Strona 1 z 1

Dobór silników krokowych

: 11 lis 2018, 21:12
autor: Cosik
Hej,

Od dawna zabierałem się za napisanie tego a wiedza już jest rozrzucona po paru wątkach.

Wielu z nas dobierając silniki krokowe do drukarki patrzy głównie na moment obrotowy albo cenę. Ale nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę że zachodzi tam o wiele więcej bardziej skomplikowanych zależności. Głównym wrogiem są zjawiska EMF a co za tym idzie prędkość przy której spada moment silnika i gubione są kroki. O ile w przypadku rozwiązań na paskach przełożenie jest znikome to każdy tego nie zauważa, o tyle rozwiązania z większymi przełożeniami.

Ale może po kolei. Założeniem dywagacji jest porównanie silników przy takim samym napięciu i prądzie w piku. Dla porównania przyjmujemy prąd 1000mA oraz dwa najpopularniejsze napięcia zasilania, czyli 12V i 24V.

1. Paski GT2 i zębatka 20 z mikro-krokiem 1/16
Jak widzimy na załączonym obrazku nie ma żadnych problemów. Większość silników osiąga prędkości powyżej 200 mm/s więc z tym nie powinno być problemów dla nikogo.
gt20.jpg
2. Ekstruder z MK7 i mikro-krokiem 1/16
Tutaj jest już nieco gorzej, widać że większość silników ma powyżej 100mm/s. To również nie powinno sprawiać problemów, z tego co widziałem, to zazwyczaj prędkości używane w extruderach stanowią do około 50mm/s
exmk7.jpg
3. Śruba trapezowa mikro-krokiem 1/16
Tu się pojawiają pierwsze problemy. Prędkości silników spadły momentalnie do 10 mm/s. W rzeczywistości jednak nie wiele osób zdaje sobie z tego sprawę dlaczego tak jest. Najczęściej śruby w osi Z poruszają się o bardzo niewielkie odległości w trakcie druku więc i to jest nie do końca zauważalne. Najczęściej irytuje robienie home osi Z po wysokim wydruku, to zazwyczaj długo trwa.
sruba.jpg
4. Extruder z przełożeniem i mikro-krokiem 1/16
Porównajmy dwa ostatnimi czasy najpopularniejsze na forum: Tytan extruder (3:1) oraz Veron Mobius 2 (4:1). I w tych wypadkach jest najgorzej, zwłaszcza jeżeli używa się extrudera typu bowden. Jak widać w tabelach dla Tytana większość wartości dość mocno spada nawet do przedziału 15-20 mm/s. Z własnych doświadczeń wiem że retrakcja z większą prędkością działa lepiej, zwłaszcza na bowden, gdzie zwykle jest to kilka mm a dodatkowo rurki PTFE pracują. Dla mobiusa jest jeszcze tragiczniej, brak silnika przekraczającego prędkość 40 mm/s. Co więcej należy zauważyć iż są to obliczenia czysto teoretyczne. W praktyce te prędkości są zawsze mniejsze ze względu na dodatkowe czynniki jak np. rezystancja przewodów do silnika.
tytan.jpg
mobius2.jpg
Podsumowanie.
Nie do końca może widać z załączonych tabelek, ale momentem silnika można sterować poprzez prąd lub napięcie. Jednak zwiększając prąd silnika zwiększamy moment a tym samym zmniejszamy prędkość przy której on spada. Znacznie lepiej jest zwiększać napięcie i do tego najwięcej osób zachęca na forum. Zachęcam do dyskusji :D

Materiały dodatkowe
- kalkulator EMF https://reprapfirmware.org/
- dobór silnika https://duet3d.dozuki.com/Wiki/Choosing ... per_motors
- mój arkusz https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... sp=sharing

Re: Dobór silników krokowych

: 11 lis 2018, 21:25
autor: dragonn
Cosik pisze: Podsumowanie.
Nie do końca może widać z załączonych tabelek, ale momentem silnika można sterować poprzez prąd lub napięcie. Jednak zwiększając prąd silnika zwiększamy moment a tym samym zmniejszamy prędkość przy której on spada. Znacznie lepiej jest zwiększać napięcie i do tego najwięcej osób zachęca na forum. Zachęcam do dyskusji :D
Z tym się nie do końca zgodzę, bo moim zdaniem to dwie różne rzeczy:
- zwiększanie napięcia zwiększa granicę przy której silnik zaczyna gubić moment, ale nie zwiększa momentu jeśli silnik pracuje w tej granicy
- zwiększanie prądu zwiększa moment ale do danej granicy, przy czym zwiększanie prądu też zmniejsza maksymalną prędkość. Ale tutaj przynajmniej moim zdaniem występuje taka zależność:
moment.png
Przy czym to jest moja teoria, nie szukałem potwierdzenia dla niej.

Re: Dobór silników krokowych

: 12 lis 2018, 01:18
autor: kretu
Edit tu był mój wywód ale jeszcze nie skończyłem się doktoryzować na ten temat a widzę że już znalazłem w swoim rozumowaniu błędy :P

Re: Dobór silników krokowych

: 12 lis 2018, 07:52
autor: kretu
Dobra po całonocnym researchu (zaznaczam że to oznacza że mój poziom wiedzy jest jak u antyszczepionkowców) wychodzi mi na to że zbyt mocno uprościłeś temat i twoja tabelka może wręcz wprowadzać w błąd. Dodałem do twojej tabeli kluczowy moim zdaniem parametr czyli teoretyczny moment z jakim faktycznie będzie pracował silnik uwzględniając prąd ze stepstica. Oraz "wskaźnik X" który jest zwyczajnie iloczynem wynikowego momentu oraz prędkości max ze względu na EMF który można traktować jak coś w rodzaju wydajność.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... sp=sharing

