Strona 1 z 1

Właściwości supportu przy druku ABS

: 27 lis 2018, 23:14
autor: StudioKamar
Powiedzcie mi moi drodzy forumowicze jak to jest u Was z ustawieniami supportu dla ABS ?

Chodzi mi o to ile warstw nie drukowanych zostawić miedzy supportem a częścią czy drukować solid support pod elementem itp ? Pamiętam że największych problemów najadłem się z drukiem supportów w PETG bo wszystko się zgrzewało razem i nie dawało oddzielić i musiałem wtedy zwiększyć szczelinę między elementem a supportem do 3-4 grubości warstwy a podpowie ktoś jak to jest z ABS em bo jutro dopiero pierwszy raz podrukuję.

Re: Właściwości supportu przy druku ABS

: 27 lis 2018, 23:18
autor: FlameRunner
Mniej. Spróbuj jedną.

Re: Właściwości supportu przy druku ABS

: 28 lis 2018, 00:14
autor: dziobu
Jedna warstwa. Jaki to support jak masz 3-4 warstwy luzu? Przecież to wtedy zwykłe drukowanie w powietrzu.

Re: Właściwości supportu przy druku ABS

: 28 lis 2018, 00:20
autor: StudioKamar
dziobu pisze:Jedna warstwa. Jaki to support jak masz 3-4 warstwy luzu? Przecież to wtedy zwykłe drukowanie w powietrzu.
No jak przy petg miałem dwie to wszystko bylo sklejone

Re: Właściwości supportu przy druku ABS

: 28 lis 2018, 00:24
autor: dziobu
To zmniejsz flow dla warstw budowanych nad supportem; albo zwiększ szybkość; albo dodaj nadmuch dla tych przejazdów.
A jak wyglądały powierzchnie drukowane te 3-4 warstwy nad supportem?

Re: Właściwości supportu przy druku ABS

: 28 lis 2018, 08:20
autor: StudioKamar
Pokaże Ci potem jak zdjęcia zrobię

Re: Właściwości supportu przy druku ABS

: 28 lis 2018, 16:55
autor: StudioKamar
Tak to wyglądało 3 warstwy przerwy pod PETG

Re: Właściwości supportu przy druku ABS

: 28 lis 2018, 16:58
autor: FlameRunner
Tak jak Paweł pisał, drukowanie w powietrzu. ;)

Re: Właściwości supportu przy druku ABS

: 28 lis 2018, 17:31
autor: StudioKamar
FlameRunner pisze:Tak jak Paweł pisał, drukowanie w powietrzu. ;)
No dobra ale jak zrobiłem 2 warstwy przerwy to wogole nie można bylo tego supportu oderwać.

Re: Właściwości supportu przy druku ABS

: 28 lis 2018, 17:32
autor: FlameRunner
No to trzeba się zastanowić co masz nie tak (albo nawet nie tak, tylko inaczej niż większość), bo to nie jest typowe. ;)

Re: Właściwości supportu przy druku ABS

: 28 lis 2018, 17:35
autor: dziobu
StudioKamar pisze:No dobra ale jak zrobiłem 2 warstwy przerwy to wogole nie można bylo tego supportu oderwać.
dziobu pisze:To zmniejsz flow dla warstw budowanych nad supportem; albo zwiększ szybkość; albo dodaj nadmuch dla tych przejazdów.
:)

Re: Właściwości supportu przy druku ABS

: 28 lis 2018, 17:36
autor: zouk
StudioKamar pisze:.. nie można bylo tego supportu oderwać.

Zawsze możesz użyć innego rodzaju podpory, np. drzewka generowane w meshmixer.
To nie jest rozwiązanie Twoich problemów tylko taka "inna" droga.

Re: Właściwości supportu przy druku ABS

: 28 lis 2018, 17:37
autor: FlameRunner
Zacznijmy od podstaw:
- jaka wysokość warstwy?
- jaka średnica dyszy?
- jaka szerokość ścieżki?
- który slicer i jakie ustawienia podpór (poza liczbą warstw odstępu)?

