Strona 1 z 1

Alfawise U30

: 17 lis 2018, 19:01
autor: Marcin3D
Alfawise U30

Chyba ciekawa budżetowa drukarka pojawia sie na rynku.
https://www.alfawise.com/products/alfaw ... 3d-printer

Wygląda to lepiej niż Ender-3 i cenowo może być atrakcyjnie jak miną te wszystkie pseudo promocje.

Obrazek

Re: Alfawise U30

: 16 gru 2018, 09:48
autor: Marcin1415
Ostatnio oglądałem filmiki i jestem pod wrażeniem. Jeszcze nie widziałem tak idealnego benchy jak z tej drukarki. Chińczycy naprawdę zrobili postępy.

Re: Alfawise U30

: 16 gru 2018, 10:46
autor: marek91
Tak się składa że mam tą drukarkę od kilku dni, tylko muszę znaleźć chwilę żeby ją poskładać xD

Tu macie link prosto do gearbesta:
https://www.gearbest.com/3d-printers-3d ... d=18363925

Re: Alfawise U30

: 16 gru 2018, 10:54
autor: Artu
Mogli by wreszcie wpaść na pomysł, aby oferować zestawy części bez profili... Mniejsza paczka, mniejsze prawdopodobieństwo oVATowania :mrgreen:

Re: Alfawise U30

: 16 gru 2018, 10:57
autor: Marcin1415
Szkoda ze niedostepna w europejskich magazynach GB.

Re: Alfawise U30

: 16 gru 2018, 11:03
autor: Artu
Marcinie, cierpliwości :smile2:

Re: Alfawise U30

: 16 gru 2018, 12:50
autor: FlameRunner
Cierpliwości.
Być może to będzie "nowy ender"? ;)

Re: Alfawise U30

: 16 gru 2018, 13:30
autor: Berg
marek91 pisze:Tak się składa że mam tą drukarkę od kilku dni, tylko muszę znaleźć chwilę żeby ją poskładać xD
@Marek91 nie chcę być złośliwy ale chyba rośnie Ci to-do stos :D wciąż czekam na wydruki z wcześniejszej drukarki :D

Re: Alfawise U30

: 16 gru 2018, 15:39
autor: marek91
Rafaljot, z U30 poszło zadziwiająco gładko, po 30 minutach poszedł wydruk i wygląda na to że wszystko jest ok.
Artu pisze:Mogli by wreszcie wpaść na pomysł, aby oferować zestawy części bez profili... Mniejsza paczka, mniejsze prawdopodobieństwo oVATowania :mrgreen:
Całe szczęście że to tak nie wygląda, dostajesz prawie gotową drukarkę, coś by mnie trafiło gdybym ją musiał składać dwa tygodnie zamiast pół godziny do tego latając do garażu rzeźbić części :D

Re: Alfawise U30

: 16 gru 2018, 15:45
autor: Artu
marek91 pisze:Rafaljot, z U30 poszło zadziwiająco gładko, po 30 minutach poszedł wydruk i wygląda na to że wszystko jest ok.
Bez zdjęć i filmu się nie liczy :mrgreen:

Re: Alfawise U30

: 16 gru 2018, 16:25
autor: Zepco
Mogłoby się jeszcze okazać, że dokupienie profili pasujących do projektu byłoby nieopłacalne i istnieje ryzyko, że będą źle docięte.

Re: Alfawise U30

: 16 gru 2018, 21:46
autor: FlameRunner
marek91 pisze:z U30 poszło zadziwiająco gładko, po 30 minutach poszedł wydruk i wygląda na to że wszystko jest ok.
Nic nie kolorujesz?
Ender 3, licząc od postawienia pudełka na stole do wykonania ostatniego punktu instrukcji, zajął mi 56 minut i drukarka nie nadaje się jeszcze do użytku, bo trzeba jeszcze zrobić kilka rzeczy, które nie były opisane w instrukcji.

Re: Alfawise U30

: 17 gru 2018, 09:40
autor: marek91
FlameRunner pisze: Nic nie kolorujesz?
Nic a nic, na upartego da się to złożyć w 15 minut.
FlameRunner pisze: (...) 56 minut (...) które nie były opisane w instrukcji.
Może gdybym czytał instrukcję to tak by to wyglądało, ja postanowiłem pooglądać tylko obrazki :rotfl:

Re: Alfawise U30

: 17 gru 2018, 09:45
autor: FlameRunner
Korzystałem z drukowanej instrukcji dołączonej do drukarki, też jest obrazkowa. :P

Re: Alfawise U30

: 18 gru 2018, 08:46
autor: Marcin1415
Właśnie pojawiła się w magazynie w Czechach za 650zł. Nie mogłem się oprzeć. :D

Re: Alfawise U30

: 18 gru 2018, 12:09
autor: virgin71
Cóż, kto pierwszy, ten lepszy. Żona mnie zabije, bo w firmie nie ma teraz miejsca na nią:D

Re: Alfawise U30

: 30 sty 2019, 11:16
autor: cyfron
Pytanie do użytkowników, którzy już chwilę mają U30? Jak wrażenia po kilku(nastu) tygodniach użytkowania? Jakieś bolączki? Możecie też pisać o zaletach i wadach U30 w porównaniu do innych maszyn w tym przedziale cenowym.

Re: Alfawise U30

: 30 sty 2019, 11:17
autor: marek91
Opiszę to na dniach bo aktualnie katuję tą zabawkę :)

Re: Alfawise U30

: 30 sty 2019, 11:46
autor: cyfron
Przymierzam się do zakupu U30.
Jestem świeżakiem jeżeli chodzi o druk 3D, więc mogę zadawać banalne pytania.
Może ktoś coś napisać na temat proponowanego TL-Smoother w poniższym filmie? Czy ma sens i czy jest to właściwie zrobione/opisane:

https://youtu.be/JaKYJ-ceveg?t=400

materiał po FR ale automatyczne tłumaczenie napisów jako tako sobie radzi.

Re: Alfawise U30

: 30 sty 2019, 11:54
autor: FlameRunner

Re: Alfawise U30

: 30 sty 2019, 12:13
autor: Puziu
marek91 pisze:Opiszę to na dniach bo aktualnie katuję tą zabawkę :)
Już się doczekać nie mogę :)

Re: Alfawise U30

: 30 sty 2019, 14:36
autor: toomas08
A zamawiacie przez alliexpres czy gearbest? Bo sam mam ją na oku (oprócz anycubic i3 max).

Re: Alfawise U30

: 30 sty 2019, 16:40
autor: dragonn
Z tego co się orientuję to na aliexpress Alfawise nie będzie bo to własna marka Gearbestu.

Re: Alfawise U30

: 30 sty 2019, 23:34
autor: kamilxxg
Pojawiła się recenzja w ojczystym języku. Tylko mi się wydaje, że trudno ocenić jakość wydruku przy takim kolorze filamentu i ostrości ujęć?


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=oAUnzNdcKs4

Re: Alfawise U30

: 31 sty 2019, 10:29
autor: cyfron
dragonn pisze:Z tego co się orientuję to na aliexpress Alfawise nie będzie bo to własna marka Gearbestu.
Tego nie wiedziałem :)

Re: Alfawise U30

: 31 sty 2019, 12:35
autor: toomas08
Ja już tyle przeczytałem i oglądnąłem opinii i testów o U30 i Ender, że zgłupiałem i dalej nie wiem co lepsze. U30 wg opisów ciut nowocześniejsza a Ender znowu ma większe wsparcie...I bądź tu mądry :)
Cena ta sama (ender na alli ok 199dol z wysyłką z polski przez dpd).

Re: Alfawise U30

: 31 sty 2019, 12:44
autor: kamilxxg
toomas08 pisze:Cena ta sama (ender na alli ok 199dol z wysyłką z polski przez dpd).
imho $199 to trochę drogo, na gearbeście czy banggod normalna cena przynajmniej endera to $179 a bywa taniej, bardzo często wysyłka tez jest z Polski albo Czech czy Hiszpanii. Zarówno z Czech jak i Hiszpanii Ender 3 szedł mi 4 dni.

Re: Alfawise U30

: 31 sty 2019, 12:58
autor: toomas08
No niestety na razie na GB Ender też 199$ plus 12,40$ za PriorityLine czy drożej niż na AE :( Za późno kasę zebrałem. Wiem że jeszcze niedawno można było za 160$ trafić.

Re: Alfawise U30

: 31 sty 2019, 13:00
autor: Puziu
toomas08 pisze:Ender znowu ma większe wsparcie...
Co masz dokładniej na myśli? Części które można do niej wydrukować?

Re: Alfawise U30

: 31 sty 2019, 13:04
autor: toomas08
Puziu pisze:
toomas08 pisze:Ender znowu ma większe wsparcie...
Co masz dokładniej na myśli? Części które można do niej wydrukować?
Przepraszam niedokładnie sie wyraziłem. Wg mnie ma większe wsparcie społeczności. Przynajmniej z tego co czytam bo żaden ze mnie specjalista od 3D :)

Re: Alfawise U30

: 31 sty 2019, 13:21
autor: FlameRunner
U30 to nie jest jakiś egzotyk, z którym nikt będzie w stanie pomóc. IMO nie ma się czego bać. Nie można w nieskończoność kupować tylko Anet A8 lub Ender-3 z powodu takiego, że są popularne. ;)

Re: Alfawise U30

: 31 sty 2019, 13:23
autor: kamilxxg
Rzeczywiście cena nie zadowala biorąc pod uwagę, że jednego Endera kupiłem za $159 a drugiego $129. Może promują ich własną markę a banggod solidarnie podniósł cenę. Ja zawsze monitoruję ceny w jakiejś porównywarce i kupuje jak jest w dołku :)

Historia do grudnia bez kuponów
https://www.banggearwatch.com/pricetracker/creality3d-ender-3d-printer-kit-g1845899/
https://www.banggearwatch.com/pricetracker/creality3d-ender-3d-printer-kit-g1845899/

Re: Alfawise U30

: 31 sty 2019, 13:49
autor: Puziu
Mnie kolega namawiał na A8: „kup, zobacz ile rzeczy do niej możesz sobie nadrukować i ulepszyć”, mi się wydaje że chyba lepiej kupić coś do czego nie trzeba na starcie drukować ileś tam części. Zamówiłem U30, wysłali 09.01, mam wielką nadzieję że dotrze max do połowy lutego :)

Re: Alfawise U30

: 31 sty 2019, 15:19
autor: cyfron
Znając GB nie liczyłbym na szybką dostawę - bardzo często zwlekają z nadaniem przesyłki, zdarzyło mi się nawet że data nadania była 3 tygodnie po zakupie. Tydzień opóźnienia w wysyłce od daty zakupu to u nich standard.