Ze względu na mnogość silników ich wag mocy i innych parametrów które trzeba dobrać pod konkretne rozwiązanie najlepszym co można zrobić to bazę silników aby wygodnie w jednym miejscu sobie sortować i przeglądać silniki. Aby to miało sens konieczne jest dodanie informacji o wielkości i wadze silnika bo nie ma co porównywać pancaka i krowy 60mm długiej która waży pół kilo. Dobrze też by było dodać cenę za jaką można dostać dany silnik (wiadomo że nie będzie zawsze aktualna ale zawsze coś)

Re: Dobór silników krokowych

: 12 lis 2018, 08:35
autor: tig33r
Żeby było jeszcze łatwiej dla początkujących to dla silników osi x i y chyba 100 mm/s i +/- 0,45 Nm powinno być wystarczające natomiast co do ekstruderów to jaki moment przyjmujemy za wystarczający do poprawnej pracy i jaką minimalną prędkość? Niech mnie ktoś poprawi jeśli piszę głupoty. :DD

Re: Dobór silników krokowych

: 12 lis 2018, 08:54
autor: Cosik
Dobrze piszesz. Ale co do extruderów to zależy :D Mając extruder z przełożeniem, nie wiem jak się powiela moment, ale jest znacznie większy niż bez przełożenia. Więc dla extruderów zwłaszcza bowden bez przełożenia musi być mocny silnik. Ale też tak jak napisałem, prędkości jakie widywałem do retrakcji przy różnych filmikach i zrzutach od ludzi nie były większe niż 55mm/s. Więc to jest długi temat :D

Re: Dobór silników krokowych

: 12 lis 2018, 09:14
autor: tig33r
Przemnażasz, więc w titanie moment rośnie trzykrotnie, a prędkość trzykrotnie maleje.

Re: Dobór silników krokowych

: 19 lis 2018, 09:12
autor: M4G1K
Witam mam dylemat nad 3 wariantami silników krokowych do Hevo. Zamawiałbym pakiet 5 sztuk więc raczej wszędzie jednakowe
42BYGHM809
42BYGHM810
czy może tańsza opcja 17HS4401S

Stepsticki póki co TMC2130 i A4988 mam w posiadaniu , elektronika Ramps 1.6 Plus prawdopodobnie na start wskoczy

Re: Dobór silników krokowych

: 19 lis 2018, 10:58
autor: Cosik
Dobra, a teraz czego od nas oczekujesz? Próbowałeś analizować tabelę? Coś wykminiłeś z niej o tych wybranych silnikach?

Re: Dobór silników krokowych

: 19 lis 2018, 11:38
autor: kretu
42BYGHM810 jest 2,5A więc stepsticki które wymieniłeś kompletnie nie podołają zasilić je jak należy 1,7A to raczej max na co powinieneś patrzeć.
42BYGHM809 to silnik 0,9* co przez gości od Duet jest nie zalecane jeżeli faktycznie nie potrzebujesz tej zwiększonej dokładności.
17HS4401 wygląda ok o podobnych parametrach masz jeszcze 42BYGHW609

Re: Dobór silników krokowych

: 19 lis 2018, 12:17
autor: Berg
@M4G1K , nie jest optymalnie kupować 5 takich samych
2x 42BYGHM809 na XY - niestety występują tylko z kabelkami na stałe (jedynie e3d ma 400 krokowe z wtyczkami/gniazdkami, dostępne w pl w jednym sklepie)

na Z lepiej kupić mniejsze, 40mm lub mniej . bo inaczej dużo wystają poniżej ramy, fajne by były z wtyczkami, łatwiej będzie ew wymienić, montować. Mogą mieć trochę większą indukcyjność, w okolicach 10mH, 0.5-1Amp, 0.3-0.4Nm

na ekstruder z kolei duży, 48mm, mocny 200 krokowy. też z wtyczką. lepiej w okolicach 1.0-1.5Amp, 0.5Nm

Re: Dobór silników krokowych

: 19 lis 2018, 16:53
autor: M4G1K
TMC2130 te co kupiłem :
Logic Voltage : 3-5V
Motor Voltage : 5,5V-46V
Motor Phase Current : 1.2A RMS , 2.5A Peak

Silniki :42BYGHM810 i 42BYGHM809 krokowe /17HS4401 - 200 krokowe
42BYGHM810 : Rate Voltage : 1.92V Rate Current A : 2.4A
42BYGHM809 : Rate Voltage : 2.8V Rate Current A : 1.7A
17HS4401 : Rate Current A : 1.5A

Chciałbym po prostu większość jednakowych silników używać. Teoretycznie te 810 są na styk , szukam 400 krokowych bo mocą dadzą radę ,a może w tyci stopniu coś będą lepsze niż 200 plus te modele co wypisałem mają dobrą opinię i cenę do jakości. Tabela dla mnie to troszkę czarna magia zielony jestem i interpretuję ją na parę wersji nie wiem ,która słuszna :P

Re: Dobór silników krokowych

: 19 lis 2018, 17:00
autor: dragonn
Nie, nie na styk. Nie interesuje Cię wartość Peak tylko RMS.