Re: Właściwości supportu przy druku ABS

: 28 lis 2018, 17:39
autor: StudioKamar
https://www.youtube.com/watch?v=Y0OPx9yV_98

tak od 9:30 mówi o supportach w PETG wyrażnie zaznacza że w PETG drukuje się z większym odstępem. Więc chyba nie jestem taka mniejszość skoro taki prosucnt filamentów tak radzi.

Re: Właściwości supportu przy druku ABS

: 28 lis 2018, 17:45
autor: FlameRunner
Ale nie trzy-cztery warstwy. :P

Re: Właściwości supportu przy druku ABS

: 28 lis 2018, 17:46
autor: StudioKamar
no przy dwoch jeszcze kleiło przy 3 jest ok

Re: Właściwości supportu przy druku ABS

: 29 lis 2018, 14:11
autor: StudioKamar
FlameRunner pisze:Zacznijmy od podstaw:
- jaka wysokość warstwy?
- jaka średnica dyszy?
- jaka szerokość ścieżki?
- który slicer i jakie ustawienia podpór (poza liczbą warstw odstępu)?
Wysokość 0.12 ale podpory drukowane co 0.2
Dysza 0.4
Szerokość manualnie 0.48
Simplify 3D podpory na 30 procent z 3ma warstwami na 70% pod elementem.

I wyszło fatalnie w ogóle nie mogę zerwać supportu.

Mógłby ktoś wrzucić foto elementu który jest dobrze zrobiony żebym wiedział tak na pewno jak to ma wyglądać ?

Poza tym teraz puściłem wydruk z odstępem dwóch warstw i na 10 stopni mniejszej temperaturze bo przy tej wysokości warstwy i mniejszych warstwach w miejscu startu i zatrzymania warstwy widać było że plastik się topił więc mniemam że trochę za ciepło drukowałem.

Drukowane ABS-X z Finnotechu na 245 teraz próbuje 235 z obudową doprowadzoną do 30stopni.

No bo nadmuch przy absie np w wypadku takich malutkich warstw w minimalnej ilości jest dopuszczalny czy absolutnie nadmuchu nie powinno się stosować ? Bo ASA z kolei bardzo bliska pochodna ABS wymaga minimalnego chłodzenia czytałem.

Na zdjęciu jest to przegrzanie. Powinien być ostry kant w tym miejscu. Za wysoka temperatura ?

Re: Właściwości supportu przy druku ABS

: 30 lis 2018, 12:47
autor: StudioKamar
Ktoś mi podpowie co mogę robić żle ? Myślałem że to temperatura ale wydrukowałem w całym zakresie temperatur zalecanych przez producenta i nic nie wyszło dobrze. Co mnie dziwi trochę bo jak drukowałem kostkę do ustawienia flowrate wyszło dosłownie super.

Re: Właściwości supportu przy druku ABS

: 30 lis 2018, 21:21
autor: zouk
StudioKamar pisze: Co mnie dziwi trochę bo jak drukowałem kostkę do ustawienia flowrate wyszło dosłownie super.
Czyli Twoje problemy to nie podpory tylko całokształt druku z tego co widać na zdjęciach. Nie żebym się czepiał ale trochę pokory w postach a nie "należy mi się"
;)

btw: nie czepiam się ( mam infill 40%) :)

Re: Właściwości supportu przy druku ABS

: 30 lis 2018, 22:41
autor: StudioKamar
zouk pisze:
StudioKamar pisze: Co mnie dziwi trochę bo jak drukowałem kostkę do ustawienia flowrate wyszło dosłownie super.
Czyli Twoje problemy to nie podpory tylko całokształt druku z tego co widać na zdjęciach. Nie żebym się czepiał ale trochę pokory w postach a nie "należy mi się"
;)

btw: nie czepiam się ( mam infill 40%) :)
A Tobie o co chodzi z tym należy mi się ? Pytam poprostu czy ktoś jest mi w stanie pomoc.

