
T[next_extruder]   ;  Select next material.
G91                     ; Relative moves.
G1 E137 F2000     ; Quickly load next material 95%.
G1 E5 F200         ; Slowly load last 5%.
G90                     ; Absolute moves.
Poniżej wstawiam screeny i liczę na pomoc ekspertów :D

Re: Ustawienie Slic3r PE do dwukolorowego druku.

: 07 lis 2018, 22:14
autor: mobile4you
Krychol rc pisze: [...]
Ekspertem nie jestem ale pokaż zawartość zakładki Printers settings i pole General.

Re: Ustawienie Slic3r PE do dwukolorowego druku.

: 07 lis 2018, 22:18
autor: Krychol rc
Proszę

Re: Ustawienie Slic3r PE do dwukolorowego druku.

: 07 lis 2018, 22:32
autor: mobile4you
Zaznacz
Slic3r_02.JPG
Jeżeli nie będzie wieży zobacz co będzie wyświetlone na dole w pasku jako uwaga.

Re: Ustawienie Slic3r PE do dwukolorowego druku.

: 07 lis 2018, 22:39
autor: Krychol rc
Zaznaczałem już to i wieża przyjmuje jakiś dziwny kształt, jednak model się nie tnie i wyskakuje błąd :/

Re: Ustawienie Slic3r PE do dwukolorowego druku.

: 07 lis 2018, 22:44
autor: mobile4you
Co się wyświetla na Podgląd?

Re: Ustawienie Slic3r PE do dwukolorowego druku.

: 07 lis 2018, 22:53
autor: Krychol rc
Nic

Re: Ustawienie Slic3r PE do dwukolorowego druku.

: 07 lis 2018, 23:01
autor: mobile4you
To po prostu zrób swoją Wipe tower jako dwa prostokąty (2 dodatkowe bryły) i dodaj do wydruku. Wipe Slic3ra wyłącz.

Re: Ustawienie Slic3r PE do dwukolorowego druku.

: 07 lis 2018, 23:04
autor: Krychol rc
A jak zdeklarować to że tam ma się czyścić ?

Re: Ustawienie Slic3r PE do dwukolorowego druku.

: 10 lis 2018, 18:04
autor: mobile4you
Krychol rc pisze:A jak zdeklarować to że tam ma się czyścić ?
W sumie czyszczenie to tylko druk kostki. Ustaw kolejność elementów tak, żeby zaczynało dany kolor od czyszczenia.
Ważne: wysokość wieży jak elementu.
Druk3D.png

Re: Ustawienie Slic3r PE do dwukolorowego druku.

: 10 lis 2018, 19:08
autor: Krychol rc
Idzie to ogarnąć żeby drukował na tej samej kostce obydwa kolory ?

Re: Ustawienie Slic3r PE do dwukolorowego druku.

: 10 lis 2018, 19:11
autor: dragonn
Krychol rc pisze:Idzie to ogarnąć żeby drukował na tej samej kostce obydwa kolory ?
Nie wiem co dokładnie masz na myśli, ale zdajesz sobie sprawę z tego że to tak nie działa?
Żeby mieć jeden element z wielu kolorów tak naprawdę musi to być plik który składa się z wielu osobnych "części" i każdej przypisujesz odpowiedni kolor. Oczywiście te części wtedy są tak zorientowane i poukładane że tworzą jeden "model".

Re: Ustawienie Slic3r PE do dwukolorowego druku.

: 10 lis 2018, 19:34
autor: mobile4you
Krychol rc pisze:Idzie to ogarnąć żeby drukował na tej samej kostce obydwa kolory ?
Pooglądaj to:

https://www.youtube.com/watch?v=YdKsejrnQVY

https://www.youtube.com/watch?v=ZQFhDZcEPhc

Dla każdego slicera to nie jest jedna kostka. Kolor czy rodzaj materiału to inny obiekt.

Re: Ustawienie Slic3r PE do dwukolorowego druku.

: 11 lis 2018, 07:54
autor: Cosik

Re: Ustawienie Slic3r PE do dwukolorowego druku.

: 16 lis 2018, 00:57
autor: Krychol rc
Doskonale rozumiem, że obiekt musi się składać z dwóch oddzielnych elementów, każdy przypisany do innego extrudera. Pytanie moje bierze się czy idzie to robić na jednej kostce to płukanie np jak tutaj:
https://youtu.be/6GYKkcXckPQ

Re: Ustawienie Slic3r PE do dwukolorowego druku.

: 16 lis 2018, 13:38
autor: mobile4you
Pewnie jakimś makrem przy zmianie narzędzia można. Pomimo tego, zdarzyło mi się, że musiałem zrobić swój układ bo nawet S3D nie zrobił mi optymalnie:
robisz 1 kostkę, wydłużasz na Z elementu, kopiujesz w 4 miejscach i ustalasz 2 materiały.

Re: Ustawienie Slic3r PE do dwukolorowego druku.

: 16 lis 2018, 18:38
autor: Krychol rc
Problem polega na tym, ze na więcej niż jednej kostce jest podwójne zużycie odpadu :/
Przy dwóch kostkach każda kostka przy zmianie koloru drukuje dwa kolory nie wspominam o przypadku gdzie nie ma na danej warstwie innego koloru kostka i tak się drukuje bez sensu (w sensie, że zmienia kolor bo wiadomo,że drukować się musi do końca).
Gdy mamy jeną kostkę i płuczę się na jednej to mamy dwukrotnie mniej odpadu którego i tak już jest sporo w przypadku kolorowego druku :/

Re: Ustawienie Slic3r PE do dwukolorowego druku.

: 16 lis 2018, 20:37
autor: mobile4you
Po pierwsze kostki możesz zrobić powierzchniowo małe albo jak ostatnio Cura wręcz rurki. Jeżeli jakość ma być wysoka to i tak swoje są lepsze niż z automatu programu.
Po drugie jak chcesz oszczędzać zrób bez tych kostek i czyść na infill, tak jak proponuje Josef przy MMU2. Czyli druk wypełnienia przed profilem zewnętrznym

Re: Ustawienie Slic3r PE do dwukolorowego druku.

: 19 lis 2018, 13:30
autor: madej
A co z ostatnią warstwą jeśli ma być kolorowa? Wypełnienia już nie masz, kostki nie masz, a do stołu może być daleko? :)

Re: Ustawienie Slic3r PE do dwukolorowego druku.

: 19 lis 2018, 22:05
autor: mobile4you
madej pisze:A co z ostatnią warstwą jeśli ma być kolorowa? Wypełnienia już nie masz, kostki nie masz, a do stołu może być daleko? :)
Ja często używałem kostek, bo S3D nawet w trybie ręcznym potrafił głupieć przy podporach.
Wracając do pytania: dla tak rzadkiego przypadku trzeba spytać JP, jak by sobie z tym poradził ;-)