Re: Dobór silników krokowych

: 19 lis 2018, 17:59
autor: M4G1K
Dzięki co do kabelków to mi to aż tak nie przeszkadza lutownica w łapę i będzie ok można zrobić to prosto i ładnie by wtyczka była przy silniczku ( wystawać będzie ,ale co tam :) )

Czyli 809 na X,Y. Na Z mocniejsze 200 krokowe i tutaj jak rozumiem mniejszy krok w zupełności starcza na równe warstwy.
Zamówię i tak 5 x 809 będą sobie leżeć na kolejną drukarkę w takim razie. Co do reszty to poszukam jeszcze co i jak te co podałeś w "dream" wersji chociaż na upartego na Z też by mogły być te 809 przecież. Chociaż teraz przynajmniej rozumiem bardziej Twoje wybory tam :)

Re: Dobór silników krokowych

: 19 lis 2018, 19:08
autor: Cosik
Źle. źle i jeszcze raz źle. Jeśli myślisz że na stepstickach osiągniesz te 2.5A to jesteś w błędzie, będą Ci się strasznie przegrzewały. Co do 400 kroków to też źle, są one gorszej jakości, gdzieś o tym pisało nawet w linku który podałem. Jeżeli uda Ci się te 1.5A w piku to będzie maks, więc dlatego silniki dobieraj do RMS. Pamiętaj że moment jest proporcjonalny do prądu. Więc w teorii 17HS4401 najbardziej podejdą. Co więcej proponuję jednak poczytać nasze wypociny i zaglądnąć do tych tabel.

Re: Dobór silników krokowych

: 19 lis 2018, 19:24
autor: tig33r
Te TMC2130 to realnie z chłodzeniem możesz na 1A ustawić.

Re: Dobór silników krokowych

: 19 lis 2018, 19:47
autor: kretu
Nie musisz nawet patrzeć w tę tabelkę musisz jedynie zapamiętać kilka ważnych faktów.
-Typowe stepstiki w obudowach które mieszczą się na tych typowych wymiennych płytkach nie wyciągają więcej niż 1,2A
-Silnika nie powinieneś używać na 100% więc zakładaj lekki zapas mocy z tego wynika że powinno się celować w silniki 1,5A tylko takich jest mało więc wybieraj z 1,3A ewentualnie 1,7 ale miej świadomość że ich moment będzie proporcjonalnie mniejszy. Przykładowo przy natężeniu 1,2A silnik 1,3A o momencie 28 odpowiada silnikowi 1,7A o momencie 36 bo obydwa będą mieć ok 25 momentu. (to są oczywiści jedynie teoretyczne szacunki im dalej od prądu znamionowego będzie gorzej).
-Silniki 400 krokowe mają wady więc jeżeli zwiększona dokładność nie jest bardzo istotna (np. układ delty) należy wybierać 200
-Patrz na silniki mające indukcyjność <4 a jak stosujesz zasilanie 12V to jeszcze mniej.
-Im dłuższy silnik prawdopodobnie będzie mocniejszy ale oczywiście cięższy.

Re: Dobór silników krokowych

: 20 lis 2018, 09:47
autor: Berg
Długo opierałem się 400 krokowym Jednak ostatecznie przyznaję, że w Hevo na XY te silniki https://e3d-online.com/motors-high-torque-motor (nie sugerować się zdjęciem mają 48mm) pracują odrobinę lepiej od JK42HS48-1684-08AF oczywiście z DuetWifi ( tmc2660 ) więc nie mam problemu zagrzaniem ich.

jest to na prawdę subtelna różnica w gładkości ścianki.

Porównywałem tę samą parę silników w K8400 (RAMPS-FD + DUE + tmc2208) i nie widzę różnicy w jakości druku. W dodatku 400 krokowe chodzą w tej drukarce głośniej przy każdej prędkości.

Z kolei w Delcie Anycubic wymieniłem oryginalne silniki (prawdopodobnie 1.5 Amp 200 kroków 0.5Nm) na https://e3d-online.com/motors-compact-b ... rful-motor. Niestety 400u krokowe na 12V miały kłopot z prędkością 60mm/s za to przy 30V chodzą rewelacyjnie.
Ostatecznie jednak pewnie przeróbka, dokładanie przetwornicy nie miała sensu. Pewnie te oryginalne przy wyższym napięciu też by szybko działały.

Re: Dobór silników krokowych

: 20 lis 2018, 10:04
autor: Berg
Do tmc2130 szukał bym silników 1.2Amp . Jeśli jest gdzieś informacja jakie silniki daje Prusa do MK3 to dokładnie takich bym szukał.

https://shop.prusa3d.com/en/mk3-printer ... s-set.html
W tym secie są dwa silniki zintegrowane, niestety ze śrubą tr8-8 a do hevo ja zdecydowanie wolę 8-4

przy czym na pewno to jest tylko brend i to są któreś typowe silniki, znanego producenta.

Re: Dobór silników krokowych

: 20 lis 2018, 10:16
autor: dragonn
https://prusacommunity.com/to-the-moons ... EYvipAI9xk
na takie coś raz dostałem ;p, nie analizowałem parametrów liczników.

Re: Dobór silników krokowych

: 20 lis 2018, 10:26
autor: kretu
dragonn co ciekawe parametry tego moon kłócą się z wytycznymi ludźmi od Dueta :P za niski prąd za wysoka indukcyjność:P I bądź tu cholera mądry. A prawda jest taka że nikt nawet nie wie ile tego momentu faktycznie potrzebujemy zwłaszcza na osiach x/y

Re: Dobór silników krokowych

: 20 lis 2018, 10:34
autor: Berg
pamiętasz? zwróciliśmy uwagę kiedyś na mikroferryty na obwodach za tmc2130 na płytce EINSY


@kretu ale Prusa ma EINSY a nie Dueta.

Re: Dobór silników krokowych

: 20 lis 2018, 10:36
autor: dragonn
To co podaje Duet jest pod kątem szybkości drukowania, ale może silnik z większą indukcyjnością dają mniej artefaktów na ścianach?
Oczywiście to sobie takie gdybanie, wymaga to większych testów.

Re: Dobór silników krokowych

: 20 lis 2018, 10:38
autor: Berg
ktoś, kto ma Prusę mógłby sprawdzić jaki ma prąd w fw ustawiony na tmc2130 na XY. ale coś mi się wydaję, że to jest 800mA .