Re: Właściwości supportu przy druku ABS

: 30 lis 2018, 22:43
autor: dziobu
StudioKamar pisze:Ktoś mi podpowie co mogę robić żle ? Myślałem że to temperatura ale wydrukowałem w całym zakresie temperatur zalecanych przez producenta i nic nie wyszło dobrze. Co mnie dziwi trochę bo jak drukowałem kostkę do ustawienia flowrate wyszło dosłownie super.
Mówisz o podwinającym się ABSie i ogólnej brzydocie na rogach? Ja bym tu trochę chłodził. Bylejaki nawiew z ABSem potrafi zdziałać cuda. Ale bylejaki - za duży rozwali Ci wydruk.

Re: Właściwości supportu przy druku ABS

: 30 lis 2018, 22:49
autor: StudioKamar
dziobu pisze:
StudioKamar pisze:Ktoś mi podpowie co mogę robić żle ? Myślałem że to temperatura ale wydrukowałem w całym zakresie temperatur zalecanych przez producenta i nic nie wyszło dobrze. Co mnie dziwi trochę bo jak drukowałem kostkę do ustawienia flowrate wyszło dosłownie super.
Mówisz o podwinającym się ABSie i ogólnej brzydocie na rogach? Ja bym tu trochę chłodził. Bylejaki nawiew z ABSem potrafi zdziałać cuda. Ale bylejaki - za duży rozwali Ci wydruk.
No widzisz a ja gdzie bym nie czytał o ABS ie to wszędzie pisali że absolutnie nie chłodzić że nawet drobny przeciąg może zaszkodzić. Narazie wydrukowałem tylko z 20 metrów tego ABS u i testuję jak to ugryżć i mówiąc szczerze to drukowałem dwie wierze jedną bez nadmuchu właśnie tą a drugą z nadmuchem 30% bo to minimum w wiatraku anetki co by ruszył (chyba że rozpędzić bardziej i zjechać na 25 to też trzyma obroty) ale się niestety nie wydrukowała druga bo drukowałem selektywnie miało skończyć tą i zacząć następną ale chyba deko za blisko je ustawiłem i wydrukowało się spagetti.

Pokombinuje z lekkim nadmuchem chwilowo zająłem się ASA i tutaj efekty znacznie prostsze do uzyskania są.

Re: Właściwości supportu przy druku ABS

: 30 lis 2018, 22:52
autor: zouk
StudioKamar pisze: A Tobie o co chodzi z tym należy mi się ? Pytam poprostu czy ktoś jest mi w stanie pomoc.
Chodzi o wykazanie więcej chęci bo to Twoja drukarka i Twój problem z wydrukiem.

Re: Właściwości supportu przy druku ABS

: 30 lis 2018, 22:55
autor: dziobu
Tak, ja też tak czytałem. I świadomie się do tego nie stosuje a drukuję w większości z ABSu ;)
Przeciąg to nie to samo co nadmuch.

I takich rzeczy nie drukuje się jednocześnie. Powietrze ma to do siebie że leci wszędzie - to że dmuchasz bo akurat leci jakis most czy coś to ma też wpływ na sporą okolicę - trzeba mieć to na uwadze przy układaniu wydruku na stole i korzystaniu z tego nadmuchu. Czasem warto nawet wstawić jakąś ścianę (tak - osobny model) który osłoni część wydruku przed nadmuchem. Dlatego drukowanie z ABSu nie uchodzi za łatwe.

