Strona 1 z 1

Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 20 lis 2018, 11:48
autor: MefistO
Witam

Na wstępie proszę, podzielcie się sowią wiedzą i doświadczeniem.
Jaki program jest najłatwiejszy, a który daje dużo możliwości.
Proszę o wszelkie użyteczne linki, książki które warto kupić oraz kursy i szkolenia.

W skrócie, to wszystko co warto polecić i jest wartościowe - waszym zdaniem

z góry dziękuje

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 20 lis 2018, 11:52
autor: FlameRunner
First things first, chcesz być inżynierem czy artystą?

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 20 lis 2018, 12:01
autor: sagittario
Każdy inżynier to artysta ;)

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 20 lis 2018, 12:07
autor: jarekb
Konkretnie polecę Fusion360 - dla hobbystów licencja free, sporo tutoriali na youtube, bardzo duże możliwości i w mojej ocenie jest dość łatwy w obsłudze.

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 20 lis 2018, 12:10
autor: tig33r
Najważniejsze to poznać podstawy i zasady modelowania bryłowego, bo reszta to tylko wiedza gdzie znajdują się konkretne opcje w różnych programach.

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 20 lis 2018, 12:49
autor: Olson
A ja od siebie polecę onshape (za które pewnie co niektórzy mnie zjadą ;)).
Bawiłem się także Fusion 360, Solid Works, Sketch-up i jeszcze paroma przez chwilę i mi najbardziej podchodzi onshape.

Ale prawda jest taka że samemu trzeba zobaczyć które środowisko będzie najbardziej pasować, no i tak jak tig33r napisał nauczyć się samych zasad modelowania.

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 20 lis 2018, 13:37
autor: Berg
nie, nie tylko nie chmura. Ja tam już parę wiosen i zim mam. Nie tak rzadko się zdarza, że potrzebuję sięgnąć do projektu sprzed lat. Wówczas otwieram szafę. Wyciągam stary dysk, na którym mam maszynę wirtualną ze starym softem i to po prostu działa. Na pulpicie mam pliki sprzed 10 lat tak jak je tam zostawiłem. otwieram projekt poprawiam coś. NIe mówię o projektowaniu 3d, tylko innych rzeczach ale to to samo.
Dostaję gęsiej skórki na myśl, że kupuję roczną licencję na onshape, potem zmieniam zdaniem i kupuję Autodeska bo dodali 100 świetnych funkcji, które właśnie mi ułatwią pracę a za 10 lat albo już nie ma Onshepe albo jest ale muszę kupić roczną licencję dla 10 min osób, bo taki będą mieć model sprzedaży wtedy by dodać jeden otwór w bryle

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 20 lis 2018, 13:45
autor: Berg
Jeszcze dodam, że nie po to kupuję sobie za worek srebrników fajny komputer z fajnym kilkurdzeniowym CPU, kupą RAMu . By potem to wszystko działało na jednym tylko wątku i głównie zajmowało się parsowaniem skrajnie nieefektywnego kodu w javascript w oknie przeglądarki.

Pisanie w ten sposób aplikacji dla mnie to wyraz pogardy dla użytkownika. Wyraz dbania jedynie o własny interes producenta. To dowód na to, że produkt nie jest tworzony przez profesjonalistów, tylko przez marketingowców a co najmniej to oni mają decydujący głos w postawaniu takiego softu.
Niecierpię marketingu!

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 20 lis 2018, 13:55
autor: MalT
Ja polecam FreeCAD.

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 20 lis 2018, 14:01
autor: dragonn
Pomimo że lubię onshape bo jest prosty i pasuje mi jego interfejs to zgadzam się z rafaljot szczególnie że wiem jak zamula onshape przy bardzo skomplikowanych projektach.
Niestety z mojego doświadczenia wynika że Fusion360 wcale nie jest lepszy, też jest to cloud i też muli tak samo bo załadowaniu czegoś o dużej ilości elementów.

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 20 lis 2018, 14:13
autor: virgin71
OnShape przede wszystkim jest po prostu drogi. Fusion polecę i ja, jeśli chodzi o CAD, chociaż czasem elementy typowo CAD dostaję w blenderze... :)
Przy dużych złożeniach trzeba pamiętać, żeby wyłączyć dostęp do internetu (w samej apce), bo niepotrzebnie muli przez przeszukiwanie jakiś bibliotek itp.

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 20 lis 2018, 14:14
autor: Berg
@dragonn bo ja myślę, że fusion 360 to tak na prawdę spreparowana przeglądarka internetowa to co jest w środku to chyba tak samo jak w onshape HTML5. Tylko tyle, że wszystko preładowane w trakcie instalacji lokalnie.

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 20 lis 2018, 14:18
autor: Emisvanrohelec
Mając co nie co doświadczenia z różnym oprogramowaniem mogę polecić właściwie każdy program.
Przynajmniej dla mnie nie ma większej różnicy w czym będę pracował.
Większość programów wygląda bardzo podobnie, tak jak powiedział tig33r;
tig33r pisze:Najważniejsze to poznać podstawy i zasady modelowania bryłowego, bo reszta to tylko wiedza gdzie znajdują się konkretne opcje w różnych programach.
Coś na początek: może Blender 3D (https://www.blender.org)

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 20 lis 2018, 14:21
autor: dragonn
Emisvanrohelec pisze: Coś na początek: może Blender 3D (https://www.blender.org)
Z całym szacunkiem - nie porównuj CAD-ów do Blendera, bo nie. One nie są podobne a i blender dla początkującego, miewam wątpliwości.

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 20 lis 2018, 14:35
autor: Berg
@Emisvanrohelec JEśli wymiatasz w Blender to szacunek. Są filmiki w necie, na których goście robią takie rzeczy w 5 minut....że cenka opada.
Niektóre funkcje, generatory. Szybkość interfejsu, wypas.

Próbowałem się nauczyć ale to jest dla mnie inny świat. Do dziś nie wiem jak efektywnie układać te okna na ekranie. Jak sobie jakieś powielę to potem nie wiem jak schować. Jak zapomnę jakiegoś skrótu klawiszowego to jakby mi rękę obcięli.
Próbowałem zrobić projekt ekstrudera coś jak Titan, w Blenderze. Poległem.

