Frezarka/ploter Root3 cnc 1040x540x120mm

Tokarki, frezarki, CNC, wtryskarki, wytłaczarki itp.
Awatar użytkownika
atom1477
Postów w temacie: 6
Posty: 264
Rejestracja: 17 paź 2023, 18:21
x 66

Re: Frezarka/ploter Root3 cnc 1040x540x120mm

Post autor: atom1477 »

Tak.
Ale najpierw sprawdź czy to nie ta pierwsza opcja. Czyli jakie jest napięcie bez obciążenia, i z obciążeniem np. LEDem z rezystorem 220R. Oczywiście na PWM = 100%.
Mar_io
Postów w temacie: 12
Posty: 71
Rejestracja: 23 mar 2021, 02:48
x 2

Re: Frezarka/ploter Root3 cnc 1040x540x120mm

Post autor: Mar_io »

Zrobiłem reszcze raz pomiary i niestety mam na wyjściu PWM 2.1V-2.2V także tutaj leży problem. Nie ma znaczenia czy mam laser podpięty pod 12V czy pod 24V problem jest w sterowaniu po prostu nie otrzymuje on do sterowania wymaganych minimalnych 3V.
Nie wiem teraz co dalej czy grzebać w grbl? czy może płytka padnięta?
Mar_io
Postów w temacie: 12
Posty: 71
Rejestracja: 23 mar 2021, 02:48
x 2

Re: Frezarka/ploter Root3 cnc 1040x540x120mm

Post autor: Mar_io »

Udało mi się połowicznie rozwiązać problem. Używam Estlcam pogrzebałem trochę w ustawieniach lasera i podskoczyło mi napięcie na laserze do ok 4.8V (daje to moc lasera ok 18W liczona wg wskazań zasilacza lab.) Generalnie trochę brakuje do danych od producenta jeśli chodzi o posów/cięcie no ale tragedii nie ma. Jednak zastanawiam się nad zmianą układu sterowania bo najwidoczniej nie dostanę nic więcej niż 4.8V a nie wiem czy nie ma lepszej płytki do zastosowań właśnie combo frez+laser. Co o tym myślicie?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8953
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5874
Kontakt:

Re: Frezarka/ploter Root3 cnc 1040x540x120mm

Post autor: dziobu »

Jak sprawdzasz to napięcie na PWMie? Na pewno masz tam 100%? Masz oscyloskop/miernik z licznikiem który by potwierdził że tam jest stały potencjał?
Mar_io
Postów w temacie: 12
Posty: 71
Rejestracja: 23 mar 2021, 02:48
x 2

Re: Frezarka/ploter Root3 cnc 1040x540x120mm

Post autor: Mar_io »

Nie mam, sprawdzam zwyczajnie napięcie na pinie Z+ i Z- . Wydaje mi się że jest to jakieś odzwierciedlenie przynajmniej tak wychodziłoby z prób, które dzisiaj przeprowadzałem. Nie wiem czy też nie jest to wina czasami estla. Sprawdzałem też na lasergrbl i tam podczas pracy lasera było napięcie w okolicach 5V na tym przewodzie sygnałowym PWM czyli program steruje płytką - zmieniając to napięcie. Nie robiłem prób na lightburnie bo nie zdążyłem. PWM w programach był ustawiony na 100% cokolwiek to w programie znaczy bo tam się ustawia widełki minPWM i max PWM. W Estl jest jeszcze taki patent że ustawia się to nie typowo pod laserem ale pod wrzecionem co w ogóle robi zamieszanie (obroty/min też wpływają na to napięcie na pinie Z+). Generalnie mam wrażenie że z tym programem nie dogaduje się ta płytka jak powinna. Frezowanie chodzi spoko bez problemów jednak na tym laserze troszkę poległem. Mam air assist także dzisiaj udało mi się ustawić pracę na posuwie 150mm/min na jedno cięcie (rzekomo miało być na 320mm/min wg producenta) tak samo jeśli chodzi o moc u mnie wyszło na zasilaczu 18W przy coś ok 1A producent podaje 40W przy 2A więc no nie wiem czy zakłamują czy tak ma być po prostu. (choć na filmach na YT ludzie pokazywali że tnie jak opętany).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Urządzenia inne (nie drukarki)”