Re: Właściwości supportu przy druku ABS

: 30 lis 2018, 22:58
autor: StudioKamar
zouk pisze:
StudioKamar pisze: A Tobie o co chodzi z tym należy mi się ? Pytam poprostu czy ktoś jest mi w stanie pomoc.
Chodzi o wykazanie więcej chęci bo to Twoja drukarka i Twój problem z wydrukiem.
No i przez ostatnie dwa dni ta drukarka drukuje różne próbki co by dojść do przyzwoitych rezultatów. A na forum wstawiam zdjęcia żeby podpytać skąd te problemy kolegów co pewnie przedrukowali już setki metrów tego materiału.

Re: Właściwości supportu przy druku ABS

: 30 lis 2018, 23:01
autor: StudioKamar
dziobu pisze:Tak, ja też tak czytałem. I świadomie się do tego nie stosuje a drukuję w większości z ABSu ;)
Przeciąg to nie to samo co nadmuch.

I takich rzeczy nie drukuje się jednocześnie. Powietrze ma to do siebie że leci wszędzie - to że dmuchasz bo akurat leci jakis most czy coś to ma też wpływ na sporą okolicę - trzeba mieć to na uwadze przy układaniu wydruku na stole i korzystaniu z tego nadmuchu. Czasem warto nawet wstawić jakąś ścianę (tak - osobny model) który osłoni część wydruku przed nadmuchem. Dlatego drukowanie z ABSu nie uchodzi za łatwe.
Wiesz ja też się domyśliłem że przy mniejszych warstwach trzeba by było trochę przychłodzić bo jak drukuje większą to ten plastik zdoła się wychłodzić ale nie zdążyłem jeszcze tego wyprobować. Ale faktycznie ABS należy do trudniejszych ale ma też swoje niezaprzeczalne plusy.

Re: Właściwości supportu przy druku ABS

: 30 lis 2018, 23:51
autor: zouk
StudioKamar pisze: Wiesz ja też się domyśliłem że przy mniejszych warstwach ....
Ja cały czas o tym, że Ty nie słuchasz. Posłuchaj "ich" ich to mam na myśli ludzi którzy się znają na tym. Dziobu, FlameRunner ( jeśli kogoś pominąłem to przepraszam). Dawno już byś swój problem rozwiązał..
To nie chodzi aby wejść z nimi w dyskusję tylko po prostu wykonać to co doradzają.
tak po prostu...

Re: Właściwości supportu przy druku ABS

: 01 gru 2018, 14:54
autor: StudioKamar
zouk pisze:
StudioKamar pisze: Wiesz ja też się domyśliłem że przy mniejszych warstwach ....
Ja cały czas o tym, że Ty nie słuchasz. Posłuchaj "ich" ich to mam na myśli ludzi którzy się znają na tym. Dziobu, FlameRunner ( jeśli kogoś pominąłem to przepraszam). Dawno już byś swój problem rozwiązał..
To nie chodzi aby wejść z nimi w dyskusję tylko po prostu wykonać to co doradzają.
tak po prostu...
Ty jak bys czytal to co pisze to bys tez wiedzial ze robie to co piszą tylko nie siedze 24 na dobę przy drukarce żeby jej wrzucać wydruki. Wiec bardzo Cie proszę jak nie masz nic do powiedzenia w temacie to sie powstrzymaj od tego offtopu

Re: Właściwości supportu przy druku ABS

: 01 gru 2018, 23:14
autor: virgin71
Potwierdzam chłodzenie. Na zdjęciach widać więcej problemów niż support.

Re: Właściwości supportu przy druku ABS

: 01 gru 2018, 23:49
autor: zouk
StudioKamar pisze: to sie powstrzymaj od tego offtopu
Już się powstrzymałem, w końcu to Twój problem z drukiem a nie mój.
Powodzenia:)

Re: Właściwości supportu przy druku ABS

: 03 gru 2018, 10:50
autor: StudioKamar
I tak to wygląda. Dolne 4 próbki od dołu 250 stopni do 235 stopni wentylator 30% górne 4 próbki te same temp od dołu 250 do 235 wentylator 50 procent. Tyle tylko że góra wyszła wizualnie zdecydowanie lepiej ale mogę ręcznie zgiąć model i puszcza na warstwach.