Za to fajne wazy , geometryczne szaleństwa, potrafię zrobić :) które chyba ciężko by było osiągnąć w F360.

@Emisvanrohelec , mógłbyś pokazać jakiś swój projekt ?

@draonn nawet jest rosyjski plugin do blendera - sverchok, pozwala niektó®e rzeczy zrobić parametrycznie..... ale to trochę jak SCAD tylko że przy pomocy grafów.


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=BvGDvujpFgc

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 20 lis 2018, 15:36
autor: dziobu
MefistO pisze:Jaki program jest najłatwiejszy, a który daje dużo możliwości.
Nie ma czegoś takiego.
Chcesz rysować modele architektoniczne? Taką Wieżę Eiffla? A może chciałbyś sobie narysować baze ksieżycową?
Czy jednak coś technicznego - dwustopniową przekładnie planetarną z analizą wytrzymałości?
Albo do domu - uchwyt na doniczkę?

Narzędzia są profilowane pod pewne rozwiazania i nie ma czegoś "prostego" i czy po prostu "dobrego". Rysowanie osiedla mieszkaniowego w Fusion jest tak samo głupim pomysłem jak analiza wygięć detali w Shketchupie. Co ciekawe - obie rzeczy da się zrobić w obu programach. Ale tak samo da się pomarańczą wbijać gwoździe.
MefistO pisze:Proszę o wszelkie użyteczne linki, książki które warto kupić oraz kursy i szkolenia.
Zainstaluj sobie po kolei wszystkie wymienione tu programy i spróbuj w nich coś narysować/zaprojektować. W każdym to samo. Możliwe że trafisz w którymś na sytuację gdzie "poczujesz" się jak u siebie i nie bedzie sensu szukać dalej. Jesli nie masz konkretnych wymagań (jak to co wymieniłem powyżej) to każdy program się nada (nawet masakryczny Blender ;p). Ludzie cuda robią w każdym sofcie.

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 20 lis 2018, 16:04
autor: Gmeracz
Powiem tak jak dziobu - nie ma najlepszego. Już po paru postach wyżej sam widzisz, że każdy ma różne preferencje. Tak samo, jak wybór felg do auta.
Każdy ma inne przyzwyczajenia, wiedzę i nawyki. Dla jednego będzie lepszy ten, albo tamten. Trzeba tego dotknąć i spróbować.
Ja się wychowałem na DOS-ie i Corelu w firmie reklamowej. Dla mnie dobry jest Fusion. Kto inny lubi matematykę, albo jest bardziej artystyczną duszą. I lepiej się poczuje w innym błotku ;)
Ale jedna prawda jest uniwersalna - im więcej projektów ci się uda, tym bardziej polubisz dany program. Stąd tyle różnych opinii.

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 20 lis 2018, 18:48
autor: Marcin.KnD
nie pracowałem na Fusion360, z tego co się orientuje licencjia 3 lata darmowa, ale można to obejść.

Ja uzywam SolidWorks i Design Spark Mechanikal, ten drugi w pełni darmowy i mozna na nim robic fajne rzeczy

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 20 lis 2018, 20:04
autor: sagittario
MefistO pisze: (...)Jaki program jest najłatwiejszy, a który daje dużo możliwości.(..)
Nie ma takiego. Dla każdego kto ma lata doświadczenia pracy w danym programie ten właśnie program jest najłatwiejszy. Nie ma programu, który uruchomisz i zaczniesz w nim "wymiatać". Jeśli chcesz aby ktokolwiek Ci coś doradził to musisz doprecyzować pytanie. Ma być luźne modelowanie dla figurek i scen czy projekty inżynierskie.
Jeśli luźne modelowanie to programy pozwalające na modelowanie polygonami takie jak Blender czy 3ds. Jak inżynierskie to SolidWorks, SolidEdge, Inventor i masa innych.
Ze swojej strony polecałbym (w sumie tani) program Rhinoceros. Ma w miarę intuicyjny interfejs i pozwala na operowanie siatkami NURBS.

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 21 lis 2018, 00:54
autor: MefistO
Dziękuję wszystkim za podpowiedzi.
dziobu pisze:Nie ma czegoś takiego.
Chcesz rysować modele architektoniczne? Taką Wieżę Eiffla? A może chciałbyś sobie narysować baze ksieżycową?
Czy jednak coś technicznego - dwustopniową przekładnie planetarną z analizą wytrzymałości?
Albo do domu - uchwyt na doniczkę?
dziobu - wybacz, słabo z precyzowałem. Na chwilę obecną nie umiem nic, ale chcę bardzo zgłębić temat.
Więc na początek będą to projekty uchwytu na doniczkę, z ambicją bazy księżycowej.

Zapytam inaczej. Co ty byś polecił?
Chcesz wydrukować gwintowaną śrubę i mechanizm zębaty.
W czym go projektujesz?

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 21 lis 2018, 01:33
autor: dziobu
Jak widziałeś każdy projektuje w czymś innym. Każdy soft ma wady i zalety.
Ja używam Sketchupa - bardzo mi przypasował. Ma plusy dodatnie, ma plusy ujemne... Jak znasz dobrze jakiś program to da się przeżyć ze wszystkim. Nie polecę Ci nic konkretnego - spróbuj każdy po kolei. Wbrew pozorom nie są identyczne.
Do mechanizmów lepszy będzie jakiś CAD - Fusion czy DSM (DesignSpark Mechanical). Ale żeby nie było - to jest ze Sketchupa i przekładnia działa:
a1.jpg
A jakiś czas temu ktoś wrzucił linka do filmiku gdzie gość maluje śrubkę z gwintem w Maya... (jeśli nie wiesz co to: https://www.autodesk.pl/products/maya/overview)

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 21 lis 2018, 09:03
autor: Emisvanrohelec
dragonn pisze:
Emisvanrohelec pisze: Coś na początek: może Blender 3D (https://www.blender.org)
Z całym szacunkiem - nie porównuj CAD-ów do Blendera, bo nie. One nie są podobne a i blender dla początkującego, miewam wątpliwości.
Zgadzam się dragoonie, faktycznie uprościłem za bardzo temat.
Oczywista jest dla mnie praca w programach CAD'owskich jeżeli chodzi o elementy konstrukcyjne/mechaniczne. Natomiast projektowanie powierzchniowe w programach które wymieniłeś (i w tych których nie wymieniłeś) to inna bajka.
I chociaż są programy które łączą oba sposoby projektowania to albo mają za mało możliwości (są zbyt prymitywne) albo z kolei trudne w opanowaniu.