Re: Dobór silników krokowych

: 20 lis 2018, 11:05
autor: kretu
rafaljot wiem ale ich wytyczne to jedyne jakie mamy. A wiedzę i doświadczenie w doborze raczej mają. Może być też tak że zwyczajnie te moon mają lepszą jakość i lepiej trzymają przy mikrokroku a zwiększona indukcyjność nie przeszkadza przy prędkościach które gość testował.

Ale tak jak kojarzę to co najmniej kilku producentów drukarek w jakiś dłuższych wywiadach mówiło że silniki musieli dobierać metodami prób i błędów. (chociażby ostatnie wywiady Toma z siedziby e3d gdzie pokazywali wręcz stanowisko do testów. No i ciągle tak naprawdę pomijamy jeszcze zmienną że to co chińczyk napisał w specyfikacji niekoniecznie musi pokrywać się z rzeczywistością.

Re: Dobór silników krokowych

: 20 lis 2018, 11:51
autor: M4G1K
Właśnie dlatego wolałem coś zapytać ,ale widzę ,że to temat bardziej rozległy. Cel jest prosty jak najlepsza jakość i nawet minimalna różnica mnie tutaj interesuje. Nie chcę jednej drukarki tylko parę sztuk tak jak już gdzieś pisałem więc skłaniam się nad tym samym układem sterowania a elektronikę będę miał pewno różną dla testów i nauki. Z czego jak to i tak trwa to wolałbym mieć już takie silniki co trzeba mieć docelowo bym był zadowolony :)

Re: Dobór silników krokowych

: 27 lis 2018, 21:16
autor: Pajacyk0v
Kompletnie się nie znam na tym więc zapytam wprost. Jakie silniki wpakować na oś Z (dwa niezależne motory, 8bit, 24V, TMC2208 - 1,2A RMS)?

https://botland.com.pl/pl/32-silniki-kr ... e-*=nema17

42BYGHM809 byłby git?

Re: Dobór silników krokowych

: 27 lis 2018, 21:19
autor: dragonn
Lepiej coś co mniej prądu bierze, TMC2208 1.2A będą się przy tych pocić.

Re: Dobór silników krokowych

: 27 lis 2018, 21:28
autor: Cosik
@Pajacyk0v/Karol bier te 1A czy tam 0.9A powinny działaś idealnie z tmc2208. Wbrew pozorom silniki z A6 mają miedzy 0,34Nm a 0,4Nm i 900mA więc nie są aż takie złe, na swoim od extrudera kręciłem duże prędkości

Re: Dobór silników krokowych

: 27 lis 2018, 21:36
autor: Pajacyk0v
A jest sens się pchać w Z w 400 kroków? Śruby z posuwem 8mm

Re: Dobór silników krokowych

: 27 lis 2018, 21:46
autor: Berg
teoretycznie, jeśli chcesz drukować warstwą 0.2 to masz 5 kroków
8mm/200 * 5 kroków = 0.2mm

ale jak chcesz drukować warstwą 0.1 wychodzi 2.5 "kroka"

home nie wychodzi w równym kroku. Dlatego co druga warstwa teoretycznie może być deko inna jeśli stepstick pracuje nierówno.

no ale tmc2208 pracuje dość równo.....

rozwiązaniem jest oczywiście drukowanie warstwą 0.12 albo 0.08 :P

400 krokowe silniki też rozwiążą wydumany kłopot warstwy 0.1mm
Najlepiej jakby były 0.6-09Amp jeśli mają być z jednego tmc2208 zasilane

Re: Dobór silników krokowych

: 27 lis 2018, 22:00
autor: Pajacyk0v
rafaljot pisze:teoretycznie, jeśli chcesz drukować warstwą 0.2 to masz 5 kroków
8mm/200 * 5 kroków = 0.2mm

ale jak chcesz drukować warstwą 0.1 wychodzi 2.5 "kroka"

home nie wychodzi w równym kroku. Dlatego co druga warstwa teoretycznie może być deko inna jeśli stepstick pracuje nierówno.

no ale tmc2208 pracuje dość równo.....

rozwiązaniem jest oczywiście drukowanie warstwą 0.12 albo 0.08 :P

400 krokowe silniki też rozwiążą wydumany kłopot warstwy 0.1mm
Najlepiej jakby były 0.6-09Amp jeśli mają być z jednego tmc2208 zasilane
Czasami coś drukuję na warstwie 0.1 ale 90% czasu 0.15-0.25. Silniki zasilane są niezależnie dwoma 2208.
Wychodzi na to że taki?

https://botland.com.pl/pl/silniki-kroko ... 031nm.html

Re: Dobór silników krokowych

: 26 lut 2019, 20:35
autor: Marvin27
Sorry że odgrzewam watek.
Chciałbym się dowiedzieć czy jest jakiś sposób by obliczyć /zmierzyć indukcyjność silników krokowych ?
Bo mam kilkanaście różnych silników z demobilu, gdzie chciałbym sobie obliczyć prędkości korzystając z arkuszy kalkulacyjnych z 1 posta, lecz wujek google nic nie może znaleźć informacji o indukcji tych silników. Tu przypuszczam że w tedy producenci nie udostępniali danych katalogowych owych silników, głównie wykorzystywanych z kserach.

Re: Dobór silników krokowych

: 27 lut 2019, 16:30
autor: jestan
Marvin27 pisze: Chciałbym się dowiedzieć czy jest jakiś sposób by obliczyć /zmierzyć indukcyjność silników krokowych ?
A może tym spróbuj https://botland.com.pl/45666-thickbox_d ... lcr-t4.jpg ?