Będę kombinować z ustawieniami wentylatora pomiędzy 30-50% tak żeby uzyskać kompromis miedzy wyglądem a wytrzymałością.

Czy może coś więcej mogę jeszcze zrobić ? Np podnieść temp obudowy ?

Re: Właściwości supportu przy druku ABS

: 03 gru 2018, 11:21
autor: SQ9KRD
Daj proszę link do tego modelu

Re: Właściwości supportu przy druku ABS

: 03 gru 2018, 11:24
autor: StudioKamar

Re: Właściwości supportu przy druku ABS

: 03 gru 2018, 11:45
autor: FlameRunner
StudioKamar pisze:Czy może coś więcej mogę jeszcze zrobić ? Np podnieść temp obudowy ?
Tak.
O ile dobrze pamiętam, Sanladererowi wyszło*, że w dostatecznie ciepłej komorze, nawiew na ABS poprawia zespojenie warstw.

* Pogrubienie celowe - powtarzam tylko z pamięci coś, co kiedyś słyszałem. Mogę się mylić. Źródło może się mylić.

Re: Właściwości supportu przy druku ABS

: 03 gru 2018, 15:07
autor: virgin71
Ja mam nawiew 15% chyba. Poniżej 12% wentylator nie startuje i trzeba zrobić kickstart.

Re: Właściwości supportu przy druku ABS

: 05 gru 2018, 13:49
autor: dziobu
StudioKamar pisze:Tak to wyglądało 3 warstwy przerwy pod PETG
Wspominałem że przy okazji wstawię przykład imho dobrego supportu:
PLA (firmowane Julianowymi 3Drukarkami), 0.25mm, przerwa 1 warstwy:
Przed:
w1.jpg
w2.jpg
(btw - niech nikt się nie sugeruje tym supportem; jego układ to pomyłka tylko zapomniałem przestawić)

Po:
w3.jpg
w4.jpg
W rzeczywistości powierzchnia jest dość równa i szpar nie widać; tu ustawiłem lampę tak żeby to jednak rzucało się w oczy. Poza zdjęciem supportu i przejechaniem opalarką (kolor) nie robiłem nic.

Re: Właściwości supportu przy druku ABS

: 05 gru 2018, 16:23
autor: Pajacyk0v
W przypadku powierzchni równoległych do stołu daje dość rzadki suport + interfejs gruby na 1mm (grid 0.8-1.0mm). Odłazi całkiem ładnie na PLA i ABS.

PS.
Do tej wieży w skali 100% to bez wentylatora nawet nie podchodź.

Re: Właściwości supportu przy druku ABS

: 05 gru 2018, 16:26
autor: dziobu
A ja zupełnie to przegapiłem - dałem taki jaki poszedł do poprzedniego modelu, czyli gęsty i jeszcze skrzyżowany co ileś warstw. Choć czasem, jak się uda, taki kloc odchodzi na raz ;)

Re: Właściwości supportu przy druku ABS

: 06 gru 2018, 13:37
autor: StudioKamar
Co do tej wieżyczki to usiłowałem pożniej zrobić wydruki w 245 i różnymi wartościami wentylatora od 30 do 48 procent bodajrze i przy 30-40 procent niewielka jest różnica w wyglądzie dopiero od 45 daje ładny efekt ale będzie trzeba to selektywnie stosować bo osłabia wiązanie warstw. Próbowałem też zwiększyć temperaturę komory do 30 ale dało to też nie aż takie wielkie rezultaty bo poprzednio komora miała 28.

Wieżyczka jest mała i warstwy są też małe dlatego efekt taki widoczny zapewne jak będzie drukowało większy model czy wiele modeli jednocześnie nie będzie to tak odczuwalny problem.