Re: Alfawise U30

: 31 sty 2019, 16:58
autor: toomas08
FlameRunner pisze:U30 to nie jest jakiś egzotyk, z którym nikt będzie w stanie pomóc. IMO nie ma się czego bać. Nie można w nieskończoność kupować tylko Anet A8 lub Ender-3 z powodu takiego, że są popularne. ;)
no wiem że to nie egzotyk bo coraz więcej ludzi o nim mówi i pisze i wszyscy w sumie pisza, że jest raczej lepsza niż Ender. Ja na razie bazuje na tym co przeczytam lub ogladne bo doświadczenie mam niewielkie. U30 mi się podoba i może ją kupię.
A tego ekstrudera w U30 nie ma się co obawiać? Tzn w sensie że jest cały z tworzywa a nie aluminium. Bo zakładam,że głośność, szybkość druku czy szybkość nagrzewania stołu są podobne w U30 i Ender.

Jeszcze zwróciłem uwagę na Anycubic i3 max. Co prawda trzeba dołożyć trochę ale ponoć jest tego warta.

Re: Alfawise U30

: 31 sty 2019, 18:46
autor: FlameRunner
toomas08 pisze:A tego ekstrudera w U30 nie ma się co obawiać? Tzn w sensie że jest cały z tworzywa a nie aluminium..
A jaki jest w Ender-3? :P
toomas08 pisze:Bo zakładam,że głośność, szybkość druku czy szybkość nagrzewania stołu są podobne w U30 i Ender.
Prawdopodobnie masz rację.


Wywaliłem trochę dyskusji o zamawianiu samym w sobie i czekaniu na przesyłki.
Nie możecie zaspamowywać co drugiego tematu o czymś z Chin swoimi notatkami "drogi pamiętniczku, moja drukarka dziś wyjechała z Chin", "drogi pamiętniczku, moja drukarka wczoraj wyjechała z Chin, zastanawiam się czy będę musiał zapłacić VAT".

Re: Alfawise U30

: 31 sty 2019, 18:53
autor: toomas08
[quote="FlameRunner"]
A jaki jest w Ender-3? :P

No widzisz wychodzi moje niedouczenie :) Faktycznie też z tworzywa. Pytam z ciekawości bo teraz mam pożyczoną drukarkę Monoprice IIIP Mini na której troszeczkę się uczę i w niej jest ekstruder aluminiowy. Ale szczerze powiem, że nie wiem który lepszy.

Re: Alfawise U30

: 31 sty 2019, 20:28
autor: virgin71
A ender nie ma zasilacza 12V?

Re: Alfawise U30

: 31 sty 2019, 20:31
autor: dragonn
virgin71 pisze:A ender nie ma zasilacza 12V?
Z tego co wszędzie widziałem to 24V

Re: Alfawise U30

: 31 sty 2019, 20:41
autor: FlameRunner
virgin71 pisze:A ender nie ma zasilacza 12V?
A na stronie produktu na GB nie jest napisane?

Re: Alfawise U30

: 31 sty 2019, 21:21
autor: toomas08
Jest napisane, zarówno Ender jak i Alfawise są na 24V.

Re: Alfawise U30

: 31 sty 2019, 21:53
autor: virgin71
FlameRunner pisze:
virgin71 pisze:A ender nie ma zasilacza 12V?
A na stronie produktu na GB nie jest napisane?
No nie jest, sprawdziłem, zanim napisałem.

Re: Alfawise U30

: 31 sty 2019, 21:57
autor: FlameRunner
virgin71 pisze:No nie jest, sprawdziłem, zanim napisałem.
Jest.

Re: Alfawise U30

: 31 sty 2019, 22:03
autor: virgin71
Każda aukcja inna: https://pl.gearbest.com/3d-printers-3d- ... 45898.html
Nie ma:)
Edit, to wina tłumaczenia.

Re: Alfawise U30

: 01 lut 2019, 06:19
autor: acid
Witam. Od tygodnia posiadam Alfawise U30 i chyba mogę śmało każdemu polecić. Drukarka działa rewelacyjnie bez żadnych dodatkowych wynalazków. Ponieważ kilka osób pytało o jakość wydruków to postanowiłem podzielić się efektami tygodniowej zabawy.

Jestem raczej mocno początkującym użytkownikiem, a mimo tego wszystkie wydruki mi się udały.

Wszystko było "cięte" programem Cura 3.6.0 (z wyjątkiem pierwszego - ten przyszedł z drukarką już pocięty na karcie SD), prędkość 60mm/s

PLA eSun - chyba 0.15 mm
Obrazek

PLA eSun - 0.1mm
Obrazek

PLA eSun - 0.3mm
Obrazek

PET-G print-me - 0.1mm (model zmniejszony dwukrotnie - zapomniałem włączyć retrakcję, a mimo tego liczba "włosków" i "zadziorków" była bardzo mała - jak na PET-G to chyba i tak super, ale spróbuję jeszcze raz tego smoka z włączoną retrakcją)
Obrazek
Obrazek

PET-G print-me - 0.15mm (inny smok, ale tu już włączyłem retrakcję - wydruk miał sporo podpór, więc głowica musiała sporo razy się przesuwać nad wydrukiem - tym razem zero "zadziorków" - "włoski" te co widać na zdjęciu i tyle)
Obrazek
Obrazek

ABS eSun - 0.1mm
Obrazek

PLA print-me - 0.2mm
Obrazek

Mogę jeszcze dodać, że w pracy mam XYZ da Vinci PRO 3 in 1 i zdecydowanie wolą Alfawise U30 - mimo, że cena jest kilkakrotnie niższa, to wydruki są dużo lepsze. Da Vinci wygrywa praktycznie tylko tym, że ma zabudowaną konstrukcję, więc bez problemów można drukować duże rzeczy z ABS. Niestety w wypadku da Vinci dobre wydruki wychodziły mi tylko gdy używałem ich softu i przy prędkości 30mm/s.

Re: Alfawise U30

: 01 lut 2019, 08:58
autor: toomas08
acid pisze:Witam. Od tygodnia posiadam Alfawise U30 i chyba mogę śmało każdemu polecić. Drukarka działa rewelacyjnie bez żadnych dodatkowych wynalazków. Ponieważ kilka osób pytało o jakość wydruków to postanowiłem podzielić się efektami tygodniowej zabawy.

Jestem raczej mocno początkującym użytkownikiem, a mimo tego wszystkie wydruki mi się udały.

Wszystko było "cięte" programem Cura 3.6.0 (z wyjątkiem pierwszego - ten przyszedł z drukarką już pocięty na karcie SD), prędkość 60mm/s
Rozumiem, że drukujesz na tym co fabryka dała bez żadnych modyfikacji?
Jakość wykonanie jest dobra? Bo o Ender na tym forum było, że czasami trzeba go poprawiać bo konstrukcja trochę krzywa.

Re: Alfawise U30

: 01 lut 2019, 09:11
autor: virgin71
U30 to poprawiony Ender. Składasz i drukujesz.

Re: Alfawise U30

: 01 lut 2019, 09:13
autor: cyfron
Tak czytam i oglądam, czyżby U30 było klonem Tronxy XY-2?

https://www.gearbest.com/3d-printers-3d ... id=1640583

Re: Alfawise U30

: 01 lut 2019, 09:15
autor: virgin71
Czyżby Tronxy było klonem U30? Czyżby U30 było klonem Endera? Czyżby Ender był klonem CR-10? ...

Re: Alfawise U30

: 01 lut 2019, 09:19
autor: toomas08
Czy widzę, że trzeba iść raczej w kierunku U30. Teraz trzeba tylko czekać aż będzie wysyłka gdzieś z EU ale coś kiepsko z tym na razie. Albo z chin przez Priority Line.

Re: Alfawise U30

: 01 lut 2019, 09:29
autor: toomas08
virgin71 pisze:Czyżby Tronxy było klonem U30? Czyżby U30 było klonem Endera? Czyżby Ender był klonem CR-10? ...
Zasilanie 12V ale dokładnie nie wiem w czym to będzie gorsze...

Re: Alfawise U30

: 01 lut 2019, 11:47
autor: acid
Rozumiem, że drukujesz na tym co fabryka dała bez żadnych modyfikacji?
Tak. Zastanawiam się nad tymi tl-smootherami (diodami). W zasadzie nie narzekam, ale jak się ktoś bardzo chce przyczepić, to widać lekkie prążki. Widać to troszkę na "fioletowym kocie"
Jakość wykonanie jest dobra? Bo o Ender na tym forum było, że czasami trzeba go poprawiać bo konstrukcja trochę krzywa.
Niestety nie mam do czego porównać. Dla mnie wszystko wygląda bardzo dobrze. Podczas przykręcania górnej belki musiałem się trochę posiłować z tymi pionowymi profilami i to chyba by było wszystko. Drukarkę z żoną skręciliśmy w jakieś 45 minut tylko gapiąc się na dołączoną "instrukcję". Na mnie konstrukcja zrobiła dobre wrażenie, ale tak jak pisałem - nie mam do czego tego porównać. Była to pierwsza drukarka 3d jaką składałem :)

Przed zakupem zastanawiałem się mocno nad Enderem 3 - w zasadzie już go prawie kupowałem, ale potem przeczytałem tu na forum, że Alfawise U30 jest lepsza. Do Endera 3 trochę mnie zniechęcało ilość postów sugerujących, że należy od początku sporo elementów wymienić, dodrukować itp. W wypadku U30 - drukarka prosto z pudełka zadziałała tak jak trzeba. Tylko switch osi Z musiałem zamocować wyżej niż to Chińczyk opisuje. Być może faktycznie warto te "smoothery" dodać - pewnie tak czy siak je kupię i sam porównam efekty, ale to w zasadzie duperel.

Oczywiście cały czas nie wiadomo, czy z czasem się nie pojawią problemy. Nie mam też pojęcia jak wygląda kwestia powtarzalności w tym sprzęcie. Jak widać chyba nie jest źle, bo nikt jeszcze nie narzekał.

Re: Alfawise U30

: 01 lut 2019, 11:55
autor: toomas08
acid pisze:
Przed zakupem zastanawiałem się mocno nad Enderem 3 - w zasadzie już go prawie kupowałem, ale potem przeczytałem tu na forum, że Alfawise U30 jest lepsza.....

To ja właśnie mam tak samo :) Jeszcze patrzyłem na Anycubic i30 Max - dobrze o niej piszą ale cena wyższe o ok 50$ więc pewnie przestanę o niej myśleć :)

Re: Alfawise U30

: 01 lut 2019, 12:02
autor: FlameRunner
toomas08 pisze:Jakość wykonanie jest dobra? Bo o Ender na tym forum było, że czasami trzeba go poprawiać bo konstrukcja trochę krzywa.
virgin71 pisze:U30 to poprawiony Ender. Składasz i drukujesz.
Czym się pod tym względem różni U30 od Ender-3?
Belka X jest od razu pozioma?
Profile pionowe od razu się właściwie ustawiają?
Rolki są fabrycznie wyregulowane?

