Strona 1 z 1

Kisslicer dla niezależnych głowic

: 20 lis 2018, 12:10
autor: olo2000pm
Mam pytanie do osób posiadających kisslicera pro. Czy w tej wersji kisslicer obsługuje niezależne głowice?
Wolę się upewnić przed zakupem.

Re: Kisslicer dla niezależnych głowic

: 20 lis 2018, 15:05
autor: emartinelli
Chyba nie ma u nas posiadaczy Kissa w wersji płatnej... :(

Re: Kisslicer dla niezależnych głowic

: 20 lis 2018, 15:40
autor: dziobu
A nie lepiej do producenta napisać? Tam będą wiedzieli najwięcej ;)

Re: Kisslicer dla niezależnych głowic

: 20 lis 2018, 15:55
autor: olo2000pm
dziobu pisze:A nie lepiej do producenta napisać? Tam będą wiedzieli najwięcej ;)
U mnie kiepsko z językiem angielskim, a translator też niefajnie tłumaczy.
Ale spróbować warto.

Re: Kisslicer dla niezależnych głowic

: 08 gru 2018, 20:29
autor: tomekr
Co znaczy niezależne głowice, poruszające się niezależnie? Posiadam Kisslicera Premium (czyli jeszcze więcej niż Pro), ale mam Vertexa K8400 z 2 głowicami na jednym wózku i nie zagłębiałem się w takie tematy, da się drukować w kolorach przez nakładanie 2 STL-i, drukuje 2 głowicami, obsługuje nawet 5 głowic i mieszanie filamentów, są opcje "zamrożenia" jednego wydruku, lub jego części i dokooptowania dalszego druku z innymi ustawieniami, druk z wypełnieniem co którąś warstwę otoczki (perymetru), drukowanie różnymi warstwami kilku elementów, czy też kompletne wydruki elementów na stole, o ile układ drukarki i rozłożenie pozwala i najfajniejsza cześć to kalibracja drukarki, czyli wydruki testowe ze zmieniającymi się parametrami w funkcji wysokości, czyli temp. wydruku, max szybkości, ciśnienia podawania filamentu, retrakcji. Jeszcze są jakieś opcje wykańczania powierzchni wydruku zgodnie ze dowolnym zdjęciem, ale tego jeszcze nie rozgryzłem.

Re: Kisslicer dla niezależnych głowic

: 08 gru 2018, 22:14
autor: emartinelli
Np. drukarka BCN3D Sigma

Re: Kisslicer dla niezależnych głowic

: 08 gru 2018, 23:29
autor: tomekr
Hmm, tak myślałem. Nie widziałem takiej opcji w Kisslicerze, musiała by być jeszcze jedna oś np X', czy "A", nie zauważyłem tego nigdzie.
Zresztą poza duplikowaniem wydruku nie bardzo widzę sens takiego rozwiązania, stąd moje pytanie o co chodzi. To nie jest drukarka wierszowa, tylko konturowa, nie zrobisz 2 różnych konturów w tym samym czasie, jedynie tylko kopię, ewentualnie lustrzane odbicie. Do tego nie potrzeba specjalnego slicera, tylko mądrego menadżera/oprogramowania drukarki, który odpowiednio zduplikuje ruchy osi X, extrudera i dopilnuje temperatury drugiej głowicy i to wszystko. Myślę że tylko w slicerze trzeba ograniczyć pole robocze żeby zmieściły się oba wydruki, a reszta należy do firmware'u drukarki i ewentualnie tam pytanie, tyle że taka drukarka ma już odpowiedni firmware.

Re: Kisslicer dla niezależnych głowic

: 09 gru 2018, 09:29
autor: McKee
tomekr pisze:Zresztą poza duplikowaniem wydruku nie bardzo widzę sens takiego rozwiązania, stąd moje pytanie o co chodzi
Doczytaj ;) bo chyba zupełnie źle to rozumiesz. Nie chodzi o duplikowanie / drukowanie 2 wydruków w tym samym czasie tylko o drukowanie jednego różnymi materiałami - czyli właśnie to co masz u siebie :D ale trochę inaczej rozwiązane - jedyna różnica, to że głowice nie są na tym samym wózku (czyli np można odjechać / zaparkować żeby "nie kapało").
Moim zdaniem nie ma żadnego powodu, żeby to nie miało działać (o ile tylko kisslicer obsługuje "Tool Change"), ale na wszelki wypadek warto producenta zapytać.

Re: Kisslicer dla niezależnych głowic

: 09 gru 2018, 09:56
autor: dragonn
Jako że olo masz Dueta to wszystko załatwia on, slicer jakikolwiek musi tylko dodać komendy właśnie "tool change" i w ogóle nie musi mieć pojęcia w jaki sposób się to odbywa czy jaką konstrukcję ma drukarka.
Tak samo to będzie działać dla Vertexa jak i dla Twojego GIGANTS-a

Re: Kisslicer dla niezależnych głowic

: 09 gru 2018, 10:05
autor: olo2000pm
Czyli kupuje wersje pro :good:
A jak sie dodaje ""tool change" w kisslicerze?

Re: Kisslicer dla niezależnych głowic

: 09 gru 2018, 10:51
autor: olo2000pm
Czy w wersji pro można ustawiać dwa przedmioty na stole w dowolnym miejscu? W darmowej wersji można tylko przestawiać wspólnie.

