Strona 1 z 1

3DGence z wyprzedaży :-)

: 02 gru 2018, 18:20
autor: Zepco
Marek napisał o dobrej cenie za 3DGence i problemach z pierwszymi drukami a potem zamilkł. W tym czasie kupiłem jedną z tych drukarek więc opiszę moje przygody z moją sztuką.

Przyszła w lekko uszkodzonym pudełku, ale nie uszkodzona. Co do tego czy nie była używana mam małe wątpliwości, ale nie widać większych śladów poza rysami od strony szpuli.
IMG_20181127_160041.jpg
W pudełku było drugie mniejsze w którym na górze mieściły się boczne kolorowe panele
IMG_20181127_160051.jpg
A poniżej zestaw narzędzi: szpachelka, kabel USB, uchwyt na filament, pinceta, pendrive z instrukcjami, karta SD, rurka PTFE z czyścikiem, dwa kable zasilające UE i GB i rękawice ochronne (co dla mnie było zaskoczeniem)
IMG_20181127_160124.jpg
W folii razem z drukarką dołączany jest Dimafix w sztyfcie i filament ich produkcji.
IMG_20181127_160353.jpg
Osobiście podobało mi się zabezpieczenie pasków i stołu na czas transportu, nie da się tego nie zauważyć przy uruchamianiu.
IMG_20181127_160358.jpg
IMG_20181127_160402.jpg
IMG_20181127_160417.jpg
Co do filamentu to pierwszy raz spotkałem się z brakiem jakichkolwiek oznaczeń (ani na pudle ani na szpuli). Obstawiam, że to PLA.
IMG_20181127_160456.jpg
IMG_20181127_160507.jpg
Instrucja montażu to aż 2 kartki, ciężko przebrnąć do końca ;-)
IMG_20181127_161148.jpg
IMG_20181127_161157.jpg
Złożenie trwało tak krótko, że mój kot który bardzo pomagał przy składaniu prusy tu niestety nie mógł liczyć na frajdę w postaci rozrzuconych kartonów i kabelków udających kocie zabawki.
IMG_20181127_164018.jpg

Drukarka kupiona po to by postawić ją obok prusy, by ta wreszcie poczuła konkurencję i zaczęła normalnie drukować. ;-)

Re: 3DGence z wyprzedaży :-)

: 02 gru 2018, 18:36
autor: Pajacyk0v
Gdybym zrobił takiego reprapa większość by napisała ze to overkill. Ciekaw jestem wydruków.

PS.
Ta nora dla kota to samoróbka czy gdzieś kupiłeś?

Re: 3DGence z wyprzedaży :-)

: 02 gru 2018, 18:43
autor: olo2000pm
Polski producent, a instrukcja po angielsku :devil:
Tak na marginesie zauważyliście, że nasi producenci na opakowaniach najpierw dają pogrubiony opis w języku angielskim, a poniżej w naszym?. To samo jest w instrukcji.
Jestem ciekawy czy w takiej Ameryce robią tak samo, najpierw opis po polsku:)
To jest dramat

Re: 3DGence z wyprzedaży :-)

: 02 gru 2018, 18:58
autor: Pajacyk0v
Pewnie dlatego ze ten target cenowy raczej ogarnie tłusty hamerykanin, a nie rodzimy cebularz ¯\_(ツ)_/¯

Re: 3DGence z wyprzedaży :-)

: 02 gru 2018, 19:08
autor: dragonn
olo2000pm pisze:Polski producent, a instrukcja po angielsku :devil:
Tak na marginesie zauważyliście, że nasi producenci na opakowaniach najpierw dają pogrubiony opis w języku angielskim, a poniżej w naszym?. To samo jest w instrukcji.
Jestem ciekawy czy w takiej Ameryce robią tak samo, najpierw opis po polsku:)
To jest dramat
To nie dramat, to biznes. W Ameryce nikt nie na pisze na pudle po polsku bo nic na tym nie zarobi więcej, ale nasi producencie którzy często sprzedają za granicę już mają zysk z tego że piszą po angielsku.
A biznes to biznes, tu nie ma miejsca na sentymenty, a z dwojga złego wolę firmę które piszę na pudłach po angielsku i się rozwija sprzedając za granicą niż taką która ogranicza się tylko do naszego rodzimego rynku. A utrzymywanie dwóch osobnych instrukcji, pudeł itp. jest absolutnie nieopłacalne i logistycznie stwarza dużo problemów.