Z drugiej strony możliwości jakie daje druk 3D skłaniają mnie właśnie do projektowania powierzchniowego w Blender'ach, Maya'ch, 3DS'ach, Wings'ach itp...
Stąd moja sugestia.
rafaljot pisze:@Emisvanrohelec JEśli wymiatasz w Blender to szacunek. Są filmiki w necie, na których goście robią takie rzeczy w 5 minut....że cenka opada.
Niektóre funkcje, generatory. Szybkość interfejsu, wypas.

Próbowałem się nauczyć ale to jest dla mnie inny świat. Do dziś nie wiem jak efektywnie układać te okna na ekranie. Jak sobie jakieś powielę to potem nie wiem jak schować. Jak zapomnę jakiegoś skrótu klawiszowego to jakby mi rękę obcięli.
Próbowałem zrobić projekt ekstrudera coś jak Titan, w Blenderze. Poległem.

Za to fajne wazy , geometryczne szaleństwa, potrafię zrobić :) które chyba ciężko by było osiągnąć w F360.

@Emisvanrohelec , mógłbyś pokazać jakiś swój projekt ? [...]
W Blenderze może nie wymiatam ale troszkę czasu w nim spędziłem.
Jestem w pracy więc wyślę Ci tylko parę fot z projektu do którego mam dostęp. Projektowałem go w paru programach.
Jest to projekt modelarskiego silnika spalinowego w układzie podwójnej gwiazdy... (ponad 1,5 tys. elementów)

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 21 lis 2018, 09:11
autor: aaannnd
Ja lece w autocadzie, chociaż w zamieszkłych czasach jak autocad nie znał helixów, sprężyny, gwinty czy temu podobne robiłem w Rhino i wrzucałem do cada.

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 21 lis 2018, 09:21
autor: Berg
Emisvanrohelec pisze: W Blenderze może nie wymiatam ale troszkę czasu w nim spędziłem.
Jestem w pracy więc wyślę Ci tylko parę fot z projektu do którego mam dostęp. Projektowałem go w paru programach.
Jest to projekt modelarskiego silnika spalinowego w układzie podwójnej gwiazdy... (ponad 1,5 tys. elementów)
No właśnie. Silnik wymiata. No to pewnie możesz powiedzieć dlaczego jeden rodzaj elementów było lepiej zrobić w tym programie a inne w innym.

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 21 lis 2018, 09:29
autor: Emisvanrohelec
Silnik jest wyliczony, znaczy się to wszystko będzie działało po wykonaniu. Część elementów jest znormalizowana a elementy typowo mechaniczne (koła zębate, przekładnie) są wykonane zgodnie z wyliczeniami według norm. I właśnie te elementy wykonywałem w programach CAD tj. Inventor Professional oraz Nx10. Jeżeli chodzi o elementy takie jak obudowy, osłony czy różnego rodzaju wężyki, rurki, to wykonywałem je między innymi właśnie w Blenderze.
Rendering (podstawowy) jest wykonany w Nx10 bo na tym pracuję i właśnie z roboty je wysłałem ;)
Mam parę innych projektów w domu, jak znajdę chwilę to również się podzielę ;)

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 21 lis 2018, 10:06
autor: tig33r
Do modelowania powierzchniowego służy catia.

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 21 lis 2018, 10:20
autor: Emisvanrohelec
tig33r pisze:Do modelowania powierzchniowego służy catia.
"powierzchniowe" -może źle to ująłem, na myśli miałem modelowanie "swobodne" o ile mogę to tak nazwać?
Myślę że wiadomo o co chodzi ;)

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 21 lis 2018, 10:25
autor: virgin71
Marcin.KnD pisze:nie pracowałem na Fusion360, z tego co się orientuje licencjia 3 lata darmowa, ale można to obejść
Masz na myśli przedłużyć? Tak, po 3 latach automatycznie przedłuża się na kolejne 3;)

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 21 lis 2018, 10:28
autor: Marcin.KnD
A to nie wiedziałem sorki.

To wg was lepszy fusion360 czy design Spark mechanical?

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 21 lis 2018, 10:30
autor: virgin71
Każdy ma zady, każdy ma walety.

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 21 lis 2018, 11:03
autor: Berg
Marcin.KnD pisze:A to nie wiedziałem sorki.
To wg was lepszy fusion360 czy design Spark mechanical?
design Spark mechanical tylko na Windows :( więc gorszy :D ( czyt. taki inny sposób sformowania odpowiedzi - "to zależy" )

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 21 lis 2018, 11:07
autor: dragonn
rafaljot pisze:
Marcin.KnD pisze:A to nie wiedziałem sorki.
To wg was lepszy fusion360 czy design Spark mechanical?
design Spark mechanical tylko na Windows :( więc gorszy :D ( czyt. taki inny sposób sformowania odpowiedzi - "to zależy" )
Oba nie ma na Linuksa ;p, tak że oba gorsze :lol: .

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 21 lis 2018, 11:12
autor: robal
Zakładam, że skoro pytanie na forum o druku, to i projekty mają być pod drukarkę. Z moich doświadczeń wynika że lepiej tutaj jednak trzymać się CAD-ów niż typowych programów do grafiki jak Blender, Sketchup czy co tam jeszcze. Fakt, że w takich nieco łatwiej przy pewniej dozie doświadczenia o "fikuśnie" projekty, ale sporo miałem problemów z cięciem takich wynalazków np. ze Sketchup-a (zwłaszcza ściąganych z neta). Tego typu programy to typowe narzędzia dla artystów, inżynierowie to chyba przy dużej dozie zaparcia.
Z CAD-ów osobiście doświadczyłem tylko Catii i SolidWorks-a, ale to wielkie kombajny, które "do domu" po prostu nie są potrzebne. Polubiłem FreeCad-a i na proste projekty jest zupełnie wystarczający. Ma swoje wady i błędy, czasem się wywala (przydaje się częsty zapis :) ale po pierwsze primo jest darmowy po drugie primo dostęp do źródeł (zawsze można coś samemu poprawić albo dopisać jak ktoś lubi/potrafi się w to bawić) a trzecie primo, można dość łatwo rozszerzać za pomocą pluginów, które można ściągać lub... samemu napisać, hehehe. Ich integracja jest nieco słaba, ale jak się człowiek trochę przyłoży to sporo można zdziałać.