Re: Alfawise U30

: 01 lut 2019, 16:00
autor: virgin71
FlameRunner pisze:
toomas08 pisze:Jakość wykonanie jest dobra? Bo o Ender na tym forum było, że czasami trzeba go poprawiać bo konstrukcja trochę krzywa.
virgin71 pisze:U30 to poprawiony Ender. Składasz i drukujesz.
Czym się pod tym względem różni U30 od Ender-3?
Belka X jest od razu pozioma?
Profile pionowe od razu się właściwie ustawiają?
Rolki są fabrycznie wyregulowane?
Uwierz mi, że nie przykładałem się i złożyłem w najkrótszym możliwym czasie, w jakim mogłem. Belka X w jaki sposób ma być inna niż pozioma? :D
Ja nic z nią nie robiłem i jest pozioma. Profile przy skręcaniu się ustawiają, rolki chodzą naprawdę gładko. Drukarka widać, że była już wstępnie złożona - kilkoro klientów mi to potwierdziło w sklepie (też mają ślady składania).
Nie ma problemów z bowdenem. No działa.

Re: Alfawise U30

: 01 lut 2019, 17:25
autor: FlameRunner
Nie wiem, jak w U30, ale w Ender-3, przy składaniu zgodnie z instrukcją, praktycznie nie da się belki X przykręcić do x-endów tak, by po złożeniu była równoległa do podstawy drukarki. Dopiero grzebanie mniej więcej tak, jak tu pokazano: https://youtu.be/me8Qrwh907Q?t=1078 pozwala na ustawienie jej w miarę poziomo.

Piszesz, że profile się ustawiają - czy to znaczy, że nie da się przykręcić profili pionowych trochę przekręconych wokół własnej osi?

Re: Alfawise U30

: 01 lut 2019, 17:42
autor: virgin71
Hmm... nawet nie wiem, ale zdawało mi się, że śruby je ściągają idealnie. Skręcałem na pałę i wyszło dobrze.

Re: Alfawise U30

: 01 lut 2019, 20:48
autor: cyfron
No to zamówiłem U30, GB + Priority Line, za miesiąc może będzie.

Re: Alfawise U30

: 01 lut 2019, 20:59
autor: toomas08

Re: Alfawise U30

: 01 lut 2019, 21:05
autor: virgin71

Re: Alfawise U30

: 01 lut 2019, 21:24
autor: arkomania.pl
Wczoraj do mnie po około 34 dniach dotarła drukarka Alfawise U30.
Zakup dla kolegi przez reprapy.pl->gearbest i moje konto.
Paczka dostarczona przez UPS, bez cła.

Kolega poprosił mnie, abym pomógł mu ją złożyć.
Równolegle w momencie zamówienia drukarki namówiłem go do zakupu aluminiowych narożników
wzmacniających oraz nakrętek młoteczkowych.
Jeśli przy składaniu nasuną się jakieś uwagi, to się z nimi chętnie podzielę.
Czytając wcześniej instrukcję montażu profili już mam pytania (dlaczego tak, a nie...) ale jak sam
nie zobaczę na własne oczy to wolę się nie wypowiadać.

Użytkownikiem jest mój kolega i jego 13 letnia córka. W dziedzinie druku 3D są na
samym początku linii startowej. Ja jestem z wykształcenia 100% techniczny i z socjologią
raczej nie mam nic do czynienia, ale będę się starał opisać, jak oni radzą sobie z czymś,
co dla nas jest normalnością, a dla nich czymś futurystycznym.

Kolegę będę szkolił w obsłudze Designspark Mechanical i Slicer3r.
Gdy pozna DSM namówię go do poznania Autodesk Fusion 360.

Co do obserwacji na poziomie socjologicznym, to otworzę osoby wątek coś w stylu (krok po kroku do druku 3D)
i zapraszam do dyskusji.

Re: Alfawise U30

: 02 lut 2019, 00:46
autor: Marcin1415
Po co koledze mieszać w glowie? Naucz go razu od razu Fusiona.

Re: Alfawise U30

: 02 lut 2019, 07:19
autor: toomas08
arkomania.pl pisze: Równolegle w momencie zamówienia drukarki namówiłem go do zakupu aluminiowych narożników
wzmacniających oraz nakrętek młoteczkowych.
Można prosić o namiar bo może jak warto to też od razu zamówię...

Re: Alfawise U30

: 02 lut 2019, 10:39
autor: virgin71
toomas08 pisze: Można prosić o namiar bo może jak warto to też od razu zamówię...
Pytanie po co?

Re: Alfawise U30

: 02 lut 2019, 10:55
autor: Artu
virgin71 pisze:
toomas08 pisze:Można prosić o namiar bo może jak warto to też od razu zamówię...
Pytanie po co?
Bo na jakimś filmiku ktoś pokazał że montuje, i to taki "owczy pęd" :mrgreen:

Re: Alfawise U30

: 02 lut 2019, 14:06
autor: Puziu
Pytanie do „wyjadaczy”, czy mając dostęp do plexi warto pomyśleć o obudowie do U30?

Re: Alfawise U30

: 02 lut 2019, 14:08
autor: Artu
Jeśli masz zamiar drukować duże elementy z ABS, ASA i.t.p., to warto :git:

Re: Alfawise U30

: 02 lut 2019, 18:17
autor: arkomania.pl

Re: Alfawise U30

: 04 lut 2019, 18:57
autor: se_ball
Próbował ktoś drukować na tym jakieś mniejsze trochę bardziej szczegółowe elementy? Myślę tutaj o figurkach do RPG. W kwestii drukarek 3D jestem kompletnym laikiem więc, będę wdzięczny jakiekolwiek informacje

Re: Alfawise U30

: 04 lut 2019, 19:00
autor: dragonn
Jeśli interesują Cię stricte figurki do RPG to zainteresuj się jakaś żywicówką (DLP). Np. Anycubic Photon.
Oczywiście doczytaj sobie z jakie wady mają żywicówki.

Re: Alfawise U30

: 06 lut 2019, 12:10
autor: cyfron
Tak. $179+$11 za priority line.

Re: Alfawise U30

: 08 mar 2019, 09:52
autor: netox187
dragonn pisze:Jeśli interesują Cię stricte figurki do RPG to zainteresuj się jakaś żywicówką (DLP). Np. Anycubic Photon.
Oczywiście doczytaj sobie z jakie wady mają żywicówki.
Albo dobrymi ustawieniami :)


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=qDW7g3JOqLA

Re: Alfawise U30

: 08 mar 2019, 12:09
autor: FlameRunner
netox187 pisze:Albo dobrymi ustawieniami :)

https://www.youtube.com/watch?v=qDW7g3JOqLA
Czy to jest dwadzieścia minut pieprzenia o tym, że jak dasz niższą warstwę i zmniejszysz szybkość druku, to wydruk będzie ładniejszy?
I po to wykopałeś nieaktywny od miesiąca wątek?

Re: Alfawise U30

: 25 mar 2019, 20:24
autor: Grzesiu1989
Witam.
Mam pytanie dla tych co kupowali alfawise u30 - czy placiliscie coś dodatkowo? Jakieś cło, VAT?

Można teraz kupić na gearbest te drukarkę z magazynu w Czechach z przesyłką kurierską: https://gearbest.app.link/fBi1PpnUlV

Opłaca się?
Dzięki.

Re: Alfawise U30

: 25 mar 2019, 21:04
autor: toomas08
To jest w miarę normalna cena. Ja kupowałem z chin jak była po 179USD. Przesyłkę płaciłem 11USD Priority Line. Ty zapłacisz 195USD więc praktycznie tyle co ja :) Cła ani Vat nie płaciłem. Osobiście drukarka mi się podoba ale jej chyba największym minusem jest płyta i zamknięte oprogramowanie. Mi brakuje obsługi poleceń Change filament oraz Pause at hight. Jeżeli chodzi o precyzje wykonania to wg mnie jest raczej OK.

Tu masz archiwalne ceny drukarki.

Teraz prawdę mówiąc chyba bym kupił Endera albo i3 Mega (ale tu cena ciut wyższa). Przy składaniu i regulacjach tyle samo roboty a w Enderze na starcie masz otwarte oprogramowanie płyty, a jak zechcesz wymienić płytę to koszt niższy bo ekran możesz zostawić. Pozatym dużo więcej wszelkich instrukcji, tutoriali itp itd....A cenowo się nie różnią.

Re: Alfawise U30

: 25 mar 2019, 21:08
autor: Puziu
Razem z Priority Line 700,37zł, bez cła. 01.01 przelałem kasę, 09.01 dostałem info że wysłali a 12.02 drukarka była już u mnie. Do złożenia w godzinkę, fajny sprzęt do moich potrzeb sprawdza się rewelacyjnie, polecam.

Re: Alfawise U30

: 25 mar 2019, 21:22
autor: Grzesiu1989
Hmm to ender czy alfawise? :D
Chciałbym drukować obudowy do prywatnych projektów, może jakieś figurki dla dziecka do zabawy kiedyś :)

Re: Alfawise U30

: 25 mar 2019, 21:51
autor: Puziu
Nie znam Endera, jedynie słyszałem że ileś tam modyfikacji trzeba wprowadzić na starcie. W U30 jedyne co zrobiłem to wymiana oryginalnego szkła z podkładką na lustro bo oryginał niestety wklęśnięty na środku. Drukarka cały czas chodzi, ładnie drukuje, nic się nie dzieje

Re: Alfawise U30

: 25 mar 2019, 22:14
autor: toomas08
U mnie mam wrażenie, że szkło jest wypukłe na środku, ale jeszcze nie zdążyłem dotrzeć do szklarza :) Ja planuję do swojej U30 dokupić nową płytę i może malinkę z octoprintem. Wszystko zależy od funduszy:) Pozatym tak jak Puziu raczej nie ma się do czego przyczepić. Drukarka drukuje, co prawda u mnie czasami ekstruder skacze ale dzisiaj rozebrałem głowicę aby sprawdzić czy nie ma podobnego problemu ze szparką jak w enderze. Wyczyściłem, skręciłem ponownie i zobaczmy. Mechanicznie drukarki prawie takie same, różnice niewielkie. W tym budżecie nie ma zbytniego wyboru - albo ender albo u30. Użytkownicy Endera piszą w necie, że często jest źle poskręcany i krzywy. Moja u30 była prosta, skręciłem i sprawdzałem kąty i główne wymiary i wg mnie wszystko było bardzo ładnie. Decyzja trudna - u30 pomijając firmware jest chyba ciut lepiej poskładana niż ender. Ale znowu o enderze znajdziesz w necie więcej tutoriali, modyfikacji itp. Pewnie do u30 też się w końcu pojawią bo drukarka jest młodsza. Obecnie u30 chyba kupisz taniej niż endera. A i do u30 wiele osób zakłada TL Smootery dla poprawy jakości wydruku. Ja je mam ale jeszcze niezamontowane. W enderze podobno ich nie potrzeba. Nie wiem dokładnie co one robią bo na elektronice się nie znam :) Dużo osób chwali też i3 Mega ale tu cena ciut wyższa bo ok 250USD z wysyłką z PL.