Re: 3DGence z wyprzedaży :-)

: 02 gru 2018, 19:10
autor: Zepco
Pierwsza rzecz która rzuciła mi się od razu to waga drukarki. Wg producenta to 20kg i faktycznie w porównaniu z prusą jest to kawał masy. Samo wykonanie na prawdę ciekawe i widać że dobrze przemyślane, choć nie bezbłędne. Osobiście przesunąłbym przyciski i wyświetlacz bliżej krawędzi, bo jak stół zjedzie na sam dół, to ciężko cokolwiek dojrzeć.

Jeśli chodzi o instrukcję to na pendrive jest dość obszerna i ładnie opisana w wersji polskiej. Tu nie mam się do czego przyczepić.

Wydruki z karty idą super i tu nie mam do czego się przyczepić. Niestety w moim przypadku schody zaczynają się ze slicerem. Nie korzystam z windowsa, a pod linuxa nie oferują (choć na stronie jest wzmianka że jest). Natomiast podobnie jak Marek mam problem z uruchomieniem odpowiedniego kodu startowego w Cura i dysza startuje z wydrukiem 2mm nad stołem. :-(

Przeprosiłem się z windowsem i pokroiłem w nim jeden model, ale po 60% wydruku przerwałem. Nie wiem dlaczego gdy dysza przejeżdża nad wydrukiem zahacza o wypełnienie i powoduje brzydkie przesunięci warstw (z modelami z karty nie ma tego problemu).

3DGence bardzo chwaliło się, że mają specjalną ekipę od profili materiałowych, ale niestety te się kończą na materiałach ich produkcji, verbatima i bodajże spectrum. Na DevilDesign nie mam co liczyć. :( Tak czy siak będę szukał sposobu na Cura.

Wadą drukarek z tej grupy jest brak wsparcia społeczności i profili utworzonych przez innych posiadaczy. W firmie odpali ktoś ich slicer z ich materiałem i zapomina o reszcie.

P.S. To coś dla kota kupiłem w jakimś markecie, ale nie pamiętam czy to była bieda czy lidl. Niestety mój pupil rzadko z niego korzysta, najczęściej jak mu bardzo futro zmarznie. :-)

Re: 3DGence z wyprzedaży :-)

: 02 gru 2018, 22:03
autor: robertm
możesz wkleić początkową sekwencje z pliku gcode, który jest na karcie - może tu jest tak jak w GATE z autolevelingiem, że ustawiało się w gcode offset dla pierwszej warstwy, potem dodawało się to jako kod startowy i slicer sam już potem dodawał za każdym razem co trzeba.

zakładam że poniższe zrobione :)
* W MENU drukarki wybierz: OK → Calibration → Heat Bed Scan. W tym momencie rozpocznie się skanowanie stołu .
* Poczekaj do zakończenia skanowania – zajmie to około 25 minut. Po skanowaniu na wyświetlaczu pojawi się informacja HEAT BED SCAN COMPLETED. Drukarka została pomyślnie skalibrowana i jest gotowa do dalszej pracy.

Re: 3DGence z wyprzedaży :-)

: 02 gru 2018, 22:52
autor: Berg
wydruki, wydruki.

Re: 3DGence z wyprzedaży :-)

: 02 gru 2018, 23:07
autor: Zepco

Kod: Zaznacz cały

G90
M82
M106 S0
M140 S75
M190 S75
M104 S215 T0
M109 S215 T0
M3290 S1 ;PREPARING TO PRINT
M107
G21
G90
G28
M3290 S4 ;PRINTING
M3006
G1 Z2 F5000
G92 E0
G1 X30 Y4 F3000
G1 Z0.2 F200
G92 E0
G1 X80 E20 F300
G1 Z0.5
G92 E0
G92 E0
G1 E-1.3000 F900
G1 Z0.150 F1200
O ile większość jestem w stanie rozszyfrować to mam problem z:

Kod: Zaznacz cały

M3290 S1 ;PREPARING TO PRINT
M3290 S4 ;PRINTING
M3006
rafaljot pisze:wydruki, wydruki.
jutro spróbuję z nowym gcode i moze się uda

Re: 3DGence z wyprzedaży :-)

: 02 gru 2018, 23:16
autor: Zepco
Skanowanie stołu wykonuje się przy pierwszym uruchomieniu przez kreator. Swoją drogą w porównaniu z prusą bada bardzo dużo punktów na stole.