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 21 lis 2018, 11:39
autor: Berg
@MefistO Najprostszy na początek jest chyba SketchUp 2017 . Na potrzeby narysowania haczyka na ściereczkę do kuchni, czy jakiejś prostej części do drukarki to chyba najszybciej . Przykładowo tu wszystko, chyba, jest ze sketchUp https://www.thingiverse.com/rafaljot/designs . Zazwyczaj wrzucam zarówno STLe jak i pliki źródłowe skp.
Jest kilka trików, minimum, to trzeba doinstalować plugin do eksportu do STL oraz projekty robić 1000:1 (to znaczy traktować 1m jako 1mm Przy tworzeniu nowego projektu wybrać standardowy profil w metrach)

Jednak moim zdaniem te projekty to jest sufit dla SketchUp. Nie dlatego żę się nie da czegoś większego, tylko dlatego że to nie ma sensu.

Minusem SketchUpa jest też to, że kolejne wersje tego softu są albo chmurowe albo drogie.

Tak, że moja rekomendacja to zacząć od SketchUp ale nie siedzieć w nim za długo. W między czasie pokombinować trochę w Fusion360.
A potem już sam będziesz wiedzieć na co zwracać uwagę i co Ci leży.


PS: @dziobu, trzab by zrobić jakieś mini how-to do shetchUp dla druku 3D .....

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 21 lis 2018, 11:42
autor: dziobu
robal pisze:ale sporo miałem problemów z cięciem takich wynalazków np. ze Sketchup-a (zwłaszcza ściąganych z neta).
To nie problem samego Sketchupa tylko osób które to rysują. Jak slicer (pewnie mejkerbotowy) pociął dobrze to nikt dalej nie wnika. I Sketchup nie jest tu jakimś wyjątkiem. Swoją drogą część projektów wygląda jakby była zrobiona w czymś innym i tylko wrzucona do Sketchupa. Np niektóre tory do Lego Duplo - są w nich fragmenty typowo "niesketchupowe".
robal pisze:FreeCad-a i na proste projekty jest zupełnie wystarczający. Ma swoje wady i błędy, czasem się wywala (przydaje się częsty zapis :)
Nie ważne co dalej napiszesz - to imho dyskwalfikuje program :D
robal pisze:dostęp do źródeł (zawsze można coś samemu poprawić albo dopisać jak ktoś lubi/potrafi się w to bawić) a trzecie primo, można dość łatwo rozszerzać za pomocą pluginów, które można ściągać lub... samemu napisać, hehehe. Ich integracja jest nieco słaba, ale jak się człowiek trochę przyłoży to sporo można zdziałać.
To wątek o program do projektowania a nie bawienia się w poprawki czy rozwój. Większość źródeł takiego softu jest bezwartościowa - albo niekompletna albo skrajnie nieczytelna. Zreszta poprawianie błędów w czyimś programie, tak z doskoku, to kupa roboty.
A co do wtyczek - większość programów je posiada i w niektórych (jak Sketchup czy Bledner) można wtyczkami zrobić dosłownie wszystko.

Dlatego imho najważniejsze jest czy sama logika programu odpowiada sposobowi postrzegania operatora. Są programy które obsługuje się od kopa bo wszystko jest tam gdzie ma być; a są programy których obsługa wymaga doktoratu bo pisał je nietzreźwy goryl (np. Gearotic Motion - najmniej intuicyjny soft jakiego używam). Dlatego warto imho zmarnować dzień i samemu sprawdzić każdy program niż przyjść na zasadzie "taki polecili i takiego tylko będę używał". To tak samo jak nie da się powiedzieć "ta drukarka jest najlepsza".

edit.
rafaljot pisze:Jednak moim zdaniem te projekty to jest sufit dla SketchUp. Nie dlatego żę się nie da czegoś większego, tylko dlatego że to nie ma sensu.
Dlaczego nie ma sensu?
Grupy są, komponenty są, warstwy są. Powiązania z komponentami z innych plików też są. Komponenty aktywne też są.
W zasadzie jest wszystko co potrzeba żeby i całe urządzenie w tym zaprojektować.
rafaljot pisze:Minusem SketchUpa jest też to, że kolejne wersje tego softu są albo chmurowe albo drogie.
Bardziej to że cena nie jest adkwatna do fukncji. Między 2017 a 2018 nie ma żadnych istotnych różnic. Sketchup opiera się na wtyczkach, a te nie są wliczone w bazę programu.

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 21 lis 2018, 11:47
autor: MefistO
Dziękuję chłopaki za opinię, już wiem jaką wybrać drogę :)

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 21 lis 2018, 11:56
autor: dziobu
A tak na marginesie - będąc kiedyś na podobnej ścieżce wyboru i po instalacji i sprawdzeniu wszystkiego co znalazłem w sieci (a jest tego bardzo dużo...) zostały mi dwa - Sketchup jako totalnie prostacka zabawka (w której się bardzo szybko odnalazłem, zasiedziałem i nie żałuję :P) i IronCAD. Tak jak Fusion czy DSM są proste, tak dopiero w IronCadzie - choć wygląda bardzo podobnie - od niechcenia narysowałem swój model testowy bez żadnych filmików, poradników czy instrukcji. To często tak właśnie działa.

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 30 gru 2018, 17:45
autor: hangman
Cześć!
Za chwilę przyjdzie moja pierwsza A10M i mam problem z wyborem programu do tworzenia grafik.
Od lat bawię się corelem i podobny interfejs by mi odpowiadał, ale jest też druga bolączka bo
toleruję albo windę xp lub też linuksa minta. Mam jeszcze maszyny z windą 7, ale chodzi to na
co prawda szybszych, ale głośniejszych sprzętach.
Da się coś sensownego jeszcze posadzić na xp ?
Nawet może być płatne.
Pozdro

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 30 gru 2018, 17:49
autor: tig33r
Tworzenie grafik, a projektowanie 3D to dwie zupełnie inne rzeczy. Nie pomyliłeś tematów?