Re: Alfawise U30

: 25 mar 2019, 22:58
autor: Puziu
Tylko pytanie czy tutoriale, modyfikacje są wyznacznikiem że sprzęt jest lepszy? Mi się wydaje że chyba lepiej coś złożyć i żeby drukowało niż na dzień dobry drukować naście elementów i montować żeby drukarka lepiej pracowała. Mi tak kumpel doradzał: "kup A8, dodrukujesz sobie to to to...... i będzie fajny sprzęt, nie nie, dziękuję. U30 złożyłem w niecałą godzinkę i już wypluła pierwszy wydruk, nic nie trzeba było poprawiać

Re: Alfawise U30

: 25 mar 2019, 23:19
autor: cyfron
Nic nie doplacalem wysyłka z Chin + priorityline. Oprócz poskładania trzeba sprawdzić czy pozostałe połączenia są dokręcone. Miałem trochę źle skręcony blok grzewczy ale spokojnie sobie z tym poradziłem - 10 min. roboty a gdybym to zrobił przed wpuszczeniem pierwszego filamentu było by 5min pracy. Oryginalna podkładka od razu do wywalenia, bo ma górkę na środku. Teraz drukuję na szybie + spray.
Moja pierwsza drukarką, więc nie mam porównania, ale ogólnie jestem zadowolony. Działa, drukuje, nie ma większych problemów póki co.

Re: Alfawise U30

: 26 mar 2019, 07:06
autor: toomas08
Puziu pisze:Tylko pytanie czy tutoriale, modyfikacje są wyznacznikiem że sprzęt jest lepszy? Mi się wydaje że chyba lepiej coś złożyć i żeby drukowało niż na dzień dobry drukować naście elementów i montować żeby drukarka lepiej pracowała. Mi tak kumpel doradzał: "kup A8, dodrukujesz sobie to to to...... i będzie fajny sprzęt, nie nie, dziękuję. U30 złożyłem w niecałą godzinkę i już wypluła pierwszy wydruk, nic nie trzeba było poprawiać
Absolutnie nie są :) Zwróciłem jedynie uwagę, bo jak Grzesiu1989 jest początkujący to ilość materiałów dot. endera go ucieszy. Co do U30 mam takie zdanie jak Ty - sprzęt fabrycznie dobrze przygotowany i da się na nim podrukować po wyjęciu z pudła, ale i tak wymaga dopieszczenia. Widzę to po swojej drukarce która robi mi jakiś dziwne przesunięcia warstw i dopiero po woli dochodzę do tego co to może być. Wspomniałem też o i3 którą też tu na forum polecali mi forumowicze bardziej doświadczeniu ode mnie.

Re: Alfawise U30

: 26 mar 2019, 10:25
autor: Grzesiu1989
A jakość wydruku? Wszystko ok?
Druga sprawa to soft, w którym się przygotowuje modele - jest jakiś fajny, w miarę do ogarnięcia, który wypluwa format zrozumiały dla drukarki?

Edit: aha i widzę, że wszyscy zamawiali z chin priority line - ciekawe co z Europy jak się zamówienia przez kuriera, czy nie ma jakiś dopłat.

Re: Alfawise U30

: 26 mar 2019, 10:28
autor: toomas08
Jak dopieszczę ustawienia to pewnie będzie ok :) A trochę o wydrukach masz tu. A soft ogólnie dostępny to Cura, chyba najbardziej popularna i darmowa. Oczywiście są inne softy, na forum są informacje.

Z chin też dociera kurierem. Moja była wysłana z Niemiec i dostarczył to DHL o ile dobrze pamiętam.

Re: Alfawise U30

: 26 mar 2019, 12:21
autor: to.masz
Moja U30 przyjechała z profilami bramki (oś Z) które nie były docięte idealnie pod kątem prostym. Warto to sprawdzić przed montażem

Re: Alfawise U30

: 26 mar 2019, 14:54
autor: cyfron
Wydruki przygotowujesz w takim samym oprogramowaniu jak do każdej innej drukarki - ja konkretnie modeluję we FreeCAD a plasterkuję w Slic3R-PE. Co do jakości wydruków nie mam odniesienia, bo to moja pierwsza drukarka ale z PLA i TPU jestem zadowolony, nad PETG muszę jeszcze popracować, z ABS jeszcze nie próbowałem.

Re: Alfawise U30

: 26 mar 2019, 15:01
autor: Grzesiu1989
Kupiłem :D

Mam nadzieję, że będę zadowolony :)
Jaki materiał kupić? Tak by dobrze drukowała ta drukarka? I by był bezpieczny dla zdrowia zarówno podczas drukowania jak i zabawy dzieci?

Gdzie kupujecie? :)

Re: Alfawise U30

: 26 mar 2019, 15:06
autor: virgin71
PLA będzie najlepszy. Możesz też spróbować się z PETG, ale to po testach PLA.
Co do softu, ja używam Fusion 360 (i uważam to za bardzo rozsądny start jak i zaawansowaną pracę) i tnę w Cura.

Re: Alfawise U30

: 26 mar 2019, 15:22
autor: Grzesiu1989
A gdzie zamawiacie?

Znalazłem coś takiego, dobre będzie?
https://3lian.pl/produkt/ekofilament-pla-175-bialy/

Re: Alfawise U30

: 26 mar 2019, 15:51
autor: cyfron
Od razu kup sobie szybę 235x235mm oraz płyn adhezyjny Needit, bo drukowanie na oryginalnej podkładce to porażka.

Re: Alfawise U30

: 26 mar 2019, 15:54
autor: virgin71
Przy czym szybę u okolicznego szklarza zamów.

Ja polecam raczej jasne kolory (zielony/żółty/różowy/błękitny) zamiast białego, ale nie wypada mi nawet pisać, że źle wybrałeś;)

Re: Alfawise U30

: 26 mar 2019, 16:00
autor: cyfron
Szyba koniecznie float, najlepiej jak będzie firmy Pilkington.

Re: Alfawise U30

: 26 mar 2019, 16:59
autor: toomas08
Co do płynu to polecam Diamafix wyłaczie w sztyfcie.

Re: Alfawise U30

: 26 mar 2019, 17:03
autor: virgin71
A ja NeedIT;) Szczerze. Ze wszystkich płynów i klei, na razie nr 1 w moim zestawieniu. Zobaczymy czy DD coś zmienił w swoim kleju, bo może będzie warto? Jeśli nic się nie zmieniło, to niestety, ale mnie nie przekona.

Re: Alfawise U30

: 26 mar 2019, 17:16
autor: toomas08
Ja się źle wyraziłem, może nie płyn tak bardzo polecam jak sztyft:) Rewelacyjnie się go aplikuje :)

Re: Alfawise U30

: 26 mar 2019, 21:18
autor: cyfron
Needit jest z pompką a nie z gazem, więc też się go spoko aplikuje. Osobiście jestem zachwycony działaniem Needit.

Re: Alfawise U30

: 26 mar 2019, 21:32
autor: Berg
cyfron pisze:Szyba koniecznie float, najlepiej jak będzie firmy Pilkington.
tak? a czemu od Pilkington ?

Re: Alfawise U30

: 26 mar 2019, 21:47
autor: Grzesiu1989
Btw chciałbym bardzo podziękować szanownemu użytkownikowi Rafaljot za pomoc i wskazanie drukarki z tego tematu :)

Odnośnie filiamentu - czyli ten co wysłałem jest ok, kupować? :D

Re: Alfawise U30

: 26 mar 2019, 23:12
autor: cyfron
rafaljot pisze:
cyfron pisze:Szyba koniecznie float, najlepiej jak będzie firmy Pilkington.
tak? a czemu od Pilkington ?
Bo masz gwarancję jakości i idealnej płaskości - hehe czuję, że rymuję :yahoo:

Re: Alfawise U30

: 26 mar 2019, 23:39
autor: Grzesiu1989

Re: Alfawise U30

: 26 mar 2019, 23:50
autor: McKee
Ceną, opakowaniem, szpulą, materiałami reklamowymi, samopoczuciem kupującego ...
Rzuć monetą i bierz ten który ci wypadnie - druk wychodzi tak samo dobrze z obu.

Re: Alfawise U30

: 27 mar 2019, 00:10
autor: Grzesiu1989
Skoro wydruk wychodzi tak samo to biorę tańszy :)
Już się nie mogę doczekać kiedy przyjdzie drukarka :D

Re: Alfawise U30

: 27 mar 2019, 07:37
autor: Berg
@cyfron, a opublikowali gdzieś treść tej gwarancji? Znaczy na jakich zasadach mogę zwrócić, komu? Znasz porównanie tolerancji między Pilkington a Saint-Gobain (bo praktycznie chyba innych nie ma na rynku, zdaje się że nie ma generalnie na rynku innego szkła niż float, pomijając szkło witrażowe, gięte samochodowe itp, lub wycięte z likwidowanej szklarni sprzed 50 lat)

Re: Alfawise U30

: 27 mar 2019, 08:33
autor: morf
Myślalem ze to żart z tym Pilkingtonem :)
Po prostu idz do szklarza za rogiem i niech Ci wytnie za kilkanascie zlotych masz dwie lub trzy szybki. Jesli nie masz czasu to sa tez online, którzy docinają na wymiar z wysyłką (drożej - cos za coś).

Re: Alfawise U30

: 27 mar 2019, 08:58
autor: cyfron
@rafajlot masz rację mistrzu, nie ma różnicy. :tease:

Tylko skąd ta górka na szklanej podkładce dostarczanej z Alfawise? :shock:

Re: Alfawise U30

: 27 mar 2019, 09:51
autor: virgin71
Grzesiu1989 pisze:Skoro wydruk wychodzi tak samo to biorę tańszy :)
Już się nie mogę doczekać kiedy przyjdzie drukarka :D
Kupuj śmiało. Napisz w uwagach, że jesteś z forum, to poproszę chłopaków, żeby coś Ci tam ekstra z kolorów dorzucili.

Re: Alfawise U30

: 27 mar 2019, 10:21
autor: toomas08
cyfron pisze:@rafajlot masz rację mistrzu, nie ma różnicy. :tease:

Tylko skąd ta górka na szklanej podkładce dostarczanej z Alfawise? :shock:
Skąd nie wiem ale zauważyłem, że jak na środku pod dyszą mam 0,10 to na rogach jest ok 0,20 :) Mierzę szczelinomierzem.