Re: 3DGence z wyprzedaży :-)

: 03 gru 2018, 00:10
autor: FlameRunner
Zepco pisze: O ile większość jestem w stanie rozszyfrować to mam problem z:

Kod: Zaznacz cały

M3290 S1 ;PREPARING TO PRINT
M3290 S4 ;PRINTING
M3006
Bo to jest coś, czego popularne firmware'y chyba nie znają.
Udało mi się o jednym z tych m-code znaleźć informacje... po niemiecku... w materiałach na temat renkforce... :D

Re: 3DGence z wyprzedaży :-)

: 03 gru 2018, 00:12
autor: dragonn
FlameRunner pisze: Bo to jest coś, czego popularne firmware'y chyba nie znają.
Udało mi się o jednym z tych m-code znaleźć informacje... po niemiecku... w materiałach na temat renkforce... :D
Daj linka :P

Re: 3DGence z wyprzedaży :-)

: 03 gru 2018, 00:14
autor: FlameRunner
Musiałbym od nowa szukać.

Re: 3DGence z wyprzedaży :-)

: 03 gru 2018, 00:21
autor: dziobu
Poświęciłem dla Was te 10 sekund :P
http://www.rf1000.de/wiki/index.php/GCodes

Re: 3DGence z wyprzedaży :-)

: 03 gru 2018, 00:48
autor: dziobu
M3290 występuje zawsze: *S4 na początku i *S8 na końcu.
*S1 jest tylko w wersjach dwugłowicowych i z jakiegoś powodu jest kilka rozkazów przed S4.

Spróbujcie puścić mały wydruk (kostka 10x10x1) i stopniowo z gcode wywalać te linie ;) Pierwszy który uwali drukarkę wygrywa :DD

Re: 3DGence z wyprzedaży :-)

: 03 gru 2018, 13:22
autor: robertm
a to czasem nie to - 15 linijka

G1 Z2 F5000

w instrukcji jest opisany proces mapowania stołu robiliście to ? (jeszcze co innego niż wkleiłem poprzednio)

Re: 3DGence z wyprzedaży :-)

: 03 gru 2018, 20:43
autor: Zepco
Stworzyłem kod startowy na podstawie zlepków z kilku gcode (z ich slicera i S3D) i wreszcie wyszło tak jak trzeba czyli piękna pierwsza warstwa.

Kod: Zaznacz cały

M104 S{material_print_temperature_layer_0} ;ustaw temperaturę ekstrudera
M140 S{material_bed_temperature_layer_0} ;ustaw temperaturę stołu
M190 S{material_bed_temperature_layer_0} ;czekaj na temperaturę ekstrudera
M109 S{material_print_temperature_layer_0} ;czekaj na temperaturę stołu

G28      ;wyzeruj wszytkie osie
M3290 S4 ;przejdź do stanu DRUKUJ
M3006    ;autokompensacja

G1 Z2 F1000 ;podnieś dyszę

;Rozbiegówka
G92 E0 
G1 X30 Y4 F3000
G1 Z0.2 F200
G92 E0 
G1 E20 X80 F300
G1 E18.2 F4000
G1 Z0.5
G92 E0
;Czyszczenie zakończone
Kod końcowy

Kod: Zaznacz cały

M104 S0 ;wyłącz grzanie ekstrudera
M140 S0 ;wyłącz grzanie stołu
M3290 S8 ;chłodzenie
G28 X0 ;wyzeruj X
G1 Y255 F5000 ;wysuń stół
G1 Z195 F300 ;obniż stół
M84 ;wyłącz silniki

Re: 3DGence z wyprzedaży :-)

: 03 gru 2018, 21:18
autor: Pajacyk0v
A ja się pytam. GDZIE SĄ FOTY ociekających zajebistością wydruków???

Re: 3DGence z wyprzedaży :-)

: 03 gru 2018, 21:27
autor: Julian
Pajacyk0v pisze:A ja się pytam. GDZIE SĄ FOTY ociekających zajebistością wydruków???
Nie będzie. Mocno się nie będą różnić od wydruków z Anety. Jedyna różnica jest to że będzie zawsze działać a przynajmniej powinna, w przeciwieństwie do Aneta czy innych anycubicow.

Re: 3DGence z wyprzedaży :-)

: 03 gru 2018, 22:32
autor: Zepco
Taka ciekawostka, kod M3290 S8 powoduje coś takiego jak na zdjęciu poniżej i odliczanie idzie w górę do 100%. Wtedy teoretycznie powinno się zdjąć dopiero wydruk. Generalnie M3290 jest tu używany razem z ledami RGB, które przy grzaniu stołu jak przekroczy bodajże 40stopni to zmienia kolor z białego na czerwony, a potem jak rusza wydruk i przez cały jego czas jest białe podświetlenie i przy zakończeniu druku dopóki stół jest ciepły znów jest czerwone. Natomiast na oczekiwaniu jest zielone.
IMG_20181203_194308.jpg
M3006 ;autokompensacja natomiast działa na tej zasadzie że jedzie w określone miejsce na stole i powoli podnosi stół badając siłę nacisku ekstrudera o stół. Na tej podstawie ustawia sobie Z-tkę.