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 30 gru 2018, 17:55
autor: hangman
Nie, raczej skrzywiłem semantykę :-(

Chcę projektować i drukować obudowy pilotów do sprzętu RTV.
Mam dość czarnych pilotów i chcę zrobić pastelowe lub fluorescencyjne :-)

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 30 gru 2018, 18:18
autor: dziobu
Pewnie na XP odpalisz jakiegoś FreeCADa czy inną masakrę. Albo poszukaj starszych wersji softu. Tylko skoro masz 17 letni system to pewnie jedzie on na równie starym sprzęcie. To nie są rzeczy które nadają się do 3D - nawet jeśli dobierzesz zestaw softu który zadziała to problemy będziesz miał przy wymianie danych z innymi (czy imporcie z sieci) a potem nawet ze slicerem (np oidw nowa Cura na XP nie pójdzie).

btw.
Też mam i lubię Corela - ale ichni soft do 3D jest o kant d* potłuc. Zupełnie inna logika pracy, w ogóle to taki średniawy CAD. Potem się okazało że oni kupili jakąś firmę i przejeli soft - a końcem końców było gdy okazało się że...Corel CAD nie importuje plików .CDR.

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 30 gru 2018, 18:21
autor: poharatek
hangman pisze:Chcę projektować i drukować obudowy pilotów do sprzętu RTV.
Mam dość czarnych pilotów i chcę zrobić pastelowe lub fluorescencyjne :-)
Nieco off topic (bo nie o cadach;))

Nie zdajesz sobie sprawy jak mocno brudzą się wydruki FDM.
Mnie samego mocno to zaskoczyło.
Taki pastelowy, lub fluorescencyjny pilot po kilku dniach użytkowania będzie wyglądał jak zebra, bo w szczeliny pomiędzy warstwami wydruku powłazi brud z rąk.
Od razu więc obczaj jakieś techniki "wygładzania wydruku" (np. za pomocą żywicy).
Alternatywą jest nabawienie się nerwicy natręctw i mycie rąk co 15 min ;)

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 30 gru 2018, 18:30
autor: hangman
Tylko skoro masz 17 letni system to pewnie jedzie on na równie starym sprzęcie.

Jak trzeba będzie to przesiądę się na Phenoma lub I7 bo kurzą się w pokojach dzieciaków.
Sam jadę na starym Dell-u 745 bo jest cichy.
Nie zdajesz sobie sprawy jak mocno brudzą się wydruki FDM

Zakładam, że taka obudowę da się powierzchniowo podgrzać i wygładzić.
Spawałem tworzywa (mam spawarkę plastików), głównie polietylen na katamaranie.
A może i dremelem da sie wygładzić.
Przyznaję żem nowicjusz w temacie.

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 30 gru 2018, 18:37
autor: dziobu
hangman pisze:Jak trzeba będzie to przesiądę się na Phenoma lub I7 bo kurzą się w pokojach dzieciaków.
Sam jadę na starym Dell-u 745 bo jest cichy.
To od tego zacznij. Masz starocia a grafika 3D swoje wymagania ma.
I nowe komputery wcale nie muszą być głośne... W sumie to z definicji są dużo cichsze od starych.
hangman pisze:A może i dremelem da sie wygładzić.
Przyznaję żem nowicjusz w temacie.
Aż tak się nie zniechęcaj. Mam masę wydruków używanych na codzień, żadnego z nich nie wygładzałem i wszystkie wyglądają akceptowalnie schludnie. Wygładzanie ogólnie nie jest łatwą sprawą: jak masz dużą płaską powierzchnię - to tak, ale zakamarki to inna bajka. Ale jeśli bedzie trzeba - da się.

Zawsze możesz dobrać kolor taki żeby brudu nie było widać ;) Ale to już całkiem OT.

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 30 gru 2018, 18:49
autor: virgin71
Projektowanie 3D, dobrze śmiga na mocniejszym sprzęcie, więc od ciszy czas się odzwyczaić.

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 30 gru 2018, 18:56
autor: hangman
OK, to jutro powinienem się odezwać z pokładu I7 z windą 7.
Rzeźbię na starym Samsungu 27 cali, ale za parę tygodni będzie 43"
Docelowo sprzęt będzie w osobnym pomieszczeniu, więc pewnie da się wyciszyć.
Przypomną mi się czasy AMD K6 450 i chłodzenia wodnego :-)

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 30 gru 2018, 20:05
autor: Zepco
Pod linuxem możesz spróbować FreeCAD. A wydruki chyba można polakierować?

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 31 gru 2018, 09:26
autor: virgin71
Zepco pisze:A wydruki chyba można polakierować?
Dokładnie o tym samym pomyślałem.

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 31 gru 2018, 09:53
autor: szpiglasowy
Zepco pisze:A wydruki chyba można polakierować?
To po co drukować? Może sobie polakierować te czarne, które już ma.

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 31 gru 2018, 10:42
autor: virgin71
Taaaa, szczególnie jak zrobi sobie jakiś fajny transparentny...
Przecież psiknąć lakierem wydruk, to kilka sekund roboty.

A drukuje się dla zabawy, testów umiejętności, prototypowania. Przecież on może chcieć to sprzedawać na tony.

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 31 gru 2018, 16:33
autor: hangman
Jeśli o mnie piszecie to ja typowo amatorsko, bez komercyjnych zastosowań.
Właśnie zainstalowałem FreeCada i zatonąłem w youtubowych lekcjach. Wygląda przyjaźnie.
Ale mam pytanie kolejne.
To co pojutrze do mnie ma przyjechać to 2 kolorowa A10M. Może się zagalopuję, bo nie czytałem instrukcji,
ale jak jest realizowane przydzielanie kolorów w drukarce. Skąd drukarka będzie wiedziała, który filament mam na myśli?
Chciałbym zrobić plakietkę Kompanii ADV z czarnym napisem na ciemnozielonym tle...