Re: Alfawise U30

: 27 mar 2019, 10:50
autor: cyfron
Wiem, bo też mam taką górkę. Pytanie skąd górka na szklanej podkładce, skoro bez różnicy jakie szkło weźmiemy? Jak widać float nie zawsze jest float. Oczywiście nie musi to być koniecznie Pilkington, może być inne firmowe ale no-name lub made in ChRL bym nie polecał. Import szkła z Azji jest faktem.

Re: Alfawise U30

: 27 mar 2019, 11:12
autor: toomas08
Musze sprawdzić czy jak oryginalną podkładkę obrócę to będzie dołek :)

Re: Alfawise U30

: 27 mar 2019, 11:41
autor: cyfron
Równie dobrze może być też górka, jeżeli szkło ma nierównomierną grubość.

Re: Alfawise U30

: 27 mar 2019, 13:07
autor: Puziu
cyfron pisze:Wiem, bo też mam taką górkę. Pytanie skąd górka na szklanej podkładce, skoro bez różnicy jakie szkło weźmiemy? Jak widać float nie zawsze jest float. Oczywiście nie musi to być koniecznie Pilkington, może być inne firmowe ale no-name lub made in ChRL bym nie polecał. Import szkła z Azji jest faktem.
Uwierz miże nie potrzeba żadnych „firmowych” szkieł. Ja zamówiłem lustro, kosztowało mnie 27zł i jest idealnie. Wszędzie równo, wypoziomowałem raz i mam spokój, do klejenia Hegron za chyba 15zł i nic więcej do szczęścia nie potrzeba ;)

Re: Alfawise U30

: 30 mar 2019, 23:23
autor: Grzesiu1989
Drukarka dotarła, złożona dosyć szybko. Fakt, instrukcje można wyrzucić i od razu używać tej z karty pamięci.

Niestety, ale ustawiłem głowice i porysowała mi te oryginalna szybkę tak więc jak wyżej, będę musiał kupić nową :)
Jaki macie sposób na wypoziomowanie wszystkiego?

Re: Alfawise U30

: 31 mar 2019, 00:37
autor: cyfron
W panelu masz funkcje ułatwiającą poziomowanie, która ustawia głowicę w 5 punktach. Lecisz pokolei punkty i ustawiasz na kartkę papieru. Robisz to tak długo aż osiągniesz pożądany efekt we wszystkich punktach. Pierwsze poziomowanie zajęło mi z 40 minut. Teraz od czasu do czasu robię korektę, która zajmuje mi zwykle 5 do 10 minut.

Re: Alfawise U30

: 31 mar 2019, 07:32
autor: Puziu
Nie czekaj i zamów nowe szkło, wypoziomujesz raz i będziesz mieć spokój. Proponuję wydrukować sobie te https://www.thingiverse.com/thing:2979733 kółka, bardzo ładnie pasują i wygodniej się poziomuje.

Re: Alfawise U30

: 31 mar 2019, 08:12
autor: toomas08
Puziu pisze:Nie czekaj i zamów nowe szkło, wypoziomujesz raz i będziesz mieć spokój. ....
Podpisuje się obiema rękami. Myślałem, że to oryginalne fajne ale po mękach jakie przeszedłem z poziomowaniem i drukiem pojechałem do szklarza, zapłaciłem 5zł i efekt jest taki. Różnicę widać i chyba nic więcej nie trzeba tłumaczyć :)

Re: Alfawise U30

: 31 mar 2019, 10:36
autor: Grzesiu1989
Ok, wyregulowałem, jest znacznie lepiej :) jak wysoko powinna być glowica na najniższym poziomie? Tuż nad szkłem? Dotykać?

Pierwszy próbny wydruk dziwny, zaczął drukować nogi kotka a potem tak jakby przesunął się o całą długość modelu w lewo i drukował dalej nogi, więc zaczęło wychodzić jakby 2 modele drukował więc przerwałem

Re: Alfawise U30

: 31 mar 2019, 11:13
autor: Artu
Grzesiu1989 pisze:...jak wysoko powinna być głowica na najniższym poziomie? Tuż nad szkłem? Dotykać?
Zazwyczaj ustawia się "na kartkę papieru", czyli jakieś 0,2mm

Re: Alfawise U30

: 31 mar 2019, 11:17
autor: FlameRunner
Kartka ma raczej 0,1 mm.
I gdy ustawimy tak, że w pozycji Z=0 między dyszą a stołem przechodzi kartka, to znaczy ze głowica jest od razu o kartkę papieru za wysoko.

Re: Alfawise U30

: 31 mar 2019, 11:40
autor: zdrapekk
Witam, czy do Alfawise U30 podchodzi filament 1,75mm?

Re: Alfawise U30

: 31 mar 2019, 11:42
autor: arkomania.pl
Trochę zdziwiony jestem, że można poziomować stół kilkadziesiąt minut.

Dla ułatwienia procesu w przypadku 4-5 punktowego poziomowania:

Najlepiej zacząć procedurę od punktów leżących po przekątnych stołu (prostokąta).
Skaczemy między punktami końcowymi na jednej z przekątnych, tak aby uzyskać poziom przekątnej.
Gdy mamy już jedną przekątną ustawioną, to wykonujemy te same czynności z drugą.

Zasada ta wynika z geometrii.

Re: Alfawise U30

: 31 mar 2019, 11:45
autor: dragonn
zdrapekk pisze:Witam, czy do Alfawise U30 podchodzi filament 1,75mm?
https://pl.gearbest.com/3d-printers-3d- ... 47322.html :roll: :roll: pisze wszystko

Re: Alfawise U30

: 31 mar 2019, 12:06
autor: zdrapekk
Czytałem ale musiałem przeoczyć :/, ale dzieki

Re: Alfawise U30

: 31 mar 2019, 18:19
autor: cyfron
zdrapekk pisze:Witam, czy do Alfawise U30 podchodzi filament 1,75mm?
Tylko taki.

Re: Alfawise U30

: 31 mar 2019, 18:21
autor: cyfron
arkomania.pl pisze:Trochę zdziwiony jestem, że można poziomować stół kilkadziesiąt minut.

Dla ułatwienia procesu w przypadku 4-5 punktowego poziomowania:

Najlepiej zacząć procedurę od punktów leżących po przekątnych stołu (prostokąta).
Skaczemy między punktami końcowymi na jednej z przekątnych, tak aby uzyskać poziom przekątnej.
Gdy mamy już jedną przekątną ustawioną, to wykonujemy te same czynności z drugą.

Zasada ta wynika z geometrii.
Jak się to robi pierwszy raz w życiu, to można. Teraz jak napisałem jest to 5-10 minut.

Re: Alfawise U30

: 09 kwie 2019, 01:19
autor: Grzesiu1989
Hej.
Zrobiłem swój pierwszy projekt w fusion360, następnie wygenerowalem model w cura i zacząłem drukować. Pięknie wypoziomowany stół, wszystko wydaje mi się dokręcone.

Pierwsza warstwa wyszła super, ta taka "rozgrzewka" dookoła modelu, ale jak zaczęła drukować już model to niestety pojawił się problem. Takjakby wyższa warstwa blokowała głowice, tzn takjakby głowica nie podniosła się i próbowała jeździć po już wydrukowanej części. Ciężko mi to opisać, zdjecie tez średnio to oddaje ale widać że plastik jest stopiony na rogu, bo głowica po nim jeździła ciągle. Następnie jak już się uzbierać więcej materiału to rolki przeskakują i model drukuje się z boku (przesunięcie).
Miałem podobną rzecz z modelem dostarczonym z drukarka (kotek), że drukowały się stopy, następnie cały kotek przesuwał się o całą jego długość i stopy dalej drukowały się obok.
Co ciekawe, statek wydrukował się poprawnie.

Co myślicie? Dlaczego tak się dzieje? Jak wchodzę do menu i poruszam głowica to chodzi góra/dół

Re: Alfawise U30

: 09 kwie 2019, 07:42
autor: virgin71
Jak ciężko opisać, to nagraj filmik.

Re: Alfawise U30

: 09 kwie 2019, 08:36
autor: cyfron
Sprawdź naciąg pasków i czy wszystkie wtyczki dobrze siedzą w gdniazdach. Miałem problem z ekstruderem, że niby reagował ale nie miał siły podawać filamentu, problemem okazała się nie do końca wciśnięta wtyczka w silniku ekstrudera. Sprawdź też połączenia na płycie głównej - u mnie zasilanie podgrzewania stołu było luźne.

Re: Alfawise U30

: 09 kwie 2019, 13:45
autor: Grzesiu1989
Ponaciagalem pasek, wypoziomowane znów stół (na kartkę papieru, tak by swobodnie się ruszała po stole bez blokowania) i zacząłem drukowanie.
Nie jest źle, choć trochę podwija mi się na rogach materiał do góry tak jakby. Da się coś z tym zrobić? Na zdjęciu widać.
200stopni c mam ustawione i 60 stół.

Drugi problem to wyświetlacz - po dłuższym czasie (godzinie) jak wracam do drukarki to ekran świeci się na biało i nic nie można z tym zrobić. Drukarka dalej drukuje ale nie widze progresu. Też tak macie? Może jakiś update firmware jest i da się go wgrac?

Dzięki

Re: Alfawise U30

: 09 kwie 2019, 13:49
autor: FlameRunner
Czyli ustawiłeś stół tak, by był od dyszy za daleko o grubość kartki papieru? :P

Poziomowanie na kartkę jest spoko, ale:
- kartka (zwykły papier około 80 g/m^2) ma się przesuwać między dyszą a stołem z lekkim oporem,
- stół i głowica mają być rozgrzane, stół ma być czysty,
- rób to w pozycji Z=0,1 mm.

Re: Alfawise U30

: 09 kwie 2019, 14:17
autor: cyfron
Z wyświetlaczem nie mam problemów. Sprawdź czy dobrze tasiemka siedzi w wyświetlaczu i płycie.
Jak drukowałem na gołej szybie też wydruk lubiał się podwinąć, z klejem było trochę lepiej. Odkąd stosuję na szybę NeedIt zapomniałem co to podwijajacy się lub odklejony wydruk.

Re: Alfawise U30

: 17 kwie 2019, 15:38
autor: Grzesiu1989
Hej.
Co może być przyczyną powstawania na rogu takiego zgrubienia? Tak jakby się wybrzuszal wydruk.

Druga sprawa, zaobserwowałem jak drukarka ciągnie filiamentu, czasem jest tak że bardzo gwałtownie wycofuje go, strzela aż głośno. Nagrałem na filmiku. To normalne?

Filmik: https://youtu.be/0V5NdbXCu0A

Re: Alfawise U30

: 17 kwie 2019, 15:46
autor: cyfron
Co do wybrzuszenia to albo nierówny stół albo źle wypoziomowany.