Re: Kisslicer dla niezależnych głowic

: 09 gru 2018, 11:26
autor: TDI-CAD
Nie można

Re: Kisslicer dla niezależnych głowic

: 09 gru 2018, 20:12
autor: tomekr
No dobrze, wyjaśniło się po co, ale naprawdę nie każdy musi domyślić się intencji pytającego.
Na moje pytanie został tylko podany przykładowy model drukarki, a ja nie mam czasu czytać całego opisu danej drukarki, co, po co i jak i obowiązku znać wszystkich rozwiązań i metod drukowania. Dla mnie najprostszą przyczyną dodawania drugiej niezależnej głowicy było zwiększenie wydajności drukowania, bo kapanie można załatwić retrakcją i ścianką czyszczącą, a inne niedogodności unoszeniem głowicy, po co aż tak komplikować konstrukcję drukarki - to był mój punkt widzenia.
Wracając do pytania, w Kisslicerze można dodać listę komend dla: zmiany dyszy, podgrzewania dyszy, studzenia dyszy, odstawiania od pracy pracującej dyszy, wcześniejszego podgrzania dyszy przed zmianą, co określoną ilość warstw, przed drukowaniem, po drukowaniu, pauzowanie i wznawianie dla wykonania ręcznych czynności. Tak więc istnieje dosyć swobodna możliwość wpisania komend odpowiednio sterujących drukarką. Ponadto można łączyć różne profile drukowania tego samego elementu do określonego momentu/warstwy i później, przypisywać różne ekstrudery do różnych części w pliku STL, czyli, jeśli jeden "STL" zawiera kilka niepołączonych elementów, pojawia się lista tych elementów którym możemy przypisać różne ekstrudery.
Tak więc myślę, że da się to zrobić, choć nie korzystałem z tego, bo nie mam takiego sprzętu.

Re: Kisslicer dla niezależnych głowic

: 09 gru 2018, 20:18
autor: tomekr
TDI-CAD pisze:Nie można
Możesz wywołać program z parametrami określającymi położenie następnego elementu, czyli możesz dowolnie pozycjonować elementy, tylko nie graficznie. Być może działa to w darmowej wersji również.
Ja korzystam głównie z wersji 2a beta Premium, ver 1.6 Pro różni się i prawie nie korzystam z niej. Jednak licencja Premium upoważnia do korzystania z obu wersji.

Re: Kisslicer dla niezależnych głowic

: 09 gru 2018, 20:36
autor: TDI-CAD
Kislicer nie ma opcji przesuwania modeli na stole. Jest opcja pozycjonowania, którą można ustawić na "precise" ale to nie dział do końca jak bym chciał. Można dodawać elementy do druku nawet te same jako oddzielne elementy i obracać je osobno. Dalej nie działa to dobrze. Już dawno odpuściłem sobie walkę z tym problemem w KS. Jeżeli chcę użyć KS z odpowiednio ustawionymi modelami to odpalam Slic3r i tam ręcznie ustawiam modele i zapisuje i taki model jako stl i wrzucam do KS.

Re: Kisslicer dla niezależnych głowic

: 09 gru 2018, 20:56
autor: tomekr
Ja jak robiłem wydruk 2 kolorowy, viewtopic.php?f=34&t=591&p=51240#p51240 to właśnie przez linię komend pozycjonowałem 2 różne STL-e i to w x,y,z i obrót. Rzeczywiście byłem rozczarowany, że nie można graficznie pozycjonować elementów, ale właśnie z linii komend można.
Mnie w Kisslicerze brakuje porządnego wypełnienia, szczególnie trójkątami, bądź heksagonalnie, oba mają dobre właściwości wytrzymałościowe.

Re: Kisslicer dla niezależnych głowic

: 10 gru 2018, 07:20
autor: olo2000pm
tomekr pisze: poza duplikowaniem wydruku nie bardzo widzę sens takiego rozwiązania, stąd moje pytanie o co chodzi. .
Tomekr jesteś na forum hobbystycznym poświęconym drukarkom 3D i nie widzisz sensu w budowie tego typu drukarki?
Zbudowanie takiej drukarki to wyzwanie i to wystarczający argument dla "budowniczego" drukarek i mam nadzieję, że zdążę na targi w Kielcach:)

Re: Kisslicer dla niezależnych głowic

: 10 gru 2018, 16:48
autor: tomekr
Olo2000pm, pewnie, że różne próby prowadzą do postępu, są odkrywcze i kształcące i są dla ludzi ciekawskich. Sam nie jestem inny, też mam różne swoje koncepcje na usprawnienie drukarki, czy budowanie lepszej, aczkolwiek innymi sposobami. Po prostu, w pewnym momencie byłem zirytowany, że ktoś zadaje pytanie niewystarczająco precyzyjnie, na które przypuszczam, że mogę odpowiedzieć i okazuje się, że moje domysły/założenia nie były właściwe, a wystarczyło jedno zdanie opisujące bardziej konkretnie przypadek. W sumie, to mam nadzieję, że mogłem pomóc i to się dla mnie liczy, a cała reszta to otoczka, żeby nie było zbyt sterylnie, hehe.