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 31 gru 2018, 16:48
autor: dziobu
hangman pisze:Właśnie zainstalowałem FreeCada i zatonąłem w youtubowych lekcjach. Wygląda przyjaźnie.
Wygląda przyjaźnie.
:shock: :shock: :shock: :shock:

To literówka i miało być "obleśnie"? :D
hangman pisze:ale jak jest realizowane przydzielanie kolorów w drukarce. Skąd drukarka będzie wiedziała, który filament mam na myśli?
Każdy kolor to inny detal. Musisz tak stworzyć projekt żeby dało się to podzielić. Potem ładujesz kilka takich detali do slicera i tam przyporządkowujesz głowicę do elementu.
Potem pojawia się problem cieknącego plastiku, wyrównania głowic, blebleble i takie tam ;)

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 31 gru 2018, 17:30
autor: hangman
To literówka i miało być "obleśnie"?
Kurła ja się przesiadam z grafiki 2D i szukam odruchowo analogii.
Autocada 14 pamiętam ze szkoły chyba w 2005r... Trochę wyrozumiałości.
Każdy jest dobry w czym innym...
Potem pojawia się problem cieknącego plastiku, wyrównania głowic, blebleble i takie tam



Spoko, mam 50 lat i zamierzam sporo poczytać przed pierwszym wydrukiem.
Poza tym mam w rodzinie młodzieńca tworzącego na 3D roboty i pewnie pomoże.

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 31 gru 2018, 17:39
autor: Zepco
Nie mówiąc o tym, że może sobie jego kształt dostosować do dłoni, albo zrobić obudowę na dwa piloty w jednym kawałku. :D

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 31 gru 2018, 18:06
autor: hangman
Nie mówiąc o tym, że może sobie jego kształt dostosować do dłoni, albo zrobić obudowę na dwa piloty w jednym kawałku.

Przyznam, że od 5 czy 6 lat nie włączyłem TV bo siedzę w warsztacie i rzeźbię motocykle czy swój katamaran.
Ale moja sypialnia jest w pokoju, gdzie jest największe TV i mam dosyć potykania się o CZARNE, NIEWIDOCZNE piloty zwalone przez dzieciaki na dywan.

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 01 sty 2019, 14:04
autor: hangman
Jak na razie 3 godziny siedzę i uczę się.

Obrazek

Obrazek

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 01 sty 2019, 14:31
autor: Zepco
Wrzucaj zdjęcia bezpośrednio na forum viewtopic.php?f=22&t=2109

Jak na początek to jest nieźle. Są fajne kursy na Youtube po których można robić bardziej skomplikowane rzeczy

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 01 sty 2019, 14:32
autor: Puziu
Czy jest gdzieś w sieci jakiś "samouczek" PL do FreeCAD'a?

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 01 sty 2019, 15:34
autor: Zepco
Co prawda do starszej wersji ale chodzi o podstawy. Nie trzeba znać za bardzo języka.
https://www.youtube.com/watch?v=xs1mFiJBYIo
To jest pierwszy filmik, kolejne pewnie znajdziesz. Generalnie dużo jest filmów wystarczy wpisać FreeCAD tutorial

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 01 sty 2019, 22:39
autor: virgin71
Podpowiem, bo też zaczynałem od FreeCad-a. Odpuść, zainstaluj Fusion 360. FreeCad często psuje siatkę i model wymaga naprawy. Pomimo, że można nietypowo i wygodnie przestawiać elementy, to Fusion pozwala zrobić to samo w 10 razy krótszym czasie + milony opcji ponad to.

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 01 sty 2019, 23:05
autor: Puziu
Łatwiejszy? Musze sprawdzić, nawet jest dostępny na "jaPku"

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 02 sty 2019, 08:49
autor: virgin71
Nie powiem, czy dużo łatwiejszy, ale bardzo prosty i ma miliony tutoriali na YT. Działa szybko i sprawnie. Ja używam na srajbuku, więc działa na japkach;)

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 02 sty 2019, 09:02
autor: Artu
Ja jestem wierny DSM, i jakoś dobrze mi się w nim "rysuje" :git:

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 02 sty 2019, 09:54
autor: virgin71
Ale tylko Windows.

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 03 sty 2019, 18:34
autor: hangman
A co sądzicie o Autodesk 123 Design.
Zdaje się darmowy dla uczących się i hobbystów?

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 03 sty 2019, 18:37
autor: dragonn
hangman pisze:A co sądzicie o Autodesk 123 Design.
Zdaje się darmowy dla uczących się i hobbystów?
I nie rozwijany już, został zastąpiony przez właśnie Fusion 360.

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 03 sty 2019, 19:05
autor: virgin71
Nie, 123 został zastąpiony TinkerCadem, ale to jest jakiś żart.

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 06 sty 2019, 14:19
autor: Zepco
Ponownie przeprosiłem się z windowsem i spróbowałem stworzyć ostatni projekt w Fusion 360 i teraz mam problem, bo muszę pracować na dwóch komputerach.
Po zapoznaniu się z podstawami na YT tworzenie czegokolwiek wydaje się prostsze i bardziej intuicyjne niż we FreeCAD. Tak samo łączenie komponentów jest bardziej sprawne i nie gubi zależności.
Nie, żebym nie lubił FreeCAD bo to fajny program i ma potencjał, ale między nim a F360 różnica jeszcze jest dość spora.

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 06 sty 2019, 15:54
autor: samezrp
FreeCad jest zarąbisty do robienia skeczy, ale samo modelowanie 3D, ciut bardziej skomplikowane niż wyciągniecie walca, to... no wiele brakuje.

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 06 sty 2019, 23:00
autor: Zepco
Tak na marginesie jakby ktoś miał problem w F360 z logowaniem zaraz po instalacji (komunikat o problemie z łącznością), to warto sprawdzić czy jest dobrze ustawiony zegarek. Miałem przesunięcie o godzinę Być może mają zabezpieczenie przed zmianą daty w przypadku subskrypcji.