Re: Alfawise U30

: 17 kwie 2019, 16:18
autor: Zepco
Ona go nie cofa, tylko przeskakuje bo próbuje przepchnąć filament a ten się blokuje. I to też może mieć związek z niewypoziomowanym stołem, który miejscami jest za blisko dyszy i ją przytyka.

Re: Alfawise U30

: 17 kwie 2019, 16:41
autor: toomas08
Moje problemy z kiepskim drukiem skończyły się jak wywaliłem to oryginalne szkło które było po prostu krzywe. Teraz mam oryginalne od lokalnego szklarza i jest super.

Re: Alfawise U30

: 17 kwie 2019, 16:44
autor: cyfron
Moje też było krzywe.

Re: Alfawise U30

: 17 kwie 2019, 19:48
autor: virgin71
Oni specjalnie nie robią prostych;)

Re: Alfawise U30

: 18 kwie 2019, 15:00
autor: Grzesiu1989
Mam problem...
Poziomie stół, na kartkę papieru (złożona na pół nawet), używam needit kleju, pierwsza warstwa drukuje się ładnie i trzyma się, ale za chwilę drukarka zaczyna strzelać i cofać jak wyżej bo za nisko jest glowica. Wtedy przykręcam lekko śrubki od poziomowania i idzie dalej już ładnie.

Jeśli zostawię po tym zabiegu stół, głowica jest wyżej i następny wydruk kompletnie nie trzyma się stołu mimo kleju, bo jest za wysoko.

Nie wiem jak to wyregulować tak by do tego nie dochodzić i nie zmieniać wysokości podczas wydruku...

Ciężka sprawa. Nie sądzę by to była wina szkla, ale kto wie...

Re: Alfawise U30

: 18 kwie 2019, 15:05
autor: dragonn
A poziomujesz z rozgrzanym stołem czy na zimno?

Re: Alfawise U30

: 18 kwie 2019, 15:37
autor: virgin71
Nagraj filmik. Poziomuje się na zwykłą kartkę. Jak ją złożysz, to będzie źle.

Re: Alfawise U30

: 18 kwie 2019, 16:58
autor: Grzesiu1989
Na zimno. Na kartkę jest za nisko. Spróbuję na podgrzanej. Właśnie wróciłem od szklarza z 2 szkłami opti white, niby najlepsze jakie mają klasa 1. Podmienie i zobaczę czy jest lepiej.

Problem w tym, że jak wydrukuja się pierwsze warstwy zaczyna się zapychać dysza, przykręcam trochę stół niżej i idzie dobrze, potem znów za jakiś czas zaczyna się blokować i muszę mocniej dokręcić. Dziwne, może jakiś problem z osią pionowa - spróbuję dokręcić wszystko lepiej.

Re: Alfawise U30

: 18 kwie 2019, 17:00
autor: toomas08
Grzesiu1989 pisze:Mam problem...
Poziomie stół, na kartkę papieru (złożona na pół nawet), używam needit kleju, pierwsza warstwa drukuje się ładnie i trzyma się, ale za chwilę drukarka zaczyna strzelać i cofać jak wyżej bo za nisko jest glowica. Wtedy przykręcam lekko śrubki od poziomowania i idzie dalej już ładnie.

Jeśli zostawię po tym zabiegu stół, głowica jest wyżej i następny wydruk kompletnie nie trzyma się stołu mimo kleju, bo jest za wysoko.

Nie wiem jak to wyregulować tak by do tego nie dochodzić i nie zmieniać wysokości podczas wydruku...

Ciężka sprawa. Nie sądzę by to była wina szkla, ale kto wie...
Ja uważam, że jest to wina oryginalnego szkła. Miałem podobnie jak Ty. Pierwsza warstwa po poziomowaniu była OK, cyrk zaczynał się na 2 i 3 warstwie. Po wymianie szkła jak ręką odjął.

Tu przykład viewtopic.php?f=51&t=4155&p=72707#p72707

Re: Alfawise U30

: 18 kwie 2019, 17:05
autor: cyfron
Jak zamontowałeś "śrubę" osi Z w łączniku? Też miałem przeboje jak zostawiłem tam trochę luzu. Teraz mam włożone na styk i jest OK. OptiWhite brałeś niepotrzebnie, Float w zupełności by wystarczyła. OptiWhite ma po prostu lepszą przejrzystość co nie ma wpływu na nasze drukowanie.

Re: Alfawise U30

: 19 kwie 2019, 08:36
autor: Grzesiu1989
Śruba siedzi mocno. Po wymianie szkła jest podobnie, może trochę lepiej.

1 warstwa wygląda pięknie, druga już zaczyna extruder strzelać. Podkręcam w czasie drukowania stół o trochę i drukuje ok, ale znów 3 lub 4 warstwa strzela. nie podkręcam i już potem idzie dobrze. Sprawdzę dziś rolki osi z i ogólnie mocowanie wszystkiego.
Martwię się że sam zepsulem, bo zdążyło mi się odpalić poziomowanie bez podpiętej kostki od krańcówki... I głowica ciągle schodzić chciała w dół, stop blokował i Z przeskakiwała.
Oby to nie było to :P

Re: Alfawise U30

: 19 kwie 2019, 11:35
autor: virgin71
Śruba jest zmontowana w powietrzu, czy dociska?

Re: Alfawise U30

: 19 kwie 2019, 13:37
autor: cyfron
virgin71 pisze:Śruba jest zmontowana w powietrzu, czy dociska?
Też o to pytałem, tylko kolega Grzesiu chyba nie zrozumiał o co mi chodzi. ;)

:arrow: Grzesiu1989 :arrow: drukujesz gotowce od producenta, czy sam przygotowujesz g-code? może problem nie tkwi w drukarce tylko w źle przygotowanych g-code?

Re: Alfawise U30

: 19 kwie 2019, 13:45
autor: toomas08
Ja mam śrubę w sprzęgle zamontowaną z odstępem tak jak wszyscy piszą. Drukuje dobrze.

Re: Alfawise U30

: 19 kwie 2019, 16:25
autor: cyfron
Ja wyczytałem właśnie, żeby zamontować na styk w tej drukarce.

Re: Alfawise U30

: 19 kwie 2019, 17:21
autor: toomas08
Grzesiu1989 pisze:Na zimno.
Bład nr 1...nigdy na zimno...poziomujemy zawsze na ciepło!

Re: Alfawise U30

: 20 kwie 2019, 09:58
autor: virgin71
cyfron pisze:Ja wyczytałem właśnie, żeby zamontować na styk w tej drukarce.
Oczywiście, że na styk. Te elastyczne sprzęgła mają dużo wad. Oparcie śruby na wale silnika niweluje 10 błędów, a powoduje 1.
UM miał sztywne połączenie w Original bez + i uważam, że oni naprawdę odrabiają zadanie domowe. To ma być sztywne, a nie elastyczne i to się sprawdza również w moim U30.

Re: Alfawise U30

: 20 kwie 2019, 16:09
autor: Grzesiu1989
Poziomowalem na gorąco i to samo.
Na kartkę papieru, tak by lekko stawiała opór.

Projekty moje własne - niby profil zaimportowany.

Efekt jest taki, że kilka pierwszych warstw (może 3-4) muszę ręcznie opuszczać stół, co warstwę bo inaczej extruder się blokuje. Wyższe warstwy już drukują się dobrze, bez obniżania stołu.

Niebardzo rozumiem o co chodzi z tą śruba i sprzęgłem, oraz odstępem. Mógłby ktoś wytłumaczyć? Albo jakieś zdjęcie? Może to jest problemem...
Jak ruszam ręcznie osią Z (tą śruba długa) to nie czuć przeskoków itp).

Wesołych Świąt :)

Re: Alfawise U30

: 20 kwie 2019, 16:17
autor: cyfron
Poluzuj śrubki blokujące oś Z w sprzęgle i pozwól osi oprzeć się o trzpień silnika, zablokuj ponownie śrubkami.

To, że zaimportowałeś profil, to nie znaczy że wszystko jest dobrze. Wydrukuj coś przygotowanego przez producenta.

Re: Alfawise U30

: 20 kwie 2019, 22:07
autor: Grzesiu1989
Mówisz o środkach na górze, które trzymają te dluuuuga śrubę, po której porusza się os Z? Dolne śruby blokuja ten okrągły element (to jest to sprzęgło?) z silnikiem.

Nie wiem o co chodzi z tym opieraniem się o trzpień silnika, mógłbyś trochę rozwinąć ten temat?
Przepraszam jeśli pytania są trywialne :)

Re: Alfawise U30

: 20 kwie 2019, 22:33
autor: cyfron
Oto chodzi
Obrazek
Jak poluzujesz górną śrubkę to śruba osi Z powinna opaść do końca aby oprzeć się o trzpień silnika.

Re: Alfawise U30

: 20 kwie 2019, 23:29
autor: panWiadr0
Nie powinna. Jak już chcesz opierać to pomiędzy wałkami powinna być włożona kulka np. z łożyska.

Re: Alfawise U30

: 20 kwie 2019, 23:40
autor: cyfron
panWiadr0 pisze:Nie powinna. Jak już chcesz opierać to pomiędzy wałkami powinna być włożona kulka np. z łożyska.
Poczytaj całą dyskusję na temat tego łożyska i problemów z nim związanych.

Re: Alfawise U30

: 20 kwie 2019, 23:44
autor: panWiadr0
cyfron pisze:
panWiadr0 pisze:Nie powinna. Jak już chcesz opierać to pomiędzy wałkami powinna być włożona kulka np. z łożyska.
Poczytaj całą dyskusję na temat tego łożyska i problemów z nim związanych.
Nie podparte siada. To norma. Ja przeszedłem już dawno na takie z elastometrem.

Re: Alfawise U30

: 21 kwie 2019, 00:42
autor: Grzesiu1989
To ma siąść na samym dole czy zostawić jakąś przerwę? :)
Można to wymienić może na coś lepszego?

Re: Alfawise U30

: 21 kwie 2019, 08:00
autor: cyfron
Rób jak uważasz. Ja mam na samym dole i jest dobrze.

Re: Alfawise U30

: 21 kwie 2019, 10:59
autor: Bobbik1

Re: Alfawise U30

: 21 kwie 2019, 11:51
autor: Grzesiu1989
A mam pytanie - to sprzęgło powinno dotykać dołu? Chodzi o to, że jak je zakładam na trzpień silnika to spada na sam dół i wtedy jest bardzo mało miejsca od góry na śrubę. Może podniosę trochę sprzęgło do góry i śruba wejdzie mocniej w środek.

Re: Alfawise U30

: 21 kwie 2019, 12:52
autor: Grzesiu1989
Ehh ustawiłem to sprzęgło tak by śruba siadła na sam dół, na trzpień silnika. Jest w powietrzu jak na zdj powyżej. Wypoziomowane stół idealnie na kartkę papieru na rozgrzanej drukarce dla PLA temperatury (kartka stawia delikatny opór podczas przesuwania w każdym miejscu stołu) i zacząłem drukować kotka dostarczonego z kartą pamięci.

