Strona 1 z 1

Zrobiłem ekstruder

: 11 lis 2018, 11:50
autor: BobekNierobek
Jako, że mi się nudziło, a nie lubię drukować gotowców to popełniłem projekt takiego ekstrudera.

Jak już zrobiłem to zastanawiam się po co ? Czy jest sens stosować podwójne radełko jak nie mam problemu z takim zwykłym chińskim ekstruderem ?

Tak czy siak #chwalesie ;)

Re: Zrobiłem ekstruder

: 11 lis 2018, 11:53
autor: Berg
super pomysł z tym paskiem. Blokada zwolnienia docisku - jak rozumiem - jest.

Re: Zrobiłem ekstruder

: 11 lis 2018, 11:55
autor: BobekNierobek
rafaljot pisze:Blokada zwolnienia docisku - jak rozumiem - jest.
Naturalnie.

Re: Zrobiłem ekstruder

: 11 lis 2018, 12:07
autor: TDI-CAD
Przede wszystkim odciążasz bardzo mocno oś silnika krokowego. To bardzo duża zaleta w stosunku do ekstrudera z radełkiem na osi. Wg danych katalogowych oś silnika krokowego może być obciążona promieniowo zaledwie kilkoma niutonami. Na bezpośrednim radełku mamy kilkadziesiąt niutonów.

Re: Zrobiłem ekstruder

: 11 lis 2018, 12:12
autor: dragonn
Ładnie zrobione, widziałem ekstudery do Ultimakerów właśnie na takich dwóch radełkach.
Jedynie bym zamienił samo radełko na jakieś lepsze.

Re: Zrobiłem ekstruder

: 11 lis 2018, 12:15
autor: BobekNierobek
dragonn pisze: Jedynie bym zamienił samo radełko na jakieś lepsze.
Owszem, jest słabe, ale po naostrzeniu zębów nożykiem, daje radę u mnie w pojedyńczym ekstruderze.

Re: Zrobiłem ekstruder

: 11 lis 2018, 13:38
autor: kapi
najsłabszym ogniwem jest pasek - chyba za bardzo go przeginasz przy nawrocie na rolce.
spróbuj wyeliminować pasek, i na oś silnika założyć zębatkę,

Re: Zrobiłem ekstruder

: 11 lis 2018, 13:47
autor: dragonn
kapi pisze:najsłabszym ogniwem jest pasek - chyba za bardzo go przeginasz przy nawrocie na rolce.
spróbuj wyeliminować pasek, i na oś silnika założyć zębatkę,
Nie zgodzę się, pasek ma jedną dużo zaletę - brak luzów. Jakiekolwiek zębatki robią linear/pressure advance prawie nieużywalne.

Re: Zrobiłem ekstruder

: 11 lis 2018, 13:55
autor: kapi
@dragonn , a jak go naciągniesz w tym przypadku ? już wielokrotne pisałem, każdy pasek ma swoje parametry by pracował poprawnie, chyba że celowo skracamy jego życie i narzekamy że pęka.
widzę że tutaj naciąg pełni sam silnik.... może zamienić role i naciągać środkową rolką ? po mechanicznemu ?

Re: Zrobiłem ekstruder

: 11 lis 2018, 13:57
autor: dragonn
Z tego co widzę to silnik ma mocowanie na fasolkach ;). Oczywiście masz rację co do żywotności paska, coś o tym wiem :D. Trochę pasków z tym stalowym rdzeniem zajechałem :lol: :lol: . Tutaj trzeba by było jakoś wyleminować to łożysko co jest miedzy wałkami radełek np. przez zastosowanie krótszego paska i wtedy by było idealnie.

Re: Zrobiłem ekstruder

: 11 lis 2018, 14:15
autor: BobekNierobek
Rolki są jak są, bo miałem akurat pasek 158mm i tak mi wyszło. Gdybym miał krótszy pasek mógłbym zrezygnować ze środkowej rolki, ale z drugiej strony pasek by słabiej oplatał zębatki jeśli miałoby to jakieś znaczenie.

Aktualnie pasek naciąga się przesuwając silnik.

Re: Zrobiłem ekstruder

: 12 lis 2018, 09:23
autor: kapi
BobekNierobek pisze:... ale z drugiej strony pasek by słabiej oplatał zębatki jeśli miałoby to jakieś znaczenie.

Aktualnie pasek naciąga się przesuwając silnik.
wiec mimo wszystko, mógłbyś wyeliminować środkową rolkę, i zrobić trójkąt. silnikiem dalej naciągasz pasek, a rolki extrudera są opasane więcej jak 90*.
gdzieś wspominałem że każdy pasek zależnie od przenoszonej mocy powinien być policzony by nie ścięło mu zębów. tym bardziej że masz ruch dwukierunkowy i mogą wystąpić duże "uderzenia" na zęby.
bardziej bym się skupił na tym rozwiązaniu eliminując przeginanie paska.
:piwo:

aha, masz pokrywę na te rolki. wiec jak naciągniesz silnik gdy pokrywa jest założona ? każdorazowo ją trzeba zdjąć ? :?

Re: Zrobiłem ekstruder

: 12 lis 2018, 09:44
autor: BobekNierobek
Tak jak pisałem zrobiłem z tego co miałem. Gdyby mi się walały inne paski mógłbym zrobić to inaczej.
aha, masz pokrywę na te rolki. wiec jak naciągniesz silnik gdy pokrywa jest założona ? każdorazowo ją trzeba zdjąć ?
No oczywiście że nie. W pokrywie są otwory przez które wkładasz śrubokręcik i luzujesz śrubki silnika.

Re: Zrobiłem ekstruder

: 15 lis 2018, 11:03
autor: jarekb
Wrzuć na thingverse - ludzie podrukują, potestują i się okaże czy hit czy kit. Mnie się podoba

Re: Zrobiłem ekstruder

: 15 lis 2018, 17:40
autor: BobekNierobek
jarekb pisze:Wrzuć na thingverse - ludzie podrukują, potestują i się okaże czy hit czy kit. Mnie się podoba
Może za rok jak się sprawdzi u mnie :smile2:

Re: Zrobiłem ekstruder

: 15 lis 2018, 21:38
autor: jarekb
Ej, takie podejscie jest strasznie nieekonomicznie. Jeden osoboroboczorok zamiast wielu ;-) Sam bym drukował.

Re: Zrobiłem ekstruder

: 16 lis 2018, 01:03
autor: MarCiu
jarekb pisze:...Sam bym drukował.
Zgadzam się :)