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 07 sty 2019, 07:28
autor: DVJCODEC
Ja polecę IronCAD. Nie mając styczności wcześniej w pracy z programami do 3D, bardzo szybko nauczyłem się poruszania w programie. Interfejs programu jak w Solidworks. Cena przystępna (połowa, a nawet mniej tego co trzeba zapłacić za Solidworks), bardzo duże możliwości (tworzenie 3D, tworzenie rysunków płaskich, dokumentacja, prace z blachami, animacja itd.). Do tego super wsparcie na krajowym forum oraz bezpośrednie, przez zdalny pulpit (2 razy skorzystałem z tego drugiego).
https://ironcad.pl/

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 07 sty 2019, 10:31
autor: tig33r

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 07 sty 2019, 11:06
autor: virgin71
Wersja studencka, więc nie dla wszystkich, ale śmiga ładnie.

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 07 sty 2019, 18:51
autor: samezrp
Niekoniecznie tylko studentów:
SOLIDWORKS Community Download Instructions
Download instructions for qualified educators, makers, hobbyists, military, students and sponsored organizations.
znaczy się dokładnie dla nas.

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 07 sty 2019, 20:11
autor: Berg
Solidworks - tylko Windows :(
IronCad - nie cierpię programów, których autorzy wstydzą się upublicznić ceny. :(

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 07 sty 2019, 20:15
autor: dziobu
rafaljot pisze:IronCad - nie cierpię programów, których autorzy wstydzą się upublicznić ceny. :(
https://ironcad.pl/cena/?

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 07 sty 2019, 20:17
autor: Berg
o! jak ja klikam na ich stronie w zakładkę "cena" to przechodzę do strony "Sprawiamy, że Twoja wizja staje się rzeczywistością."

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 08 sty 2019, 12:14
autor: virgin71
samezrp pisze:Niekoniecznie tylko studentów:
SOLIDWORKS Community Download Instructions
Download instructions for qualified educators, makers, hobbyists, military, students and sponsored organizations.
znaczy się dokładnie dla nas.
Pobrałeś wersję dla Makers? Ja pobrałem i dostałem maila:

Kod: Zaznacz cały

SUBJECT:  SOLIDWORKS Student Design Kit (2018-2019) - Download and Installation information

Dear SOLIDWORKS Student Design Kit user:

Note:  This is an automated e-mail.  Please do not reply to this message.

Thank you for your interest in the SOLIDWORKS Student Design Kit.  Please note this download is provided to function in tandem with the SOLIDWORKS Education Edition 2018-2019 used in school.  If you are using an older version of the SOLIDWORKS Education Edition in your school, please download the corresponding version of SOLIDWORKS Student Design Kit.  

This product may only be used by Students and Educators at these institutions on their own computers for purposes such as completing homework assignments, student projects and building your design skills using SOLIDWORKS software.  This product is NOT for instructional use on school lab, classroom, or shop computers.

When this license expires, you may purchase a new, fully-equipped version of the more advanced SOLIDWORKS Student Edition at: http://www.solidworks.com/goedu  

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 08 sty 2019, 12:19
autor: carving85
Dokładnie i wersja dla Makers i Hobbist dostaje takiego maila.

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 08 sty 2019, 12:45
autor: tig33r
Przecież nikt nie mówi o innym zastosowaniu niż edukacyjnym. Jak ktoś chce na nim zarabiać to niech sobie kupi.

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 08 sty 2019, 13:40
autor: virgin71
Czym innym jest zastosowanie użytkowe hobby/maker, a czym innym licencja akademicka, która stanowi, że zostanie to użyte w szkole, do nauki programu.

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 08 sty 2019, 18:10
autor: samezrp
Skoro wyraźnie wymieniają hobby/maker, to znaczy, że słowo student obejmuje proces uczenia, wykluczając zastosowania biznesowe, wkluczając hobby. Ja to tak rozumiem.
Poza tym w 2017 roku oficjalnie poprosiłem przedstawiciela Solidworks w PL o licencję do użytku hobbystycznego, wyraźnie zaznaczając, że nie jestem uczniem i chcę licencję do użytku domowego, do nauki i tworzenia domowych projektów. Najpierw otrzymałem na 2 miesiące, potem rozszerzenie na dwa lata. Kończy mi się w sierpniu tego roku.

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 08 sty 2019, 22:42
autor: virgin71
To nie chodzi o to jak Ty to rozumiesz, tylko jak zapisali w licencji. Ja w mailu wyraźnie widzę, że nawet dla uczniów ta licencja ma ograniczenia.

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 09 sty 2019, 14:39
autor: samezrp
OK, w takim razie po kiego opcja: hobby/maker? I czemu gdy prosiłem wyraźnie zaznaczając, że w tym celu proszę o licencję dostałem ją bez problemu?

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 10 sty 2019, 23:04
autor: virgin71
Ja też taką chciałem. Wyobraź sobie moje zdziwienie po wpisaniu numeru seryjnego. Później przeczytałem maila dokładnie i jak wół, że studencka. Czemu? Pytaj ich. Ja też tego nie rozumiem.

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 11 sty 2019, 11:49
autor: samezrp

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 01 mar 2021, 11:16
autor: jerrylu
Czołem Panowie.
Odnośnie Fusion360 gorąco polecam kurs: YT
Sporo klikałem już w F, ale wiele rzeczy mocno się rozjaśnia, jak ktoś siedzący w CAD wytłumaczy filozofię takiego narzędzia.
Niektóre sposoby, gdzie klikałem bez sensu "na piechotę" opcje, można załatwić w 2 kliknięcia :)
Jak wiele osób tutaj, ja też uważam, że ten program do użytku hobbystycznego (darmowego) nie ma w tej chwili konkurencji.

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 01 mar 2021, 18:25
autor: sobal
Po zamieszaniu z licencją na F360 przesiadłem się na DesignSpark Mechanical 5.0 i od pierwszych chwil się dogadaliśmy, dużo łatwiej mi się projektuje niż w F.

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 01 mar 2021, 22:11
autor: Stanley_B
@sobal, nie wiem co masz na myśli, ale używam F360 od lat i nie ma żadnego zamieszania. Z wyjątkiem ukrócenia praktyk sprzedaży projektów zrobionych na darmowej licencji.
Nadal można robić i drukować, co się chce w ramach tej samej darmowej licencji.