Pierwsza warstwa - strzela extruder, nic się nie nakłada... Obniżyłem trochę stół w czasie drukowania (każda śrubę o kilka ruchów) - no i drukuje ok 1 warstwę, ale następne zaczyna szurać po już wydrukowanej warstwie i zaczyna strzelać extruder.
Powoduje to, że drukowane modele są po prostu bardziej płaskie na dole (mniejsza wysokość). Potem jak już wydrukuje kilka warstw działa dobrze i drukuje ładnie do góry.

Nie mam już pomysłu co jest nie tak...

Re: Alfawise U30

: 21 kwie 2019, 14:00
autor: Grzesiu1989
Hmm, ale po wydrukowaniu tych pierwszych 3 warstw tak dziwnie, z podnoszeniem dalej idzie już ładnie. Jest lepiej niż było wcześniej, chyba dużo lepiej.

Może u mnie poziomowanie powinienem zrobić jakoś wyżej, np na 2 kartki?
I jeszcze jedno co mi wpadło do głowy - ile pryskafie kleju na stół? Tak by był cały obszar mocno spryskany? Może za dużo kleju daje i dlatego tak na początku źle drukuje? Spróbuje wydrukować bez kleju albo psikne malutko.

Re: Alfawise U30

: 21 kwie 2019, 14:59
autor: McKee
Zobacz ustawienia pierwszej warstwy w slicerze. Z opisów wygląda mi że pierwszej warstwy nie drukujesz poprawnie i dlatego kolejne nie wychodzą. Filament musie się gdzieś podziać - jeżeli pierwsza warstwa ma fizycznie 0,1 mm a według slicera powinna mieć 0,25 to masz 250% nadmiar plastiku, który nie ma się gdzie podziać. Pierwsza warstwa jest krytyczna. Poszukaj na zdjęciach jak powinna wyglądać.

PS.: Nie o ilość kleju chodzi tylko o grubość pierwszej warstwy.

Re: Alfawise U30

: 21 kwie 2019, 20:44
autor: Grzesiu1989
Bottom thickness z profilu było ustawione na 1.2.
Zmieniłem na wartość domyślna (wyliczona 0.8) i drukuje się mój model. Zobaczymy :)

Lisek z karty wydrukował się pięknie :) mimo tego, że na tej drugiej czy trzeciej warstwie trochę extruder postrzelał to efekt jest genialny.

Re: Alfawise U30

: 21 kwie 2019, 21:35
autor: Zepco
Kształt jest, ale masz jeszcze trochę do opanowania i wtedy zobaczysz jak jest pięknie.

Re: Alfawise U30

: 21 kwie 2019, 22:01
autor: Grzesiu1989
A co jest nie tak? :) I jak mogę to poprawić?

Re: Alfawise U30

: 22 kwie 2019, 23:11
autor: virgin71
Ja myślę, że masz coś nie tak z podawaniem filamentu, bo strzelanie ekstrudera oznacza coś nie tak.

Re: Alfawise U30

: 08 maja 2019, 21:09
autor: Grzesiu1989
Hej.
Już nie wiem sam co zrobić...
Próbowałem różnych rzeczy, poziomowalem stół przy użyciu kartki na różne wysokości, przy pomocy próbnych druków do poziomowania, wymieniłem szybkę na taką od szklarza i efekty zawsze są takie same:
- pierwsza warstwa ładnie się drukuje, druga i trzecia już blokują ekstruder, glowica rozgrzana powoduje tworzenie się rowków (rysuje w już ułożonym filiamencie). Jak wydrukuja się te warstwy kłopotliwe to wyżej jest już dobrze, nie ma problemów z ekstruderem.
- pierwsza warstwa ok, potem ręcznie opuszczam stół z każdej strony na drugą i trzecią warstwę i dalej drukuje się samo. Ale to męczące że muszę siedzieć i pilnować...

Mam pytanie - miał ktoś coś podobnego? Może da się w cura ustawić jakoś by po 1 warstwie wyżej podjeżdżał ekstruder? A może zepsulem sobie drukarkę tym, że nie miałem podłączonego przewodu od krańcówki osi Z i głowica zatrzymała się na stole i dalej silnik chodził i przeskakiwała śruba do czasu aż się zorientowałem o co chodzi i wyłączyłem drukarkę...

Pomocy :)

Re: Alfawise U30

: 08 maja 2019, 21:46
autor: speedkb
Daj po prostu offset na oś Z, powiedzmy 0.2 i zobacz jak wyjdzie. 1 warstwa na szkle i na jakimś lakierze i tak będzie trzymać, a reszta powinna już też ładnie wychodzić.

Re: Alfawise U30

: 09 maja 2019, 00:08
autor: cyfron
Przypomnij mi jakie ustawiasz temperatury i jakiego filamentu używasz?
Wentylatory od chłodzenia pracują normalnie?

Re: Alfawise U30

: 09 maja 2019, 00:30
autor: McKee
Zdjęcia poprosimy. Samej pierwszej warstwy - jak ona wygląda? Ew, zadrukowany kawałek kolejnej, dla pokazania problemu.

Re: Alfawise U30

: 09 maja 2019, 12:35
autor: Grzesiu1989
Temperatura 200-210. Filiament PLA eco.
Wentylatory 1 warstwa nie, od 2 się włączają na 100%.

Gdy zacznę z większej wysokości (np po tym jak drukuje i reguluje na żywo 2 i 3 warstwe by się dobrze drukowala i wydrukuje się do konca, nie ruszam stołu i zaczynam drukować nowy element) to filiament się nie przykleja do szkła mimo iż używam needit. Jest za wysoko. Jak obnize tak by się kleił to znów te 2-3 warstwa za nisko się drukuje.

Ok, wydrukuje coś i zrobię zdjecie

Re: Alfawise U30

: 09 maja 2019, 12:42
autor: cyfron
Najlepiej nagraj film jak drukujesz pierwsze warstwy. Oprócz tego wrzuć zdjęcia wszystkich ustawień w panelu drukarki - może tam masz coś poprzestawiane - ewentualnie zrób reset do ustawień fabrycznych.

Re: Alfawise U30

: 12 maja 2019, 15:11
autor: Grzesiu1989
Rozebrałem część drukarki, naciagnalem paski, nawet te osi y, które były oryginalnie naciągnięte już. Podkręcałem rolki.
Wypoziomować lek na kartkę, potem wydrukowałem test poziomujący i poprawiłem stół.

Następnie rozpocząłem drukowanie dołączonego do karty pamięci modelu bird.
Pierwsza warstwa ekstra, mówię chyba będzie dobrze. Druga warstwa też nieźle, wow.
A na 3 już ekstruder napier...dziela i dupa... Już mnie szklak trafia.
Załączam zdjęcie od spodu gdzie widać że 1 warstwa była OK, a drugie zdjęcie pokazuje jak głowica jeździła po już wydrukowanej wcześniej warstwie i robią się wygrzane rowki.
Już mi ręce opadają nie wiem co może być nie tak :(

Robiłem reset do ustawień fabrycznych przed drukiem.

Re: Alfawise U30

: 12 maja 2019, 15:37
autor: Tuchajbej
TLDR

Może masz problem z stepem od osi Z. Przegrzewa się albo ma za mało prądu i nie daje rady podnieść osi. Dysza od szurania sie zatyka i masz co masz.

Re: Alfawise U30

: 12 maja 2019, 15:42
autor: dragonn
Jako że to U30 to może rolki za ciężko chodzą i dlatego nie podnosi bo się klinuje.

Re: Alfawise U30

: 12 maja 2019, 15:51
autor: Grzesiu1989
Tylko potem już drukuje ok. W sensie, wyższe warstwy drukuje ładnie.
Mówicie by poluzować wszystkie rolki osi z? Spróbuje.

Re: Alfawise U30

: 12 maja 2019, 18:02
autor: cyfron
Sprawdź czy prowadnice Z są idealnie równe oraz czy szkielet trzyma kąty.
Niech ktoś mądrzejszy się wypowie czy można silnik Z zamienić miejscami z silnikiem np. Y, bo nie jestem pewien czy są identyczne.

Re: Alfawise U30

: 13 maja 2019, 20:37
autor: Grzesiu1989
Hmmm niesamowite, ale chyba problemem były zbyt mocno zamocowane rolki osi Z.
Poluzowałem je i drukuje właśnie model testowy i jest bardzo dobrze - nic nie strzela itp.

Może jest OK już! Zobaczymy :) dzieki

Re: Alfawise U30

: 15 maja 2019, 12:59
autor: Grzesiu1989
Hmmm.
Wydruk testowy wyszedł całkiem dobrze :)
Jedyne co to jest zniekształcony dół wydruku. Zrobił się taki banan na dole i nie wiem czego to wina może być. Góra już perfect płaska, ale dół który leżał na szkle jest wygięty. Wrzucam zdjęcie. PLA, stop 60st, filiament 200.
Co może być nie tak? Szkło mam od szklarza niby proste.

Re: Alfawise U30

: 15 maja 2019, 13:37
autor: FlameRunner
Wygląda, jakby Ci się tak całkiem zwyczajnie wydruk trochę odkleił od stołu. Ogólnie temat przerabiany wiele, wiele razy.
- Pokaż spód nieudanego wydruku.
- Drukujesz na gołym szkle? Nanosisz jakiś preparat?

Re: Alfawise U30

: 15 maja 2019, 13:38
autor: cyfron
Nie odkleił się podczas druku? Zwykle mam taki efekt jak któryś róg obiektu odklei się na początku drukowania.

Re: Alfawise U30

: 15 maja 2019, 14:19
autor: virgin71
Polski Liquid NeedIT, zagraniczny Dimafix, po taniości lakier do włosów.
Dzięki temu się nie podwinie. Ew. możesz wydruk mocniej wprasować w stół.

Re: Alfawise U30

: 15 maja 2019, 15:18
autor: cyfron
Potwierdzam - używam NeedIt i zapomniałem co to odklejający się wydruk :)

Re: Alfawise U30

: 15 maja 2019, 18:57
autor: Grzesiu1989
Hmm użyłem needit ale może za wysoko była głowica ustawiona na 1 warstwę. Spróbuje niżej delikatnie (robione na kartkę).
Dzięki.

Re: Alfawise U30

: 02 cze 2019, 12:51
autor: Grzesiu1989
Ok Panowie (i Panie jeśli jakieś tutaj są :)).
Drukarka po poluzowaniu rolek osi Z drukuje pięknie warstwy.
Jedyny problem jaki mi został to nie trzymanie pionu. Wydruk schodzi w bok im wyżej.
Co może być tego przyczyną?