A teraz zdjęcia kostki forumowej. Jak dorwę aparat to zrobię makro, bo z aparatu to dziwnie wygląda (gorzej niż w rzeczywistości).
Julian ma rację, nie będzie fajerwerków i na anet też się da to uzyskać, ale mnie chodziło o brak problemów z pierwszą warstwą i wszystkimi powyżej. Jednak na materiałach i slicerze innych niż ich będę miał i tak co robić.
IMG_20181203_203159.jpg
IMG_20181203_203222.jpg
IMG_20181203_203216.jpg
IMG_20181203_203209.jpg
Materiał testowy PETG Devil Design bo taki miałem pod ręką.

Poza problemem na dole modelu (o tym za chwilę) górne warstwy wychodzą bardzo równo co mnie cieszy. Retrakcja też do poprawki, ale to może uda się wyciągnąć z ich kodu.
Na dole widać przypalony kawałek filamentu który odpadł, a znalazł się na dyszy po kompensacji. PETG tak się leje że muszę jeszcze pokombinować z wieżą temperatur.

Re: 3DGence z wyprzedaży :-)

: 03 gru 2018, 22:35
autor: dziobu
Zepco pisze:Taka ciekawostka, kod M3290 S8 powoduje coś takiego jak na zdjęciu poniżej i odliczanie idzie w górę do 100%.(...)
No właśnie gdzieś mi mignęła informacja że te kody ustawiają tryb pracy maszyny, ale z zerowym dalszym komentarzem.

Re: 3DGence z wyprzedaży :-)

: 03 gru 2018, 23:15
autor: Pajacyk0v
Czyli póki co przepłacone 10x :DD Było brać starą dobrą Anetę

Re: 3DGence z wyprzedaży :-)

: 03 gru 2018, 23:26
autor: dziobu
Pominąwszy to że ich drukarki działąją, nie trzeba ich składać, nie trzeba ich modyfikować, nie trzeba ich naprawiać, nie trzeba cudować z kalibracją, nie trzeba cudować z firmłerem i do tego podziałają pewnie do swojej śmierci technicznej bez większych napraw, to masz rację ;)

Re: 3DGence z wyprzedaży :-)

: 03 gru 2018, 23:36
autor: Pajacyk0v
Jak na razie tego nie widać ale trzymam kciuki.

PS.
Moja A6 też działała do swojej śmierci. Jakieś 6mc :git:

Re: 3DGence z wyprzedaży :-)

: 04 gru 2018, 16:25
autor: McKee
Pajacykov: Nie masz pojęcia o czym piszesz. Hobbystycznie owszem można iść w kierunku maksymalnej taniości i mieć takie problemy jak Ty. Można też dać 10 razy więcej i mieć święty spokój przy druku 24x7. Wiesz ile kosztuje Twoja godzina? Ile kosztuje godzina przestoju Twojej drukarki? Jeżeli zero w obu przypadkach to nie mamy o czym dyskutować. Ale jeżeli nawet marne 50zł to tygodniowy przestój jest droższy niż koszt "3DGence z wyprzedaży".
Prusa używa 3DGence jako wzorca solidności.
Chcesz się babrać w przeróbki i płakać na forum? Proszę bardzo, Twój czas, Twoje hobby. Ale nie krytykuj innych, gdy kupują sprzęt pod swoje potrzeby.

Re: 3DGence z wyprzedaży :-)

: 04 gru 2018, 18:40
autor: Pajacyk0v
Pewnie jest tak jak piszesz ale póki co złożenie głupiej Anety, kalibracja (jako tako) i rozpoczęcie drukowania to 8h z piwem w ręku. Tu póki co dwie (prawie) złożone maszyny kupione za 10x tyle (okazja!) i jeden chyba jeszcze nie zaczął drukować (Marek?), a drugi robi reverse engineering gcode żeby zmusić ją w ogóle do druku. Poprawcie mnie jeśli się mylę w ocenie sytuacji.

Re: 3DGence z wyprzedaży :-)

: 04 gru 2018, 18:44
autor: dragonn
No ale sam przyznałeś że Twoja A6 działa 6 miesięcy?
A tu mamy sprzęt który przynajmniej w teorii chodząc 24h/7dni w tygodni powinien działać naprawdę ładne lata.