Re: Dobór silników krokowych

: 27 lut 2019, 17:08
autor: Berg
może podepnij żarówkę i kręć korbką. Ten co najmocniej świeci ma największą indukcyjność :D ..... chyba :D

A tak serio, to dobry miernik lrc ale mam też ten mały sprytny tester lrc-4 zobaczę, czy pokazuje sensowne dane.

Re: Dobór silników krokowych

: 27 lut 2019, 21:06
autor: Marvin27
rafaljot pisze: A tak serio, to dobry miernik lrc ale mam też ten mały sprytny tester lrc-4 zobaczę, czy pokazuje sensowne dane.
To daj znać czy jest sens kupować ten miernik ?

Re: Dobór silników krokowych

: 28 lut 2019, 19:26
autor: Berg

Re: Dobór silników krokowych

: 30 maja 2019, 23:54
autor: Holgin
Dziś zauważyłem, że mój anetowy silnik na Y umiera, tj łożyska chroboczą troszkę ;)
Z tej okazji chętnie wymienię silnik także na osi X. Moje opcje są takie:
-kupić dowolny silnik 1A po taniości podmienić tylko na Y
-kupić silnik do 42mm długości, mocniejszy niż stock
-kupić silnik 48mm długości, podszlifować wózek Y, znacznie mocniejszy niż stock

Trochę wątpię w sens super mocnych silników, bo i tak prędkość maksymalna jest ograniczona głównie przez kinematykę i ghosting, no ale może..

Druga sprawa - 1.8 czy 0.9? Czy Prusa dużo zyska, warto inwestować?

Moje typy na dzień dzisiejszy:
-tani, mocny 1.8 https://www.aliexpress.com/item/Free-Sh ... 11645.html
-przyzwoity 0.9, zmieści się, troszkę mocniejszy niż stock https://www.aliexpress.com/item/NEMA-17 ... 2e0eWlqZKS
-mocny 1.8, trzeba będzie popieścić żeby się zmieścił ;) https://www.aliexpress.com/item/1pcs-4- ... 43015.html

42BYGHM809 z botlandu są dla mnie ciut za drogie.
Sterowniki TMC2209 do maks 1.9A RMS.

Re: Dobór silników krokowych

: 31 maja 2019, 06:30
autor: Domell
Przyzwoity 0,9 działał będzie super tylko z elektroniką 32bity jeśli taką masz to 0,9 będą idealnym rozwiązaniem jeśli nie to nie ma po co przepłacać.

Re: Dobór silników krokowych

: 31 maja 2019, 19:07
autor: Holgin
Hmm, naprawdę 8 bit nie wyrobi z 200 step/mm? Prędkości typowo do 100mm/s, czasem może więcej..

Re: Dobór silników krokowych

: 31 maja 2019, 19:25
autor: dragonn
Moim zdaniem da rade pod warunkiem że nie będzie to kinematyka delty i nie będziesz drukować po USB.

Re: Dobór silników krokowych

: 31 maja 2019, 19:42
autor: tig33r
I bez graficznego wyświetlacza.

Re: Dobór silników krokowych

: 31 maja 2019, 22:44
autor: Holgin
Drukarka to Prusa, drukuję z karty, a graficzny wyświetlacz wywaliłem już dawno. Zamawiam 0.9* ;)

Re: Dobór silników krokowych

: 31 maja 2019, 22:51
autor: Domell
I tak to się zawsze kończy.
"zrobię tanią drukarkę ALE jeszcze to i to i jeszcze poprawię to i tamto"
WITAMY w klubie NAD (Nie Anonimowych Drukarzy )

XD

Re: Dobór silników krokowych

: 31 maja 2019, 22:54
autor: Dawid.S
Domell pisze:I tak to się zawsze kończy.
Mój obecny bilans to jakieś +4K :rotfl:

Re: Dobór silników krokowych

: 31 maja 2019, 22:56
autor: Domell
Ja staram się nie liczyć ile w której xD

Re: Dobór silników krokowych

: 01 cze 2019, 00:07
autor: Bobbik1
Ja się boję, że jak -odpukać- umrę, to żona sprzeda drukarkę , za tyle , ile powiedziałem że na nią wydałem

Re: Dobór silników krokowych

: 01 cze 2019, 00:13
autor: Abys
Bobbik1 pisze:Ja się boję, że jak -odpukać- umrę, to żona sprzeda drukarkę , za tyle , ile powiedziałem że na nią wydałem

:lol: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl2:

Re: Dobór silników krokowych

: 01 cze 2019, 00:14
autor: Domell
Bobbik1 pisze:Ja się boję, że jak -odpukać- umrę, to żona sprzeda drukarkę , za tyle , ile powiedziałem że na nią wydałem
pomijając to że będziesz ją za to straszył to będzie fajna okazja ;D

Re: Dobór silników krokowych

: 01 cze 2019, 10:55
autor: Holgin
Zainspirowaliście mnie do podliczenia ile poszło na drukarkę do tej pory :D

Re: Dobór silników krokowych

: 01 cze 2019, 13:10
autor: Jakub
Nieeeee!!! Nie rób tego. Jak Ci to sprawia przyjemność to zostaw jak jest. :D Ja też już przestałem liczyć, strata czasu.

Re: Dobór silników krokowych

: 01 cze 2019, 14:04
autor: Berg
Holgin pisze:Drukarka to Prusa, drukuję z karty, a graficzny wyświetlacz wywaliłem już dawno. Zamawiam 0.9* ;)
które, MOONS czy LDO ?