Re: Alfawise U30

: 02 cze 2019, 12:57
autor: FlameRunner
Chodzi o przesunięte warstwy czy krzywą drukarkę?

Re: Alfawise U30

: 02 cze 2019, 13:03
autor: cyfron
Grzesiu1989 pisze:Ok Panowie (i Panie jeśli jakieś tutaj są :)).
Drukarka po poluzowaniu rolek osi Z drukuje pięknie warstwy.
Jedyny problem jaki mi został to nie trzymanie pionu. Wydruk schodzi w bok im wyżej.
Co może być tego przyczyną?
Zmniejsz prędkości, w tym ruchów jałowych poniżej 120mm/s i sprawdź naciąg pasków.

Re: Alfawise U30

: 02 cze 2019, 13:13
autor: Grzesiu1989
Nie widać tego aż tak na zdjęciu, ale szczelina zwęża się ku górze.

Re: Alfawise U30

: 02 cze 2019, 13:34
autor: cyfron
Sprawdziłeś to co napisałem Ci powyżej?

Re: Alfawise U30

: 02 cze 2019, 21:37
autor: Grzesiu1989
Prędkość mam niższa, paski są mocno naciągnięte, sprawdzę jeszcze rolki czy nie są za bardzo dociągnięte. Dzięki

Re: Alfawise U30

: 02 cze 2019, 22:16
autor: virgin71
Drukarka jest krzywo skręcona.

Re: Alfawise U30

: 03 cze 2019, 07:02
autor: FlameRunner
virgin71 pisze:Drukarka jest krzywo skręcona.
Jednak się da? ;)

Re: Alfawise U30

: 03 cze 2019, 09:07
autor: aaannnd
Bo nie wystarczy poluzować rolki, trzeba jeszcze je tak wyregulować, żeby belka od osi X była równoległa do podstawy/prostopoadła do profili pionowych, a potem do tego stół doregulować.

Re: Alfawise U30

: 03 cze 2019, 11:34
autor: virgin71
FlameRunner pisze:
virgin71 pisze:Drukarka jest krzywo skręcona.
Jednak się da? ;)
Wydaje mi się, że nie, ale wydruk tak wygląda.

Re: Alfawise U30

: 25 cze 2019, 19:36
autor: morf
Wczoraj przyszło mi poskładać i30 dla Kumpla.
Nigdy nie miałem bramowej więc składałem na czujae:)
Chwila moment i całkiem daje rade :)
IMG_20190625_170429.jpg

Re: Alfawise U30

: 25 cze 2019, 19:38
autor: toomas08
No na mojej takiego efektu jeszcze nigdy nie miałem :(

Re: Alfawise U30

: 25 lis 2019, 16:14
autor: Harth
Czy jest jakieś ustawienie w U30 które powoduje cofanie filamentu przez ekstruder na początku wydruku? Sprawdziłem wszystkie opcje w Cure ale widzę tam nic co mogłoby wywołać takie działanie.

Re: Alfawise U30

: 25 lis 2019, 16:24
autor: dragonn
może masz za blisko pierwszą warstwę i ekstruder gubi kroki?

Re: Alfawise U30

: 25 lis 2019, 16:32
autor: Harth
dragonn pisze:może masz za blisko pierwszą warstwę i ekstruder gubi kroki?
Tzn dysza jest za blisko płyty?
Dzieje się to od razu po tym jak karetka ustawia się w pozycji zerowej przed wydrukiem.

Re: Alfawise U30

: 25 lis 2019, 17:27
autor: virgin71
Moze w start g-code.

Re: Alfawise U30

: 25 lis 2019, 22:26
autor: cyfron
Mi Cura też tak robi. Teraz tnę w Prusa Slicer i jest OK.

Re: Alfawise U30

: 26 lis 2019, 08:20
autor: FlameRunner
Jeśli to kwestia startowego gcode, to zmiana całego slicera z tego powodu to troszkę przesada. ;)

Re: Alfawise U30

: 26 lis 2019, 09:52
autor: cyfron
Powodów było trochę więcej, przede wszystkim wygodniejszy interfejs. Cura dodaje linijkę wycofania zaraz po startowym g-code drukarki, nie wiem gdzie można to wyłączyć, dodałem regułę, która REMuje tą linijkę, jednak na co dzień zacząłem używać bPrusa Slicer.

Re: Alfawise U30

: 26 lis 2019, 10:14
autor: FlameRunner
Przykładowy "Start G-code" wprowadzony w "Machine Settings" w Cura 4.4.0:

Kod: Zaznacz cały

G21 ;metric values
G90 ;absolute positioning
M82 ;set extruder to absolute mode
M107 ;start with the fan off
G28 X0 Y0 ;move X/Y to min endstops
G28 Z0 ;move Z to min endstops
G1 Z15.0 F{speed_travel} ;move the platform down 15mm
G92 E0 ;zero the extruded length
G1 F200 E3 ;extrude 3mm of feed stock
G92 E0 ;zero the extruded length again
G1 F{speed_travel}
M117 Printing...
G5
I początek wygenerowanego pliku .gcode:

Kod: Zaznacz cały

;FLAVOR:Marlin
;TIME:530
;Filament used: 0.259456m
;Layer height: 0.2
;MINX:100.2
;MINY:100.2
;MINZ:0.3
;MAXX:119.8
;MAXY:119.8
;MAXZ:19.9
;Generated with Cura_SteamEngine 4.4.0
M140 S60
M105
M190 S60
M104 S200
M105
M109 S200
M82 ;absolute extrusion mode
G21 ;metric values
G90 ;absolute positioning
M82 ;set extruder to absolute mode
M107 ;start with the fan off
G28 X0 Y0 ;move X/Y to min endstops
G28 Z0 ;move Z to min endstops
G1 Z15.0 F60 ;move the platform down 15mm
G92 E0 ;zero the extruded length
G1 F200 E3 ;extrude 3mm of feed stock
G92 E0 ;zero the extruded length again
G1 F60
M117 Printing...
G5
G92 E0
G92 E0
G1 F1500 E-6.5
;LAYER_COUNT:99
;LAYER:0
M107
M204 S300
M205 X8.18 Y8.18
;MESH:cube 20 mm kostka testowa zwyk??a prosta bez niczego dziewicza.stl
G0 F1440 X100.2 Y119.8 Z0.3
M205 X3 Y3
;TYPE:WALL-OUTER
G1 F1500 E0
G1 F1200 X100.2 Y100.2 E0.97785
G1 X119.8 Y100.2 E1.9557
G1 X119.8 Y119.8 E2.93354
G1 X100.2 Y119.8 E3.91139
M205 X8.18 Y8.18
Faktycznie pozycja ekstrudera jest zerowana i zaraz po tym filament jest cofany:

Kod: Zaznacz cały

G92 E0
G1 F1500 E-6.5
ale to nie jest błąd i nie nazwałbym tego "linijką wycofania" - to jest retrakcja wykonana zgodnie z parametrami podanymi w profilu druku. Potem głowica jest przesuwana do punktu, gdzie zaczyna się właściwy wydruk, z powrotem podaje 6,5 mm filamentu i dopiero zaczyna drukować:

Kod: Zaznacz cały

G0 F1440 X100.2 Y119.8 Z0.3
G1 F1500 E0
G1 F1200 X100.2 Y100.2 E0.97785
G1 X119.8 Y100.2 E1.9557
G1 X119.8 Y119.8 E2.93354
G1 X100.2 Y119.8 E3.91139
Jak dla mnie to jest zachowanie jak najbardziej logiczne i pożądane.

Gdyby drukarka nie zrobiła tej retrakcji, to po napełnieniu głowicy (linią rozbiegową bądź, jak w tym przykładzie, ekstruzją w powietrzu) mielibyśmy niekontrolowany wypływ materiału z głowicy i wtedy na pewno by go brakło na początku wydruku.

Re: Alfawise U30

: 29 lis 2019, 13:38
autor: d2f
Dobrze koledzy.

Chyba dojrzałem do U30. Moja XY100 jest już coraz bardziej skoszona, wydruki wychodzą coraz bardziej krzywe. Mendel90 wciąż stoi nieskończony i rodzi tylko coraz to nowe problemy.

Tylko teraz pytanie - gdzie to kupić?
Dostałem taki link:
https://www.gearbest.com/3d-printers-3d ... id=1640583

od Kolegi z forum, GB z magazynu w PL. Ale ja nie umiem kupować z GB i nie wiem które to PL, a z wyszukiwarki wychodzi, że tam są Czechy, Chiny i jakiś jeszcze jeden niepolski kraj.

Jest jeszcze ofera na ALlegro (Bestopdeal) ale tak do końca też nie wiem, czy to z PL.

Wolałbym zamówić w kraju, żeby mieć w miarę szybko przesyłkę. I ewetualnie możliwość reklamacji paypal lub visa.

Możecie coś mi doradzić w tym temacie?

Re: Alfawise U30

: 29 lis 2019, 16:40
autor: cyfron
Spokojnie możesz brać z jakiegokolwiek magazynu Europejskiego i będzie szybko.

Re: Alfawise U30

: 24 cze 2020, 19:26
autor: bubba
Cześć.
Przykro mi pisać taki post jako pierwszy na forum, ale niestety okoliczności mnie do tego zmusiły.
Niestety dzisiaj moja U30 wyzionęła ducha - ustawiłem druk, wyszedłem z domu, a gdy wróciłem moim oczom ukazał się niedokończony wydruk z lekkim zgrubieniem przy dyszy. Nie wiem co się stało, natomiast od tego momentu drukarka nie drukuje - wszystko generalnie działa, ale nie rusza się żadna z osi ani ekstruder. Update firmwaru nie pomaga.

Zacząłem badać temat organoleptycznie i jedyne co zwróciło moją uwagę to to, że silnik krokowy osi Y stuka co pełen obrót. Sprawdzony "na krótko" wydaje się działać poprawnie. Nasuwa się pytanie. Czy jest możliwe, że w związku z takim problemem elektronika blokuje ruch innych silników? Byłbym wdzięczny gdyby ktoś z tą samą drukarką odłączył jeden z silniczków i sprawdził.
Może ewentualnie jest ktoś z Warszawy, kto użyczyłby jakiegoś silniczka do testów ? :)

Z góry dzięki za pomoc

Re: Alfawise U30

: 24 cze 2020, 20:21
autor: TDI-CAD
Skoro wyswietlacz dziala a polecenia z niego wysylane do drukarki juz nie to padlo polaczenie wyswietlacza z plyta glowna. Prawdopodobnie przewod lub gożej padla plyta glowna.

Re: Alfawise U30

: 25 cze 2020, 23:23
autor: bubba
Problem rozwiązany. Dzisiaj usiadłem do tematu z chłodną głową, podociskałem wszystkie wtyczki na płycie i zaczęło działać