Re: 3DGence z wyprzedaży :-)

: 04 gru 2018, 18:46
autor: dziobu
Trzeba też dodać że obie osoby kupiły te drukarki z ciekawości i sami przyznali że nie mają parcia na uruchomienie ich od zaraz.

Re: 3DGence z wyprzedaży :-)

: 04 gru 2018, 18:49
autor: Pajacyk0v
No tak ale zanim do tego dojdzie to ciekaw jestem ile Panowie poświęcą czasu na ich ogarnięcie. Swoją drogą, nie ma żadnego supportu z strony producenta?

@McKee, tak wiem. Sto sześćdziesiąt netto :]

PS.
Swoją drogą trochę pokrętna logika z kosztami. Jak kupuję specjalistyczne (drogie) narzędzie to ono ma zacząć na siebie zarabiać zaraz po rozpakowaniu. Inaczej to dupa, nie inwestycja.

Re: 3DGence z wyprzedaży :-)

: 04 gru 2018, 18:56
autor: dragonn
Pajacyk0v pisze: PS.
Swoją drogą trochę pokrętna logika z kosztami. Jak kupuję specjalistyczne (drogie) narzędzie to ono ma zacząć na siebie zarabiać zaraz po rozpakowaniu.
Ależ ona działa przecież, marek91 to pewnie nie ma czasu się nią zająć Zepco się uparł żeby używać nieoficjalnego, niewspieranego slicera.
Pewnie jak by użył tego od producenta to by ruszył od kopa.

Re: 3DGence z wyprzedaży :-)

: 04 gru 2018, 18:57
autor: Pajacyk0v
A co z oficjalnym nim jest nie tak?

Re: 3DGence z wyprzedaży :-)

: 04 gru 2018, 19:01
autor: dziobu
A co jeśli kupili dla zabawy? :D

Re: 3DGence z wyprzedaży :-)

: 04 gru 2018, 19:04
autor: Pajacyk0v
dziobu pisze:A co jeśli kupili dla zabawy? :D
To nie mam więcej pytań :angel2:

Re: 3DGence z wyprzedaży :-)

: 04 gru 2018, 20:08
autor: Zepco
Panowie nie ma co bić piany. Drukarkę dostałem tydzień temu i od tego czasu mam taki młyn w robocie że raptem poświęciłem dla niej 3 dni głównie na walkę ze slicerem.
Co do wsparcia to sprawa wygląda tak, że na ich stronie jest informacja, że ich slicer śmiga pod linuxem, ale nigdzie go nie znalazłem. Dopiero support odpowiedział, że nie mają takiej wersji - tylko Windows i MacOS. Także nie ma sensu truć im o profile do Cura, bo mają swoje oprogramowanie zoptymalizowane pod ich drukarki i co najwyżej profile pod S3D, które dołączane jest jako opcja. Teraz już pierwszą warstwę mam opanowaną to będzie tylko z górki.
Co do sprzętu to przed zakupem pierwszej drukarki (prusy) trochę się oczytałem i odwiedziłem przedostatnie targi w Kielcach (mam rzut beretem), żeby pooglądać sprzęt i wydruki. Miałem do wyboru prusę, zortraxa i 3dgence. Na tę ostatnią niestety funduszy nie starczyło bo trafiły się ważniejsze wydatki. Zortrax miał jeszcze zamknięty ekosystem materiałowy, więc pozostała prusa. Jej zakupu nie żałuję, bo uważam, że każdy kto się zajmuje drukiem powinien złożyć drukarkę, wtedy łatwiej pojąć o co biega i przy ewentualnych problemach nie ma obaw przy rozkręcaniu/naprawie.
Potem kupiłem Anet A8 i zanim elektronika padła byłem zadowolony z efektów jej pracy. Wiadomo jakość nie była na poziomie Hypercube Rafaljot, ale były poprawne geometrycznie i miała w miarę równe warstwy (już widzę szyderczy uśmiech Filipa :-) ). Jednak hałas i konieczność ciągłego dłubania na dłuższą metę jest męcząca, zwłaszcza gdy potrzebuję coś na już i nie ma czasu na ponowny wydruk. Teraz coraz częściej drukuję z ABS i kombinacje ze stolikami z ikei i innymi wynalazkami też się nie sprawdziło.
No i jak się prezentuje na biurku, reputacja +10. :-)
Także jak się tylko trafiła okazja kupić 3DGence za mniej niż połowę cenę, to nie mogłem tego przegapić. :D

Re: 3DGence z wyprzedaży :-)

: 04 gru 2018, 21:11
autor: artur_n
@Pajacyk0v daj już spokój z tą dyskusją o wyższości A8 nad innym sprzętem. Trochę to męczące. Drukarka jest zacna i można zazdrościć ale odpuść już.