Re: Dobór silników krokowych

: 01 cze 2019, 14:51
autor: Holgin
rafaljot pisze:
Holgin pisze:Drukarka to Prusa, drukuję z karty, a graficzny wyświetlacz wywaliłem już dawno. Zamawiam 0.9* ;)
które, MOONS czy LDO ?
Myślę o tych:
https://www.aliexpress.com/item/NEMA-17 ... 2e0eWlqZKS

Re: Dobór silników krokowych

: 01 cze 2019, 18:24
autor: Dawid.S
rafaljot pisze:które, MOONS czy LDO ?
rafaljot możesz rozwinąć czym silniki MOONS się wyróżniają? często ostatnio widzę wspominki o nich na forum prusy chociażby

Re: Dobór silników krokowych

: 02 cze 2019, 09:45
autor: kapi
znalazłem coś takiego :
The Moons motor that is the closest replacement is the MS17HD2P4100. This motor will require a custom cable, but otherwise is a drop-in replacement for the LDO stepper on the X and E axis. On the Y axis, you will have an issue aligning the pulley because the flat on the Moons motor is not machined over the whole shaft (you can get close by flipping the pulley around)

źródło : https://github.com/PrusaOwners/prusaown ... per_motors

Re: Dobór silników krokowych

: 02 cze 2019, 16:53
autor: Holgin
Chyba stanie na tym:
https://www.aliexpress.com/item/one-pie ... 30001.html

0.9 stopnia, 1.68A, 0.43Nm, 60zł... czego chcieć więcej? ;) W botlandzie 50% drożej.
Jedynie "wysoka" indukcyjność mnie trochę martwi - 4.1mH, czyli back EMF będzie spore. Lepszy byłby 17HM19-2004S1, ale niestety wysyłka kosztuje drugie tyle co silnik :(

Re: Dobór silników krokowych

: 03 cze 2019, 21:25
autor: Berg
4.1 to jeszcze nie tak dużo ( https://github.com/rcarlyle/StepperSim ) . Nie to jest najważniejsze.
Ostatnio rozebrałem jakiś chińskie 400 krokowe silniki, nie powiem gdzie kupione.... i się załamałem.
Jak to się mówi ... tanie mięso psy jedzą jak już będę coś upgrejdować to tak by tego nie robić kilka razy.

Re: Dobór silników krokowych

: 03 cze 2019, 21:26
autor: Jakub
Ja kupiłem sobie ostatnio takie do delty: https://pl.aliexpress.com/item/32954438 ... st=ae803_3

Re: Dobór silników krokowych

: 03 cze 2019, 23:31
autor: Holgin
Jakub pisze:Ja kupiłem sobie ostatnio takie do delty: https://aliexpress.com/item/32954438245.html
Po ostatnich poszukiwaniach, dokładnie takie chcę kupić - ale w internecie jest spora rozbieżność parametrów tych silników i np Botland podaje, że mają one indukcyjność 2.8mH i moment 0.48Nm, gdzie producent podaje 4.0mH i 0.42Nm, co zresztą zgadza się z tym co piszą na Aliexpress.

Rozmawiałem z Botlandem, napisałem do Wantai, pewnie będę się kontaktować ze sklepem SparkFun - tak więc mam nadzieję dojść do tego, skąd takie różnice w parametrach ;)

Re: Dobór silników krokowych

: 03 cze 2019, 23:34
autor: Marvin27
Holgin pisze:
Jakub pisze:Ja kupiłem sobie ostatnio takie do delty: https://aliexpress.com/item/32954438245.html
Po ostatnich poszukiwaniach, dokładnie takie chcę kupić - ale w internecie jest spora rozbieżność parametrów tych silników i np Botland podaje, że mają one indukcyjność 2.8mH i moment 0.48Nm, gdzie producent podaje 4.0mH i 0.42Nm, co zresztą zgadza się z tym co piszą na Aliexpress.

Rozmawiałem z Botlandem, napisałem do Wantai, pewnie będę się kontaktować ze sklepem SparkFun - tak więc mam nadzieję dojść do tego, skąd takie różnice w parametrach ;)
Czekam na wyniki śledztwa :good:

Re: Dobór silników krokowych

: 17 sie 2019, 13:38
autor: Holgin
Botland kontaktował się ze sklepem SparkFun, a ci odpowiedzieli że różnice tego rzędu nie wpływają na prawidłową pracę silnika. Czyli równie dobrze mogli nie pisać nic ;) Cisnę ludzi w Botlandzie, żeby zmierzyli po prostu indukcyjność tego co mają na stanie.

Re: Dobór silników krokowych

: 11 gru 2019, 20:04
autor: lazurx
Witam jako nowy na forum. Pozwólcie, że wskrzeszę ten wątek. Czy ktoś z szanownych kolegów wie z czego wynika różnica w prądach silników 17HS4401 na naszym rodzimym allegro? Jedne oferty mówią o 1.5A drugie mówią o 1.7A. W zasadzie to wszystkie "niemarkowe" są 1.7 a te usonghine są wyjątkowo 1.5. A teraz z innej beczki: Ktoś z obecnych używa 0.9* z klipperem?