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 01 mar 2021, 22:16
autor: TDI-CAD
Jeżeli dobrze pamiętam, jak dość szczegółowo czytałem licencję, to w F360 nigdy nie można było sprzedawać projektów. Można było robić konstrukcje na własne (nawet komercyjne) potrzeby ale produkcję trzeba było też samemu ogarniać. To tak w miarę tego co się doczytałem....
Stanley_B pisze:@sobal, nie wiem co masz na myśli, ale używam F360 od lat i nie ma żadnego zamieszania. Z wyjątkiem ukrócenia praktyk sprzedaży projektów zrobionych na darmowej licencji.
Nadal można robić i drukować, co się chce w ramach tej samej darmowej licencji.

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 03 maja 2021, 15:04
autor: designerkraków
Osobiście polecam ten - SPAM, jeszcze się nie zawiodłem. :D

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 03 maja 2021, 15:14
autor: dziobu
I faktycznie ktoś sie na to nabiera? Na kogoś działa ten marketing?

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 03 maja 2021, 16:07
autor: Pjoter
Kuźwa problem z każdym CADem trochę mnie popularnym niż Fusion360, DesignSpark Mechanical czy SolidEdge to brak licencji dla hobbystów. Albo jesteś student albo firma. Strasznie to wkurwia. Skoro już spamujesz na forum to niech będzie z tego coś pożytecznego. Powiedz komuś na górze że hobbysta nie ruszy takiego programu jeśli ma w alternatywie darmówki. A skoro się tu reklamujecie to znaczy że interesuje was rynek hobbystyczny.
designerkraków pisze:...

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 03 maja 2021, 16:30
autor: FlameRunner
D E S I G N E R
K R A K Ó W

xDDD

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 03 maja 2021, 16:35
autor: Berg
Nie ma wersji na Maca - wypad z baru.

PS: Nawet FreeCAD działa na Macu

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 04 maja 2021, 07:07
autor: Cosik
eh, nie ma wersji na linuksa, więc też skreślony z listy. Czekam na tego obiecanego solida dla makerów, może będzie na linuksa.

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 04 maja 2021, 10:27
autor: dziobu
Tak się rzuciliście na obrzucanie programu gównem że nie działa na niszowych (szitstorm alert! :P) systemach a...popatrzył ktoś na jutubie JAK ten program wygląda? (nie mylić z ZW3D bo to nie to samo!)


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=E3pE6oa9O8g
Sprawdzałem go jak wybierałem CADa. Do 3D, a zwłaszcza na potrzeby szybkiego projektowania do druku, to on jest grubo średni delikatnie mówiąc. Przyznam że gdyby był darmowy to i tak by przegrał z DSM w tym zastosowaniu.

Także kolejne uwagi że nie działa na Androidzie czy to że ikona programu nie jest hi-res to już raczej niczego do tematu nie wniosą.

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 04 maja 2021, 10:45
autor: sagittario
Reklamowanie funkcji 3D w typowym CAD 2D powinno być zakazane. Robienie w ten sposób 3D to droga przez mękę i miała ona sens dwadzieścia-kilka lat temu. Przy obecnych dedykowanych rozwiązaniach do 3D to nie ma sensu i lepiej mieć Fusiona 360 czy DSM niż "zw" z pseudo funkcją 3D.
Fakt faktem, że brakuje wersji np SolidWorksa dla hobbystów gdzie można by kupić dożywotnią licencję za np 500-1000 zeta.

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 04 maja 2021, 11:04
autor: marek91
dziobu pisze:I faktycznie ktoś sie na to nabiera? Na kogoś działa ten marketing?
Po ostatnim takim poście poszperałem trochę w internecie, ta firma masowo tak spamuje różne fora.
Te ich spamerskie posty widać na pierwszy rzut oka, drętwe teksty przepisane żywcem z ulotki reklamowej.

Rozmawiałem też z Panią CEO, ale jak widać nie dotarło i firma nadal stasuje takie praktyki.

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 19 cze 2021, 15:03
autor: npnpnp
Hej. Przeczytałem cały temat i mam takie dwa pytania.
1. Czy opłaca się kupić te dwie książki:
https://allegro.pl/oferta/solidworks-20 ... 0088973556
https://allegro.pl/oferta/autodesk-inve ... 9777692159
2. Czy darmowy https://allegro.pl/oferta/autodesk-inve ... 9777692159 jest na 30 dni czy na więcej?
I czy ktoś mógłby wrzucić jakieś "największe" projekty które udało mu się zrobić w wersji darmowej?
Pozdrawiam

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 19 cze 2021, 15:52
autor: szpiglasowy
npnpnp pisze:2. Czy darmowy https://allegro.pl/oferta/autodesk-inve ... 9777692159 jest na 30 dni czy na więcej?
Chyba pomyliłeś linki.

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 19 cze 2021, 16:04
autor: npnpnp
Tak. Chodziło mi o ten link https://www.autodesk.com/products/fusion-360/personal
Dziękuje

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 19 cze 2021, 16:49
autor: szpiglasowy
Fusiona nie używam, ale w tym temacie piszą o przykręcaniu śruby i wprowadzaniu ograniczeń.
Ja - jak każdy - polecam to, co sam używam. Tutaj jest też o tym temat. Wersja do użytku niekomercyjnego w pełni funkcjonalna. Instaluje się lokalnie, nie potrzebuje chmur ani nawet internetu. Licencja nigdy nie wygasa, tak przynajmniej napisano ;)

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 19 cze 2021, 22:22
autor: Zepco
Zainstaluj fusion, do zastosowań hobbystycznych jest darmowy. I zamiast kupować książki, włącz YouTube i tam szukaj kursów, jest tego pełno i praktycznie z nich bardzo dużo się nauczysz.

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

: 08 sie 2022, 09:40
autor: RioHalponi
Blender to program, ktory rozwija sie dosyc szybko. i bardzo mi podeszła jego filozofia modelowania te skróty są Extra co poukładali ale, i cały proces tworzenia od modelowania zarządzania warstwami grupami obiektów izolowania obiektu izolowania fragmentu obiektu modyfikatory nakładanie tekstur cały proces jest jakby to powiedzieć pod ręką i idzie wszystko bardzo szybko.
Ja osobiście korzystam z <reklama> i mogę polecić. Pracuje na Blender i Adobe Photoshop. Te a6 są troszkę za małe, do sculptu to jeszcze ale da się to poczuć przy malowaniu tekstur. Po jakimś czasie raczej będziesz chciał wymienić na coś większego.