Re: 3DGence z wyprzedaży :-)

: 04 gru 2018, 21:32
autor: Zepco
dziobu pisze:A co jeśli kupili dla zabawy? :D
I wydało się. :D

Drukarka nigdy nie była dla mnie przedmiotem zarobku. To jest hobby a przy okazji doskonałe narzędzie do ułatwienia sobie życia zarówno w domu jak i w pracy.
Jak dwa lata temu dawałem swoje dane paniom z 3DGence i powiedziałem, że rozważam ich sprzęt jako przedmiot do nauki druku to nawet jednego maila nie dostałem, bo pewnie uznały mnie za wariata. No cóż niektórzy kupują sobie motocykle, inni drogi sprzęt wędkarski, inni mają jeszcze inne zainteresowania, a jeszcze inni kilka drukarek. Szkoda tylko, ze żona nie podziela tego poglądu. :D

Re: 3DGence z wyprzedaży :-)

: 04 gru 2018, 21:44
autor: Julian
Zepco pisze:Szkoda tylko, ze żona nie podziela tego poglądu. :D

Moja mi dziś przygotowała karton filamentów z których mam zrobić wydruki testowe :D

Re: 3DGence z wyprzedaży :-)

: 04 gru 2018, 22:42
autor: virgin71
Julian pisze:Moja mi dziś przygotowała karton filamentów z których mam zrobić wydruki testowe :D
Twoja została już złamana;)
To jak z moją.
Pierwszy Ultimaker stał w naszej kawalerce 24,5 m2. Jeszcze w 2011 roku:D Dzisiaj drukarka jest koniecznym elementem wystroju mojego pokoju, chociaż faktycznie woli jak stoją sobie w sklepie i biurze. W domu mogę mieć jedną.

Z 3DGence jest jak z UM, kupujesz i jest gotowa i drukuje. Nie składasz, czy to z browcem, czy bez. Ona drukuje i ma drukować. Koniec kropka. Tam nie ma przestoju.

Re: 3DGence z wyprzedaży :-)

: 04 gru 2018, 22:50
autor: Julian
virgin71 pisze:
Julian pisze:Moja mi dziś przygotowała karton filamentów z których mam zrobić wydruki testowe :D
Twoja została już złamana;)
To jak z moją.
Pierwszy Ultimaker stał w naszej kawalerce 24,5 m2. Jeszcze w 2011 roku:D Dzisiaj drukarka jest koniecznym elementem wystroju mojego pokoju, chociaż faktycznie woli jak stoją sobie w sklepie i biurze. W domu mogę mieć jedną.

Z 3DGence jest jak z UM, kupujesz i jest gotowa i drukuje. Nie składasz, czy to z browcem, czy bez. Ona drukuje i ma drukować. Koniec kropka. Tam nie ma przestoju.
Widzisz, moja żona pracuje ze mną. Dlatego tak jest. Ba! Zażyczyła sobie Pruse na gwiazdkę - ma zamiar ją składać. A ja mam drukować :P


Co do UM. Ty rozumiesz, ja rozumiem. Pracujemy na tym.
Musi dzialac.

Kiedyś 3Dgence mi się podobał. Potem stal u nas na pierwszych targach naszych w Kielcach na naszym stoisku. Maszyna fajna, masywna. Łatwa w obsłudze. Jednak wolę UM.

Re: 3DGence z wyprzedaży :-)

: 05 gru 2018, 08:40
autor: Berg
Ja tam lubię patrzeć na fajne konstrukcje. Po prostu cieszy oko, gdy coś jest optymalnie zrobione. Jak misternie namalowany obraz na ścianie.
Z tą drukarką jednak mam mentalny kłopot. To wciąż po prostu ruchomy stół. Staram się znaleźć przewagi, które legły u podstaw umieszczenia ruchomych elementów w górnej części. Na razie widzę jedną. Dało się zrobić by była wąska (a raczej dało by się).

Użyte materiały cieszą oko, ale zaraz potem w trakcie podziwiania (jak obraz) nasuwa się refleksja wykorzystane czy może zmarnowane.

Re: 3DGence z wyprzedaży :-)

: 05 gru 2018, 09:07
autor: geepard
Witam, mam prośbę do posiadaczy tejże drukarki. Ile zębów ma koło zębate w osi X? Z pomoc z góry dziękuje.