Re: Dobór silników krokowych

: 11 gru 2019, 23:30
autor: Berg
Amerykańskie National Electrical Manufacturers Association w skrócie NEMA w standardzie ICS16 definiuje sposób kodowania silników. Trzy cyfry po drugiej kresce powinny określać prąd. Do każdego silnika powinien być udostępniony DataSheet z pełną charakterystyką silnika. Standard dokładnie określa co tam powinno być. Tylko taki silnik jest np "NEMA17", czyli zgodny ze standardem, jednak chińskie firmy stosują się do tego jak chcą.

https://www.nema.org/Standards/SecureDo ... /ICS16.pdf

przykład DS:
http://www.autoflexible.com/file_upload ... A%2017.pdf
lazurx pisze: W zasadzie to wszystkie "niemarkowe" są 1.7 a te usonghine są wyjątkowo 1.5.
Nie ma reguły możliwe, że te są bliżej max 1.5Amp. Co nie oznacza że są lepsze ani że gorsze. Możliwe, że jako jedni z niewielu podają dokładniej wyliczone, zmierzone wartości. Pewnie spokojnie można je używać z takim samym prądem jak inne 1.7, kwestia tego jak bardzo  będą się grzać.
Samo to że Usongshine w ogóle podpisuje się pod tymi silnikami czyni ich bardziej wiarygodnymi :D
lazurx pisze:A teraz z innej beczki: Ktoś z obecnych używa 0.9* z klipperem?
oczywiście

Re: Dobór silników krokowych

: 29 gru 2019, 11:59
autor: lazurx
Dzięki za info. Okazało się, że niedokładnie sprawdziłem dane. Wydawało mi się początkowo, że wszystkie pozostałe parametry silników są podawane takie same zarówno dla Usong'a jak noname'ów. Teraz widzę różnicę indukcyjności i oporu (nie wiem skąd to niedopatrzenie) tak więc przepraszam, ża niepotrzebne pytanie.
Co do klippera to byłem ciekaw doświadczeń. Trudno znaleźć dobre info. Z tego co już wiem to w kontekscie precyzji druku przesiadka na 0.9 niewiele zmienia. Gdy zadawałem poprzednie pytanie nie byłem jeszcze pewien czy konfiguracja klipper/rumba+/0.9* zapewni odpowiednią liczbę pulsów aby skorzystać z zalet takich silników. Zastanawiałem się wtedy czy użycie 0.9* z niższym microsteppingiem (stała liczba steps/mm, więcej natywnych kroków) będzie dawała korzyści względem 1.8* (Celuję raczej w jakość wydruku niż ultra-prędkości). Czy mniejszy moment silników 0.9 jest rzeczywistym problemem przy prędkościach druku do 100mm/s. Mój setup to CoreXY (a'la Hypercube Evolution), TMC2209, Klipper z Rumba+, 24V PSU.

Re: Dobór silników krokowych

: 03 kwie 2020, 11:23
autor: damian7129
Hej. Na forum jestem nowy ale drukiem zajmuję się od jakichś 4 lat.
Wygrzebałem w domu następujące silniki w ilości kilku sztuk:
TECO 4H5618M0101
Obrazek
TECO 4H4018L0201
Obrazek

Chciałem zabrać się za budowę jakiejś CoreXY, lecz sprawdziłem w kalkulatorze RepRap, że przy zastosowaniu tych silników osiągnę co najwyżej prędkości kilkudziesięciu mm/s. Chciałbym się tylko upewnić czy silniki na prawdę się nie nadają czy może coś źle wklepałem? Czy takie silniki komuś jeszcze mogą się przydać do CNC itp ?

Re: Dobór silników krokowych

: 03 kwie 2020, 11:47
autor: japim
damian7129 pisze:
Chciałem zabrać się za budowę jakiejś CoreXY, lecz sprawdziłem w kalkulatorze RepRap, że przy zastosowaniu tych silników osiągnę co najwyżej prędkości kilkudziesięciu mm/s. Chciałbym się tylko upewnić czy silniki na prawdę się nie nadają czy może coś źle wklepałem? Czy takie silniki komuś jeszcze mogą się przydać do CNC itp ?
Obrazki są tak mikre że nic na nich nie widać.
A skoro nie nadadzą się do drukarki to do CNC tym bardziej - chyba, że do jakiejś ultra małej i lekkiej grawerki do PCB lub laserowej.

Re: Dobór silników krokowych

: 03 kwie 2020, 14:26
autor: damian7129
japim pisze:
Obrazki są tak mikre że nic na nich nie widać.
Obrazki po kliknięciu w nie powiększają się do rozmiaru umożliwiającego odczytanie.

Widzę, że na portalu na "a" sprzedawane są takie silniki - pytanie tylko czy ktoś to kupuje i do czego?
Jaką realną kasę można dostać za takie silniki, tak żeby się nie wygłupić z ceną?

Re: Dobór silników krokowych

: 03 kwie 2020, 14:31
autor: japim
Faktycznie - na drugim monitorze pierwszy okazuje się całkiem czytelny. Wygląda na 0.6Nm. Za mało na CoreXY? I jak Ci mogło wyjść że tylko kilkadziesiąć mm/sek?
Mierzyłeś miernikiem jaką rezystancję ma 1 cewka?

Re: Dobór silników krokowych

: 03 kwie 2020, 17:03
autor: damian7129
japim pisze:Faktycznie - na drugim monitorze pierwszy okazuje się całkiem czytelny. Wygląda na 0.6Nm. Za mało na CoreXY? I jak Ci mogło wyjść że tylko kilkadziesiąć mm/sek?
Mierzyłeś miernikiem jaką rezystancję ma 1 cewka?
Dokonałem pomiarów uzwojeń wszystkich silników które jak dotąd wyciągnąłem z urządzeń - wszystkie są niemalże zgodne z kartą katalogową.

Myślałem o użyciu silników 0,6Nm dla osi Z a tych mniejszych 0,215Nm dla osi X, Y i ewentualnie extrudera.
Oto co otrzymałem z parametrów wpisanych w EMF Calculator:

Silnik 0,6Nm dla osi Z (nie potrafię zmienić śruby na custom)
Obrazek
Silnik 0,6Nm dla osi X, Y
Obrazek
Silnik 0,215Nm dla osi X, Y
Obrazek

Moim zdaniem te silniki się nie nadadzą, może w osi Z by te 0,6Nm można było zastosować skoro już są.
Proszę o krótką piłkę - nadają się czy nie.

Re: Dobór silników krokowych

: 03 kwie 2020, 17:22
autor: japim
IMHO na os X Y - nie.
Przy takiej induktancji silniki będą wyły i piszczały jak potępione.
Na Z lub ekstruder - może, ale to na siłę...
Z tego co gdzieć czytałem/oglądałem powinno celować się w coś co ma rezystancję na poziomie pojedynczych a nie dzięsiątek Ohm.

U siebie w reprapie na osiach X, Y mam NEma23 o rezystancji 2.3Ohm/cewkę. Przy wyższych prędkościach potrafią już nieźle hałasować - ale ważne, że nie piszczą.

Re: Dobór silników krokowych

: 03 kwie 2020, 17:46
autor: Holgin
Wpływ Indukcyjności na dźwięk nie jest istotny z punktu widzenia drukarki 3D, tylko back-EMF generowane podczas ruchu. Dobre silniki do drukarki mają 2...5mH, te mają np 33mH, co dyskwalifikuje je do zastosowań o wysokiej dynamice. Do CNC jak najbardziej. Albo na oś Z ewentualnie.

Rezystancja jest wystarczającym przybliżeniem, jeżeli mamy nieznany silnik i nie ma jak zmierzyć indukcyjności, aczkolwiek nie zawsze niska rezystancja idzie w parze z niską indukcyjnością.

Re: Dobór silników krokowych

: 03 kwie 2020, 18:48
autor: damian7129
Holgin pisze:Wpływ Indukcyjności na dźwięk nie jest istotny z punktu widzenia drukarki 3D, tylko back-EMF generowane podczas ruchu. Dobre silniki do drukarki mają 2...5mH, te mają np 33mH, co dyskwalifikuje je do zastosowań o wysokiej dynamice. Do CNC jak najbardziej. Albo na oś Z ewentualnie.

Rezystancja jest wystarczającym przybliżeniem, jeżeli mamy nieznany silnik i nie ma jak zmierzyć indukcyjności, aczkolwiek nie zawsze niska rezystancja idzie w parze z niską indukcyjnością.
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, pewnie silniki pojawią się niedługo w dziale giełda. Będzie około 10 szt 0,215Nm i 4 szt 0,6Nm - muszę tylko je zdemontować i sprawdzić.

Re: Dobór silników krokowych

: 03 maja 2020, 20:12
autor: phariseo
Planuję budowę klona MK3S na ramie Haribo3030 (wiem, że jest Bear - będzie Haribo ze względów sentymentalnych :P). Profile już w drodze, zasiłkę też już powinąłem (dosyć ciekawą - MeanWell UHP-350-24), zamawiam resztę.
Chciałbym wrzucić SKR'a 1.4 i stepstyki TMC2209, a także Skelestruder. Jakie silniki byłyby optymalne dla takiego konfiga? Pewnie LDO albo Moons, ale które konkretnie?
Cena nie ma większego znaczenia, byle całość miała sens jakościowy i kosztowy.

Re: Dobór silników krokowych

: 02 sty 2021, 13:10
autor: Cosik
Hej, z racji tego że jakiś cwaniak wyczyścił prawie całą tabelę i dodał jakieś głupoty nic nie znaczące dokument jest zablokowany, jeżeli ktoś chce mieć dostęp do edycji to zapraszam o podanie emaila i dodam.

Re: Dobór silników krokowych

: 02 sty 2021, 13:30
autor: Holgin
A wg mnie ta tabela nie ma już zqza bardzo racji bytu poza jakimś luźnym przeglądem. Wzory użyte do kalkulacji są mocno uproszczone i przy większych szybkościach wyniki są już z kosmosu. Kiedyś to analizowaliśmy, dowodem będzie dowolna szybka drukarka. Wg obliczeń moje silniki nigdy nie powinny osiągnąć 1000 RPM, a dają radę z 1800 - warto by było dodać komentarz, że te liczby są poglądowe/zaniżone :)

A na koniec dodam, że każdy silnik ma swoją wynikiwą charakterystykę Torque vs RPM i to ona jest najważniejsza, choć chińczycy rzadko to podają.

Re: Dobór silników krokowych

: 08 lut 2021, 22:06
autor: Holgin
Zabawy z sondą prądową.

Odcinek 100mm, 25V, TMC2208.
Prędkość 300mm/s:
300mms_wide.png
300mms_narrow.png
Jest start, stop, stała amplituda prądu w czasie i ładny sinus :)

Prędkość 900mm/s:
900mms_wide.png
900mms_narrow2.png
900mms_narrow.png

Tutaj znacznie ciekawiej - podczas przyśpieszania BEMF robi dwie rzeczy:

-najpierw sinusoida "degraduje się", czyli przestaje być sinusem, gdy driver przestaje mieć zapas napięcia wraz ze wzrostem BEMF
-potem amplituda maleje, bo BEMF jest na tyle duży, że przy danym napięciu zasilania nie da się w ogóle dojechać do zadanej wartości prądu. Przebieg który widać sinusem na pewno już nie jest ;) Tutaj zastrzegam, że rzeczywisty przebieg mógł wyglądać trochę inaczej, ale sonda, którą mam, ma pasmo tylko 20 kHz.

Tutaj dłuższy odcinek, 300mm:
900mms_wide_300mm.png
A tutaj oś Z, prąd + napięcie na jednej fazie :)
Z_voltages.png

Re: Dobór silników krokowych

: 17 kwie 2021, 21:02
autor: Marvin27
Fajne porównanie silników od E3D z LDO


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=5p1n0G8H4cE

Re: Dobór silników krokowych

: 29 lis 2023, 07:16
autor: Arnold
Dodałem do twojej tabeli kluczowy moim zdaniem parametr czyli teoretyczny moment z jakim faktycznie będzie pracował silnik uwzględniając prąd ze stepstica.