Re: 3DGence z wyprzedaży :-)

: 07 gru 2018, 08:30
autor: McKee
rafaljot pisze:Ja tam lubię patrzeć na fajne konstrukcje. Po prostu cieszy oko, gdy coś jest optymalnie zrobione. Jak misternie namalowany obraz na ścianie.
Z tą drukarką jednak mam mentalny kłopot. To wciąż po prostu ruchomy stół. Staram się znaleźć przewagi, które legły u podstaw umieszczenia ruchomych elementów w górnej części. Na razie widzę jedną. Dało się zrobić by była wąska (a raczej dało by się).

Użyte materiały cieszą oko, ale zaraz potem w trakcie podziwiania (jak obraz) nasuwa się refleksja wykorzystane czy może zmarnowane.
To dodaj sobie jeszcze do wyobraźni/wyobrażenia, że to jest konstrukcja z około 2013 roku ... wtedy były trochę inne czasy w drukarkach. To jest taki staro-nowy Bentley. Zachwyca solidnością a jednak trochę "trąci myszką". Sprzęt akademicko-laboratoryjny. I jeszcze te tensometry. Dla mnie to klasa sama w sobie. Chciałoby się mieć. I choćby nawet tylko po to żeby sobie postawić w kącie i patrzeć (tylko już miejsca nie mam na kolejną drukarkę).

Re: 3DGence z wyprzedaży :-)

: 07 gru 2018, 17:18
autor: Berg
McKee pisze: I jeszcze te tensometry.
taaa, taki Singer wśród drukarek.

Re: 3DGence z wyprzedaży :-)

: 10 gru 2018, 16:14
autor: Zepco
geepard pisze:Witam, mam prośbę do posiadaczy tejże drukarki. Ile zębów ma koło zębate w osi X? Z pomoc z góry dziękuje.
Koło zębate przymocowane do silnika krokowego ma 14 zębów (tylu się doliczyłem), z drugiej strony jest gładkie.

Re: 3DGence z wyprzedaży :-)

: 30 gru 2018, 22:06
autor: Zepco
Już w miarę opanowałem materiały DD. Poniżej zdjęcia wydruku "lampy" do litofanów. Pierwsza warstwa i górna są dla mnie bajeczne. Górna ledwo wyczuwalna pod palcem i chyba muszę popracować nad prusą, bo bez ironingu nie daje takich efektów. Warstwy równe, choć na tym materiale tego nie widać na zdjęciach. jeszcze jest problem z retrakcją, ale to kwestia prób.

Jest jeszcze jedna kwestia która najbardziej nie daje i spokoju, mianowicie wymiana filamentu przy wielokoorowym wydruku. W prusie wystarczy dać M600 i wszystko śmiga, tutaj nie jest tak różowo i nie bardzo wiem jak ugryźć temat. Ma ktoś może pomysł lub miał podobny problem?
W Anet A8 robiłem coś takiego:

Kod: Zaznacz cały

; filament change
G91
G1 Z10
G90
G1 X0 Y200
M0 Click To Restart
G91
G1Z-10
G90
; filament change
Jednak komenda M0 jest ignorowana przez firmware z komunikatem
Not sending M0 CLICK TO RESTART to printer since it's known to block communication
IMG_9047.JPG
IMG_9050.JPG
IMG_9049.JPG
IMG_9046.JPG
IMG_9045.JPG

Re: 3DGence z wyprzedaży :-)

: 30 gru 2018, 22:22
autor: olo2000pm
Możesz podać parametry druku?
Średnica dyszy i jaka warstwa?

Re: 3DGence z wyprzedaży :-)

: 30 gru 2018, 22:47
autor: Zepco
Warstwa 0,15
Dysza standardowa 0,4
Podstawowa prędkość 50mm/s
Materiał PLA Vertigo Gray od Fiberlogy (po nowym roku będę próbował z DD. Jak skończę drukować ten model do końca (ma iść na prezent) to zrobię próbki na materiale na którym będzie lepiej widać warstwy, zwłaszcza dolną która ma super fakturę od stołu.

Re: 3DGence z wyprzedaży :-)

: 13 kwie 2019, 15:24
autor: Zepco
U Marka problem wystąpi niemal od razu, u mnie dużo później ale niestety zapchało tak dyszę, że ani igła ani cold pull nie nic dały. Ciekawość wzięła górę i spróbowałem własnych sił. Jednak nie polecam robić tego z jedną ręką w gipsie i to jeszcze prawą, bo można coś urwać tak jak ja to uczyniłem. Przewody od grzałki są cieniutkie i dobrze jest je sobie zabezpieczyć.

Generalnie poza zwężeniem rurki PTFE od strony dyszy zrobiła się tam przerwa i pięknie zablokowało. Samej dyszy nie udało mi się udrożnić, być może tam tkwiła przyczyna, ale nie będę zgłębiał tematu tak bardzo.

Co teraz? Ostatnio bardzo mnie kusiło zmienić w niej elektronikę (DuetWifi), to może warto zrobić to w zestawie z nowym standardowym E3D? Póki co czekam na zdjęcie gipsu, żeby ją otworzyć i zobaczyć co tam siedzi.

Jakby ktoś chciał wiedzdieć jak wygląda głowica drukująca Gieni to przedstawiam zdjęcia poniżej.

P.S. Uprzedzam pytania co bardziej zorientowanych - tak, złamałem rękę na hulajce, ale tak bywa jak się jeździ po wszystkich dziurach :D

Re: 3DGence z wyprzedaży :-)

: 13 kwie 2019, 16:03
autor: panWiadr0
Te rurki PTFE w gardzielach to jest jednak jakiś dramat. Od anety po takie woły :(

Re: 3DGence z wyprzedaży :-)

: 13 kwie 2019, 16:15
autor: virgin71
Zepco pisze: P.S. Uprzedzam pytania co bardziej zorientowanych - tak, złamałem rękę na hulajce, ale tak bywa jak się jeździ po wszystkich dziurach :D
No i nie mam pytań:)

Re: 3DGence z wyprzedaży :-)

: 14 kwie 2019, 10:24
autor: Blazi
Z ciekawości, dlaczego przed rozbieraniem całości nie wykręciłeś samej dyszy z bloku od dołu?

Re: 3DGence z wyprzedaży :-)

: 14 kwie 2019, 12:41
autor: McKee
Blazi pisze:Z ciekawości, dlaczego przed rozbieraniem całości nie wykręciłeś samej dyszy z bloku od dołu?
To jest kopanie leżącego ;)
(Nie wiedział, że można? Albo producent nie dostarczył instrukcji?)

Re: 3DGence z wyprzedaży :-)

: 14 kwie 2019, 13:34
autor: Zepco
To da się? Próbowałem na rozgrzanej głowicy ale nie dałem rady. Teraz mogę ją zmasakrować to spróbuję.

Re: 3DGence z wyprzedaży :-)

: 15 kwie 2019, 18:34
autor: Zepco
Czy możliwe jest, że Gienia ma uczulenie na PETG?

Re: 3DGence z wyprzedaży :-)

: 17 kwie 2019, 15:35
autor: Zepco
Wracając do głowicy, to producent nie przewiduje ingerencji użytkownika w proces czyszczenia tylko robi to odpłatnie (podobno ok 130zł).
Postanowiłem dać jeszcze jedną szansę i zakupiłem nową głowicę. Przy okazji pewnych zawirowań z przesyłką otrzymałem kilka cennych informacji od osoby która ma z 3DG do czynienia na co dzień. Okazuje się że podobnie jak w starych zortraxach nie przepadają za zmianą materiałów z jednego typu na drugi, zwłaszcza PLA. Podobno zamiast zmieniać tak jak w instrukcji podgrzać głowicę do 250 st, poczekać kilka minut aż to co jest w dyszy ścieknie i wyjąć odciągając radełko i ciągnąc za filament.
Ewentualnie mieć oddzielne głowice dla każdego z materiałów.

Tak czy inaczej do PLA będę używał Prusy a do PET i ABS 3DG, bo z nimi jest mniej problemów jeśli chodzi o czopowanie.
A jeśli problem do końca gwarancji będzie się powtarzał to będzie czekała przeróbka. Pytanie tylko czy w Duet WiFi ogarnie się kompensację z użyciem tensometrów tak jak jest to w 3DG rozwiązane?

Re: 3DGence z wyprzedaży :-)

: 17 kwie 2019, 16:39
autor: dragonn
Zepco pisze: Pytanie tylko czy w Duet WiFi ogarnie się kompensację z użyciem tensometrów tak jak jest to w 3DG rozwiązane?
Bezpośrednio bez dodatkowej elektroniki na pewno nie.

Re: 3DGence z wyprzedaży :-)

: 17 kwie 2019, 16:56
autor: Zepco
Na pewno trzeba będzie zastosować dodatkowy moduł który działa po i2c jeśli dobrze pamiętam.